Formidabele Langeweg maakte Planinc kansloos LUBBERS TEGEN BELG IN ACTIE Sosonko: Eerste meesterresultaat Kampioenschap bandstoten HANS VULTINK KRIJGT BESLIST NIKS CADEAU excuses aan VERWENDE SCHAATSPLOEG MAARSE OVER EUROPESE TITELSTRIJD Bestuur NAC afgetreden Jan Hoffmann Europees kampioen kunstrijden Hughes bood Theo Janssen 1 t lag ■tier it, tiet Aanklacht ingetrokken ■lil - 20 21 V R IJ D A G 1 FEBRUARI 1974 Weer een tweestrijd „Pflug in de vernieling” Promotie Kuijpers Status opgepoetst BROWNE NU ZEKER VAN OVERWINNING (Van onze sportredactie) (Van een speciale verslaggever) Donner: „ware” l Browne* 'Vierduizend gulden verdiend. WIM ANDRIESSEN (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) 15 Go Sosonko: Dwong Donner remise af. (Van onze sportredactie) Van Bracht: Kansloos tegen Van der Smissen. (Van onze sportredactie) BREDA. Het bestuur van de Bre dase eredivisieclub NAC is afgetreden. Het aantal contractspelers van 31 tot 24 terugbrengen; een zakelijk leider (mana ger) in dienst nemen; een actie om te komen tot een exploitatiesubsidie niet alleen van de gemeente Breda maar ook van de regio-gemeenten, en een actie om het toeschouwersaantal op te voeren tot minstens 8500 per wedstrijd. De voornaamste adviezen zijn; hand having van de huidige verenigingsvorm. als de nt Het was te verwachten dat Planinc het niet zou redden. Langeweg speelde formidabel, ’s Morgens aan de ontbijtta fel had hij met Enklaar nog diens partij tegen Planinc doorgenomen, er rekening mee houdend dat dezelfde variant op het bord zou kunnen komen. En dat gebeur de ook. Langeweg kreeg nu de kans een nieuwtje te lanceren dat zijn uitwerking niet miste. Timman doet zijn uiterste best die norm voor de derde achtereenvolgende Aanvankelijk zou oók de Nederlandse ploeg pas tien dagen voor de kampioen schappen naar Alma Ata afreizen maar een diepgaande studie over topsport op hoog niveau van Maarse en dr. H. Ie Nobel in samenwerking met prof. Bier steker uit Utrecht wees uit dat het voor keer te halen. Hij liet tegen Radulov opnieuw uitstekend schaak zien. Of er net wel of geen winst in de afgebroken stelling zit, is nog niet duidelijk. Voorlo pig heeft hij in elk geval een gezonde pluspion. optimale prestaties noodzakelijk was mi nimaal drie weken van tevoren op hoog te te gaan trainen. Dr. Le Nobel: „Dank zij de gegevens van de Olympische Spe len in Mexico hebben we dat uitgedok terd. Het is zelfs zo dat we hier nog iets te kort zijn om optimale prestaties te leveren op de drie kilometer.” is in feite van veel meer belang dan de WK in Heerenveen.” Een wedstrijd van de beste Nederlandse zwaargewicht op Nederlandse bo dem is voorlopig nog niet in zicht. Lubbers: „Het is niet moeilijk om een wedstrijd te maken, maar het is de kunst partijen te krijgen waarmee ik er ter, ne- ALMA ATA. „Atje wordt hier Eu ropees kampioene. Ze Is in een goede vorm en als ze het komend weekeinde goed weer heeft pakt ze ook nog twee wereldrecords ik dacht op de 1500 meter en het puntentotaal. Voor Sippie Tigchelaar zie ik op de drie kilometer nog geen wereldrecord weggelegd. Als iemand die drie kilometer pakt dan is dat Atje. Werkelijk, die kan op de baan alles.” Gerard Maarse, coach van de Neder landse damesschaatsploeg, wordt bijna lyrisch als hij praat over de mogelijkhe den van zijn grootste troef bij de Euro pese dameskampioenschappen, Atje Keu- len-Deelstra. Al drie