Knelpunten LEZERS SWWK LEZERS 'HOE LEZERS op wegen Agenda minirok Courrèges terug naar VVD is tegen I „De WIentioonf „plaatselijke regeringen” IDE bij verkoudheid en griep 15 Spaarndam What’s in a name Studentenstop Vuilniszakken Kalkar is UNCARO iY LAROCHE YVES SAINT-LAURENT F 1 FEBRUARI R IJ D A G 19 74 V el sen-1.Iinuiden Heemskerk - In en om Haarlem taal. toramüs Neem dan meteen Citrosan! Citrosan bevat werkzame bestanddelen die verschijn selen van verkoudheid en griep snel bestrijden? 5 sachets f2,95 12 sachets f5,75 Beverwijk ■1 I ADVERTENTIE Santpoort D. DE JONG, Haarlem ADVERTENTIE GR1 Puzzel wm dfe wi u. 13 u. 22 3 26 51 58 60 PUZZEL NUMMER 5 (Van een medewerkster) Prijswinnaars puzzel nummer 4. an eei CM I I ■e I Veelzijdig specialiteiten restaurant op eenzame hoogte Laroche liet zijn showbezoeksters weten dat hij ter afwisseling van alle W. BEIBOER, Bloemendaal. met een bil- gehuld in een overall van roze nylon, kreeg een daverend applaus. Mode- en minniminnende vrouwen zullen binnenkort originele Courrèges- creaties in Nederland kunnen kopen voor prijzen vanaf ongeveer f 100. Men zag daar o.m. een straat afgebeeld, waar al die emmers op een rij aan de stoeprand stonden. Heel netjes en vooral hygiënisch. De ophaalwagens waren op dit systeem aangepast. Er was geen rom mel en geen stof. Helaas is het nu wel eens anders. Dikwijls ziet men gescheur de zakken staan, waarvan het vuil eruit puilt. Van de door de gemeente met veel propaganda aangekondigde hygiëne is niet zo veel overgebleven. Waarom heeft de gemeente die vuilniszakken eigenlijk ingevoerd? Laten we weer gebruik ma ken van onze emmers, dan behoeven we die dure zakken niet meer te kopen. We betalen toch ook nog huisvuilbelasting? logie), ook „bereikbaar” voor de meer ontwikkelde leek. De kans op bijsturing, koersverandering, zelfs het afzien van verder studeren is dan zeer wel moge lijk. In bovenaangehaald artikel komt deze gedachte ook naar voren, maar in een wat andere vorm en met enig tijds verschil wat betreft de aanvang van de selectie. lange rokken voor de zomer ook wel iets voor de korte, boven de knie reikende bermuda-pakjes voelt. En als pikante toets liet Patou’s nieuwe ontwerper Angelo Tarlazzi zijn man nequins in plaats van blouses zwarte bh’s ondter sommige van zijn klassie ke, getailleerde mantelpakjes dragen. En zelfs enkele lange avondrokken combineerde hij het bh’s of plastrons. Yves Saint-Laurent heeft zijn popu laire gebreide trui en roktenue losge laten ten gunste van de onvervalste tailleur. Dit pakje van fijn gestreept antracietgrijze flanel wordt gedragen met een Garbo-hoed stijl 1930. Kanaalstraat, Hauser Orkater” treedt Velsen”, afspraak i vrijdag op voor J. LOERAKKER-DE VRIES Haarlem legende, 51 asla, 53 r.k., 55 bark, 57 dessa, 58 nemen, 61 pijpt, 63 Nero, 65 nl, 68 a.e., 70 as, 71 ts, 72 d.j. Leiden Alphen aan de Rijn Bodegraven. Op werkdagen wordt hier, ter hoogte van Bodegraven, één rijbaan afgezet. Hierbij wordt het verkeer met lichten geregeld. De belangrijkste belemmeringen op de Nederlandse wegen zijn: idswe U (afi W. J. LOCKEFEER-LODEWEEGS Haarlem Gaarne wil ik even inhaken op kwestie vuilniszakken van de Na de uitzending van „Open en Bloot” op 24 januari door de Vara, mocht ik dan gerustgesteld „het moede hoofd” neerleggen. Zo dikwijls ik hartzeer heb gehad om het lot, mijn kleinkinderen beschoren, in deze tijd hun jonge leven te moeten ontplooien, thans dacht ik: ga maar rustig slapen, mens! De heer Van Tijn en de Vara hebben je zorgen weg genomen met de magische woorden: Kut en Lui. Hoe kwam het, toen ik die nacht wakker werd en, zoals dat gaat met oudere mensen die dan de slaap niet meer kunnen vatten, dat mij opeens een gedicht inviel uit mijn HBS-jaren?' Een gedicht van Frederik van Eeden, geti teld: Voor de liefste. 