Jeruzalem ontkent zware strijd op hoogten van Golan Domtoren in voorjaar ’75 1 uit steigers Vrachtrijders staken Grigorenko weer in Verenigde Staten langer in Acties tegen concentratie bij onderwijs kliniek Washington erkent terreur in Chili" Olieschandaal schokt Italië S. 5$ -O c Bil 2 Vliegtuigje op huis SENATOR EDWARD KENNEDY: N MAATSCHAPPIJEN VERDACHT VAN CORRUPTIE Nixons populariteit blijft dalen Giscard d’Estaing zou Messmer opvolgen CHAOTISCHE TOESTANDEN OP SNELWEGEN Kabinet heeft contact met regering van Guinee-Bissau ACTIEF IN GUATEMALA Gevangenis in Sydney na oproer verwoest „MOORDBRIGADE” F MAANDAG 4 FEBRUARI 1974 3 Suezkanaal P Economie bedreigd - -1 .4' W" SZ?. 1 Syrië dreigt Israel met uitputtingsoorlog (Van onze redacteur in Jeruzalem) (Van onze parlementaire redactie) een (Van onze correspondent) PARIJS. (AP) President Georges Pompidou van Frankrijk zal Valery Gis- scard d’Estaing, de huidige minister van Financiën, nog voor het einde van fe bruari benoemen tot premier als opvol ger van Pierre Messmer, zo berichtte het weekblad l'Express gisteren. de tus- (Van onze redacteur in Rome) ROME. In Italië wordt de prijs van benzine (90 cent per liter) niet opnieuw verhoogd, omdat de olie maatschappijen ervan verdacht wor den politici en politieke partijen jarenlang steekpenningen te hebben gegeven, bedragen die opliepen tot miljoenen guldens- Zowel de officier van justitie van Genua als die van Rome zegt bewijzen in handen te hebben van deze betalingen. Na het schandaal met de steekpenningen die de grote chemAche fabriek Man- tedison jaren heeft gegeven en de fondsen die de vleesimporteurs ter beschikking stelden van ambtenaren en politici, nu dus de olie-industrie. Alleen op die manier zou Portugal onder druk gezet kunnen worden haar Afri kaanse koloniën Guinee-Bissau, Angola •u Mozambique vrij te geven, meent de minister. Pompidou zou van mening zijn dat de huidige omstandigheden een eerste mi nister vereisen die zowel de economie tot in zijn vingertoppen beheerst als zijn boodschap aan het volk kan overbren gen. Het besluit Messmer te vervangen zou onlangs zijn genomen, aldus l’Express. De vrachtwagens van de eigenrijders die wel zijn blijven rijden worden be- De genoemde aantallen waren in de door de senator gepubliceerde brief on leesbaar gemaakt. Kennedy heeft president Nixon met klem verzocht om een drastische wijzi ging van de Amerikaanse politiek ten aanzien van Chili. Berichten uit een groot aantal bronnen zowel van de zijde van de regering als van de meest gerespecteerde interna tionale humanitaire organisaties dui den op voortduring van de onderdruk king, de weigering van vrij vertrek van politieke vluchtelingen, nieuw arrestatie- golven, de marteling van gevangenen en van terechtstellingen met een alarme rende omvang”. handelingen met Syrië verder te bespre ken. van er goede komen. Toch is Syrië voor Israel niet zo’n bedreiging als Egypte; de mili taire toestand aan het Syrische front is voor Israel duidelijk beter dan die bij Suez was. richting, waarbij ook het belangrijke vliegveld Faid wordt ontruimd. Het was al enkele maanden onrustig in Bathurst en er hebben zich al eerder moeilijkheden voorgedaan. De restauratie van het uurwerk en het carillon is onderdeel van een gedeeltelij ke restauratie van de 110 meter hoge Domtoren. het rui >el- wet het en, op rur ers ta les de in- lild en ;ns ies lan oe- ril- »ze ni- de ies ien ■en die lij- op len ne- ’ni- ne- zan er tien eze de de Sen cht erd erd ie- op- ten In- eel de en, er- •k- de Op an en iet Ide ng er- ers 'en in ij- ij- en ij- ri- re- iet n- oo, )m tel ik- eid Jat ?e- :ou die ;r- de het on- on- aad uw im- ien tal De in- ng is- an :m len zei irs is- it- le- de Dit sa- ;en >n- is cht ter ief hi de In het VARA-radioprogramma „In de rooie haan” verklaarde minister Van der Stoel zaterdagmiddag dat Nederland er naar streeft een gemeenschappelijke houding te bereiken met de Scandinavi sche landen en de negen EEG-landen. Grigorenko werd in mei 1969 in Tasj- kent gearresteerd. Hij was daarheen ge gaan om een demonstratie van ijveraars voor burgerrechten te ondersteunen ten behoeve van naar Siberië verbannen Tartaren. Hij werd beschuldigd van het verspreiden van onwaarheden, die scha