Via Coster weer bod op Johan Neeskens JANSEN LIEP KnobelCruyff wil RECORD Ajax kapot maken Van BeverenWeer operatie Haarlem toont goede wil, maar mist overtuiging WIEL COERVER: EEN SIMPELE WEDSTRIJD AZ’67 niet op schot 9 |3 !9 19 19 19 !9 >9 M il MAANDAG 28 JANUARI 19 74 11 gi Niet fel er Angina 25 Overeind Coördinatie 9 |B!Bf Èlligi:- o WW {JR Hl j V. V st 1 (Van onze sportredactie) SPORTÏF (Van onze sportredactie) Henny van der Aar (rechts) duelleert met Joop van Daele. Op de achtergrond Kristensen en Wentink. BERT BREVOORD MM Telstar geen moment in gevaar een groot Ajax en Feyenoord uitblinkt”. (Van onze sportredactie) L dat het hele Wytze Couperus scoort de tweede Telstar-goal. De Graaf (12) is te laat om nog in te kunnen grijpen, terwijl ook Korevaar slechts machteloos toe kan kijken. Willim (30) en Van Kooten wachten af. THEO KLEIN (Van onze sportredactie) EINDHOVEN Jan van Beveren moet in het St. Annaziekenhuis te Geldrop opnieuw een operatie ondergaan. De doelman van PSV en het nationale elftal ondervindt nog steeds pijn op een plek onder zijn lies. Hoewel de duur van de gedwongen rust nog niet vast staat, ver onderstelt de zeer gedeprimeerde Van Beveren dat hij opnieuw voor vier weken zal zijn uitgeschakeld. George Knobel: „Uitermate on sportief wat de heren proberen”. DEVENTER. (ANP)— De verdeling van de punten in een redelijk aan trekkelijke wedstrijd was eerlijk, om dat Go Ahead Eagles tegen AZ in de eerste helft heer en meester was. Na rust moest de Deventer-ploeg het ini tiatief aan de fel spelende Noordhol- landers laten. In de slotfase miste AZ’67 veel kansen, waardoor de strijd niet de meest voor de hand liggende winnaar kreeg. les. toeschouwers. Coerver moet daarbij behalve aan mogelijkheden in de eerste fase aan de de geen punt gehaald. Bovendien kregen we acht goals tegen en maakten we er zelf geen een”, stelde hij na de 3-0 nederlaag mismoedig vast. over verbaasde hoe we nog zoveel kan sen konden laten liggen.” het middenveld De Zoete naar gemakkelijkste uitwedstrijden van het seizoen gespeeld”. Toch komt Jansens tijd van 2 uur, 18 minuten en 39 seconden bovenaan de recordlijst te staan en dat dank zij een prestatie, geleverd in een altijd voor training bestemde januarimaand. Dit op een vrij heuvelachtig parcours, maar onder ideale weersomstandighe- Go Ahead Eagles had in de eerste 45 minuten nagelaten voldoende af stand te nemen. Maiwald en De Win kel waren een voortdurend gevaar voor doelman Vooys, maar misten op coördinatie in de voorste lijn. In de rust vormde dat in de Telstar-kleedkamer het onderwerp van gesprek. Men kwam overeen over een breder front op te dringen. Die wending resulteerde in de achtste minuut al in een tweede doelpunt van Wytze Couperus. Vosmaer (en mét hem heel Haarlem) had wellicht over de drempel der mid delmaat kunnen komen, als hij de enige werkelijke kans die Haarlem de hele wedstrijd kreeg had benut. Gelanceerd door Hoeben verscheen Vosmaer alleen voor Treytel na eerst Jansen behendig te hebben ontweken, maar zijn schot werd door de vuisten van de Feyenoord doel man geblokkec d. Die hoopgevende actie werd uitgevoerd in een periode, waarin Feyenoord na zijn veelbelovende start wat was teruggezakt en Haarlem in zijn opzet het rustsignaal halen zonder een achterstand te hebben opgelopen leek te slagen. De fortuinlijke treffer van De Jong haalde een dikke streep door dat voornemen en devalueerde de Dat Feyenoord in de openingsfase zulke goede mogelijkheden kreeg dankte het in niet geringe mate aan de rommelige start van de Haarlemse defensie, die duidelijk moeite had zich op het spel van de tegenstander in te stellen. Wentink: „Er werd in ’t begin geaarzeld tussen positie- en ruimtedekking. Dat geeft natuurlijk de nodige kortsluitin gen. Die moeilijkheden waren overigens vrij snel opgelost”. „Het wordt mij wel eens kwalijk geno men als ik zeg cat Bobby er nog niet helemaal is, maar vandaag is dat toch weer gebleken. Natuurlijk is hij alent, maar je bent pas een ve dette als je ook in topwedstrijden tegen Ainv on TT’dxrcjvn rvrvvrl iiiihlinlrf” over gesproken. Zacht gezegd vind ik het uitermate onsportief wat de he ren proberen. Op