Twintigduizend mensen ten onrechte gemaand Crisis dreigt bij Meer en Bosch kind Staat van beleg Groep-Muller komt in Bolivia niet in actie CLAY BOKST ZICH NAAR AANVAL OP WERELDTITEL Prinses Irene verwacht vierde In Haarlem staan de mooiste keukens bij elkaar! Verwachting in Den Haag: gang nijman Terugtrekking volle in I Het woord is aan... WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN Vertraging Bankgirocentrale brengt fiscus in verlegenheid W.A.-BESTUUR UITGEBREID Onwerkzaam HET WEER VOEDSELTEKORT IN OVERSTROOMD 'V Telefoonbeantwoorders Jongen levenloos aangetroffen BRISBANE Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnementbij vooruitbetaling f 10,30 p. mnd.» f 29,80 p. kwartaal (p. post f 34,-), p. jaar f 117,-, (p. post f 134,-). Losse nummers 50 ct. (Van onze Haagse redactie) tl 57 Deze krant bestaat uit zestien pagina’s 2 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3 Regen Achtergrond 3 Plaatselijk nieuws 5, 7 9 Strips AGENDA pagina 7 13, 14, 15 Sport DINSDAG 29 JANUARI 1974 64e jaargang nummer 72 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 DEN HAAG Het wetsontwerp voor de heffing van statiegeld op nieuwe auto’s wordt wellicht inge- Perspex lichtbakken en NEON REKLAMES VHnHnmnmHmHmm/mmmn Actiegroep TECHNISCHE UNIE - STOKVIS COMBINATIE IJmuider Courant Carmen Sylva: Autostatiegeld gaat mogelijk toch niet door (Van een onzer verslaggevers) (Zie verder pagina 4) (Van onze correspondent) (Van onze redacteur) voor ADVERTENTIE EIGEN ONTWERPSTUDIO KNMI, Radio en televisie 9 Economie 11 verbroken 12 Beurs A'S «w**' In de kunst van het leven zijn vele dilettanten. Mohammed Ali vond na afloop van zijn gevecht tegen Frazier, dat een feestslokje hem wel toekwam. dat de aanmaning als niet verzon den mag worden beschouwd. nam met voorkomen dat de thans zittende be stuursleden Drechsel en Middelhuis weer rare dingen gaan doen,” zei hij. Later trok deze vertegenwoordiger van Nieuw-Dennendal zijn verklaring weer in; dit omdat het bestuur maandagavond bordjes met „Verboden toegang voor on bevoegden” op het terrein van de WA- hoeve in Den Dolder had laten zetten. Hij vertelde dat Carel Muller vanmor gen tochaan het werk zou gaan. LA PAZ (Reuter) President Hugo Banzer heeft gisteren na een week van protestdemonstraties tegen de economi sche maatregelen van zijn regering voor heel Bolivia de staat van beleg afgekon- digd. KOOP vanaf ƒ465,—. HUUR vanaf ƒ20,p.m. NATEBO-AMSTELVEEN Tel. 020 - 456456 Vraagt inlichtingen Elektrotechniek en Lichtreklame Telefoon 31 93 09 Houtmarkt 21 (Van onze sportredactie) NEW YORK. Cassius Clay heeft gisteravond in New York de weg vrij gemaakt voor een directe aanval op de wereldtitel van George Foreman. In een verrassend goed gevecht versloeg hij in een afgeladen Madison Square Garden Joe Frazier op punten, waarmee hij zich revancheerde voor de nederlaag die „Smoking Joe” hem drie jaar geleden toebracht. Door de overweldigende belangstelling over de gehele wereld, het gevecht werd in zeventig landen op de televisie uitge zonden, zullen de beide boksers toch nog aan zeer aantrekkelijke gages van rond de 2,5 miljoen dollar komen. Naast een gegarandeerd bedrag van 850.000 dollar strijken Frazier en Clay namelijk ook Meest zwaar bewolkt met mor gen regen. Matige, aan de kust later tot krachtig of hard toe nemende wind uit zuid tot zuid west. Minimumtemperaturen on geveer twee graden. Maxima morgen omstreeks zeven graden. Door