Geen mededeling in staten over nieuwe maatregel Academische raad tegen wetsontwerp Verwijdering tussen KVP en CHU het leven Vier kamerleden duidelijk verbeterd doen mee aan Andere energie voor vrachtvervoer Autobosting kost analist „Verkeersveiligheid is „Vikingentocht” ==oEnta dit ow] II II 0 i; J 2 HERSTRUCTURERING ONDERWIJS A OOK ATOOMBOMMEN VOOR OLIE TE KOOP Doden in verkeer Utrechtse ongevallenchirurg 99 G ONDER INVLOED VAN STERK GESTEGEN PRIJZEN AARDOLIE: K G 1 M MAANDAG 4 FEBRUARI 1974 (Van onze correspondent) 0 Ongeloofwaardig S] Frans politicus m w S( g< hi S; Z ui g' n <li w ei ri ld DEN DOLDER De zeven Dennendal-stafleden, die achter Carel Mul ler staan, zijn op staande voet ontslagen. Het ontslag is zaterdagmorgen in gegaan. Evenmin als Muller mogen zij nog een stap op het terrein van de Willem Arntsz Stichting zetten. Het ontslagbesluit is vrijdag in de voor avond genomen. Opslag aardgas Ml Weer ontslagen bij Dennendal (Van onze correspondent) Het (Van onze parlementsredactie) (Van onze correspondent) nog protestacties voorbereid. VOORUITZICHTEN VOOR WOENSDAG: aanhoudend WEEKRAJPPOM'EN (Van onze verkeersredacteur) o 13 DINSDAG 5 FEBRUARI I der de tac net 1 Po SCJ Fii bri ge we Ec da Bu be sta tei sic de huis ons, dat dit een volstrekt correcte gang van zaken was. Het hoorde daar helemaal niet aan de orde te komen. Wij wilden niet dat zij het uit de krant zouden moeten vernemen. Lissabon Locarno Londen zzw nno zw zzw z o zw w 14.23 22.34 9 9 9 8 9 7 9 9 8 9 9 16 15 6 12 8 8 2 13 6 14 2 11 8 9 uur uur uur uur 0 1 1 5 0 1 47 1 0 1 12 1 0 6 14 3 1 1 0 0 0 o Hij was een dienstweigeraar, die op Dennendal te werk was gesteld. Tot dusverre konden dienstweigeraars na het einde van hun diensttijd altijd op Den nendal blijven als zij hun werk goed deden. Voor Soeter, een gewaardeerde kracht, bleek vorige week echter geen plaats meer te zijn. De reden: hij is een van de zeer vaste groepsleiders die het niet kan vinden met supervisor Hendrik van Nek. Vanmiddag zou in Wijk bij Duurstede door de Raaltenaren een veldslag gele verd worden tegen de Vikingenclub van Wijk bij Duurstede. Men verwacht hier bij veel bezoek. Gerekend over de hele periode van de afgelopen drie maanden komt het op een vermindering met 50 percent neer van breuken en beschadigingen over het hele lichaam, die voor de chirurgische klinieken juist de zwaarste belasting be tekenen. Is een patiënt met een enkel voudige breuk of beschadiging meestal in een paar weken het ziekenhuis weer uit, de samengestelde gevallen vragen vaak maanden lap- en verpleegwerk. gij toi to< D< mi hl Bi ze m 3on op Maan op mist onbewolkt licht bew. onbewolkt z nno zzw nw w wzw nnw no zo ono o zzw ver. zzw z zo zo z zzo z z zzw zzo z zzo zo n n zzw z 11 4 10 16 13 5 10 4 8 3 1 3 1 -2 3 0 1 3 10 2 5 All dru kaa w mfi E ges var Poi lan rin Vai spr I hu nis tot bot gei I TOO Sto na< hot sch I onl I Mc gel he zal we li.il als re< ge« 1 ju ge m< Pit jui va zw. zw. o -2 -2 9 19 19 -2 0 2 -2 3 -2 2 9 7 0 5 1 8 10 2 4 1 2 6 15 9 Vooralsnog lijkt het wellicht aan te raden na te gaan wat het wegvervoer met ons bloedeigen aardgas kan begin nen. In Italië rijden sinds jaar en dag enkele tienduizenden auto’s op methaan gas, dat net als aardgas in hogedrukfles- sen vervoerd moet worden. In Gronin gen worden momenteel proeven geno men met zowel stadsbussen als personen auto’s op aardgas. Het gevaar van ex plosie schijnt niet groter te zijn dan bij gebruik van LPG, maar ongetwijfeld zal men nog wat kinderziektes onder de knie moeten krijgen, voor aardgas mas saal in automotoren zal kunnen worden gebruikt. Volgens Servan-Schreiber is Frank rijk, maar ook andere landen, bereid „alles te doen om olie te krijgen”. Dat zou naar zijn mening een dodelijk ge vaar voor Israel betekenen. Libië zou bovenaan de lijst staan van landen die een heftig belang stellen in de verwer ving van atoomwapens. DEN HAAG. Opnieuw is er ernsti ge onenigheid ontstaan tussen de chris- ten-demoeraten partijen KVP en CHU. Dit keer maakt de CHU zich boos over de pogingen van de KVP in Zuid-Hol- land om samen met de PvdA te streven naar een programcollege van gedepu teerde staten. Dat houdt in dat voor de statenverkiezingen van volgende maand afspraken worden gemaakt over de grondslag van een college van gedepu teerde staten tussen PvdA en KVP. Ook met de invoeringsdatum van de wet 1 september 1975 bleek de raad geen vrede te kunnen hebben. Een voorstel van de universiteit van Utrecht om geen vaste datum te noemen werd aanvaard. De wet zou pas ingevoerd mogen worden, wanneer voor alle studie richtingen nieuwe programma’s zijn op gesteld. Het bestuur heeft de ontslagbrieven vrijdagavond op de post gedaan. Zater dagmorgen kwamen ze bij de stafleden aan. De zeven dachten echter dat het weer om „dienstorders” ging en namen de brieven niet aan. „Orders die je niet hebt ontvangen, kun je immers ook niet uitvoeren”. Om 12 uur ’s middags hoor den zij via de radio dat zij waren ontslagen. Maandagmorgen hebben zij de brieven bij het postkantoor opgehaald. Zij gingen ermee naar het Arbeidsbu reau. „Wij krijgen geen salaris meer en we moeten nu eenmaal eten”. Hij neeft nog geen hard cijfermateri aal van voldoende omvang tot zijn be schikking, hij kan het nog niet bewijzen, maar is ervan overtuigd dat de praktijk van de afgelopen drie maanden hem in het gelijk gesteld heeft: al jaren geleden zag hij een snelheidsbeperking (liefst tot 80 km) als een van de belangrijkste middelen om de massale golf van ver keersongelukken, die bijna de helft van de chirurgische bedden in de grote zie kenhuizen in beslag neemt, te keren. Een paar cijfers: in de crash-room van het Academisch Ziekenhuis Utrecht, waar een uitgebreide apparatuur voor redding van levens en voor diagnose gereed staat, werden in de periode van 1 tot 16 oktober 1973 negen en veertig ongevalsslachtoffers binnengebracht. In De zeven ontslagen stafleden zijn: Jet Douwes (43), cursusleidster-supervisor; Jan Mulder, directeur van de Dennen- dal-dependance in Zeist; drs. Nicolai (28), huisarts van Dennendal; Martin de Rooy (31), supervisor; Bartho Smit (26), cursusleider-supervisor; Ada Benting (34), activiteitenbegeleidster en George Ketel (27), cursusleider-superivsor. RAALTE (ANP). Vier Tweede-Ka- merleden zullen als Noorman uitgedost het laatste gedeelte meemaken van de Vikingtocht, die momenteel plaatsvindt. De trip dient om kracht bij te zetten aan de eis van Raalte om het kanaal van Raalte naar Deventer open te hou den en te verbeteren. Hoog water Laag water 10.04 DINSDAG 5 FEBRUARI DEN HAAG. De Academische raad vindt een cursusduur van vier jaar voor alle studierichtingen in het wetenschap pelijk onderwijs te kort. Met een krappe meerderheid zeven stemmen voor, vijf tegen besloot men dit standpunt op te nemen in een commentaar op het wetsontwerp voor de herstructurering van het wetenschappelijk onderwijs. Met dit besluit heeft de Raad één van de belangrijkste punten uit het wetsont werp afgewezen. In de Academische raad zitten vertegenwoordigers van alle universiteiten en hogescholen. Amsterdam geh. bew. De Bilt - Deelen Belde Eindhoven Den Helder geh. bew. zw. bew. onbewolkt halt bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt zw. bew. geh. bew. onbewolkt onbewolkt windstil regen sneeuw sneeuw van de grote struikelblokken te worden. In West-Duitsland is