Economisch Instituut Midden- en Kleinbedrijf raffinaderij veel kans NCHP-protest Overleg middenstand ).95 EEG blijkt wankel bouwsel spaarvormen, met tot Q% rente?” Lagere olieprijs maakt niet België licht ons in over „Is het edit waar, ABN, dat ik bij u kan kiezen uit df verschillende kabinet blijft open tegen 1 niet-toelating /T7nv» amn>a «*a/4«ia4-Ia AflAnnl ■R 7 Algemene Bank Nederland EIGENBELANG OVERHEERST GEMEENSCHAPSGEDACHTE STAKINGSONRUST IN BOLIVIA LIJKT VOORBIJ „Sterker nog, niet elf maar twaalf!” Konsumenten Kontakt achter nota kabinet over levensverzekering Garagetarieven worden na 1 april weer bezien FEBRUARI V R IJ D A G 1 1974 17 Sleeën Verhullen elijk I De ABN schenkt voor de Nationale Puzzelactie 1973/74 iedere week 5 spaarboekjes met een eerste inleg van f500,- en 25 spaarboekjes met een inleg van f 100,-. Voortmodderen Bijna ondoenlijk (Van onze Haagse redacteur) (Van onze redactie economie) TT zonder dat hun bedrijf be- (Van onze correspondent) ADVERTENTIE Op 14 februari vindt in Tripoli een ministersconferentie plaats van de orga nisatie van Arabische olie-exporterende landen (OAPEC). Zeven landen van de OPEC Algerije, Irak, Koeweit, Libië, Qatar, de Verenigde Arabische Emiraten en Saoedi-Arabië maken tevens deel uit van de OAPEC. aan, dat 1 De werkgroep zal vooral moeten gaan kijken naar de artikelen die een hoge omzetsnelheid hebben, voornamelijk in de levensmiddelensector. Juist daar, al dus minister Lubbers, liggen de knel punten. Door de hoge omzetsnelheid en de wachttijd van een aantal weken, moeten de middenstanders de gestegen grondstofprijzen een tijdlang voor eigen rekening nemen. De minister erkende dat dit voor de detailhandel een moeilij ke zaak is. Het beleid van minister Lubbers komt er op het ogenblik op neer dat kleine bedrijven met een laag rendement dat is ongeveer 90 percent van de bedrijfstak, waarin 55 percent van de omzet wordt gemaakt vrijgesteld zijn van een „wachttermijn” om kostenstij gingen door te berekenen. Van de zijde van het midden- en kleinbedrijf wordt nu gesteld dat de hele bedrijfstak van de detailhandel moet worden vrijgesteld omdat deze maatregel concurrentiever valsend werkt en de vrijgestelden er dus maar in zeer betrekkelijke mate voor deel van zullen hebben. Is dat mede een gevolg van het feit dat het cijfermateri aal dat het EIM verstrekt globaal is en gemiddelden geeft? „Dat is inderdaad mede een gevolg van het feit dat onze cijfers noodzakelij kerwijs globaal moeten zijn. Daar moet ik trouwens bij opmerken dat de cijfers, die wij verstrekken eerder geflatteerd zijn, dan te rooskleurig, omdat de aller ergste gevallen, de beedrijfjes, die op de rand van de afgrond balanceren, in onze overzichten eigenlijk niet voorkomen. In het gemiddelde overzicht dat wij geven, worden de cijfers dan ook niet nog eens naar beneden gedrukt door de gegevens De NCHP vindt dat deze weigering niet te rijmen is met de uitspraak van de SER in het voorjaar ’73, toen werd besloten de NCHP incidenteel tot zittin gen van commissies van de SER toe te laten, als duidelijk belangen van de NCHP aan de orde zijn, waarbij de NCHP dan overigens alleen als „waarne mer” aanwezig zou mogen zijn. Het grootste belang voor de NCHP is dat de centrale in overlegorganen als de SER, Stichting van de Arbeid en Raad voor de Arbeidsmarkt (een SER-com- missie overigens) een permanent lid maatschap krijgt. Nu de SER daarover een mening formuleert, vindt de NCHP het op z’n plaats dat zij in dit overleg wordt betrokken. DEN HAAG. De Belgische staatsse cretaris voor de Vlaamse economische ontwikkeling heeft de