20.15 u.: aansluitend daarop con- In het programma zegt de VVD er op te vertrouwen dat het bijna altijd moge lijk is een afspiegelingscollege te vormen dat het beleid voert in overeenstemming met de inzichten van de grote meerder heid van de raad. Het nieuwe gemeente- program werd opgesteld door een werk groep, ingesteld door het bestuur van de WD-vereniging van Staten- en Raadsle den. DEN HAAG (ANP). De vorming van meerderheidscolleges wordt door de VVD afgewezen, omdat de constructie van „plaatselijke regeringen” principieel onjuist, gekunsteld en onnodig is. Aldus het nieuwe gemeenteprogram van de VVD, dat gistermiddag werd gepresen teerd. (Zo volgden nog 5 coupletten). Toen waren daar weer de oude bron nen die mijn hart drenkten en verkwik ten en als een kind sliep ik in. A. VAN HUIZEN, Heemstede Rotterdam Breda. Op de autosnel weg Rotterdam—Breda, ter hoogte van de brug over de Oude Maas in Dor drecht, dient het verkeer in beide rij richtingen met ingang van morgen, ’s a- vonds en ’s nachts met vertraging reke ning te houden in verband met reparatie van het wegdek. De werkzaamheden worden van ’s maandagsavonds acht uur tot zaterdagsochtends vijf uur elke nacht uitgevoerd en zullen tot omstreeks 22 februari duren. Tijdens de werkzaam heden is in elke rijrichting slechts één rijstrook beschikbaar- de vuilniszakken van de heer Schilling uit IJmuiden. Om te beginnen ben ik het met genoemde heer helemaal eens. Inderdaad is de prijs van de vuil niszakken (als ze nog te krijgen zijn) praktisch verdubbeld. Ik zou de gemeen te Haarlem i.c. de gemeentelijke reini gingsdienst eens willen vragen, waarom men met het invoeren van het zakken- systeem is begonnen. Enige jaren gele den is men met veel tam—tam begonnen die mooie emmers in te voeren. Folders werden huis aan huis in de bus gedaan. Citrosan In zachte klanken saamgebracht heb ik uw zoete naam gedacht O mijn lief uitverkoren! die ’t liefst mij aller dingen zijt, die ik mijn hart heb ingeleid en eeuwig zal behooren. Dit lied is voor de liefste mijn, dus zal het als mijne liefde zijn, als een gesmede keten, van rijm aan rijm aaneengehecht en om twee harten heengelegd die van geen scheiden weten. Verticaal: 1 telwoord, 2 dochter van Cadmus, 8 klef, 4 deel van een toneel stuk, 5 plaats in Noord-Holland. 6 bericht, 7 kledingstuk, 8 Franse ondergrondse strijdkrachten (afk.), 9 lyrisch gedicht, 10 slang, 15 rangtelwoord, 17 nauwte, 19 eetgerei, 21 kleur, 23 plaats in Drente, 25 plaats in Gelderland, 27 deel van een effect, 28 mannelijk dier, 31 telwoord, 34 driepoot, 35 vogel, 36 verrot hout, 37 rivier in Frankrijk, 38 begrip, 39 feest kleding, 40 Engels telwoord, 41 land streek in Italië, 47 bijwoord, 48 hemelli chaam, 49 meisjesnaam, 50 bergruimte, 52 maand, 53 voorkeur, 56 kortstondige regenval, 57 zwaardwalvis- Leuke overgooiers, mouwloze V- halsjurkjes en praktische omslagjur- ken, gesloten door één knoop op de doorgehaalde en daarna doorgestikte ceintuurs, wisselden elkaar af met snoezige witte bermudapakjes. Maar