Den Uyl niet PROF. HULSMAN OVER SITUATIE ROND DENNENDAL blij met motie Ontslag Muller ondoelmatig en onaanvaardbaar over Vorrink economie groeit door Gratis onderwijs geen haalbare kaart meer Mogelijk aparte een miljoen gulden aan prijzen p „ARTSEN MOETEN IN LOONDIENST” Suriname in de clinch met oliefirma’s Onderzoekinstituut: BV Haagse Post .1 It si O TEMPO MOGELIJK IETS LAGER B. ter Borch: NKV-bestuurder A. Riemen: KORT GEDING AANGESPANNEN TEGEN VOLKSGEZONDHEID Christelijke werkgevers verbaasd over Boersma <1 ïtoOoi 2 ZATERDAG 2 FEBRUARI 1974 2 (Van onze correspondent) slag van Muller als directeur van de zwakzinnigeninrichting. DORDRECHT „Het ontslag van Carel Muller is een van de on aanvaardbare stappen van het be stuur geweest. Je kunt volgens mij alleen iemand ontslaan die iets zó heeft misgedaan of die zoveel moei lijkheden heeft veroorzaakt, dat hij niet kan blijven. Daar is bij Muller geen sprake van- De schuld van het conflict ligt niet bij hem, maar bij het bestuur’. Uit de loopgraaf „Ook als je kijkt naar de verdien sten en de betekenis van Muller voor Dennendal en voor het werk daar, dan zeg ik, zijn ontslag is erg onrechtvaardig. En ik vind dat on rechtvaardige dingen teruggedraaid moeten worden”. Dat zegt de crimi noloog prof. mr. L. H- C. Hulsman in Dordrecht, lid van de werkgroep Dennendalbestuur, die zich presen teert als de leiding van „Nieuw Dennendal” na het definitieve ont- Niet Muller Geen stijl weer Fluor-slachtoffers klagen hun nood WEERRAPPORTEN frisdranken, De Bilt ge- ADVERTENTIE -i-ipn 20.10 Qollei S Van de andere europese landen zegt het rapport ondermeer dat Spanje het land is met de meest dynamische econo mie in Europa. Dit land wordt in hoog tempo geïndustrialiseerd. In de komende tien a vijftien jaar zal de reële econo mische groei van Spanje gemiddeld 6,2 procent per jaar belopen. De sterke inflatie en de toenemende werkloosheid, aldus het rapport, zijn Ne derlands voornaamste problemen. Er is geen bijzonder dynamische vraag naar Hoog water Laag water Kans uur: 14 7 4 2 12 4 13 5 11 9 10 15 15 7 12 1 11 15 14 4 3 7 19 6 20 18 uur uur uur uur uur uur uur uur DEN HAAG (ANP). Patiënten, die door fluor in het drinkwater ziek wor den, kunnen in het algemeen niet reke nen op een vlotte en afdoende behande ling. Velen verliezen het vertrouwen in hun artsen. Onderkent een arts fluor als de ziekteverwekker, in een later stadium zal hij geneigd zijn fluor niet als het kwaad of als de oorzaak van de ziekte verschijnselen aan te merken. Hij is dan kennelijk bang uit de Maatschappij voor Geneeskunst te worden gestoten. „Ik zie er geen heil meer in om Den nendal binnen de WA-stichting te hou den. Gezien de manier waarop de situa tie nu verziekt is, lijkt het aanbevelens- waardig als Dennendal op korte termijn zelfstandig wordt. Dat kan in admini stratief opzicht best wat moeilijkheden geven, maar de voordelen wegen daar ruimschoots tegenop.” GRONINGEN. (ANP) „Wie nu nog pleit voor gratis onderwijs, vrije studie keuze, geen stops of handhaving van niveau van het wetenschappelijk onder wijs moet inzien dat dat geen haalbare kaart meer is”. Dit zei de waarnemend- voorzitter van het College van Bestuur van de Rijksuniverstieit te Groningen, de heer B. ter Borch, gistermiddag in zijn nieuwjaarsrede voor de leden van de universiteitsraad. zzo zzo zzo z zzo zzo zzo z z z z ono w zzo zw n nno zw zzo zo windstil windstil zzw zw zzw windstil zw no wnw zzo zw zzo o w z zzw wnw windstil windstil o Dit Zwitserse instituut, dat in Neder land vertegenwoordigd wordt door het marketingbureau AMP (Associated mar keting partners) te Amsterdam, meent, dat het inflatietempo van de Europese landen over een langere periode gezien (tot 1985) gemiddeld in de buurt van vier a zes percent per jaar zal komen te liggen. Voor Nederland voorspelt het bureau, dat de inflatie in de periode 1973 tot 1978 gemiddeld 4,7 percent per jaar zal belopen en vervolgens in de jaren 1978 tot 1985 gemiddeld 4,3 per cent per