Wethouder OckeloenHet gemeentebestuur is ten volle bereid te luisteren Agenda Véreniga Vele problemen ter discussie bij CBTB Griepcijfers Patiënten worden te lang vastgehouden bon Psychiatrische ziekenhuizen luiden de noodklok I smen neuws offlü ote l I SCHOOLJEUGD SCHAAKTE IN „DE MORIAAN Nieuwe oliedistributie op 6 februari 1974??? J- WANDKLEDEN EXPOSITIE IN BIBLIOTHEEK I '-TPlftftTS-JJ; s MO’ MAaNDaG 4 FEBRUARI 1974 BEVERWIJK Heemskerk Algemene stemmen Unieke getuigenis n Niet bewaren Schandalig v Postzegel 76 Haarlem Auto Italië B.V., Jansweg 47 szszsjC! Heemskerk Velsen-Noord (Van een onzer verslaggevers) IJ-MUIDEN De tentoonstelling „Wat gebeurt er met Oud-IJmuiden is zaterdagmiddag in aanwezigheid van zeer veel belangstellenden ge opend door wethouder C. Ockeloen die Volkshuisvesting in zijn porte feuille heeft. De wethouder deed dat met een uitvoerige toespraak, waarbij hij vast stelde dat het ge meentebestuur van Velsen de be langen van de woningzoekenden sinds jaar en dag naar beste weten en kunnen behartigt. „Het college schrikt er niet voor terug minder populaire maatregelen te nemen als het er van overtuigd is dat daarmee de woningnood op de een of andere manier kan worden bestreden. In de discussie die hier aan de orde is, wil het gemeentebestuur vooral de stem laten horen van diegenen die door de woningnood zijn ge troffen”, sprak de wethouder. ►Haarlems Dagblad J HJmuider Courant i ^nknuL'„9evvens,e ►BeverwijkseCourant aalIKIU IScD - S Beverwijk J J H g «M I k 4 S a e 20 In zijn openingstoespraak bevestigde Huijgens- (Van een medewerker) Huijgens- 45: (Van onze stadsredactie) (Van een onzer verslaggevers) 1 J i i ADVERTENTIE NAAM: ADRES: WOONPLAATS: mniuw ^4 BEVERWIJK. De afdeling Bever wijk en omstreken van de Christelijke Boeren en Tuinders Bond heeft zich in „De Opgang” bezig gehouden met ver schillende aktuele vraagstukken, die niet alleen betrekking hadden op de proble men bij de plaatselijke agrariërs maar ook op het voortbestaan van de bond. Bgjffiii Deze kritiek en dit gevaar is vrijdag in Bloemendaal onder woorden gebracht door vertegenwoordigers van verontruste medewerkers uit het psychiatrische zie kenhuis St. Bavo te Noordwijkerhout en het Provinciaal Ziekenhuis Santpoort. Dr. P. Bierenbroodspot, psychiater in „Santpoort” meent evenwel, dat van de 27.000 chronische patiënten in ons land er ongeveer tienduizend na verloop van tijd uit de inrichtingen ontslagen zouden kunnen worden als ze de juiste behan deling en de grootst mogelijke aandacht kregen. Wat inhoudt, dat de inrichtingen hun patiënten niet langer moeten „be waren” maar dienen te „behandelen”. U kunt mij noteren als abonnee op een van onze kranten en ik ontvang de krant dan de eerste 14 dagen GRATIS. C^per maand, Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: 14-17.30 u.; Amstelstraat 44: 15-17.30 u. i i i i i N „Wat gebeurt er met Oud-IJmuiden” blijft in galerie ’t Hart tot en met 25 februari. De toegang is gratis en er is voor 2,50 een met zorg uitgevoerd boekje verkrijgbaar dat een blijvend beeld van de tentoonstelling en dus de problematiek rond deze saneringswijk geeft. BLOEMENDAAL. Het ontbreekt de overheid aan iedere vorm van beleid op het werkterrein van de psychiatrische inrichtingen. De werkers in deze sector van de gezondheidszorg staat het water tot de lippen: zij willen beter werken, maar kunnen niet, door gebrek aan personeel in te vol gepropte inrichtingen, die op onjuiste wijze gefinancierd wor den. Als er niet snel