de fout bij de Bankgirocentrale werden betalingsopdrachten die de bankcliënten hadden gegeven, te laat overgeboekt naar het Centraal nog éénderde van alle inkomsten (rond de 16 miljoen dollar) op. Clay was na afloop bijzonder goed te spreken over zijn tegenstander, wiens gezicht aan alle kanten flinke zwellin gen vertoonde. „Hij is toch beter dan ik gedacht had”, aldus de winnaar. Frazier deelde mee ondanks de afranseling veel te voelen voor een derde duel. Voor een uitgebreid verslag van de „Revanche van de Eeuw” zie onze eerste sportpagina. De Samenwerkende Elektriciteits Pro- duktiebedrijven hebben aan de hand van het extra-energiegebruik, berekend dat vannacht bijna de helft van het aantal televisietoestellen in Nederland heeft aangestaan. Hetgeen betekent dat er in één tot anderhalf miljoen Nederlandse huiskamers naar de match tussen Clay en Frazier werd gekeken. DEN HAAG. Een vertraging bij de Bankgirocentrale is er oorzaak van geweest dat ruim 20.000 mensen ten onrechte een aanmaning van de fiscus hebben gekregen. Ze zijn er inmiddels van op de hoogte gebracht dat de zaak is geregeld en Morgen behandelt de Tweede Kamer de begroting-1974 van volksgezondheid. Daar zal de Dennendal-kwestie zeker aan de orke komen. Het wetsontwerp wordt ingetrokken wegens de kritiek die erop gekomen is en wegens de inmiddels drastich geste gen kosten van het autorijden. Op 15 november hield de vaste Twee- de-Kamercommissie voor verkeer een hoorzitting, waar instanties als Rai, Bo- vag en ANWB het plan als ondeugdelijk en te zwaar belastend van tafel veegden. Zij vonden met hun argumenten veel gehoor bij de commissieleden. Op 12 december bracht deze commissie een voorlopig verslag uit, waarin met zoveel woorden werd geadviseerd het wetsont werp in te trekken. trokken. Minister Westerterp zal dit zeer waarschijnlijk meedelen bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat, volgen de week in de Tweede Kamer. In een radio- en televisie-uitzending voor het gehele Zuidamerikaanse land zei Banzer dat het land wordt bedreigd door een internationale ondermijnende samenzwering. De nieuwe maatregel geeft politie en leger speciale bevoegdheden voor het verrichten van arrestaties en huiszoekin gen. Het gevecht om de stemmen is volle dig ontbrand in de politieke arena, ook in de boezem van het kabinet, zodat van een juiste afweging der landsbelangen niet veel meer terechtkomt. Met de Statenverkiezingen in het vooruitzicht wordt de politieke houding der partijen nu bepaald door de vraag, hoe zij een zo goed mogelijk figuur kunnen slaan in de ogen van de belangengroepen, welker stemmen bij elke verkiezing „zweven”. De nog steeds omvangrijke groep ne ringdoende middenstanders voelt zich door het prijsbeleid van de regering in een hoek gedrongen waar de slagen vallen. Voor een deel waren dat slagen die ook door een andere regering niet te voorkomen waren geweest, maar voor een ander deel zouden de klappen min der hard zijn aangekomen als we een regering zouden hebben gehad die de eisen van consumenten en vakbonden minder serieus had genomen. Het gaat er in deze kritieke tijd niet meer om, óf er slagen vallen, maar op welke bevolkingsgroep zij neerkomen. De groepen die denken dat zij te weinig worden ontzien, worden door de opposi tie en de partijen die een profijtpolitiek voeren onmiddellijk als pleegkinderen aangenomen. KVP en ARP, wier minis ters het kabinetsbeleid steunen, achten blijkbaar