Over nieuwbouw Huis van Bewaring in Amsterdam Veiligheidsconferen tie in kritieke fase Terlouw in Tweede Kamer I Aantal Russische pbi^emo landverhuizers naar Israel stijgt Charmante creaties van Chanels ex-assistenten Toestand op Sint Maarten JO a gebannen „Oosterschelde mag niet afgedamd” H I 50 50 50 70 Stationsrestaurant HAARLEM tiers KLEUREN TV r XJ Wereldnatuurfonds OOST-WEST-OPVATTINGEN BOTSEN i. tegen toeristische plannen Oostenrijk Weer bombrief ontploft 11 DONDERDAG 3 1 JANUARI 1974 10 Bij natuurreservaat dag (Van een onzer verslaggevers) „Onverantwoord” voor: 1$ LANVIN BALMAIN 1 0119 CHANEL RIG JIS AAK 3 uur AMSTERDAM De werkers in de Amsterdamse reclassering zijn in actie gekomen tegen de manier waarop naar hun mening het gevangenis wezen probeert om, buiten de betrokkenen om, de totstandkoming van een gigantisch nieuw flatcomplex voor preventief gedetineerden te realiseren. Tn beeld en prijs altijd scherp en beter in service W.- Kernproef in Sovjet-Unie n M i M Reclasssering kwaad op Justitie ADVERTENTIE 1 (Van onze Haagse redactie) ADVERTENTIE Kent U onze automatiek (Van een medewerkster) de Amerikaanse 1107 50 song effecten Tel. 25 07 69 Tel. 31 36 70 gezellige sfeer populaire prijzer vlotte bediening prima keuken heerlijke dagschotels voortreffelijke menu’s zondags geopend Zandkleurige crêpe avondjapon met geplisseerde cape van Lanvin. LONDEN (DPA). In Engeland is gisteren opnieuw een bombrief ontploft. Een 62-jarige rachter bij Edenbridge in Zuid-Engeland liep lichte verwondingen «o ioen bij het openen van een brief deze ontnlofte. De politie wijst de IRA als de schuldi ge aan. De plannen zijn al drie jaar bekend. Vanuit de reclassering is destijds protest tegen de bouw van een groot nieuw huis van bewaring aangetekend maar het mi nisterie heeft nooit meer van zich laten horen. Ook wordt het departement van justitie een ambivalente houding verweten. Vo ting nodig, waarna eventueel een nieuwe termijn van 102 dagen van kracht kan worden. Op grond van deze termijn en op grond van het feit dat er per week in Amsterdam ongeveer dertig mensen in preventieve hechtenis worden genomen, komt de werkgroep tot de conclusie dat de capaciteit van de nieuw te bouwen landen menen daarentegen dat er één stuk uit de bus moet komen Bij Chanel waar men na de dood van „Mademoiselle” al twee ontwer pers heeft versleten nam het atelier- personeel het heft in handen. En met succes. Coco’s naaste assistenten do ken uit oude kasten nog een heel stel nog nooit gebruikte patronen van de „grand old lady” op en gebruikten die om er verrassend jeugdige chanelpak- jes van te maken. Dit keer voorna melijk uitgevoerd in ongeveer twee centimeter grote dunne wollen pastel- inrichting veel te groot is en dat het zonder meer in de bedoeling ligt de huizen van bewaring in Haarlem, Alk maar, en eventueel ook in Utrecht op te heffen en de preventief gedetineerden uit deze arrondissementen eveneens in het nieuwe complex in Amsterdam te concentreren. Nina Rici zorgde tenslotte voor een nogal somber slot van een drukke modedag. Met lange, tien centimeter over de knie reikende, nogal lijzig Creaties van Chanel: Van links naar rechts Schots pakje van witte en rode wol, jurk van rode wollen mousse line en zalmkleurig jersey ensemble met gedrukte blouse. geplisseerde kostschooljurkjes en bij zonder mannelijke mantelpakjes in casseerde ontwerper Gerard Pipart slechts een pover applaus Poseidon iisde. ntische MNE-mms adem- i kleur- Kortgeleden werd bekend dat in fe bruari begonnen zou kunnen worden met de bouw van het complex, tussen het Industrieterrein Amstel en de spoor lijn Amsterdam-Utrecht. Wat de inmid dels in het leven geroepen werkgroep, die uitdrukkelijk stelt niet alleen maar namens de reclassering te operen, vooral dwarszit, is het gebrek aan overleg met de hulpverleners. In 1973 waren er 21.286 landverhuizers uit andere landen dan de Sovjet-Unie naar Israel gekomen, onder wie 4.393 Amerikanen. In 1972 bedroeg het aantal Amerikaanse landverhuizers 