verzekering gege ven, dat over de eventuele vestiging van een olieraffinaderij bij Zelzate met de Nederlandse regering overlegd zal wor den afs de plannen vastere vormen aan nemen. de oliecrisis. Op 1 april 1974 komt de beschikking te vervallen. Tegen die tijd zal de situa tie nader worden bezien in het licht van de verdere ontwikkeling in de bedrijfs omstandigheden. De getroffen regeling is alleen maar van toepassing op onder- houds- en reparatiewerkzaamheden aan personenauto’s, anders dan met betrek king tot het plaatwerk, de bekleding, het schilderen, spuiten of lakken. Ook het vulcaniseren van banden valt niet ondei de bijzondere toestemming. De minister heeft de middenstanders laten weten dat de regering bij de ontwikkeling van het prijsbeleid reke ning wil houden met de bijzondere posi tie van de detailhandel. Uitgangspunt van dat beleid is dat de middenstander er in zijn inkomen niet meer op achter uit mag gaan dan de werknemer. De minister heeft uitgaande van dat princi pe nog een aantal toezeggingen gedaan, die door de nu ingestelde studiecommis sie nader zullen worden bekeken. Bedrijven die in moeilijkheden komen door de uitbetaling van het minimum jeugdloon, het verscherpte prijsbeleid en (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De organisaties van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf hebben harde acties aangekondigd, die zij overigens voor lopig zullen uitstellen. Zij zijn van mening dat minister Lubbers de motie- Schouten moet uitvoeren. Deze motie houdt in dat gevraagd wordt de hele detailhandel vrij te stellen van de plicht prijsverhogende effecten niet onmiddellijk door te berekenen, maar de doorberekening te binden aan een termijn. komt bij het midden- en kleinbedrijf neer op het maken van meer omzet per werknemer. Daaraan is een grns, die nu wel zo ongeveer bereikt lijkt. Sinds de jaren vijftig hebben zich revolutionaire ontwikkelingen in het midden- en klein bedrijf voorgedaan zoals de branchever vaging en de invoering van het zelfbe- dieningssysteem. Vooral dat laatste heeft de arbeidsproduktiviteit enorm opge voerd, maar daar is nu wel een eind aan gekomen.” De opheffing van de staking schijnt voorlopig het einde van de onrust die tien dagen heeft geduurd. De fabrieksar beiders legden woensdag het werk neer nadat negen boeren waren gedood toen het leger met steun van jachtbommen werpers de landarbeiders van de barri cades joeg. Het komt natuurlijk voor dat het publiek middenstanders in grote sleeën ziet rijden en daaruit concludeert dat prijsverhogingen misschien wel niet zo nodig zullen zijn. Dat k'an ook wel eens het geval zijn, maar omdat wij met gemiddelden werken, kun je op dergelij ke individuele gevallen geen prijsbeleid baseren. In produktiebedrijven is vaak nog stijging van de arbeidsproduktiviteit mogelijk, maar het midden- en kleinbe drijf heeft een overwegend distribueren de functie en is per definitie arbeidsin tensief. Opvoering van de arbeidsproduktiviteit (Van onze redactie economie) UTRECHT De Nederlandse Cen trale van Hoger Personeel gaat minister Boersma (sociale zaken) een brief schrij ven over de weigering de NCHP toe te laten als volwaardig lid van orgarien als de Sociaal-Economische Raad, de Stich ting van de Arbeid en de Raad voor de Arbeidsmarkt. BRUSSEL. Europa, een verenigd Europa, begint weer te lijken op wat h&t lange tijd is geweest: een zaak voor idealisten. Het nog onvoltooide bouwsel van de Europese Gemeenschap toont zich in de praktijk even kwetsbaar als de ruiten van de grote gebouwen, waar in duizenden diep gefrustreerde ambte- ren