nu de tijd gekomen om voor hun eigen stembusvulling te zorgen en nemen oppositie-allures aan. Het kabinet wordt tijdelijk onwerkzaam, waaruit blijkt hoe absurd de coalitie eigenljk is. Honderden boeren blokkeren daar nog steeds drie belangrijke wegen. Volgens in de Boliviaanse hoofdstad La Paz ont vangen berichten eisen zij vorming van een regering van boeren en arbeiders. Het gebied van Cochambamba is tot militair district verklaard. Klachttelefoontjes brachten de fout spoedig aan het licht. De belasting dienst wil proberen de kosten van het onnodige verzenden van de aanmaningen op de girocentrale van de banken te verhalen. ■C Aft v; «Ja? r- je PARIJS. Prinses Irene verwacht in juni haar vierde kind. Haar oudste zoontje Carlos Bernardo is zondag vier jaar geworden en de tweeling Margarinta en Jaime zijn nu 15 maanden oud- Dit nieuws is bekendgemaakt in een bulletin van de carlistische persdienst in Parijs. De laatste bevalling van prinses Irene was een zeer moeilijke. Zij ver bleef daarvoor ruim twee maanden in het Sint Radboutziekenhuis in Nijmegen. De prinses hoopt ook haar vierde kind in het Nijmeegse ziekenhuis te krijgen. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. In het Willem Alexanderplantsoen is zaterdagmiddag het lichaam gevonden van een 12-jarige jongen. De jongen werd levenloos aan- getroffen met zijn shawl aan een tak van een boom. Maandagmorgen verrichtte dr. Zelden- rust sectie. Volgens de politie is er geen sprake van een misdrijf. zanltolr.morkt voor verdien hot zelver/ Vergrerdeweg 250 hk. Vondelweg Haarlem-N. - Tel. 370496 Geopend: ma. t/m vrij. 12-6 uur. Zaterdags 9-6 uur. Verwachting van het geldig tot morgenavond: Zo zag het Suezkanaal tussen het Grote Bittermeer en de Ismailija er vanmorgen uit. De twee bruggen worden op het ogenblik uitgebreid gebruikt voor de terugtrekking van Israëlische troepen uit Egyptisch bezet gebied. Belastingkantoor in Apeldoorn. De belastingdienst niet op de hoog te van de vertraging bij de bank- centrale begon na het verstrij ken van de betalingstermijn meer dan 20.000 aanmaningen te verstu ren. Het bestuur van de W.A. Stichting sprak gisteren na overleg met de inspec teur voor de geestelijke volksgezondheid zijn ernstige zorg uit over dit voorne men. Het bestuur van de PPR in de provincie Utrecht heeft meegedeeld de oplossing van de problemen binnen de W.A.-Stichting alleen te kunnen vinden in een maximale zelfstandigheid van alle afdelingen. De PPR acht elk politieop treden en de bewaking van het terrein met honden onaanvaardbaar. In Utrecht is gisteren een actiegroep „Steun Nieuw-Dennendal” opgericht. De actiegroep zou vandaag een handteke ningenactie beginnen. Deze handtekenin gen zullen vrijdag aan Gedeputeerde Staten van Utrecht worden aangeboden. Staatssecretaris Hendriks weigerde gisteren antwoord te geven op vragen over Dennendal, met name op de vraag wat het ministerie respectievelijk het staatstoezicht op de geestelijke volksge zondheid vandaag zou doen als Carel Muller en de zijnen zouden proberen Dennendal over te nemen. De betogingen tegen de verhoging van de prijzen van de voornaamste levensbe hoefte vonden vooral plaats in de stad Cochabamba, waar wegen werden ge blokkeerd. aanslagen met dynamiet wer den gepleegd en twee bruggen werden vernietigd. geopend: maandag t/m vrijdag van 8.00-12.30 en 13.00-17.00 uur, dinsdag- en donderdagavond van 18.30-21.00 uur. Haarlem, Tulpenkade 1, tel. (OZ3) 