die manier stort je van de ene ellende in de andere.” „Ik had gehoopt na de affaires rond Cruyff, het Nederlands elftal en het aanbod aan Neeskens, dat de CC-clan al eerder uitbracht, eindelijk rust in en om de selectie te krijgen”. Hij zegt de afgelope week gemerkt te hebben dat de stervoetballer en zijn schoon vader hun uitspraak „we zullen Ajax kapot maken” serieus nemen. Dat zou dus inhouden dat Ajax bepaalde be loften niiet nakwam. Volgens de Ajax-voorzitter is de onrust in de spelersgroep nu bezwo ren. „Zaterdag heeft het bestuur aan de selectie duidelijk gemaakt dat het niet bereid is een contract dat tot ’76 loopt (van Neeskens bijvoorbeeld) voortijdig te verbreken. Ik had de indruk dat dat dat voor de spelers een opluchting was.” De heren Coster en Neeskens waren zondagavond on bereikbaar voor commentaar. ren de heren ons op deze wijze te pakken.” counters in de laatste minuten, toen Haarlem alles op één kaart zette, hebben gedacht. De Jong, Schoenmaker en Res- Tot het moment waarop Theo de Jong de onnauwkeurigheid in de Haarlemse defensie afstrafte, was de met een be houdende taktiek gestarte thuisclub (Hughes: „We wilden ons voor de rust niet al te veel blootgeven. Had het bij de rust nog 00 gestaan, dan zou Feye noord na rust meer risico’s hebben moe ten nemen”) behoorlijk overeind geble ven. Geert Jansen de mond trekken. Veel zie deze marathon maar als een trai- Amsterdammer niet sel waren in de afwerking echter te slordig. Slotconclusie van Coerver: „Wij hebben hier in Haarlem een van de Hughes: „Het felle dat er tegen NAC bijvoorbeeld zo duidelijk was, dat ont brak nu. Een duidelijk voorbeeld daar van: op een gegeven moment forceerden we een corner, maar toen werd er net zo lang gewacht tot een fotograaf de bal naar de hoekvlag gooide. Dat vond ik een beetje tekenend voor de matheid die er vandaag over de ploeg lag. Ik kan niet verklaren waarom dat zo was, maar jammer was het wel.Juist in zo’n wed strijd met veel publiek (15.000 toeschou wers) had ik graag meer vuurwerk ge zien. Het is gek, maar we spelen de laatste tijd in uitwedstrijden veel ge makkelijker. Dat vuurwerk had redelij kerwijs verwacht mogen worden in de tweede helft, toen Haarlem voor de moeilijke opgave stond een kort voor de rust opgelopen achterstand weg te wer ken. Ook de manier waarop dat doel punt ontstond typeerde de verre van flonkerende ontmoeting een beetje. Een foutieve pass van Günther de Haan bood Theo de Jong plotselir.g de kans van flinke afstand uit te halen. Doelman Lelieveld, die in de openingsfase een paar keer heel attent had gered, raakte de bal nog wel, maar niet zodanig dat hij die de doortocht naar het net kon beletten. Hughes: „Een rotgoal, die bo vendien op eer heel ongelukkig moment viel. Om zo kort voor de rust (40ste minuut) tegen een ervaren ploeg als Feyenoord op een achterstand te komen is natuurlijk nooit een pretje. Maar het maakt toch nog wel enig verschil of dat gebeurt door een geweldige knal in de kruising of door een slechte goal zoals deze”. Ruim twee en een half uur later, in de kleedkamer, een heel andere Geert Jansen, die nauwelijks gete kend was door de vrmoeienissen van die 42 lange kilometer. „De laatste vier weken heb ik me voortdurend zitten oppeppen voor deze wedstrijd, maar dat er ’n nieuw nationaal record uit zou komen had ik niet verwacht.” I Een officieus record dan wel te verstaan, want deze monsterafstand kent geen officiële record, omdat de omstandigheden parcours, klimaat, enz. vaak zo verschillend ziijn. Voor mannen als Couperus, Van Kooten, André. Zwaan en Willim, stuk voor stuk doorkneed in het voetbalbe- Die aanvalsdrift van de Velsenaren werd gestimuleerd door het onzekere optreden van de Haagse laatste linie, waarin De Zoete de plaats van de ge blesseerde ausputzer Mansveld (die nog twee a drie weken uit de running zal zijn) innam. Naast hem had de jeugdige Dusbaba weinig kans tegen Van Kooten, terwijl ook Kila niet altijd foutloos ingreep. Teunissen overdreef dan ook niet toen hij voor de zoveelste maal verklaarde hoe zeer het team een erva ren laatste man als Mansveld mist. Teu nissen: „Niet alleen omdat hij een be trouwbare