OUD-COMMODORE BARENDSE: schip was eerlijker geweest I Monument met drie taferelen over oorlog tegen Israel I I „Een zeemansgraf voor het s: .rWw’WWïWfiïS ■f fcii <1 O ij ‘1 A --er Hl W VRIJ DAG 1 FEBRUARI 19 74 7 N VIS Drankorgel Trots Goed gesternte A Y Positie sterk Verlanglijst Belachelijk Suez-kanaal [aws= y^iddellariHsesZee: issuer _'Z -*** 3 R iL. IJ SUEZKANAAL^ ^SUEZKANAAL 6 „Niets goed” ik’ |p T E 11 S NA r VWu 5 E $(3 Y f P^ZT E Al i.i R He ike iar 1 EX-KAPITEIN C. SNELLEMAN (64 jaar) Nieuw Amsterdam gaat naar de sloper ■N rechtstreeks I er OUD-COMMODORE G. BARENDSE im [W Anwar Sadat wordt bedankt Mitla Port Said Port S.i.d-, Collectief laten groepen Russische toe risten zich langs de rijkdommen in het museum voeren.„Russen niets goed”, zegt een hotelportier. ving in de toeristenkermis bij de pirami den van Gizeh, even buiten de stad. Het toerisme komt weer op gang, al is er geen vrede. beiders, die het toch al niet breed had den, nog eens 300.000 gulden op. ging over van de Nieuw-Amsterdam op de Rotterdam, maar daarmee had de oude Nieuw-Amsterdam niet afgedaan. DE KRANTEN publiceren dagelijks nieuwe voorstellen. Een Franse techni ci, nee. Het was een allemachtig mooi schip. In alle opzichten. Qua inrichting, lijn en varen. Je kon het niet verouderd noemen, want bij elke beurt eens in de vier jaar paste men het weer een beetje aan”. en e le id er- se F Man 'gSuezgj 3 i.: 7 S ilm r 3S >p. sche commissie wil de mogelijkheden aan het nog geblokkeerde Suezkanaal onderzoeken. Het zou ook voor super tankers bruikbaar moeten worden ge maakt. Egypte zelf denkt aan vijf tun nels onder het kanaal door naar Sinaï. Een andere groep Fransen wil aan het kanaal een machtig bouwwwerk oprich ten, met schitterende restaurants, waar voor zij meteen de naam hebben meege bracht: „Sadat-toren”. Nee, die zullen geen dikke fooien uit het vestzakje halen. Maar daar schuilt ook een van de redenen om president Sadat te bedanken, die zijn minister van bui tenlandse zaken, Ismael Fahmy als een in tegenovergestelde richting wer kende Egon Bahr naar Moskou zond om uit te leggen dat de vriendschap met het grote Russische volk zal de basis is waarop weer goede relaties met het Westen kunnen worden aangeknoopt. De toeristen uit het Westen zullen de politi ci en zakenlui volgen, die dagelijks bij Sadat op de stoep staan. Wat onder Sadats regime in Egypte gebeurt, is op verschillende terreinen boeiend. Eigenlijk is het ook verrassend. Sadat werd indertijd, toen hij de overle den Gamal Abdel Nasser opvolgde, voor gesteld als de stroman van minister van defensie Mohammed Fausi. Deze week heeft Sadat diezelfde Fusi gratie verleend, nadat hij hem in 1971 de laan uitstuurde wegens medewerking aan een complot Fausi kreeg 15 jaar. Ook de ex-luchtmachtcommandant, die als zondebok voor de verloren oorlog van ’67 was opgepakt, kreeg zijn vrijheid terug. Hetzelfde gold voor twee voor aanstaande kritische journalisten, die nu spoorslags hun waardering hebben uitge sproken voor de tegenstander van vroe ger. Wat dan op Sadats verlanglijstje staat, zou het vormen van een Palestijnse regering in ballingschap zijn, een rege ring die niet eens precies weet over welk gebied ze meent te regeren, maar die zal worden erkend door de Aziati sche, Afrikaanse en communistische lan den. De „grand old lady” vaart haar einde tegemoet. Het is afgelopen met de Nieuw-Amsterdam, eens het vlaggeschip van de Holland-Amerika Lijn. Eens de nationale trots der Nederlanden. In maart van dit jaar komt de „oude dame” aan op Taiwan waar de scheepsslopers haar huid zullen open rijten met snijbranders, waar haar beroemde interieur zal worden ver minkt. Een handjevol vaderlanders zal een traan uit de ooghoek weg pinken, maar de meesten die eens op het schip hebben gevaren, zullen voldoende hebben aan de herinnering. De militaire paraatheid nag niet ver slappen. In het trotse Egyptische museum zijn intussen de schatten van Toet Ankh Amon deze week voor het eerst weer te bezichtigen, ook al staat menig farao nog verstopt tussen de zandzakken. Er is bovendien een ople- Daarna zou Sadat zijn nieuwe wester se vrienden onder druk kunnen zetten, die nu immers zo overtuigd mee discus siëren over het Palestijnse probleem. Het is nog niet zo ver. Trouwens de ruzies binnen de Palestijnse organisaties, waar zoveel koppen zich voor zo weinig pos ten melden, maken de vorming van zo’n regering twijfelachtig. 