Hoessein hals over kop uit Londen vertrokken JS. schilderij Vechten om Tulpenrally Arabieren laten ereBene>> gijzelaars vrij «fl/z Man schiet agent dood tijdens familieruzie OpSnwn kuni— Pyromaan gepakt na schrijfproef afgelast I BEDRIJFSAUTO RAI jr 8G R Het woord is aan... f BV Vannacht lichte vorst Ongecoördineerd beleid van combi tot combinatie Ka A COINTREAU CAKE HAZELNOOT CAKE rine Dekkers Kajuit Bakkerij KLOOSTER 20 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN ak M Arrestaties 1 'iiiii/ni/iiiiiiniiiiiii/i/iiii/iiiiiiiin Deze krant bestaat uit HE I tV! ER vierentwintig pagina’s 13, 1\J IA 7 21, 23 hazenberg j DONDERDAG 7 FEBRUARI 1974 64e jaargang nummer 80 (Van onze parlementaire redactie) Amsterdam Radio en televisie Strips Uitwijzer Kunst Poprubriek Economie Beurs Sport 2 3 3 BEIROET (AFP en UPI) Op standige Jordaanse militairen heb ben belangrijke gebouwen in de buitenwijken van Amman omsin geld om kracht bij te zetten aan hun eis, dat premier Zaid Rifai wordt ontslagen en een militaire regering wordt geïnstalleerd, aldus verklaar den woensdag Palestijnse kringen in Beiroet. 2,75 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 Vrijdag en zaterdag REKLAME PERZIK CAKE Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, 6, 7-16 FEBRUARI’74 Sedert 1849 DEN HAAG Minister Wes- terterp van Verkeer en Water staat heeft gisteren in de Twee de Kamer een tiental maatrege len aangekondigd om het parti culiere autogebruik terug te dringen. Dit doel moet worden bereikt door verbetering van het openbaar vervoer, door een ruimtelijke ordening langs spoor wegen en door beperkende maat regelen voor autoverkeer in binnensteden. De ministerraad heeft besloten minister Wester- terp aan te wijzen als coördina tor voor de verkeersveiligheid. 7 9 11 13 15 15 Ultimatum IJmuider Courant A. den Doolaard: (p. post f 134,—). Losse nummers 50 et. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,30 p. mnd., f 29,80 p. kwartaal (p. post f 34,—), p. jaar f 117 7 Minister pakt OPSTAND IN JORDANIË Iran Jrak Li bye Egypte particuliere auto aan MINISTER WESTERTERP (Zie verder pag. 2) de hele nacht r jn /groot- Perso- I ’<•>- «T* Al meer dan 40 jaar een begrip voor Ongekroonde koningen zijn kitte- loriger dan echte. Twee nieuwe specialiteiten van uw banketbakkerij Hazenberg AANBIEDING: Haaskarbonade Haassaté Speciaaltjes Gehakt met gefruite uitjes. DRACHTEN (ANP). In de Friese gemeente Opsterland heeft zich vanmor gen een 37-.jarige inwoner van Beetster- zwaag overgegeven, die gisteravond de 41-jarige hoofdagent van de gemeente politie W. de Jong van Opsterland (bij Drachten) heeft doodgeschoten. teruggetrokken, ging de het bureau, waar hij werd de strijd tegen de muiters. Hij keerde eergisteren naar Amman terug omdat zijn broer en regent, kroonprins Hassan, de rebellie niet kon onderdrukken. GIERSTRAAT 52-56 HAARLEM - TEL 023-312992 3,25 0,75 sanltalr.morkt voer verdien hel lelverz Vergierdeweg 250 hk. Vondelweg Haarlem-N. Tel. 370496 Geopend: ma. t/m vrij. 12-6 uur. Zaterdags 9-6 uur. Een nieuwe lekkernij ÏÖROAN1E- Neem ook onze slagroom- truffels eens mee, 'n delicatesse. Gewijzigde openingstijden: 10-19 uur. Zondags gesloten. toegangfSOO Trein-toegangbiljeuen bij NS stations I) lAtijden, lepr kan itAvegen (Van onze correspondent) BLIJHAM. Blijham is opgelucht: de pyromaan is gisteravond gepakt. Hy blijkt een 20-jarige jongeman uit het dorp Blijham te zijn. Woensdagavond om half elf ging de politie naar zijn huis en arresteerde hem. Het drama begon in de woning van de vader van de vrouw, met wie de man samenwoont. Er ontstond een ruzie, die zo hoog liep, dat de politie te hulp werd geroepen. Toen die arriveerde, werd