3193 45 Deze sympathiebetuiging vanuit Meer en Bosch komt vooral voort uit onlust gevoelens, die overeenkomst vertonen met die van de Dennendal-kwestie. UTRECHT. Carel Muller heeft vanochtend geen gevolg gegeven aan zijn voornemen om negen uur te begin nen als directeur van „Nieuw Dennen dal”. Het gisteren met twee leden uitge breide bestuur van de Willem Arntsz Stichting heeft op het laatste moment besloten de werkgroep Dennendal-be- stuur, die optreedt als voorlopig bestuur van de zwakzinnigeninrichting voor een gesprek te ontvangen, dat om tien uur zou beginnen. Na de mededeling van de Utrechtse wethouder, mr. A. J. Bransen, gistera vond in een tv-uitzending, dat het be stuur bereid was met iedereen te praten die betrokken is prof. Hulsman, Carel Muller op. Dat resulteerde vanmorgen. HEEMSTEDE De „Kritiese werk groep” van „Meer en Bosch”, het instituut voor bestrijding van epilepsie (zgn. val lende ziekte) te Heemstede heeft gistera vond in een open brief sympathie be tuigd aan stafleden en directeur Carel Muller van Dennendal. bij Dennendal, direct contact Het fel bekritiseerde wetsontwerp be oogde een heffing van 200 op elke auto die vanaf 1 januari nieuw zou worden verkocht- De bedoeling ervan was een fonds te vormen, waaruit het wrakken probleem zou kunnen worden bekostigd en voorts „om de algemene middelen te versterken”. Per jaar zou deze heffing circa 100 miljoen gulden moeten opbren gen, over een jaar of negen zou voor elke auto statiegeld zijn betaald- in de afspraak Het gesprek tussen beide besturen wordt gevoerd in het hoofdge bouw op de W.A.-hoeve in Den Dolder. Namens Nieuw-Dennendal zijn daarbij aanwezig: Piet Reckman (Sjaloom), prof. L. Hulsman, prof. ir. A. Hertzberger, drs. K. Okma en dr. A. de Swaan. Op verzoek van de twee bestuursleden van de Willem Arntsz Stichting, Drechsel en Middelhuis, hadden gedepu teerde staten en B. en W. van Utrecht gisteren besloten het stichtingsbestuur uit te breiden. „Om de uiterst moeilijke situatie te overbruggen” zijn benoemd de Utrechtse wethouder, mr. A. J. Bransen, en gedeputeerde jhr. mr. F. F. Hooft Graafland. Het aldus gevormde bestuur zal als zodanig optreden totdat in overleg met alle instanties een nieuw bestuur kan worden samengesteld. Wethouder Bran sen verklaarde gisteravond in een tv- uitzending dat men ook bereid is met de bestuursleden van „Nieuw-Dennendal” te praten. Wel is hij van mening dat het ontslag van Dennendal-directeur drs. Carel Muller gehandhaafd zou moeten blijven. De heer Bransen hoopte dat van de door Nieuw-Dennendal beraamde acties het op eigen initiatief vanmorgen weer in dienst stellen van Muller in het belang van patiënten en pupillen zal worden afgezien. Hij voorzag anders niet in te calculeren risico’s. Een woordvoerder van Nieuw-Den nendal liet zich gisteravond aanvanke lijk positief uit over de benoeming van Bransen en Hooft Graafland. „Wij heb ben de indruk dat zij zijn gekozen om te Brisbane met circa 800.000 inwoners ziet zich voor voedseltekorten geplaatst doordat de transportlijnen zijn. Er wordt nu op grote schaal met vliegtuigen voedsel naar de geïsoleerde gebieden gebracht. BRISBANE (Reuter). De door zwa re overstromingen geteisterde Australi sche stad Brisbane wachtte gisteren een verergering van de situatie af nadat het weerkundig instituut voor de avond meer regen en voor vandaag een hoge waterstand had voorspeld.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1