JTPCHO EIST VRIJHEID Browne Wereldrecord Bayi koos voor in schitterende race manier Bijna nieuw wereldrecord elke maand een vast Vultink stap dichter bij ideaal bedragje opzij leggen voordie fijne vakantie! moeiliikste Stenin: „Zij heeft psychologische tik uitgedeeld” 1 w M Wanprestatie Evenaring Tevredenheid H 1 1 3 HfnnMöHRT 3 'KSBHs 15 4 MAANDAG FEBRUARI 1974 Zo noemen zich Raiffeisenbanken en Boerenleenbanken. Wie iets wil hebben wat hij niet in één keer kan betalen, moet er gewoon voor sparen, liefst automatisch. Voor een vakantiereis of een auto, een caravan of een bootje. Maar evengoed voor de studie van de kinderen of voor de aanbetaling van een eigen huis. De makkelijkste, veiligste en zekerste manier van sparen is via een spaarrekening bij de Rabobank. Neem een Automatisch-spaarplan bij de 3 t (Van onze sportredaktie) na. Onbetwiste superklasse k Atje Keulen-Deelstra (Van onze speciale verslaggever) Atje tzjdens haar ereronde. L an- 3hen terk. men ïhtel dat en een e in linds issia "laag cha- illen eeds yern Tevredenheid was er ook bij Boris Stenin, de coach van de Russische da mes. „Atje heeft op de eerste dag een psychologische tik uitgedeeld. Niet haar overwinning op de 500 meter was het belangrijkste, maar de manier waarop ze reed. Ze voelde zich onoverwinnelijk en dat zijn onze meisjes ook gaan geloven Ze kregen het gevoel dat ze in vergelij king tot Atje niets waren, dat ze toch niet konden winnen. Pas tijdens de 3000 meter op de tweede dag begonnen ze weer in zichzelf te geloven, maar toen was het te laat. „Daarom meen ik dat Maarse de psychologische strijd van mij gewonnen heeft, maar ik heb hem op Onze meisjes denken te veel aan de wedstrijd. Ze moeten, net als de Neder landers. denken dat schaatsen een ple zier is. Dat heb ik van Maarse geleerd en daar dank ik hem voor.” de 6-4 een van r de ista- ias- tico 2-0, veu- ikuil rak- )ten. ook rge- stter ledi- arde van aan hem atst” dan en jr&te van igen. voor ïlers ake- verk ken- Irid- ge- uro- nk- V— 96— <ic- rus- FB una lau- 5 3- nk- ad- Las 5-1; en tico I Rabobank a 0-1, n— gge nd: 3. Alma Ata is een geweldige stimulans geweest voor alle in het schaatsen geïn teresseerde landen extra veel aandacht aan het damesschaatsen te besteden. Al komt dat in de einduitslag nog niet tot uitdrukking, landen als Polen en Oost- Duitsland zijn duidelijk in opkomst. De Oostduitse meisjes Ute Dix (val op de 1000 meter) en Monica Zernicek kunnen volgend jaar al een bedreiging vormen voor de Russische en Nederlandse dames en de Polen hebben in Erwina Rys en Ewa Malewicka duidelijke talenten. Te leurstellend echter was de klap die de Noorse en Zweedse meisjes kregen. Coach Gerard Maarse: „Dat is hun eigen schuld. Pas vijf dagen voor de kampi oenschappen zijn ze hier gekomen. Dan vraag je om slechte resultaten. Het be wijs is nu wel geleverd dat wij er goed aan hebben gedaan om hier drie weken te acclimatiseren. Ook Monica Pflug klapte op de 3000 meter volledig in elkaar.” Westduitse Monica was zelf het meest teleurgesteld in haar wanprestatie op de 3000 meter. Een verklaring wist ze niet geven. „Wellicht zijn we hier inderdaad te kort geweest”, was haar enige excuus. Op de 500 meter kwam ze met een tweede plaats achter Atje nog goed weg, maar op de 1500 meter moest ze alle Nederlanders en Russinnen en zelfs de Oostduitse Zernick voor laten gaan. Op vallend was het goede rijden van de Russinnen op de 500 meter. Na Atje en Monica eindigden Averina, Statkevitsj, Shelekhova en Savrulina als drie, vier, vijf en zes. Maarse: „Dat hadden we verwacht. Daarom was ik na de eerste dag ook niet zo bang. Ik wist dat we op De eindstand is: 1. Hans Vultink (Groenlol M 52 7.14. 2. Christ v.d. Smissen (St. WiHe- brord) 10 55 7,28. 