5.515. TEL AVIV (AP). Sinds oktober is het aantal Russische landverhuizers dat in Israel aankomt sterk gestegen, zo heeft het Jewish Agency gisteren be kendgemaakt. Het enige wat men nu verder aan de gedetineerden biedt, aldus de werkgroep, is een nieuw isolement, in een geluid dicht, elektronisch beveiligd gebouw. Dat kan nooit in hun voordeel zijn, zo zeg gen de mensen van de reclassering. Het nieuwe gebouw zal, als de plannen door gaan komen te liggen aan een metrohal te. Bij de reclassering wordt deze halte aan de oostlijn nu al „halte Sing Sing” genoemd. De plannen voor de ontwikkeling van een toeristencentrum omvatten de bouw van 515 bungalows en 252 appartemen ten, alsmede de noodzakelijk infrastruc tuur en voorzieningen voor 5000 toeris ten in het natuurgebied Pamnagener Hutweide, een van de laatste steppege bieden van Centraal-Europa. De natuurbeschermingsorganisatie stelt dat het project onherstelbare scha de zou toebrengen aan het unieke land- schap Seewinkel, dat van Europese bete kenis is. Het Natuurreservaat werd tien jaar geleden door het Wereldnatuur fonds gesticht. PARIJS. In Parijs is de storm over de lange lijzige rokkenmode al wat geluwd. Op de tweede dag van de Franse voorjaarsshows kregen de voregere assistenten van Coco Cha nel, Jean Cazaubon en ïvonne Dudel, een daverend applaus voor de char mante vrouwelijke, net tot op de knie vallende creaties die zij voor het fameuze modehuis van de drie jaar geleden overleden grand old lady van de haute couture maakten. Maar ook boetiekontwerper Ted Lapidus bij wie bijna alle Franse filmsterren en zan geresjes hun kleren kopen, en die voor zwierige sportieve lange western- rokken koos, had veel succes. Een duidelijk bewijs dat in Parijs eigen lijk alleen de gewone korte en de feestelijk lange net enkelvrije rokken aanslaan. Aanvankelijk was er alleen een con flict in de bouwsector, maar inmiddels is ook het personeel van het elektriciteits bedrijf in staking gegaan. Stafpersoneel houdt de elektriciteitscentrale draaiende. De Antilliaanse minister van Sociale Zaken en Arbeid drs. McWilliam is in verband met de gespannen toestand van Curagao naar Sint Maarten afgereisd. GENEVE (AFP). Voor de Europese Veiligheidsconferentie, die al vier maan den met één maand onderbreking in Genève vergadert, schijnt „het uur der waarheid” te naderen. De komende dagen moet duidelijk worden of het werk wel of geen doorgang zal kunnen vinden, zo menen conferentiekringen in Genève. De werkgroep noemt dit een onver antwoordelijk beleid, waarin voor de visie, dat criminaliteit voor een belang rijk deel veroorzaakt wordt doordat mensen, die in een maatschappelijk iso lement verkeren, dat proberen te door breken en juist daardoor tot criminali teit komen, geen plaats is. Seewinkel ligt aan de Hongaarse grens. In de rietvelden langs het meer leven vele herten en wilde zwijnen, daarnaast is het een broedplaats voor reigers en andere grote vogels. Het ge bied is vooral ook bekend om zijn roof vogels zoals de witstaartarend en de keizerarend. Het is verder een vaste be- zoekplaats voor tienduizenden eenden en ganzen. tekorten en mileiubederf overal in de wereld, de regering de jaarlijkse pro- duktie van honderd miljoen kilogram van het allerbeste eiwit wil blokkeren door de Oosterschelde, unieke broodka mer voor talloze vissen en schelpdieren, af te dammen? Er komt binnenkort een advies van de commissie-Klaasesz werpt u mij tegen. Zeker, maar ik was onthutst over het triomfantelijke gezicht waarmee in december de minister van Verkeer en Waterstaat kwam melden dat het bijna fout was gegaan langs de Oosterschelde tijdens de laatste storm”. Bepalend voor de toekomst is de hou ding die afgevaardigden van Oost en West morgen zullen aannemen op de plenaire vergadering van de ’derde com missie’, die zich bezighoudt met de ’sa menwerking op humanitaire en andere gebieden’. DEN HAAG (ANP). Het Wereldna tuurfonds, the World Wildlife Fund, heeft een dring c beroep gedaan op de Oostenrijkse