VEILIGHEIDSRAAD GAAT NIET IN OP VERZOEK VAN SAIGON voor ene 99 Nieuwe regering in Turkije „amnestie KVP onderzoekt GS voorvlieggat’ in hoogspannings kabel Maasvlakte Wel gefolter in Turkije „Hughes bood „Wantrouw de stilte „Geen tijd ledenbedrog Britse biograaf Pope-Hennessy gedood Gelijk dividend van Siemens Cambodja" Snowdon" miljoen aan” in achtergrond jf-W Rl KABINET ONDER BUELENT ECEVIT Twee Britse soldaten Moord op Cyprus omgekomen ZATERDAG 26 1974 JANUARI 3 Kernproeven afkopen NEW YORK (AFP en DPA) De voorzitter van de Veiligheids raad, de Costaricaanse minister van Buitenlandse Zaken Gonzalo Facio, heeft gisteren bekendgemaakt, dat hij geen gevolg zal geven aan het verzoek van Zuid-Vietnam dat de raad zich bezighoudt met het op treden van China tegen de Para- cel-eilanden. een Jgen gens ;t te i hij mse igen vor- bin- s al i de Amnesty International CAMBODJA W PNOM PENH „Wantrouw de stilte” is het eerste dat een nieuw aangekomen journalist in Cambodja leert. Gevolgd door: „Als je een kogel hoort fluiten is er niets aan de hand, maar als je „tak” naast je hoort richten ze op je en moet je maken dat je in een greppel komt”. Toch trekt het leger buitenlandse verslaggevers iedere morgen na de persconferentie van acht uur, waar generaals met sombere stem een overzicht geven van aantallen gevechten en verliezen, de stad Pnom Penh uit om de veldslag van dichtbij te zien. Vrijgesteld Agitatie Corruptie YT* Paracel-conflict” niet in de VN van LAPS lem „Kratie Slhai X --GOLF - ten- SIAM'. rtra- n de ■iode likte Ires- engd fend het taan imi- aar- sten lijk- vra- king mtal oor- De aandelen, die deel uitmakeh van de uitbreiding van het kapitaal met 160 miljoen mark in maart 1973, komen in aanmerking voor de helft van het jaar- dividend. Siemens heeft een bedrag van 209 miljoen mark (vorig jaar 192 mil joen mark) nodig voor dividendbetaling. Aan de algemene reserves wordt 175 miljoen mark toegevoegd (v.j. 209 mil joen mark). De bevelhebbers van het regerings leger doen zelfs geen moeite meer om hun corruptie te verbergen. Volgens insiders wordt meer dan vijftig per cent van door Amerika geleverde wa pens. ondershands doorverkocht aan de vijand. en list, lijk aid. tiis- de ch- >pel THAILAND (Siam) ‘Ksan >SiemReap ^VIETNAM ïii eSaigon dng ■nt- md in les tiet urn er )en de ko- de ren ieft naf te 50 ieft ge- het tl is is ine- nis- ven i de pel- mde irn- op md- niet ■eed rre- i-en en. ijn De tie, a’s ?e- les LONDEN (DPA). In Turkije wor den politieke gevangenen wel degelijk gemarteld, al zegt de regering van niet, aldus een woordvoerder van Amnesty International gisteren in Londen. De organisatie spreekt de verklaring van woensdag van de Turkse regering tegen, dat uit een onderzoek gebleken is dat alle beschuldigingen omtrent marte lingen onjuist zijn. Amnesty International zegt over hon derden in bijzonderheden gaande verkla ringen uit de eerste hand te beschikken over het martelen van mensen die sinds 1971 om politieke redenen gevangen zit ten. In 1972 hebben twee delegaties van de organisatie ter bescherming van politie ke gevangenen Turkije bezocht. Deze hebben bij de Turkse regering en de raad van Europa rapport ingediend over martelingen die in Turkije een gewoonte van het bestuur zouden zijn. rte- een hun tten zen zijn niet 1. t uit een voor itaan. lake- Maar isteld sl, de Ook geen ope- tueel ge- man iders t, de De dat ken- ge- on- ings- In de uit 25 ministers bestaande rege ring zitten achttien vertegenwoordigers van de RVP en zeven van de PNR. Gemeten naar Westeuropese begrippen is de nieuwe coalitie gematigd links te noemen, maar i de 50-jarige geschiede nis van de Turkse republiek vormt zij het radicaalste kabinet. Het is ook de eerste maal dat een islamitische partij aan een regering deelneemt. De PNR kan wegens haar streng-religieuze we reldbeschouwing als rechts worden ge kwalificeerd maar met haar economi sche en sociale programma