Enklaar bedacht zich op tijd tegen Donner WALTHER BROWNE WAS BESTE BESTAND TEGEN SPANNINGEN WK 74 Pools voelt zich gekwetst sranwna erg sterk EK op radio ASTON VILLA WIPTE ARSENAL UIT BEKER Totouitslag Van Praag: Wij staan PaI Rivera nog niet in Italiaans elftal een miljoen gulden aan prijzen KORT GEDING TEGEN „DE TIJD” I I Michels moet gründlich werken 3 1 DONDERDAG JANUARI 1974 Streng A B O Si Spraakverwarring r I Walther Browne: koelbloedig Jan Hein Donner: streng (Van onze sportredactie) 3 (Van onze sportredactie) Rivera: niet in vorm (Van onze sportredactie) elk In die fase was het Browne die weer superieur schaak liet zien. Pomar had de stelling rustig en overzachtelijk gehou den. Toch had hij niet kunnen verhinde ren dat Browne met zijn stukken was binnengedrongen. Normaal spel zou op den duur niet meer baten. Dus snel spelen en wat combinaties in de stelling vlechten. Het resultaat was vernietigend voor de Spanjaard. Browne haalde na tuurlijk de voorgeschreven 40 zetten en was toen ook nog twee pionnen rijker. Pomar geloofde het verder wel. Zaterdag zijn de reportageflitsen te horen tussen 6.15 en 9.00 uur. Een sa menvatting volgt in het programma Za terdag Informatie Sport (VARA) tussen 12.30 en 13.00 uur via Hilversum I en in NCRV’s Sportshow (Hilversum III, 16.03- 18.00 uur). Zondag worden de rechtstreekse re portages uitgezonden in het Hilversum IH-programma tussen 7.02 en 9.30 uur. Een samenvatting en een nabeschouwing volgen in het NOS-programma Langs de Lijn tussen 14.02 en 16.00 uur, eveneens via Hilversum III. Iedere week kunt u zo’n schitterende warme IRISETTE-donsdeken met lakenovertrek waarde 250.- winnen, als u voor 1.- deelneemt aan de Nationale Puzzelactie, in deze krant, t.b.v. de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie. De Irisette-donsdeken is een geschenk van Claushuis- Beuth en C. Naarden. verzette zich daarom tegen de eis tot publikatie van het vonnis, waarin aan De Tijd wordt verboden ooit weer de integriteit van de pikeur in twijfel te trekken. De president bepaalde de uit spraak op vrijdag 8 februari a.s. het ook WW-?» LONDEN (Reuter). Drie clubs uit de eerste divisie zijn gisteravond gesneu veld in de overspeelde wedstrijden uit de vierde ronde om de Engelse voetbal - beker. Everton verloor van klassegenoot West Bromwich Albion met 0-1; Derby County werd op eigen veld in de verlen ging verslagen door Coventry City, dat ook in de hoogste klasse speelt, maar Arsenal bleef in Birmingham met lege handen achter na het duel tegen Aston Villa uit de tweede divisie. Planinc ging zijn stijl getrouw weer bijzonder scherp te werk. Een pionoffer in de opening voor open lijn, gevolgd door een kwaliteitsoffer om de konings- stelling open te breken. Radulov is evenwel moeilijk omver te kegelen. Hij gaf wat materiaal terug en ging de tijdnoodfase met een gezonde pluspion in. In die fase wist Planinc list met snelheid te combineren en won zowaar een pion terug. Na het afbreken bleek het voordeel dat Radulov was overgeble ven te gering en werd tot remise beslo ten. ter zitting in het geheel niet ter sprake. In de juridische sfeer gingen beide par tijen er zonder meer van uit, dat daar voor of daartegen toch geen wettige bewijzen konden worden gevonden. Het ging er dus alleen maar om of een journalist op grond van zijn indrukken mag suggereren, dat een pikeur zijn paard onvoldoende aanmoedigt. Namens de pikeur betoogde mr. R. J. Polak dat het verslag, waarin geschteven werd, dat Pools „een kunstje had ge flikt”, nodeloos grievend en om die re den onrechtmatig moet worden geacht. Voor de verslaggever voerde mr. E. A. Hüfer aan, dat zijn cliënt helemaal niet de bedoeling had de pikeur „te betichten van grove