maatregelen wor den genomen, komen de psychiatrische inrichtingen in een ernstige crisissituatie terecht. zeer zeker, al wordt dat gerealiseerd wanneer er werkelijk probleem rond Castrol Londen tracht op 6 februari a.s. via een kort geding te bereiken dat Auto Italië B.V. haar verkoop van Castrol GTX onmiddellijk moet staken! U weet de officiële prijs 5,10 per literblik, u kent de Auto Italië- prijs 2,55 per literblik. Nu dus alsnog uw voordeel halen bij de wethouder trouwens zijn erkenning van de integriteit van de exposanten, door op te merken: „Vanzelfsprekend ben ik er van overtuigd dat ook het wiijkcomité met zijn activiteiten cp eigen wijze werkzaam wil zijn in het belang van de volkshuisvesting. Als ik die over tuiging niet had, dan zou ik deze ten toonstelling niet openen.” Uit deze cijfers bleek echter niet, dat de totalen voor januari ten opzichte van vorig jaar nauwelijks verschillen.In 1973 viel de griep-piek echter in de eerste week van de maand: toen waren er 3183 zieken tegen 1806 in dit jaar. Daaruit zou men zelfs mogen afleiden, dat het met de griep van dit jaar nogal meevalt. Bovendien kwam men, aldus de medische dienst van het GAK uit deze cijfers geen aanwijzing halen d at het aantal gevallen van de ziekte van Pfeiffer gro ter is dan normaal. De dienst schrijft onze mededeling daarover dan ook toe aan een misverstand. De „Actiegroep Werkers Psychiatri sche Inrichtingen” ontstond mei vorig jaar, toen het streven naar een betere behandeling en verzorging van psychia trische patiënten stuk begon te lopen op gebrek aan overheidsbeleid. De actiegroep zegt het gevoel te heb ben van het kastje naar de muur te worden gestuurd: de vele brieven die geschreven zijn en de gesprekken die aangevraagd werden hebben de ambte lijke molen niet in beweging kunnen zetten. Al enige jaren leeft het besef, dat er binnen de psychiatrische ziekenhuizen veranderingen tot stand moeten worden gebracht. Een onmogelijkheid, vindt de actiegroep, omdat de arbeidsintensieve psychiatrische zorg verricht moet wor den in inrichtingen die onvoldoende uit gerust zijn en niet genoeg personeel kunnen aantrekken; de dagverpleegprijs (97 gulden per patiënt) bedraagt minder dan de helft van wat gebruikelijk is voor algemene ziekenhuizen. Oud-IJmuiden open voor discussie te i De actiegroep spreekt van schandalige omstandigheden, „waartegen de maat schappij terecht in opstand komt.” Een voorbeeld van een psychiater van Sant poort, J. G. van de Lande: in de inrich ting te Noordwijkerhout zijn overdag niet meer dan drie of vier personeelsle den beschikbaar voor 70 patiënten. De kern van het probleem is, dat het voor de psychiatrische inrichtingen aan trekkelijk is om patiënten langer vast te houden dan noodzakelijk is: bij een langere verblijfsduur wordt door de overheid de volle verpleegprijs betaald voor patiënten die weinig aandacht vra gen van het verplegend personeel. HAARLEM. In ons bericht van donderdag 31 januari over de griepepi demie in Haarlem en de IJmond is een onjuistheid geslopen. Afgaande op cijfers van het Gemeenschappelijk Administra tiekantoor over de laatste week van januari zou te cbncluderen zijn, dat het ziektebeeld van dit jaar aanzienlijk on gunstiger is dan dat van vorig jaar. Toen waren er in totaal 1698 ziektege vallen met inbegrip van griep in behandeling, dit jaar 2273. Als er patiënten naar huis worden gestuurd, heeft dat tot gevolg, dat er bedden leeg komen te staan. Omdat de ziekenhuizen per bed betaald krijgen, moeten