Over tien jaar ben ik misschien goed actrice Toneelgroepen beoordeeld MENGELING WEENSE NOSTALGIE EN KOLONIALE TENNISLOOK a Ut Josine van Dalsum uit „Mens van goede wil” TENDENZEN fvoor onze nieuw te installeren heidelberg SORM offsetpers vragen wij met spoed een Ie klas offsetdrukker Argenta” Super Lux: de lamp met 30 °/o meer licht op tafel 99 Omstreden advies aan minister voor dezelfde stroomkosten Si! 1UPS_ ZATERDAG 2 6 JANUARI 19 7 4 9 (Van onze kunstredactie) HAARLEM In de toneelwereld is een fikse rel gaande over het ad vies aan de minister van CRM over de gezelschappen in het seizoen ’74- '75. De gebeten hond is de afdeling toneel van de Raad voor de Kunst, die in dat advies goede rapport cijfers geeft aan bijvoorbeeld Thea ter Centrum en het Werkteater, maar slechte aan de Haagse Co- medie, Globe en vooral de toneel groep Podium van Bob de Lange, die niet in aanmerking moet komen voor een rijkssubsidie. De beschul digingen en insinuaties zijn niet van de lucht. De adviseurs van de mi nister, allemaal uit de toneelwereld zelf, zouden niet objectief zijn, hun advies zou voorbarig zijn, gevaar lijk en betuttelend. '1 bel voor een afspraak: drukkerij haerlem delistraat 18/haarlem/telefoon (023) 257129 11 moet ADVERTENTIE JOSINE VAN DALSUM PETER HUYSMAN. ROKLENGTE: Op of een handbreedte over de knie. KLEURENBeige, abrikoos, gifgroen, hemelsblauw. THEMA: Tennis-look van de jaren ’30. ADVERTENTIE Crêpe de chine rok in zwart, beige en groen van Tita Rossi met boerenblouse. AMSTERDAM Josine van Dalsum, 25 jaar, 1.64 lang, geboren in Breda, heeft de naam „een lastige tante” te zijn. Die naam heeft zij onder meer te danken aan haar optreden vorig jaar in het KRO-program- ma „Dwars talent”, waarin zij, zonder veel diplomatie in acht te nemen, uit de doeken deed wat zij op het toneelbestel en de instelling van de ac teurs tegen heeft. Daar keek de gevestigde theaterwereld van op: Dat was me een grote mond van een meisje dat nauwelijks de toneelschool achter de rug had. het pu- PAKJES: Combinaties van plooirokken, blouses en V-hals- vesten. SCHOENEN: Klassieke, tweekleurige open sandaaltjes met smalle elegante hakken of wreefbandpums met vrij spitse neuzen. STOFDESSINS: Strepen, mozaïeken, art-deco en klassieke bloemenprints. COCKTAIL: Lange enkelvrije japonnen met boothalzen, gesmokte tailles en veel ruches. Creaties geïnspireerd op de tienerjurken uit de jaren ’50. Alleen bij prinses Galitzine en Lan- cetti kregen de inkopers van confec- Achteraf gelooft Josine van Dalsum dat wat zij in dat KRO-programma zei „moeilijk te pruimen” was voor de ou dere acteurs. „De moeilijkheid was, dat ik inderdaad weinig had gedaan. Ik ver telde hoe mijn ontwikkeling was ge weest sinds de toneelschool, waar ik de eerste twee jaar ontzettend hard had gewerkt. Toen kwam de Tomaat-ont- wikkeling. Je stelde je de vraag: wat wil ik, waar ben ik mee bezig. Ik heb toen een concreet plan voor projectonderwijs ingediend. Dat gebeurde in het kader van het hele democratiseringsproces. Ik wilde niet alleen praten, maar vooral doen. En dat kón binnen de opleiding”. DE DOORWERKING van de actie- Tomaat is volgens Josine bijzonder be langrijk geweest. Hoewel het publiek er misschien minder blij mee was, heeft Tomaat de toneelspelers uit hun ingesla pen toestand gehaald. Er werden initia- DAAR KWAM NOG bij dat» zij het lef had een proces te beginnen tegen het toenmalige Nieuw Rotterdams Toneel. De raad van beroep in Den Bosch stelde Josine november vorig jaar in het gelijk. Maar de bedrijfsvereniging van wat toen NRT heette, laat die uitspraak niet op zich zetten: zij wil de zaak tegen de jonge dame uitvechten tot in hoogste instantie (Hoge Raad van Beroep in Utrecht). Josine is ervan overtuigd dat zij zal winnen. En ten slotte heeft zij dan nog de euvele moed alleen die rollen aan te nemen waarin zij iets ziet. Josine van Dalsum: een lastige actri ce? Josine zelf denkt er anders over. ..Ik heb dat etiket opgedrukt gekregen. Oké, Het gaat de afdeling toneel van de Raad