In weekend druk bevolkt VEEL PLANNEN VOOR NOG VEELZIJDIGER OPZET Animal Farm trekt nu bezoek uit de verre omgeving to a]@ vishal f395 Haren STERK Dllffl BARÏÊILS Rioolafvoerrecht wordt gebruikt voor verbetering milieuzaken SPECIALE AANBIEDING Bontmodehuis Tinoccffio jeugdschoenen stoere, sterke, stevige stappers voor jongens en meisjes r INWONERS VAN VELSEN BETALEN MINDER DOOR KORTING 4 IJMUIDER COURANT 1974 DONDERDAG FEB RUARI Perikelen Vissen wereld Vermaard Verfraaiing Zee-aquarium Huis aan huis i 500 BONTMANTELS Doorberekend 395 en 4950 Wagenweg 146 (bij het Westerhoutpark) lalr Haarlem Tel. 023-31 65 29 SLEEPBOOT „UTRECHT” BEHOEDDE PONTON VOOR ONDERGANG (Van een onzer verslagevers) VELSEN Het eerste be zwaarschrift tegen het rioolafvoer recht, waarvan de eerste tiendui- zendaanslagen kort geleden ver zonden zijn, is woensdagochtend bij de gemeente binnengekomen. Het ingediende bezwaarschrift is een gestencild papier, zodat men er bij de afdeling financiën op het stadhuis van Velsen meerdere ver wacht. Het stencil is een gevolg van een voorlichtingsbijeenkomst, die vorige week vrijdag door het Milieu Actiecentrum Nederland (MAN) georganiseerd werd in het buurtcentrum De Mei in Velsen- Noord. Als motto voor deze avond was gekozen: „Weiger de milieube lasting” en met milieubelasting wordt hier het rioolafvoerrecht be doeld. Draagkracht :TS (Van een onzer verslaggeefsters) De het (Van een medewerker) tong Een andere wens van de enthousiaste En dan moet men over enkele weken ADVERTENTIE I eens ADVERTENTIE ADVERTENTIE 7/8 Zweedse Lammantel U heeft bij ons keuze uit in iedere bontsoort en prijsklas se tussen Wij leveren U een kwaliteits product met garantie. experts voor beter schoenwerk IJmuiden: Kennemerlaan 95 Lange Nieuwstraat 797 Santpoort: Hoofdstraat 152 De pauwen moeten meer ruimte. Daar om wordt de volière eens zo groot ge maakt. Donateurs kunnen natuurlijk ook veel bijdragen aan de verfraaiing van hef 'de zo die cht sur iele een of □ep igd oog agd oep Zij beperken zich niet tot de opzet en de verzorging van de aquaria, maar doen veel meer. Zo zijn zij het, die van het zaaltje boven een gezellige ruimte heb ben gemaakt, zeer geschikt voor kleine vergaderingen, kleine exposities en bij eenkomsten en dan denkt men vooral aan andere plaatselijke verenigingen in de sfeer van de hobby’s op het gebied van dieren en planten. Het aquariumzaaltje in de boerderij is zo langzamerhand een uniek stukje vis- senwereld geworden, zeer de moeite van een bezoek waard. Zo’n vijftien leden van de aquariumvereniging zijn er elke vrijdagavond druk bezig met de verzor ging van de negen zeer grote aquaria. Er is een bak bij van 1000 liter. Het plan- tenbestand ziet er op het ogenblik ge weldig goed uit. Honderden vissen en visjes schieten er tussendoor. Bijzonder gelukkig is men ook met de inzet van de leden van de aquariumver eniging „Kennemerland”, die hier hun „home” hebben gevonden. Dat zou men graag doen, maar dan moet men eerst over een bijzondere bak En dan is ook het bestaande terrari- umgedeelte aan enige vernieuwing toe, want er is weer een zending reptielen onderweg, verzonden door Kees van Vi- anen. Buiten is men bezig met een forse uitbreiding van de volièren want de pau wen hebben veel meer ruimte nodig. „Velsen beschikt al over een rioolwa terzuiveringsinstallatie en daarom krijgt deze gemeente van het Rijk een korting Het rioolafvoerrecht is besproken tij dens een raadsvergadering in december 1972 en het invoerenvan de heffing is toen op ver schillende manieren aange- kondigd. Dat gebeurde door middel van de plaatselijke pers, terwijl er ook roy- 222-179; griet 164- 126-96; kabeljauw 53 207 van i te tel de ge- an- dat al /an ijk, ein. ge- nde iulp ge- van ge bet ou- S. gs- rijn che ;eft ne- :or- rich tte, de in to,” gen ren rk- 1 groep mensen die hier steeds in de Animal Farm bezig is om het geheel steeds completer te maken is een palu- darium, een soort tropisch moeras met een land- en een watergedeelte voor boomkikkers, tropische planten