behalve met shorts gecombineerde plastrons lanceerde Courrèges voor de zomer ook nog geraffineerde klas sieke badpakken van marineblauwe fluweelzachte badstof. Amusante va- kantiekleding, die onder de naam „bodyshorts” opvolgers van de hot pants beloven te worden. Niet alleen de rokken, maar ook de mantels met aangerimpelde schouderpassen, omge strikte ceintuurs en grote opgestikte zakken komen bij Courrèges ruim één handbreedte boven de knie. Nieuw zijn linnen pantalons iets wijd uitlopende pijpen en horizontale coupenaad onder de len, waardoor ze perfect zaten. En de onvermoeibaar dansende mannequins, verbluft gadegeslagen door het drie jarig dochtertje van Courrèges, beslo ten de show met een hele reeks gesmokte badpakken van pastelkleu- rig satijn, waarover lange, open-rits- bare avondjurken werden gedragen. Japonnen, heel smal afgebiest met vistram, werden afgewisseld met lan ge, witte avondschorten met een net werk van met strikjes gesierde band jes over de blote rug. Courrèges. Wat die selectie betreft, rijzen drie vra gen: hoe men moet selecteren, wie moet selecteren en wanneer moet men begin nen met die selectie? Bij het selecteren moet men niet alleen rekening houden met de intelligentie (I Q.), maar ook met het karakter, de persoonlijkheid. Hier voor zijn deskundigen nodig, die met de selectie beginnen niet na het desbetref fende examen, maar globaal geno men halverwege de studie. Aan de leerling, die na het behalen van het diploma verder wil studeren, dus student wil worden, zal zoveel mogelijk duide lijk moeten worden gemaakt, wat het desbetreffende „vak” inhoudt, maar ook dat vorm en inhoud van dat „vak” onderhevig zijn aan een snel verande rende maatschappij. Als voorbeeld noe men we de verhouding arts-patiënt en verwijzen daarbij onder andere naar het boek van prof. Weijel (Medische Psycho- PARIJS André Courrèges, de Franse ontwerper, die negen jaar ge leden wereldberoemd werd met zijn astronautenjurkjes, zorgde op de der de dag van het Parijse Lentemodefes- tival voor de spectaculaire terugkeer van de minirokken. Terwijl andere modehuizen voor het voorjaar voor het merendeel fraai getinte mantel pakjes met lijzige lange rokken lieten zien, dansten bij Courrèges aantrek kelijke sportieve mannequins in hor- tensiaroze, appelgroene, marineblau we en geraniumrode minijurkjes door zijn sneeuwitte salon. Na alle som bere en droevige kleren die tot dus ver in Parijs werden geshowd, waren de creaties van Courrèges een vera deming omdat ze zo amusant en sexy waren. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden dan als volgt adresseren: „Damiate Pers BV”, Postbus 18. IJmui den. 25,-: C. Klepper, Van Poptaplantsoen 5 rd„ IJmuiden, ƒ25,-: R. Martin, Meer weg 86, Bennebroek, ƒ15,-: mevr- J. v.d. Lugt, Rembrandtlaan 31, IJmuiden, 15,-: T. de Jong Braun, Atjehstraat 97, Haarlem, 10,-Mevr. Bloemzaad, Burg. Weertsplantsoen 30, Santpoort, 10,-: J. H- v.d. Have, Molijnstraat 13, Haarlem. Als een van de jonge Spaarndammers die door de woningnood naar Haarlem moesten uitwijken, vraag ik mij af of Spaarndam een vergeten hoekje van de begroting is. Het verslag van de dorps- raadvergadering heeft waarschijnlijk bij veel mensen weer gevoelens van teleur stelling en verontwaardiging opgeroepen, waar het het woningbouwbeleid van on^ gemeentebestuur betreft. Natuurlijk, ie der mens heeft wel zoveel verstand om te begrijpen dat geld