oneerlijkheid”. Hij had alleen maar geschreven, dat Pools de eerste prijs had kunnen winnen. Waarom hij de zege aan Jaap Verhoeve had gelaten, had Hagen in het midden gelaten. Hij voordeel overliet. Na het afbreken sloeg Enklaar zelfs even remise af, maar be dacht nog tijdig hoe het anderen in dit toernooi tegen Donner is vergaan. Pools was met favoriet For Ever tweede geworden achter Jaap Verhoeve met Hit Parade en Hagen oefende daags daarna in zijn krant kritiek uit op deze gang van zaken. Volgens zijn mening had Pools de race makkelijk kunnen winnen. In het jargon van de racebaan beschuldigde hij Pools ervan met zijn paard „te zijn weggebleven”. Pools achtte dit een insinuatie ten opzichte van zijn integriteit en sportivi teit als pikeur en spande een kort ge ding aan. Ter zitting zette een vertegen woordiger van de rensport uiteen, dat de term „wegblijven” wordt gebezigd voor gevallen waarin pikeurs door malafide bookmakers worden omgekocht om zich bij een bepaalde race niet in te spannen Of zich deze situatie in de onderhavige race had voorgedaan kwam overigens De miljoenen Afrikaanse voetbal liefhebbers die gretig naar West- Duitsland blikken en de verrichtingen van Zaire met argusogen gade slaan, praten momenteel alleen over de strijd om de Afrika-cup, het broertje van de Europa-cup voor landenteams. Van één tot 12 maart wordt dat toernooi in Cairo verwerkt. Titelhou ders is de republiek Kongo, dat in groep B stuit op Mauritius (uitge schakeld voor de WK door Kenia), Guinee (gewipt door Marokko) en. Duitslandvaarder Zaire. Het probleem van Ajacieden die hun contract willen laten ontbinden wordt onderzocht door Ajax’ juri disch adviseuse mevrouw R. Leeser. De Amstelveense juriste merkt op: „Ik had het destijds met Cruyff al willen uitvechten. Het ligt voor mij persoonlijk iets anders of een schilder bij zijn baas opeens dertigduizend gulden in plaats van twintig kan verdienen. Neeskens verdient momen teel al een salaris bij Ajax dat uitste kend is. Het wordt op deze manier een loterij zonder nieten. Wat stellen contracten dan nog helemaal voor. Wij hebben Ajax dan ook ten zeerste geadviseerd om hiertegen te oppone ren. Er valt ook geen zinnig woord over te zeggen of de zaak voor de rechter of voor de arbitragecommissie zal komen. In ieder geval: Als Nees kens iets wil dan zal hij zelf moeten beginnen. Wij stellen ons in ieder geval op het standpunt dat wij hier tegen in zullen gaan- Rinus Michels is een goede kennis van ons en die doet er erg rustig over. Die is met zijn gedachten bij de wereldkampioenschappen en kan nu moeilijk onrust bij de spelers hebben die volgens hem straks in alle rust in Duitsland moeten kunnen voetballen. Mocht Neeskens hoe dan ook weg willen dan moet de rechter maar worden gevraagd: vindt u dat deze jongen moet gaan of niet.” Timman is inmiddels opgeklommen tot de zesde plaats en kan door zijn laatste twee partijen te winnen zelfs nog een grootmeesterresultaat behalen. In een bijzonder interessante partij, met wederzijds vrijpionnen .versloeg hij Ree. Er kleefde wel een schoonheidsfoutje aan die partij, want beiden overzagen dat Ree een stuk had kunnen winnen. Sosonko kan in de 14e ronde de finish halen. Nog een half punt en hij heeft zijn eerste meesterresultaat binnen. In het zicht daarvan kwam hij sml remise met Matulovic overeen. Ook de punten- deling tussen Adorjan en zijn landge noot Forintos was van weinig betekenis. Anders was het gesteld bij Quinteros Ghitescu. Dat werd, dankzij de werklust van Quinteros, werkelijk tot het bot afgekloven. De meestergroep heeft eindelijk een nieuwe leider. Kurajica versloeg Garcia en kwam daardoor een half punt voor, dankzij Roy Dieks die Popov tot een remise dwong. Kuijpers