TELVINGERS weer terug Achttien landen naar songfestival ELO HRJJ Top de pop pop dertien FLMS Dylan Examens Poppeppers STUDIO WITTE BIOSCOOP SOOSACENDA |S AD ’S GRAVESANDE STOPT MET Publiekstheater met Hollandse Ronselaar Zero Zienema onder redactie van Ferry Tromp „SEIZOENLANGE ZENUWRACE” 15 3 1 1974 QNDERDAG JANUARI V.a. zaterd. 13.00 tot maand. 13.00 u. gesloten f T- KANTOORBOEK- PAPIERGROOTH ANDEL Ged.Oude Gracht 103-105 Haarlem 32 /i G 50 Gat van Nederland laat mensen zien zoals ze zelf zijn (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM. Waarom houdt Het Gat van Nederland al na twee te bestaan? Omdat seizoenen AD ’S GRAVESANDE CHARLES BOOST wennen. Enfin, Electric Light Orchestra. wewiiinw 1 J van afwil en het niet waarschijnlijk wordt geacht, dat de VPRO na Hans Keiler en ’s Gravesande nog iemand weet te vinden, die de seizoenlange I zenuwrace met de eigen creativiteit kan volhouden- op eindredacteur Ad ’s-Gravesande er- Of je nu Dylan-fan, Dylan- hater of „geen mening’ ’bent, het feit dat Bob Dylan na acht jaar van bijna volmaakt kluizenaar schap terug is in de concertzalen en terug is op de plaat (materiaal als „Self Portrait” was allemaal oud en door Columbia bijeen ge gaard) zal bijna zeker het belang rijkste popnieuws van het nog zo jonge jaar 1974 worden. Vooral nu Dylan verkozen heeft terug te komen met aan zijn zijde Robbie Robertson’s The Band en op een manier die helemaal Dylan is zoals hij zo langzamerhand al bij na uit onze herinnering was ver dwenen. Bob Dylan, gefotografeerd tijdens zijn recente optreden in Chicago. zelf ook weer even oordeel zelf maar. Amerika is in ieder geval dolblij met de terugkomst van het fenomeen. DEZE WEEK een Buster Keaton-pro- gramma dat de gelegenheid biedt een AMSTERDAM. Het Publiekstheater brengt op 2 maart in de stadsschouw burg in Amsterdam „De Hollandse Ron selaar” in première, naar het stuk „De Ronselaar” van George Farquhar, die zelf in Engeland recruten ronselde voor het leger van de hertog van Marlbo rough. Chiem van Houweninge bewerkte en regisseerde dit stuk voor het Pu bliekstheater. Harry Banning schreef er de muziek voor. Lyn Wolseley tekent voor de choreografie. Het verhaal waarbij de vrienden Joey en Carl betrokken zijn, speelt zich ge deeltelijk in Clichy, gedeeltelijk in Parijs af, waar een bohemienachtig leven van weinig eten en veel vrouwen geleid wordt. Het klinkt interessanter dan het is, maar Jens Jörgen Thorsen brengt op enkele filmgrapjes na, weinig profiel aan het gegeven dat in herhalingen ver valt en een nogal chaotische constructie gekregen heeft. MuiJS en de IJmuiden. exa- Ad 's-Gravesande vindt het een te zware opgave om een programma van j een dergelijk hoge kwaliteit in zo’n hoge frequentie eens in de drie weken ruim vijf kwartier samen te stellen. „Ik ben er zo constant mee bezig, dat ik I na één seizoen snak naar iets anders. Het is niet zo dat ik ondersteboven val j van vermoeidheid, maar je kan een zo hoge tax op jezelf niet langer dan één Astrid Nijgh is van het bed in het bad gestapt- Na „We doen wat we doen” houdt ze zich nu op 45-toeren bezig met de „Bathroom Blues”. „De Hollandse Ronselaar” speelt in Enkhuizen, de thuishaven van kapitein Wimpel, waar matrozen worden geron seld. De handeling speelt zich af op de straat en in de kroeg. Sluwe trucs om brave borsten aan boord te krijgen en verliefdheidsperikelen bepalen de lijnen van