Duitsland werft Staatssecretaris Hendriks wil „scheefgroei” gezondheidszorg terugdraaien Opec heeft behoefte aan adviseurs ooit tevoren Lubbers voert motie niet uit w.- Geen toezicht meer op uitvoer VS-kapitaal Meer schepen in aanbouw dan Zweden schaft distributie op benzine af r te, mijnwerkers uit Zuid-Limburg 98.- 95.- 49.- Bedrijf sluit zonder overleg met bonden: een miljoen gulden aan prijzen 50 man werkloos voor ƒ1 B.V. 9.- 19.’ L- Protest tegen Italië „GROOTSTE DEEL IS AL GEREALISEERD” Li I 15 WOENSDAG 3 0 JANUARI 19 74 Italië voert bonnen in Hartonderzoek Andere taxatie 1 TV aatische .preker, 1st in V ilauto- lal- voor tluid iker, lerm eeld- mat V Scheefgroei g Volksgezondheid: hete hangijzers te over mijnonderneming I uit Minister Lubbers tijdens de debatten over het prijsbeleid. ADVERTENTIE e trol»- Iset. nhoud, Bn voor 1973, of minder dan 300.000, zonder btw in 1972. President Nixon heeft de rente-egali- satiebelasting tot nul gereduceerd. Dat is een belasting die Amerikaanse ingezete nen moesten betalen bij de aankoop van aandelen en obligaties in het buitenland. Het ministerie van economische zaken deelde mee, dat het toezicht op recht streekse investeringen in het buitenland geheel is vervallen. Het Federal Reserve System, het stelsel van centrale banken in de Verenigde banken in de Verenigde Staten, heeft zijn richtlijnen voor een vrijwillige beperking van de kredietver lening door Amerikaanse banken en an- Belangrijk voor de op stapel staande hervorming is vanzelfsprekend ook de komende volksverzekering ziektekosten, de VZ. Zeer recent heeft Hendriks ge zegd dat het wetsontwerp er nog dit jaar moet komen. Dat klopt niet geheel met de opmerking van zijn collega Mer tens van sociale zaken (eerder gemaakt), die dit wetsontwerp voorlopig nog niet zag ritten. De VZ is ook al een jaren lang omstreden zaak. Weliswaar heeft de Sociaal Economische Raad in meerder heid per advies het model van de vakbe weging gesteund, maar daarmee is de kous niet af. De regering wil geen natio nalisatie van de gezondheidszorg via de verzekering. Wel moeten de particuliere verzekeraars in het systeem meewerken. Maar die hebben zeer veel bedenkingen, zodat ook dit onderwerp nog wel eens meer tijd kon vergen dan de staatssecre taris nu kennelijk denkt. STOCKHOLM. (ANP en Reuter) In Zweden is de benzinerantoenering vanaf vandaag van de baan. Minister van Han del Feldt heeft dit gisteren bekendge maakt. De benzine was in Zweden sinds 8 januari op de bon. Italië daarentegen gaat benzinedistributie invoeren. beschouwing en 40 liter auto- zonder 99.- kkleur- te Deze lichtgewicht SINGER Starlet naaimachine kunt u elke week winnen, alsu voor/ 1.-meepuzzelt met de Aktie Natuur in deze krant. De kleine compacte lichtgewicht van Singer, met de slimme „één-hands-greep” is eenvoudig te bedienen, geen ingewikkelde obstakels of constructies. Hij kan zig-zaggen en blindzomen; maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razendsnel knopen aan. Winkel waarde 549.-. Doe mee! im vriesvak impera- 969.- 99 5 cm jelaart ld, o- en dbuis, ngs- i.v. DEN HAAG. (ANP)— De nationale organisatie voor het beroepsgoederenver- voer (NOB-wegtransport) heeft drie mi nisters in een telegram gevraagd een einde te laten maken aan de „onhoudba re toestand” die Italië „al jaren” veroor zaakt. Aanleiding is een nieuwe lang- zaam-aan-actie bij de Italiaanse douane, die naar is aangekondigd waar schijnlijk over zal gaan in een staking. heidstermijn van het tijdelijk scherpere beleid de gevraagde uitzondering gemaakt zou kunnen worden. D’66-er Terlouw wilde de regering het voordeel van de twijfel gunnen. Bij stemming bleken PvdA, D’66, PPR en CPN tegen. Met grote meerderheid werden twee WD- moties (wensen: fiscale verlichting voor zelfstandigen en uitzonderingen van de wachttermijn voor kostendoorberekening voor detailhandel, ambacht, horeca en vervoer) verworpen. Hoofdmoot van de finale in het prij- zendebat, dat vorige week begon, was de stemming over drie aangehouden moties. Minister Lubbers verklaarde zich tegen deze moties. Hij zei dat de uit de Kamer en van de zijde van het midden- en kleinbedrijf gekomen argumenten voor hem al aanleiding waren geweest het beleid op enkele punten te wijzigen. Deze veranderingen komen er op neer dat ongeveer 90 pet van de detaillisten in midden- en kleinbedrijf, die totaal ongeveer 55 pet van de omzet vertegen woordigen, nu buiten de wachttermijn voor het doorberekenen van kostenstij gingen valt. Ondernemers met een winst uit hun bedrijf of een belastbaar inkomen in 1972 van minder dan f 25.000 (of minder dan 22.500 over 1971) vallen onder de uitzondering. Daarbij werd overwogen dat het gewenst is zoveel mogelijk klei nere bedrijven buiten de wachttermijn- regeling te houden ter voorkoming van het opleggen van te zware administratie ve lasten en ter wille van de eenvoud. Een wachttermijn van vier weken zou vooral van ondernemers in de handel een bijzonder offer vergen. Zij werken met een geringe marge en met een hoge omloopsnelheid van de goederen. Tegelijkertijd hield de minister vast aan het beginsel dat een tijdelijke ver scherping van het prijsbeleid betrekking zou moeten hebben op ondernemingen in alle schakels van het produktieproces. voorzover hun draagkracht dit toelaat. Daarom worden van de wachttermijn van vier weken in de handel uitgezon derd: levensmiddelenbedriiven met een omzet van minder f 700.000. btw niet inbegrepen in 1973 of minder dan 600.000. zonder btw in 1972; bedrijven, die in overige goederen handelen met een omzet van 350.000, zonder btw in Juist dit stuk zou uitvoerig lijnen trek ken naar het doel: „Beheersing en her vorming van de gezondheidszorg.” Maar, zoals het zo vaak gaat, de toezegging „in januari naar de Kamer” kon niet worden -gehonoreerd. Bij de staatssecretaris zat uiteraard voor, d at de Kamer de nota zou kennen als die haai- licht laat schijnen over de begro ting. Kennelijk is de oliecrisis een ver tragende factor geweest en maalden in het algemeen de „ambtelijke molens” toch langzamer dan de staatssecretaris heeft gedacht. Dat is jammer, want ook vele kamerleden zullen nieuwsgierig zijn naar de nadere uitwerking van de voor lopige gedachten, die Hendriks daarover eerder kenbaar maakte. LONDEN. Uit de jongste cijfers van Lloyd’s Register of Shipping blijkt dat eind vorig jaar over de hele wereld (China, de Sovjet-Unie buiten stoom- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In de Tweede Kamer is vanaf vandaag de begroting van volksgezondheid aan de orde. Het wordt de eerste directe confrontatie van staatssecretaris J. P. M. Hendriks met het parlement. Hij zal het gezel schap niet in alle opzichten tevreden kunnen stellen; dat staat al vast. Want Hendriks is nog lang niet zo ver als hij wel zou willen. Maar hij houdt zijn grote doel strak voor ogen: beheersing van de kostenontwikke ling in en hervorming van de gezondheidszorg. In Zweden worden evenwel prijsver hogingen voor benzine en stookolie aan gekondigd. Benzine kost vanaf woensdag 1,72 kroon per liter, 23 öre meer dan voordien. De prijs van stookolie, waar voor overigens wel een beperking van de leveranties van kracht blijft, wordt met 128 kroon verhoogd tot 528 kroon per duizend liter. In Italië gaat de benzine „zo spoedig mogelijk” op de bon, zo heeft minister van Financiën Ugo la Malfa meegedeeld. Minister van Industrie Ciriaco de Mita zei dat de rantsoenering vermoedelijk maar twee maanden zal duren. Geen van beide