had alles gezet op een overwinning op Pytel. Half ziek, dreigde zijn plan grondig te mislukken, maar gezamenlijke analyse bleek toch nog goed voor een half punt. WIM ANDRIESSEN HILVERSUM. De NOS-radio be steedt zaterdag en zondag in directe reportages aandacht aan het Europees schaatskampioenschap voor dames in Alma Ata. De reportages via Hilver sum Hl vallen ’s morgens vroeg, ge zien het tijdsverschil van vijf uur dat er met Alma Ata bestaat. „Ik kan niet twee heren dienen”, verklaarde Michels. „Het is onmoge lijk tussen de Catalaanse hoofdstad en Nederland te pendelen. Hier, in Barcelona, staat voor mij en de vere niging te veel op het spel. Mijn volle energie wordt hier opgeëist. Als een persoonlijk gesprek wordt verlangd, moeten trainer dr. Frantisek Fadr- honc of Henk Burgwal, de leider van de Nederlandse voetbalbond KNVB, maar naar mij toekomen.” Geen wonder dat de Westduitsers, die van alle kanten hun hoge hoed over Nederland krijgen opgedrongen, de schouders ophalen, want ze weten nog wel hoe Ajax met hun Bayern München is omgesprongen, maar de ze wijze van voorbereiding gaat hun verstand te boven. Voor de WK moet je „gründlich” werken, vinden ze. Donner is helemaal in de ban van zijn hoge positie geraakt. Hij kijkt de tegen stander streng aan, loopt ontzagafdwin- gend rond, soms een afkeurende blik op de stelling van een concurrent werpend en blijft onderwijl sterk schaken. Zo sterk dat Enklaar ernstig in de verdruk king kwam. Het punt werd al geteld en menig vaderlandslievend hart klopte reeds sneller, toen Donner een afwikke ling toeliet die weinig of niets van zijn In het toernooi om de League Cup versloeg Manchester City Plymouth Ar gyle uit de derde divisie met 2-0. Man chester City ontmoet nu in de eindstrijd Wolverhampton Wanderers. De winnaar van dat duel heeft het recht volgend seizoen uit te komen in het toernooi om de UEFA-Cup. De resultaten van de wedstrijden van woensdagavond zijn: FA-beker: Aston Villa—Arsenal 2-0 (Aston Villa in vijfde ronde op 16 februari uit tegen Burnley), Derby CountyCoventry City 0-0, na verlenging 0-1 (Coventry thuis tegen Queens Park Rangers), Leicester City— Fulham 1-1, na verlenging 2-1 (Leicester uit tegen Luton), West Bromwich Albion- nEverton 1-0 (WBA thuis tegen New castle United). League-Cup, halve finale: tweede wedstrijd: Manchester City— Plymouth Argyle 2-0 (eerste duel 1-1). Manchester City in eindstrijd tegen Wol verhampton Wanderers op 2 maart te Wembley. AMSTERDAM (ANP). Als nasleep van een drafwedstrijd op 30 december op de Hilversumse renbaan hebben woensdagochtend de Beverwijkse pikeur Harry Pools als eiser en de paarden- sportmedewerker Jef Hagen van het dagblad „De Tijd” als gedaagde in een kort geding voor de president van de Amsterdamse rechtbank tegenover el kaar gestaan. WIJK AAN ZEE De 13e ronde van het Hoogovenschaaktoernooi is voor de vier koplopers Browne, Planinc, Donner en Hecht bijzonder zwaar geweest. Het was Walther Browne die het beste tegen de spannin gen was opgewassen en als enige won. Twee ronden voor het einde is nu zijn voorsprong weer uitgegroeid tot een vol punt. Planinc en Browne beiden met zwart. Hoe creëer je dan kansen zonder jezelf in ernstig ver- liesgevaar te brengen Het kostte beiden veel tijd. Zo veel, dat na onge veer vier uur spelen ieder minder dan tien minuten voor 15 zetten restten, terwijl de tegenstanders nog over bijna een uur beschikten. MÜNCHEN. Is het hoofdkantoor van het Nederlands elftal nu wel of niet in Barcelona gevestigd? Een vraag die zich opdringt als Rinus Micels de Oranjezaken tegenover Duitse journalisten uit de doeken doet. De tekst luidt: „Rinus Michels, de nieuwgekozen adviseur van het Nederlands voetbalelftal, heeft