Fraaie kür Spasski nu Kessler en PEC van Dianne akkoord HUGHES’ OPENINGSZET: AZ-TENUE KNVB-TOP GENOOT MEE Kohn: „Hét blijft een sterk elftal AJAX-VOETBAL VOOR TWENTE ONTGOOCHELING tegen Karpov Afstraffing hockeyers Knobel: „Niet wat ik wilde” i Nadrukkelijk Dwars Doorspelen FEBRUARI 1974 MAANDAG 4 13 12 I toon Meerderheid Kfgjfj Des duivels i1'*: 11 71/ r J I li SP0R1EF Het overklast Het Salomonsoordeel van arbiter Charles Corver (Van onze sportredactie) (Van onze sportredectie) end) (Van onze sportredactie) ie ts 3t :n jr MARC SERNÉ PIETER MUL Hughes was des duivels en handelde daarnaar. Hij gebruikte tegenover Brand scoorde namelijk beheerst en bracht AZ op 2-0. e J. WEST-BERLIJN West-Duitsland heeft Nederland in de finale van het toernooi om het eerste Europese zaal- hockeykampioenschap overklast: 15 5. Nederland moest daardoor genoe gen nemen met de tweede plaats. Uit een hoekschop van Keizer ont stond zelfs een doelpunt toen Jan Mulder langs de verkeerd timende Schrijvers kopte.Van Gemert keurde de treffer af omdat Muller een arm in de nek van Schrijvers zou hebben gelegd. Een merkwaardige beslissing gezien de versie van de twee betrok kenen. Mulder: „Ik wil er geen eens fel Vooral na de uitschakeling tegen Ips wich was het streven gericht op een spectaculaire coupe in de competitie. Kohn kondigde het al aan. Tegen Feyenoord, PSV en Ajax moest min stens vijf punten worden binnenge- haald.Na de gelijke spelen tegen Fey enoord en PSV was een overwinning tegen Ajax de grote kans op erken ning. Daarom was het verweer van Kohn, die echter wel zoveel persoon lijkheid bezat om geen excuses te zoeken, ook wat obligaat toen hij opmerkte: „Ajax blijkt natuurlijk al tijd nog een sterke tegenstander. Het elftal heeft het spelletje tegen ons knap gespeeld. De bal het werk laten doen, ons laten komen, en maar rus tig afwachten. Mijn elftal was vooral in het begin te nerveus. Ook daardoor speelden wij Ajax in hun concept.” Die nervositeit veroorzaakte Ajax door onmiddellijk al de bal gemakke lijker rond te laten gaan. Twente kreeg geen moment de kans, op het middenveld rukte al vaak een attente Blankenburg op uit zijn defensie nog voordat een Twente-speler door had waar de bal nu eigenlijk naar toe moest, om in zijn spel te komen. Te gemakkelijk doorkliefde Ajax, waar Steffenhagen in de basis was opgeno- teleurgesteld: „Die gemiste penalty van Kic kzit me dwars”. En Schrij vers: „Als we toch ooit de kans hebben gehad om Ajax te pakken dan was het toch nu wel. Zo’n kans mag je toch niet laten liggen.” Heinz Stuy heeft met een snelle reactie de strafschop van Kick van der Vall onschadelijk gemaakt.Via een uitval naar dt linkerhoek heeft Stuy de bal corner getikt. De Twente-spelers willen nog toesnellen, dit in tegenstelling tot een rustig ALKMAAR. En opnieuw eindigde de slag tussen Joop Brand, de vertrok ken Haarlem-trainer en Barry Hughes zijn teruggekeerde opvolger in een over winning voor de AZ-oefenmeester. Een slag die, zoals scheidsrechter Corver la ter terecht formuleerdeo „Meer weg had van een prestigeduel tussen beide heren dan van een voetbalwedstrijd”. Vooral kort voor tijd bleek dat overduidelijk hupn dug-out te gaan zitten voordat de ander dat deed. Corver moest zich weer in de kijker plaatsen via een toespraak op zijn hurken aan het adres van beide kemphanen. Weer, want Corver speelde diverse malen een belangrijke rol en dat niet steeds op overtuigende wijze. Het moment waarop AZHaarlem werd beslist. De liggende aanvoerder Suurendonk bracht Wentink uit z’n evenwicht. De Haarlemmer bleef vervolgens haken achter het been van Vred enburg. Doelman Vooys zou de