voor de Kunst eerder om de maat schappelijke zinnigheid en de artistieke kwaliteit van het toneel. De afdeling toneel wenst dat elk gezelschap een duidelijk gezicht heeft. Dat wil zeggen dat uit de opvatting van het gezelschap over zijn taak en de daarmee bereikte resultaten „duidelijk een bepaalde keu ze” zal blijken. Die gezelschappen die hun taken in vage bewoordingen hebben omkleed krijgen dan ook danig op hun kop. Sommigen stuurden helemaal geen taakstelling in. Ook wat de begrotingen betreft hield niet iedereen zich aan het voorgestelde schema, zodat de afdeling toneel geen goede vergelijking kon ma ken tussen verschillende onderdelen, als b.v. de topsalarissen enscenerings- en representatiekosten. „Het gaat mij in eerste instantie niet om het stuk of de produktie. Het doet er voor mij niet toe wat ik speel, als ik er maar de juiste instelling in kan vinden. Als ik er maar de mogelijkheden in zie om relaties te leggen met deze tijd, om te kunnen spelen op een manier die past in deze tijd. In die zin voel ik er bijvoorbeeld niets voor plotseling heel erg klassiek te gaan spelen. Het interes seert me ook minder. Bovendien kan ik het ook niet: ik heb daarvoor een enorm gebrek aan techniek. Ik moet nog heel veel leren. Misschien dat ik over tien jaar werkelijk een goede actrice ben”. KLEURENCOMBINATIES: Kameelbruin met abrikoos, leverbruin met wit, oud-rose met custard-geel, fuchsia-rose met hemelsblauw, abrikoos met gifgroen, beige met marine blauw, fuchsia-rose met marine-blauw, lila met zilvergrijs, leemgroen met abrikoos. JURKEN: Tennisjurken met plooirokken en halflange mouwen. Overhemd japonnen met aangerimpelde rokken en ronde schouderpas. tiefabrieken, die per show zo’n 2000 tot 6000 voor een entreekaartje moesten betalen, waar voor hun geld. Prinses Galitzine bleef haar oude tra ditie trouw en showde kleren-met- allure. Haar „oceanlook” bestond voornamelijk uit gifgroene jurken, mantels, truien en jakken met hori zontale, tussengezette banen van ma rineblauwe stof. Ze liet bij vrij wijde, rechte pantalons blouses met spencers en korte jasjes met vleermuismouwen dragen. Voor ’s avonds lanceerde zij mysterieus gedessineerde glamourjur- ken met meterswijde, bijna doorzich tige mousseline rokken en ondeugen de. tot aan de navel reikende V- halsdecolletés. glorieuze terugkeer van het smok- werk, want ze lanceerde niet alleen voor een echt kleuren-vuurwerk zorgde en die met zijn vrolijk ge streepte en geblokte plooirok'jurken en z’n zeer slank gesneden mantels en jasjes, tot verrassende kleuren combinaties kwam. Bij de meeste ROME Wat is nu eigenlijk mo de? De 500 journalisten uit meer dan 25 landen, die deze week speciaal naar Rome zjjn gekomen om de voorjaarsshows van de Italiaanse ontwerpers te zien, hebben er nog geen duidelijk antwoord op ge kregen. Tijdens de meer dan 30 shows in de boetieks rond het Piazza di Spagna verschenen de mannequins tot dusver in weinig opzienbarende kleren op het plankier. Met een sa- menveegsel van saaie plooirokmantel- pakjes en lijzige kostschooljurken, die je aan niemand cadeau zou durven doen, probeerden de Italiaanse mode koningen voor zomer 1974 een men geling van Weense nostalgie en een soort koloniale tennislook te lanceren. Zelfs met een formidabele subsidie van de staat en de steun van een hele reeks erecomités en overheidsbu reaus lukte het hun vrijwel niet op nieuwe ideeën te komen. vier maanden van zijn acteurs gehouden heeft en dat dit nu op de kijkers o verkomt. Dat houden van John is bij mij doorgegaan na de produktie”, zegt ze lachend. Liever wil zij er niet over spreken, maar dit kan zij toch niet binnenhou den: „Er is gezegd en geschreven dat ik er door mijn verhouding met Van de Rest ben ingedrukt. Nou, ze vergissen zich. Ik ben er altijd nog zelf bij en ik maak zelf uit wat ik doe. Mijn privéle- ven en mijn werksituatie houd ik strikt gescheiden. En daar ben ik trots op. Als de mensen er een andere mening op na houden, dan doen zij dat maar. En John?. Nou, ik hou van