het blijspel. Een elpee om heel goed in de gaten te houden en als je centen hebt te kopen is „On the third day” van Electric Light Orchestra. Op single hebben ze zich al onderscheiden met „Show down” en met hun merkwaar dige combinatie van harde rock en klassieke muziek zijn ze nu hard op weg naar een plaats in de top van het internationale popwezen. Zero, jeweetwef, dat centrum op de Bakenessergracht, gaat uitgebreid op de filmtoer. Op het ogenblik verschij nen er alleen op zaterdagavond om elf uur „levende beelden” op het scherm maar de belangstelling daar voor is ondanks het „late” uur zoda nig, dat Zero de zaak voor uitbreiding vatbaar acht. Vandaar vanaf zaterdag 9 februari „Zerozienema”, elke week één film (of een paar films van één en dezelfde man) die op vier avonden tussen 8 en 10 uur gedraaid wordt. Een soort bioscoopje dus eigenlijk. met felle lampen binnenstappen bij de man die we willen portretteren. De man moet niet merken dat de televisie op visite is. Verder moet er een relatie zijn tussen de interviewer en de geïnterview de Je mag nooit van tevoren zeggen: nou ga ik een klootzak interviewen! Je moet zelf open zijn, je moet er altijd van uitgaan dat er een interessant en boeiend mens tegenover je zit.” Naast Bogarde als de butler en James Fox als Tony is er nog een mooie rol in de film van Sarah Miles als Tony’s verloofde die tevergeefs tracht de fatale invloed van Barrett te doorbreken. Wat voor fihns? Dezelfde als die nu op de zaterdagavond te zien zijn: fifms uit de zogenoemde alternatieve distributiekanalen die om een of an dere reden de bioscopen niet gehaald hebben maar toch boeiend genoeg zijn om te laten zien. Dat niet halen zit hem dan ook. niet in hun kwaliteit, maar bijvoorbeeld in de politiek-soci- ale strekking, of in het experimentele of in het feit dat het een muziekfilm is. Zo’n beetje de toer dus van de eenmaal per week (op vrijdagavond) draaiende Witte Bioscoop in de Sme- desstraat met wie Zero over haar activiteiten dan ook van te voren overlegd heeft gepleegd. „Zeroziene ma” wordt zaterdag 9 februari geo pend met een langdurige fiïmmani- festatie van 12 uur ’s middags tot 3 uur 's nachts. Negen hoofdfilms wor den er dan vertoond waaronder twee die nog nooit in Nederland te zien waren en tussen twaalf en twee voor de „kleine jeugd” gratis de film „Fa- bio en de grote tovenaar”. Volgende week daarover in deze rubriek meer. AL WEER ENKELE jaren oud iS Zabriskie Point, een nachtvoorstelling in Roxy. Niet de beste van Antonioni, maar om een indruk te krijgen van de ont wikkeling die de Italiaanse regisseur de laatste tijd heeft doorgemaakt, best de moeite waard. In de normale voorstel lingen prolongeert Roxy Lady sings the blues, met soulzangeres Diana Ross als Billy Holiday. Twee nieuwe Chinese vechtfilms draai en deze week tegelijkertijd in Haarlem Frans Hals toont „Kung-Fu, de ijzeren man”, al even spannend als „In de klauwen van de draak” die Lido binnen haalt. De hoofdrol in de laatste film wordt gespeeld door de beroemde acteur Bruce Lee. Aan het Nederlandse songfestival zal voorts medewerking worden verleend door de winnaressen van de laatste vijf Eurovisie Songfestivals. Dat zijn Lenny Kuhr (1969), Dana (1970), Severine (1971), Vicky Leandros (1972) en Anne- marie David (1973). De presentatie is in handen van Willem Duys. voelt wordt vriendelijk doch dringend verzocht een dergelijke sticker te ontwerpen. Wie niet kan tekenen mag ook zonder meer zijn idee instu- ren. Het adres: HRJJ, antwoordnum mer 30, Haarlem. De prijzen: 1. (75; 2. 