delijk zijn voor de Sovjet-Unie. Er ia nooit een proces tegen hem aangespan nen. MOSKOU. (UPI en AP) Een psy chiatrische commissie heeft opnieuw de detentie in een psychiatrische kliniek van oud-generaal-majoor Pjotr G. Gri gorenko verlengd. Dit hebben vrienden van de dissidente oud-militair meege deeld. Het zal zeker zes maanden duren voordat de commissie opnieuw bijeen komt. Toch gaat de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban eind de ze maand naar Washington om met minister Kissinger de kansen op onder - ZWOLLE. Een aantal verontruste directeuren van gecombineerde scholen voor middelbaar en lager huishoud- en nijverheidsonderwijs (Mhno-Lhno) heeft vrijdag in Zwolle besloten acties te on dernemen tegen het concentratieplan voor het nijverheidsonderwijs, dat het aantal Mhno-opleidingen in Nederland drastisch wil terugschroeven. Daartegenover moeten de Egyptenaren dinsdag het terugtrekken van de strijd krachten uit de Sinaï voltooid hebben. Dertig tanks en 700 man mogen er slechts overblijven. Vanuit Israëlische observatieposten is de laatste dagen een grotere bedrijvigheid over het kanaal in de richting van Egypte waargenomen. Alles wijst erop dat Egypte deze ver plichting nakomt. De bond van eigenrijders wil zijn leden eerst opdragen de staking op te heffen als de regering met een deugde lijke wetgeving voor de dag komt en niet alleen met voorstellen. Deze houden onder meer in dat de eigenrijders door hun opdrachtgevers schadeloos worden gesteld voor de sinds vorig jaar mei gestegen prijzen voor dieselolie. Verder zou er een nieuw toewijzingsschema ko men waardoor de eigenrijders voldoende brandstof krijgen. Zaterdag en gisteren zijn in de hoofd stad Guatemala en omgeving de lijken gevonden van zes mensen die het slacht offer (Zijn geworden van deze gewapen de groep, die uit oud-politiemannen zou bestaan. Een van hen was een 30-jarige man op wiens opgehangen en verminkte lijk het kaartje „dit was een dief” was bevestigd. Een ander slachtoffer was geëxecuteerd omdat hij een „woekeraar” was. DEN HAAG. Volgens minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken heeft de Nederlandse regering geregeld con tact met de bevrijdingsbeweging in Gui nee-Bissau. Het onderzoek vond plaats nadat ge luidstechnici hadden verklaard dat de uitgewiste plekken op de Watergate- bandjes niet aan een verkeerde bedie ning van de apparatuur te wijten kunnen zijn, zoals het Witte Huis had gezegd. WASHINGTON. (DPA) Nog maar 26 percent van het Amerikaanse volk is het met de regering van president Nixon eens. Hiermee heeft de populariteit van de president een nieuw dieptepunt be reikt. In de eerste week van januari was nog 30 percent van mening dat Nixon het goed doe.t. 64 percent van de onder vraagden nu keurt de handelingen de president af. Tien percent had geen mening over. De overeenkomst met Egypte komt nu in het tweede stadium. Dit manifesteert zich in een verdere Israëlische terug trekking van de westelijke oever van het Suezkanaal 15 kilometer in noordelijke Met assistentie van politie uit de om geving kreeg men gisteren de gevange nen in bedwang. Zij zullen in andere inrichtingen worden ondergebracht. Tien van hen kregen schotwonden, meest in de benen, maar van twee is de toestand kritiek. SYDNEY. (Reuter) De Bathurst-ge- vangenis in Sydney is het afgelopen weekeinde door 250 gedetineerden in een puinhoop herschapen. De opstand begon zaterdagmiddag bij het luchten. Op ze ker ogenblik stond driekwart van de gevangenis in vuur en vlam. De vier bij vier meter grote wijzerpla ten zullen worden nagezien op construc tiefouten en ook de elektrische installa tie krijgt een beurt. Begin oktober zul len de Utrechtenaren dan weer de exac te tijd van de toren kunnen aflezen. De klokken van het carillon moesten naar beneden in verband met ee hoognodige vernieuwing van de ijzeren klokkestoel. UTRECHT. (ANP) Als alles vol gens de plannen verloopt en daar ziet het wel naar uit zal de sinds septem ber 1973 omsteigerde Domtoren in het voorjaar 1975 weer in volle luister het Utrechtse stadsbeeld kunnen sieren. De ze week zijn de vier wijzerplaten en de ruim 40 klokken van het carillon naar beneden gehaald om te worden opge knapt. De senator, die voorzitter is van de