bewindslieden wilde meer loslaten. Dit zijn maar enkele van de onder werpen die in het kader van de begro ting volksgezondheid te berde kunnen worden gebracht- Enkele andere tot slot: de fluoridering, die de gemoederen steeds meer bezighouden en preventie op tandheelkundig gebied in samenhang daarmee; controle op het geneesmidde- lenverbruik en de prijzen van medica menten; de toekomstige behoefte aan medici; de huisartsenopleiding; de positie en de middelen van de kruisverenigin gen. Stof voldoende voor een kamerde bat van een dag of drie, vermoedelijk met de nodige moties. Het sterfte-risico van de Nederlandse bevolking is met name door de verdere toeneming van hart- en vaatziekten gro ter geworden. Voorkoming van deze ziekten is dus geboden. Nu is er een Voor dat doel is Hendriks trouwens I ook „aangenomen”. Naast minister Irene F Vorrink kwam een manager (oud-direc- I teur van een groot ziekenfonds) in het departement te zitten. Deze KVP’er is drager van het eigenlijke volksgezond heidsbeleid, want de minister bemoeit zich meer met de milieuhygiëne. Hen driks moet de herinnering aan de goed willende, ijverige, maar toch te veel aarzelende medicus Stuyt uitwissen. Hij heeft daarvoor zeker de capaciteiten. Hendriks schuwt spectaculair optreden niet. Hij kwam eind november 1973 in het nieuws toen hij bezuinigingsmaatre gelen bekendmaakte, die dit jaar de kosten al met enkele honderden miljoe nen moeten drukken: personeelsstop voor ziekenhuizen, afschaffing van de verplichting een bezettingsgraad van ne gentig procent aan te houden, verlaging van de „beddennorm” van 5,4 bedden per duizend inwoners tot vier per dui zend, aankondiging van een wetsontwerp dat sluiting van ziekenhuizen of delen daarvan mogelijk maakt en vaststelling van een investeringsplafond voor de bouw van instellingen. Dit stelsel maatregelen maakte het meteen al mogelijk de ziekenfondspre mie voor 1974 0,1 procent minder te verhogen dan aanvankelijk in het voor nemen lag. Dat lijkt weinig, maar het betekent in de praktijk tachtig a negen tig miljoen gulden. Een beetje „aftop- ping” dus van de kosten, die al een totaal van elf miljard hebben bereikt en de neiging hebben elk jaar 20 tot 25 procent hoger te worden. Zo stelde Hen driks de ziekenhuissector voor plotse- lingge beperkingen en dat is hem niet in dank afgenomen. Van hoog tot laag kwam de ziekenhuiswereld in beweging. 1 Hendriks) moet worden ingedamd. Als er een begin met het ingrijpen wordt gemaakt, dan doet dat ergens pijn. Hendriks zal de laatste zijn om dat niet toe te geven. Maar in de voorgaande jaren is ook in de Kamer voor ei. na geroepen dat onze gezondheidszorg te duur wordt. Minister Stuyt zegde voort durend studies en maatregelen toe. Of hij het zou hebben waar gemaakt, is niet meer aan de orde. Hij kreeg er de tijd in ieder geval niet meer voor, want het kabinet waarvan hij deel uitmaakte, verdween en dr. Stuyt gaat naar het Rode Kruis. Zjjn opvolger was na zes maanden al aan daden toe. De Nationale Ziekenhuisraad vindt de maatregelen onaanvaardbaar en zegt dat de kwaliteit er onder zal lijden. Ver pleegkundigen en bonden van overheids personeel komen steeds driftiger in ac tie tegen de personeelsstop. De bewinds man zal straks een flink aantal handte keningen als protest ontvangen. Alle maal reacties die waren te voorzien na een dergelijke „insnijding”. Het is echter de vraag of zij zo terecht zijn. Want het staat voor iedereen vast dat er iets moet gebeuren: de „scheefgroei” (term van In verband met de inflatiebestrijding kunnen de inkomensgrenzen niet verder worden verschoven, zei drs. Lubbers. Als de Kamer de motie aanneemt taxeert zij de inflatieproblematiek anders dan de regering. Nogmaals stelde hij dat hij in