bal oprapen en Corver liet het bij „Niets aan de hand". Kessler is sinds vorig jaar maart als algemeen directeur aan PEC ver bonden. Kessler verklaarde tot nu toe niet te zijn teleurgesteld in zijn ver wachtingen. Hij voelt zich in zijn functie gelukkig en wil graag mee- Twente ging echter te nadrukkelijk aan het feit voorbij dat het elftal nu al voor de tweede keer dit seizoen de duidelijk toenemende volwassenheid geen gestalte heeft kunnen geven. Brand: „Wij wilden een leuke pot voor de mensen, vier man in de spits, maar Haarlem verknalde het toen. Weg lellen en ballen de tribune in”. De eerste helft werd daardoor nauwe lijks het aankijken waard. Van beide kanten ongecontroleerd getrap zonder enige lijn. AZ had daarbij de meevaller dat Lelieveld, Hoeben en Marijt na een hoge pass de bal aan elkaar lieten. De snelle Schaafstra prikte nummer één in het lege doel. Jerzy Sadek kreeg de beste kans op de gelijkmaker na een voorzet van Van den Berg. Hij schoot tegen de voeten van de vallende Vooys. Na rust mocht Boszhard (deze week ziek geweest) proberen het beter te doen dan de tegenvallende Fernandez. Haar lem startte in elk’ geval goed met een paar dieptepasses die de AZ-verdediging miste. Vosmaer kreeg drie keer in enke le minuten de gelegenheid de gelijkma ker aan te tekenen. Twee keer greep Gerrit Vooys in, de derde en laatste kans verprutste de Hagenaar doordat hij weliswaar in moeilijke hoek op hulp bleef wachten. De moeizaam tot de finale doorge drongen Nederlanders begonnen rede lijk goed tegen de Westduitsers. Hoe wel de Duitsers bijna voortdurend een voorsprong hadden, hing een te genoffensief in de eerste helft nog lange tijd in de lucht. Na rust werd Oranje echter overklast door het Duitse geweld. ZWOLLE De 41-jarige Georg Kessler heeft zijn contract bij de eerste divisieclub PEC Zwolle voor tenminste één seizoen verlengd. Dezer dagen volgt nog een nadere bespre king over een contractverlenging voor na het seizoen ’74-’75. de winnaars in KortsnojMecking Portisch. Vooral door Wildbret, handig en nie mand ontziend, kon AZ zich na een half uur aan de druk ontworstelen. De uitlo pende Lelieveld kon een solo van Schaafstra stuiten en verliet kort daarop weer zijn doel om de doorgebroken Frank (die verder volledig door Marijt werd ingepakt) de bal afhandig te ma ken. Bij de achterlijn greep hij de Duitser bij de benen. Nygaard, onopval lend tegen Huyg, benutte de terechte strafschop. De trainers voerden vervolgens hun bittere sketch op, tot vermaak van de 15.000 bezokeers. Door bestuursleden be geleid wilde Hughes na afloop niks zeg gen. Op weg naar de bus: „Die man met de badmuts (Brand - red.) wilde vech ten. Nou ik sla hem door zijn tribune. Je hebt het zelf gezien schrijf de waarheid maar”. ENSCHEDE Het was achteraf wel begrijpelijk dat noch de Twente- spelers noch trainer Spitz Kohn voor het vooral voor Twente uiterst te leurstellende 00 gelijke spel tegen Ajax wilden erkennen dat de kansen op een eventueel landskampioenschap voor de Enschedeërs nu toch wel ernstig geweld waren aangedaan. De frustraties van het onvermogen om opnieuw een topprestatie te leveren nu het er werkelijk op aankwam werkte blijkbaar te diep door. Nog meer dan in de wedstrijd tegen Ips wich Town, toen Twente na een de monstratie in Engeland waarin het subliem op balbezit speelde zich sterk genoeg voelde om het thuis af te maken, faalde Twente tegen Ajax om het spel te maken. Het goed combinerende Haarlem bouwde daarna een sterke meerderheid op. Vooral Van den Berg en Vosmaer deden veel constructief werk en op rechts zorgde de opkomende Wentink voor de gevaarlijkste acties. Opponent