voortwerken aan een onstuitbaar groeiende bureaucratie. Het is een klemmende vraag hoelang de EEG nog op deze manier moet en kan blijven voortmodderen. Van de Eu ropese Commissie, officieel toch de „hoedster” van het Verdrag van Rome, valt blijkens de ervaringen van de laat ste maanden geen krachtig standpunt te verwachten. Niettemin is het nodig dat de commissie toont politieke verant woordelijkheid te durven dragen tegeno ver een ministerraad die uit onmacht de besluitvorming blokkeert en dus werk zaamheden laat stagneren en tegenover lidstaten, ook die het naakte nationale belang laten beslissen over de vraag of zij zich Europees zullen gedragen. Helaas kan de Europese commissie het blijkbaar ook onderling slechts moeilijk eens worden. Zij stelt momenteel een rapport op over de crisis dat dezer dagen het licht moet zien. Maandag en dinsdag zal het in de ministerraad (met de opmerkingen van Van Elslande) de grondslag vormen voor een „crisisdebat” Volgens sommige bronnen is de commis sie na veel wikken en wegen tot de conclusie gekomen dat de oorzaken voor de crisis in de EEG vooral buiten de gemeenschap moeten worden gezocht (bij onder andere de energieproblemen en de monetaire vraagstukken). Dit is ten dele waar. Maar juist het gebrek aan werkelijke innerlijke samen hang maakt de EEG voor die invloeden van buitenaf zo bedroevend kwetsbaar en daarom politiek nog zo onbetekenend. WENEN. (ANP)— Het voorstel van Saoedi-Arabië om de olieprijs te verla gen, zal tijdens de vergadering van Ara bische ministers van olie, 14 februari in de Libische hoofdstad Tripoli, waar schijnlijk op krachtige tegenstand stui ten. Dit is gisteravond vernomen in olie- kringen te Wenen. waar de jeugdlonen een groot deel van de totale loonsom uitmaken, zullen vrijstelling krijgen van het verscherpte prijsbeleid. Per 1 april zal voor het midden- en kleinbedrijf de balans wor den opgemaakt t.a.v. de kostenontwikke ling en dan zal men bezien wat er verder gedaan kan worden. In de overi ge bedrijfstakken zal de balans pas per 1 juli worden opgemaakt, zoals in de Machtigingswet is aangekondigd. Ook dan zal worden bekeken wat er met de lonen moet gaan gebeuren. W. Perquin, voorzitter van het Neder lands Katholiek Ondernemers Verbond, zei blij te zijn met het resultaat van het gesprek. „De minister heeft erkend dat de lasten die het midden- en kleinbe drijf door een verscherpt prijsbeleid krijgt opgelegd, een grens hebben be reikt.” Perquin meende dat men toe is aan het realiseren van de feitelijke effecten van de door de Tweede Kamer aanvaarde en door de minister verwor pen motie-Schouten. Minister Lubbers legde er de nadruk op dat de werkcom- missie knelpunten en oplossingen zal aangeven, maar niet zal ingaan op de- tailproblemen. Die komen pas per 1 april aan de orde. van deze bedrijfjes. Wij zijn overigens bezig om methodieken te ontwikkelen om wel tot een meer gedifferentieerd, een meer naar bedrijfstak en bedrijfs- grootte uitgesplitst onderzoek te komen, wat natuurlijk in onze cijfers tot uit drukking zal moeten komen. Wanneer dat eenmaal van de grond is, kunnen wij spreken van een in ieder geval voor Nederland unieke aanpak. Wij hopen op die manier regering en bedrijfsleven een instrument in handen te geven om meer greep op de prijsontwikkeling te krijgen, hoewel dat uiteraard onze zaak niet is. (Van onze redactie) DEN HAAG. Het konsumenten Kon- takt is het in grote lijnen eens met de maatregelen die het kabinet denkt te gaan treffen in de levensverzekerings- branche. De consumentenorganisatie constateert dat de aan de Tweede Ka mer aangeboden nota over