Enorme toeloop Ortoli waarschuwt regeringen voor achteruitgang heroïnepatiënten in Amsterdam Duitse lotto gaat hoofdprijs verdrievoudigen Verkeerslawaai hindert 30 a 40 pet van bevolking Hendriks wil in zaak-Dennendal bemiddelen Constante wapenstroom naar Midden-Oosten Bij overval in Ulster twee Polen drossen massaal van cruise-schip doden PvdA doet een beroep op Audet Syrië zou nieuwe voorstellen van Kissinger overwegen ■B ■M 'b OVER TROEPENSCHEIDING MET ISRAEL Vooral uit Sovjet-Unie en Frankrijk AL 81 PASSAGIERS BLEVEN NA PASSAGIEREN WEG Waarnemingsstation bij Doggersbank BANKOVERVALLER IN PARIJS GEDOOD 1974 v R IJ D A G FEBRUARI 1 Volgend jaar 1.5 miljoen (Van onze redacteur in Bonn) Wanhoopsactie V erbl i jf svergunning I i BEIROET (AP) Syrië over weegt op het ogenblik nieuwe voor stellen van de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger over de scheiding van de Syrische en Israëlische troepen aan het front in de heuvels van Golan, zo is gisteren in de Libanese hoofd stad Beiroet vernomen. BRUSSEL „De huidige achter uitgang in de EEG is niet voor tweeërlei uitleg vatbaar. Het ogen blik is aangebroken waarop het be leid op de verschillende gebieden opnieuw aan de nationale staten wordt getrokken tegen het belang van onze landen en tegen het be lang ook van een wereld die be hoefte heeft aan de Europese aan wezigheid”. (Van onze redacteur in Brussel, Henk Kolb) I rtt> ai i ft 11 s r Mirages Tweevoudig HAMBURG Eenentachtig deelnemers aan een cruise met een Pools passagiersschip hebben het passagieren in Oslo, Hamburg en Kopenhagen benut om van boord weg te blijven. 64 van hen deden dat in Hamburg af gelopen maandag, zo werd gisteravond bekendgemaakt. In Oslo waren eerder vijf passagiers van boord gestapt. Gisteravond in Kopenhagen ver dwenen opnieuw twaalf Polen. Europese Commissie somber over EEG FRANQOIS ORTOLI „Volksduit- van DEN HAAG (ANP). Minister Vor- rink van Volksgezondheid en Milieuhy giëne schat het percentage van de bevol king dat hinder heeft van verkeersla waai op dertig a veertig. Ernstige hinder van dit lawaai ondervindt vijf a tien percent van de bevolking. DEN HAAG (ANP). Staatssecreta ris Hendriks van Volksgezondheid is, als hem daarom gevraagd wordt, bereid zich in verbinding te stellen met alle betrok kenen bij de „zaak-Dennendal” voor het vinden van een bevredigende oplossing. Hij heeft dit gisteren in de Tweede Kamer gezegd. De bewindsman zei dat hij tot dusverre niets nagelaten heeft om de zo broodnodige rust op „Dennen dal” te herstellen. g de ders gis- iaar- ■dam iver- bed. n de man idere niet zijn, dis om ncie De naar ring gesticht en twijfel doen rijzen aan de wil van de regeringen om vooruit te gaan en aan het vermogen van de Euro pese instellingen om hun opdracht te vervullen”, aldus de commissie. De leiders van vandaag moeten ant woord geven op twee vragen, zo zegt het stuk: ambassadeur die het hele voorval nogal pijnlijk vond, „geheel vrijwillig”. Vanuit Damascus kon geen officiële bevestiging van dit bericht worden ver kregen. Volgens Al Ahram zijn de Syri sche voorstellen woensdag, tijdens een bespreking tussen Fahmy en Hermann Eilts, de Amerikaanse ambassadeur in Cairo, aan de Verenigde Staten doorge geven. ritse verk ein- gen. illen de iden zo 1 de r J. gend ide- f tot p de suc- vor- ts te nder sren. drie rden bij j-1. arbij het ichte nge- ït de p de van ri in men kun- •eik- het ikale sche atse- 7 en bas- sgen re de cen- het eren icul- de offi- di- n in ,t in toe- met S of 3 te ver- jrijk icul- 1 dr. rake liteit a in „Indien de Europese eenheid alleen voor tijden zonder moeilijkheden be stemd is, kan geen van de doeleinden die wij ons hebben gesteld worden bereikt, noch op korte termijn noch in 1980. Sedert enkele weken hebben achteruit gang en mislukking in de EEG verwar- ■x AMSTERDAM (ANP). Het Medisch Consultatiebureau voor Alcoholisme en Drugs in Amsterdam heeft het aantal patiënten de afgelopen jaren sterk zien toenemen. Sinds augustus 