weken lang ver toeft hij met zijn dames in het hoogge legen Alma Ata. „Maar verveeld hebben we ons geen moment. Daar is gewoon geen tijd voor. Maar wat ben ik blij dat we hier zo vroeg gekomen zijn. Let maar eens op: de Westduitsers, de No ren, de Zweden en de Finnen die pas deze week' gekomen zijn gaan helemaal de vernieling in. Die zijn doodmoe als ze zaterdag aan de start komen, dat effect hebben wij ook de eerste week meege maakt.” Dat hem dat tegen de sterke Ciocaltea zou lukken, had hij zelf niet verwacht. In een bijzondere scherpe partij kreeg hij echter het heft stevig in handen en kort voor de tijdcontrole zag de Roe meen van verdere tegenstand af. Een half punt uit de laatste partij is nu voor hem voldoende om én de beste Neder lander te worden én op negen punten te komen. Dieks kan tevreden zijn over zijn debuut. Hij won van Van Scheltinga en is zelf dicht in de buurt van de 50 percent gekomen. Uit de damesgroep weer wat betere be richten. Het ziet er naar uit dat alle drie de Nederlandse dames een half punt aan hun score gaan toevoegen, hoewel men hier voorzichtig met voorspellingen dient te zijn. WIJK AAN ZEE Omdat de deelnemers aan het 36ste Hoogovenschaaktoernooi zich donderdagavond in een bonte avond, met zingende zusjes en ander vermaak, zou den storten, zag het er naar uit dat Browne zyn overwinningsfeest nog even uit moest stellen. Browne had er niet op gerekend dat zyn enige concurrent, de Joegoslaaf Planinc, zyn afgebroken party tegen Langeweg toch nog even afmaakte en.ver loor. De afgebroken partyen waren aanvankelyk voor vandaag gepland. Planinc liet de feestelyke avond schieten en het gevolg was dat Browne nu niet meer in te halen is. Hij kan zaterdag de eerste prys van 4.000 opstryken. hotel weer omgeturnd tot wat het al enige jaren is: een rust- en lustoord voor vermoeide hoge Russische rege ringsautoriteiten. De stevige Russische serveersters maken dan plaats voor heuse geisha’s, de massagemeisjes ke ren weer terug en de Russische en Nederlandse schaatsters staan hun kamers weer af aan vermoeide parle mentsleden. meestergroep veilig te stellen. Ook de beste Nederlander promoveert, mits die een score van negen punten heeft be haald. Voor Kuijpers betekende dat, dat hij minstens één van zijn laatste twee partij moest winnen. In de meestergroep heeft Popov zich neergelegd bij een eerste plaats voor Kurajica. Na een snelle remise tegen Hartoch lag voor Kurajica de weg open om via Baljon zijn voorsprong verder uit te bouwen. Hij faalde niet en heeft nu aan een remise in de laatste ronde genoeg om de promotie naar de groot- Naar alle waarschijnlijkheid zal de strijd om het kampioenschap gaan tus sen de Oostduitse titelhoudster Christine Errath, die vierde staat en de Tsjechi sche Liana Drahova, die de tweede plaats bezet. Vooral laatstgenoemde is sterk vooruitgegaan. Ook Dianne de Leeuw bevindt zich met een achterstand van nog geen twee punten op Drahova in uitzichtrijk'e positie. Bessems, die zich tijdens zijn partij na missers herhaaldelijk tot de ex-biljart- matadoren Cees van Oosterhout en Piet van der Pol op de tribune wendde met een verontschuldigend: „Ik kan niks meer, helemaal niks”, zocht de oorzaak van zijn zwakke spel in gebrek aan tijd om te trainen. WINKEL. De strijd om de nationa le biljarttitel in het bandstoten belooft een spannende aangelegenheid te wor den. De krachtsverschillen bleken don