de hoofdagent pardoes neergeschoten. De man verschanste zich daarna in de woning en dreigde iedereen die te dicht in de buurt kwam neer te schieten. De politie heeft het huis omsingeld gehouden. Nadat de politie zich vanmorgen vol gens afspraak op enige afstand van de woning had teruggetrokken, ging de man naar ingesloten. brigade was tijdens de oktoberoorlog. Welke functie hij nu bekleedt is niet bekend. De muiters zouden ook het ontslag eisen van generaal-majoor Zaid ben Sja- ker, chef van de generale staf, en soldij- verhoging voor officieren en manschap pen. Radio-Amman deelde gisteren mee dat de soldij bij koninklijk besluit met 10 percent is verhoogd. Verwachting van het KNMI tot vrijdagavond: Marktplein 60, tel. 1 35 00 F KOEWEIT (Reuter). De bezetters van de Japanse ambassade in Koeweit hebben vanochtend drie gijzelaars. Ara bische secretaressen, vrijgelaten. Een Pakistaanse gijzelaar wist het gebouw te ontvluchten toen er voedsel werd bin- nengebraeht. «K» -1 13 februari. De aanleiding tot de rebellie zou’ Hoesseins besluit zijn geldleningen aan lagere officieren en soldaten te verbie den, „hoewel hoge officieren leningen van duizenden dinar kunnen sluiten”. Ook zou Hoessein 50 miljoen dollar van de Verenigde Staten hebben gekre gen zonder dat hij er in de begroting een bestemming aan gaf. De regering van Jordanië zou honderden officieren hebben gearresteerd. De guerrillastrijders, die de ambassade gisteren bezetten, hebben gedreigd de Japanse ambassadeur en zijn personeel te zullen doden als de vier guerrillastrij ders die gijzelaars vasthouden op een gekaapte veerboot in de haven van Sin gapore, niet met een vliegtuig naar Koe weit mogen vertrekken. Japan wil aan die eis voldoen en heeft al een vliegtuig naar Singapore gestuurd, maar Koeweit wil geen vergunning tot landing geven. DEN HAAG. De Tulpenrally 1974, die van maandag 22 tot en met zaterdag 27 april zou worden gehouden is afge last. Ook dit jaar zouden de belangrijk ste 2000 kilometer van de rit in Pools gebied moeten worden afgelegd. De start zou in Warschau zijn, de finish hoogst waarschijnlijk in Noordwijk aan Zee. De organisatoren hebben een telegram ont vangen van de heer Niziolek. De secre- taris-generaal van de Poolse Automobiel Club laat daarin weten dat in zijn land het verbod autosport te bedrijven, gezien de energiecrisis, nog steeds van kracht is. „De tijd is te kort geworden”, aldus voorzitter Ton Zwikstra van het rally- comité „om elders nog een alternatieve route uit te zetten en daarvoor de nood zakelijke vergunningen te krijgen”. De organisatoren hebben evenwel nog hoop de rit naar oktober van dit jaar te verschuiven. komen. „maar ik breng dit offer voor mijn collega’s die met dezelfde pro blemen kampen. De kunstliefhebbers komen in bosjes uit hun Mercedessen onze ateliers binnen, maar kopen: ho maar!’’. De 31-jarige G. Harteveld uit Voor burg, werkstudent, (links op de foto), ging na een woelige strijd met het gratis schilderij strijken. De lijst van het doek hing er na het tumult wat geschrokken bij, maar dat kwam ei genlijk goed uit, want alleen zonder lijst wist de gelukkige het reusachtige werk na enig wrikken in een bestel eend te schuiven. Na afloop was iedereen het erover eens dat Harteveld het meeste recht op „Gouwe Ouwe” had. Per slot van rekening had hij er vanaf ’s middags één uur op gewacht. Vraag: „Wat gaat u ermee doen?”