staat ze nog linkser dan de RVP. Volgens het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gaat het om de 27-jarige Gerald Kosh, die „verbindings officier” bij de Zuidvietnamese marine was. Hij zou hebben deelgenomen aan een „routinepatrouille” van Zuidvietna mese oorlogsschepen en kort voor ’t mili taire optreden van China op een van de Paracel-eilanden zijn afgezet. Wat hij daar moest doen werd in Washington niet onthuld, maar volgens het Ameri kaanse ministerie van Defensie was hij „werkzaam op de Zuidvietnamese basis Da Nang waar hij naging of de organi satie wel doeltreffend in elkaar zat.” De Chinezen zeggen honderd Zuidviet- namezen gevangen te hebben genomen. Amerika zou om het vrijlaten van deze mensen hebben verzocht, maar op dit verzoek werd nog niets vernomen. Maandag had het regime in Saigon om een spoedbijeenkomst van de Veilig heidsraad gevraagd nadat een Chinese amfibiemacht van ongeveer vijfhonderd man de Zuidvietnamese bezetting van de onherbergzame, rotsachtige eilandjes had verdreven. DEN HAAG (ANP). Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben toe stemming gegeven voor de bouw van de hoogspanningsleiding op de Maas vlakte die van de centrale landinwaarts gaat lopen. Een deel van ruim een km van de leiding mag nog niet worden aangelegd, omdat GS dit als „vlieggat” open wil houden voor de miljoenen trekvogels die zich jaarlijks in zuidwes telijke richting langs de kust verplaat sen. Dit heeft de Zuidhollandse gedepu teerde ir. N. Buijsert gisteren meege deeld. De Chinese regering heeft intussen de Verenigde Staten laten weten dat een Amerikaanse militaire waarnemer ge vangen genomen is bij de gevechten op de Paracel-eilanden. zodanig ondermijnd is dat de regering vanzelf ten val komt. Vooruitlopend op die gebeurtenis zijn de verschillende ambassades vast begonnen met het geven van richtlij nen voor repatriëring van hun perso neel in geval van nood. Eveneens vooruitlopend op een machtswisseling beginnen de vluchtelingen, die vórige zomer wegens de bombardementen naar de hoofdstad trokken en het aantal inwoners van Pnom Penh in een paar maanden tiijds van 600.000 tot twee miljoen deed stijgen, lang zaam maar zeker terug te keren naar hun dorpen, ook al bevinden die zich in door de Rode Khmer gecontroleerd gebied. iet is verwonderlijk hoe weinig tekenen van agitatie de bevolking van Pnom Penh toont. Pnom Penh, da. met zijn brede boulevards en vele parken aan een Franse provinciestad doet denken. Dag en nacht klinkt het doffe geluid van beschietingen, die tot in het centrum de ramen van de huizen doen trillen. Khmer zijn moeilijk in paniek te brengen, wordt er gezegd. Volgens goed Aziatische gewoonte hangt ook in Cambodja in de meeste huizen een portret van het staats hoofd aan de muur. Ik heb in Pnom Penh verscheidene woningen gezien waar de portretten van prins Noro dom Sihanouk en zijn aartsvijand Lon Nol letterlijk naast elkaar aan de wand hingen. Weliswaar woont Noro dom op het ogenblik in het buitenland, maar hij blijft hun prins. Meer een symbool dan een politieke figuur. Gevreesd wordt dat de trekvogels zich zouden doodvliegen tegen de hoogspan ningskabels, indien de leiding geheel bo vengronds zou worden gebouwd. Daarbij zou op de zuidwestelijke punt van de Maasvlakte, waar de leiding een knik moet maken, een soort fuik ontstaan, waar de vogels, naar verondersteld wordt, massaal zouden invliegen en een voortijdig einde zouden vinden. De ko mende herfst zal door biologen bekeken worden of het openhouden van het „vlieggat” het gewenste effect heeft. Zo- ja dan zal daar de hoogspanningsleiding ondergronds aan elkaar worden ge maakt. oloog s bij Jdgei Maar inimo toen geen «gen. linie- erili- moet )rden HET IS trouwens ook opvallend hoe snel het aantal boeddhistische monniken toeneemt. Recentelijk een verdrievoudiging. Niet dat zo veel jonge mannen plotseling het heil van meditatie ontdekken, maar monniken