regering, de voorgenomen bouw van een toeristencentrum bij het natuurreservaat Seewinkel-Lange-Lacke niet te laten doorgaan. ren. Ik geloof dat er bij vrouwen het tijdperk van de blue jeans onafscheidelijke broekpakken langzamerhand weer de behoefte leeft om beeldige jurken en flatterende mantelpakjes te gaan dragen. En als ik het voor het zeggen had, aldus Balmain, „dan zou ik alle vrouwen verbieden om door de week in de stad nog een lange broek te dragen. Ik vind dat pantalons het komende De westerse deelnemers willen dat elke commissie een eigen tekst opstelt. Dat worden dan vier stukken, respectie velijk over de ’intermenselijke contac ten”, de „vrijheid van informatie”, „sa menwerking en uitwisseling op cultureel gebied’ en ’samenwerking en uitwisseling op onderwijsgeoied’ De socialistische Ook de werkgroep pleit voor een derge lijke opzet, waarbij gewezen wordt op het feit dat per 1 januari van dit jaar een verdere beperking van de mogelijkheden om iemand in preventieve hechtenis te nemen van kracht is geworden. Voor een langere hechtenis dan 102 dagen is in ieder geval een openbare terechtzit- Morgen nu zal de derde commissie in plenaire vergadering een compromis proberen te vinden tussen de verschil lende uitgangspunten. Het lijkt uitgeslo ten dat de andere commissies met hun werk zullen doorgaan als dat van de derde commissie stagneert. In de wan delgangen wordt al de mogelijkheid ge opperd dat het werk van de Europese Veiligheidsconferentie binnenkort opge schort zal moeten worden. terende pailletjes geborduurde vrij sluike, hoog gesloten creaties. Zei Jacques Esterel aan het begin van de Parijse modeweek nog, dat de Franse couturiers voor de komende lente expres zulke lijzige lange rok ken maken in de hoop dat ze die aan fanatieke modefans kunnen verkopen en er bovendien zo’n publiciteit door zullen krijgen dat ze hun parfums en accesoires nog beter zullen verkopen, Pierre Balmain gelooft meer in een evolutie. Toen ik hem dinsdag na afloop van zijn show vroeg wat naar zijn idee het belangrijkste is van de nieuwe voorjaarsmode zei hij: „De terugkeer van echte vrouwelijke kle- na en nu 1 In de andere twee commissies een voor veiligheid en militaire kwesties en een voor economische samenwerking is wel vooruitgang gemaakt. Men is zonder grote meningsverschillen tussen de afgevaardigden van 35 deelnemende landen in het stadium gekomen van het opstellen van teksten. Op hoger niveau blijken twee opvattingen te botsen. Bij de behandeling van de begroting van Volksgezondheid en Milieuhygiëne zei de heer Terlouw gisteren: „Dit kabi net is van start gegaan met een indruk wekkend programma, onder meer op het gebied van ontwikkelingssamenwer- - king en milieubeleid. Wat komt daarvan terecht als in deze tijd van honger, van de ontploffing D1 1 1 r TT KftDRFI AAP Rijksstraatweg 151-153 IWllwELMHIl Byzantiumstraat 15-17 In de drie laatste maanden van 1973 waren er in Israel 11.025 immigranten uit de Sovjet-Unie gearriveerd, per maand dus 3.675. Het maandgemiddelde voor de eerste drie kwartalen van 1973 bedroeg 2.508. Over heel 1973 bedroeg het aantal Russische immigranten in Is rael 33.600, tegen 31.652 in 1972. ORANJESTAD (ANP). Op Sint Maarten heerst een gespannen toestand nu stakingen, ondanks een door de rege ring ingestelde afkoelingsperiode van dertig dagen, voortduren. Maandag gooi den stakers stenen op het gebouw waar besprekingen werden gevoerd tussen vakbondsleiders en werkgevers onder leiding van een commissie van goede diensten. De vakbond UFA eist een loonsverhoging vain dertig percent. vermannelijkte vrouwen wor den. Daarom heb ik in mijn collectie de boezem door speciale figuurnaden extra geaccentueerd. En ik vind ook dat de vrouwen weer hun benen moeten laten zien. Door de knie net bedekt te houden zijn mijn jurken allemaal wat subtieler en daardoor begeerlijker geworden', zo meende Balmain. Pierre Balmain, nog de enig over gebleven vooroorlogse Franse coutu rier, gaf voor het voorjaar de voor keur aan jurken, pakjes