deze olie al duur der dan benzine. Als men zich realiseert dat een vrachtwagen of een autobus al gauw 1 op 3 loopt, kan men zich voor stellen dat andere, tot nu toe wegens de eraan verbonden kosten of technische problemen uitsluitend theoretische mo gelijkheden de moeite van het bekijken waard worden. De CHU verzet zich met zeer grote klem tegen dit plan. De fractieleider van de CHU in de Tweede Kamer, dr. Krui- singa zei zondag dat de CHU op grond van uitgangspunten en programma van oordeel is dat eerst de kiezers moeten spreken. De CHU heeft tegen afspraken voor de verkiezingen zeer grote bezwa ren. „Dat kan leiden tot rechtstreeks kiezersbedrog. Dat is trouwens bij d e laatste formatie ook gebleken”, zei Krui- singa veelbetekenend. Hij liet weten dat de CHU niets maar dan ook niets voelt voor de plannen die de KVP en de PvdA in de provinciale staten van Zuid- Holland hebben. De Nederlondse regering zal de ont wikkelingsgelden, die voor Chili zijn be stemd, proberen over te maken aan de kerken en de vakorganisaties daar. Dit heeft minister Pronk (ontwikkelingssa menwerking) zaterdag gezegd op een bijeenkomst van de PvdA in Heeren- veen, De ontwikkelingshulp aan Chili is geblokkeerd sinds de junta de macht heeft overgenomen. Volgens minister Pronk is de regering in ieder geval niet van plan het geld via de officiële Chi leense instanties aan het land ten goede te laten komen. Gistermiddag is tegen half vijf een 19-jarige Groninger ontsnapt uit de hal van het Groningse politiebureau. De man was even eerder bij de FC Gronin- gen-bar aangehouden onder verdenking van vuurwapenbezit. Hij bleek een pis tool bij zich te hebben. In de hal van het politiebureau het pistool was hem al afgenomen werd hij vastgehouden door een politieman. Hij ging er evenwel onverwachts van door en sprong dwars door een glazen tochtdeur. Hij was gis teravond nog spoorloos. UTRECHT. De verzekeraars mogen dan ontkennen dat autovrije zondagen en verminderde snelheid leiden tot min der schade-uitkeringen, de Utrechtse chirurg prof. dr. P. Wittebol constateert m zijn crash-room in het Utrechtse Academisch Ziekenhuis duidelijk minder doden en globaal genomen een halvering van het aantal zwaargewonden, gere kend over de afgelopen maanden. Zelfs een varken werd als proviand aan boord van het „Vikingenschip” gebracht, waarmee „Noormannen” zaterdag pit Raalte vertrokken en daarmee aan hun protesttocht naar Den Haag begonnen. Ondanks urenlang vergaderen is de raad het niet eens geworden over het commentaar, dat moet worden toegezon den aan de Vaste Commissie voor on derwijs van de Tweede Kamer. De Raad zal daarom over twee weken opnieuw bijeenkomen. Men zal bij de Kamercom missie aandringen op een hoorzitting. De tegenstemmers Leiden, Nijme gen, Eindhoven, Amsterdam (Vrije Uni versiteit) en Rotterdam zijn van me ning, dat er moet worden uitgegaan van een vierjarige cursusduur. Wel moet er volgens hen een soepele regeling komen om, als dat nodig'mocht zijn, van deze vier jaar af te kunnen wijken Prof. Duynstee (Nijmegen) noemde het bijzonder onverstandig de cursusduui van vier jaar af te wijzen. Hij voorspel de, dat de verkorting nu toch in de wet zal worden opgenomen. Het zou het aanzien van de raad ten goede komen, betoogde Duynstee, als hij aandrang op een soepele regeling om de cursusduur te mogen verlengen. De tegenstemmers zullen een minderheidsnota naar de Ka mercommissie sturen. Tijdens de speciale Dennendal-verga dering van provinciale staten is later op diezelfde vrijdag niets over de beslissing meegedeeld. Het ontslag is gebaseerd op plichtsverzuim en dienstweigering. De stafleden zouden hebben geweigerd or ders uit te voeren; zij