jaar. Hierbij zij aangetekend, dat het rapport werd samengesteld vóór de oliecrisis en vóór de ingrijpende olie prijsverhogingen van de laatste tijd. De huisarts moet in loondienst treden van het wijkgezondheidscentrum en de specialist moet op de loondienst van het ziekenhuis komen, vindt de heer Rie men. Als overgang naar deze loondienst- verhouding wil hij op korte termijn een (Van onze redactie economie) TILBURG De huisarts en de speci alist moeten in loondienst. Het zelfstan dig ondernemerschap in de gezondheids zorg werkt niet meer. De heer A. P. A. Riemen, verbondsbestuurder van het NKV, betoogde dit vandaag op de Bra- bantdag van zijn organisatie in Tilburg. Mevrouw E. Metz uit Haarlem had aan melkprodukten gemerkt, dat ze al lergisch voor fluor was. Kwam de melk of vla van een fabriek uit Amsterdam, dan werd ze ziek. Melk of vla, van hetzelfde merk, maar in Alkmaar gepro- „Het zou goed zijn als de ouders uit hun loopgraaf zouden kruipen en con tact zouden opnemen met de groep „doorzetters”, zodat ze oog kunnen krij gen voor de lezing van de toestand vanuit die optiek. Ik denk dat dat een mogelijkheid is om eruit te komen. Want er is geen oplossing voor hun kinderen en voor Dennendal, anders dan vanuit de aanvaarding dat het overgrote deel van de staf en groepsleiding dit werk doet.” „Het is mij tijdens het overleg met het bestuur opgevallen dat er van de kant van het bestuur voortdurend ge praat werd over het belang van de pupillen, maar nooit over het belang van het personeel. Daar heb ik toen wat van gezegd. Ik heb gezegd dat het bestuur net zo goed verantwoordelijkheid heeft voor het personeel. Dat is een hele grote groep mensen die ook kwetsbaar is. Ze zeiden dat ik daar gelijk in had. Maar duceerd, bleek geen fluor te bevatten en daarvan werd ze niet ziek. Mevrouw M. A. Meijlink uit Hilver sum kreeg maagklachten van gefluori deerd drinkwater. Na veel onderzoek werd haar vermoeden bevestigd, dat flu or er de oorzaak van was. Uitvoerig werd opgesomd, hoeveel on gemakken fluoridering van het drinkwa ter oproept voor mensen, die er overge voelig voor zijn. Wie van fluor ziek wordt, moet daarmee rekening houden bij het kiezen van een reisdoel of va kantie. Niet elke melkboer heeft pro- dukten van een fabriek, die met „schoon” water werkt. Het is overigens uitkijken bij het kopen van alle etens- 10 10 9 10 11 9 10 11 10 11 7 12 15 geleden. Per hoofd van de bevolking verwacht Prognos in Nederland een gemiddelde groei van het bruto nationaal produkt van 3,7 percent per jaar in de jaren 1973 tot 1978 en van 3,8 percent per jaar in de jaren 1978 tot 1985 (in 1971-’73 was dit volgens Prognos 3,3 percent per jaar). De lonen en salarissen in ons land zullen volgens het Zwitserse bureau in de periode 1973-’78 met 11,1 percent per jaar stijgen en in de periode 1978-’85 met 10,4 percent per jaar. Toen Hulsman zich ging verdiepen in de oorzaken van het conclict werd hem duidelijk dat het niet Muller en de zijnen waren die de moeilijkheden heb ben veroorzaakt. Hulsman: „Ze hebben niet naar het conflict gezocht. Het is geen polariserende groep. Juist in een crisissituatie als deze heb ik dat goed kunnen constateren”. ,Er moeten geweldige communicatie stoornissen zijn opgetreden. Dat is niet zo verwonderlijk. De hele voorstellingswe- ledere week kunt u een ROLLEI P 35 A volautomatische kleinbeeld diaprojector (waarde 351) winnen. Ilford Foto NV, Amsterdam stelde er namelijk twee per week ter beschikking van de Nationale Puzzelactie in deze krant t.b.v. de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie. Daar naast gaf Ilford nog twee ROLLEI E 19 BC batterij-computer electronenflUsers (winkelwaarde ƒ147,55) per week. U ziet, het loont de moeite mee te doen voor 1. enquêtes de veronderstelling te mogen maken, dat de meerderheid van de Ne derlanders fluoridering van het drink water afwijst, mede omdat er alterna tieven zijn. Dit moet kennelijk berusten, aldus het NCW op een eenzijdige afspraak tussen