weinig tijd voor zijn nieuwe job. Aagezien hij gelijktijdig de Spaanse lijstaan voerder FC Barcelona traint, kan hij de meeste vragen slechts per telefoon beantwoorden”. De Rus Wolkov is Europees kampi oen kunstrijden geworden. Bij het ijs- dansen voor paren eisten Patsjomova en Kortjkov de titel op. Rodina-Saitsev de den dat bij het paartijden. Estudiantes Madrid heeft Spartak Brno met 74-72 verslagen in het Europe se bekertoernooi voor basketbalbeker- winnaars. Anatoli Karpov heeft de zesde schaakpartij tegen Poloegajevski gewon nen. Hij staat nu met 2-0 voor. Behaalt hij de eindzege, dan zal Karpov in de halve eindstrijd Spaski ontmoeten, die zich inmiddels geplaatst heeft. In Augusta staat Kortjnoi met 2-0 voor tegen Mecking, terwijl Petros jan slechts éénmaal zegevierde tegen Por- tisch. Rini Wagtmans heeft zich beschik baar gesteld voor een vacante zetel in de raad van Rucphen. O De Nederlandse hockeyploeg heeft met 6-0 gewonnen van het team van Noord Zuid Wales. Le Gras (2x), Kruize (2x), Leefers en Frans Spits zorgden voor de treffers. Hecht trof Langeweg in uitstekende vorm en dan moet er heel wat gebeuren alvorens een punt te verdienen valt. Pas tegen de tijdcontrole wist hij zich los te maken, waarna tot remise besloten werd. zonder Gianni Rivera, de aanvoerder van AC Milan, stellen. Trainer Nereo Rocco vindt het onverantwoord zijn „gouden jongen” af te staan, omdat hij mijlenver van zijn vorm is ver wijderd. Rivera moet rust hebben, oordeelt Rocco. „Als hij blijft trainen en spelen voor Milan en het nationa le elftal, heeft hij geen kracht meer over als het wereldkampioenschap begint”. Valcareggi zit met de problemen, want ook Inters ster Sandro Mazzola is uit vorm en met Benetti staan de zaken al niet anders. AMSTERDAM. Ajax-voorzitter Jaap van Praag maakt zich nauwe lijks zorgen over een vertrek van Johan Neeskens aan het einde van dit seizoen bij Ajax- Zelfs een enorme positieverbetering voor Neeskens hoeft volgens Van Praag niet te bete kenen dat de rechter het contract tussen Ajax en Neeskens nietig zal verklaren. Van Praag: „Als we Nees kens zouden laten gaan dan zou alles mogelijk zijn. Waarom hebben wij dan een contract afgesloten? Zover onze berichten ook luiden staan wij juridisch ijzersterk.” Er komt bij de WK-voetbal geen Babylonische spraakverwarring. Het aantal tolken kan beperkt blijven, vinden de Duitse organisatoren. Met het Bulgaars en zijn exotisch schrift zitten de heren in Frankfurt een beetje in de maag. Veel Oxford-pro- fessoren zijn allerminst happy met de situatie dat op zo’n wereldwijds eve- nement slechts de Schotten en de Au straliërs de wereldtaal vertegenwoor digen. Het Frans, de cultuurtaal van Molière en Hugo, zijn de spelers van Zaire en Haiti machtig, maar Spaans wordt de „voetbaltaal” met Argenti nië, Uruguay, Chili en wellicht ook Spanje zelf. De Brazilianen Portugees, Italië doen het in het staat ook alleen. Duits is voor de beide Duitslanden, maar Nederlands en Zweeds klinken eveneens Germaans, vinden de heren in Frankfurt. De tweede Slavische taal brengt Polen in. Maar als Joe goslavië zich 13 februari ten koste van Spanje plaatst, wordt het aantal van 10 talen verhoogd tot 14, want in het land van Tito wordt Servisch, Kroatisch, Slovenisch en Macedonisch gesproken. Dan dus wel een kans op Babylon. Feruccio Valcareggi, de coach van het Italiaanse elftal, moet het voorlo pig in zijn voorbereidingswedstrijden In groep B spelen Egypte, Zambia, Ivoorkust en Oeganda. De spionnen van Brazilië, Schotland, Joegoslavië en Spanje weten waar ze terecht kunnen. In de hoofdstad van Uruguay, Montevideo, wordt het duo Peter van SteenwijkTheo van Houts aange zien voor ’spionnen’ van de Neder landse voetbalbond. De