het overleg al een groot deel van de motie-Schouten was nagekomen. Hij liet nog in het midden of wellicht het ver scherpte prijsbeleid van kortere duur zou moeten zijn en of de wachttermijn- regeling voor de detailhandel eventueel eerder zou moeten eindigen dan voor andere sectoren. ARP-woordvoerder Schouten consta teerde dat er nu volgens de minister twee soorten ondernemers zijn. Dat is voor ons niet aanvaardbaar, zei hij. KVP’er Van Amelsvoort suggereerde dat wellicht aan het einde van de geldig- dere financiële instellingen in het bui tenland ingetrokken. Het ministerie van financiën heeft la ten weten dat de maatregelen ook zijn genomen om te voorkomen dat officiële beperkingen nodig zouden worden van de stroom kapitaal naar plaatsen waar veel geld nodig is nu er grote verande ringen in de betalingsbanlanspositie van allerlei landen komen als gevolg van de gestegen prijzen van ruwe olie. Bepaalde voorschriften voor het mel den van geldbewegingen bij het ministe rie blijven van kracht. Het wil op de hoogte blijven van veranderingen in het betalingsverkeer en van de internatio nale kapitaaltransacties van Amerikaanse ondernemingen en financiële instellin gen. Alle maatregelen zijn- meteen inge gaan. De afschaffing van de rente-egali- satiebelasting, die in december al van 11,25 tot 3,75 percent was verlaagd, geldt voor alle buitenlandse waardepapieren die vanaf 30 januari worden gekocht. De belasting werd in juli 1963 ingesteld om de toen grote stroom van dollars naar het buitenland in te dammen. Het personeel werd meegedeeld dat men het loon en het vakantiegeld wel van de bedrijfsvereniging voor het kle dingbedrijf zou krijgen. Gisteren liep het storm bij de bedrijfsvereniging, die ech ter ook van niets wist, aldus Industrie- bond-NVV-bestuurder Roenitz. „Wij hebben enorm veel orders”, aldus de vrouw van Wassinks directeur Ger ritsen. „Maar de kosten zijn sterk opge lopen en door de prijsmaatregelen kun nen wij deze niet voldoende verhogen. Daarom was het niet langer vol te houden. Wij hebben de vakbonden nu pas ingelicht omdat het bedrijf nu ook pas officieel dicht is.” Het bedrijf maak te onder meer overalls, stofjassen en uniformen. Op 31 december waren bovendien 2.780 schepen besteld waarvan de bouw nog niet begonnen was. Hun gezamenlij ke tonnage bedroeg 100,14 miljoen bruto ton of 12,9 miljoen ton meer dan eind september en eveneens meer dan ooit tevoren, in het vierde kwartaal van het afgelopen jaar groeiden de orderboeken van de werven met 14,56 miljoen tot 128,9 miljoen ton. In 1973 werd bijna vijftig percent meer aan orders ontvan gen dan in 1972. In Japan, nog altijd veruit het groot ste scheepsbouwland ter wereld, waren eind december schepen met een geza menlijke tonnage van 9,43 miljoen ton in aanbouw (0,38 miljoen ton meer dan drie maanden eerder) en schepen van samen 49,66 miljoen ton in bestelling (9,37 miljoen ton meer). In Zweden nam de tonnage in aanbouw met 0,46 miljoen ton toe tot 2.38 miljoen ton maar ver minderde de tonnage in bestelling met 0.11 miljoen tot 8.3 miljoen ton. MAASTRICHT. (ANP) De begelei- dingscommissie-Hellemans betrokken bij het luitingsproces van de Limburgse mijnen bestudeert een verzoek van de Westduitse mijnonderneming E.B.V. (Eschweiler Bergwerks Verein in Aken) om daar 350 Limburgse mijnwerkers te laten werken. De Duitse mijnonderneming heeft dringend 350 ondergrondse mijnwerkers nodig. Dit in verband met de verhoging van de produktie. In een brief aan de minister van Sociale Zaken heeft de mijnonderneming de minister gevraagd zijn medewerking te verlenen aan een wervingsaktie in Limburg. Overwogen wordt de buitenlandse werknemers die nog bij de particuliere mijnen in Zuid-Limburg in dienst zijn te adviseren in