levensverze keringen van de minister van economi sche zaken en de staatssecretaris van financiën en sociale zaken in belangrijke mate tegemoet komt aan de wensen die het Konsumenten Kontakt begin vorig jaar vervat heeft in het rapport Consu ment en Particuliere Verzekeringen. Met name het standpunt van de mi nisters, dat de voordelen van een hoge rentestand via een goed winsdelingssy- steem de consument meer ten goede moeten komen, spreekt het KK zeer aan. De consumentenorganisatie hoopt wel dat bij de behandeling van de nota in het parlement aan andere zaken op levensverzekeringsgebied, waaraan de nota nu nog voorbij gaat, aandacht zal worden besteed. Ook op het terrein van de regionale politiek en de politieke samenwerking is nauwelijks vooruitgang merkbaar. Voor al over de betrekkingen met de Verenig de Staten, die zoveel terreinen bestrij ken, is Europa het diepgaand oneens. De huidige wijze van besluitvorming in de vrijwel ononderbroken vergade rende raad van ministers leidt tot een weke compromis-politiek, waarmee nie mand tevreden is en die aan de EEG haar geloofwaardigheid ontneemt. Aangenomen wordt dat men tevens de resultaten wil afwachten van de inter nationale bijeenkomst van olieverbrui- kende landen, die op 11 februari op initiatief van president Nixon in Was hington wordt gehouden. Intussen vergadert in Wenen nog steeds de economische commissie van de OPEC. Getracht wordt richtlijnen op te stellen voor een langlopend olieprijsbe- leid. De commissie, die streeft naar een rationele en verantwoorde prij zenstruc tuur, heeft sub-commissies gevormd, die zich over speciale onderwerpen moeten buigen. Aangenomen wordt dat de bij eenkomst van de economische commissie van de OPEC eind deze week zal wor den besloten. DEN HAAG. De middenstanders zullen voorlopig geen acties voeren te gen het prijsbeleid van het kabinet Den Uyt „Acties betekenen voor niemand voordeel. We moeten altijd proberen tot overeenstemming te komen. Zolang dat nog mogelijk blijft, juichen we dat prin cipe van harte toe”, aldus H. de Mooij, voorzitter van het Nederlands Christe lijk Ondernemers Verbond. Sir Alec Douglas Home sprak woens dagavond ietwat verongelijkt tot zijn collega’s: „De image van de EEG is niet goed. Maar de kranten overdrijven en het publiek begrijpt het niet.” Sir Alec, geslepen vakman in de politiek, ging gemakshalve voorbij aan het feit dat de Britse houding gedurende het hele eerste jaar van het zo zuur verworven lid maatschap, de Europese Gemeenschap mede heeft helpen vervormen tot een instelling die bij de mensen voor wie zij is bedoeld geen zeggingskracht heeft. Met nationale verkiezingen in het vooruitzicht heeft Van Elslande de voor pagina’s van de Europese kranten ge haald, omdat hij gewoon zei waar het op stond. Dat nu is in de EEG iets zeer ongebruikelijks. Zijn betoog zou vermoe delijk nog meer betekenis hebben gekre gen als hij het namens de drie Benelux- landen had kunnen afsteken. De Luxem burger Thorn heeft enkele dagen gele den op een borrel al eens onverbloemde uitspraken gedaan en ook het departe ment Van der Stoel-Brinkhorst heeft te COCHMABAMBA (Reuter). De ar beiders van een schoenenfabriek in Co chabamba in Bolivia hebben gisteren hun staking beëindigd nadat het leger had gedreigd de fabriek over te nemen. Woensdag maakte het leger al een einde aan de versperring van wegen door land arbeiders. Algerije en Libië hebben zich in het openbaar uitgesproken tegen het voorstel van Saoedi-Arabië, de olie in prijs te verlagen. Naar verluidt is Iran onver murwbaar wat de handhaving van de olieprijzen op het huidige (record-)ni- veau betreft. Volgens de zegslieden zal definitief besluit worden genomen de olieprijzen, voor de speciale minis tersconferentie van alle OPEC-landen (behalve bovengenoemde zeven Arabi sche landen ook Ecuador, Indonesië, Iran, Nigeria en Venezuela), die in maart wordt gehouden om de prijzen voor het tweede kwartaal van dit jaar vast te stellen. De OPEC-ministers kwa men op 9 januari overeen dat de olie prijzen tot 1 april op het huidige peil moesten blijven. afdeling Makro-economie: „Wij zijn een strikt onafhankelijk wetenschappelijk instituut. De idee, dat wij het cijferma teriaal, dat wij van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf ontvangen, zon der enige kritiek zouden verwerken in onze rapporten, is een misvatting. Wij hebben een bestuur, waarin werknemers, werkgevers en de overheid vertegen woordigd zijn. Ons budget is voor de helft van de overheid afkomstig en voor de helft van het bedrijfsleven. Wanneer wij cijfers vanuit het bedrijfsleven ont vangen, bezien wij die niet alleen kri tisch, maar wij hebben een buitendienst, die alle gegevens bij de bedrijven nauw keurig nagaat. Die buitendienst is verre weg het duurste apparaat van ons insti tuut. Het komt maar al te dikwijls voor dat mensen op accountantsniveau één of twee dagen in kleinere bedrijven de boekhouding, die vaak nogal gebrekkig is, zitten door te spitten. Onze cijfers zijn absoluut betrouwbaar en onze stu dies en rapporten komen tot stand vol gens onafhankelijke wetenschappelijke normen. Het twistpunt is dan ook meer de interpretatie van de wetenschappelij ke waarde van onze gegevens, maar daar blijven wij uiteraard buiten”. De gegevens zijn over het algemeen nogal globaal, zjj geven gemiddelden aan, zodat ondernemingen met grote omzetten, waar een flinke winst wordt gemaakt, op één hoop worden gevoegd met de kleintjes, die het zich inderdaad niet kunnen veroorloven kostenverho gende effecten niet onmiddellijk door te brekenen zonder dat hun bedrijf be zwijkt De NCHP heeft er geen vrede mee dat de Machtigingswet tot stand gekomen is zonder dat de centrale aan het feitelijke overleg heeft kunnen deelnemen. Welis waar is de NCHP met allerlei groeperin gen van vrije beroepsbeoefenaren her haalde malen bij Boersma op bezoek geweest, maar aan echt overleg heeft de NCHP, noch enige organisatie van vrije beroepsbeoefenaren mogen deelnemen. De SER zal half februari in plenaire zitting een definitief besluit nemen over het al dan niet toelaten van de NCHP. Van dit besluit hangt het af of de centrale daarna in beroep zal gaan bij het College van Beroep voor het Be drijfsleven van de op 16 november vorig jaar genomen besluiten inzake het niet toelaten van de NCHP tot de SER- commissies Representativiteit en Taak, Samenstelling en Werkwijze van de SER. Het is inderdaad waar, maar wij on derscheiden het midden- en kleinbedrijf al in vier sectoren. Dat zijn: detailhan del, de ambachten (midden- en kleinbe drijf in nijverheid en dienstverlening), de horeca en het vervoer. Voor al deze sectoren berekenen wij afzonderlijke ge gevens. Maar het is bijna ondoenlijk om binnen een van deze sectoren ook nog eens de zwakke en sterke branches eruit te lichten, of de grote bedrijven, die redelijk goed lopen, anders te benaderen dan de kleintjes, die het inderdaad moeilijk hebben.” „Interpretatie cijfers is twistpunt” Minister Vorrink van volksgezondheid en milieuhygiëne^ heeft dat gisteren meegedeeld in de Tweede Kamer. De minister liet weten, dat er volgens voorlopige inlichtingen die de Belgische autoriteiten hebben gegeven, inderdaad plannen bestaan