Volgend jaar wellicht geen kaviaar in Sovjet-Unie Distributie was noodzakelijk I Guerrilla- activiteiten in Maleisië nemen weer toe Australië zoekt identiteit eigen a Wrijving tussen progressieven opgelost Nieuwe Griekse junta verbiedt kaartspel 1 Wlti drukken flitsend-snel als’tmoet... f ^alarmal33 Breznjev blij Cuba ÏJ OP I (en ’t moet bijna altijd!) I Shell-personeelsbladen ZEEPOST STRIJD TEGEN IMMENSE ARMOEDE VERZENDING Uw bezit veilig stellen: Alarma bellen! lil 1 Personeelsstop opgeheven 13 1974 3 1 JANUARI DONDERDAG (Van een speciale medewerker) Volkslied Cricket Ridderorden SB e troepen, schijnen te werken aan hun terugkeer. Zij doen dit voorname lijk door het uitvoeren van verras singsaanvallen. KOEALA LOEMPOER (Reuter) De Maleisische communistische guerrillastrijders die veertien jaar geleden een beslissende nederlaag werd toegebracht door het optreden Gemenebest- en Maleisische DOESBURG VAN NIJENBURG <1 WENEN Ondanks kolossale inspanning van de Russische ma rine en brandweer zijn de branden de olie- en aardgasbronnen in de Kaspische Zee nog steeds niet onder controle gebracht. Het zevende boorstation bij Bachar 30 kilo meter van de hoofdstad van Azer- bajdzjan gelegen is totaal ver woest. Een steekvlam van enige honder den meters hoogte schiet daar de zee uit. Uit het boorgat, dat 4,5 kilo meter diep is, spuit een gigantische straal van vuur, water en modder. Op het aardgas, dat uit de bodem van de zee ontwijkt en aan de opper vlakte van het water opvlamt, staat een druk van 200 atmosfeer. Het vuur woedt al sinds 22 januari. SYDNEY De Australische samenleving, tot voor kort sterk Wes ters gericht, in het bijzonder op Groot-Brittannië en de Verenigde Staten, zoekt een eigen identiteit. De immigranten met van oorsprong zeer uiteenlopende nationaliteiten, maar vooral de nieuwe, in Austra lië geboren en opgegroeide generaties, zijn zich meer en meer Australiër gaan voelen. i i Sr i Aardgasbrand teistert Kaspische Zee (Van onze redacteur in Wenen) van ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE Australië zoekt identiteit gekke zaak”, Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. De bluswerkzaamheden, waarvoor van heide en ver manschappen en materieel Ineens zijn de lakturen op. Of uw briefpapier, enveloppen enfin, vult u zelf maar in. Fijn, dat u dan kunt rekenen op een flitsend-snelle drukker, die u met sneltreinvaart uit de brand helpt. Voor al uw handels- en familie- drukwerk. In boekdruk of offset, maar in één kwaliteit: top-kwaliteiti En nog erg voordelig bovendien. Neem de proef. Vandaag nog, als ’t morgen klaar moet zijn! Beveiliging tegen inbraak en brand. uw flitsend-snelle drukker Kleine Houtweg 7B - Haarlem Telefoon 023 - 31 04 48 - Propellerstr. 1-5, A’dam-W, tel. 020 -15 97 15 De Sunday Times, een in de Engelse taal verschijnend blad in Koeala Loem- poer, schreef in een hoofdartikel onder de titel „de kruipende bedreiging” dat de regering meer moet doen om armoede uit te roeien en de massa een beter leven te bezorgen, zodat de communisten niet de steun van het volk zullen kijr- gen. Hun leider Tsjing Peng, hoofd van de Maleisische communistische partij, is de meest gezocht man in het land. Hij werd voor het laatst gezien in 1955 toen vredesoverleg met regeringsleiders mis lukte en hij naar het oerwoud terugkeer de om de strijd te hervatten. Toen de communistische rebellie in 1960 werd onderdrukt, vluchtte hij naar Thailand. Hij zou zijn hoofdkwartier nu nog in In hoeverre de verzetsstrijders succes hebben bij het recruteren van aanhan gers kan slechts