. Antwoord: „Op hangen en ernaar kijken. Ik houd van kunst”. n zelf- na sa- De jongeman heeft zich niet verzet en bekende vrij snel na zijn arrestatie dat hij zeven maal in en rond Blijham brand gesticht had De knaap is ingeslo ten op een plek, waar hij medische hulp kan ontvangen. De arrestatie zou een gevolg zijn van het van alle kanten bekritiseerde schrijfproef-onderzoek dat de politie met inzet van 13 mensen in blijham heeft gehouden. Bijna 600 mannelijke inwo ners van het dorp hebben een verhaaltje moeten overschrijven. Onder die 600 was ook de pyromaan. Hij is sneller gepakt dan de politie had durven verwachten. „Als 600 proeven moeten worden bekeken, dan maakt het natuurlijk verschil als je bij de 590e zegt dat je overeenkomst in handschrift ziet of bij de 200e”, aldus een rijkspoli tieman. 11 17 19 fietsroutes komen, terwijl de kruis- puntbeveiliging minder op de door stroming van auto’s moet worden af gesteld. Minister Westerterp wil verder prijsmechanisch rijden invoeren door autorijden alleen toe te staan aan auto’s die op bepaalde tijden of in bepaalde wijken van zekere vignetten zijn voorzien. Liever dan nieuwe we gen aan te leggen, wil de minister bestaande wegen uitbreiden. Objecten met grote werkgelegenheid en win kelcentra moeten in de buurt van openbare vervoersverbindingen ko men. Wonen, werken en recreëren zullen dichter bij elkaar moeten komen. Het zogenoemde park-and-ride-systeem, waarbij men met zijn auto naar een openbare vervoershalte of -station rijdt, zal uitgebreid moeten worden. De taxi moet populairder worden. Ten slotte moeten de bedrijven mee werken aan spreiding van wei” zodat het openbaar vervoer beJ worden gebruikt en de auti minder worden belast. Veel aandacht besteedde de minis ter aan het planologische aspect. Nieuwe woonwijken zullen zoveel mogelijk langs bestaande spoorwegen moeten worden ontworpen, maar ook zal de afstand tussen woon- en werk- /plaats verkleind moeten worden. Dit zal in nauwe samenwerking met het ministerie van Volkshuisvesting moe ten gebeuren, zei de minister. Zoals bekend streeft dit laatste ministerie ernaar de woonfunctie van de stads centra te versterken. Evenals zijn voorganger Udink wil minister Westerterp streven naar de aanleg van randwegen in de grote agglomeraties en van grote verbin dingen tussen de gewesten, die in eerste instantie niet bestemd moeten zijn voor het forensenverkeer. Hier voor per jaar minder dan 700 miljoen uit te trekken, achtte hij evenwel onverantwoord. „Zie je. ze vechten er om!”. Een tevreden reactie van kunstschilder Pieter van Goudzwaard (midden op de foto), die een honderdkoppige me nigte al vechtend en schreeuwend een poging zag doen zijn bij de vuilnisbak gedeponeerde schilderij „Gouwe Ouwe" in hdnden te krijgen. De daad die de Haagse kunstenaar de lippen gestift, de oogleden bescha duwd woensdagavond om exact elf uur voor de deur van zijn atelier in de Haagse Hofwijckstraat stelde, was bedoeld als protest tegen de „zielige gang van zaken” bij de particuliere verkoop van zijn kunstwerken. „Gouwe Ouwe” bleek een fors pein- tuur te zijn (afmetingen 1.25 bij 1.25 meter) en heeft volgens Van Goud- aard nu reeds een handelswaarde van van f 1000 tot f 1500. „Het is misschien dom en zinloos dat ik dit doe”, zei hij, zijn stem verheffend om boven het gejoel in de nauwe straat uit te Flinke zonnige perioden, maar voornamelijk in de nacht en och tend ook hier en daar een regen- of sneeuwbui. Zwakke tot ma tige wind, krimpend van noord west naar zuidwest. Minimum temperaturen ongeveer min twee graden, maar aan zee iets hoger. Maxima morgen rond vijf graden. Volgens Wafa hebben de opstandige militairen Hoessein vier dagen de tijd gegeven om hun eisen in te willigen. Ze hebben met maatregelen gedreigd als tegen een van hen opgetreden zou wor den. Bij Zerka op 20 kilometer ten noorden van Amman, hoofdkwartier van de veertigste brigade, zijn schoten gehoord. Koning Hoessein, die in Londen was en een bezoek aan