en der gelijke. Bij al die plannen zit men natuurlijk in de financiële perikelen. De gemeente heeft hetzelfde subsidiebedrag toegezegd als vorig jaar. Maar alles is wel duurder geworden. En in 1973 kon men heel wat besparen op het beheer. Zeer recentelijk heeft men een prettig verlopen gesprek met de betreffende wethouder gehad. Men heeft er zeer wel begrip voor, dat de gemeentelijke begroting ook niet van elastiek is, maar een klein beetje meer geld zou weer een aantal problemen oplossen. En het bestuur tekent daarbij aan, dat zonder het geweldig stuk parti culier initiatief (en geld), dat in de farm geïnvesteerd is en wordt, de exploitatie van het zo langzamerhand toch wel zeer bijzondere en fraai gelegen complex van overheidswege veel meer dan het dubbe le zou kosten. Men kijkt dan naar wat bij voorbeeld de kinderboerderij van veel geringere opzet in Velsen kost. Overigens dient te worden gezegd, dat verschillende bedrijven in Beverwijk vaak grote medewerking verlenen met voordelige aanbiedingen als de Animal Farm wat nodig heeft. kleinmiddel 10.34-10.28; zalm 11-50; tarbot Een grote wens is een tropisch zee- aquarium. Daar moet men nu nog voor naar Bergen, Scheveningen of naar Ar tis. Eén van de leden beschikt over alle benodigde apparatuur en hij wil dat ter beschikking van de aquariumvereniging stellen, als deze mede de zorg voor het zee-aquarium op zich neemt. Wethouder Van der Werff wil er nog wel even de nadruk op leggen het geld dat op deze manier binnen komt volle dig gebruikt wordt voor verbetering van milieuzaken. De heer Van de Velde wijst er op dat de gemeente Velsen een zo groot mogelijke openheid heeft willen betrachten rond deze heffing. „We had den het ook in een pakket kunnen stoppen, zoals dat elders wel gebeurt”, zegt hij, „Maar we hebben er bewust een aparte heffing van gemaakt”. beschikken, die weer een aantrekkelijke opbouw nodig heeft. Daarmee is een bedrag van drie- a vierhonderd gulden gemoeid. Niet zo veel, maar wel als men bedenkt, dat de leden persoonlijk al heel wat in het aquarium hebben geïnves teerd. Men kan niet aan de gang blijven. Want ook de vloer van de aquarium- ruimte moet nog worden betegeld. Een beetje financiële hulp ,',van buitenaf” zou zeer welkom zijn. Of misschien weet iemand voordelig aan het speciale dikke glas te komen dat men nodig heeft. IJMUIDEN. Onder zeer moeilijke weersomstandigheden en bij hoge zee is het de sleepboot „Utrecht” van Bureau Wijsmuller uit IJmuiden hedenmorgen gelukt de Noorse ponton TEO 336-4 vast te maken. l eze ponton, met de afmetin gen 102 bij 30 meter werd gesleept door de Canadese „Federal 7” en is daarbij tijdens zware stormen losgeslagen en op drift geraakt. Het gelukte de „Utrecht”, met kapitein C. van der Brink de ponton te lokalise ren, waarna bijna een halve mijl van de rotsen van de Normandische kust onder bijzonder moeilijke omstandigheden kon worden vastgemaakt. De bemanning zag haar pogingen de ponton van de kust verwijderd te houden met succes be kroond en wacht thans de orders over de nadere bestemming af. de behandeling van de wet in de Tweede Kamer in november 1969. De wet is op 1 december 1970 in werking getreden. Het zijn niet in alle gevallen de ge meenten die de heffing moeten innen. In Beverwijk en Haarlem bijvoorbeeld zijn dat de Waterschappen. Er is bij deze heffing sprake van een bestem mingsheffing, omdat het geïnde bedrag in zijn geheel bestemd is voor de zuive ring van oppervlaktewater, waaronder ook de bouw van rioolwaterzuiveringsin stallaties valt. De wethouder licht toe dat de nieuwe belasting (heffing) gebaseerd is op de Wet verontreiniging oppervlaktewateren, die in dtecember 1970 in werking is getreden. Het betreft een heffing die door het rijk aan de gemeenten wordt opgelegd, die deze door haar te betalen aanslag dan weer doorberekent aan hun inwoners en bedrijven. In Velsen ge schiedt dat met ingang van 1 januari 1973 en wel in de vorm van een rioolaf voerrecht. Het wordt geheven van de gebruikers van woningen en bedrijven