zouden bovendien door hun houding de normale voortgang van het werk op Dennendal hebben verstoord. Wisselvallig en temperaturen hoog voor de tijd van het jaar. Aantal uren zon: 0 tot 4. Minimum tempe ratuur: omstreeks 5 graden. Maximum tempe ratuur: omstreeks 9 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 50 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 20 percent. Gemiddelde temperaturen tot minimum 3, maximum 11 graden. Welke methode van voortstuwing de overhand zal krijgen, valt in de verste verte nog niet te voorzien. Personen die betrokken zijn bij de produktie van de traditionele interne-verbrandingsmotor, zweren bij hun eigen produkt. De presi- N. Cole, heeft dat vorig jaar in het dent-directeur van General Motors, E. volle besef van de energiecrisis nog eens onderstreept. En onder inteme-ver- brandingsmotor verstaan we in dit geval dan de dieselmotor, maar ook de motor die geschikt is voor gas. Maar die dieselolie begint nu juist een Jet Douwes, een van de ontslagen stafleden, ze izaterdagmiddag: „Het is ontzettend ongeloofwaardig: een bestuur dat ons ontslaat en dan zegt dat dat in het belang van de pupillen is. Het slaat zo helemaal nergens op dat je denkt: gunst, dit is weer zo’n besluit dat je alleen maar naast je neer kunt leggen. Eerlijk gezegd heb ik het niet verwacht. Dinsdag zei het bestuur nog almaar dat er niet meer geëscaleerd zou worden”. Martin de Rooy, een andere ontslage ne: „Het past helemaal in het repertoire van dit bestuur. Het gaat recht op zijn doel af: de ondergang van Dennendal” In antwoord op de vraag waarom tij dens de statenvergadering met geen woord over het ontslag van de zeven was gerept, zei bestuurslid J. A. Middel- ROTTERDAM. Gistermorgen is de 29-jarige analist J. Dirkzwager uit Ro zenburg bij een autobotsing in Rotter- dam-zuid om het leven gekomen. De door hem bestuurde auto kwam frontaal in botsing met een tegenligger. De be stuurder van deze auto liep slechts lich te verwondingen op. Het ongeluk is, naar de politie ver moedt, waarschijnlijk ontstaan doordat een van de twee bestuurders in de flauwe bocht ter plaatse onvoldoende rechts hield. Zaterdagavond is de 47-jarige E. van Buiten uit Willemsoord dodelijk veron gelukt nabij De Blesse (gem. Weststelling- werf). Hij werd gegrepen door een per sonenauto. Het ongeluk gebeurde op het moment dat de heer Van Buiten in zijn auto wilde stappen die in de berm geparkeerd stond. De 82-jarige H. E. Nottrop uit Den Haag is gisteravond in het ziekenhuis Leyenburg in zijn woonplaats overleden aan de gevolgen van een ongeluk. Hij werd gistermiddag bij het oversteken aangereden door een personenauto. De 18-jarige H. Reinders uit Arnhem is gisteren in zijn woonplaats met zijn motortegen een boom gebotst en ter plaatse overleden. Het slachtoffer slipte toen hij over een boomstronk reed. De 27-jarige expediteur A. W. Ham- mink uit Winterswijk is zaterdagavond om het leven gekomen toen hij in Ei- bergen met een, volgens de politie, te hoge snelheid door een bocht reed en tegen een boom botste. Hij overleed ter plaatse. HEERLEN. Veel alternatieve ener giebronnen voor het wegvervoer stuiten, althans bij personenauto’s, op het aan zienlijk grotere volume van motor en/of brandstofreservoir dat eraan te pas komt. Maar bussen en vrachtwagens hebben dikwijls veel meer „loze” ruimte (bijvoorbeeld onder de bodem). Onge twijfeld zal het niet lang meer duren voor de eerste vrachtwagens en autobus sen onafhankelijk zullen rijden van de trouwens toch al beperkte voorraden van de Arabische sjeiks. Twee tot dusver onbekende mannen hebben zaterdagavond op de Dorrestein- seweg in Amersfoort de uit Scherpenzeel afkomstige