1973 is vooral de toeloop van heroïnepatiënten over stelpend. Dit staat in een rapportje van wethouder A. A- Verheij (Openbare Ge zondheid) aan de hoofdstedelijke raads commissie voor de openbare gezondheid en het ziekenhuiswezen. In een officiële bekendmaking werd in de Syrische hoofdstad Damascus gezegd dat de centrale leiding van het Nationa le Progressieve Front woensdagavond onder voorzitterschap van president Ha fez Assad een langdurige vergadering heeft gehouden Er werd niet gezegd wat op de vergadering besproken is, maar volgens berichten in de Arabische pers kan ieder ogenblik een antwoord van de Syrische leiding op de voorstellen van Kissinger verwacht worden. De nog onbekende voorstellen van Kissinger zijn volgens het in Cairo ver schijnende dagblad Al Ahram dinsdag aan de Syrische leiding voorgelegd door de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken Ismail Fahmy. Al Ahram berichtte gisteren dat Syrië enkele duidelijk omschreven voorstellen Het Poolse schip, de Stephan Batari, was een week geleden in de Poolse havenstad Gdingen uitgevaren voor een veertiendaagse cruise. Aan boord bevon den zich toen 400 passagiers en 300 bemanningsleden. Het Poolse passagiersschip Stefan Batari. Commissievoorzitter Francois Xavier Ortoli heeft weliswaar niet gedreigd met aftreden, maar hij zei wel dat er een moment kan aanbreken dat een politiek verantwoordelijk mens moet zeggen: nu gaat het niet meer. Het dreigen daarmee noemt hij, met verwijzing naar zijn Nederlandse voorganger Mansholt die dat destijds wel deed: „Een oud num mertje afdraaien”. De commissie signaleert in haar ver klaring dat Europa wordt geconfron teerd met een nieuwe situatie die zijn zwakheden en zijn afhankelijkheid on genadig aan het licht brengt maar daar bij ook de noodzaak van eenheid aan toont. Europa echter, zo zegt de commis sie, wordt door deze beproeving overval len in een crisistoestand, die voortvloeit uit gebrek aan vertrouwen, aan politieke wil en aan helder inzicht in de proble matiek. Wanneer geen gemeenschappe lijke acties worden ondernomen om deze situatie te doorbreken zal het overleven van de gemeenschappelijke verworven heden de „dodelijke achteruitgang” niet kunnen verbergen. Het patiëntenbestand steeg van 528 in 1968 via 828 in 1970 tot bijna 1100 in 1973. Volgens de wethouder komen er per medio december vorig jaar dagelijks ca. 150 ambulante patiënten aan de poli kliniek. Wekelijks melden zich 15 nieu we patiënten terwijl het niet mogelijk is er meer dan drie in te schrijven. Het gevolg is een groeiende wachtlijst. De sterke toeneming van het aantal patiënten wordt als één van de oorzaken genoemd van de stijgende exploitatiete korten. Over 1973 wordt een tekort van ƒ350.0000 verwacht. Van 1970 t.m. 1972 bedroeg het tekort ruim 315 000. AMSTERDAM (ANP). Het bestuur van de PvdA „is ernstig verontrust” door de geruchten in de pers over moge lijke samenwerking tussen De Telegraaf en het Audet-concern bij de exploitatie van het Limburgs Dagblad en het Dag blad van Noord-Limburg. Het ogenblik is nu gekomen, zo zegt de commissie verklaring, om duidelijk vast te stellen of onze volken al dan niet hun solidariteit willen versterken of zij verenigd dan wel gescheiden het hoofd willen bieden aan de grote interne en externe uitdagingen waartegenover ieder van de lidstaten zich nu geplaatst ziet. De eerste reacties in Brussel op de Mevrouw Meir, de Israëlische premier, heeft woensdag gezegd dat Israel bereid is uit dit gebied terug te trekken, maar zij herhaalde tevens dat Israel pas met Syrië over vrede wil onderhandelen als Damascus een lijst bekendmaakt van de in Syrië gevangen gehouden Israëlische krijgsgevangenen en als het Rode Kruis toestemming krijgt om deze gevangenen te bezoeken. Volgens radio-Caïro heeft Fahmy in middels gezegd dat contact is opgenomen met Syrië over de kwestie van de Syri sche deelneming aan de volgende fase van de Arabisch-Israelische vredesbe sprekingen in Genève. Ook