Ton Koot wil Amsterdammers in patriciërshuizen Het Poolsche koffijhuis Tramkaarten Cotton Club klanten genoeg maar geen geld Maskers af „Wetswinkeliers Heroïne 'b I rs a ■E iifch v DONDERDAG 7 FEBRUARI 19 74 8 ONDER REDACTIE VAN ROLF STALLING/ )1 19 ANT te „DE DIFFUSE ATMOSFEER van de Hollandse polder, overge- braeht in het Amsterdamse stadsgezicht, is van een zeer aantrekke lijke schoonheid. En als dan de natuur meehelpt is die schoonheid eenvoudig volmaakt. Vooral bij klimmende ion in de ochtend en bij dalende zon in de avond, als het licht teder valt over bomen, water en huizen, is de bekoring van een ontroerende fijnheid, die onvergete lijk en onvergelijkelijk is”. (Uit „Geschiedenis van Amsterdam” door prof. dr. H. Brugmans) eet I u.: 1 - 1 fH ""■1 1 - i Wonen op de gracht steeds populairder „Het is een hypocriete situatie omdat de gemeente van ons gebruik maakt. Maandag hebben we nog een vrouw gehad, die van Sociale Zaken het advies had gekregen om maar bij ons uit te huilen. Het rare is dat het in andere gemeenten wel kan. In Tilburg krijgen ze zelfs 33 mille”, aldus student rech ten Cees Savelkouls. Ander somber perspectief voor de wetswinkeliers, die sinds kort ook de gedetineerden in het Huis van Bewaring aan het Kleine Gaartmanplantsoen juridisch adviseren, is een ver korting van de studieduur. „Als dat doorgaat”, zegt Savel kouls, „zullen er nog maar weinig studenten de tyd hebben om dit te doen”. Aan opheffing wil hy (nog) niet denken. „Dat lost niets op. Dat hebben we aan Release Amsterdam gezien. Het gevolg van hun verdwijning was dat het hele beleid van de vreem delingenpolitie een stuk ondoorzichtiger werd en wy hier veel meer buitenlanders krijgen”. HET KOMT nogal eens voor dat de wetswinkel party is tegen de gemeente. Onder meer in bijstands- en huisvestings- zaken. Zou de subsidie-afwyzing verband kunnen houden met het simpele feit dat de hulpverleners te lastig zijn? „Je kunt niet zeggen dat we lastig zijn en dat we er hard tegen aan gaan. Niets is makkelijker dan kankeren op ambtenaren, maar dat doen wij niet graag”. Savelkouls c.s. hebben ontdekt dat een juridisch probleem niet zelden fungeert als dekmantel voor maatschappelijke problemen en daarom zyn enkele maatschappelijke werkers ..aangetrokken”, die de mensen wegwijs kunnen maken. „Je merkt dat men minder vertrouwen in de overheid heeft dan in ons. Het is een fyne zaak, maar je wordt wel gefrustreerd doordat je soms zo weinig kunt doen en moet zeggen: Me vrouw, u heeft gelijk maar voor uw recht bestaat geen wet”. van voor en iedereen kan er aan kapot gaan’, zegt Tilly Nivard van het Amster damse Drugs Informatie en Service Centrum (tel. 020-255555). Feit ts dat men bij de Jellinek Kliniek het toe nemend aantal verslaafden niet kan verwerken. Tilly: „Die mensen kun nen erg moeilijk geholpen worden. loppa id to. „DE AUTO is de heroïne van het klootjesvolk”, aldus reageerde een bezoeker van de „echte” autotentoonstelling, die tot 17 februari te zien is in het gebouw van de stichting Wonen m de Leidsestraat 5. Verantwoordelijk voor deze expo sitie, die ingaat op het ontstaan van de automaatschappy, scheiding van wonen, werken, winkelen en recreëren met alle gevolgen van dien en de wyze waarop mensen en overheid een bijdrage kunnen leveren aan een echte oplossing van het autoprobleem, zyn de actiegroepen Verkeerd Verkeer, de Lastige Amster dammer, Maskers Af en Stop de Kindermoord. Zij hebben uitgerekend dat als