justitiële subcommissie inzake vluchtelin gen, voegde hieraan toe: „Meer dan vier maanden na de gewelddadige omverwer ping van de regering-Allende zet de junta kennelijk de grove schendingen van de rechten van de mens voort. levensbehoeften met 50 percent door het afschaffen van subsidies heeft een golf van andere prijsstijgingen tot gevolg ge had, hetgeen vooral de positie van de minder draagkrachtigen erg moeilijk heeft gemaakt. Er is nog steeds geen nieuwe regering en het ziet er niet naar uit dat die er spoedig zal komen. Het zijn allemaal redenen voor Israel om niet direct happig te zijn op een confrontatie met Syrië of een langdurige uitputtingsslag met dagelijks berichten van slachtoffers, die het moreel niet ten JERUZALEM Terwijl wapens tilstandsovereenkomst sen Israel en Egypte stipt wordt uit gevoerd, spitst de situatie zich aan het Syrische front verder toe. De Syrische minister van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat Syrië een uitputtingsoorlog tegen Israel is be gonnen. Daarentegen heeft een Is raëlische woordvoerder ontkend dat de incidenten van het afgelopen weekeinde de omvang hadden van een volledige veldslag, zoals een Sy rische legerwoordvoerder had ver klaard. Het blijkt nu dat er grotere olievoor raden zijn dan de douane heeft opgege ven. Maatschappijen wachten met het raffineren van partijen ruwe olie tot de prijs hoger zal worden. De wankele regering-Rumor is zó geschrokken van het onderzoek van het Openbare Mini sterie naar de praktijken van de olie maatschappijen. dat hij een verhoging Toch zit Israel met het dreigement van Syrië, een uitputtingsoorlog te be ginnen. in zijn maag. De toestand aan het Egyptische front is nog maar nau welijks opgeklaard. De binnenlandse at mosfeer is trouwens ook verre van roos kleurig. De soldaten die nu van het front naar huis komen, hebben met grote moeilijkheden te kampen om weer in het economische proces te worden opgenomen. Zij moeten vaak een andere werkgever zoeken na hun vier maanden lange afwezigheid, in de wetenschap dat zij over een paar maanden weer zullen worden opgeroepen om hun collega’s aan het front af te lossen. Ook de prijsverhoging van de eerste Een aantal maatschappijen wordt er ook van verdacht de kunstmatige schaarste in Italië te hebben veroor zaakt. Nog steeds mag hier op zondag niet worden gereden. De reden voor de vervanging van Messmer door Giscard d’Estaing zou zijn gelegen in het feit dat Messmer niet bij het Franse volk „overkomt”. schoten en met stenen bekogeld door hun stakende collega’s. De meesten van de ongeveer 100.000 onafhankelijke chauffeurs hebben zich bij de staking aangesloten. In Washington vreest men dat de 200.000 chauffeurs die in dienst van ondernemingen op de lange trajec ten rijden dit voorbeeld zullen volgen. In staten Ohio, Florida en Pennsyl vania is de nationale garde te hulp geroepen om de werkwillige chauffeurs te beschermen en de autosnelwegen te bewaken. In Florida heeft de nationale garde het transport van vloeibare brand stoffen overgenomen. In Ohio, waar de nationale garde tegen de ordeverstorin gen gebruik van helicopters maakt, zijn sinds donderdag meer dan 100 mensen gearresteerd. Op een persconferentie maakte een woordvoerder van de verontruste groep bekend, dat er een actiecomité is ge vormd dat de onderwijsorganisaties zal proberen te bewegen het concentratie plan terug te trekken. In een later stadium zal de groep zich beraden over verdere acties. GUATEMALA. (AFP en Reuter) Sinds enige tijd is in de Middenameri- kaanse republiek Guatemala een „moordbrigade" in actie, die zich tot taak stelt „het land te zuiveren van misdadigers”. Senator Kennedy verklaarde dit bij de vrijgave van een gedeeltelijk gecensu reerde brief van 28 januari van het State Department. De brief was een antwoord op een aantal vragen van de senator omtrent de situatie in Chili. Hoewel de cijfers inzake schattingen van het dodencijfer als „vertrouwelijk” zijn gegeven is het antwoord van het ministerie een bevestiging van eerdere berichten dat het aantal doden van de bij de staatsgreep in de duizenden loopt, aldus Kennedy. Als Giscard d’Estaing premier wordt zal dit een belangrijke stap zijn op de weg naar de vervulling van zijn, nauwe lijks