voor de vestiging van een olieraffinaderij door een Griekse redersgroep. Mevr. Vorrink wees er daarbij op, dat al eerder plannen voor de vestiging van een raffinaderij in België niet zijn uitgevoerd. „Wellicht gaat het allemaal niet door”, aldus de minister. Tijdens de behandeling van de begro ting van volksgezondheid en milieu-hy- giëne, uitte het Tweede-Kamerlid Ko- nings van de PvdA ernstige kritiek aan het adres van de Belgische regering. Hij haakte in op de opmerking die minister Vorrink woensdag maakte over het ver band tussen de waterkwaliteit in het Kanaal van Gent naar Terneuzen en de onderhandelingen over het Baalhoekka- naal. De heer Konings stelde dat het een merkwaardige zaak is dat bepalin gen, die in traktaat van 1960 zijn vastge legd, nu deel uitmaken van de onder handelingen over een traktaat voor het Baalhoekkanaal. Hij vond het begrijpe lijk dat in het Zeeuws-Vlaamse grensge bied wantrouwen bestaat over de opvat tingen die de Belgische regering heeft over het milieubeleid en dat, nu berich ten zijn gelanceerd over de vestiging van een raffinaderij bij Zelzate, er in Sas van Gent onrust is ontstaan. Minister Vorrink deelde de teleurstel ling van de heer Konings over het feit dat de bepalingen in het traktaat over het Kanaal van Gent naar Terneuzen niet worden nagekomen. Zij voerde dat de Nederlandse regering, om verbeterd te krijgen, alle middeten moet aanwenden die haar ten dienste staan. exo De heer Pors, voorzitter van het Ko ninklijk Nederlands Ondernemers Ver bond: „Zolang wij in gesprek blijven met de regering, zullen we het woord acties niet meer in onze mond nemen.” De besturen van de organisaties van het midden- en kleinbedrijf namen deze po sitieve houding tegenover de regering gisteren in, na een langdurig gesprek met minister Lubbers en staatssecretaris Hazekamp van economische zaken. Vandaag al zal een werkgroep bijeen komen die de knelpunten, die in de detailhandel ontstaan na het betalen van het minimum jeugdloon en het ver scherpte prijsbeleid, gaat bestuderen. Op grond van de resultaten van die studie, die binnen twee weken afgerond moet zijn, zal de minister met het midden- en kleinbedrijf bekijken welk'e noodverban den moeten worden gelegd. „We zullen de resultaten daarvan aan onze achter ban voorleggen en dan bezien of we met het beleid van de minister zullen mee gaan of niet”, aldus de middenstandsbe- stuurders. De belangrijkste kostenverhogende factor op het ogenblik is de invoer van het jeugdminimumloon. In het overdre ven om te stellen dat de consument tot op heden een relatief lage prijs heeft betaafd omdat in het midden- en klein bedrijf de prijsvorming mede werd be paald door het feit dat aan de jongeren te weinig werd betaald, wat tegenwoor dig toch wel als sociaal onaanvaardbaar kan worden gekenschetst? De lidstaten van de OPEC (organisatie van olie-exportlanden) hebben tot dus ver geen officiële steun gegeven aan het voorstel tot verlaging van de olieprijzen, dat de olieminister van Saoedi-Arabië, Yamani, het afgelopen weekeinde heeft gedaan. In kringen van de OPEC wordt aan genomen dat een meerderheid van deze twaalf landen tellende organisatie tegen een prijsverlaging voor olie is. Wel werd opgemerkt dat „niemand kan voorspel len” welke resultaten de particuliere be sprekingen zullen hebben die koning Feisal van Saoedi-Arabië wil voeren met andere olieproducerende landen. Den Haag lucht gegeven aan zijn mis prijzen. Van der Stoel: „Een Benelux stand punt zou denkbaar zijn geweest. Het is gewenst de Benelux te zien als een zaak van drie onderling samenwerkende lan den die