Vredenburg kwam er niet aan te pas en werd acht minuten voor tijd vervangen door Hoogesteger Haarlems rechterver- dediger zag een unieke kans in rook opgaan toen Suurendonk (laatste man) en Vredenburg hem uit z’n evenwicht brachten. Tot ontzetting van Hughes gaf „Salomon” Corver geen penalty, reden voor de oefenmeester om te beginnen aan deel 1 van zijn totaal-theater. Cor ver: „Suurendonk miste zowel de bal als de man. Wentink viel hoogst ongelukkig, meer niet”. kende FC Twente. Pahlplatz was on zichtbaar tegen Suurbier, Zuidema niet slim genoeg voor Hulshoff en Schwemmle kansloos tegen Krol. En hoewel Ajax voor de wedstrijd waar schijnlijk voor een gelijkspel gete kend zou hebben was de slotfase (waarin achtereenvolgens de actieve Mulder. Rep en Neeskens nog werden gestopt door de voortreffelijke Schrijvers) toch te kansrijk voor de Amsterdammers dat Georg Knobel uiteindelijk niet tevreden was. Naast het feit dat hij nogal wat vaag was over het feit waarom Rep pitgere- kend in een belangrijk duel tegen FC Twente vervangen moest worden door Steffenhagen( Knobel: „Steffen hagen is nu eenmaal niet aangekocht om alleen maar op de reservebank te zitten”) was Knobels summiere con clusie: „Het spel is toch?niet gespeeld zoals ik het graag wilde. Dan hadden we namelijk wel gewonnen”. Smaakte het elftal tegen Feyenoord het genoegen dat de Rotterdammers in het stadion Diekman één helft volledig werden overspeeld, had Twente in de uitwedstrijd tegen PSV de genoegdoening dat enkele on nauwkeurige counters (Pahlplatz) er de oorzaak van waren dat de Eindho venaren aan een nederlaag ontsnap ten, tegen Ajax werd iets te gretig op de misser van Kick van der Vall teruggegrepen. De strafschop die Arie van Gemert toekende toen Achter berg door Blankenburg (een domme overtreding omdat ook Krol nog in de buurt was) ten val was gebracht luidde de enige reële mogelijkheid voor Twente in om een superieur Ajax op afstand te zetten. Een bal die door de zeer geconcentreerde Stuy corner werd getikt. Spitz Kohn Na de verplichte figuren stond Di anne de Leeuw nog op de vijfde plaats. Haar voortreffelijke Kür bracht haar echter nog voorbij de linkerhoek heeft Stuy de bal corner getikt. j~ -- toekijkende Krol en Keizer, maar het is niet meer nodig. men voor Rep, vaak de Twente-de- fensie waar Van lersel nog net een kans voor de vrij voor Schrijvers gekomen Keizer onschadelijk kon maken. De Ajax-aanvoerder, die in de tweede helft nog een gele kaart wegens aanmerkingen op de leiding kreeg, voetbalde voortreffelijk. Vijf hoekschoppen (Twente geen) illus treerden ook dat Ajax vooral de eerste vijfenveertig minuten meer in de aanval was dan gezond was voor Twente. Met uitzondering van een korte periode enkele minuten voor de rust en een klein gedeelte van de tweede helft bleef een geconcentreerd Ajax de wedstrijd volledig controleren. De ervaring opgedaan in de Europa-cup om in het heetst van de strijd (Arse nal. Benfica, Real Madrid uit etc.) even sluw als uitgekookt in de man dekking te spelen gaf Ajax al bij voorbaat een voorsprong op het krampachtig naar een opening zoe- (ook buiten de dug out omdat hij een speler wilde wisselen) een woord dat nog altijd tot het uitgebreide terrein van de schuttingtaal behoort. Brand: „Daar sta ik boven, op zoiets reageer je toch niet. Ik begrijp die man niet. Waarom moet hij schelden dat Rab er niets van kan en dat Evert Teunissen maar achter zijn drumstel moet gaan zitten. Er zijn dit jaar al drie, of vier trai ners de laan uitgegaan; zulke opmerkin gen maak je toch niet. Waarom kan er niet gewoon een fijne partij voetbal op de mat worden gelegd in plaats