sluizen am havens B Echtpaar J. Zeel 60 jaar getrouwd Hersenschudding en beenletsel Doorgereden na aanrijding Jongen gewond Hondje in doos aan hand door als vondeling experiment 1?’ Overwinningen gevierd en nederlagen weggespoeld met borden snert o |H 1 jk <:-9 *1 RS KF1 RMS |p Argenta” Super Lux: de lamp met 30% meer licht op tafel SCHAAKFAMILIE VOOR ’t LAATST MASSAAL BIJEEN •Lo... Meisjes uit IJmuiden zwaar gewond door auto-ongeluk Blips s O iés^l J8-- ill MAANDAG 4 FEBRUARI 1974 IJMUIDER COURANT 5 Mi B Hi 1 I hbbs» ^"11 it- nd IJMUIDEN In het jaar 1914, toen Maassluis 95 zeilloggers had, was er een rederij van één schip, die Handelmaatschappij heette en waarvan de heren H. J. Brobbel en J. Lammers de directeuren waren. Zij hadden in dat jaar de houten zeillogger Handel I MA 27 en Leen- dert Taal voer er mede ter haring visserij. Daar werd een nieuwe stalen zeillogger aan toegevoegd, de Handel II MA 63, welke werd op geleverd door de werf van Gebr. Boot te Leiderdorp. Het vaartuig mat 112 ton, had een lengte van 25,49 m, breedte van 6,72 m en een holte van 2,82 m. Willem Groen werd er schipper op. te. 33 it •‘rip y talH!S“i 1 i:? sail «F' afeten 1 (Van een onzer verslaggevers) '■rl an 14: s- 15: i- s- 0- 15: it- HaveiteMteï] Grangemouth, iet (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) r t s „dfiSjg Msg: M WESTZAAN. Een 23-jarige auto mobilist vloog in de nacht van zondag op maandag op de weg Buitenhuizen te Westzaan met zijn auto de bocht uit en kwam tegen een boom tot stilstand. De bestuurder hield er een hoofdwond aan over. Twee 18-jarige meisjes uit IJmui den, die bij de man in de auto zaten, raakten bij het ongeluk ernstig gewond. Alle drie de inzittenden zijn naar het Julianaziekenhuis te Zaandam gebracht. Notos, Goole;Rusland, Karlstad, Velsen, Granoe, Hamina; Atair, Norköping, Vel- men; Keizersgracht ;Tunadal; Tor Anglia, Gotenborg; Hornisse, R. dam; Heems kerk, R. dam; Rijnstroom, Harwich. 1.15 De k- at irt n- BB se ‘r- rd tei ,er en en ïle .ar •m de vo le an ;ot ek IJMUIDEN. Een bromfietser, die vrijdagavond met zijn bromfiets op de rijbaan van de Lange Nieuwstraat kwam te vallen, moest met een hersen schudding en beenletsel naar het Zeeweg Ziekenhuis worden gebracht. aan het VSV-terrein. Daarnaast heeft hij met „handel”: snoep-bier-fruit, in Vel- serbeek gestaan, gevaren op een stoom trawler, kortom heeft hij schier alle karweitjes die er waren ter hand geno men. Vast werk wilde hij niet. De heer Zeel prefereerde los-werkman te blijven. Ondanks het feit, dat hij vele malen ziek is geweest, was de bruidegom op deze dag een stralend mens en kon men hem niet aanzien reeds 82 jaar te zijn. VELSEN. Een 13-jarige jongen uit Velsen moest met ernstig letsel aan de linkerhand naar het Zeeweg Ziekenhuis. De jongen was in het pakhuis van zijn vader aan het experimenteren met een mengsel van zwavel, houtskool en natri- umchloride, toen er een explosie volgde. fis Drs. J. D. Hooglandt (links) en schaak- directeur P. Zwart (rechts) bij het in ontvangst nemen van hun prijzen. Maandag gearriveerd: Dominence, Londen, Taras, Cadiz; Ur- sula-B, Amal; Vechtstroom, Huil. x te '-s Burgemeester drs. J. Reehorst was za terdagmiddag op bezoek in de Schutter straat 22 bij het echtpaar Jan Zeel en Sientje Hendrika Zeel-Mijzen, dat die dag 60 jaar getrouwd was. Uit naam van het