die aangesloten zijn op de gemeentelijke riolering. Zowel de wethouder als de chef van de afdeling financiën vinden het begrij pelijk dat er nu protesten los komen, omdat de bevolking nu tenslotte pas met de aanslagen te maken krijgen. Toch vinden zij dat er eerder geprotesteerd had kunnen worden. Bijvoorbeeld al bij „rAiiiinai rami ci up iicl ogenblik bijzonder goed verzorgd bij, want men blijkt het veelomvattende on derhoud nu helemaal aan te kunnen, sinds drie wat oudere, daar door Hoogo vens gedetacheerde krachten, er overdag hun tijd aan kunnen besteden. -'■S BEVERWIJK. Er is weer nieuw leven in de „Animal Farm”, waar het zachte wintertje als een vroeg voorjaar zijn intrede doet. Er zijn vorige week twee dwerggeitjes geboren. Kleine frum- meltjes die zich onder de moederlijfjes verstoppen als de fotograaf erop staat te wachten dat zij zich even laten zien. Wethouder H. van der Werff (finan ciën) voelt naar aanleiding van de pro testen die op de bijeenkomst in Velsen- Noord gehoord werden behoefte een na dere toelichting te geven over deze nieu we heffing waarmee de burgerij van Velsen geconfronteerd wordt. Vooral om dat een aantal zaken op de bijeenkomst in de Mei naar zijn mening niet hele maal juist zijn weergegeven. „In eerste instantie hebben we tien duizend aanslagen met betrekking tot het rioolafvoerrecht verzonden”, zegt de wethouder tijdens een gesprek, waarbij ook het hoofd van de afdeling financiën en belastingen van de gemeente Velsen, de heer E. van de Velde aanwezig is. „Dat gaat via de administratie van Gas en Water, die een systeem hanteren dat gebaseerd is op een twaalftal delen. Het is dus niet zoals Milieu Actiecentrum Nederland bewert, dat de verzending op een rommelige manier geschiedt. Het gaat gewoon volgens een bestaand sys teem’. IJMUIDEN. Woensdag arriveerden in IJmuiden: Reestborg, Klaipeda; Cla rissa, Plymouth, IJmuiden. Breevliet, Antwerpen. Vechtstroom, Hull. Wilken, Bollsta. Tczew, Gdansk, IJmuiden. Vic- toriasand, Hamburg. Constance, Noord zee. Dependent. Charlestown. Cielo Ros so, Antwerpen. Carabeka-V, Leith. Trau- mundam-III, Noordzee, IJmuiden. Smit- lloyd 3, Cont. Plat, IJmuiden. Westost- sprey, Rotterdam. Trojan Service, Cont. Plat, IJmuiden. Smalagh, Noordzee, IJ muiden. Kilo, Swansea. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Capricorn, Rochester, IJmuiden. Clarissa, Lysekill, IJmuiden. Tor Anglia, Gothen burg. Corsicana, Dakar. Thule 2, Solves- borg, IJmuiden. Leidang, Dundee, IJmui den. Rijnstroom, Harwich. Bellman, Antwerpen, Zaandam. Mereus, Hamburg. H. Vassafell, Reykjavik. Johanka, Rot terdam. Burgundia, Petershead, IJmui den. Kolpino, Antwerpen. Mobil Naviga tor, Rotterdam. Ciudad de Mazales, Le Havre. Irene S, Bellfast. Miriam del Toro, Rotterdam, IJmuiden. Donderdag gearriveerd: Minerva, Kri- bi. Gerd Oldendorff. Antwerpen. Effica- cia, Londen, IJmuiden. Donderdag vertrokken: Lahe Bossomt- we, Hamburg. Victoriasand. Fowley. Al tair. Rotterdam. Kalahari, Bremen. Par thenon, Paramaribo. Constance, Noord zee. Breevliet, Belfast. Susie, Kolding, IJmuiden. Dat houdt in, dat men ook de buffet- ruimte wat beter moet inrichten voor de verkoop van frisdranken, versnape ringen en ijs, want die horen nu een maal bij een „uitje” voor de kinderen. De Animal Farm heeft zo langzamer hand in de wijde omgeving vermaard heid gekregen. Gemiddeld komen er in een weekend tijdens het winterseizoen nu zo’n vier- a vijfhonderd bezoekers. Op de autoloze zondagen liep dat snel op en moest men de deuren af en toe sluiten om een beetje doorstroming mo gelijk te maken. In de komende zomer rekent men toch zeker op een bezoek van meer dan 1000 personen in het weekend. van dertig percent. Met die korting is ook rekening gehouden bjj het doorbe rekenen aan de inwoners van de ge meente. De gemeente Velsen heeft bo vendien een verzoek ingediend de korting nog te verhogen”, aldus de wethouder. Een piepklein dwerggeitje, pas geboren, heeft het nog niet zo erg begrepen op bezoek en dreutelt dicht tegen het moederlijf