bedrijfsleider Chr. van de Berg beroofd van achtduizend gulden, zijnde de dagopbrengst van de super markt in Amersfoort, waar hij werk zaam is. De twee mannen hadden de heer Van de Berg per auto gevolgd. Op de Dorresteinseweg reden ze de man aan. De bedrijfsleider werd met een bijtend middel uit een spuitbus in het gezicht gespoten, toen hij de zaak wilde uitpraten en vervolgens net zo lang geschopt en geslagen, tot hij geen weer stand meer bood. De twee overvallers droegen hem in hun auto beroofden hem van het geld en gingen er toen in een andere wagen, die net kwam aanrij den, vandoor. Een vliegtuig van de KLM dat vrij dagavond wilde landen op de luebthaven Zanderij bij Paramaribo moest uitwij ken naar Guyana omdat op het Suri naamse vliegveld geen personeel aanwe zig was en de landingslichten niet brandden. De gezagvoerder maakte van uit Guyana contact met Paramaribo, waar personeel werd opgetrommeld. Om twee uur ’s morgens kon het toestel toch nog landen op Zanderij. de periode 1 tot 16 november (eerste autovrije zondag en aanbevolen snel heidsbeperking) waren dat er 37. Aantal doden onder de binnengebrachte slachtof fers: in de periode dat alles nog vrij was zeven; in de periode 1 tot 16 november slechts één. De getallen zijn te klein om er iets mee te bewijzen, vindt prof. Wittebol. Maar ze geven een duidelijke aanwij zing. Bovendien is er bij de 42, resp. 36 slachtoffers die opgelapt konden worden, groot verschil in omvang en ernst van het letsel. In de eerste serie een groot aantal slachtoffers met kapotte botten in verschillende delen van het lichaam, hersenbeschadiging, beschadiging van andere vitale delen of combinatie van deze drie soorten letsel. In de tweede serie is dat gecombineerde letsel veel minder vaak aanwezig. BERLIJN. (AFP) Servan-Schreiber, 8.14 uur onder 17.35 15.57 uur onder 7.00 stofgas is ontwikkeld (waarbij gebruik wordt gemaakt van een legering van lanthaan met nikkel) schijnt de deur van die ijskast toch weer op een kier te staan. Het grote probleem bij waterstofgas is dus gelegen in de opslag. Vloeibare wa terstof heeft een temperatuur van 253 graden onder nul, welke toestand zonder bijzondere voorzieningen niet gehand haafd kan worden. Een conventionele ondergrondse tank zou dus of onder enorm hoge druk moeten staan, of enigszins poreus moeten zijn, waarbij de verdampende waterstof de tank koel houdt. Deze mogelijkheid zou trouwens in een mobiele opslag (in een auto) niet mogelijk zijn zonder groot explosiege vaar. De door Philips gevonden legering, waarvoor overigens al eerder in Ameri ka de principes zijn geformuleerd, heeft de eigenschap het waterstofgas in gas vorm te absorberen. De opslag geschiedt hier dus niet in holle tanks, maar in „massieve”, hetgeen niet wegneemt dat deze een zelfde hoeveelheid waterstofgas kunnen opnemen als een holle tank van hetzelfde volume. De door Philips ontwikkelde techniek Bij alle verontwaardiging over de ze ven ontslagen is er dit weekeinde ook grote wrevel ontstaan over het feit dat het bestuur op grote schaal telefoonge sprekken laat afluisteren. Om toch over enigszins grote afstanden vrij met elkaar te kunnen spreken, hebben de Dennen- dallers walkie-talkies aangeschaft. is niettemin nog in laboratoriumstadium; wanneer zij voor de praktijk beschik baar komt, is bij lange na niet te zeggen. Toch heeft een Amerikaanse uitvinder, William van Vorst uit San Francisco, al een prijs gewonnen met een op water stofgas lopende auto. Dat dat weinig bekendheid kreeg, kwam omdat er toen nog benzine en olie genoeg was. Verder rijdt er sinds 1969 in Madrid een stads bus op waterstofgas. De bevindingen er mee zijn nog niet in gepubliceerde rap