de 40.000 Osdorpers in hun auto stappen, zy een ruimte opslokken die ver gelijkbaar is met 160 voetbalvelden. Opmerkelijk zyn de reacties van bezoekers. Er wordt gesuggereerd dat Amsterdam één puinhoop is, dat de gevaren van het verkeer al in de kinderwagen beginnen, dat het nuttig zou zijn aardappelen met spijkers over de wegen te strooien dat de auto eigenlijk een „wellustig status-kak-symbool” is, waarmee je het beste meteen naar de Hoogovens kunt ryden. De actiegroepen zyn ook tegen Luud Schimmelpenninks witkar. „Omdat we vinden”, zegt Henk Epskamp van Maskers Af, „dat de auto helemaal uit de stad kan”. Juist die kleinere grachten doen het geweldig en voor deze woningen, die veelal door stichtingen als Diogenes ge- NA DE GOUDEN EEUW zijn de tijden stellig ook voor Amsterdam drastisch veranderd, maar in één opzicht is er de onstuimige terug keer van een brok romantiek: Het wonen op de gracht. Na de heersen de onverschilligheid van de laatste decennia, waarbij de patriciërshui zen een ware invasie van kantoren en bedrijven kregen te verwerken, is er sinds kort een tegengestelde ontwikkeling op gang gekomen. Het zijn niet alleen meer de politici, kunstenaars en advocaten die ope- ningen voor een stekkie binnen Am sterdams beroemde halve maan proberen te verwerven. Bij Monu mentenzorg weet men er van mee te praten daar kan men de druk te nauwelijks bijbenen. NOG GEEN TWEE JAAR na de geboorte van de stichting Rechtswinkel Amsterdam zitten de gangmakers en de ruim tachtig medewerkers in de narigheid. Het gemeentebestuur weigert namely k met de schamele subsidie van tien mille over de brug te komen en dat zit de „wetswinkeliers” niet lekker. Steeds meer pakhuizen worden tot kleurige woonetages omgetoverd zoals hier aan de Brouwersgracht. Over gebrek aan klanten kan de Rechtswinkel niet klagen: Gemiddeld komen er de laatste tyd 140 mensen per week op het spreekuur. Savelkouls: „Die mensen hebben het er voor over om twee uur te wachten voordat ze geholpen worden. restaureerd zijn, bestaan lange wacht lijsten. Dat geldt ook voor de apparte menten op de hoek Prinsengracht-Am- stel. Met de hoofdgrachten ligt het (nog) duidelijk moeilijker. Deze „paleizen”, die ten minste voor driekwart een zakelijke bestemming hebben gekregen, zijn niet alleen uiterst kostbaar maar bovendien te groot om zonder personeel te bewo nen, terwijl het er met de sanitaire voorzieningen vaak droevig gesteld is. Trier was bovendien bereid de grote zaal enkele middagen per week voor het grote publiek te sluiten en zo ontstond de houtbeurs in Polen. Dat binnenkort kan worden bijgeschreven op het lijstje van beroemde horecabe drijven, die het niet hebben kunnen bolwerken. keer en het zal prettiger wonen op de grachten worden”, aldus Ton Koot. „Nu stroomt op maandagmorgen nog alles binnen, maar dan zal het minder druk worden.” „Steeds meer mensen willen in de binnenstad wonen. Neem nou het geval van de Middenstandsbank, die nu nog een groot deel van de Herengracht in haar bezit heeft maar straks naar Bui- tenvelde'rt vertrekt. Die panden komen leeg en het is een prachtige test-case om daar weer woningen van te maken.” Koot is van de gigantische prijzen, die voor de herenhuizen worden gevraagd niet ondersteboven. „Vanaf het moment dat je de woonfunctie opgeeft en er kantoren laat komen, gaan de grondprij zen enorm omhoog. De gemeente heeft dit in de hand gewerkt.” Hij verwacht dat de prijzen zullen zakken zodra de leegstand