Clubtrainers niet Ajacieden krijgen mee naar Duitsland tot maart de kans MICHELS: WIE NIET POSITIEF REAGEERT KOMT ER NIET BIJ Vandaag contact met Krol bedrag in Karei Jansen wil bond uitschakelen TRAININGSKAMP TOT 9 FEBRUARI Bert Jacobs ontslagen bij Utrecht s Noodgreep moet alsnog groot sponsorpot brengen Enige piepkleine pikzwarte pilletjes. Mi een miljoen gulden aan prijzen Militair Verhuizing Clubteams Van Zanten 21 (Van onze sportredactie) iedere week te winnen voor/ 1.- (Van onze sportredactie) om (Van onze sportredactie) ADVERTENTIE ADVERTENTIE menthol pellcts Michels laat er geen twijfel over be staan dat er in maart niet meer over bijzaken kan worden gepraat. Wie niet positief reageert, komt er niet bij. Of dit soort problemen typisch Nederlands is? „Ach, als uit alle delen van de wereld hippies hier naartoe komen, dan zal er hier wel iets bijzonders zijn”. Ook deze week schenkt Bauknecht weer apparaten naar keuze tot een waarde van 850.- Bijvoorbeeld deze koel/diepvriescombi- natie. Te winnen voor 1.- Bauknecht Nederland BV, Karolusstraat 14, Oosterhout (NB). ZEIST Moreel. Dat is het codewoord dat de komende maanden voor het Nederlands elftal van kracht is. Wie de reis naar West-Duitsland wil meemaken, heeft nog zo’n drie weken de tijd om zijn goede wil te tonen. Op 1 maart een richtdatum zal supervisor Rinus Michels alleen voor de spelers die naar buiten hebben getoond een positieve instelling te heb ben en die ook weten waar het om gaat, de poort naar de Oranje-selectie voor de wereldtitelstrijd openen. monoloog vergeefs zou hebben getracht het broodnodige vertrouwen te wekken, om daarmee rust rond Oranje te bren gen, daar slaagde Tichels er glansrijk in de voetbalfans ervan te overtuigen dat zij rustig kunnen gaan slapen in de wetenschap dat hij, Michels, over hun belangen waakt Er zijn geen valse voor spiegelingen gedaan door de succesvolle oefenmeester van Barcelona. „De situatie is niet ideaal. Dat heb ik al vaker gezegd. Maar we zijn er nu mee bezig de nadelen zoveel mogelijk in te dammen. Ja, ik heb er vertrouwen in dat het goed komt”, aldus Michels, die ook aan alle onzekerheid over zijn aanwezigheid tij dens de WK In Duitsland een einde maakte. Aanvankelijk trachtte hij nog de vragen over dit „breekpunt” tactisch te omzeilen. „Ik ben in dienst van Bar celona, en Barcelona heeft dus het laat ste woord”. van het en een te aanvallers Voinov, Milanov, Petkov, Di mitrov, Denev, Panov, Mihailov, Hristov, Sokolov en Simov. In het het oefenprogramma van de Bulgaarse selectie zijn ook nog enkele interlandwedstrijden opgenomen. Op 31 maart wordt in Boedapest tegen Honga rije gespeeld en op 13 april is Tsjecho- Slowakije gast in Sofia. Wanneer die wedstrijd niet zou kunnen doorgaan, speelt de ploeg wedstrijden in Italië. De nationale selectie in Velingrad en op Cyprus bestond uit 28 spelers, name lijk de doel verdedigers Goranov, Filipov en Stankov; de verdedigers Zafirov, Aladjov, Vassilev, Velitsjkov, Jonov, Pe- nev, Ivkof, Zjetsjev en Bantsjev; de middenvelders Kolev, Bonev, Stoijanov, Nikodimov, Sjredkov en Borisov en de Het is echter de vraag of de spe lers, WCS-secretaris Karei Jansen zal vandaag contact met Krol opne men, hiermee akkoord zullen gaan aangezien zij nog steeds een garantie- bedrag in hun hoofd hebben van 35.000 gulden netto, wat zou neerko men op 80.000 gulden bruto, vinden zij wel een bedrag om over te praten. Een som die er gezien de huidige situatie zeker niet inzit of er moeten grote bedragen in de sponsorpot vloeien en successen in Duitsland in de vorm van een finaleplaats worden geboekt. Dit vinden de Ajacieden een te onzeker uitgangspunt. Daarom zoekt Karei Jansen de op- UTRECHT. Bert Jacobs gaat FC Utrecht aan het einde van dit seizoen verlaten. Woensdagavond heeft het be stuur aan de spelers meegedeeld dat het contract met de A-trainer niet zal wor den verlengd. Jacobs is vanaf de oprich ting in dienst van de fusieclub. In juli 1970 kwam hij bij FC Utrecht, nadat Evert Mur de toenmalige Elinkwijk- trainer had geweigerd om als oefen meester te gaan fungeren. FC Utrecht heeft