gemeentebestuur ontving het bruids paar een prachtige fruitmand. Geruime tijd heeft Velsens eerste burger zich met de beide echtelieden onderhouden en vernomen hoe de heer Zeel vroeger als kolenwerker werkzaam is geweest in IJmuiden, maar door ziekte ander werk moest zoeken. Zo heeft hij 121/! jaar een fietsenstalling gehad bij het vroegere postkantoor en bewaakte hij gedurende 16 jaar de rijwielen van de bezoekers tie iy; tot r F- to 1 Ruim tien jaar heeft het schip voor de Handelmaatschappij gevaren en tegen de tijd dat vele loggers van een motor werden voorzien tegen het einde van de jaren twintig werd de Handel II opgelegd. Sommige reders hadden er moeite mee om hun schepen een derge lijke verbouwing te laten ondergaan en boden deze te koop aan. Zo werd op zekere dag de Handel II van de hand gedaan en koper werd de N.V. De Zeeuw Van Raalt’s Handels- en Reederij kantoor te Vlaardingen waarvan de heer W. Brouwer Azn de directeur was. Deze aankoop had plaats in 1929 en de rederij had toen 3 stoom- loggers en 2 motorloggers in bedrijf. Op de Groningen VL.150 was Pieter van Brandwijk Schipper, de Friesland VL.124 voer met Hendrik van Leeuwen, op de Noord Holland VL.130 had Herman West- dijk het commando, Cornells Guyt voer met de Zuid Holland VL.38 en Jan van Zevenhuizen had de Utrecht VL.137. Daar werd de Handel 11 VL.121 aan toegevoegd onder schipper Arie van der Plas. Er was een 100 pk Deutz motor ingekomen en een paar jaar later werd de naam Handel II gewijzigd in Zeeland. De naam der rederij van De Zeeuw Van Raait luidde Zeevisscherij Mij. Ne derland. Wat er later aan schepen is overgebleven en dat waren de Noord Holland en de Zeeland is overgegaan naar De Doggermaatschappij en daar zijn de schepen tot na de tweede wereld oorlog gebleven. De Zeeland voer bijna de gehele oorlog onder Duitse bemanning voor de Kriegsmarine als Vs 268 en was zo gelukkig behouden te blijven maar alvorens weer ter visserij te kunnen gaan moest er heel wat verbouwd wor den. Het is slechts kort de Zeeland VL.121 gebleven want in 1948 werd het schip gekocht door de Zuidelijke Visserij Mij. een nieuwe rederij door J. J. van der Toorn te Scheveningen opgericht. De Zeeland werd de SCH.122 en de Noord Holland VL.130 kwam er ook bij als SCH.37. De Zeeland ging later over aan de rederij J. J. van der Toorn, tegenwoor dig de Verre Visserij Maatschappij en het schip onderging in 1952 een verbou wing en er werd een 150 pk Bronsmotor geplaatst ter vervanging van de 100 Deutz en de naam was al een jaar eerder veranderd in Ambon SCH.35. Na behouden teelt in het jaar 1961 werd de Ambon opgelegd. Laatste schipper is C. den Heyer geweest. In oktober 1963 ver dween de logger naar de sloperij. De Noord Holland, later de Geertruida Jaco ba SCH.37 geworden was toen allang van de vloot afgevoerd. Dit schip zonk op 10 augustus 1959 na een explosie in de machinekamer. Toch is er nog een schip dat vroeger toebehoorde aan De Zeeuw Van Raait aanwezig en dat is de Friesland VL.124 die onder Deense vlag Pingvin heet en bijna 70 jaar oud is. ARIE VAN DER VEER. fris en namens IJMUIDEN. Op de Seinpostweg werd zondag de auto van een 50-jarige man uit Haarlem, die daar geparkeerd stond, aangereden. De automobilist die de aanrijding veroorzaakte, reed door, doch kon later op de dag worden ach terhaald. Zaterdag gearriveerd: Are