geschat worden. Wel bleek na het ontdekken van een aantal kampementen in het oerwoud dat zij slecht uitgerust zijn op het gebied van bewapening en kleding. Het verbod van „koem kan”, dat voor al door vrouwen veel gespeeld wordt, heeft een golf van verontwaardigde pro testen losgeslagen. „Het spel behoort tot de Griekse manier van leven”, zegt men in Athene. „Het is een nationaal spel.” Kort na de machtsgreep van Papado poulos in 1967 werden de Grieken bij decreet uitgenodigd „nuttiger methoden te vinden om de tijd door te brengen dan in café’s te zitten”, een andere „nationale Griekse sport”. Dit decreet werd nooit toegepast omdat het stuitte op het lijdelijk verzet van de Grieken, die als vanouds hun stamcafé’s bezoch ten. De Griekse militaire politie heeft gis teren de journalist Constantinos Tsatsa- ronis gearresteerd, die in Griekenland werkte als correspondent voor het West- duitse weekblad Der Spiegel. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Tussen de progressie ve partijen zijn de laatste weken wrij vingen ontstaan over de uitvoering van ’t regeerakkoord. Gisteren hebben de frac tieleiders van PvdA, PPR en D ’66 de zaken uitgepraat. Volgens een verklaring van Ed van Thijn (PvdA) zijn in dit gesprek alle irritaties uit de weg ge ruimd. Hij en zijn collega’s Terlouw (D ’66) en De Gaay Fortman (PPR) zullen hun wekelijks overleg over de parle mentaire werkzaamheden hervatten. De laatste keer heeft dat door de gerezen moeilijkheden niet plaatsgevonden. Secretaris-generaal Leonid Breznjev van de Sovjetrussische communistische partij laat zich bij zijn bezoek aan Cuba van zijn zonnigste kant zien. Hij brengt zijn gastheren in verrukking door op massa bijeenkomsten te verschijnen met op zijn hoofd een Cubaanse strooien boe renhoed. Sinds zijn aankomst in Havan na maandag heeft Breznjev de Cubanen voor zich ingenomen door zijn spontani teit en opgeruimdheid. De Sovjet-partij- leider heeft voor zijn bezoek aan Cuba zijn „nette pakken” thuisgelaten en ver toont zich in een lichtblauwe blazer op beige pantalon. De ongedwongenheid waarmee hij zich gedraagt, verschilt aan merkelijk van de houterigheid die andere Oosteuropese leiders bij bezoeken aan Cuba aan de dag legden. DE FEDERALE regering van Au stralië geeft geen voordrachten meer van kandidaten voor Britse ere- en ridderorden. Bepaalde liberale deel- staatbesturen Australië is verdeeld in zes staten, die officieel een zelf standig bestuur hebben doen dat nog wel, maar daar zal waarschijn lijk een eind aan komen wanneer Australië een (al toegezegd) eigen ere- e-systeem zal hebben verkregen. In Canberra zijn ook al stappen ondernomen om het recht van beroep GORTONS VOORGANGERS had den nooit een geheim gemaakt van hun achting voor Engeland en de Verenigde Staten. Sir Robert Menzies, een fervent liefhebber van cricket, beschouwde zichzelf als Brits in hart en nieren; Harold E. Holt verklaarde tegenover president Lyndon B. John son: „All the way with LBJ”. De nationalistische aanzet van pre mier Gorton werd enigszins afge- zwakt onder eerste minister William McMahon, hoewel diens regering in 1972 een wet aannam waarbij het misch gebied heeft deze catastrofe nog een ander droevig gevolg. Door de ver vuiling die de brand veroorzaakt, wordt de visstand in de Kaspische Zee ernstig in gevaar gebracht. Door de oliebronnen in het zuidelijke deel was deze zee toch al zwaar ver vuild. De steur producent van de beroemde Russische kaviaar moest dan ook zijn toevlucht zoeken in andere gebieden. Dat zijn nu net precies die delen van de Kaspische Zee