zou Fahmy gezegd hebben dat Egypte niet zonder Syrië aan de onderhandelingstafel in Genève wil terugkeren. De minister verstrekte deze ramingen tijdens het debat over de begroting van Volksgezondheid en Milieugyiëne giste ren in de Tweede Kamer. In de afgelopen weken was de groot ste zorg van de staatssecretaris de moge lijkheid dat de patiënten bij het conflict zouden worden betrokken. In het con flict zelf heeft hij zich niet willen mengen omdat zijn bevoegdheden niet zo ver gaan. Vanwege zijn grote zorg kwam Hendriks tot het advies de zaak terug te draaien (onder meer het intrek ken van het ontslag van drs- Muller). Wie uit Oost-Europa vlucht ligt in dit opzicht bij de Westduitse autoriteiten nog altijd beter in de markt dan die bijvoorbeeld wil uitwijken uit Chili of Portugal. Het frappante is wel dat deze Poolse massavlucht precies samenvalt met onderhandelingen over het repatrië ren van „Poolse Duitsers” die Bonn met de plaatsvervangende Poolse minister ver- I van isbe- isten f nog I :aris. I our- I ons I er is I dat I 1 de ndse I erla- I taris I h et V op I iring I een tkist Zij behoren tot de naar schatting twee miljoen Baltische Duitsers die er als minderheid na de Russische inlijving van Estland, Letland en Litauen nog over zijn. Van hen zouden er 40.000 aanvragen voor emigratie naar West- Duitsland hebben ingediend. Ongeveer 800 slechts krijgen er jaarlijks een kans. Sedert Breznjev vorig jaar kanselier Brandt in Bonn bezocht, steeg het aantal vorig jaar plotseling tot 4000. Bonn is bereid nog grotere aantallen op te ne men en wil nu om te beginnen zich in Moskou inzetten voor de zes demon stranten. De Duitse lotto, waarin ook veel Ne derlanders hun geluk beproeven, onder vindt de laatste tijd een groeiende con currentie van de nationale loterijen in de omringende landen, die geleidelijk hun uitkeringen verhoogd of andere aantrekkelijke regelingen hebben getrof fen om de zuigkracht van de Duitse lotto teniet te doen. Minister Mohamed Habroesj van de Federatie van Arabische Emiraten heeft in een interview met het Libanese dagblad „Al Bayrak” bevestigd dat een wapentransactie is gesloten tussen Frankrijk en de Federatie. Een aantal Mirages waren al ontvangen en de rest Vliegtuiglawaai bezorgt op het ogen blik vijftien percent van de bevolking overlast, voor de ernstig gehinderden bedraagt dit 2 percent. Vermindering van de geluidshinder in de geplande „schoonmaakperiode” tot 1980 is mogelijk, al mag niet verwacht worden dat het in 1980 in ons land doodstil zal zijn. Maar door nu de be staande lawaaibronnen drastisch te be perken en er vooral naar te streven nieuwe bronnen geen kans te geven, kan het percentage vliegtuiggehinderden te ruggebracht worden tot 10 en dat van de ernstig gehinderden tot 1, aldus de minister van Volksgezondheid. Dit zegt de Europese Commissie in een „verklaring over de staat van de ge meenschappen”. De huidige toestand schept zulke grote gevaren dat de com missie het zijn plicht acht zich plechtig te richten tot de staatshoofden en de regeringsleiders (en naar zij zegt op die manier tot de burgers van alle EEG- landen) opdat de lidstaten met daden bevestigen dat zij voor Europa hebben gekozen. „Met daadwerkelijke en volle dig gemeenschappelijke acties moet een antwoord worden gezocht op de uitda ging waartegenover wij ons geplaatst zien”, aldus de commissie. sers” en zogenoemde „Rijksduitsers” het één word je door afkomst” het ander door een besmettelijke ziekte, want het ongeluk wil dat de Polen noch de Westduitsers precies weten hoeveel mensen dit betreft. DEN HAAG (ANP). —Er bestaan plannen om te komen tot de vestiging van een vast waarnemingsstation in het midden van de Noordzee, ter hoogte van de Doggersbank. Het station is bedoeld voor meteorologische waarnemingen. voor de troepenscheiding naar voren heeft gebracht. Onder meer zou worden geëist dat Israel zijn troepen terugtrekt uit de gebieden die het in de oorlogen van 1967 en 1973 op Syrië