Friesecko, Goole; Maritta Johanna Dundee; River Niger, Bremen; Muhlen- tor, Cont. Plat, IJmuiden; Abbotsford, Stanlow, IJmuiden; Zaanstroom, Felix stowe; Frankfort, Santa Maria Tor Hol- landia, Immingham; Irish Gate, Whitby, IJmuiden; Angelic-Protector, Hamburg; Astarta, Fiborgtangen; Lake Hocomtwe, Takoradi; Efficatia, Londen, IJmuiden; IJMOND. Met een massale aanval op de door de koks van Hoogovens bereide snert hebben de schakers, gast- families en al de anderen die met het 36-ste Hoogovenschaaktoernooi „van doen” hadden, het einde gevierd van het traditionele schaakfestjjn. De bijeenkomst van de schaakfamilie werd dit jaar voor het eerst voorgezeten door dr. Max Al brecht, lid van de Raad van Bestuur, die in de voetsporen van zijn voorganger de heer J. D. Hooglandt trad, door ook dit jaar weer een beschouwing te houden over de combinatie erwtensoep en scha ken. SANTPOORT. Bij de spoorweg overgang in Santpoort-Noord werd zater dag om half twaalf ’s middags een klein zwart hondje aangetroffen, dat daar was neergezet in een afgesloten doos. De vinder heeft het hondje meegenomen naar huis, waar dit vondeling-hondje nu gastvrijheid geniet. Zondag vetrokken: Tor Anglia, Immingham; Zep Concor de, Gdansk; Springbank, Middlesbo rough; Granoe, Helsinki; Frankfurt Hamburg; Irish Gate, Withby, IJmuiden; Hornisse Emden; Subro Ventura, Gr. Yarmouth; Katrin Schulte, Rotterdam John Jonse, Cont Plat; Efficatia, Lon den, IJmuiden Erna Oldendoerf, Simons- vik, IJmuiden; Zaanstroom, Felixtowe; Mastodan, Cont. Plat. Zaterdag vertrokken: Victress, Goole; Faldertor, Rotterdam; Dalesman, Londen; Helga S., Freiburg; Caranane IJmuiden, Noordzee; Heering Mille, Hemptonroad ;Zanker, Vlissingen; Kinshasa, Bremen; Ijsselmeer, Whitby, IJmuiden; Jeane Hancock, Temeuzen; Nora, St. Malo; Muhlentor, Cont. Plat, IJmuiden; Tor Hollandia, Gotenborg; Gersom, Seaham, IJmuiden ;Ablotsford, Immingham; Are Friesecke, Esbjerg;Pe- trokrepost, Hage; Gaelic, Cartagena IJ muiden; Irini, Pireus, Chihaja, Narvik; Ascarte, Duinkerken. IJMUIDEN. Vrijdag arriveerden in IJmuiden: Ijsselmeer, Grangemouth, IJmuiden; Metco, Haugesund, IJmuiden; Gersom, Rainham IJmuiden; Victres, London; Gaelic, Bremen, IJmuiden; Johannes, Noordzee; Pericles, New Castle; Krakow, Rouen; Kristen Staerke, Malmö, Bever wijk; Silvia 6, Rotterdam; Rosemarie Everard, Londen; Zep Concordo, New Holland; Marijke Smits, Rotterdam IJ muiden; Katrin Schulte, Stavanger. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Massimiliona F, New Orleans; Nogi, Kolding; West Osprey, Cont Plat; Kahi- aman maas, Istanbul; Meta, IJmuiden, Terneuzen; Rijnstroom, Harwich; Bally- rush, Belfast; Alster Bremen; Joan C, IJmuiden, Londen; Stucket, Vlissingen; Hermes, Beverwijk, Londonderry; Liu- dad de Mezellin; Ilka, Gothenburg; Vechtstroom, Hull; Titan Service IJmui den, Cont Plat; Hermann Luhman, Aar hus; Lise Nilsen, Londen; Zijn krasse 80-jarige echtgenote deed daarbij niet voor hem onder. Het echt paar, dat acht kinderen, 23 kleinkinde ren en 5 achterkleinkinderen telt, vierde later op de dag feest in De Griffioen. snert en de traditionele kaas uitstekend had laten smaken. Al degenen, die tij dens toernooi in de hoofdgroepen in de prijzen waren gevallen, werden op het podium ontvangen, toegesproken en kre gen hun enveloppes, bekers en andere prijzen. De Professor Ten Doesschate- prijs