derdag op de openingsdag van het in café De Boerdery in Winkel gespeelde toernooi zo klein, dat de acht deelne mers aanmerkelijk spannender strijd konden leveren dan in de eerder dit seizoen gespeelde titeltoernooien in het kader 47-1 en 47-2. Daarin stak Hans Vultink met kop en schouders boven de rest uit. Hij mag dan in Winkel ook favoriet zijn voor het kampioenschap bandstoten, de kersverse Eurpese kampi oen 47-1 zal er hard voor moeten knok ken. Enklaar was te goed op dreef de laatste ronden. Zijn zelfvertrouwen was zo groot dat hij zich tegen Pomar tot experimenten liet verleiden, die niet door de beugel konden. Pomar, die tot nu toe in dit toernooi niet veel anders doet dan plichtmatig toe te slaan als het echt te dol Wordt, sloeg ook nu toe. Ree is na een redelijke start steeds verder teruggevallen. In de matige vorm waarin hij steekt was ook Forintos hem te sterk. organisatie ten uitvoer ALMA ATA. De Nederlandse damesschaatsploeg logeert al ruim twee weken in het sporthotel Ala Tai, dat gelegen is op vijf kilometer van de Medeo-baan. De ploeg heeft het daar voortreffelijk naar de zin. Er is overdaad aan voedsel en men wordt op alle mogelijke manieren verwend. Coach Gerard Maarse is vol lof over dit sporthotel, in tegen- Betty Stove verloor in de kwartfi nale van het tennistoernooi in Fairfax van Frangoise Durr (6-4 6-4). De Haarlemse Miep Hartgers, een van de vierduizend toeschouwers bij de demonstratie van de Japanse keurturn- ploeg, was gisteravond de miljoenste be zoekster van het Ahoy-sportpaleis. In het toernooi om de Europa Cup voor basketbaltitelhouders won Ignis Varese met 100-80 van Racing Ford uit Antwerpen: Akademik Sofia versloeg Wieberberger met 94-79. Bij de dames liet het Bulgaarse Plovdiv Clermont UC met 65-55 achter zich. In het tennistoernooi van Richmond overklaste Hie Nastase de Amerikaan Pat Dupre met 6-0 en 6-1. Eerste divisie club Vitesse heeft gro te zorgen over het lage (gemiddeld 4500) aantal toeschouwers bij de thuiswed strijden. De club gaat binnenkort bij de gemeente Arnhem aankloppen. Ten aanschouwe van vijfduizend toe schouwers maakte Hoffmann bij de kuer de geringe achterstand goed, die hij in de verplichte figuren had op de Rus Serge Wolkow. De Rus werd tweede voor de Brit John Curry en de Tweede Russische deelnemer Vladimir Kowalev. Rob Ouwerkerk eindigde als 20ste op de een na laatste plaats. In de eerste ronde, die bijna twee sensaties opleverde, moest Vultink al alles geven om niet spectaculair van Ben Velthuis te verliezen. De boomlange Oldenzaler, die zichzelf vooraf in deze oostelijke derby als een soort Heracles had gekwalificeerd, en zijn tegenstander als FC Twente, stond na vijf beurten verrassend ver voor: 102-29. Maar Vul tink, die voor elke titel wil vechten alsof het zijn eerste moet worden, sloeg onverbiddelijk terug met series van 46, 52 en 32. Bij de finish was hij 23 punten (200-177) voorgebleven op Velthuis, die mopperde: „Ik heb toch goed gespeeld. Maar bij zo’n stand had ik deze partij niet meer mogen verliezen”. De andere titelpretendenten konden dit sterkst bezette bandstoottoernooi van de laatste jaren niet aan de series en het moyenne van Vultink tippen. Zeker de 29-jarige Limburger Jean Bessems niet, die in zijn eerste partij bijna ten onder ging tegen Piet Dekker ut Doodéwaard: 200-197, na niet minder dan 50 beurten. Naast de Europese titef voor Atje „maar Statkevitsj