Duizenden President Nixon wil meer schandalen voorkomen: ie Israel wil gebied op Golan-vlakte niet behouden Nixon weigert te getuigen Topberaad in Londen over mijnstaking Samenwerking met Telegraaf ondenkbaar IRA nam wraak Snip verkouden? in Dublin bij begrafenis van Grivas I 99 99 BALLOT PAPER NO Aspro Bruis lost bruisend op werkt daardoor sneller en is beter voor de maag. GOLDA MEIR PvdA wil onderzoek VANDAAG EN MORGEN STEMMING REGERING-BANZER KONDIGT STAAT VAN BELEG AF Audet-redacties 'i ES NATIONAL UNION of MINEWORKERS INS1RK 1IONS naar gedragingen oliemaatschappijen o 3 DONDERDAG 31 1974 JANUARI 2 (Van onze redacteur in Santiago) Chileense vier tot Staatsgreep ASPRO BRUIS WASHINGTON (Reuter en AP) President Nixon wil het Congres vèr- reikende voorstellen doen om een herhaling van het Watergate-schandaal en andere misbruiken tijdens verkiezingscampagnes zoals in 1972 te voor komen. LA PAZ (Reuter, UPI en AP) Boliviaanse troepen en vliegtuigen zijn in actie gekomen tegen opstandige boeren in het gebied van de stad Cochabamba. Volgens het ministerie van Voorlichting zijn bij de operatie twee gewonden gevallen. Van goedingelichte zijde wordt echter gemeld dat de militaire actie zeker acht burgers het leven heeft gekost. SANTIAGO De munteenheid, de escudo, is op het ogenblik drieëneenhalf cent waard. Het gemiddelde loon van een Chileense arbeider bedraagt 18.000 escudo’s per maand en dat is net genoeg om het hoofd boven wa ter te houden. Maar dan ook niets meer dan dat. tn „m-r to !rins.t !h< -.mwwnt M >,.„t lht LONDEN (Reuter en UPI) Aan de vooravond van een geheime stemming die vrijwel zeker zal lei den tot een algehele mijnstaking heeft de Britse regering alsnog een uiterste poging gedaan een com plete industriële chaos te voor komen. Premier Heath ontbood gisteravond enkele vooraanstaande ministers bij zich op Downing Street 10. Verkiezingscampagnes moeten anders te i iultm l i Inflatie in Chili snelt voort Bolivia Boerenopstand in breidt zich uit ADVERTENTIE Stilt de pijn ontziet de maag Hugo Banzer Er gingen ook geruchten dat hij te elfder ure ook nog een ontmoeting zou hebben met leiders van de mijnwerkers of met vertegenwoordigers van het TUC, de grootste vakbondsorganisatie in Enge land. ag 6 a en male aties riode uilen rden ram- Dit 3 en >eide zerk- rel is drie, veel eden 'eede t tot t het rouw Van tssel; rouw 'wee- terlid De gevechten vonden plaats aan een grote verkeersweg bij Cochabamba waar de opstandelingen vijf dagen geleden Nixon zinspeelde op zijn vastbesloten heid in functie te blijven met de opmer king dat een permanente structuur van wereldvrede „de belangrijkste nalaten schap was die hij hoopte achter te laten na de acht jaar van zijn presidentschap.” produktie te stimuleren. Het gevolg was echter dat de prijzen van levensmidde len in korte tijd met 150 percent stegen. üjer van i te ont- and wil zal i te en van ge hoor ding ging ilei- ging oge- de min was llers tegi- NO). i tot naai i de naai eper acht, zan- nin- ko- met nsu- con- ram- k de ijzen sten, tuele ;rge- be- relen be- 'eke- wil- !s de •r(js- pu- chaft prij- ngs :ort ng- tief oen lun /an an- age jen pen De mijnwerkers eisen een loonsverho ging van 30 tot 35 percent ver boven de limiet die de regering heeft gesteld in haar anti-inflatieprogram. De kolenraad heeft 16,5 percent aangeboden. Als het tot een staking komt, zo is de mijnwerkers beloofd, zullen de vakbon den van de spoorwegen, van het vracht vervoer en de havenarbeiders meehelpen een volledige blokkade in te stellen van kolen naar de k'rachtstations en de in dustrie. Ongeveer 70 percent van de Britse electriciteit wordt voortgebracht met behulp van kolen. Om de prijzen nu beter in de hand te houden, heeft het regime een prijsbin ding afgekondigd waaraan streng de hand wordt gehouden. Tientallen winke liers die zich niet a a n de bepalingen hielden, zijn gearresteerd. Als ze woe kerprijzen hebben berekend, krijgen