nog geen kandidaten gepolst die in aanmerking komen om als opvolger van Bert Jacobs te fungeren. lossing ook in een andere verdeel sleutel van het bedrag dat uiteindelijk te verdelen valt. Van het eindbedrag van de joint venture gaat 20 procent naar de KNVB, veertig procent naar de clubs en ook veertig procent naar de spelers. Jansen: „Er zijn momen teel vier partijen die van de netto- opbrengst van het wereldtoemooi willen profiteren. De clubs die spelers afstaan aan het Nederlands elftal, de clubs die geen spelers afstaan aan het Nederlands elftal, dte spelers en de KNVB. Dat de KNVB geld eist is het minst reëel. De bond krijgt al 640.000 gulden voordat er iets verdeeld gaat worden. 320.000 gulden uit de spon- sorpot en 320.000 gulden voor deelna me aan het wereldtoernooi. Daarna wil de KNVB ook nog eens meedelen in de nettowinst, waardoor het spe- lersbedTag gedrukt wordt. Ik zie dan ook meer in een verhouding van vijftig procent voor de spelers en vijftig procent voor de clubs die wel of geen spelers afstaan aan het Neder land elftal”. Hier toont Maarten van Warneten de oproep om lid te worden van de supporters vereniging van het Nederlands elftal. Een initiatief dat onder de gegeven omstandig heden het beste lijkt om alsnog veel geld in de sponsorpot te krijgen. Aan zelfver trouwen ontbreekt het Van Wamelen niet. Hij rekent op een getal met zes nullen. met het Nederlands elftal meer te bie den heb dan met de STER-reclame. Dat is op het moment in de praktijk een onmogelijke zaak gebleken”. Daarom zoekt het bureau het in incidentele ac ties met bedrijven om alsnog de spon- sorpot te vullen. Het Nederlands elftal krijgt wel een supportersvereniging met de officiële naam „Stichting Oranje We reldkampioenschap 1974”. Op 15 maart gaat een actie van start, een noodgreep om de zogenaamde sponsorpot te vullen. Particulieren kunnen met ingang van die datum een bedrag van 5 storten, in ruil waarvoor zij een sticker krijgen plus een paspoort, waarin reductiebon- NICOSIA (ANP). Op het moment dat Rinus Michels zijn plannen met betrekking tot de voorbereiding van het Nederlands elftal in Zeist ontvouwde, had Bulgarije tegenstander in West Duitslandhet eerste gedeelte van zijn voorbereidingsprogramma al bijna ach ter de rug. De Bulgaren, die van 14 tot 26 januari in eigen land, in Velingrad in een trainingskamp waren geweest, zijn aansluitend daarop afgereisd naar Cy prus, waar zij tot 9 februari zullen blijven draaien om tc trainen en enkele lichte oefenwedstrijden te spelen. tevens de taak hebben voor de gehele afvaardiging op het sociale vlak te ope reren. Bekend is dat Jack van Zanten kandidaat is voor deze functie, maar uit het feit dat zijn naam nd et door Michels w .d genoemd, kan worden afgeleid dat er nog wat problemen bestaan. Het is duidelijk dat Michels ook deze moeilijk heden voor 1 maart uit de wereld wil hebben. Dan begint namelijk de aanloop naar de eerste interland in de reeks van oefenwedstrijden, die tegen Oostenrijk op 27 maart. De supervisor heeft verder de wens geuit, dat op 1 mei een tweede interland wordt gespeeld. Er wordt nu bekeken of de voor die dag geplande finale om de KNVB-beker naar een andere datum kan worden verplaatst. Lukt dat niet, dan claimt Michels 17 april voor die tweede wedstrijd. Dr. Fadrhonc zal de spelers op die duels moeten voorbereiden, omdat Mi chels zich niet eerder dan op de dagen van de wedstrijden bij het team kan voegen. Michels verwacht niet dat zijn blauwdruk nieuwe problemen zal oproe- pem. „Het is een simpele zaak. Iedereen zal nog wel zo zijn eigen ideeën hebben, maar er is er nu eenmaal één die moet beslissen. Er zal ook geen enkele club- trainer vanuit zichzelf zeggen, dat hij mee moet na Duitsland. Ze weten dat De KNVB roomt de zaak op die manier nog eens extra af. Wellicht niet zo vreemd indien men bedenkt dat de bond op dit moment met een dure verhuizing van Den Haag naar Zeist wordt geconfronteerd, waarover Cruyff al smalend opmerkte: „Wat hebben wij met een verhuizing te maken. Voor die kosten moet de bond zelf maar opdraaien.” Dat een oplos sing echter voor