hem. Ik heb geen zin daar veel meer over te zeggen. Het is het meest simpele dat er bestaat”. „Veel meer aandacht moet besteed worden aan de ensemblevorming en aan het stimuleren van een voortdurend in tern bewustwordingsproces dat in alle werkprocessen gestalte krijgt. Dan is de kans groter dat een gezelschap meer is dan zijn ideologie of zijn leider”. Globe en de Haagse Comedie zullen het beleid totaal moeten ombuigen, meent men. Verstarring en afbrokkeling van kwaliteit dreigen daar. Podium doet niets anders of beters dan andere reper toire gezelschappen. Complimenten krij gen Theater (voor het ensemblewerk) en Centrum (voor het bevorderen van het Nederlandse toneel). Van De Appel. Baal en The Family verwacht men een beter inzicht in de werkwijze. Van het Pu- bliektheater laat de homogeniteit nog te wensen over. Het Amsteltoneel werkt hard en voorziet de diepste provincie van toneel. Lyrisch wordt de afdeling toneel over het Werkteater: „Als één groep in Nederland zijn taakstellingen waarmaakt taakstellingen die helder omschreven zijn zonder cliché’s of vrij blijvende uitvluchten dan is het deze groep”. Over andere gezelschappen heeft de afdeling nog geen oordeel, omdat materiaal nog niet binnen was. Volgende week komen we nader op het advies terug. „Vaak berust het bestaan van een gezelschap op een of ander vaag credo, of het hangt vrijwel uitsluitend af van de aanwezigheid van één leidersfiguur. De gevaren hieraan verbonden kunnen levensgroot zijn”. Globe en The Family lijken te bestaan bij de gratie van met name het koppel Bloemkolk-Lutz, res pectievelijk Lodewijk de Boer. ruzies is iets walgelijks. Vier maanden lang hebben John, Kitty Courbois, Hugo Metsers en ik een hecht team gevormd. Geen ellebogenwerk, geen herrie. Door het werktempo was er niet eens tijd voor intriges. Het was gewoon sec, kei hard werken: janken als er gejankt moest worden, lachen als er gelachen moest worden, getrouwd als er getrouwd moest worden. Geen flauwekul, recht voor z’n raap. En dat alles, de buitenop namen in België althans, in een onge lofelijke bloedhitte van 32 graden Celsi us. Na afloop van zo’n dag gingen we altijd met een van de Belgische acteurs of technische mensen mee naar huis. Om tien uur viel je doodmoe in bed. En om zes uur ’s ochtends begon het lieve leven weer. Ik geloof dat John in die ■;A‘ Het advies van de afdeling toneel is voor iedereen te lezen, nu het gepubli ceerd is in het bulletin van het secretari aat van de Raad voor de Kunst. Het is de eerste keer dat dit in deze vorm gebeurt. Dat is een gevolg van de roep om openbaarheid, die in alle kunste naarsacties in dit geval de actie- Tomaat van zo'n vijf, zes jaar geleden heeft geklonken. Tijdens de actie-Tomaat is met instemming van een groot deel van de publieke opinie gesteld dat de vaste toneelgezelschappen niet zomaar auto matisch elk jaar hun subsidie moeten krijgen. Ze moesten zich maar eens goed bezinnen op wat ze nu eigenlijk aan het doen zijn. Het ging en gaat om gemeenschapsgeld, dat elke belastingbe- AVONDJURKENKleurige, meterswijde mousseline- gewaden met vrijwel tot aan het middel reikende V-hals decolletés of een soort luxueuze nachtjaponnen van pastel- kleurig satijn. „In het verleden konden de al langer bestaande repertoiregezelschappen vol staan met een algemeen gehouden om schrijving van doel en activiteiten. Daarentegen waren de experimentele groepen verplicht van hun doen en laten uitvoerig verslag te doen en alle voorne mens met deugdelijke argumenten te steunen.” OOK DE NAAM „Van Dalsum” is voor haar iets waar ze niet graag over spreekt. „Ja, ik ben een achternicht van Albert van Dalsum. Maar wat doet het ertoe. Ik ben Jos, voor mijn vrienden Josje, voor mijn vader Sien, en meer ben ik niet. Bovendien heb ik mijn oud oom helemaal niet goed gekend”. Het is moeilijk vol te houden dat Josine, die na haar schooltijd twee jaar lang aan een ernstige nierziekte leed, uit een kunstenaarsfamilie komt. Haar va der deed aan amateurtoneel. Daar is eigenlijk alles