ausputzer is, maar ook omdat ik bij zijn afwezigheid moet ontkrachten door achteren te halen.” roep, vormde Den Haag een aangenaam meevallertje. Gesterkt door de vroege goal van Jonker (in de derde minuut) ontwikkelde Telstar een beweeglijk of fensief spelletje dat in de eerste helft al veel kansrijke situatie voor doelman Thie, maar geen doelpunten opleverde. Jan Rab later- „Het ging allemaal zo gemakkelijk, dat ik me er alleen maar VELSEN Hoewel het tot de 53e minuut duurde voor Wytze Couperus het tweede doepunt liet aantekenen, was het voor de 4000 toeschouwers op Schoonenberff al veel eerder duidelijk dat FC Den Haag niet zonder kleer- Velsen weg zou komen, het verschil tussen de geroutineerde maten van Jan Rab en de sterk verjongde equipe van trainer Evert Teunissen te groot. Kees van Kooten genoot er na de wedstrijd nog zichtbaar van. „Wat happen die jongens”, grinnikte hij, „ze lopen overal in. Er spelen in dit Den Haag te veel jongens die bepaalde situaties niet door hebben. Ze blijven doorlopen op momenten elftal eigelijk al terug had moeten zijn.” Volgens Knobel is er van een der gelijke vervelende actie al sprake. Hij onthulde dat na de wedstrijd tegen NEC, toen hij lange tijd nietszeggen de uitspraken deed over het matige Ajax-spel. Onverwacht toen liet Kno bel zich ineens gaan. „Eén van de oorzaken van het onrustige gedoe aan onze kant kan het feit zijn, dat de familie Cruyff-Coster voor de tweede keer dit seizoen een enorme aanbie ding aan Johan Neeskens heeft ge daan. Als Neeskens naar Barcelona zou gaan wordt hij in één klap miljonair. Ze maken die jongen hele maal gek. Maar wie zou dat niet worden bij de belofte van stapels geld. In de groep wordt er natuurlijk HAARLEM De spirit die het spel van Haarlem in de recente uitwedstrij den tegen FC Amsterdam, Roda JC en NAC kenmerkte, ontbrak uitgerekend in de ontmoeting waarin het elftal van Barry Hughes de gelegenheid had het herstel van de laatste weken overtuigend te onderstrepen: de thuiswedstrijd tegen Feyenoord. Het resultaat, een 01 ne derlaag, mag dan op papier niet oneer vol lijken, de manier waarop Haarlem zijn tegenstander in staat stelde de twee punten moeiteloos te veroveren was wel degelijk teleurstellend. Dat was dan vooral de verdienste van de weer herstelde Henk Lelieveld, die al in de eerste minuut een schot van Van Daele onschadelijk maakte en later een felle schuiver van Ressel bekwaam stop te. Het sterk gestarte Feyenoord kreeg ook nog kansen via De Jong (schot naast) en Schoenmaker, die over kopte. Dat Telstar voor rust desondanks bleef steken bij gemiste kansen van De Wit, was te wijten aan de gebrekkige Het gesprek tussen Co Stout, trainer Jan Rab en het Telstar-bestuur, heeft tot een „verzoening” tussen Rab en zijn pupil geleid. De achterdocht van Stout over zijn vermeen de „ten achterstelling" werd weggenomen. ,Wat later op de training aan zijn houding al goed te merken was", aldus Rab. Feyenoord-trainer Wiel Coerver bleek de ontmoeting na afloop duidelijk an ders getaxeerd te hebben dan zijn colle ga Barry Hughes. Zijn oordeel: „We hadden minstens met zes- of zeven-nul moeten winnen, zulke prachtige kansen kregen we”. APELDOORN. Kort voor de start van de eerste Nederlandse mid wintermarathon, zaterdag in Apel doorn, moest je woorden uit de i meer dan: „Ik eigenlijk alleen i ning” wilde de kwijt. Van Praag in samenspraak: „Cruyff had in zijn arbeidsovereen komst een bepaling staan, dat Ajax aan hem een geldlening zou verstrek ken na afloop van het 7-jarig con tract, maar op voorwaarde dat hij dat contract zou uitdienen. Wel, op zijn verzoek is die overeenkomst ver broken en daarmee ook Ajax’ ver plichting wat de lening aangaat. Nu eisen de heren echter twee-zevende van die lening op, omdat Cruyff twee jaar heeft volgemaakt. Daar beginnen we natuurlijk niet aan en nu probe- Vosmaer: „Dat is natuurlijk wel zo, maar het kan natuurlijk wel eens hele maal mis gaan. Tegen Feyenoord had ik zo’n slechte dag. Het ging waardeloos. Ik houd er niet van naar excuses te zoeken, maar het is wel zo dat ik vorige week drie dagen met angina op bed heb gele gen en pas donderdag voor het eerst heb getraind”. AMSTERDAM. Volgens