die nu door de brand worden bedreigd. Als de vlam men niet snel gnoeg worden gedoofd, is er volgend jaar in de Sovjet-Unie geen kaviaar meer te krijgen. Tot deze conclusie zijn de personeels bladen van de maatschappijen van de Koninklijke Shellgroep in Nederland in een gezamenlijke extra editie van „Shell-Nieuws” gekomen, die dezer da gen is verschenen. Onder het hoofd „waarom eerst wel en nu weer geen benzinedistributie?” gaat deze extra editie in op de benzine- schaarste en de daaruit voortgevloeide distributie. In de samenvatting wordt verder ge steld: het was noodzakelijk na het uit breken van de oorlog in het Midden oosten en de daarop volgende beperkin gen in de oliebevoorrading speciaal ten opzichte van Nederland-over te gaan tot beperkingen in het gebruik van alle olieproducten en in het bijzonder van benzine. Dit hield verband met de nafta- voorziening van de chemische industrie. In dit licht bezien was benzinerantsoe- nering in het najaar van 1973 een logi sche en noodzakelijke stap. Rantsoenering door een enkel land en dan nog één van de kleinere landen binnen de Europese gemeenschap met zijn nagenoeg open grenzen is een pro blematische zaak geworden. Beperking en zuinigheid blijft een noodzaak en dit kan nog lang het geval blijven, aldus de extra editie van ge noemde personeelsbladen. bij de Kroonraad in Londen op te heffen. Het traditionele voorrecht van benoeming tot Kroonraadslid van de Australische eerste minister werd door premier Whitlam afgewezen. Toch is Whitlam niet anti-konings- gezind. Tijdens het bezoek van konin gin Elisabeth aan het Opera House in Sydney, vorig jaar oktober, kwamen de koningin en hij tot een nieuwe officiële titel voor de vorstin: in plaats van „Koningin van het Vere nigd Koninkrijk, en van Australië en haar Staten en Territoren” werd het .Koningin van Australië”. Prins Charles, de troonopvolger, zei op een diner ter gelegenheid van de „Dag van Australië” in Londen, dat „onvermijdelijke veranderingen ten spijt, er altijd een verwantschap zal blijven bestaan”. De wrijving tussen de drie progressie ven ontstond nadat PPR-fractieleider De Gaay Fortman herhaaldelijk namens zijn fractie kritiek aan zijn collega’s had voorgelegd. De PPR vond dat de twee andere regeringspartijen maar weinig vaart zetten achter de uitvoering van het progressieve regeerakkoord. Het ka- binet-Den Uyl werd, zo meende de PPR, daarvoor te weinig het vuur aan de schenen gelegd. De bom barstte toen Bas de Gaay Fortman een persconferentie belegde over de noodzaak van beëindiging van de benzinedistributie, nog voordat de regering haar besluit had bekendge maakt. De PPR-voorman had daarover ook geen overleg gepleegd met zijn bei de progressieve collega’s. zijn gemobiliseerd, worden door het stormachtige weer zwaar gehinderd. De hoge golven dwongen de brigades hun activiteiten tijdelijk te onderbreken en lichtere schepen hebben zich moeten te rugtrekken, zodat alleen twee kruisers bij de brandhaard zijn achtergebleven. Sedert het begin van het jaar sloegen zij toe in verscheidene gebieden die ATHENE (AFP en UPF). Grieken die het populaire kaartspel „koem kan” spelen riskeren twee jaar gevangenis straf. Het Griekse militaire regime heeft het kaartspel, een soort canasta, verbo den omdat „het maar tijdverlies zou zijn en economische gevolgen heeft voor de Griekse gezinnen”. DEN HAAG (ANP). Het is weinig zinnig regering en oliemaatschappijen achteraf te verwijten, dat zij het succes van de vrijwillige beperkingen van het benzineverbruik, het ongewone zachte weer en de verzachting van de Arabi