50; 3. 25. HRJJ? Een moeilijke toestand, ty pisch produkt van de denkwereld der zwaargewichten die volledigheid „te allen tijde laten prevaleren” boven begrijpelijjheid- HRJJ staat voor de „Haarlemse Raad voor de Jeugd en Jongeren”, wie of wat dat dan ook mogen zijn. In ieder geval zijn we wel zo vrij de lezers van deze rubriek daaronder te rekenen en vandaar dat we hier nog maar even een oproep herhalen die elders in deze krant ook al eens te vinden was. De HRJJ wil voor zijn moeilijke letters en moeilijke naam een eenvoudig aanstekelijk en aan- sprekelijk vignet hebben, zeg maar een mooie sticker. Wie zich geroepen kluchtwerk hoofdschotel The Het Nederlandse songfestival wordt op woensdag 27 februari gehouden in het jaarbeurs Congrescentrum in Utrecht. Het wordt rechtstreeks door de NOS- televisie uitgezonden. Het duo Mouth en McNeal zal hier drie liedjes zingen, die een jury heeft gekozen uit de in totaal 46 liedjes, die zijn ingezonden. Elf tele foon) ury’s in het land kiezen hieruit het liedje, waarmee Mouth en McNeal ons land in Brighton zullen vertegenwoordi gen. HILVERSUM. Aan het Eurovisie Songfestival 1974, dat op zaterdag 6 april in Brighton wordt gehouden, zullen achttien landen deelnemen, waaronder voor de eerste maal Griekenland. De vertegenwoordigers (sters) van de verschillende landen zullen in de vol gende, door loting vastgestelde volgorde optreden: Finland, Engeland. Spanje. Noorwegen. Griekenland. Israël, Joego slavië, Zweden, Luxemburg, Monaco, Bel gië. Nederland. Ierland. Frankrijk. West- lië. „Wij vinden dat je van de actualiteit iets leuks kunt maken en tegelijkertijd de kijker alle informatie kunt geven die er is. Misschien is het een handelsmerk van de VPRO. Bij Achter het Nieuws of Hier en Nu hebben ze andere opvattin gen: volgens hen krijg je de informatie waar het om gaat alleen als je de persoon in kwestie in fel lamplicht zet en zorgvuldig je shots gaat uitmeten. Dat je meteen de sfeer van zo’n kamer met een man erin verneukt, kan ze niets schelen.” ROTTERDAM. Economische Hoge school. Geslaagd voor het doctoraal exa men economische wetenschappende heer D. van den Bos, Heemstede. „The Servant” is een geraffineerde studie in machtsverhoudingen en in de wijze waarop van macht geruild kan worden. Dirk Bogarde als de perfecte Engelse butler ziet kans zijn zwakke meester, de lichtelijk decadente Tony te gaan domineren daarbij een geleidelijk ontluisteringsproces op gang brengend dat psychologisch verantwoord is en fa scinerend om naar te kijken. seizoen waarmaken. Dat heb ik vorig jaar niet begrepen: Keiler stopte meteen al na het eerste seizoen en dat vond ik toen onvoorstelbaar. Maar ik ben niet vergeten wat hij toen tegen me zei: niet langer doen dan één jaar. En hij heeft gelijk gekregen.” „Het Gat is een erg goed programma en erg goede programma’s zijn bijna nooit een lang leven beschoren. Is mijn Gat slechter dan dat van Keiler, zoals ik vaak hoor en lees? Ik geloof het niet en ik ga er ook niet onder gebukt als het waar zou zijn. Bij Keiler zaten ook wel eens minder sterke afleveringen. Maar hij had een voorsprong. Hij bracht iets nieuws, hij groef het Gat van Neder land, dat meteen zo goed door pers en publiek werd ontvangen, dat er van een bijna