ze hoge boetes en doorgaans wordt hun zaak voor enige tijd gesloten. Ook benzine, waaraan in Chili overi gens geen gebrek bestaat, is sinds de staatsgreep tienmaal zo duur geworden. Een volle tank in een „Lelijke Eend” Een kleine hoop op een regeling op het laatste moment was eerder op de dag gewekt door de voorzitter van de Nationale Steenk'olenraad, Derek Ezra Hij zei dat minister van Werkgelegen heid William Whitelaw zijn pleidooi om het officiële rapport te gebruiken in ernstige overweging had. Ook oppositie leider Wilson heeft hierop aangedrongen. de minis- Verenigde voor elke van misdaad en het gebruik van verdo vende middelen. Hij zou ook nieuwe programma’s voorstellen voor hulp aan gebieden die lijden van aanhoudende en ernstige werkloosheid. President Nixon voorspelde dat de Amerikaanse economie dit jaar een ver traging zal ondergaan vanwege de olie crisis, stijgende werkloosheid en aanhou dende inflatie. „De zeer geringe vertra ging die wij voor 1974 verwachtten, dreigt nu wat nadrukkelijker te worden als gevolg van het olie-embargo, de daaruit voortvloeiende tekorten en de verhoging van de olieprijs”, aldus Nixon. Hij zei onmiddellijk en krachtig te zullen optreden om de economie te steu nen als een ernstige vertraging zou drei gen. kost 4300 escudo’s, dus bijna een kwart van het gemiddelde maandloon van een arbeider. Pomphouders en taxichauf feurs klagen dan ook steen en been, want alle automobilisten rijden zo wei nig mogelijk. Dank zij Amerikaanse hulp staat Chili er internationaal economisch beter voor dan onder Allende het geval was. Was hington verschaft op allerlei manieren steun, onlangs nog door het verstrekken van een lening van 50 miljoen dollar, die via een Braziliaanse bank werd overgemaakt. De Amerikaanse regering heeft nu ook niet meer zoveel haast om Chili te dwingen zijn schulden op tijd te, betalen. Onlangs is overeenstemming be reikt dat Chili een bedrag van 124 miljoen dollar drie jaar later dan was af gesproken mag terugbetalen. De junta heeft zijn eigen methodes ontwikkeld in de strijd tegen de inflatie, die vorig jaar onder president Allende al alle records overtrof. De lonen zijn „be vroren”, maar de prijzen stegen onver minderd. Het resultaat is nu dat een goed paar schoenen nu 6000 a 7000 escudo’s kost, bijna een half maandsala ris dus. De posttarieven vertienvoudig den in enkele maanden. De 270.000 Britse mijnwerkers houden vandaag en morgen een stemming die over een algehele staking moet beslis sen. Als er een massaal „ja” uitkomt, zoals Gormley en andere leiders voor spellen, zuflen de 270 kolenmijnen op 10 februari gesloten worden. LIMASSOL (Reuter) George Gri vas, de held van de Grieks-Cyprioten, is gisteren begraven op een terrein vlakbij het huis in de Cyprische haven Limassol waar hij zich de laatste jaren had schuilgehouden. Duizenden aanhangers waren t oege- stroomd en mannen, vrouwen en kinde ren lieten hun tranen de vrije loop toen de kist werd neergelaten. De generaal, die uitgroeide tot de aartsvijand van president Makarios, was zondag op 75- jarige leeftijd aan een hartaanval over leden. De lijkrede werd uitgesproken door de vroegere Cyprische opperrechter Vassili- ades, hoofd van de politieke organisatie ESEA (Commissie voor coördinatie van de strijd tot vereniging met Grieken land). De regering van president Makarios was niet officieel bij de begrafenisplech tigheid vertegenwoordigd omdat deze werd geleid door de vroegere bisschop van Paphos, Yennadios, die vorig jaar opzij werd geschoven omdat hij in op stand kwam tegen aartsbisschop Makari os. De Griekse regering was vertegen woordigd door ambassadeur Efstathios Lagakos WASHINGTON (Reuter, AFP) President Nixon zal zoals al werd verwacht het bevel van het gerechtshof in Los Angeles om persoonlijk te komen getuigen in het aanstaande proces tegen zijn voormalige medewerker John Ehrlichman naast zich neerleggen. Het bevel werd dinsdag gegeven