ook naar buiten één lijn trek- ke.” De Benelux-landen hebben deze kans om duidelijk te maken dat de EEG meer moet zijn dan drie of vier grote landen, omgeven door een stoet van dwergen, op „We moeten natuurlijk nog uitrekenen wat nu het totale aandeel in de loonkos ten van de jongeren was en hoeveel dat aandeel nu omhooggaat, gevolgd door een berekening, wat dat nu voor de rentabiliteit gaat betekenen, maar in zijn algemeenheid is dat inderdaad wel waar.” De Belgische minister van buitenland se zaken, Renaat van Eslande, heeft dezer dagen een dergeljjke opsomming ten beste gegeven. Maar ook al zei hij met dit alles in het geheel niets nieuws, dan nog is zo’n benadering realistischer dan het omstandige verhullen van mis lukkingen, waarmee bewindslieden te Brussel het manifeste onbehagen van hun toehoorders willen overspoelen. Want steeds wanneer internationale ontwikkelingen vergen dat de EEG zich eindelijk waarmaakt, blijkt de funda mentele politieke wilsovereenstemming door het kale eigenbelang te worden weggevaagd. De voorbeelden liggen klaar: D oorlog in het Midden Oosten brak op 4 november uit, maar de EEG kwam pas op 6 november tot een politiek standpunt te laat om nog een rol van betekenis te kunnen spelen. De energiecrisis volgde in het spoor van de oorlog, maar eerst op 15 decem ber h ebben de regeringsleiders te Ko penhagen met een bibberhandje wat omtrekken van een gemenschappelijke energiepolitiek getekend. Verder is de EEG nog niet gekomen. Integendeel: tweezijdige afspraken tussen olieprodu- centen en EEG-lidstaten hebben zo’n gemeenschappelijke politiek al bij voor baat zijn betekenis op korte termijn ontnomen. Monetair is de eenwording verder weg dan ooit, aangezien Groot-Brittannië, Ierland, Italië en sedert kort ook Frank rijk hun munten aan de gemeenschappe lijke afspraken over de onderlinge waardeverhoudingen hebben onttrokken. Een dag voor dat Frankrijk besloot z’n frank uit het Europees verband los te wikkelen (en in de praktijk te devalue ren), onderschreef het in Rome een af spraak van de 20 „rijke” landen, dat tot elke prijs zou worden vermeden door devaluaties de concurrentiepositie te versterken, teneinde de gevolgen van de oliecrisis op economisch terrein dan maar op nationale basis te ondervragen. De organisaties voeren daarvoor aller lei cijfers aan, zoals rendementscijfers van één percent in bepaalde bedrijfstak ken. De regering heeft weer andere cij fers, of hanteert een andere interpreta tie, terwijl de bonden de ondernemers kortgeleden verweten hebben dat zij „misleidende” cijfers gebruiken. Vrijwel alle cijfers, die de drie partij en aanvoeren, zijn afkomstig van het Economisch Instituut voor het Midden- en kleinbedrijf (EIM), een in Den Haag zetelende organisatie. Een wijdverbreid misverstand is dat het EIM een organi satie van de bedrijfstak zou zijn en dat de cijfers, waarmee dit wetenschappelij ke bureau komt dus wel gekleurd zullen zijn. Drs. H. A. M. Roos, hoofd van de DEN HAAG. (ANP). De beslissing van de minister van economische zaken om aan garagebedrijven toe te staan het uurtarief voor reparatie- en onder houdswerkzaamheden met 2,50 te ver hogen, is nader uitgewerkt in de prijzen- beschikking onderhoud en reparatie per sonenauto’s 1974. Deze beschikking, die is gepubliceerd in de Staatscourant van 31 januari 1974, heeft ten doel om met behoud van werkgelegenheid tegemoet te komen aan de verslechtering van bedrijfsomstandigheden als gevolg van een belangrijk moment laten liggen. Waarom? „Omdat het zo druk was.” er geen over

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 17