en mantels die de knie maar net bedekten. In zijn met toefjes witte lelies, tulpen en seringen opgefleurde salon, zorgde hij voor een hartveroverend entree van nieuwe voorj aarskleren. Perfect gemaakte marineblauwe en oranje rode mantelpakjes bestaande uit zwierige rokken met tot over de heup ingestikte plooitjes en bijpassende korte jasjes met grote kragen van witte organdie wisselden elkaar af met charmante strikkraagjurken met aangerimpelde rokken vervaardigd van hard rose en gifgroene pied de poules imprimees. Balmain zocht het vooral in de details. In geraffineerde ypsilon-vor- mige doorgestikte bustenaden. En in nauw aangesloten mantels, die door honingraat-vormige stiksels een per fecte coupe kregen. Hij verstopte zakjes in zijnaden en bewees onder meer met uit plooien ontspringende rugceintuurtjes wat echte haute cou ture is. Prinses Irene, die bij Balmain bijna al haar avondjurken koopt, zal het wel moeilijk krijgen, want de ene gebloemde mousseline japon was nog beeldiger dan de andere. De jurken met ruches en volants en diepe v- hals decolletés of ronde halzen had den evenveel allure als de met schit- rig jaar is een commissie ingesteld, die onder voorzitterschap van prof. dr. W.F.C. van Hattum, de vroegere presi dent van de Haagse rechtbank rap port uit moet brengen over de inrichting van huizen van bewaring. Het eerste interim-rapport is inmiddels uitgebracht aan de minister, maar over de inhoud is officieel nog niets bekend. De werkgroep is er achter gekomen dat de conclusies uit het interim-rapport lijnrecht ingaan tegen de plannen om in Amsterdam een groot centraal huis van bewaring te bouwen. Het interim-rapport pleit juist voor een opvang van de gedetineerden in gedecentraliseerd opgezette inrichtin gen, waar eerst nog eens bekeken zal moeten worden of iemand nu wel wer kelijk in preventieve hechtenis zal moeten worden genomen. seizoen alleen nog als sportieve dracht in het weekeinde geschikt zijn. Want naar mijn idee wordt het hoog tijd dat de door de spijkerbroeken bijna beangstigend vrouwen weer echte WASHINGTON (DPA). In dc Vere nigde Staten zijn gisteren seismische schokken geregistreerd die wijzen op een kleine onderaardse atoomproef in Sovjet-Unie. kleurige blokruiten en afgebiesd met grusgrainlint in een bijpassende tint. DEN HAAG. „Nooit eerder heb ik een minister opgewekter melding horen maken van een falend beleid, in dit geval een beleid van dijkverwaarlozing dat bijna tot een catastrofe had geleid”. Deze reactie gaf de fractieleider van D’66 in de Tweede Kamer, dr. J. Ter louw, gisteren op de mededelingen die minister Westerterp van Verkeer en Wa terstaat in december van het vorig jaar deed over de gevaarlijke situatie die in het gebied rond de Oosterschelde ont stond tijdens de zware storm in het midden van december. Nog geen tien minuten na afloop van zijn show werd het voorjaarsmo- defestival door Lanvin voortgezet. En de showbezoeksters vielen daar van de ene verbazing in de andere, want inplaats van de karakteristieke kleu rige met geometrische prints gedessi neerde jurken en de verrukkelijke comfortabele wollen pakjes, kreeg men droevig getinte lijzige lan ge Isadora Duncan-gewaden te zien. Leemgroene soepjurken waarbij beige en lila vesten werden gedragen. Maar Lanvin’s duur betaalde mannequins showden ook zielige roodbruine wees- jurken met kopmouwtjes waarvan ik er laatst nog een heel stel voor vijl gulden op het Waterlooplein heb ge zien. Weinig praktisch waren de beige en grijze zomerjassen met half lange mouwen en als u nog in het gelukki ge bezit van een oude Belgische bed densprei van kant mocht zijn, dan moet u daar maar meteen een avond jurk van maken. Want dat is nu hel allernieuwste bij Lanvin, sinds jaar en dag hofleverancier van de Perzi sche keizerin Farah Diba. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie deelde mee dat de kracht tussen de 20 en 200 kiloton lag. He<, is de eerste van het jaar. l WW

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11