3. Henk de Kleine (Mierlo- Hout) 10 53 5,66. 4. Jean Bessems (Cahier en Keer) 10 47 5,46. 5. Ben Velthuis (OMenzas!) 4 106 6,49. 6. Piet Dekker (Dodewaard) 4 39 5,22. 7. Rini van Bracht (Waalwijk) i 50 SM. Jaap Ligthart (Alkmaar) 2 56 4,57. Co rby ’ich >d— 1-1, 0-0, 0-0, am rer- 1-1; 3. Het Europese kampioenschap leverde de Nederlandse meisjes, ondanks de on gunstige omstandigheden, nog negen persoonlijke recors op (Atje drie, Truus drie en Sijtje drie), twee Nederlandse re cords en misschien een evenaring van het wereldrecord. Dat laatste was uiter aard een prestatie van de onverslijtbare Atje. Op de 1500 meter leek ze tot de laatste ronde royaal onder het wereldre cord van Stien BaasKaiser te duiken, maar in de laatste bocht ging het mis. Ook aan haar krachten kwam een einde. Puur op wilkskracht sleepte ze zich naar de finish. Haar tijd van 2.15,84 bleek vierhonderdste seconde te langzaam te zijn om Stien BaasKaiser te onttronen. ISU-vertegenwoordiger Hennie Roos: „Ik sla de tijd van Atje hoger aan dan die van Stien. Stien reed 2.15,8, maar dat is een handtijd en dat scheelt zomaar tweetiende seconde. Bovendien weten we niet of Stien 2.15,81 of 2.15,89 heeft gereden.” Toch was Atje nauwelijks te leurgesteld. Ze kwam naar Alma Ata om haar persoonlijke records nog een maal scherper te stellen en daarin is ze geslaagd. het ijs verslagen. Als Averina niet ge vallen was, waren al mijn meisjes na Atje het hoogste geëindigd, ruim voor de andere Nederlandse meisjes. Onze da- mestop is veel sterker dan die van Holland. Maar ik heb wel iets van Maarse geleerd. In de toekomst zal ik wat minder aandacht aan de techniek besteden en meer aan de psychologie. WINKEL (ANP). Hans Vultink i« weer een stapje dichter bij zijn ideaal gekomen om van deze biljartwinter een droomseizoen te maken. Nadat hij al eerder de nationale titel in de kaders 47/1 en 47/2 had veroverd en bovendien in Düsseldorf ook Europees kampioen in het eenstootskader was geworden, hero verde Vultink in Winkel op Christ van der Smissen nu ook de nationale troon in het bandstoten. In een slepende en door slecht spel ook oninteressante finale versloeg Vul tink de 19-jarige Brabander na een aan vankelijk gelijkopgaand carotte-duel nog met duidelijke cijfers: 200-176 in 33 beurten. Vultink beëindigde daardoor ook dit kampioenschap ongeslagen met vier punten voorsprong op Van der Smissen, De Kleine en Bessems, van wie de jonge slanke krullebol uit Sint Willebrord dankzij een beter gemiddelde dan de andere twee (zijn 7.28 was zelfs het beste toernooimoyenne) nu eind maart naast de kampioen mag uitkomen in het in Zandvoort te houden Europese kam pioenschap. Als Vultink tenminste gaat. Want on middellijk nadat hij in Winkel met een slotserie van 12 het eerst aan de finish was gekomen en toen zeker was van de titel, daar Van der Smissen zaterdag avond door de nederlaag tegen De Kleine twee punten achter was geraakt en dus aan een remise in de slotpartij niets meer had, liet Vultink weten over Zand voort nog een nachtje te willen slapen „Het wordt wel een beetje erg veel”. 4/ de drie kilometer onze slag zouden slaan.” Die prognose van Maarse kwam uit. Stonden de Nederlandse dames na de eerste dag zes, negen en twaalf, via uitstekende prestaties op de lange af stand kropen Truus en Sijtje dicht naar de Russinnen toe. Sijtje leverde zelfs een ongedacht fraaie prestatie door op de 3000 meter als beste Nederlandse met een derde plaats het erepodium te berei ken. Walther Browne neemt de overwinningstrofee in ontvangst van de heer Albrecht, directeur van Hoogovens. ALMA ATA Het duizendkoppige Russische publiek gilde om een nieuw wereld record. „Dawai Atje, dawai Atje” (ga door Atje), maar het