en vooral Averina zijn erg gevaarlijke tegenstandsters” meent Maarse dat ook Sijtje van der Lende en Truus de Koning-Dykstra erg ver kunnen komen. „Zeker bij de eerste twaalf. Wat Sippie Tigchelaar betreft moet ik zeggen dat het alle kanten uit kan. Technisch is ze nog niet van die klasse dat ze de optimale omstandigheden kan benutten. Het is wat te veel kracht en te weinig souplesse. Ze zou wat aan ritmische gymnastiek moeten gaan doen, maar als ze de 500 meter goed rydt, en dat kan ze soms, dan wordt ze heel gewoon tweede. Dan kunnen de Russin nen ook haar niet bijbenen.” het leven financiële brengen. Een EK echter, dat, hoe men het ook wendt of keert, in de top een tweestrijd gaat worden tussen Rusland en Fries land. Atje Keulen-Deelstra, Sijtje van der Lende en Truus de Koning-Dijkstra zijn pure Friezinnen, terwijl Sippie Tig chelaar uit Emmeloord ook al uit Fries land afkomstig is en nu nog in Heeren veen traint. Over de voertaal in de dameskernploeg hoeft men zich dan ook geen problemen te maken. Toch wil Maarse van dat enorme Friese over wicht geen probleem maken, zoals hij in het verleden wel eens heeft gedaan. „Het zijn allemaal Friezinnetjes, nou en. Friezen zijn toch ook Nederlanders ZAGREB (ANP) De 18-jarige Oost- duitser Jan Hoffmann is donder dagavond Europees kampioen kunst- rijden geworden. De nummer drie van het vorig jaar werd daarmee de opvol ger van de vijfvoudige Europese kampi oen Ondrej Nepela uit Tsjecho-Slowa- kije, die evenals de zilveren medaille winnaar van vorig jaar in Keulen de Rus Tsjetveroesjin, zich heeft terugge trokken. financieel goed uitspring”. Coopmans wordt in België aangemerkt als een zwaargewicht met mogelijkheden op internationaal niveau. Lubbers: „En ze hebben mij gearrangeerd om hem de kans te geven dat te bewijzen”. Inmiddels is Lubbers in onderhandeling getreden met circusdirecteur Toni Boltini, die hem als extra attractie aan zijn gezelschap wil verbinden. Wat Lubbers precies moet opvoeren is nog niet precies duidelijk. Lubbers: „Ik wil in ieder geval niet dat het in tegenstrijd met de reglementen van de boks- bond is, want daarnaast ga ik gewoon door met baksen”. Middengewicht Jo van de Broek en zwaarwelter James Vrij zullen op 18 fe bruari hun profdebuut maken. Dit gebeurt in het programma dat vooraf gaat aan de partij tussen Fighting Mack en de Amerikaan Manuel Gonzalez in het Rotterdamse Ahoy. Ook Verstappen, Thoonen en Tuininga komen die avond in de ring. stelling tot het vorige luxe hotel in Alma Ata, waar de ploeg een week verbleef. Óp zich een klein raadsel, want Ala Tai is een uiterst simpel ogend vakantieverblijf. Dat raadsel is is echter snel opge lost als men weet dat de naam van „sporthotel” een uitvinding voor twee weken is. Onmiddellijk na de Euro pese kampioenschappen wordt het In het schrijven legt Hughes onder meer uit dat hij „door zijn geëmotio neerde aard niet altijd beseft dat hij iets te veel zegt”, dat „zo iets bovendien vaak uit zijn ware proporties wordt gelicht” en dat het „nooit zijn bedoeling is geweest Janssen te kwetsen.” Theo Janssen heeft naar aanleiding van deze verontschuldiging die hij giste ren in de bus kreeg, besloten zijn aan klacht wegens smaad tegen Hughes, in te trekken. Janssen: „Dat zal vandaag nog gebeuren. Ik heb toch wel respect voor Hughes dat hij zo’n brief geschre ven heeft. Ik weet hoe moeilijk dat juist voor hem geweest moet