regering en vakbeweging. „Het zou voor de hand hebben gelegen wanneer de bewindsman over zo’n vergaande uit spraak eerst contact met de werkgevers organisaties had opgenomen”. DEN HAAG (ANP). De stabilisatie- politiek van de regeringen zal geleidelijk het inflatoire proces gaan beperken, is de verwachting van het Zwitserse partid culiere onderzoekinstituut Prognos te Bazel (Europees centrum voor toegepast economisch onderzoek), uitgesproken in zijn prognoserapport voor 1974. We«r In binnen- en buitenland „Mullers ontslag is ook ondoelmatig. Of het bestuur van de Willem Amtsz- stichting moet de bedoeling hebben het werk op Dennendal te vernietigen. Er is immers geen sprake van dat onder lei ding van Van Nek en zijn vijf mede standers het werk in zijn huidige vorm voortgezet zal worden. Als ze de andere Dennendallers aan zich willen onder werpen, dan is het afgelopen met deze manier van werken. En dat het ze erom gaat hen te onderwerpen, is duidelijk zichtbaar gemaakt. Met politie, met hon den, met loyaliteitsverklaringen”. Het volume van de export is in de jaien 1971-’73 volgens Prognos met 5,5 percent per jaar gegroeid. In de komen de jaren zal de groei groter zijn: 8,8 percent per jaar in 1973-’78 en 8,5 per cent per jaar in 1978-’85. Het volume van de investeringen (de groei in con stante prijzen dus) zal in 1973-’78 5,6 percent per jaar zijn en in 1978-’85 6,0 percent per jaar (in 1971-’73 5,5 percent). De investeringen in de woningbouw (eveneens in constante prijzen) zullen da len van 9,1 percent per jaar in 1971-’73 tot 4,5 percent in 1973-’78 en 4,4 per cent in de jaren 1978-’85. De snelst groeiende bedrijfstak zal de sector chemie en olieprodukten zijn in 1971-’73 was de groei van de produktie in deze sector gemiddeld 12 percent per jaar: in 1973-’78 zal dit 8,5 percent zijn en in 1978-’85 7,8 percent (reële groei). er 1551 specialisten meer dan huisartsen, De heer Riemen zei dat het argument tegen de loondienstverhouding, dat de inzet aanmerkelijk zal verminderen, dis criminerend is tegenover al diegenen in loondienstverhoudingen, ook collega-art- sen in loondienst, die met volledige inzet en grote verantwoordelijkheid hun taak verrichten. „Bepaald kwalijk vind ik het argument dat dit schadelijk is voor de vertrouwensrelatie arts-patiënt. Het ver trouwen van de patiënt wordt bepaald door de medische kennis van de arts, en niet door de te betalen rekeningen, die zelfs eerder het vertrouwen kunnen schaden”. De heer Ter Borch verklaarde pessi mistisch te zijn over de ontwikkeling van het wetenschappelijk onderwijs en onderzoek. Hij baseerde dit op de ver mindering van economische groei waar door minder geld aan gemeenschaps voorzieningen kan worden besteed. De heer Ter Borch was van mening dat de doelmatigheid en de produktiviteit van al het universitaire handelen moet wor den opgevoerd. Mevrouw Vorrink is volgens Den Uyl geen minister van milieubeheer, die het gehele milieubeleid in de hand heeft. „Men overziet in de Tweede Kamer de problematiek niet geheel. Het is moeilijk oproeien tegen gebrek aan kennis”, zei Den Uyl bits in de persconferentie na afloop van het wekelijkse kabinetsbe raad. Den Uyl onderschreef geheel de kri tiek van mevrouw Vorrink op de motie, waarin om meer coördinatie van het milieubeleid word' gevraagd..Hij gaf toe, dat de motie eigenlijk het hele kabinet en dus hemzelf aangaat. „Maar als je ziet wat èr zakelijk van alle kritiek o verblijft, dan kun je er nog niet eens een klein blaadje papier mee vullen”, riep Den Uyl uit o o o o o o o o o o 0.6 o o o 1 0.4 0.1 o o o o 1 0.1 1 o 5 4 0 4 0 0.5 0.6 0 0 1 0 0 o o o Dit hebben tijdens een persconferentie enkele slachtoffers-patiënten verklaard die een kort geding hebben aangespan nen om het wetsontwerp ingetrokken te krijgen, waarmee het wettelijk mogelijk zou worden gemaakt om in ons land fluor aan het drinkwater toe te voegen. Een van hen, de heer J. R. Keizer uit Amsterdam merkte op, dat het een alge- men ervaring is, dat fluoridering van het drinkwater door de Maatschappij voor Geneeskunst wordt voorgestaan. Artsen zouden volgens hem niet naar de Maatschappij durven met de mededeling, dat fluor oorzaak van ziekteverschijnse len is. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. (ANP) Minister-presi dent Den Uyl heeft minister Vorrink van Volksgezondheid en Milieuhygiëne gisteren in bescherming genomen. Hij kon zich voorstellen, dat er wel „subtie ler steun in de rug van het kabinet mogelijk is dan de motie van de kamer meerderheid, ingediend door Terlonw (D’66)”. reld waarin zo’n bestuur leeft, heeft niets te maken met de werkelijkheid van de plek waar dat werk wordt ver richt. Als je een situatie creëert waarin je politie met honden op dat terrein hebt, waarin je hele deportatieschema’s van pupillen klaar maakt Hulsman stelt vast dat Van Nek (su pervisor van de kinderafdeling en schoolhoofd) in het bestuur een bondge noot vond toen hij problemen had met de andere stafleden. Hij zocht steun bij een bestuur, waarvan hij wist dat Den nendal ermee in conflict was. Ook mobi liseerde hij de ouders. Wat dat laatste betreft wil hij Van Nek een heel duide lijk verwijt maken. PARAMARIBO (ANP) De Suri naamse regering overweegt verstrekken de maatregelen tegen de oliemaatschap pijen Esso, Shell en Texaco die tot eenzijdige verhoging van de olieprijzen zijn overgegaan. Tijdens overleg met minister Bruma van Economische Zaken hebben de drie maatschappijen ronduit geweigerd de meters op de pompen terug te draaien tot de prijs van voor de recente verho ging. Mr. Bruma had een beroep op de maatschappijen gedaan om vooraf aan te tonen dat de prijsstijgingen gerecht vaardigd waren. licht bew. Amsterdam half bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew, zw. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. Zd. Limburg zw. bew. regen licht bew. onbew. half bew. zw. bew. zw. bew. regen zw. bew. zw. bew. mist zw. bew. regen regenbui regen zw. bew. geh. bew. half bew. mist regen geh. bew. half bew. zw. bew. geh. bew. Stockholm licht bew. motregen zw. bew. zw. bew. onbew. Die verschijnselen komen neer op klachten over huiduitslag en spijsverte ring. Mevrouw C. van Gaveren-de Ron de uit Amsterdam, had uitslag in de mond en een oogontsteking gekregen. Na veel geharrewar en inschakeling van specialisten, naar zij verklaarde, kwam vast te staan, dat zij allergisch voor fluor is. Prognos heeft in dit nieuwe rapport de voorspelling van het vorige rapport inzake de economische groei in Neder land enigszins verlaagd en gebracht op een gemiddelde reële groei (het oude prognose-percentage wordt in het nieu we rapport niet genoemd). Het instituut komt tot dit nieuwe cijfer op grond van „recente ontwikkelingen” in Nederland, die het optimisme van Prognos wat hebben verminderd. Nederlandse exportprodukten en derhal ve moeten de groeivooruitzichten van de Nederlandse economie nu minder gun stig worden beoordeeld dan twee jaar Zoals begin januari is meegedeeld heeft hij in overleg met de B.V. Bona- ventura (uitgeefster van de Haagse Post) en de redactie van de Haagse Post een onderzoek ingesteld naar mogelijkheden in deze richting. Bonaventura en de Weekbladpers zijn in principe bereid mogelijkheden te scheppen om aan een nog op te richten B.V. Haagse Post een financiële basis te verschaffen. grotere openheid op het gebied van de tariefstructuur. Riemen wil dat de me dische consument centraal komt te staan. „Noch het ziekenhuis, noch de medicus is het doel,” zei hij. In 1963 ging 4,5 percent van ons nationaal inkomen naar de gezondheids zorg; in 1972 was dat percentage opgelo pen tot 7. De meest geld verslindende sector is het ziekenhuiswezen. In 1963 waren er 4246 specialisten en in 1973 6110. In 1963 waren er 4581 huisartsen en vorig jaar 4559. Conclusie van Rie men: in 1963 waren er 335 huisartsen meer dan specialisten en in 1973 waren „Ik vind het geen stijl om ouders te gebruiken in zo’n conflict. Dat is in strijd met het