hielp niet. Ook ’s werelds snelste vrouw op de schaats bleek niet opgewassen tegen de voor Alma Ata uiterst slechte weersomstandigheden. Ondanks dat uitblijven van een wereldrecord werd het Europese kampioenschap voor dames op de Medeo-baan zaterdag en zondag een „ouderwets” titeltoernooi. Leek na de trieste toernooien in Brandbu en Strömsund vorig jaar het damesschaatsen aan het eind van zijn latjjn, na dit flonkerende Euro pese kampioenschap ziet de toekomst er zonniger uit dan ooit. Atje Keulen Deelstra wordt op het ereplatform geflankeerd door de Russinnen Statkevitsj en Sjelekov, die resp. tweede en derde werden. CHRISTCHURCH. (Reuter)— Bij de Spelen van het Gemenebest in Christ church heeft Filbert Bayi uit Tanzania zaterdag het wereldrecord op de 1500 meter verbeterd met een tijd van 3 minuten 32,2 seconden, Bayi liep een briljante race, waarbij hij van start af de leiding nam. Op het laatste stuk ving hij de sterke eindsprint van de Nieuw- zeelander John Walker en de Keniaan Ben Jipcho op. Met zijn eindtijd bleef Bayi 0.9 seconden binnen het wereldre cord van de Amerikaan Jim Ryun (3.33.1), dat dateerde uit 1967. De race van Bayi vormde het emotio nele hoogte- en eindpunt van een negen dagen lange reeks wedstrijden op hoog niveau. Ten aanschouwe van Koningin Elizabeth, die de sluitingsplechtigheid verrichtte en 35.000 sterk meelevende bezoekers, deed de 21-jarige sergeant iets, wat de meeste experts voor onmo gelijk hadden gehouden. Hij leidde na melijk van start tot finish. Honderd meter voor het eind leek het er even op alsof hij alleen als „haas” had gediend voor de Nieuwzeelander John Walker. Maar de Tanzaniaan sloeg ook deze laatste aanval af en finishte 0.9 secon den binnen het belegen wereldrecord van Ryun. Ook Walker bleef met 3.32.5 binnen het oude wereldrecord. Jipcho, die eerder al twee gouden medailles had gewonnen, finishte als derde. De Keniaan kondigde aan, dat hij professional zal worden, tenzij de Kenia- se autoriteiten hem en de andere atleten meer vrijheid geven. „Ik zie niet in waarom ik als een slaaf zou moeten worden behandeld en niet zelf zou mo gen bepalen waar ik wil lopen”, ver klaarde hij tijdens de persconferentie. Jipcho’s landgenoot Keino is lid van de Amerikaanse profatletiekorganisatie. Jipcho, die in Christchurch de 3000 meter en de 5000 meter won, heeft er vooral bezwaar tegen dat zijn land hem geen toestemming geeft uit te komen in (de profijtelijke) wedstrijden in Europa en de Verenigde Staten. Tijdens de spe len van het Gemenebest werden in to taal drie wereldrecords gebroken: dat van Filbert Bayi op de 1500 meter en twee zwemrecords van Steve Holland en Wendy Cook. Steve Holland maakte een nieuwe toptijd op de 800 meter als tussentijd op de 1500 meter (8.15.88) en Wendy Cook maakte als startzwemster op de wisselsag-estafette een rugslagtijd van 1.04.68. WIJK AAN ZEE. Dat Browne het 36e Hoogovenschaaktoernooi zou winnen, stond reeds vast. De vraag of hij zich de laatste ronde ook wilde manifesteren niet Desondanks trokken vele honderden liefhebbers voor de laatste keer naar Wijk aan Zee. Teleurgesteld zullen zij zich echter niet hebben gevoeld. Ook al verloor hun favoriet. Een speler die met de toernooizege in de zak nog een keer tot het uiterste wil gaan, behoort helaas tot de uitzonderingen. Wat dat betreft konden Ree, Ghitescu, Pomar en Soson- ko een voorbeeld aan hem nemen. Ook voor hen stond er niets meer op het spel. Wat zij met een korte remise meenden te moeten onderstrepen. Browne-Adorjan, de eerste ongeslagen, de andere ook' na 14 ronden nog zonder overwinning. In die situatie is op de valreep nog verandering gekomen. Ador- jan zette de partij scherp op en kreeg een langdurig initiatief in