dan ook personeelsleden afvloei en. De psychiatrische inrichtingen staan dus voor de keus: óf steeds weer nieuwe patiënten opnemen, die een intensieve begeleiding vragen, óf patiënten die wei nig behandeling meer behoeven, langer vasthouden. Het probleem is een geslo ten cirkel, waarin geen ruimte bestaat om te werken aan de „resocialisatie”, het weer in de maatschappij terugbrengen van chronische patiënten. Die lopen daardoor het gevaar hun hele leven in de inrichting te moeten blijven. De chronisch zieken maken nog altijd tach tig percent uit van de totale populatie van de psychiatrische inrichtingen. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. In de bibliotheek centrale aan de Beverwijkse Kerkstraat 44 exposeert tot en met vrijdag 8 maart de Oostwoudse kunstenaar Gerrie Hem ming zijn wandkleden. De tentoonstelling wordt gehouden onder auspiciën van de Beverwijkse Stichting Tentoonstellingen en is ver zorgd door de Tentoonstellingsdienst van de Culturele Raad Noord-Holland. Het artikel over verontruste mede werkers van de psychiatrische inrich tingen in Santpoort en Noordwijker hout is door betreurenswaardige om standigheden verminkt en onvolltdig afgedrukt. Daarom plaatsen wij dit artikel vandaag in verkorte vorm nogmaals. dat is wonen dikwijls pas zich pas een dat wonen voordoet. Als de woningnood hoog is, realiseert men zich nu eenmaal het duidelijks dat goed wonen offers vraagt. Dat moet wethouder Ockeloen ook voor ogen hebben gestaan toen hij zater dagmiddag zei: „Sinds de oorlog wordt in ons land over de woningnood steen en been geklaagd. De woningnood was volksvijand nummer één. Dacht u, dat als Wij allen werkelijk de woningnood hadden willen opheffen, dat deze dan hier in het westen, terwijl er van alles in overvloed is en steeds nieuwe behoef ten kunnen worden vervuld, nog zou hebben bestaan?” Voorzitter T. Wentink besteedde eerst aandacht aan de gass hade die zich nog steeds voordoet aan de te velde staande gewassen in de naaste omgeving. Het zijn vooral de tulpenkwekers die hier de grootste klappen opvangen zowel bij de teelt voor bollen als voor bloemen. Deze gasschade door de industrie veroor zaakt wordt wel gecompenseerd door een financiële vergoeding maar bezorgt de kwekers toch vele hoofdbrekens. Dan was er nog een vraagstuk dat speciaal de warme-kas-kwekers bezig houdt. Door de oliecrisis willen velen overschakelen op aardgas, maar dat brengt voor de toch al gedupeerden nog grotere financiële offers met zich mede. Over deze punten werd breedvoerig van gedachten gewisseld. Dan werd er nog een principieel punt ter discussie gebracht: wordt de C in de naam van de agrarische bedrijfsbond nog wel verstaan door de jongere gene ratie, die straks de plaatsen van de huidige bestuurders over moet gaan ne men? Het zijn niet alleen de jongeren die er een vraagteken bij zetten. Ook ouderen doen het, maar wat er dan straks moet gebeuren was een vraag die de aanwezigen bezig hield. Vastgesteld werd dat schriftlezing en gebed waarmee deze bijeenkomsten ge opend worden veelal de sleutels zijn voor gesprekken die anders achterwege zou den blijven. De discussie mondde uit in de mening dat men niet vrijblijvend de geestelijke verworvenheden kan uitstal len zonder de vraag te stellen of de vlag de lading nog dekt. De tentoonstelling „Wat gebeurt er met Oud-IJmuiden”, mag worden gezien als een unieke getuigenis van bewoners die een grote betrokkenheid voelen met de wijk waarin zij wonen. Daarom zal de belangstelling