zijn met hun kaalgeschoren hoofden ■Z-CHINESE Volgens China is de archipel die in China bekend staat als de Hsisja- en Nansja-eilanden altijd Chinees grond gebied geweest. Saigon zegt echter dat de Vietnamezen al in 1802 de soevereiniteit over de door de oliecrisis. Ook zullen handelsbetrekkingen moeten aangeknoopt met de landen Midden-Oosten, Afrika en Azië. NICOSIA (DPA). Volgelingen de ondergronds tegen president Makarios van Cyprus strijdende generaal George Grivas hebben gisteren de vroegere Eo- ka-leider van het verzet tegen het En gelse kolonialisme, Stylianos Mavros, ontvoerd en later doodgeschoten. en oranje gewaden vrijgesteld van militaire dienstplicht. De gemiddelde Cambodjaan is niet erg gepolitiseerd. De anti-communis- tische propaganda slaat hier veel minder aan dan bijvoorbeeld in Zuid- Vietnam. Sterker nog, hij heeft de uitwerking van een niet aflatende publiciteit voor prins Norodom Siha nouk, die sinds de staatsgreep van Lon Nol in 1970 vanuit Peking actie voert om het bewind weer over te nemen. Het feit dat zijn naam onophoude lijk door de radio werd genoemd en in de kranten verscheen had tot ge volg dat zijn volk geen dag de kans kreeg om hem te vergeten. ANKARA (DPA, Reuter en ANP). Na een kabinetscrisis van ruim drie maanden heeft de sociaal-democraat Bu- elent Ecevit gisteren een Turkse coali tieregering samengesteld, bestaande uit de sociaal-democratisch genoemde Repu blikeinse Volkspartij (RVP) en de Isla mitische Partij van nationale redding (PNR). LAS VEGAS (DPA). De excentrie ke Amerikaanse multimiljonair Howard Hughes heeft van twee Amerikaanse presidenten voor drie miljoen gulden kernproeven in Ne vada de staat waarin hij grote investeringen heeft willen afko pen. Angkor Pursai eilanden hebben gevestigd. De plotselin ge belangstelling voor de eilandengroep is te verklaren uit het vermoeden dat in dit gebied olie te vinden is. Veiligheidsraad-voorzitter Facio ver klaarde, dat het verzoek van Zuid-Viet nam, hoewel dit land geen deel uitmaakt van de volkenorganisatie, wel ontvanke lijk was. De negen stemmen die noodza kelijk waren om de kwestie op de agen da te plaatsen, konden echter niet bijeen worden gebracht. China, de Sovjet-Unie en Wit-Rusland stemden tegen en alleen de VS, Engeland, Australië, Oostenrijk en Costa Rica wa ren voor aanvaarding van het verzoek. Frankrijk behoorde tot de landen die zich van stemming onthielden. MAASTRICHT (ANP). Het kring- bestuur van de KVP in Limburg heeft besloten een diepgaand onderzoek in te stellen naar het geknoei dat gepleegd zou zijn met de ledenlijsten in de Lim burgse Statenkringen. Volgens enkele KVP-leden heeft een aantal kandidaten voor de Statenverkiezingen omwille van hun verkiesbare plaats onregelmatighe den gepleegd. HET LIJKT onomstotelijk vast te staan dat de guerrillastrijders van de Rode Khmer de oorlog zullen win nen. Al sinds 15 augustus van het vorige jaar, toen de Amerikaanse bombardementen op Cambodja wer den stopgezet, was iedereen het er over eens dat het uitsluitend een kwestie van hoe en wanneer zou zijn. Premier van het nieuwe kabinet is de 49-jarige Ecevit, die voorzitter van de RVP is. Vice-premier i s de voorzitter van de PNR, de 48-jarige professor Nec- mettin Erbakan, die voordat hij in 1969 zijn intrede in de Turkse politiek deed hoogleraar aan de technische hogeschool in Istanboel was. De portefeuillle van Buitenlandse Za ken zal worden beheerd door de 52- jarige professor Turan Guenec (RVP). Volgens goed ingelichte kringen in An kara zijn de militaire leiders niet zo blij met het feit dat op belangrijke posten vertegenwoordigers van de Islamitische PNR zijn gekomen. Tot dusver hebben zij openlijk nog geen commentaar op het nieuwe kabinet gegeven. In een veertien bladzijdend tellend protocol kondigt de nieuwe regering on der meer plannen aan voor belasting- en landhervorming, kiesrecht voor 18-jari- gen, nationalisatie van de