zijn.” Hughes weigerde vanmorgen uitleg te geven over zijn initiatief. Veel positieve reacties hebben Gerard Maarse de overtuiging gegeven dat de Nederlanders juist hebben gehandeld door zo vroegtijdig naar Rusland af te reizen. Niettemin zegt Herbert Hoefl, de Westduitse coach honend: „Maarse is ouderwets. Hij moet eens wat moderne literatuur gaan lezen. De nieuwste on derzoekingen hebben uitgewezen dat het onzin is zolang op hoogte te zitten.” Maarses reactie daarop: „Het komend weekeinde zal het uitwijzen. Ik zeg dat Monica Pflug helemaal de vernieling ingaat. Die rijdt geen streep.” De Russen hebben kosten nog moeite gespaard om te voorkomen dat hun rijdsters voor eigen publiek opnieuw af gaan, zoals vorig jaar in Brandbu en Stromsund. Maar niet alleen de Russen, vrijwel alle schaatslanden hebben zich veel beter voorbereid dan andere jaren. De stimulans die er is uitgegaan van rijden op de wonderhaan van Alma Ata heeft een zeer gunstige invloed gehad op het damesschaatsen in vrijwel alle lan den. Maarse: „De impuls die er van Alma Ata is uitgegaan is van enorm belang voor het damesschaatsen. Deze EK „Atje wordt kampioen” AMSTERDAM Eind april, een half jaar na zyn gevecht met Cassius Clay, zal Rudi Lubbers weer in actie komen en wel tegen de Belgische hoop Jean Pierre Coopmans. In hetzelfde programma zal ook zijn broer Jan tegen een Belgische tegenstander aantreden. Zoals verwacht heeft de Zwitserse Karen Iten zich na de eerste drie ver plichte figuren aan het hoofd geplaatst van het Europees dames-kampioenschap. De voorsprong, die zij in het .korte programma’ verwierf is gezien haar zwakke kuer onvoldoende om de titel te bemachtigen. Dit gebeurde tijdens een buitengewone algemene ledenvergadering die donder dagavond in Breda werd gehouden Het bestuur blijft demissionair tot een nieuw bestuur is gekozen. De reden van deze stap is dat men ruimte wil scheppen om de adviezen van de in december 1973 in geroepen organisatie en commissie ten uitvoer te Donner had aangekondigd Sosonko te zullen verslaan. Hij trof de kandidaat- meester ook nog onaangenaam door in diens lijfvariant met een nieuwe bestrij dingswijze aan te komen. Het zag er voor Sosonko nogal dreigend uit, en het laatste halve puntje voor een meesterre sultaat leek nog niet zo gemakkelijk te veroveren. De felicitaties voor beiden bleven echter niet lang uit. Donner ver- trouwdte de stelling niet helemaal en nam met remise genoegen. Sosonko dus kandidaat-meester, terwijl Donner aan de grootmeesternorm voldeed. Hij bezit die titel reeds dus feitelijke betekenis heeft dit niet, maar het is toch altijd prettig die status weer eens op te poet sen. Bessems kon in zijn partij in de tweede ronde tegen Velthuis zijn titel- kandidatuur niet waarmaken. Hetzelfde geldt enigszins voor de 19-jarige Chris van der Smissen uit St. Willebrord, die in Winkel, waar de omstandigheden opti maal zijn, zijn titel verdedigt. Zondag bij de finales komen 50 supporters hem daarbij steunen, ’s Middags kwam Van der Smissen niet tot imponerende series tegen de zonder aspiraties aan dit toer nooi begonnen Alkmaarder Jaap Ligt- hart. ’s Avonds ging het tegen Rini van Bracht, die in Winkel een verloren drie bandenseizoen probeert te vergeten, aan zienlijk beter.