opgeblazen legende-sfeer sprake was. Het verwachtingspatroon van het Gat was van meet af aan zo hoog, dat alleen enorme prestaties goed genoeg waren.” Hoe het Gat aan zijn onderwerpen komt? „Er is maar één manier: beden ken. Een van de medewerkers komt op een idee of ze krijgen het van mij. En dat idee kan komen door een stuk in de krant of door mensen die je spreekt. Of het is een plan waar je jarén mee loopt.” „Het Gat heeft zeven medewerkers. Bijna iedereen maakt wel één item ter aflevering. We selecteren verschrikkelijk zwaar. Met zo’n kleine groep mensen kunnen we ons geen mislukkingen per mitteren. Dat gebeurt ook haast niet; het zijn bepaald geen kleine jongens die het Gat volmaken: Hans Verhagen, Jan Lenferink, Frank Wiering, Emile Fal- laux, Rob Klaasman, Gied Jaspars en Theo Uittenbogaardt. Veel van de aan vankelijk weggevallen onderwerpen worden nog eens bekeken en gaan dan met veranderingen in een latere editie van het Gat mee.” „Het grootste probleem zit in de be ginfase, in de selectie van de onderwer pen. Een enkele keer is er van een moeilijkheid geen sprake: het feestje van de Orloffs bijvoorbeeld selecteerde zich bij wijze van spreken zelf”. Ad ’s-Gravesande heeft geen antwoord op de vraag, wat voor programma Het Gat van Nederland is en wat voor onderwerpen in de filosofie van zo’n programma passen. „Aan het begin van het seizoen hebben we zwaar zitten bomen over wat het Gat eigenlijk moest 1. (1) Dirty Ol’Man Three Degrees; 2. (9) Den Uyl is in den olie Vader Abraham en boer Koekoek; 3. (3) Rock ’n Roll The Oats; 4. (5) The most beautiful Girl Charlie Rich; 5. (4) Ella André Moss; 6. (6) Is everybody happy? Jackpot; 7. (11) Jailhouse Rock Elvis Presley; 8. (2) Someday, Somewhere Demis Roussos; 9. (7) La Montanara Heino; 10. (20) Mrs. Vande- bilt Paul McCartney and Wings; 11. (8) Baby Blue George Baker Selection; 12. (14) Oh lonesome me The Walkers; 13. (24) Teenage Rampage The Sweet. Wie onwetend de kamer binnen stapt als „On the third day”, kant 1 op de draaitafel ligt denkt tien tegen één dat de lang verwachte nieuwe Beatles-elpee er dan toch gekomen is. En toch draai je je niet in walging af, dendert niet onmiddellijk het woord „kopie” door je hoofd, heeft ELO dus niets te maken met een groep als Smyle (met alle respect overigens), Jeff Lynne, de begaafde schrijver, zanger, gitarist, oprichter en producer van ELO, schreef ook alle nummers voor deze elpee, behal ve „In the Hall of the Moutain King”. Hij is erin geslaagd de zaak in de hand te houden; Beatle-iaanse muziek te maken op een eigen ma nier. Niet alles heeft trouwens die treffende gelijkenis met Lennon c-s. Op kant 2 is het effect ineens weg, maar de muziek is er niet minder om- ELO is op het ogenblik bezig met een succesvolle Amerikaanse toernee en hoopt medio februari in Europa te verschijnen. „Eigenlijk een kwestie van camera werk dus. Als de VPRO niet zulke keien had als Paul van den Bos, Jan de Bont en noem er nog maar een paar op, dan waren we nergens. Je werkt al jaren met die mensen, ze worden een verleng stuk van jezelf. Ze weten precies waar ze moeten staan, wat ze moeten pakken. Ze zien wat jij ziet en wat je ook later op het scherm terug wilt zien. Je spreekt niets van tevoren af. Regisseren komt er niet aan te pas, het is een kwestie van aanvoelen.” Ad ’s-Gravesande beschouwt Het Gat van Nederland niet als iets revolutionair nieuws. „Het