Uruguayaanse bond is ervan overtuigd dat zij de Nederlandse selectie een zeer nauw keurig beeld zullen geven van het voetbal in Uruguay. „Zij filmen alles wat mogelijk is, bestuderen onze tak- tiek en systemen, en dat alles om ervoor te zorgen dat Nederland in Duitsland van zijn Zuidamerikaanse tegenstander zal winnen”, zegt men in Uruguay. Van Steenwijk is ver slaggever en Van Houts fotograaf van het weekblad Panorama. Pele heeft negatief gereageerd op het officiële verzoek van de Brazili aanse sportbond (CBD) om zich als nog beschikbaar te stellen voor het nationale team in verband met het wereldkampioenschap. Pele: „Ik had mijn beslissing al lang genomen, het nationale team heeft voor mij afge daan. Deze beslissing is niet voor verandering vatbaar. Vraag me nu alsjeblieft nooit meer of ik nog eens voor het nationale elftal wil spelen”. DEN HAAG (ANP). De uitslag van toto no 28 dd 26 en 27 januari is: deelnemers: 466.203. Bruto inleg: 1.069.518. Prijzenbedrag 452.406,11. le, 2e, 3e prijs en premie 113.101,52 le prijs: 65 winnaars, die elk bruto per kolom f 1740 ontvangen. 2e prijs: 1143 winnaars die per kolom 98,90 ontvangen. 3e prijs: 8.432 winnaars, die elk per kolom 13,40 ontvangen. De premie wordt na het verstrijken van de recla- metermijn woensdag 20 februari a.s. bij loting toegewezen aan een van de eerste prijswinnaars. Resultaten: Grootmeestergroep, dertiende ronde: Sosonko (Ned)—Matulovic (JS1) remise. Donner (Ned)Enklaar (Ned) remise. Pomar (Sp)—Browne (VS) 0-1. Quinteros (Arg)—Ghite- scu (Roem) remise. Adorjan (Hong)—Forintos (Hong) remise. Ree (Ned)—Timman (Ned) 0-1. Radoelov (Buig)—Planinc (JS1) remise. Lange weg (Ned)Hecht (WD) remise. Stand: I Browne 10 pnt. 2 Planinc 9. Donner 814. 4 Hecht 8. 5 Matulovic 714 en 1 afgebr. 8-7 Sosonko, Timman 7. 8-9 Quinteros, Radoelov 614. 10 Pomar 6. 11 Forintos 514. 12 Enklaar 5 en 1 afgebr. 13-14 Ree en Adorjan 414. 15 Ghitescu 4. 16 Langeweg 3 en 1 afgebr. Meestergroep, dertiende ronde: Kurajica (JS1)—Garcia (Cuba) 1-0. Baljon (Ned)—Har- toch (Ned) remise. Popov (Buig)—Dieks (Ned) remise. Van Scheltinga (Ned)—Tarjan (VS) 0-1. Antunae (JS1)Keene (Eng) remise. Bachtiar (Indon)—Ciocaltea (Roem) 0-1. Kuijpers (Ned)Pytel (Polen) remise. Elsing (WD)— Mohrlok (WD) remise. De stand is: 1 Kurajica 9 pnt. 2-3 Ciocaltea en Popov 814. 4-5 Keene en Tarjan 8. 6-7 Antunae en Kuypers 714. 8 Mohrlok 7. 9 Hartoch S','2. 10-13 V. Scheltinga, Eising Pytel en Garcia 5 14. 14 Dieks 5. 15 Bachtiar 4. 16 Baljon 214. Damesgroep negende ronde: Vokralova (Tsj SI)Reicher (Roem) 1-0. Ivanka (Hong)Nico- lau (Roem) remise. Karakas (Hong)Timmer (Ned) 1-0. Litmanowicz (Polen)Van der Gies- sen (Ned) 1-0. Ferrer (Sp)Bruinenberg (Ned) remise. Laakman (WD)Kalchbrenner (JS1) remise. Stand: 1-2 Nicolau en Ivanka 7. 3 Karakas 6. 4-5 Litmanowicz en Vokralova 5. 6-8 Laak- mann, Kalchbrenner en Timmer IV2, 9. Rei cher en Bruinenberg 314, 11. Ferrer 2, 12. Van der Giessen 114. 6 Het nationale elftal van Polen zal ter voorbereiding op het eindtoer- nooi van het wereldkampioenschap voetbal op 17 april in Brussel of Luik een vriendschappelijke wedstrijd te gen België spelen. Lubanski staat voorlopig nog niet op de lijst van snelers die aan de oefenwedstrijden zullen meedoen (20 februari-Schalke ’04 24 februari-Fiorentina 28 februari tot maart-Algerije), maar trainer Gorski rekent er vast op dat hij beschikbaar is voor de eindronden. Australië kan op zijn tocht naar Europa verzekerd zijn van 2000 sup porters. Voor de periode van 13 tot 21 juni, waarin de ploeg speelt tegen West-Duitsland en de DDR, heeft het Hamburgse WV inmiddels de boe kingen van de supporters bevestigd.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 23