door rechter Gordon Ringer, die van mening is dat president Nixon een „essentiële getuige” voor de beklaagde is en dat hij deswege voor de rechtbank moet ver schijnen. Het Witte Huis liet echter gisteren door de presidentiële woordvoerder, Ge rald Warren, bekendmaken dat Nixon’s advocaat in de Watergate-affaire, James St. Clair, de president zal adviseren „met respect te weigeren” aan het gerechtelijk bevel gevolg te geven en dat de presi dent dit advies zal opvolgen. Warren zei dat Nixons weigering ge baseerd is op constitutionele gronden. Deze gronden zijn waarschijnlijk de ar gumentering dat een rechtbank niet be voegd is de president te dagvaarden gezien de scheiding tussen de rechterlij ke en de uitvoerende macht. De woordvoerder voegde hieraan toe dat het standpunt van de president offi cieel zal worden besproken nadat de dagvaarding het Witte Huis heeft bereikt en deze grondig is bestudeerd. Minister van Justitie William Sadbe noemde gisteren het bevel van rechter Ringer „een beetje onrealistisch”. Tegen over journalisten verklaarde ter: „De president van de Staten kan niet zo maar lagere rechter verschijnen”. De bijeenkomst in de ambtswoning van Heath zou zich, naar verluidt, con centreren op de vraag of het zogenaam de „relativiteits-rapport” een opening zou kunnen vormen naar nieuwe be sprekingen. Het rapport, dat vorige week werd gepubliceerd, stelt voor extra geld toe te kennen voor „speciale gevallen” in de industrie. Tot nu toe had de regering het rapport beschouwd als een middel om tot een oplossing op lange termijn te komen, maar niet geschikt in de huidige crisissfeer. De president besprak hoe het „gelief de” recht van privacy was bedreigd door de vorderingen van de technologie, hoe wel hij opmerkte dat privacy geen abso luut gegeven was en bijvoorbeeld in strijd kon komen met de noodzaak tot het plegen van recht. Het Congres werd meegedeeld dat het kabinet een onder zoek zou instellen dat zou leiden tot aanbevelingen voor een wetgeving die de rechtmatige behoefte aan inlichtingen in evenwicht zou brengen met het recht op privacy. President Nixon zei dat Amerika zou blijven vasthouden aan volledige uitvoe ring van de bepalingen van de vredes overeenkomst voor Vietnam die op 27 januari vorig jaar was getekend. Hij beloofde zijn beleid van detentie met de Sovjet-Unie en China te zullen voortzetten en zei voorts dat Washington nauw zou samenwerken met West-Euro- pa en Japan ter verbetering van hun bondgenootschappen op een tijdstip van politieke en economische veranderingen. De nieuwe begroting zal een aanzien lijke toename tonen van de uitgaven voor defensie in het financiële jaar 1975. Op binnenlands gebied beloofde de president nieuwe stappen ter bestrijding Mik :erk ■en- Fr.) zol- Hij ;tën ne vel en een 'ge- jke len- ben ’er- jid- nier ters de uit- iten inse DEN HAAG. De PvdA-fractie overweegt of het parlement een onder zoek moet laten instellen naar de gedra gingen van de oliemaatschappijen tijdens de oliecrisis. Daarvoor zal men in over leg treden met de Labour-fractie in het Britse Lagerhuis en de SPD-fractie in de Duitse Bondsdag, die zich eveneens met dit vraagstuk bezighouden. Aan de PvdA-fractieleden Kombrink en Ter Beek, die op dit moment een reis door de Verenigde Staten maken, is opgedragen informatie mee te brengen over de opdracht, de werkwijze en de voorlopige resultaten van de Ameri kaanse Senaatscommissie Jackson, die juist een eerste onderzoek naar de rol van de oliemaatschappijen in de huidige energiecrisis heeft afgesloten. De PvdA heeft gisteren in schriftelijke vragen aan minister Lubbers van Econo mische Zaken aangedrongen op spoedige openbaarmaking van de huidige aardgas- exportcontracten. De fractie wil in de verhoging van de exportprijs compensa tie zoeken voor de sterk gestegen in voerprijs van ruwe olie. Ook wil de fractie dat het aandeel van de gemeen schap in de aardgasbaten vergroot wordt, zodat er minder geld tot nu toe 15 procent naar de grote maat schappijen stroomt. De bewoners van Centraal-Bolivia, voornamelijk kleine boeren, blokkeerden toen uit protest tegen hun benarde situ atie de wegen naar de stad Cochabamba. Dinsdag ging een legerofficier, kolonel Juan Perez Tapia, naar het dorpje Pu- nata om met de opstandelingen, die daar hun hoofdkwartier hadden gevestigd, te praten. Hij werd echter als gijzelaar gevangen genomen. y”f!’14 Mnkv m usppvi i „fwo fforu t.