de hand ligt sugge reerde bondsvoorzitter Meuleman: „Ik zit helemaal niet vast aan die 20 procent. Alleen wil ik niet in de rode cijfers komen”. Maar toen projectleider en voorzitter betaald voetbal mr. Jacques Hogewoning aan zijn woorden („Ik ben er zeker van dat Michels er bij zal zijn”) werd herin nerd en deze ook nu weer onderschreef, gaf Michels toe: „Ja, het is wel de bedoeling dat ik er bij ben”. De kandi daten voor het Nederlands elftal worden door Michels op 21 mei opgeroepen in Zeist. Dan wordt gestart met de laatste voorbereidingsfase. Het trainingskamp in Zeist duurt tot 12 juni. Het is niet zo dat de spelers voortdurend aanwezig zullen moeten zijn. „Om in militaire termen te spreken”, verduidelijkte Mi chels, „het is een kwestie van twee dagen op en dan één of twee dagen af”. ZEIST Terwijl de supervisor van het Nederlands elftal, Rinus Mi chels, de rebellie van negen Ajacie den nogal bagatelliseerde door dom weg te concluderen: „Het zou natuur lijk jammer zijn wanneer het hier enkele tactisch of technisch sterke spelers betrof, maar wie geen zin heeft om mee te gaan gaat maar niet mee,” heeft diezelfde Michels toch een veranderde financiële situatie be werkstelligd. Als aanloop naar de wereldkampioenschappen wil Michels niet drie, maar vijf oefenwedstrijden spelen, waarvan de opbrengst in de gemeenschappelijke pot terecht komt. Hierdoor komt het bedrag dat de spelers kunnen opstrijken automa tisch al weer wat hoger te liggen. Het nettobedrag, het verschil tussen de inkomsten (sponsorpot, recetteverde- ling, opbrengst van vriendschappelij ke oefenwedstrijden etc) en de uitga ven (verblijf in Duitsland), ligt met vijf oefenwedstrijden hoger. dat niet kan. Als de selectie rond is, zal ik wel graag met de clubtrainers over de verschillende aspecten willen praten”. Ook de begin deze week uitgebroken rebellie van de negen Ajacieden kan de supervisor niet verontrusten. „Zoiets hoort er nu eenmaal bij. We hebben nog 130 dagen. Dat is niet zo veel, want de tijd gaat snel. Maar voor de spelers is 130 dagen nog ver weg. Dat merk je nu dus ook. Maar die spanning die zo’n toernooi al ver van tevoren opwekt, zal ook bij hen wel gaan werken. Een wereldkampioenschap is het hoogst be reikbare in het voetbal. Ik ben een nuchter mens, zeggen ze. Maar ook ik ben ervan onder de indruk geraakt. Wat de Ajax-spelers nu hebben gedaan, is gewoon het innemen van een standpunt. Het moment is misschien wat ongeluk kig, maar als je begint met begrip te hebben voor eikaars standpunt en je gaat dan met elkaar praten, dan lukt het meestal wel tot elkaar te komen”. Intensieve voorbereiding Bulgarije op Cyprus Voor het kampioenschap van de Balkan staat op 8 mei de wedstrijd tegen Tur kije op het programma. Van dat mo ment zal de training geïntensiveerd wor den. Ter afsluiting van die periode wor den eind mei oefenwedstrijden gespeeld tegen buitenlandse clubteams en op 1 juni wordt in Bulgarije de laatste „test- wedstrijd” gespeeld, tegen Engeland. De uiteindelijk overgebleven 22 spelers ver trekken op 6 juni naar West-Duitsland. „In een dergeljjk toernooi, waarbjj vaak acht ploegen van geljjke technische en tactische kracht aanwezig zijn, is het moreel het belangrijkste wapen”, verklaarde Michels zjjn belangrijkste selectienorm. Bij de eerste de beste gelegenheid heeft de supervisor woensdagavond gedaan wat van hem mocht worden verwacht: hy zette het sein op rood voor alle lieden die nog langer het verterend vuur van de chaos willen aanwakkeren. nen voor een oefenwedstrijd Nederlands elftal en Jong Oranje, clubspeldjes. Men kwam op het idee actie onder het Nederlandse volk gaan voeren. Uit de actie, die op 15 maart van start gaat bij „de bekende voorverkoopadres sen” en alle geïnteresseerde zaken, die door middel van aanplakbiljetten te her kennen zijn, hoopt men de sponsorpot te spekken met een miljoen gulden bruto. Dat valt althans te concluderen uit de woorden van Van Wamelen, die melding maakt van „een representatieve test” die heeft plaats gehad: „Volgens een pessi mistische schatting naar aanleiding van deze test kunnen wij