7//Z///Z (Van onze speciale verslaggever Wim Timmers) CAIRO In de Egyptische hoofdstad is enkele dagen geleden een monument in bedrijf genomen. Werkelijk in bedrijf genomen: In drie el kaar afwisselende taferelen toont het de grote overwinning van de oktober- oorlog. Op het eerste trekken de Arabische troepen over het Suezkanaal, op het tweede hijsen zij triomferend de vlag op een Israëlische stelling. Tafereel nummer drie biedt de menigte, die ononderbroken voor dit won der van de techniek samenstroomt, alleen de president van de republiek. Een bijschrift luidt: „Het volk van Cairo dankt Anwar Sadat”. DE POSITIE van Sadat, zeggen ken ners van de Egyptische politiek, is sterk. Ze is sterk genoeg om het revolutionaire pad van voorganger Nasser te verlaten en weer te gaan samenwerken met de groep die onder Europeanen in Cairo als „de zonen van de Pasja’s” wordt aange duid. DE OORLOG is niet afgelopen. Daar om, schrijft de Engelstalige Egyptian Gazette, kan er nog geen sprake zijn van opheffing van het olie-embargo te gen de Verenigde Staten. Neem de Rotterdammer J Visser. Hij is er van het begin af bij geweest. In 1933 hoorde hij hoe de toenmalige HAL- directie met de regering onderhandelin- gen aanknoopte voor de bouw van een nieuw, groot passagiersschip. De vader landse industrie moest nieuwe impulsen krijgen. De regering was bereid om 14 miljoen gulden te lenen. „Maar men kwam nog ruim zeven ton tekort”, weet Visser. „Werkgevers en werknemers na men die voor hun rekening. De indus trieën die de grote opdrachten wegsleep ten, zouden samen bijna een half mil joen gulden op tafel leggen; op onze salarissen werd per week 2,5 pet. inge houden. Je moest wel akkoord gaan, want aan de poort van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij stonden de werk lozen te dringen”. Zo brachten de ar- Sadat, sterke man in de met 35 mil joen inwoners verreweg machtigste Ara bische staat, heeft echter die kleine volgende stap dringend nodig voor zijn binnenlandse politiek. En dat, zegt men in Cairo, is een van de beste drukmidde len op Syrië, waar de mogelijkheid tot wederopbouw van het door Israel zo vernielde land, ook moet worden uitge buit, nu mannen als „Jobert of Arabia” samenwerking op alle gebieden en zalte wapens komen aanbieden. rije. Mocht Libië’s president Gadaffi nog vorig jaar onder al de studenten en jonge officieren in Egypte zijn bewon deraars hebben gehad, iedere Egyptenaar die daarover wordt aangesproken is nu van oordeel dat Gadaffi zich volstrekt belachelijk heeft gemaakt. In Cairo wordt er, lijkt het, niet aan getwijfeld, dat Syrië het Egyptische voorbeeld volgt en een wederzijds terugtrekken van de troepen aanvaardt. Een brok onzekerheid schuilt echter in de Israëlische politiek. Zal Israel ooit zijn oliebronnen in de Sinaï opgeven waaruit tachtig procent van de eigen consumptie komt? Dat de grenzen van ’67 in ere worden hersteld, moet worden betwijfeld. Maar de druk op Israel is groot en de olie een machtig wapen. De grote westelijke landen proberen hun betrekkingen met Arabië snel te verbe teren. Het wachten is nu, zegt men in Cairo, op de Syrische beslissing. Als de rege ring in Damascus mee gaat doen aan de Geneefse conferentie, dan komt er bo vendien automatisch een volgende deel nemer. Is de regerende Baath-partij in Syrië „om”, dan geldt dat ook voor