heeft voorgangers gehad. De dingen die Trino Flothuis in Hoepla deed, dat waren duidelijke voorlopers. Als Trino nog leefde, had hij zeker ook in het Gat gezeten. En Hoepla en Flot huis hadden weer voorbijgangers in de radio: Rob Klaasman, Paul Haenen, de gebroeders Haasbroek. Ze zitten tegen woordig allemaal bij de televisie.” Ad ’s-Gravesande kapt met Het Gat van Nederland. Een beslissing die hem moeilijker valt dan hem aan te zien is. ’s-Gravesande: „Het is geen duivels kunst, geen magie, wat we doen in het Gat maar er zijn er maar een hand vol die het kunnen. En die handvol werkt aan het Gat mee. Miskleunen of afval lers kunnen we niet hebben. En daarom denk ik dat het Gat gedempt wordt als ik er uitstap. Het spijt me eigenlijk toch wel heel erg.” DE DEENSE REGISSEUR Jens Jörgen Thorsen heeft een eerste poging ge waagd om een boek van Henry Miller, de literaire seksuele krachtpatser, te verfilmen. Het enige wonderlijke aan de hele affaire is dat niet eerder iemand op een dergelijk idee is gekomen, want de naam Miller zou men zo zeggen bezit toch nog steeds een semi-p'órno- grafische attractie. Tenzij de jonge gene ratie van het ogenblik Miller een onin teressante oude bok vindt. In ieder geval wordt hij er door de film van Thorsen niet interessanter door. Zeker niet dis verbeeldt door de acteur die Joey speelt, Miller moet voorstellen en er als een weinig imposante sex-jager uitziet. ZATERDAGAVOND KOMT Zero met een van de bekendste films van Joseph Losey, de Amerikaanse filmer die dank zij de communistenjacht in Hollywood in de jaren vijftig onder leiding van sena tor McCarthy naar Engeland vluchtte en betrekkelijk lange tijd nodig heeft gehad om tot publiek en kritiek door te drin gen. Na wisselend succes kwam de door braak in ’63 met „The Servant”, waarin Losey voor het eerst samenwerkte met Harold Pinter (die het scenario schreef) daarbij uitgaande van een roman van Robin Maugham). AMSTERDAM. Vrije universiteit. Geslaagd voor het examen arts nc. 1: de heer L. Vlasveld, Haarlem. Voor het examen arts nc. 2: de heer L. J. O. Timmermans, Haarlem. Wiskunde natuurwetenschappen, m.o.-biologie: heer P. A. C. Fraterman, Sociale wetenschappen doctoraal men: de heer Y. Jonker. Haarlem. zijn. Een heleboel mooie volzinnen heb ben we toen op papier gezet, maar na een paar maanden werken herinner je je daar niets meer van. De enige filoso fie die ik kan bedenken is. dat het Gat dingen en mensen moet laten zien zoals ze echt zijn.” „De mensen zeggen van het Gat dat het een satirisch programma is. Dat bestrijd ik, op de inbreng van Kees van Kooten en Wim de Bie natuurlijk na. Het is onzin te zeggen dat de makers van het Gat bezeten zijn van een drang om de maatschappij te vernieuwen. „De mensen die ik spreek, hemelen het Gat altijd op. Briefschrijvers zijn meestal negatief en die beide polen hou den elkaar aardig in evenwicht. Maar of je wat aan die reacties hebt? Ik betwij fel het. De mensen die wij in het Gat portretteren, zijn over het resultaat al tijd zeer te spreken, hoe dubieus dat portret ook is uitgevallen. Voor mij een bewijs dat het Gat die mensen denk aan Willem Oltmans, aan Hiltermann heeft laten zien, zoals ze werkelijk zijn, herkenbaar vooral voor de man zelf.” Wat is het geheim van het „ware beeld” dat het Gat laat zien? Ad ’s- Gravesande: „Geen geheim. Wij komen niet, zoals bijna iedere andere tv-maker, Frans Hals gaat de