je aan. De mensen zijn ook niet zo aardig, want op de stal staat tijdelijk het bordje: „Gesloten wegens mishandeling van de dieren”. complex, kaartjes klaar, waarop men zelf het bedrag kan invullen. Veel van die kaart jes kunnen veel wensen in vervulling doen gaan. En de grote groep mensen die hier een flink deel van de vrije tijd besteedt, kan weer aan het werk. toch ook minstens een paar lammetjes kopen om die in de tuin rond te laten dartelen. En een drachtige zeug, want de aanblik van al die kleine biggetjes wil men de kinderen ook niet onthouden. PRIJZEN IN GULDENS: Per 1 kg: grote tong 7.30-7.23; groot- middel tong 10.18-10.13; tong 10.47-10.13; tong één tong twee 9.59-9.49; 9.52-9.09. Per 40 kg: tarbot 107; kabeljauw één twee 130-110; kabeljauw drie 132-90; kabeljauw vier 90-76; kabeljauw vijf 86- 63; schol één 48-46; schol twee 70-62; schol drie 88-72; schol vier 86-71; wij ting drie 62-22,40; wijting vier 37-29; haring drie 31.80-26.40; schar 112-40; kuit 35-27; lever 74-40; bot 30-14; tong schar 149-135; steenbolk 30-23. De besommingen waren: EB 28 en UK 148 3.200,- EH 7 en VD 6 2.400, KW 33 en KW 18 100.000,- VD 46 en VD 115 3.800, UK 141 EN UK 271 26.000,- 17 en 96 3.400, 23 en 48 18.000, 54 en 208 3.000,- 56 en 245 3.100,- 135 en 145 4.400,- KW 149 18.000,- UK 35 17.000,- 159 5.600,- 218 14 000,- VD 25 3.600,- 89 9.800. IJMUIDEN. Aanvoer van woens dag: 1260 kg tong; 22 kisten tarbot en griet; 915 kisten kabeljauw; 221 kisten wijting; 264 kisten schol; 53 kisten schar; 2751 kisten haring; 207 kisten diversen. Wel vinden de wethouder en zijn chef financiën dat er een onbillijkheid schuilt in het feit dat de heffing voor elke inwoner van de gemeente even hoog is. ,Het zou eigenlijk naar draag kracht moeten, maar dat brengt enorme moeilijkheden met zich mee. Dan zou je bij de rijksbelastingen te biecht moeten en daar is terecht altijd bezwaar tegen gemaakt. Maar we zoeken wel naar een oplossing om meer differentiatie in de heffing te kunnen brengen”, deelt de heer Van der Werff mee. „Wat we nu wel doen is die mensen compenseren, die een uitkering van de Algemene Bij standswet hebben. Bij de vaststelling van die uitkering wordt met deze hef fing volledig rekening gehouden”. Hoe groot is nou de heffing en hoe wordt zij berekend? „Het bedrag van de aanslag is gekoppeld aan de schadelijke invloed van geloosde afvalstoffen in de oppervlaktewater. Deze schadelijke in vloed, de vervuilingswaarde genoemd, wordt uitgedrukt in een eenheid. Voor deze eenheid is genomen de gemiddelde belasting van een oppervlaktewater met zuurstofbindende afvalstoffen door één inwoner per etmaal, aangeduid als inwo- nerequivalent. Voor een woning wordt de aanslag berekend naar 3,5 inwonere- quivalent. Per inwonerequivalent is het tarief voor 1972 door de raad bepaald op 9,16. Voor een woning wordt dus 3,5 x 9,16 f 32,06 berekend. Dit staat te lezen op de toelichting die bij de aanslag is gevoegd en het geeft een duidelijk beeld hoe de aanslag tot stand gekomen is. aal aandacht aan is geschonken in de begrotingsuitgave van 1973, die huis aan huis is verspreid. Daarin werd nog eens op de verplichting tot het heffen van rioolafvoerrecht gewezen. Uit de burge rij volgde volgens de gemeente geen enkele reactie. Nu de aanslagen worden verzonden, wordt die informatie nog eens in het kort herhaald door een informatiekaartje bij te sluiten. Wethouder Van der Werff is het niet met de bewering van het milieu Actiecentrum Nederland, dat de heffing slechts ten laste komt van de gewone man. „We hebben hier belangrijke grote industriëen”, zegt hij, „Maar deze lozen rechtsstreeks op het Noordzeekanaal. Zij worden daarom rechtsstreeks door het Rijk aangeslagen. Dat die normen daar voor geheim zijn, zoals in de Mei be weerd werd, is ook niet in overeenstem ming met de feiten. Die normen zijn ■gewoon bekend. Daar kan iedereen ach ter komen. Er zijn tabellen voor deze openbare normen”. „Animal Farm” ligt er op de Er Q

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5