Saiqa, de Syrische vleugel van de Pa lestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO). El Fatah is al voor, met Saiqa samen is er een royale meerderheid. De motieven van de HAL om het te laten slopen, begrijpt hij opperbest. Elke onderhoudsbeurt werd weer duurder. Schepen met een capaciteit van 1000 tot 1300 passagiers plus nog eens 500 be manningsleden zijn uit de tijd. En dan de oliecrisis, die de reislust der volkeren iets heeft gedoofd en de mogelijkheden voor de Nieuw-Amsterdam sterk heeft verminderd. De oude dame was in haar begintijd zuinig, maar de normen van toen gelden niet meer. In de ogen van de rederijen van nu is zij een aan drank verslaafde: per da? verbruikt ze 250 ton olie. Zoiets kan niet ieders smaak zijn, maar redenen om president Sadat te bedanken hebben de Egyptenaren volop. Het precieze verloop van de strijd ont gaat een volk dat op een streng gecon troleerde pers is aangewezen. it SADAT ONDERHOUDT even goede betrekkingen met de koning in Riad als met het revolutionaire regime in Alge- overal ter wereld kregen over de vijan delijke schepen”. Dat was een deel van de roem van het schip: niet alleen de schoonheid en tech nische mogelijkheden, maar ook de be trouwbaarheid en het geluk. Op zee is het bijgeloof eens zo groot als op land. De geboorte onder een goed gesternte telt dubbel. Kapitein C. M. Snelleman (64 jaar) uit Nijverdal: „Soms bouwt men twee schepen van één type. Het ene schip is plezierig, het andere niet. De stemming aan boord hangt daarmee sa men. Nooit zijn er ongelukken gebeurd met de Nieuw-Amsterdam. Dus viel de geboorte van het schip ondanks de crisistijd onder een gelukkig gesternte. Dat is voor mij duidelijk”. Snelleman voer in de jaren ’60 zeven jaar lang als gezagvoerder op de oude dame. Het was toen weer volledig cruise-schip. Bar stensvol luxe. Iemand die de eerste reizen van het schip heeft meegemaakt, is A. de Jong uit Dordrecht. In 1938 stapte hij als tweede stuurman aan boord. In de jaren 1949-’5O was hij eerste stuurman en omstreeks 1963-’64 kapitein. Hij was een van de vele gezagvoerders, want de grand old lady versleet maar liefst 27 kapiteins. „Schepen kun je moeilijk met elkaar vergelijken”, zegt De Jong, „Ik Het sterkste staaltje is de benoeming van Achmed Osman, de grootste bouw ondernemer uit de Arabische wereld, tot minister van Wederopbouw. Vermoe delijk volgende week zal Sadat als mi nister-president (een functie die hij er tijdelijk bij had genomen) plaatsmaken voor Abdoel Aziz Hegasi, nu minister van Economische Zaken. De wederopbouw van het zwaar be schadigde land is Sadats grote doel. En is er ooit een periode geweest even gunstig als die na de oktoberoorlog? Geld is er, dank zij een verdrag met Saoedi-Arabië en het Koeweitse ontwik kelingsfonds. Vooral Franse en Japanse zakenlui melden zich met voorstellen voor samenwerking, waardoor ook aan Egypte iets van het verloren oliegeld kan worden terugverdiend. Als Frankrijks minister van Buiten landse Zaken, Michel Jobert (die al als „Jobert of Arabia” door de Franse pers gaat), afscheid heeft genomen van Sadat, staat zijn Italiaanse collega Aldo Moro voor de deur. Het programma van wederopbouw- minister Osman is overweldigend. Cen traal staat de herbouw van beschadigde steden als Suez, Ismaelia en Port Said. Bij die laatste stad is echter ook al een vrijhandelszone gepland, naar het voor beeld van Tanger en Hongkong. Lang zaam maar zeker zou het behouden nationalistische bewind van Sadat naar enige liberalisering op weg zijn. Voor de verdere toekomst staat bijvoorbeeld de ontwikkeling van de Sinaï op het pro gramma, wat Egypte vooral olie zou moeten opleveren. Door één slag kunnen echter al die economische plannen in duigen vallen. Egypte heeft vrede nodig met Israel Wat Sadat in dat opzicht tot dusver heeft bereikt, blijft onzeker. Ook als diplomaat blijkt hij echter gewiekster dan