handen. Browne kwam voor het eerst in dit toernooi echt in moeilijkheden. Was hij dan toch niet meer zo gemotiveerd of ziek, zoals hij na afloop mompelde. Het dynamische tegenspel dat we zo gewend waren geraakt bleef in elk geval deze keer uit. Mede ook door het goede spel van Adorjan. Van zijn royale voorsprong bleef toch nog anderhalve punt over. Dank zij Hecht die Planinc opnieuw ver sloeg. Er stonden in die partij behalve de eer nogal aanzienlijke prijsverschillen op het spel. Hecht begon met een rustige opening en hield de partij zoveel moge lijk uit het praktische vaarwater. Toen het dan toch zover kwam kon hij promt een stuk winnen, maar geen van beiden zag het. Als gevolg daarvan moest Hecht nog urenlang werken om een in middels wel verworven pluspion in het eindspel tot gelding te brengen. Donner was toen al uren vertrokken. Hij had al spoedig ingezien dat tegen Matulovic niet meer dan een remise te verdienen viel. Zo kon hij het zelf niet meemaken hoe hem in dit voor hem wel zeer opmerkelijk verlopen toernooi ook nog een ongedeelde tweede plaats in handen werd gespeeld. Zoveel fortuin is de andere Nederlan ders niet beschoren geweest. Timman- Langeweg werd remise. De eerste was moe, Langeweg tevreden. Als het hem iets meer meegezeten had dan was voor Timman een derde grootmeesterresul- taat ruim binnen bereik geweest. Lange weg kon tevreden zijn. Na een ver schrikkelijk slechte start een halve uit zeven) bracht bij met 4,5 punt uit de laatste acht ronden toch nog een aan vaardbaar totaal achter zijn naam. Evenveel als Ree die in de laatste toer- nooihelft steeds verder wegzakte. En- klaar klaagde niet, hoewel hij toch te leurgesteld moet zijn geweest over het verloop van de laatste partij. Bijna acht uur lang had hij Quinteros bestookt met vindingrijk schaak. Toen hij inzag, dat er niets meer te bereiken viel, liet hij een remise-afwikkeling toe. Helaas zag hij niet tijdig dat Quinteros behalve remise ook een winstafwikkeling kon kiezen. En dat ook deed. Zeer spannend was de laatste ronde in de meestergroep. Waar uitgerekend de nummers een en twee tegen elkaar moesten spelen. Popov probeerde tot in het verre eindspel iets te bereiken doch Kurajica bleef overeind en stelde de promotie naar de grootmeestergroep vei lig. Ook Kuijpers als beste Nederlander promoveert. Uitslagen 15e ronde grootmeestergroep: Donner-Matulovlc '/2-V2, Pomar-Sosonko )4-)4, Quinteros-Enklaar 1-0. Adorjan-Browne 1-0, Ree-Ghitescu )4-)4, Radulov-Fortlnos 1-0, Langeweg-Timman )4-)4, Hecht-Planinc 1-0. Uit de 11e ronde: Enklaar-Matulovlc 1-0. Uit de 14e ronde: Matulovic-Hecht 1-0, Timman- Radulov )4-)4. Eindstand: 1. Browne 11, 2. Donner 9)4, 3-5. Hecht, Planinc, Matulovic 9, 6-8. Timman, Sosonko, Radulov 8, 9-10. Pomar, Quinteros 7)4, 11. Forintos 6)4, 12-13. Enklaar. Adorjan 6 14-16. Ree. Langeweg, Ghitescu 5. 15e ronde meestergroep: Baljon-Garcia )4-)4, Popov-Kurajica )4-)4, V. Scheltinga-Hartoch 0- 1, Antunac-Dieks )4-)4, Bachtiar-Tarjan )4-)4, Kuijpers-Keene )4-)4. Eising-CIocaltea )4-)4, Mohrlok-Pytel ‘4-)4. Eindstand: 1. Kurajica 10)4, 2. Popov 9)4, 3-6. Ciocaltea, Keene, Tar jan Kuijpers 9, 7. Antu- nac 8)4, 8-9. Hartoch, Mohrlok 8, 10-13. Pytel, Elsing, Garcia en Dieks 6)4, 14. V. Scheltinga 5)4, 15. Bachtiar 5, 16. Baljon 3. Damesgroep, 11e ronde: Ivanka-Reicher 1-0, Karakas-Vokralova 0-1, Lltmanowicz-Nlcolau 0-1, Ferrer-Timmer )4-)4, Laakmann-V.d. Gies sen 1-0, Kalchbrenner-Brulnenberg 1-0. Eindstand: 1-2. Nicolau Ivanka 9, 3-5. Vo- kralova, Karakas, Kalchbrenner 6, 6-8. Tim mer, Laakmann, Litmanowicz 5)4, 9. Bruinen berg 4)4, 10. Reicher 4, 11. Ferrer 3, 12. v. d. Giessen 2. ADVERTENTIE doel-sparen

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15