verhulde, wens in 1976 Pompidou als president op te volgen. Hij behoort reeds vele jaren tot de meest kansrijk geachte kandidaten. WASHINGTON (REUTER,AFP). Edward Kennedy heeft gisteren verklaard dat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken de berichten heeft bevestigd waarin werd gezegd dat bij de staatsgreep van september vorig jaar tegen de regering van de Chileense pred sident Salvador Allende duizenden do den zijn gevallen. Leden van de nationale garde bewaken een viaduct in Easton in de staat Pennsyl vania om werkwillige vrachtwagenchauffeurs te beschermen. Op de foto onder hebben de „eigenrijders” de uitritten van een parkeerplaats geblokkeerd om wegrijden te voorkomen. De chauffeursstaking dreigt bet eco nomische leven in een deel van het land te verlammen. Ongeveer 75.000 arbeiders bij General Motors in Ohio zullen zon der werk komen als de autofabriek niet spoedig bevoorraad wordt om de assern- blagebanden draiende te houden. In een aantal bedrijfstakken zijn al 20.000 men sen tijdelijk zonder werk. De huisvrou wen zijn gewaarschuwd voor te ver wachten tekorten aan vlees, groenten en fruit. Het bespelen van het carillon was al enige jaren niet meer verantwoord. Er komt nu een nieuwe klokkenstoel van zeer hard Afrikaans hout. Bovendien wordt het klokkenspel met drie nieuwe klokken uitgebreid. De situatie is erg onoverzichtelijk. Is rael heeft publiekelijk steeds verklaard geen onderhandelingen met Syrië te be ginnen voor Syrië een lijst met Israëli sche krijgsgevangenen bekend maakt. Ondanks al deze verklaringen zijn de partijen onder Amerikaanse druk en be middeling toch de afgelopen weken be gonnen het terrein te verkennen. Het staat overigens wel vast dat Syrië zich ten slotte bij Egypte zal aansluiten en met Israel zal gaan onderhandelen over een scheiding van de legers. Het land staat onder druk van Rusland, en ook in de Arabische wereld zou Syrië geïsoleerd raken als men het Egyptische voorbeeld niet zou volgen. van de prijs nu even heeft uitgesteld. Men verwacht in Italië toch nog dat een rantsoenering van benzine zal worden ingevoerd, maar de regering wil eerst zien in hoeverre zij door de oliemaat schappijen is opgelicht. Hoe het geknoei met statistieken en toekomstverwachtingen mogelijk is, blijkt onder meer uit het feit dat het hoofd van de Italiaanse douane, generaal Fomara. een aantal maanden geleden directeur werd bij de grote oliemaat schappij van de groep Monti en daar naast heeft de staat een directe deelne ming in de olieverwerking in Italië in de maatschappij ENI. Juist die staatsdeel neming in een aantal industrieën maakt controle veel moeilijker. In het verleden kwamen er ook wel schandalen aan het licht, maar het Italiaanse publiek rea geerde er lauw op omdat men weinig anders verwachtte. Nu het benzine en huisbrandolie be treft, ligt dat echter anders. Men vraagt zich hier al lang af waarom de toestand hier zoveel slechter zou moeten zijn dan in Nederland. Het blijkt nu dat de Italiaanse maatschappijen die in eigen land verklaarden niet voldoende oliepro- dukten te hebben, voor goede prijzen olie naar Nederland hebben verscheept. Deze week zal de bewindsman gesprek hebben met vertegenwoordigers van de alternatieve regering van deze Portugese kolonie in Afrika. Van Neder landse erkenning van de nieuwe rege ring in dit alnd, kan volgens minister Van der Stoel op dit moment nog geen sprake zijn. BRUSSEL. (ANP) Drie mensen zijn gistermiddag om het leven gekomen toen het sportvliegtuigje waarmee ze een tocht maakten neerstortte op een huis. De eigenaar van het huis, die op he.t moment van het ongeval thuis was, bleef ongedeerd. WASHINGTON (REUTER). De Amerikaanse regering heeft de gouver neurs van de vijftig staten gevraagd alles in het werk te stellen om een einde te maken aan de vaak chaotische toestan den op de autosnelwegen als gevolg van de staking van de onafhankelijke vrachtwagenchauffeurs. De zogenoemde „eigenrijders” hebben donderdag het werk neergelegd uit protest tegen de gestegen prijzen voor dieselolie en de snelheidsbeperkingen. Op de westoever van het Suezkanaal ma ken Israëlische militairen zich gereed voor de tweede fase van de troepen scheiding.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3