Ajax- trainer George Knobel heeft het duo Cruyff-Coster zich voorgenomen „A- jax kapot te maken.” Een nogal pittige bewering, die Knobel toelicht met de aantekening: „Toen een van onze artsen in septem ber in Barcelona was hebben Johan en zijn schoonvader daarmee ge dreigd voor het geval Ajax bepaalde verplichtingen niet zou nakomen.” attractieve waarde van het duel aan merkelijk. Feyenoord deed er na de rust namelijk weinig aan de wedstrijd tot een pakkend gebeuren te maken, over tuigd als het was van het eigen vermo gen de voorsprong vast te kunnen hou den. Inderdaad zag Haarlem de volle 45 minuten niet één keer kans een doelrij- pe situatie te creëren, ondanks de ver vanging van Henny van der Aar door Huyg en de puur aanvallende rol van Piet Hoeben in de laatste twintig minu ten. Hughes over de wissel Van der Aar- Huyg: „Henny heeft Van Hanegem knap afgestopt, maar aanvallend kon hij niet voor rendement zorgen. Dat hoopte ik met het inzetten van een verse kracht te veranderen”. Een probleem dat bleef, was de onzui verheid in de Haarlemse acties. Een manco dat in te veel gevallen tot onno dig balverlies leidde en een krachtige rem was op de goede bedoelingen van de Haarlemmers, die het beslist niet aan goede wil, maar wel aan overtuiging ontbrak. Dat was bijvoorbeeld nadruk kelijk het geval met Bobby Vosmaer, die ver beneden het niveau dat hij normaal pleegt te bereiken. Hughes daarover: Trainer Evert Teunissen had zich wel in dit stadium een betere tegenstander voor kunnen stellen dan het gerouti neerde Telstar. Zijn uit het lood gesla gen ploeg snakt naar een redelijk resul taat. „We hebben nu in vier wedstrijden Uitblinker Bischot (hij had niet alleen zijn directe tegenstander Bres in zijn zak, maar kwam vooral na rust veelvul dig en effectief mee op) bracht de bal op links tot bij de doellijn, gaf voor aan André die het schot verlengde naar Cou perus. Het was toen voor de spits een koud kunstje Thie voor de tweede maal te laten vissen. Tot op dat moment was het rendement van de krachteloze Haag se aanval beperkt gebleven tot een knal van Bres op de paal. Had de rechterspits weinig in te brengen bij Bischot, Storm had eveneens beperkte mogelijkheden tegen Adré, terwijl Driesen Swanenburg (halverwege de tweede helft vervangen door Bregman) uitschakelde. In feite werd Den Haag alleen gevaar lijk wanneer linksback Korevaar als stuwende kracht achter het voorste drie tal fungeerde. Nadat een vloeiende 1-2 tussen De Wit en Jonker op een schot tegen de paal was uitgelopen, zorgde Couperus voor de derde en laatste tref fer. Doordat De Zoete verzuimde in te grijpen, verscheen hij alleen voor Thie. De Velsenaar omspeelde de doelman en tikte beheerst in: 3-0. Coupersus na afloop: „Ik geloof niet dat ik beter gespeeld heb dan anders. Alleen ben ik nu veel meer opgevallen door die twee doelpunten.” In de laatste fase raakten Storm en Jonker aan weerszijden nog eenmaal de paal, terwijl Driesen en Couperus in een drachtige samenwerking een droomkans samen voor het doel van Thie) om zeep hielpen. Een vierde Velsense goal zou ongetwijfeld hebben bijgedragen tot een juiste afspiegeling van de krachtsver houding. Trainer Teunissen: „Telstar heeft onze zwakheden keihard blootge legd. We hebben twee belangrijke facet ten van het voetbal genegeerd. Bij bal bezit verzuimden we het spel te maken en bij balbezit van de tegenstander werd er door Den Haag niet gestoord. Het is een simpel optelsommetje van kwalitei ten. En die komen we duidelijk te kort.” scheuren uit Daarvoor was beslissende momenten het gevoel voor de juiste richting. Na bijna een half uur zorgde middenvelder Jacky van Loon voor een doelpunt. Uit een moeilijke hoek probeerde de tech nisch begaafde speler de bal voor te zetten. De bal verdween uit zijn po ging langs doelman Vooys in het doel. Na rust maakte AZ’67 gretig gebruik van de defensieve instelling van de Deventenaren. Tien minuten voor het einde boog Go Ahead voor de Alkmaarse storm. Suurendonk kopte de bal uit een voorzet van Hoogesteger in het doel van de Eag- Scheidsrechter De Bruin, 4000/ ,S iaat j i.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11