delfstoffen in het land, amnestie voor politieke gevan genen en „onderricht in de zedelijke be ginselen” aan de schooljeugd. De nieuwe regering, aldus het proto col, zal onmiddellijk amnestie verlenen aan de duizenden politieke gevangen ook aan de leden van marxistische stadsguerrillagroepen die sinds het ingrijpen van de militairen in 1971 ge vangen zijn gezet. Dit werd onder ede ten overstaan van een rechtbank in Las Vegas ver klaard door een vroegere medewer ker van Hughes, Robert Maheu,. De verklaring werd gisteren gepubli ceerd. Maheu zei dat de 68-jarige Hughes hem in 1967 en 1970 tenminste driemaal opdroeg het aanbod van drie miljoen gulden te doen eerst aan president Lyndon Johnson en vervolgens aan president Richard Nixon. Maheu weigerde, aldus de verklaring, omdat hij zich bezorgd maakte over de wens van Hughes „politici van hoog tot laag in de zak te hebben.” In een vraaggesprek met het Ameri kaanse persbureau UPI sloeg Ma heu op juridische gronden af meer bijzonderheden over de zaak mee te delen. Maheu en zijn voormalige werkgever moeten zich in Las Vegas verant woorden op verdenking m gema- nipuleer met aandelen om op een zo goedkoop mogelijke manier in het bezit te komen van de lucht vaartmaatschappij „Air West”. Te gelijkertijd zijn Maheu en Hughes tegenstanders in een schadevergoe- dingsproces. Het aanbod van een miljoen dollar aan president Nixon in ruil voor beëindiging van de kernproeven in de woestijnen van Nevada hield klaarblijkelijk geen verband met de 300.000 gulden die Hughes aan de verkiezingscampagne van presi dent Nixon wilde bijdragen. Nixons vriend, de zakenman Charles „Be- be” Rebozo, nam het bedrag aan, maar „stortte het later terug”. Deze zaak wordt momenteel onder zocht door de Watergate-commissie van de Amerikaanse senaat. Daar toe zijn Rebozo, Maheu en de tussenpersoon tussen Hughes en Rebozo, Richard Danner, als getui gen opgeroepen. De geruchten gonzen door Pnom Penh. Vredesbesprekingen, de rege- ring-Lon Nol krijgt nog een week of nog een maand toegemeten. Het ziet er naar uit dat de Rode Khmer nog voor onbepaalde tijd door kunnen gaan met incidentele aanvallen op de hoofdstad, tot dat ze van binnenuit LONDEN (REUTER). De Britse schrijver James Pope--Hennessy, die in 1959 naam maakte door een officiële biografie over wijlen koningin Mary, is gisteren om het leven gekomen, toen drie niet geïndentificeerde mannen een overval pleegden op zijn woning in de Londense wijk Notting Hill. JE KUNT je er niet aan onttrek ken, ook al weet je dat het zien van tanks en soldaten in actie niet bijzon der bijdraagt tot een beter begrip van de oorlog en wie geljjk heeft en waarom. Ondanks de waanzinnige angst als je onverwacht in een hin derlaag terecht komt en je je uren lang in een greppel of achter een stapel zandzakken moet verschuilen, tot je aan een zenuwcrisis toe bent. Maar tegelijkertijd is het zo fasci nerend, het gevoel op de eerste rang van de historie te zitten, het uiterste aan emoties van angst en opluchting te ondervinden dat je weet de vol gende dag toch weer het veld in te zullen trekken. MÜNCHEN (,ANP). Siemens AG wil over het boekjaar 1972-’73 (oktober tot en met september) een dividend van zestien percent uitkeren, net als over het voorgaande jaar. Het concern behaalde in het afgelopen boekjaar een geconsoli deerde netto winst van 428 miljoen mark, vergeleken met 411 miljoen mark over 1971-’72. BELFAST In Noord-Ierland zijn gisteren twee militairen om het leven gekomen. Een soldaat verloor het leven toen hij tijdens een patrouille in een aardappelveld op een bom trapte. De Patrouille zocht naar verborgen wapens. Er was al een raket van Russische makelij en munitie gevonden. De tweede militair kwam om op een landweg in de buurt van een gehucht, veertig kilometer ten westen van Bel fast. Hij was over een landmijn gelopen. De Amerikaanse autostad Detroit is geen plaats voor Engelse lords, zeker niet bij