maar één keer kan worden uitgegeven. Als dus dure huizen Het hoofdbestuur van de WD is „erg gelukkig” met het programma, dat de hoofdlijnen geeft voor de liberale poli tiek in de komende vier jaar en dat tevens richtlijnen bevat voor in het bijzonder de nieuwe WD-raadsleden. NijmegenArnhem. Op de autosnel weg Nijmegen dient het verkeer rich ting Arnhem tot omstreeks februari aan staande, rekening te houden met vertra ging. Tussen het Trajanuspleein en de Waalbrug in Nijmegen is in verband met werkzaamheden slechts één rijstrook beschikbaar voor het verkeer in de rich ting Arnhem. Waarom zijn zoveel atoomgeleerden zo fel tegen juist deze kweekreactor in Kalkar? Omdat hij levensgevaarlijk is juist volgens deze deskundigen. Het ra dioactieve afval (waarin resten plutoni um) dient 240.000 jaar streng bewaakt te worden. De veiligheid van de centra les laat te wensen over. De Enrico- Termicentrale in de VS een van de eerste snelle kweekreactoren werd, na een ongeluk in 1966 voorgoed geslo ten. Het drinkwater van de Rijn ons drinkwater loopt gevaar radioactief besmet te worden. De voorstanders (voor wie al deze gevaren onbegrijpelijk’erwijs niet zwaar genoeg wegen) misbruiken de oliecrisis als argument. Door ide oliecri sis bezuinigen we allemaal al een beetje op elektriciteit (en in de eerste plaats op olie natuurlijk), maar er kan veel meer bezuinigd worden. Dezer dagen bijvoor beeld keek ik stomverbaasd toen ’s mid dags om half vier bij daglicht in Schalkwijk op de Amerikaweg de hele straatverlichting brandde. Ondanks der gelijke verkwistingen werd ons per tele visie meegedeeld, dat gedurende de hele winter de elektriciteitscentrales nog niet één keer van aardgas op olie hadden behoeven om te schakelen. Zo zouden we heus nog wel een poosje door kunnen gaan met andere voorbeelden. De Kal- k’ar-wet van ex-minister Langman ver plicht ons miljoenen te betalen om het monster van Kalkar te helpen bouwen. Kan de Kalkar-wet ongedaan worden gemaakt als velen zich daarvoor inzet ten? Laat Nederland er tenminste niet aan meehelpen en aan andere Europese landen tonen hoe je kunt bezuinigen op elektriciteit. BIOSCOPEN City Theater, vrijdag 20 en zaterdag 19 en 21.30 uur: „Blauwbaard. Stadsschouwburg, vrijdag en zaterdag 20 uur: .The Poseidon Adventure”. DIVERSEN Museum „Beeckestijn”, Rijksweg, Velsen- Zuid, diverse stijlkamers, dagelijks geopend van 14 tot 17 uur; Noordelijk Koetshuis dagelijks (behalve maandag) geopend van 14 tot 17 uur: tentoonstelling „Visuele poëzie”. Vrijdag 20.15 uur: concert Vera Beths en Stanley Hoogland. Stadhuis, Plein 1945. dagelijks (behalve za terdag en zondag) te bezichtigen van 10 tot 12 uur, na telefonische afspraak met nummer 19000. Burgerzaal, dagelijks (behalve zaterdag en zondag) van 9 tot 12 en van 14 tot 17 uur: tentoonstelling „Met u naar Afrika”. Oude raadhuis, Velsen-Dorp, tentoonstelling Flevum en de Romeinen in Velsen”, te bezichtigen na telefonische afspraak met nummer 023-378034 PEN-jeugdcentrum, 20.30 uur: „Hauser „Het witte tejater”. DIVERSEN Micro-Theater (huize Scheybeeck, Velserweg 2). 20.30 u. demonstratie smalftlmfederatie NH’63. SCHOUWBURG Stadsschouwburg (Wilsonplein). Vandaag en morgen 20.15 u.Toneelgroep Centrum met „Souvenirs”. Haarloheim (Smedestr 23) Zaterdag 20.30 u.: Kabaret Soft-O-Klets. Toneelschuur (Smedestr. 