van zo irritant te werk te gaan zoals Haarlem deed. Maar ja, Hughes begon al voor de wedstrijd met die flauwekul”. En dat sloeg dan weer op de grap met de shirts. Hughes wilde namelijk zijn mannen in rood shirt en witte broek laten opdraven, het tenue van de thuis club.Brand: „Voor mij is de lol eraf, in Haarlem probeerde hij dat ook al”. Na gekissebis moest Corver erbij komen om, zoals hij opmerkte, „een salomon soordeel moest vellen”. AZ in het rood en Haarlem in het wit. De kleur van de onschuld maar in het eerste kwartier bleek daar weinig van. Met name Gerrit Peys, na twee maan den versneld terug in de basis omdat De Haan zich op de training blesseerde, liet zich zien „Ik wist dat Schaafstra was te intimideren; dat heb ik gedaan, maar te hard, nee”. Vooral de tweede maal werd de jonge AZ-aanvaller bikkelhard ge raakt. Niet verbazingwekkend dus dat Joop Wildbret even later wraak nam en Peys met twee armen in de nek trof. Corver in al zijn Salomonswijsheid liet het in beide gevallen bij pittige woor den. Diverse venijnige duels waren het gevolg. ALKMAAR Met bommen, bal lonnen, drumbands, een burgemees ter, Prins Carnaval en de Raad van Elf, een deel van de KNVB-top en onverstaanbare speeches vierde AZ gisteren de ingebruikneming van de nieuwe overdekte staantribune. De capaciteit van het stadion kwam daarmee op 22.000 bezoekers. De tri bune kreeg de naam Victory mee. Na afloop wees Brand de suggestie „Bar ry Hughes-tribune” af. Brand nog over zijn collega: „Waar de KNVB- top bij zit (Hogewoning, Burgwal, Zwikstra en Huijbregts) schreeuwt Hughes tegen Molenaar: „Hoeveel heb je die scheidsrechter betaald? Zoiets doe je toch niet.” meer woorden over vuil maken maar vierentwintigduizend toeschouwers hebben kunnen zien dat er niets aan de hand was. Schrijvers kwam eruit om mij onschadelijk te maken. Niet de bal. Hij had zijn actie echter verkeerd berekend waardoor ik onge stoord in kon koppen. Een zuiver doelpunt”. Iets wat Schrijvers zelf min of meer zelfs erkende toen hij schaapachtig opmerkte: „Op zo’n mo ment denk je: Gauw nemen die bal en zo snel mogelijk doorspelen”. Halverwege de tweede helft, toen Haarlem het eerste halfuur het spel maakte en AZ terugdrong, vertikte de topscheidsrechter het een penalty ten gunste van de Hughes-equipe te geven toen Wentink door een actie van Suur endonk en Vredenburg in het straf schopgebied ten val kwam. Een minuut of acht voor het laatste fluitsignaal haalde heel Alkmaar opgelucht adem toen Corver een strafschop aan AZ toe kende omdat Lelieveld Wolfgang Frank bij de benen greep. Hevige consternatie bij Haarlem was het gevolg. Waarom, zo werd de omstreden arbiter toege schreeuwd, dan geen penalty voor Wen tink? Corvers beslissing besliste de wed strijd die in de eerste vijfenveertig mi nuten op bedroevend peil stond. Nygaard PARIJS De eerste halve finale van het kandidatentoernooi zal gaan tussen de Russen Boris Spasski en Anatoly Karpov. Spasski had zich al geplaatst; gisteren deed de 22-jarige Karpov hetzelfde door de achtste partij van de tweekamp tegen Lev Poloegajevski te winnen. Het was zijn derde overwinning. De andere halve finale gaat tussen de tweekampen en Petros jan Kortsnoj leidt met 20; negen partijen ZAGREB Dianne de Leeuw, de 19-jarige Nederlandse kunstrijdster heeft in Zagreb dankzij een uitste kend gereden kür beslag gelegd op de zilveren medaille in het Europees kampioenschap. Zij moest slechts de kampioene van vorig jaar, de 17- jarige Oostduitse Christine Errath, voor laten gaan. na derde werd. met 10. eredivisie te brengen. «HiWH ani "mj: li

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13