(200-126). Een belangrijke concurrent van Vultink, die tot nu toe zeven nationale bandstoottitels verza melde, zou echter ook de tweevoudig ex- kampioen Henk de Kleine uit Helmond kunnen worden, die zich kennelijk hele maal op het bandstoten heeft geconcen treerd. DEVENTER. In een brief aan Theo Janssen, oud-administrateur van de voetbalvereniging Go Ahead Eagles heeft Barry Hughes zijn verontschuldi gingen aangeboden voor de denigrerende opmerkingen die hij enige tijd geleden in een interview in het voetbalweekblad voetbalvereniging Go Ahead Eagles, Janssen maakte. Eindelijk weer een grootmeester. Na nog een krachtzet werd de Zuid- slaaf gedwongen een stuk te offeren dat tot wilde verwikkelingen leidde. Door de overwinning van Browne op Quinteros kwam Donner (remise tegen Sosonko) met Planinc op de tweede plaats, twee punten achter de trotse overwinnaar. Browne was overigens nogal veront waardigd over het spelletje dat Quinte ros hem voortoverde. Dat ging als volgt: 1. e4 c5, 2. Pf3 d6, 3. Lb5 (schaak) Ld7, 4. Ld7: Dd7:, 5. c4 Dg4, 6. 0-0 De4:, 7. d4 cd4, 8. Tel Dc6, 9. Pd4: Dc4:, 10. Pa3 Dc8. Browne dacht een uur na en veegde toen Quinteros binnen 15 zetten op een verschrikkelijke manier van het bord. Na afloop van de partij verliep de analyse nogal vinnig. Browne kon het moeilijk verkroppen dat hij zo tegemoet getreden was. „Ik heb de laatste drie weken geen keu aangeraakt. Ik heb het te druk met m’n werk. Dat staat op het ogenblik voorop. Ik wil me dit seizoen nog wel even concentreren op het kampioen schap 71-2, omdat ik in die spelsoort graag train. Over drie jaar, als ik mijn mijn toekomst veilig gesteld denk te hebben, gaf ik me helemaal weer op het biljarten werpen. Dat ben ik 32, net zo oud als Vultink toen hij doorbrak”. Grootmeestergroep 14e ronde: Matulovlc (Joeg)Hecht (WDld) afgebr.Planinc (Joeg) Langeweg (Ned) 0-1, Timman (Ned)Radulov (Buig) afgebr., Forintos (Hong)Ree (Ned) 1-0, Ghltescu (Roem)—Adorjan (Hong) rem., Brow ne (VS)—Quinteros (Arg) 1-0, Enklaar (Ned)— Pomar (Sp) 0-1, Sosonko (Ned)Donner (Ned) rem. Stand na 14 ronden: 1. Browne 11; 2 en 3. Planinc en Donner 9; 4. Hecht 8 en 1 afgebr.; 5. Matulovlc 714 en 2 afgebr.; 8. Sosonko 714; 7. Timman 7 en 1 afgebr.; 8. Pomar 7; 9. Radulov 614 en 1 afgebr.; 10 en 11. Forintos, Quinteros 614; 12. Enklaar 5 en 1 afgebr.; 13. Adorjan 5; 14, 15 en 16. Ghltescu, Ree, Langeweg 414. Meestergroep 14e ronde: Garcia (Cuba) Mohrlok (WDld) rem.; Pytel (Polen)—Elsing (WDld) rem., Ciocaltea (Roem)—Kuijpers (Ned) 0-1, Keene (Eng)—Bachtiar (Indonesië) rem.; Tarjan (VS)—Antunac (Joeg) rem., Dieks (Ned)—v. Scheltinga (Ned) 1-0, Hartoch (Ned)—Popov (Polen) rem. Kurajica (Joeg)— Baljon (Ned) 1-0. Stand na 14 ronden: 1. Kurajica 10; 2. Popov 9; 3-6. Ciocaltea, Keene, Tarjan, Kuijpers 814; 7. Antunac 8; 8. Mohrlok 714; 9. Hartoch 7; 10- 13. Pytel, Dieks, Elsing, Garcla 6; 14. v. Scheltinga 514; 15. Bachtiar 414; 16. Baljon 214. Damesgroep 10e ronde: Reicher (Roem)— Kalchbrenner (Joeg) afgebr., Bruinenberg (Ned)—Laakmann (WDld) afgebr.; V.d. Gies sen (Ned)Ferrer (Sp) rem.; Timmer (Ned) Litmanowlcz (Polen) afgebr., Nicolau (Roem) Karakas (Hong) l-O, Vokralova (Tsj.-Sl.)—Ivan- ka (Hong) afgebr. Stand na 10 ronden: 1. Nicolau 8; 2. Ivanka 7 en 1 afgebr.; 3. Karakas 6; 4 en 5. Vokralova, Lltmanowicz 5 en 1 afgebr.; 6-8. Timmer, Laakmann, Kalchbrenner 414 en 1 afgebr.; 9 en 10. Bruinenberg, Reicher 314 en 1 afgebr.; 11. Ferrer 214; 12. V.d. Giessen 2. 14e ronde: Ciocaltea

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 21