sche uitvoerbeperkingen niet hebben voorzien. het grensgebied hebben. Peng heeft zich opgeworpen als strijder tegen immense armoede in Maleisië. Volgens het regeringsblad Izvestia veigt de grote hitte het uiterste van de red dingsploegen, maar ze werken „tot aan de totale uitputting” door. Over de oorzaak van de brand is nog niets met zekerheid bekend. Men ver moedt dat metalen delen van het boor- tevoren als „veilig” werden beschouwd. Zo werd een aanval gepleegd in het district Raoeb in de staat Pahang, slechts 65 km ten Noord-Oosten van Koeala Loempoer. Raoeb ligt circa 320 km van de grens met Thailand waar de ongeveer 1.500 verzetsstrijders zich heb ben geconcentreerd. De minister van Binnenlandse Zaken, Tan Sri Ghazali Sjafie, verklaarde naar aanleiding an de jongste aanvallen „geen herhaling te zullen dulden van de ge beurtenissen 1948”. In dat jaar begon de opstandige beweging haar activiteit. In de afgelopen maanden zijn groepen guerrilleros gesignaleerd die zich langs de 560 km lange grens bewogen. De autoriteiten weten niet hoeveel er de sterke „barrière” van 10 a 12.000 man regeringstroepen konden trotseren, maar men schat dat het aantal betrekkelijk gering is. Men meent dat er een commando is gevormd dat nu opereert in de omgeving van de tinmijnstad Ipoh, ca 190 km ten Noorden van Koeala Loempoer. Drie da gen na het begin van het nieuwe jaar schoten twee verzetsstrijders een recher cheur van een speciale politie-eenheid in zijn huis dood. Om de dreiging van verzetsactiviteit tegen te gaan reikte de regering geweren en andere wapens uit aan leden van het volksvrijwilligers- korps. Het nieuwe nationalisme uit zich in allerlei vormen, van stenen gooien door de ruiten van de Amerikaanse Information Service en het branden van de Union Jack uit de Australi sche vlag, to.t een nieuw volkslied. De nationalistische gevoelens zijn sterker geworden na de verkiezingen inn december 1972, waarbij de eerste, Labour-regering sinds 23 jaar in Au stralië aan de macht kwam. Premier Whitlam ging zelfs zover te voorspel len dat Australië een republiek zou worden. Hij zei er alleen niet bij wanneer. De eerste aanzet tot het nieuwe nationalisme vindt men in september 1968, toen de toenmalige eerste minis ter John Gorton bij een bijeenkomst in Moorabbin in de staat Victoria de uitspraak deed: „Ik ben op de eerste plaats een Australiër”. Hij kondigde aan dat aan het over nemen door buitenlanders van Au stralische ondernemingen een halt zou worden toegeroepen. Het was een opmerkelijke wijziging in de tot dan gevoerde open-deur politiek. overnemen van Australische bedrij ven door buitenlandse investeerders, bij een waarde van een miljoen Au stralische dollars (3,4 miljoen gulden), onderworpen werd aan een regerings- onderzoek en zelfs kon worden ver boden. Toen kwam Whitlam. Deze deed zijn verkiezingsleus van een onafhan kelijker buitenlands beleid gestand door eerst de Volksrepubliek China te erkennen, daarna Oost-Duitsland, en de zijde van Zwart-Afrika te kiezen in de strijd tegen het blanke Zuid- Afrika. Ook lanceerde Whitlam het idee van een Zuidoostaziatische neutrale zone. „Australië zal niet langer de volgzame schaduw van Engeland zijn, noch een naprater van de Verenigde Staten”, zei Whitlam. Een hoogleraar in de geschiedenis aan de Australische nationale univer- siteit in Canberra, prof. Manning Clark, meent dat de regering „een prachtig initiatief heeft genomen tot het vernietigen van de laatste sporen van het koloniale verleden”. Tot die koloniale overblijfsels behoort ook de term „Brits onderdaan” in