voor deze expositie wel eens heel groot kunnen zijn. Vooral omdat het hier ook gaat om een primai re levensbehoefte van de mens. Want C TT s c De actiegroep wil, dat op korte ter mijn het aantal bedden verminderd wordt. „Er moet meer geld op tafel komen voor de verpleging van minder mensen.” Op langere termijn moet een gedifferentieerde verpleegprijs worden ingevoerd aldus de actiegroep waarbij rekening wordt gehouden met de aandacht die de patiënt vraagt. „Door het thans gevoerde financiële beleid,” schreef de actiegroep vorig jaar juni al aan staatssecretaris Hendriks, „wordt een voortzetting van de alom bekritiseerde toestanden in feite beloond en bevorderd.” In een gesprek, dat de verontruste medewerkers van St. Bavo en Santpoort in oktober met de be windsman hadden, verwees de staatsse cretaris hen naar het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven. Het COZ heeft tot nog toe niet gereageerd op het verzoek van de actiegroep om een gesprek. MAANDAG 4 FEBRUARI Progress-sociëteit, Const, straat. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg 45: volwassenen en jeugd: 19-21 u. DINSDAG 5 FEBRUARI Dam, Ruijsdaelstraat. 20 u. grote mid denstands vergadering. Progress-sociëteit, Const. straat. Geopend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Geo pend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg jeugd 15.30-17.30 u. DINSDAG 5 FEBRUARI Openbare bibliotheek. Wijkerstraat- weg: 19-21.30 u. Zondagmiddag was de sporthal van De Moriaan het domein voor de school jeugd. Tot dusver had zij de afgelopen weken alleen maar mogen kijken bij de vier- en tienkampen, nu echter mochten de kinderen meedoen aan de simultaan seance belegd door de organisatoren van het Hoogovenschaaktoernooi. Er waren vijf simultaangevers: Quinteros, K. Deubbeldam, S. Kuijs, A. Munninghof en H. Böhm, die de strijd moesten aanbin den tegen niet minder dan 250 school kinderen. Er is ook hier duchtig ge schaakt en menigeen moest ervaren dat er op dit gebied ook nog heel wat te leren valt. De heer Ockeloen, wiens schouders na het aanvaarden van het bestemmings plan Sluiswjjk (in 1969) al een omvang rijke dosis kritiek hebben moeten torsen, had zich evenwel graag bereid getoond de tentoonstelling, die zich in feite af wijzend opstelt tegenover de gemeente lijke plannen met Oud-IJmuiden, te openen. Ook toen tijdnood de organisa toren noopte tot enig uitstel, stemde de wethouder onmiddellijk in. BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat). 19 en 21.15 u.: „Geveeht om de apenplaneet”, 20 u.: ,,De hel van Duinkerken”. Luxor Theater (Breestraat). 19 en 21.15 u. „Brigade des doods”. TENTOONSTELLINGEN Galerie Boumans (Breestraat 122). Expositie etsen en tekeningen van Madleine Leddy; geopend tot en met 2 maart van dinsdag tot en met zaterdag van 9 tot 18 uur. W" 1 "r,.,1 i i' Wel hield de spreker de aanwezigen, die vanwege de beperkte ruimte die de knusse galerie ’t Hart nu eenmaal biedt, op elkaar gepakt stonden als busreizigers in de spitsuren, voor dat discussie over Oud-IJmuiden belangrijk is. „Het zou een misverstand zijn te denken dat het plan Sluiswijk destijds zonder enige dis cussie en zonder inspraak tot stand zou zijn gekomen. Het is in 1969 na grondige voorbereiding met algemene stemmen en zonder dat enig bezwaar is ingebracht door de gemeenteraad aanvaard”, sprak wethouder Ockeloen en vervolgde: „U moet goed voor ogen houden dat burge meester en wethouders nu niet zonder meer kunnen zeggen: „Die raadsuit- spraak