Duitsland te gaan wer ken, Maar dit alleen onder voorwaarde dat het mijnsluitingsproces in Limburg niet vertraagd zal worden. (Van onze correspondent) ENSCHEDE- De confectiefabriek G. Wassink in Wierden heeft plotseling de vestigingen in Wierden en Dieren geslo ten. Vrijdagavond kregen de 20 perso neelsleden in Wierden en de 30 werkne mers in Dieren te horen dat ze ontslagen waren en zich als werkzoekenden moes ten laten inschrijven bij het Gewestelijk Arbeidsbureau. De vakbonden wisten toen nog van niets. WASHINGTON. (Reuter)President Nixon heeft het toezicht op de Ameri kaanse uitvoer van kapitaal opgeheven. Hij had dat al beloofd toen de dollar in februari 1973 werd gedevalueerd. In be kendmakingen van de ministeries van financiën en economische zaken van gis teren staat dat opheffing van het toe zicht mogelijk is geworden door de ver betering van de Amerikaanse betalings balans en de sterke positie van de dollar op de wisselmarkten. De belangstelling van het midden- en kleinbedrijf voor het kamerdebat was opnieuw groot. In een reactie na de stemmingen zei NKOV-voorzitter W. M. Perquin verheugd te zijn dat de motie van ARP, CHU en KVP was aanvaard. „Ons vertrouwen in de Kamer en met name in de confessionele partijen is volledig hersteld.” Hij zei ook dat de drie organisaties zich zullen beraden over wat verder te doen staat als de minister de motie inderdaad niet uit zal voeren. Zij zullen hem zeker vragen toch maar alvast meer te vertellen over de „stuurmechanismen” die moeten worden ontworpen om overdaad in de gezond heidszorg te voorkomen. En wat hij nu precies wil doen om te bereiken dat de medische verzorging inderdaad ver schuift van ziekenhuizen en nadere in stellingen naar poliklinieken en wijkge zondheidscentra. De huisarts moet min der snel verwijzen, meer zelf de patiënt begeleiden en er moet meer aan preven tie worden gedaan. Maar hoe en wat? Er wordt al jaren gepraat over diie verschuiving en iedere „belangenclub” van werkers in de ge zondheidszorg heeft er zijn mening over. Zal de Kamer nu een meer omlijnde visie te horen krijgen? Inmiddels is wel gebleken dat niet alleen de ziekenhuizen schrikbarend veel kosten, maar dat ook de uitgaven van de ziekenfondsen duize lingwekkend zijn gestegen. In dit ver band is het kenmerkend dat de staatsse cretaris meteen eind november de Zie kenfondsraad zelf aan het werk heeft gezet om bezuiniging te zoeken. In die kring wordt al toegegeven dat de ge zondheidszorg met structurele fouten is behept. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister Lubbers geeft niet toe aan de wens van een Kamermeerderheid de detailhandel niet te betrekken in de verscherping van het prijsbeleid. Hij zei gisteren een desbe treffende, door de Kamer aangenomen, motie van ARP, CHU en KVP, inge diend door ARP-Kamerlid Schouten, niet in „haar letterlijk vergaande strek king” uit te kunnen voeren. In tweede instantie deed hij nog wel enkele toezeg gingen, maar hij hield een slag om de arm. In het algemeen wil de bewinds man van economische zaken niet verder gaan dan hij na het overleg met de organisaties uit het midden- en kleinbe drijf in het afgelopen weekeinde had beloofd. apparaat dat de bevolking mogelijk op grootscheepse manier op deze risico’s kan aftasten. Dat zijn de consultatiebu reaus voor tbc, die op dit gebied interes sante proeven hebben genomen. Hen driks is dan ook concreet gevraagd te zorgen dat het tbc-apparaat kan om schakelen. Dat kost geld. En is dat gc 1 er? Het was er tot dusver voor het (in steeds mindere mate nodige) tbc-onder- zoek altijd wel. Preventie is mooi, maar hulp aan lijders is ook nodig. Dat beoogt een „consumentenorganisatie” als de Neder landse Hartpatiënten Vereniging. Deze pleit sedert