« .»hj oM» ÜcfólC of Al member-. wegversperringen hadden opgeworpen. De boeren in dit gebied waren in verzet gekomen tegen de economische maatre- Deze de Hij zei gisteravond tevens in zijn bood schap „State of the Union” opdracht gegeven te hebben tot een studie op kabinetsniveau die moet vaststellen hoe het recht op bescherming van het parti culiere leven van het Amerikaanse volk kan worden beschermd in deze tijd van afluisteren, zonder inbreuk te doen op het wettige recht op informatie dat de regering heeft. Deze opmerkingen waren de enige die met de Watergate-zaak in verband ston den in de 25.000 woorden tellende bood schap, die gepubliceerd werd voordat hij naar het Congres ging om een afzonder lijke toespraak te houden. President Nixon die vorig jaar het Congres vroeg om de vorming van een niet-partijdige commissie voor herzie ning van de verkiezingscampagnes, klaag de dat acht maanden zijn voorbijgegaan en dat de vorming van de commissie zelfs nog niet in het verschiet lag. Daar om had hij nu besloten een aantal voorstellen op dit gebied ter bestude ring in te dienen. „Verscheidene jaren was het duidelijk dat er wijzigingen nodig waren in de manier waarop wij publieke functiona rissen kiezen”, zo verklaarde hij. Zonder het woord Watergate te noemen voegde hij hieraan toe dat de intensieve open bare belangstelling die gevestigd was op misbruiken bij de campagne van 1972 nu voldoende steun heeft teweeggebracht om gelegenheid te bieden voor een wer kelijke doorbraak. (Van onze correspondent) MAASTRICHT-EINDHOVEN. De gezamenlijke redactiecommissies van de Audetbladen hebben gisteravond na een vergadering in Eindhoven een verklaring uitgegeven, waarin zij zeggen elke vorm van samenwerking tussen Audet en het Telegraafconcern af te wijzen. Zij ver wachten van de raad van commissaris sen en van de directie van Audet op zeer korte termijn een verklaring, „waar in deze vorm van samenwerking met het Telegraafconcern wordt afgewezen”. Zij hebben zo stellen zij afle redenen om aan te nemen dat de hoofdredacties van de Audetbladen het ingenomen standpunt van de redactiecommissies zullen onderschrijven. Aan deze verklaring was eerder op de dag een communiqué van de redactie commissie van De Limburger voorafge gaan, geformuleerd na een bespreking met de heren G. Knepfle en F. Hulskorte, hoofdredacteuren van dit blad. Daarin werd een samenwerking tussen Audet en het Telegraafconcern in principe niet afgewezen, maar werden wel voorwaar den gesteld. In het te Eindhoven uitgegeven commu niqué stellen de gezamenlijke redactie commissies van Audet, het volstrekt on geloofwaardig te vinden „dat Audet met de Telegraaf zou gaan samenwerkën, enkele jaren nadat een dergelijke toena dering binnen Audet van hoog tot laag in grote solidariteit is afgewezen. In dit verband”, zegt het communiqué, „wijzen de redactiecommissies tevens op de hou ding die Audetdirectie, de directies van de werkmaatschappijen van Audet en de respectievelijke hoofdredacties en redac ties hebben aangenomen ten tijde van de overname van het Limburgs Dagblad door de Telegraaf”. Over het lot van kolonel Tapia is niets bekend. In radioberichten wordt gezegd dat militairen hem bevrijd zouden heb ben. Dat stelt overigens minder voor dan in werkelijkheid het geval is. Allende vond destijds 85 escudo’s voor een dollar ge noeg. de junta geeft er driemaal zo veel voor. Dat betekent dat Chili er in feite op achteruit gaat. Nixon verklaarde een