nacht in met Zeppelin LZ 36. Palace heeft Als het bloed kookt in de nacht voor stellingen. Prolongaties zijn er verder in Cinema Palace (Live and let die) en in Luxor (Jesus Christ Superstar). Matinees tenslotte in Palace (Tom en Jerry festival) en Studio (Dik Trom in het circus en op zondagmorgen een Sissi- film). ZERO, Bakenessergracht 8-10, vrij dag: David Cartwright met lyrische folk (21 uur); zaterdag: Jazzkwartet met Eef Albers, Arnold Dooyeweerd en de ritmesectie van Biehive (21 uur) Paradiso, Weteringschans, Amster dam, vrijdag: Redwing, elf jaar oude Amerikaanse rock rollgroep met in het voorprogramma Trapeze. TIOLI. Nrd. Schalkwijkerweg 93, geb. Njord, zaterdag: band. De Huif, Gen. de la Reijstr. 4, di.av. en za.mi.soos. Spoetnik, Spaarneweg 1, Cruquius, vrijdag: disco. El Tora. EVNH-gebouw, Engeland- laan, vr. av. en zo.mi.: disco- Scuff, Lingestr- 1, zondagmiddag: discodansen. Riverside, Spaarne 91, woensdag: soos; vr.: aanloop; zat.: discobar. Voom-Voom, Spaarnwouderstr. 61, vr. zat. en zo: bar-dancing-disco. Can-Can, Stoofsteeg 1, iedere avond: bar-dancing-disco. Moulin Rouge, Kleine Houtstraat, iedere avond: bar-dancing-disco; don derdag: levende muziek (entree gra tis). Soos 20+, Wijkgebouw v. Egmond- straat, vrijdagavond: soos. Rubbishheap, Bavokelder, Wester- gracht, zondagmiddag: disco. HJC. Groot Heiligland 47, vrijdag: Suite 4 met Ronald Snijders- ’t Turfschip, Turfsteeg 2, zat.: Kof fiebar met gitarist Pirn Moorer. hier veel te weinig bekende komiek in al zijn komische finesses te leren ken nen. Een film als „The Paleface” bij voorbeeld die in het voorprogramma draait en die uit 1921 dateert zit vol komische vondsten en goed voorbereide grappen die de zorg verraden waarmee destijds dit zogenoemde werd gemaakt. Als Navigator. Niemand, maar dan ook niemand en dat is bijna onmogelijk in de hedendaagse popwereld wist er iets van tóen Bob Dylan en The Band op 5, 6 en 9 november van het vorig jaar in een studio in Los Angeles de elpee „Planet Waves” opnamen die nu een week n a Amerika in onze winkels ligt. Nota bene dezelfde studio waar de Stones ook al in het diepste geheim hun „Goat’s Head Soup” klaar stoomden. Blijkbaar aan getrokken door de gebleken zwijg zaamheid van het personeel wendden ook de publiciteitsschuwe Dylan en Robertson zich tot de „Village Recor der”. De opnamen van tien nieuwe num mers kostten maar drie dagen omdat alles in een paar keer spelen werd opgenomen Geen overdubs, geen aparte toestanden, gewoon allemaal spelen en draaien maar. Aan de kwaliteit van de elpee is dat op geen enkele manier te horen, ook al omdat zowel Dylan als The Band uiterst geroutineerde professio nals zijn die er beiden van houden snel en accuraat te werken en geen weken in de studio willen rondhan gen. Of „Planet Waves” overigens gestoken in een hele rare, onover zichtelijke hoes ook muzikaal een superalbum is, zou ik niet meteen willen zeggen- Misschien is het weer even wennen, ben je dan geneigd te denken, want met het voortreffelijke en vaak heel subtiele spel van The Band en een Dylan die weer veel van zijn oorspronkelijke, fascinerende stemgeluid heeft terug gekregen kan het toch bijna niet fout gaan. Mis schien hebben we te lang moeten teren op zijn oude meesterwerken, heeft de legende té legendarische vormen aangenomen; misschien en waarom niet moet Dylan

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15