mee gezegd. Haar oudste zus, Damiët, heeft in Dordrecht het pop pentheater „Ej, Ej”, een broer is litho graaf, een andere broer edelsmid. Weer twee andere broers zijn beroepsmilitair. In totaal heeft Josine vier zusters en vijf broers. Josine’s voorkeur gaat vooral uit naar televisie en film. Meer nog dan toneel. „De manier van acteren voor tv en film ligt mij goed. Dat stille spel, in die zin ben ik mij bewust van mijn expressivi teit, al klinkt dat ijdel. Ach een expres sief gezicht, het is fijn als je het hebt, maar je kan er geen carrière op bou wen”. taler moet opbrengen. Sinds enige tijd is het zo, dat de minister van CRM van elk gezelschap elk seizoen een begroting vraagt en antwoorden op een lijst van 14 vragen over de taak, die het gezel schap zichzelf stelt. De begroting en de antwoorden wor den beoordeeld en aan de resultaten (opvoeringen) getoetst door de afdeling toneel, die zich laat bij staan door een zogeheten beoordelingscommissie, waar van de leden rapport uitbrengen over de voorstellingen die ze bezoeken. De afde ling toneel en de beoordelingscommissie bestaan uit mensen uit de toneelwereld (schouwburgdirecteuren, leiders van ge zelschappen). Uitgangspunten voor de afdeling to neel waren o.a.: wat is de speciale plaats van elk gezelschap in het totale landelij ke toneel-aanbod; vervult het een eigen, specifieke taak naar genre toneel of naar de regio; bezit het een unieke werkwijze. „Uiteraard is daarnaast de kwaliteit van het gebodene of van de plannen in de beoordeling betrokken”. Zeer belangrijk is de vraag of er publiek komt kijken. Nu heeft de afde ling Toneel daarover een (wat men noemt) „genuanceerd oordeel”. Ze han teert het publiekscriterium wel, als het om het bereiken van een speciaal pu bliek ging, maar niet als het om het getal ging, d.w.z. de al dan niet volle zalen. De afdeling huldigt niet standpunt, dat de vraag (van het bliek) het aanbod moet bepalen. Dit is een belangrijke stelling, ik ben een felle. Maar niet voor mijn eigen plezier. Ik wil ontzettend graag toneelspelen. Ik hou ongelooflijk veel van dit vak. Dat is ook de reden waar om ik niet langer aan de kant kon blijven staan en die rol in „Een mens van goede wil” heb aangenomen. Maar juist omdat ik zoveel van toneel houd, ben ik zo kritisch. En heb ik destijds gezegd en die mening ben ik nog steeds toegedaan dat er zoveel aan de mentaliteit van de meeste acteurs ont breekt. Die mentaliteit is voor mij het allerbelangrijkste. Veel belangrijker dan de vorm”. ontwerpers vielen de rokken een flink stuk over de knie, maar prinses Galitzine en Mila Schoen hielden hun creaties een stuk korter: net op de knie. Bij Mila Schoen overheerste de tennislook haar nogal lijzige collectie. De Milanese ontwerpster, die vorige seizoenen nog voor schitterende kle ding zorgde, was het duidelijk niet gelukt om de stoffen geleverd te krijgen die zij voor het voorjaar had besteld, want in haar jurken, jassen, pakken en avondjurken zat weinig variatie. Mila Schoen zorgde echter voor de glorieuze terugkeer van het smo- kwerk, want ze lanceerde niet alleen jurken met gesmokte tailles, maar ook mantels met gesmokte zakken. De overige Italiaanse mode-coryfeeën wisten voor de zomer niets beters te bedenken dan plooirokmantelpakjes in beige, zachtoranje, marineblauw, gifgroen en kaneelbruin. Modellen die zij afwisselden met combinaties van vrij nauwe rokk’en met blouses en wollen v-halsvesten. MET DIE TELEVISIE gaat het nu dus best. Vóór „Een mens van goede wil” speelde ze de rol van Marianne in Hero- des, waarover ze slecht te spreken is. „Ik heb daarin gefaald. Bij de voor-verto- ning ben ik ongelooflijk geschrokken. Ik was te jong voor die rol. Ik heb de fout gemaakt dat ik koningin speelde met mijn nek omhoog”. In de NCRV-produktie „De zoon van het oude volk” van Gerrit Pleiter, over het jodenprobleem, doet zij de rol van Mirjam. Het stuk is al opgenomen. Voordat het is uitgezonden, zegt zij nu al: „Ik ben er niet tevreden over. Het script was niet goed. Het zijn