jaren voor vergroting van de capaciteit voor open hartoperaties. Over dat onderwerp is wel veel gepraat en zijn herhaaldelijk rapporten verschenen. Ondertussen staan steeds meer ernstige patiënten op de wachtlijst. Die moeten wachten voordat zij geholpen worden, of ze sterven voordat zij aan de beurt zijn. Maar Hendriks heeft aan dit probleem nog niets gedaan, wilde ook niet met de NHV spreken. Zijn voorganger had het trouwens ook al aan de stok met deze vereniging. WENEN. (ANP)— De OPEC (organi satie van olie-exportfanden) zal waar schijnlijk een beroep moeten doen op adviseurs die van buitenaf moeten hel pen bij het opstellen van een langlopend olieprijsbeleid. Het uitstippelen van een op de toekomst gerichte prijzenstrategie voor olie is volgens OPEC-functionaris- sen bijzonder ingewikkeld. Er moet een studie worden gemaakt, die de economi sche commissie van de OPEC tijdens haar maandag begonnen vergadering in Wenen niet kan voltooien. Een woordvoerder van de OPEC zei gisteren dat de economische commissie van mening is dat in de naaste toekomst een aantal onderzoekingen moet wor den verricht. De economische commissie zal over enkele weken weer bijeen ko men voor een aanbeveling betreffende de prijzen in het tweede kwartaal van dit jaar. Dat advies is bestemd voor de ministers van olie van de OPEC, die daarover een definitief besluit moeten nemen. en Roemenië gelaten) 2.250 motorschepen van samen 28,76 miljoen bruto ton in aanbouw waren. Dat is 1,66 miljoen ton meer dan drie maanden tevoren en de grootste tonnage die ooit op één tijdstip in aan bouw was. Hendriks was dat aan zichzelf ver plicht. Hij had als ziekenfondsman niet onder stoelen of banken gestoken dat er moest worden ingegrepen. In zijn me morie van toelichting liet hij al duide lijk uitkomen dat de punten waar de kosten worden gemaakt, zouden worden „aangegrepen”. Hierbij gaat het om za ken als de verpleegprijzen, de overeen komsten van de ziekenfondsen met de medici en andere medewerkers en de investeringen. In dit beleid waren de maatregelen van eind november een lo gische eerste stap. Dat nu in het kader van het ver scherpte prijsbeleid de tarieven van vrije beroepsbeoefenaren (dus ook medi ci) zijn bevroren, is voor Hendriks „mee genomen”. Op een dergelijke aanpak zinde hij al eerder, maar dat het als gevolg van alarmerende economische ontwikkelingen zou uitpakken kon in het najaar van 1973 nog niet worden vermoed. Minder prettig voor de staats secretaris is inmiddels dat zijn „struc tuurnota”, die hij e ind november en thousiast aankondigde, er nog niet is. De OPEC heeft niet gereageerd op een voorstel van Saoedi-Arabië, de prijs van ruwe olie, die zich thans op recordhoog te bevindt, te verlagen. Volgens de over koepelende organisatie van de Japanse olie-industrie heeft de Algerijnse minis ter van industrie en energie, Abdessa- lem, verklaard dat Algerije niet van plan is de olieprijs te verlagen. De Algerijnse minister, die op bezoek is in Tokio, zou tevens hebben gezegd dat vele OPEC-landen tegen het voorstel van Saoedi-Arabië zijn. Die financiële deskundigen uit de twaalf lidstaten van de OPEC beraden zich over diverse plannen om de prijs van ruwe olie te koppelen aan de kosten van grondstoffen en eindfabrikaten, die de olieproducerende landen nodig heb ben. In oliekringen werd vernomen dat de voorkeur uitgaat naar een regeling op grond waarvan een olieproducerend land de garantie geeft voor de verkoop van olie tegen vaste prijzen in ruil voor industriële installaties en andere goede ren, eveneens tegen onveranderlijke prijzen Engeland en Iran en ook Frank rijk en Saoedi-Arabië hebben dergelijke transacties afgesloten. i BB ■H

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15