soort ethos dat ik in ieder geval bij de andere groep wél heb aan getroffen”. Het bestuur heeft steeds gezegd maat regelen te hebben genomen in het be lang van de verzorging van de pupillen. „Mensen die beweren te handelen in het belang van de pupillen, treffen maatregelen die het risico inhouden dat de belangen van de pupillen in hoge mate geschaad worden. De pupillen zijn afhankelijk van de manier waarop staf en groepsleiders met ze omgaan. Alleen daarvan. Maar het bestuur nam allerlei besluiten die groepsleiding en staf onder hevige druk brachten en voor hen een bedreiging inhielden. Daarom is het op zichtzelf ook zo tragisch dat de ouders, die aan de kant van het bestuur zijn gaan staan, zo een belangrijke rol hebben meegespeeld in het scheppen van risico’s voor hun kinderen.” AMSTERDAM (ANP). Er lijken gunstige perspectieven aanwezig om het opinieweekblad de Haagse Post onder te brengen in een onafhankelijke B.V. Dit heeft de heer Bockma, directeur van de B.V. Weekbladpers (uitgeefster van o.m. Vrij Nederland) gisteren meegedeeld aan de redactiecommissie van de Haagse Post. Hij oordeelde, dat met fluoridering ook ieders grondrechten worden schonden. Het was daarom, dat hij en zes andere Nederlanders via de rechter eisen, dat het ingediende wetsontwerp wordt ingetrokken. Het kort geding te gen de staat, de minister en de staatsse cretaris van Volksgezondheid en Milieu hygiëne, dient op 20 februari voor de president van de rechtbank in Den Haag. VOORUITZICHTEN VOOR MAANDAG Opklaringen, maar later plaatselijk regen. Weinig verandering in temperatuur. Aantal uren zon: nul tot 4. Min. temp.: omstreeks 5 granden. Max. temp.: omstreeks 9 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 percent. Voor de temperaturen geldt een marge van 3 graden boven de opgegeven waarde. waren brood, conserven, margarine, enz. De klachten en ziekteverschijnselen zijn, aldus de „patiënten”, enorm toege nomen sedert meer gemeenten tot fluo ridering van het drinkwater overgegaan zijn. ZONDAG 3 FEBRUARI 8.18 uur onder 17.31 13.15 uur onder 5.25 Het verbond waarschuwt voor een vroegtijdige, ongecoördineerde discussie over het in 1974 verder te voeren loon- en prijsbeleid. Het verbond beschikt niet over nieuwe ramingen over de economi sche ontwikkeling. Het wil aan de af schaffing van de benzinedistributie niet de conclusie verbinden dat onze econo mische problemen thans zouden zijn op- gelost. Bovendien blijven inflatie-bestrij- ding en opvang van een mogelijke ruil voetverslechtering belangrijke opgaven. De patiënten-slachtoffers stelden voorts dat in streken, waar het drinkwa ter is gefluorideerd, veel moeders kla gen over darmstoornissen bij baby’s. De heer Keizer, die zich als woord voerder van de groep fluor-slachtoffers opwierp, concludeerde, dat fluoridering van het drinkwater een middel is, dat erger is dan de kwaalm Hij meende uit elke volgende keer spraken alleen over de pupillen”. In een perscommuniqué van het be stuur staat: deze beslissing (om Muller geen kans te geven terug te keren) is ingegeven door het belang te wegen van de pupillen van Dennendal en alle daarbij betrokken personen. „Daar lach ik om”. DEN HAAG. (ANP) Het Neder lands Christelijk Werkgeversverbond deelt mee met verbazing te hebben ken nis genomen van de mededeling van minister Boersma ’dat zou zijn afgespro ken reeds in februari het overleg te heropenen’. Zon op Maan op MAANDAG 4 FEBRUARI Zon op 8.16 uur onder 17.33 Maan op 14.32 uur onder 6.19 ZONDAG 3 FEBRUARI Hoog water 12.04 uur en Laag water 7.21 uur en MAANDAG 4 FEBRUARI 0.52 uur en 1S.Ï3 8.53 uur en 21.30 Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vllssingen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genéve Helsinki Innsbrueck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga MaUorca Muenchen Nice Oslo Parijs Rome Split^ Wenen Zuerich Casa Blanca Istanboel Las Palmas geh. bew. Tunis zw. bew. ze ■r Tl

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2