rekenen op 200.000 supporters”. Van het veronderstelde mil joen gaat een kwart naar het amateur voetbal. Zwikstra: „De twintig amateur- afdelingen hebben alle medewerking toegezegd om de actie te doen slagen. We vinden bovendien dat zij hoe dan ook wel iets van de opbrengst mochten zien”. Na aftrek van de kosten van stickers en paspoorten en de donatie aan de amateurs rest dan 65% van de bruto opbrengst. Dit bedrag plus hetgeen er in de komende maanden nog te verwachten is uit incidentele acties van het bedrijfs leven, gaat rechtstreeks in de sponsor pot. Dat de zaak daarbij iets florissanter wordt voorgesteld dan zij in werkelijk heid is mag blijken uit het feit dat de actie natuurlijk de nodige onkosten met zich meebrengt. Bovendien mag iedere amateurclub die een lid voor de suppor tersvereniging aanbrengt zelf één gulden van het bedrag terugvorderen. Het was muisstil toen Michels zjjn blauwdruk presenteerde. Daar waar de verguisde bondscoach dr. Frantisek Fadrhonc met zijn bekende emotionele Om het wedstrijdritme tijdig te pak ken te krijgen, zijn er in de periode- Zeist drie officiële wedstrijden kort ach ter elkaar gepland. De daarvoor aange wezen datums zijn 1, 5, 7 of 8 juni. De tegenstanders zijn nog niet bekend, maar er werd verzekerd dat het belangrijke wedstrijden zullen worden, die in Ne derland moeten worden gespeeld tegen sterke buitenlandse clubteams of even tueel andere landen die aan de WK deelnemen. Op 12 juni vertrekt de selec tie naar Duitsland. Twee dagen later zal het Waldhotel in Hiltrup alweer worden verlaten voor de reis naar Hannover, waar op de 15e de eerste wedstrijd tegen Uruguay moet worden gespeeld. Naast de 22 spelers zullen elf begeleiders naar Duitsland vertrekken. Dat zijn eerste trainer dr. Fadrhonc, Van der Hart en De Vroet, die beiden als de belangrijkste scouts zullen optreden, bondsarts Frits Kessel, een nog aan te stellen orthopae- disch chirurg, masseur Pierre van de Akker, een fysioterapeut (de naam van de Bussumer Hans Wolf werd nog niet genoemd, maar zijn aanstelling is prak tisch rond), supervisor Michels, een kok en een assistent van Michels. Die assistent zal zich bezig gaan hou den met de organisatorische zaken en van alsnog te ZEIST. Na zijn benoeming tot fi nanciële deskundige in het sectie bestuur betaald voetbal pleitte Ton Zwikstra al onmiddellijk voor het inschakelen beroepsreclamemensen proberen enkele grote geldschieters voor het Nederlands elftal te strikken. Een lofwaardig initiatief ware het niet dat het al te Iaat was. De voortdurende golven van negatieve publiciteit, wat dat betreft hebben de Ajacieden hun eigen glazen weer eens ingegooid door erg kortzichtig te handelen, de nog juist ver ijdelde rechtzaak met de behangselfa- briek Goudsmit Hoff (die van haar contract afwilde) en de teleurstellende ervaringen van Oranje’s enige overgeble ven grote sponsor SRV, hebben het be drijfsleven afgeschrikt. Na deze week zal een zichzelf respecterend groot be drijf wel uitkijken om het Nederlands elftal alsnog te gaan sponsoren. Boven dien is de tijd, tenslotte is het feest op 7 juli al afgelopen, te beperkt en zijn de mogelijkheden in de praktijk vaak toch te gering. Of zoals Maarten van Wamelen, di recteur van het reclamebureau Markos waarmee de KNVB in zee is gegaan, dat uitlegt: „Wij kunnen geen twee, drie grote bedrijven meer reclame met het Nedterlands elftal laten maken want dan loopt de zaak over enkele maanden uit de hand. Sponsoring vind ik bovendien een fout woord. Dat betekent dat je naar een bedrijf gaat om te vragen of zij a fonds perdti een bedrag willen storten zonder dat wij daar iets tegen over kunnen stellen. Wij kunnen voor de betrokken firma’s tenslotte in Duitsland geen spanborden of reclameborden neer zetten. Die reclamerechten in Duitsland zijn allemaal al verkocht. Het geld gaat bij die bedrijven tenslotte van het recla mebudget af. Ik moet die firma’s dan met argumenten overtuigen dat ik ze Michels: „Er kan er maar één de beslissingen nemen” 2 Z '-' Ki* X J** ap-y,. Z wka n '4*'»

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 21