begroting hebben voorgesteld voor uitgaven ten bedrage van 304,4 miljard dollar in het fiscale jaar dat op 1 juli begint, een toeneming van bijna 10 percent ten opzichte van het huidige jaar. Dat zou een deficit van 9,4 miljard dollar ople veren. De president vroeg een snelle beslis sing van de Senaat inzake zijn handels- wet die de regering machtigt tot onder- handelingen over verlaging of afschaf fing van rechten. Voorts vroeg hij de Senaat de bepaling te laten vallen die de Sovjet-Unie handelsconcessies ontzegt tenzij Moskou de belemmeringen voor joodse emigratie wegneemt. Dergelijke belemmeringen maken samenwerking met de Russen in het Midden-Oosten en elders moeilijker, zei hij. gelen van de regering=Banzer. heeft de prijzen vrij gelaten om JERUZALEM (AFP) Israel is niet van plan het grondgebied in de Golan- vlakte, dat tijdens de oorlog van Jom Kippoer is bezet, te behouden, zo beeft premier Golda Meir gisteravond ver klaard. Zij herhaalde dat Israel niet met Syrië over troepenscheiding wil onderhandelen zolang Damascus geen lijst van Israëli sche krijgsgevangenen heeft uitgegeven. Ten aanzien van de uitlatingen van de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Ismail Fahmi, over eventuele deelneming van Frankrijk' en Engeland aan de conferentie in Genève, zei me vrouw Meir dat Israel dat niet zal aanvaarden. Slechts de twee supermo gendheden en de betrokken landen van het Midden-Oosten kunnen daar onder handelen, zei zij. Israel zal ook slechts met „staten” onderhandelen en verzet zich tegen deelneming van Palestijnse organisaties. Tenslotte zei premier Meir niets te weten van een Sovjetrussisch plan tot herstel van de diplomatieke betrekkin gen met Israel. Onmiddellijk nadat dit bekend was geworden werden militairen en vliegtui gen tegen de opstandelingen ingezet. Zij verdreven hen van de wegen naar Co chabamba. maar de boeren zouden in middels al weer andere verbindingen hebben bezet, terwijl de opstand zich schijnt uit te breiden. DUBLIN (UPI) Groepen gewapende mannen hebben gisteren in de Ierse hoofdstad Dublin een vijftiental auto bussen. vrachtwagens en personenauto’s gekaapt en ze op het spitsuur ’met bommen’ neergezet op bruggen in stra ten in het centrum. Ierse mijnopruimingsdeskundigen blie zen een auto op omdat ze meenden dat er een bom in lag. In de andere veertien wagens bleken geen bommen te zijn gelegd. De gewapende mannen zeiden tegen de eigenaars van de auto’s die ze kaap ten, dat ze tot het Ierse Republikeinse Leger behoorden en wraak namen voor de gezusters Price. Dolours en Marion Price zitten in Londen in de gevangenis in verband met de reeks bomaanslagen die in de Britse hoofdstad gepleegd zijn. De IRA wil dat de gezusters en andere in Engeland vastzittende IRA-leden, hun straffen uitzitten in Noordierse gevangenissen. Dank zij de hoge prijzen voor ko- perertS', Chili’s belangrijkste exportpro- dukt, op de internationale markten ne men de inkomsten uit de kopermijnen belangrijk toe, mede ook als gevolg van de sterk toegenomen arbeidsproduktivi- teit. Stakingen zijn verboden en de mili tairen, die het gezag in de mijnen uitoe fenen, houden mijnwerkers onder strenge controle. De regering-Banzer heeft de staat van beleg afgekondigd en in hef hele land een uitgaansverbod ingesteld om de op stand de kop in te drukken. De maatre gelen houden voorts verband met een beweerd komplot, waarbij een voormalig legerbevelhebber, generaal Eladio San chez, betrokken zou zijn. Dinsdagochtend zou een staatsgreep hebben moeten plaatsvinden. De generaal is van zijn functie ontheven en voortvluchtig. Hij was begin deze maand benoemd tot ambassadeur in Ecuador, maar is daar nooit aangekomen. President Banzer verklaarde maandag dat het verzet past in een „internatio naal komplot” om van Bolivia een „cen trum van revolutionaire activiteit” in Zuid-Amerika te maken. (rt Al 4 NalWHlA

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3