heeft vero verd. Minister Westerterp (Verkeer) heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld in een „storm-nota”, waarin hij nader in gaat op de beveiliging van ons land tegen stormvloed. Uit deze nota blijkt, dat de Noordzee- keringen thans voor ongeveer 35 percent zijn verhoogd, waarmee een bedrag was gemoeid van rond 550 miljoen. Met de voltooiing van het totale werk thans gepland in 1985 is nog ruim ƒ1100 miljoen gemoeid. Deze motieven zullen in eerste aanleg door het ministerie van Binnenlandse Zaken in Bonn waarschijnlijk niet wor den erkend Omdat geen der betrokke nen aan directe politieke vervolging schijnt te hebben bloot gestaan, zulen ze de status van politieke vluchteling niet kunnen krijgen. Maar vertegenwoordigers van het Hamburgse stadsbestuur hebben de vluchtelingen gisteravond al verze kerd dat geen van hen bevreesd hoefde te zijn te worden teruggezonden. Ook zonder officiële vluchtelingenstatus zullen zij op een verblijfs- en werkver gunning kunnen rekenen. Van de 64 in Hamburg afgestapten zijn er twintig die beweren dat bij hen „Duits bloed door de aderen stroomt”. Zij hebben gevraagd in de Bondsrepu bliek te mogen blijven. De overigen willen emigreren naar de Verenigde Sta ten. Als reden voor hun ontevredenheid gaven de vluchtelingen die bij hun actie blijkbaar geen strobreed in de weg werd gelegd zowel economische als politieke motieven op. van ere- 1,50 dan :der- ester rerg- der- van ngte, ie ze hun ierkt ■vege king gen- >riek send op hij zilde niet leek en leem het stal- on- conjunctuurbeleid en een monetair be leid voeren los van of zelfs tegengesteld aan het beleid van de anderen, of verei sen de reeds verwezenlijkte solidariteit van onze volkshuishoudingen en de ge lijkheid van onze problemen ten opzich te van de derde landen een diepgaande harmonisatie van onze doelstellingen en beleidsvormen? BONN (DPA). De ministers van Financiën van de Duitse deelstaten heb ben zich gisteren op een bijeenkomst in Bonn uitgesproken voor een verdrievou diging van de hoofdprijs van de Duitse lotto tot anderhalf miljoen mark. De nieuwe regeling moet op 1 januari 1975 ingaan. PARIJS (DPA). Bij twee bankover vallen in Parijs en in een Parijse voor stad zijn gisteren een overvaller gedood en twee gewond. Een politie-agent en een vrouw van 83 liepen ernstige ver wondingen op. verklaring van de Europese Commissie zijn niet ongunstig, hoewel men van mening is dat zij op een wat hardere toon had kunnen worden gesteld. van de vliegtuigleverantie werd binnen kort verwacht. Bovendien overwoog de Federatie het bestellen van nog meer gevechtsvliegtuigen om de luchtmacht te versterken. Hij ontkende dat de vliegtui gen worden doorgeleverd aan Pakistan. Volgens het Libanese weekblad Al- Hawadess heeft president Pompidou van Frankrijk tien straalgevechtsbommen- werpers van het nieuwste type Mirage toegezegd aan Saoedi-Arabië. De ontwik keling van de „F-l” is bijna klaar en hij wordt beschouwd als het „modernste type van zijn klasse”. 2. Bestaat er een enkele Europese staat die binnen het huidige internatio nale bestel, waarvan de resultaten voor ieder van ons beslissend zullen zijn, alleen een echte invloed kan uitoefenen en daarbij een gewicht in de schaal kan leggen dat vergelijkbaar is met dat van een verenigd Europa. „Als deze geruchten juist zijn dreigt in Nederland opnieuw afbreuk gedaan te worden aan de verscheidenheid van de dagbladpers”. Voor Limburg zou een consequentie zijn dat er uiteindelijk één regionale krant overblijft. Het bestuur van de PvdA is van mening, dat in Limburg verdere verschraling van de pers onaanvaardbaar is- „Voor een goed functioneren van een democratische samenleving is het nodig dat in elke regio naast elkaar meer onafhankelijk geredigeerde dagbladen blijven bestaan”. Het PvdA-bestuur doet een dringend beroep op het Audet-concern „het cul tuurgoed van een vrij en onafhankelijke pers niet op te offeren aan economische belangen”. van Buitenlandse