een bezoek incognito. Dit moet althans de ervaring zijn van Anthony Arm strong-Jones, die sinds zijn huwelijk met prinses Margaret van Engeland, graaf Snowdon heet. Eerst iverd lord Snowdon door twee politieagenten naar het dichtbij zijnde politiebureau opgebracht omdat hij zich zonder perskaart op terrein bevond waar die vereist is. Bovendien had Snowdon zijn paspoort in zijn hotelkamer laten liggen. Vervolgens weigerde burgemees ter Coleman Young aan lord Snowdon een vraaggesprek toe te staan, „omdat hij wel wat anders te doen had dan babbelen met ene meneer Snowdon”. De secretaris van de burgemeester meende het gezicht wel eens ergens gezien te hebben, en samen met drie gemeenteambtenaren en commissaris van politie Philip Tannian, bracht zij het thuis. Toen rolde de rode loper uit en kon „meneer Snowdon alle perskaart ten krijgen die hij maar hebben wilde. Op de foto is de Britse fotograaf bezig met zijn werk en nog niet ontdekt door zijn Amerikaanse collega’s, waar van De voormalige leden van de democra tische partij van Adnan Menderes, die door de militaire staatsgreep van 1960 ten val werd gebracht, zullen in hun politieke rechten worden hersteld. De coalitieregering belooft verder vol ledige persvrijheid en het beëindigen van alle beperkende maatregelen ten aanzien van de meningsuiting, het den ken en het geloof. Het verbod op de teelt van opium en op het gebruiken en in bezit hebben van hasjiesj zal opnieuw worden bezien. Turkije zal lid blijven van de NAVO en de Centrale Verdragsorganisatie (CENVO). Het associatieverdrag met de EEG zal gehandhaafd blijven. De coali tiepartners zijn van mening dat een diepgaande herwaardering van de bui tenlandse politiek nodig is geworden nauwere worden van het DE LEIDERS van de Rode Khmer mogen onderling dan verdeeld zijn wat hun sympathie voor Sihanouk betreft, het feit dat de prins op de onwankelbare trouw van een groot de 31 van het volk kan rekenen, maakt het waarschijnlijk dat hij vroeg of laat wel weer zijn rentree zal maken op het toneel van Pnom Penh. Ondanks de toenemende aanvallen op de hoofds‘ad is het niet zeker dat de machtsovername voor morgen zal zijn. Al in augustus werd gezegd dat het moreel van de regeringstroepen zo laag was dat men zich moeilijk kon voorstellen hoe de angstige sol daten van Lon Nol op slag in tijgers zouden veranderen. Niettemin is de oorlog nog steeds in volle gang. Waarom gaat de oorlog nog steeds door, vraag je je af, als men er zo zeker van is dat de dagen van Lon Nol geteld zijn. Wat Cambodja be treft is het duidelijker dan ooit dat het een kwestie van financiële belan gen is, met een politiek ideaal als vlag om de 1 (ding te dekken. Hoofdstad Spoorweg O Vliegveld Rivier Ruïnes km200 PHNOM® PENH'8? 1 De 57-jarige auteur werd door de overvallers zo mishandeld dat hij later in een ziekenhuis overleed. Zijn 25- jarige huisknecht. Leslie Smith, liep steekwonden op. Hij is er niet ernstig aan toe. Smith zag kans de politie te waarschuwen die Pope-Hennessy geboeid en met een prop in de mond aantrof. De publikatie van het boek „Queen Mary” wekte destijds opschudding door dat de biograaf er hofgeheimen in open baarde. Vice-voorzitter H. Parren van het kringbestuur zegt ervan overtuigd te zijn dat er „minder prettige dingen zijn gebeurd”. Dingen die zoals hij zegt neer komen op bedrog of falsificatie. Wij zullen zeker niet schromen, zegt hij, die leden hard aan te pakken. De heer Parren neemt niet aan dat de groslijsten ongeldig moeten worden verklaard, omdat zoals hij zegt, daarvoor het gepleegde bedrog te gering moet worden geacht. Wij hebben hier te ma ken, zegt hij, met mensen die niet in de gaten hebben wat ze hebben gedaan. Het kringbestuur van de KVP Limburg wil begin komende week opening van zaken geven over de gerezen moeilijkheden. van er één onbewust dit olaatje hem maakte. •S’ i sg W CHINA INDIA

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3