werd door mevrouw Ten Doesscha- te uitgereikt aan de Nederlander G. Sosonko, die een meesterresultaat heeft weten te bereiken. Kennelijk onder de indruk van dit alles viel Bob Hartoch met stoel en al van het podium. Gelukkig zonder zich te kwetsen. Bij de dames ging de extra- prijs een boord van Makkummer-aarde- werk naar de dames Ivanka en Nicolau. Bij de deelnemers aan de jeugdzestien- kampen was het Nico Houwert uit Hoorn, die de prijs voor de jongsten kreeg van de Ondernemersvereniging Wijk aan Zee en ontving Peter de Roode uit IJmuiden de prijs voor de ouderen uit het jeugdschaak welke was beschik baar gesteld door de Stichting Culturele Werkgroep Heemskerk. A. Budinsky, die een korte, felle strijd had geleverd tegen de Duitser Diemer mocht voor zijn overwinning eveneens een enveloppe in ontvangst nemen. De beste snelschaker uit de IJmond, de Santpoorter Rob van ’t Kaar had zijn prijs reeds ontvangen. Binnenkort krijgt hij de gegraveerde wisselbeker thuis, welke door de IJmuider en Beverwijkse Courant beschikbaar is gesteld. De prijs van de Vriendenclub van het Hoogovenschaaktoernooi werd door toer- nooivoorzitter L. C- A. van Kuijk aange boden aan de Vrienden-voorzitster, Ba rones Beelaerts van Blokland, die haar functie neerlegde. Tot slot sprak namens alle schakers De Duitser H. J. Hecht, die voor de vierde keer deelnam en zich uitstekend in Wijk aan Zee thuis voelt. Hij hoopte, dat het Hoogovenschaaktoernooi steeds sfeervol mag blijven, dankte allen voor de voortreffelijke gastvrijheid en eindigde met een: „tot volgend jaar!” Rest ons te vermelden, dat het 37-ste toernooi van 13 januari tot 1 februari 1975 zal plaats hebben. voor dezelfde stroomkosten Zondag gearriveerd: Rolf Behrmann, Londen; Nereus, Freetown; Roerborg, Klaipeda; Me mel, Dagenham; Amstelstroom, Shore ham; Steinbuk, Bergen; Magula, Karl stad ;Mar jan, Gravelines; Thule, 2, Karls- ham; Dongeborg, Ninasham, Velsen; Reind, Malmö, Louis Delmas, Le Havre; Regine, Aarhus Hewi, Aabenraa; Schel- deborg, Waya; Pacific Impoerter, Baton Rouge Gooiland Las Palmas Merweborg, Blankaholm Marsdiep, Den Helder; Nor derstedt, Whitby, IJmuiden; Koiteli, Ja- cobstad, Velsen; Kalahari, Campo; Clio, Hoegenaes, Corsicana, Immingham; Speybank, Antwerpen. 3/ r V O Hij verbond daaraan het afscheid van zijn voorganger, die verhuisd is naar de omgeving van Estel in verband met zijn arbeid in Estel-verband. De heer Hoog landt mocht een bijzonder fraai schaak bord met speciaal ontworpen stukken in ontvangst nemen. Een soortgelijk geschenk ging ook naar de heer A. F. J. Mantens, die dit jaar voor de laatste maal als beheerder van Kennemerduin de schaakfamilie on derdak heeft geboden. Dr. Albrecht, die deze avond de Engelse taal hanteerde, benadrukte, dat de char me van de Hoogovenschaaktoernooien te danken is aan het improvisatietalent van de organisatoren. Hij kondigde daarom weer zo’n onverwachte gebeurtenis aan: het dubbele kroonjaar van de huidige schaakdirecteur P. Zwart, die nu al twintig jaar in de schaakorganisatie zit. Onder het memoreren van P. Zwart’s grote verdiensten bood hij hem een diplomatenkoffer aan. Daarna volgde de ceremonie protoco- laire - uiteraard nadat iedereen zich de Een overzicht van de erwtensoep etende - menigte schakers en schaakvrienden. ifflM Rl

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5