Zaken, Josef Cyrek, net nogal succesvol heeft afgesloten. Po len heeft beloofd de eerstvolgende vijf jaar de naar schatting nog enkele hon derdduizenden van Duitse afkomst die in dit land leven, een uitreisvergunning te zullen verschaffen. Dit jaar zullen hier van volgens minister Cyrek 50.000 men sen kunnen profiteren. Het betreft zogenoemde LONDEN/BEIROET. (UPI. AFP en Reuter) De Sovjet-Unie is niet inge gaan op Amerikaanse suggesties dat de supermogendheden zich enige zelfbeper king zouden moeten opleggen bij de wapenleveranties aan het Midden-Oos- ten. Ook zijn er geen aanwijzingen dat Moskou daar in de nabije toekomst toe bereid is. zo menen diplomatieke kringen in Londen. Dat zou zijn gebleken tijdens Russisch-Amerikaans overleg sinds de oktoberoorlog. 1. Kan elk van de EEG-landen een In de buurt van de Parijse beurs kwamen ’s middags vier mannen een bank binnen. Zij dwongen een kassier tot afgifte van contanten en goudstaven, ter waarde van twee miljoen francs- Ze waren eerst van plan drie cliënten van de bank als gijzelaars mee te nemen, maar ze werden door de politie verrast Er werd over en weer geschoten, waarbij een vrouw van 83 ernstig werd gewond. De rovers ontkwamen met hun buit in een auto. Op vrijwel dezelfde tijd overvielen vier mannen een bank in de Parijse voorstad Chatillon-sous-Bagneux. waar ze 40.000 francs buit maakten. Hun auto werd echter door politie aangehouden. Bij de schietpartij die volgde werd een overvaller gedood. Twee gewonde rovers konden worden ingerekend. Ook een po litieman raakte gewond- De vierde rover kon ontkomen, maar zonder de buit. Tot welke wanhoopsacties heimwee kan voeren bewezen zes „Baltische Duit sers” die uit Letland en Estland naar Moskou waren gereisd om daar voor de Westduitse ambassade te demonstreren in de hoop een uitreisvisum te krijgen. Vier van de demonstranten werden ter stond door de Russische politie opgepakt, twee wisten het ambassadegebouw bin nen te gaan. Gisteren zijn ze daaruit weer vertrokken. Volgens de Westduitse BELFAST (UPI). Gemaskerde mannen hebben gisteren in Newtownab- bey, een voorstadje van Belfast twee arbeiders doodgeschoten en drie gewond. De overvallers drongen een bouwkeet binnen waar dertien elektriciens in schafttijd zaten te kaarten. Ze eisten dat de arbeiders hun loonzakjes, die ze ’s morgens in ontvangst hadden geno men, zouden afgeven. Degenen die pro testants waren moesten knielen. De overvallers schoten daarna over de hoofden van twee arbeiders die het be vel hadden opgevolgd. Hun kogels trof fen de anderen van wie er twee dodelijk werden getroffen. Drie anderen werden gewond. De „voorlopige” vleugel van het ver boden Ierse Republikeinse Leger (IRA) gaf gisteren een waarschuwing uit dat alle Britse belangen in Ierland zullen worden aangevallen tot de in Engeland gevangen zittende leden van het IRA naar gevangenissen in Noord-Ierland zijn overgebracht. N toevloed van Russische wapens Egypte, Syrië en Irak zou niet alleen de oorlogsverliezen hebben ge dekt, maar het wapenarsenaal van deze landen groter hebben gemaakt dan voor de oorlog. Volgens deze zegslieden heeft de Sovjet-Unie twee hoofdredenen voor de omvangrijke wapenleveranties: in de eerste plaats kan Moskou hierdoor zijn invloed in deze landen behouden en in de tweede plaats zijn de leveranties voor Moskou een belangrijke inkomstenbron van harde valuta betaald door de olie- staten, zoals Saoedi-Arabië en Koeweit. Libië schijnt hieraan niet meer bij te dragen. Volgens schattingen zou de Sov jet-Unie tijdens en na de oktoberoorlog op deze manier 400 a 500 miljoen dollar hebben ontvangen. Over de omvang van de Westeuropese (vooral Franse en Britse) wapenleveran ties zijn geen cijfers bekend, maar vol gens schattingen zou de laatste maanden voor honderden miljoenen dollars oor logstuig zijn geleverd. Het gaat onder meer over luchtdoelraketten, gevechts vliegtuigen, tanks en luchtafweersyste men.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3