men in Cairo had mogen hopen. Sadat speelde als actief moslim een rol voordat hij president werd. Dat heeft het hem ongetwijfeld ge makkelijker gemaakt samenwerking te vinden met koning Feisal van Saoedi- Arabië, die Amerika al jarenlang had gewaarschuwd dat de steun aan de door hem zo gehate zionisten niet kon blijven bestaan (Feisal vertelt nog elke bezoeker dat de joden brood bakken in christe- nenbloed). De Israëlische opmars over het kanaal is als een miezerige en domme zet van de vijand voorgesteld, die nu nog verder binnen het bereik van de machtige Ara bische wapenen was gekomen. De oplet tende krantelezer in Cairo moet zich achter het oor hebben gekrabd, nu kaartjes met de nieuwe posities worden gepubliceerd en de bevolking van S’iez wordt bedankt voor het heldhaftige standhouden. De triomf is echter die overtocht, waarmee de oorlog begon. •sW’ Voor zijn gevoel is het een van de mooiste schepen die ooit’ zijn gebouwd. „Er werkte een staf van architecten aan het interieur, dat puur luxe was. Toen het in 1938 uit Rotterdam vertrok voor de eerste trip naar New York, was het een boot waar de wereld naar keek. Je was trots als je, zo„ls ik als lasser je krachten eraan had gegeven. En elke keer als het schip weer in Rotterdam kwam en ik ernaar kéék zei ik tegen mijn vrouw: moeder, ik ben een bikkel harde jongen, maar als ik dat schip zie, gaat mijn hart sneller kloppen. En dat ondanks dat ik nog steeds besef wat een rottijd het toen was. Het schip laat mij alles vergeten". .SueïgW.-. 7/7. '•7/ ••••••••••••«a V—T—7/7/ 7/7 gSoedr I egyptenaren': Israëli’s 0 km 50 ‘O ESS -C K«l egyptenaren C~J Israëli’s O km 50 Hij noemt het schip „bijzonder” roemt vooral de lijn („De ontwerper ir. A. Prins moet daar een fabelachtig gevoel voor hebben gehad. Geen mast te groot, geen schoorsteen buiten verhouding. Een schoonheid”.). Het was een goed handel bare kolos die slecht weer op zee ge makkelijk aankon. „En nu gaat zij naar de sloop. Ja, ik heb het gelezen. Het is natuurlijk een hele periode geweest in je leven. Het zijn bijzondere gevoelens die je er aan overhoudt en daarom vind je het toch nog vreselijk. Ook al zeg je tegen jezelf: „Aan alle aardse dingen meet een einde komen, al varen die aardse dingen op zee”, je legt je moeilijk bij neer”. Of zoals „oorlogskapitein” G. J. Ba- rendse zegt: „Het schip is een familielid van je. Je hebt er een paar jaar mee samengewerkt. Je kent het karakter. Natuurlijk gaat het aan je hart dat het gesloopt wordt”. 'Gvocrtl De Nieuw-Amsterdam zal Rotterdam, haar thuishaven en geboorteplaats, niet meer aandoen. Ze reist van Florida, waar de laatste cruise naar het Caraï- bisch zeegebied eindigde, naar Nationalistisch China. Ze is ver kocht voor een prijs die maar iets onder de opleveringsprijs in 1938 ligt, namelijk ongeveer 13 miljoen gulden. Sommigen herinneren zich die geboorte nog als de dag van gisteren. moet een ?EI Kantara ^hetimapas Er: 'foo\ BMetnxeer oJdERPE-' /MitlapasZ. •In .•••••••••••lil I lil Kapitein-in-ruste G. J. Barendse uit Voorhout zegt: „Ik begrijp die verkoop van het schip uit zakelijk oogpunt heel goed. Mijn gevoel is er niet tevreden mee. Een zeemansgraf zinken op zee- was eerlijker geweest. De Nieuw- Amsterdam zal altijd in de herinnering van de Nederlandse scheepvaartwereld blijven leven”. Barendse is 90 jaar. Hij was de oorlogskapitein. Onder zijn gezag werd het schip van een luxe passagiers schip een troepentransportschip dat 240.000 manschappen vervoerde in drie jaar; dat in diezelfde tijd 250.000 zeemij len voer; dat per keer 6000 man aan boord had; dat wereldfaam kreeg. „Ik kon met het schip lezen en schrijven. En dat het behouden door de oorlog is gekomen, is niet alleen te danken aan de mannen op de brug, maar ook aan de betrouwbare inlichtingen die we in code Is mail i Khetima s Ss - S

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7