porten vastgelegd. Morgen dient in de Tweede Kamer de begroting van Verkeer en Waterstaat, waarin deze zaak behandeld wordt. De Kamerleden zijn de heren A. J. W. Krosse (KVP), mr. J. W. Masman (PvdA), dr. J. Terlouw (fractieleider D’66) en H. Wisselink (CHU), zij zullen, evenals de bemanning van 20 man, als Viking verkleed zijn. De werkende jongerenorganisaties uit Den Helder, Hoorn en' Alkmaar gaan gezamenlijk actie voeren tegen de be drijven, die het minimumloon niet wil len betalen. Per 1 januari zijn deze bedrijven wettelijk verplicht het mini mumjeugdloon te betalen, maar uit de gegevens van de jongerenorganisaties blijkt dat vele bedrijven hieraan geen gevolg hebben gegeven. De jongeren gaan een zwarte lijst opstellen van die bedrijven die nog niet aan hun wettelij ke verplichtingen voldoen en die op grote schaal verspreiden. Ook worden Jean Jacques voorzitter van de Franse radicale partij, heeft in een in terview met het Westduitse blad „Bild am Sonntag” verklaard dat Frankrijk en andere landen bereid zijn atoomwapens tegen olie te leveren. Degenen die Carel Muller steunen zien het echter anders: ontslagbrieven kunnen schrijven, heeft het opzettelijk zo gespeeld dat provinciale staten er vrijdag niet over konden praten”. regen onbewolkt onbewolkt sneeuw onbewolkt geh. bew. half bew. regen regen geh. bew. regen sneeuw bew. windstil 16 bew. zw. bew. licht bew. De zeven stafleden zijn van plan zich niet aan het ontslag te storen en nor maal hun werk te blijven doen, zoals zij ook de afgelopen week geprobeerd heb ben. „Maar het werd ons”, aldus Jet Douwes, „daarbij niet zo gemakkelijk gemaakt. Zo kon ik bijvoorbeeld mijn kantoor niet meer in. De sleutel paste 2.00 uur en uur en o o o o o o o o o o 0.2 o o o 1 niet meer omdat het slot was veran derd”. 6 februari: De zeven stafleden genieten bij het overige personeel en bij de pupillen een grote mate van vertrouwen en gezag. Dun ontslag betekent een vloedgolf van onrust en onzekerheid. Bij het horen van het besluit konden enkele pupillen zaterdag hun tranen al niet meer be dwingen. Ongeveer 130 van de in totaal 144 groepsleiders van Dennendal en vele andere personeelsleden hebben in tele grammen aan staatssecretaris Hendriks een fel protest laten horen. Zij weigeren het ontslag te aanvaarden. „Wij zien onszelf en onze werkwijze direct be dreigd”. Aangenomen wordt dat nu de jacht zal worden geopend op de vele groeps leiders die nog niet lang op Dennendal werken en nog geen vast contract heb- ben.^Zij kunnen zonder al te veel plicht plegingen worden afgevoerd. Een teken aan de wand is in dit opzicht wat er met groepsleider Jan Soeter is gebeurd. Hierbij moet in de eerste plaats aan dacht worden besteed aan de mogelijk heden van waterstof, dat in ongelimi teerde hoeveelheden op aarde voorradig is. Het is zowel voor gasmotoren als voor de bij Philips in ontwikkeling zijn de Stirling-motor bruikbaar. De Stirling motor wordt aangedreven door hete lucht, die in principe verkregen kan worden door verbranding van alle brandbare vloeistoffen of gassen. Be paalde technische problemen hebben er echter toe geleid dat de motor enige tijd geleden in de ijskast werd gezet, nadat een DAF-bus er een tijdlang mee gere den had. Sinds bij Philips echter een nieuwe opslagmogelijkheid voor water- Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg onbewolkt Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen zw. bew. t motregen geh. bew. windstil j-uuucii geh. bew. Luxemburg onbewolkt Madrid Malaga Mallorca Müpchen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen jürich Casablanca Istanboel Las Palmas Tunis

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2