de Austra lische paspoorten. Dat is zo langza merhand „belachelijk”, zoals minister van Immigratie Al Grassby het noemde minister Grassby het. „We Britten”. Niettemin zijn er bepaalde conser vatieve stromingen die niet bepaald gelukkig zijn met de veranderde situ atie. Dérgelijke conservatieve elemen ten in de senaat blokkeerden een tijdlang een wet tot afschaffing van de verplichting voor iedereen die Au stralisch staatsburger wilde worden, om de eed van trouw aan de (Britse) vorstin te zweren. „Een verduiveld noemde minister rassby het. „We hebben immigranten uit tal van lan den. Die kunnen moeilijk inzien waarom zij trouw zouden zweren aan iemand die aan de andere kant van de wereld woont; ik trouwens ook niet.” 1 DE NATIONALISTISCHE gevoe lens hebben er ook toe geleid dat men een vervanging van het traditio nele volkslied, het Britse „God save the Queen”, nastreeft. Een van de melodieën die in aanmerking komen als alternatieve nationale hymne, is „Waltzing Matilda”, een bekend Au stralisch volkswijsje. Dit ontlokte wrange commentaren van overzeese zakenlieden, die onder meer sugge reerden dat dan de originele tekst van- het liedje over een schapen stelende zwerver gehandhaafd moest blijven. Niettemin lijkt het feit dat Austra lië een nieuw volkslied wil, hier en daar al geaccepteerd te zijn. Bij zijn recente bezoeken aan China en Japan werd premier Whitlam in Peking in derdaad met „Waltzing Matilda” be groet en in Tokio met „Advance Au stralia Fair”, een van de andere kans hebbers voor Australië’s nationale „songfestival”. Een groot voorstander van een nieuw volkslied is de zwemster en drievoudig Olympisch kampioene Shane Gould. Zij vindt het „erg ver velend een medaille in ontvangst te nemen terwijl het volkslied van En geland ten gehore wordt gebracht.” UTRECHT (ANP). De personeels stop voor het maatschappelijk werk voor geestelijk gehandicapten is van 1 januari 1974 opgeheven. Dr. G. Hendriks, directeur-generaal voor de maatschappe lijke ontwikkeling van het ministerie van CRM heeft dit schriftelijk meege deeld aan de betrokkenen. Volgens het nationaal orgaan zwakzin nigenzorg geldt hierbij als voorwaarde dat bij de vervulling van de vacatures die sinds 1 januari 1973 zijn ontstaan, voorrang wordt gegeven aan de inscha keling van maatschappelijk werkers bij de deskundigen-teams van dc dagver blijven en gezinsvervangende tehuizen. Met het oog op de gewenste spreiding van mankracht over het land bestaat de kans, dat kennelijk „achtergebleven” ge bieden voorrang krijgen op streken waar van een relatieve overbezetting sprake is. Daarom mag een beperkt aantal dien sten pas na een afzonderlijke machtiging overgaan tot het vervullen van vorig station vonken hebben geslagen, waar door het uitstromende gas in brand is gevlogen. Het zevende boostation is drie jaar geleden in gebruik genomen en produceert per dag 1 miljoen kubieke meter gas. Naast de enorme schade op econo- Argentinië: ms „Karpathos” (6-2), Au stralië: ms „Abel Tasman” (4-2), Brazi lië: ms „Sretensk” (5-2), Canada: ms „CP Voyageur” (5-2), Indonesië: ms „Bavaria” (7-2), Israël: ms „Zeeburgh” (4-2), ms „Dania” (8-2), Japan: ms „Tokyo Bay” (4-2), ms „Elbe Maru” (7-2), Kenya, Oe ganda, Tanzanië: ms Georg Schumann” (4-2),Ned. Antillen: ms „Socrates” (4-2), ms ,,Mercurius”(7-2). Suriname: ms „Parthenon” (4-2), ms „Mercurius” (7-2), Verenigde Staten: ms „Sea-Land Mar ket” (6-2), Z-Afrika: ms „Tabora” (4-2), ms „Montsalva” (8-2). •N ZUIVER NATUUR- PRODUKT Echte GRAAN- GENEVER

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13