lappen we aan onze laars”. Bo vendien, ook toen was er een actiecomi té Oud-IJmuiden. Dat actiecomité stem de met het plan in, maar maakte zich terecht zorgen over de sociale gevolgen van de sanering voor de bewoners. Burgmeester en wethouders hebben die sociale gevolgen tot een minimum terug gebracht”. „Nu is dit aanvaarde bestemmingsplan opnieuw aan dorde gesteld. In een maatschappij met mondige en vrije bur gers moet dat mogelijk zijn. Het ge meentebestuur gaat deze hernieuwde discussie dan ook niet uit de weg, maar BIOSCOPEN Cinema Marquette (Ruijsdaelstraat). „M.A.S.H.”.. is ten volle bereid te luisteren. Dat dit geen holle frase is blijkt uit het feit, dat wij nimmer hebben geprobeerd wie dan ook voor een voldongen feit te plaatsen. Als men ons wil beschouwen niet als bureaucratische overheid die star vol houdt aan eens ingenomen standpunten, wél als behartigers van de belangen van de nog steeds grote groep woningzoeken den dan kan de discussie stijlvol worden gevoerd en ook vruchtbaar, want dan moet hij hoe dan ook leiden tot de beste oplossing voor Velsens woonbehoefte”. „Vanuit deze achtergrond wil ik deze tentoonstelling graag openen”, sprak de wethouder, „Dat doe ik dan met het uitspreken namens het gemeentebestuur van Velsen, van een woord van bijzon dere waardering voor de inzet en de ernst, waarmee eeh toch niet zo eenvou dig vraagstuk is benaderd en duidelijk gesteld voor een groter publiek. Dat dit grote publiek dan ook in grote getale moge opkomen en getuigen van zijn belangstelling”. Zoals dat bij openingen van tentoon stellingen meestal het geval is, viel het niet mee temidden van de drukte al een goed beeld te krijgen van het geëxpo seerde Velen zullen dan ook ongetwij feld hun nieuwsgierigheid tevreden stel len door in een later stadium nog eens een bezoekje aan galerie ’t Hart (Wilhel- minakade 74) te gaan brengen. Onder de vele belangstellenden bevon den zich gemeenteraadsleden en veel personen van gemeentelijke diensten die iets met wonen, of te scheppen woonge legenheid hebben uit te staan. En dan vanzelfsprekend ook heel veel wijkbe woners. De medewerking van de gemeente strekte zich uit in het beschikbaar stel len van een maquette bestemmingsplan Sluiswijk en van fotopanelen, waarop door het gemeente-archief de wijk vroe ger en nu in beeld gebracht was. De wijk vroeger en nu kon men ook zien door middel van dia’s, die in een twintig minuten-show achterin de expositie ruimte worden getoond. Wethouder C. Ockeloen spreekt in ga lerie ’t Hart in Oud-IJmuiden een dicht opeengepakte groep belangstellenden toe tijdens de opening van de tentoon stelling „Wat gebeurt er met Oud- IJmuiden”. I IIIUUHU, per kwitantie 10.30 E} per kwartaal, per giro/bank 29.80 a. MAANDAG 4 FEBRUARI Wijkerbaan, Pres. Kennedyplein. 20 u. openbare vergadering PvdA, PPR en D’66. Scheybeeck, Velserweg. 20 u. jaarver gadering lawntennisclub Kennemerland. Easy, Populierenlaan. Geopend voor hulpverlening van 19-20 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44 en Amstelstraat 44: 19-21 u. DINSDAG 5 FEBRUARI Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 10 uur: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geo pend van 9-12 en 13.30-15.30 u. Grenspost, Van Riemsdijklaan. Vanaf 19 u. schaakclub Weenink. Easy, Populierenlaan. Geopend voor hulpverlening van 19-20 u. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. .Lf'sjË ut sgggKg Arr--Vari’s few8' i- s

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 4