Washington afzegde, leidt de troepen die hem trouw zijn in De minister wil voor het openbaar vervoer voldoende wegcapaciteit re serveren ten koste van het autover keer. Hij noemde de Amsterdamse vrije trambanen als voorbeeld. Nachtparkeren zal moeten worden beperkt en belast. Straten die voor het moderne autoverkeer in wezen ongeschikt zijn, moeten afgesloten worden Eventueel moet dit worden uitgebreid door in woonwijken ver keersarme gebieden te creëren. Ver der moeten er veilige fiets- en brom- De veertigste Jordaanse pantserbrigade die de opstand ontketende heeft volgens Wafa (het Palestijnse persbu reau) het gebouw van radio-Amman. een olieraffinaderij ten noorden van de hoofdstad, een van koning Hoesseins pa leizen en het Koofdkwartier van de landmacht belegerd. Wafa dat het regime van Hoessein niet gunstig gezind is deelde mee dat de muiters in aantal zijn toegenomen en dat ze samen de sterkte van twee divi sies hebben. De opstand wordt geleid door gene raal-majoor Chaled el-Hadjoedj el-Ma- jali, die commandant van de veertigste van 3.75 voor 3.25 een heerlijk stuk gebak gegarneerd met zongerijpte perziken en ECHTE slagroom LANGE NIEUWSTRAAT 779 IJMUIDEN - TEL. 15189 'j Minister Westerterp heeft maatregelen aangekondigd om het autogebruik te be perken. Zo langzamerhand raakt ieder een ervan overtuigd dat niet de auto zelf, die een enorm stuk vrijheid heeft gebracht, maar wel het ongebreidelde gebruik van die auto, diezelfde vrijheid in de knel dreigt te doen raken, om nog maar te zwijgen van het schrikbarende aantal doden onder wie veel kinderen die jaarlijks vallen. De maatregelen van de minister zijn uitgaande van deze feiten dan ook alleen maar toe te juichen. De grote vraag wordt evenwel hoe deze maatre gelen er concreet uit zullen gaan zien. Zo wordt aangekondigd dat „wonen, werken en recreëren dichter bij elkaar moeten komen." Het klinkt fraai, maar hoe valt een dergelijke maatregel te rijmen met een beleid van „gebundelde deconcentratie”, waarvan met name in Noord-Holland sprake is. De als groei kernen aangewezen plaatsen liggen tot 50 km van de grote industriële en eco nomische centra af. Bedoelt de minister soms dat er meer werkgelegenheid naar de regio moet ko men? De regering en ook het dagelijks bestuur van de provincie Noord-Holland hebben herhaaldelijk toegegeven dat de greep van de overheid op het particulie re bedrijfsleven onvoldoende is om dat bedrijfsleven te brengen tot meer ruim telijke spreiding. Vanuit werkgeverskringen en kort ge leden ook vanuit de Eerste Kamer zijn ernstige bezwaren kenbaar gemaakt te gen de selectieve investeringsregeling die. landelijk gezien, beoogt tot spreiding van de werkgelegenheid te komen. In dit opzicht kan dan ook gesproken worden van een duidelijk gebrek aan coördinatie tussen twee ministeries, ja sterker nog. van een incoherent beleid. Verder spreekt de minister dan nog over een systeem van vignetten, waar door bepaalde auto’s alleen nog maar op bepaalde tijden zullen mogen rijden. Ob jecten met grote werkgelegenheid moe ten in de buurt van openbare vervoers verbindingen komen. Het klinkt prach tig, maar de politiek van de overheid is erop gericht geweest mensen ver van de grote centra te laten wonen. Nu dat voor een deel een feit is geworden, en grote aantallen mensen niét in de buurt van openbare vervoersverbindingen wo nen, maar in dorpen, waar in het gun stigste geval om de twee uur een bus gaat, wil diezelfde overheid discrimine rende maatregelen nemen ten aanzien van het gebruik van de auto, waarop de mensen daar nu juist zijn aangewezen. In dat geval wordt het helemaal gebun delde deportatie.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1