geen karakterrollen”. Op het ogenblik is zij bezig met opnamen voor „De Verlossing” van Elsschot (regie: Walter van der Kamp, AVRO), waarin zij Anna speelt, een vrome vrouw die opkomt voor haar atheïstische vader, die strijd levert met de dorpspastoor. Ten slotte maakt de Belgische BRT-tv in februari opnamen voor een chansonprogramma, waarin zij samen met de Belgische acteur Jo de Meyere (in „Een mens van goede wil” Karel, de man van Rosa) acht chansons zingt met begeleiding van het orkest van Francis Bay. MET FILMEN HEEFT Josine tot nu toe pech gehad. „Ik werd laatst gevraagd voor een rol in een nieuwe film van Paul Verhoeven. Daar moesten proefop- namen voor worden gemaakt. Maar ik voel er niets voor om samen met 50 andere gegadigden op te draven. Ik vind dat zo’n regisseur moet zeggen: ik wil je, of ik wil je niet. Ik werd door een secretaresse opgebeld of ik de proefop- namen wilde doen. Ik heb „nee” gezegd. Ik matig mij dit aan, omdat ik niet als een vod behandeld wil worden. Ik moet wel nodig, maar niet zó nodig. Ik heb de indruk dat filmregisseurs bang voor me zijn”. |^na kantoortijd onze hr meier (023) 2668 13 (de basis van alle overheidssubsidies), waar over eindeloos te bekvechten valt. Carl van der Plas, wiens Haagse Comedie een fikse kat krijgt in het advies, wijst erop dat zijn gezelschap zich verheugt in steeds vollere zalen, terwijl elders de traditionele gezelschappen te kampen hebben met dalende bezoekersaantallen. tieven genomen die voordien niet werden genomen. De theatermakers werden ge stimuleerd om nieuwe dingen aan te pakken. De schuld alleen aan een slecht bestel geven, is oneerlijk. De acteurs moeten door het bestel wel in staat worden gesteld veranderingen aan te brengen. Maar verder moet het van de theatermensen zelf komen”. Op een gegeven moment moet het publiek kunnen zien dat wat jij beweert ook concreet uitgewerkt kan worden. Als dat niet lukt, ligt de schuld bij ons, niet bij de mensen, of alleen het bestel. Wij verwijten ons publiek te veel stom miteiten. Het is unfair om te zeggen: Jan-met-de-pet is een grote nul, die wil ons niet. Dat is de schuld afschuiven. Als het publiek niet naar ons wil komen kijken, is dat vaak terecht. Af gezien van een paar goede initiatieven valt er ook niet veel goeds te bekijken...”. „Heel voorzichtig proberen we nu uit die stinkput te komen. Daar moeten we voor knokken. Maar dat is alleen maar goed. De acteurs, dat is het probleem niet in ons land. Er zijn voldoende goede. Maar waren er maar meer regis seurs die bereid waren ons te coachen. Er zou een soort carrière-opbouw moe ten komen, zoals je in het buitenland manage-bureaus hebt. Je hebt hier óf acteurs bij gezelschappen, óf free-lan cers. Voor de laatste groep hangt het af van de liefdadigheid van de NOS of de omroepverenigingen of ze iets krijgen aangeboden. Ér zit totaal geen beleid in. Er wordt niet gekeken naar de juiste ac teur voor de juiste rol”. Josine van Dalsum wil op een goede manier hard zwoegen. Zij is de eerste die toegeeft dat zij er nog lang niet is. „Ik kijk erg kritisch naar mezelf. Ik heb gewoon nog gebrek aan techniek. Om die te vervolmaken heb ik tijd nodig. De basis is er dacht ik wel, maar ik moet die basis uitbreiden. Volgens mij heb je de techniek nodig om de zuiverheid van spelen die je nastreeft te beschermen. Ik mag bijvoorbeeld niet blijven hangen in de Let-figuur van „Een mens van goede wil”. Ik moet ook in zo’n rol mijn eigen waarachtigheid zo goed mogelijk naar voren brengen. Ik mag me niet door uiterlijke omstandigheden laten beïn vloeden, niet onzeker worden. Ik moet geloof in mezelf houden en spelen van uit een rust, waarin je ook fouten durft te maken. Daarom moet ik mijn tech niek bijschaven en nog gedisciplineerder acteren”. ER IS TIJDENS de opnamen een uitstekende sfeer geweest. „Dat is be langrijk. hoor! Een produktie met veel BROEKPAKKEN: Combinaties van wijde, rechte pan talons, blouses en wijde houthakkersjasjes.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9