23) Zaterdag 20.30 u.: Jules Croiset met „Een zekere Vincent”. MUZIEK Concertgebouw (L. Begijnestr.) Een zekere Henk”, eert door Medly Elstak Kwartet. De meeste doorkij ka vond jurken showde Yves Saint Laurent, die voor overdag kniebedekkende rokken voor zijn kleurige verticaal gestreepte strikkraagjurkje- koos. Modellen die hij afwisselde met breed geplooide rokken die hij bij strikkraagblouses en sportieve witte en marineblauwe V-halsvesten liet dragen. Ze hadden net als zijn met pastelkleurige blou ses gecombineerde wijde pantalons door hun perfecte snit een enorme allure. Ook al doordat zijn creaties dit keer een stuk vrouwelijker dan gewoonlijk waren. Groen en oranje wollen, bij het mid den gerimpelde japon van Ongaro. Horizontaal: 1 glasgordijn, 6 zeeman, 11 een zekere, 12 groet, 13 godin, 14 thee (Engels), 16 mannelijk dier, 18 Sociaal Economische Raad (afk.), 19 opslag plaats, 20 uniek, 22 drietal, 24 plaats in Zeeland, 26 baljuw, 28 trottoir, 29 deel van een zeilschip, 30 familielid, 32 pret, 33 vadsig, 34 deel van Azië, 37 maalin richting, 39 gepelde gerst, 42 Spaans riet, 43 verdicht verhaal, 44 wisselborgtocht. 45 riem voor jachthonden, 46 individu, 49 kleur, 51 keizer (Lat. afk.), 54 trek, eetlust, 55 een en ander (afk.), 56 reptiel, 58 voordat, 59 vaas, 60 wielrijder, 61 werelddeel. BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat). 19 u.: „Gevecht om de r; -- hel van Duinkerken”, geopende lippen”. Luxor Theater (Breestraat). „Brigade des doods”. TENTOONSTELLINGEN Galerie Boumans (Breestraat 122). 20.30 opening expositie etsen en tekeningen van Madeleine Leddy; geopend tot en met 2 maart van dinsdag tot en met zaterdag van 9 tot 18 uur. en 21.15 apenplaneet”. 20 u.: ,.De 23.30 u.: Meisjes met 19 en 21.15 Doetinchem Gendringen grenso vergang. Te Terborg is op deze weg in verband met werkzaamheden één rich- tingverkeer ingesteld. Het verkeer rich ting Doetinchem wordt via een aangege ven route omgeleid. Het verkeer richting grens kan de weg blijven volgen. Amsterdam Hoorn Den Oever. Op de Schellingwouderbrug in Amster dam worden werkzaamheden uitgevoerd waardoor het verkeer tussen Amsterdam- Oost en Hoorn met vertraging reke ning dient te houden. Er is slechts één rijstrook beschikbaar welke bij toer beurt voor het verkeer in één der rij richtingen wordt opengesteld. Het ver voer van gevaarlijke stoffen blijft plaatsvinden via de Schellingwouder- brug. Het overige verkeer wordt echter geadviseerd de IJ- of Coentunnel te gebruiken. BIOSCOPEN Cinema Marquette (Ruijsdaelstraat). 20 „MASH”. MUZIEK Ned. Herv. kerk (Kerkplein). 20 u. muzieka vond met Balderlck Deerenberg (blokfluit) en Kees Rosenhart (clavecimbel en orgel). passende creaties die tot dusver in Parijs voor het voorjaar werden ge showd. Ze waren net als dé met boerenblouses gecombineerde aange rimpelde rokken zo soepel geplooid als een vijver waarover een straffe wind waait. Uugaro liet er zijn mannequins schitterende mantels van tabaksbrui ne, marineblauwe en cyclaamroze taft bij dragen. Modellen met uit de horizontale rugpassen ontspringende plooitjes, die zo dicht tegen elkaar aansloten dat het wel schubben van paddestoelen leken. Ungaro’s collectie werd besloten met een hele reeks romantische en- kelvrije avondjaponnen, V-halsjurken met gestileerde bloemen bedrukte stof, waarbij de buste door coupena- den en vrij brede maagbanden sterk werd geprononceerd. De buste, die door de mode-ont- werpers jarenlang werd genegeerd, heeft van de Parijse couturiers plot seling weer alle aandacht gekregen. De lingeriefabrikanten zelf gaan een sombere tijd tegemoet, want op de derde dag van het het Parijse modefestival werd een overvloed aan doorzichtige cocktail jurken geshowd, waaronder de dit keer van weelderige vormen voorziene mannequins geen bh’s droegen. bonte boeren-kozakkenjurkjes met eenvoudige strikceintuurtjes en wijde, tot iets over de knie vallende rokken waren poëtische, maar tege lijkertijd ook de meest bij onze tijd in Schalkwijk als paddestoelen uit de grond rijzen; als er tonnen aan kunst werken worden uitgegeven; als er 5 miljoen (waarschijnlijk zelfs meer) gul den wordt neergeteld voor de verfraai ing van de „stads-entree”; ja, dan is het te begrijpen dat een verouderd dorp als Spaanrdam moet blijven snakken naar woningen voor z’n jonge inwoners. Dat dorp wordt zoetgehouden met plannen, plannen en nog eens plannen, welke nooit worden gerealiseerd. Dat dorp wil niet als bezienswaardigheid worden be stempeld door z’n beschermd dorpsge zicht, waarin geen plaats is voor nieuw bouw Dat dorp wil leefbaarheid, vooral voor jonge gezinnen. Maar maak dat maar eens duidelijk aan een aantal mensen, die voor ons het beleid uitstip pelen in de studeerkamer van hun eigen huis of comfortabele flat. Oplossing puzzel nummer 4. Horizontaal: 1 portret, 6 tsarina. 11 ik, 12 Ameland, 14 na, 15 Adam, 17 eine, 20 koper, 22 treem, 23 iets, 25 renet, 27 Lima, 29 Stein, 31 urn, 32 tiran, 33 ta, 34 soes, 36 tres, 38 r.g., 39 1b, 40 gr., 41 om, 42 ei, 43 ma, 44 baar, 46 riem, 48 ml, 50 egaal, 52 ore, 54 tobbe, 56 test, 57 deken, 59 Taag, 60 loper, 62 tenor, 64 anijs, 66 merk, 67 o.a., 69 psalter, 72 d.d., 73 reistas, 74 snoepje- Verticaal: 1 pianist, 2 o.k., 3 raap, 4 emmer, 5 te, 6 t.a., 7 snert, 8 adie, 9 n.n., 10 aanvang, 13 l p„ 15 akte, 16 dosis, 18 Nelis, 19 emir, 21 reus, 22 tent, 24 etalage, 26 nr„ 28 marimba, 30 nogal, 32 temet, 35 era, 37 roi, 43 meteoor, 44 baton, 45 roer, 46 reet, 47 motor, 49 Echt mooie kleren waren bij Courrèges’ vroegere assistent Emanu el Ungaro te zien. Met een totaal andere, maar eveneens verrukkelijke vrouwelijke stijl ontpopte hij zich als verreweg de beste couturier van Pa rijs. Zijn op kozakkenblouses geïnspi reerde jurkjes met ronde halzen en wijde tot iets over de elleboog pas sende mouwen waren gemaakt van soepeile katoenen en zijden stoffen, bedrukt met de meest kleurige com binaties van anemoontjes en blokrui- ten. De Uw blad van 28 januari geeft een weergave van een gesprek met prof. E. van der Blij, waarbij het in hoofdzaak gaat om de z.g.n. studentenstop en de hiermee verband houdende selectering. Wanneer men t.a.v. dit laatste loting toepast, dan handelt men dom en dwaas, ook onrechtvaardig. Volgens prof, van der Blij zou men bij de selectie onder andere rekening moeten houden m.i. terecht met het advies van de schoolleiding (atheneum, havo). Wat met dit laatste bedoeld wordt, is mij niet geheel duidelijk geworden. Daarom graag een enkele opmerking, waarbij wij uitgaan van de gedachte, dat afgestu deerd zijn voor een bepaald vak (domi nee, dokter, tandarts, dierenarts, etc) nog niet hoeft te betekenen dat men in de praktijk zal slagen. Niet zelden blijkt het tegndeel het geval te zijn. Een strenge selectie vooraf zal het aantal mislukkingen ongetwijfeld verminderen. 5 2 3 15 16 17 19 21 25 30 R

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15