groter wordt en daar zijn aanwijzingen voor. Hij vindt het logisch dat Lammers c.s. in eerste instantie het herstel van de volksbuurten heeft aan gepakt. „Want die stonden op instorten. Aan de andere kant is dit heel essentieel voor de binnenstad.” DE AAN Amsterdam gebakken histo ricus Ton Koot wil dat juist in déze hoek spijkers met koppen worden gesla gen, omdat de mogelijkheden om leuk in de binnenstad te wonen relatief nog gering zijn. „Mijn stokpaardje is om die grote panden, die nu kantoor zijn of leeg staan, om te bouwen tot kleinere wooneenheden. De eigenaren kunnen dat niet zelf aan en daarom zie ik hier een taak van de overheid om door deskundi gen te laten onderzoeken welke moge lijkheden er op dit gebied liggen. Je zou een soort prijsvraag kunnen uitschrij ven”, zegt hij. Hij realiseert zich dat duizenden Am sterdammers gelukkig zouden kunnen worden gemaakt indien zijn denkbeelden op dit punt te verwezenlijken zouden zijn. Tot dusver heeft de gemeente dit plan als zijnde een onhaalbare kaart van de tafel geveegd, maar Koot wil dat niet zo maar accepteren. Vooral omdat hij ziet dat veel kantoren en bedrijven de grachten in verband met de parkeer- en verkeersproblemen weer ontvluchten. „Als de kantoren verdwijnen, heeft dat belangrijke consqeuenties voor het ver- Nu moet men in de hoofdstad een onderscheid maken tussen verschillende typen grachtenhuizende brede monu mentale panden aan de Prinsen-, Kei zers- en Herengracht alsmede het Singel (dat een blauwe maandag Koningsgracht heeft geheten) en de meer „handzame” huizen aan een Leidsegracht, waar Lam mers en Wiegel wonen, en de Jordaan- grachten. door Het Poolsche Koffijhuis. Het was namelijk het stamcafé van koop lieden die de Poolse handel bedreven. DE RAADSLEDEN Spoelstra, Goe- koop. Wessels en Heerma (KVP, VVDe D’66 en AR) willen helemaal niet dat Polen uit het stadsbeeld gaat verdwijnen. Zij vinden dat het eta blissement een vaste plaats heeft ver worven bij het Amsterdamse publiek en dat niet zonder meer voorbij mag worden gegaan aan de historische bepaaldheid van de plek waar men sen als Multatuli. Du Perron, Jan de Hartog en Annie M. G. Schmidt heb ben gewerkt- „Hier is wederom spra ke van een ongewenste ontwikkeling in de Amsterdamse binnenstad”, al dus het viertal dat B. en W. vraagt met grote spoed er voor te zorgen dat de functie van het café-restuaran*. in zijn huidige atmosfeer behouden blijft door het gebouw op de monu mentenlijst te zetten. Voor de juridische adviezen wordt een bydrage van een rijksdaalder gevraagd. „De drempel moet zo laag mogelyk blyven. Hiervan betalen we de administratieve kosten, want alle medewerkers doen dit op basis van vrijwilligheid”. Het koffiehuis is sindsdien meerma len van eigenaar veranderd. De laat ste was C. Trier, die er in 1892 een heel nieuw hotel-café-restaurant neerzette. De „Poolse” houthandela ren zouden dit horecabedrijf trouw blijven. De nissen in de grote zaal waren dan ook voor hen gemaakt om ongestoord zaken te kunnen doen en op de leestafel lagen de adresboeken van een twaalftal wereldsteden en voorts alle Nederlandse wetboeken, die de koopman nodig kon hebben. In de tijd van de beruchte windhan del gingen hier ook de tulpenbollen van hand tot hand. Tsaar Peter I de Grote, die in Zaandam en de hoofd stad het ambacht van scheepstimmer man onder de knie probeerde te krij gen, had een broertje dood aan dit etablissement omdat het de naam droeg van de door hem vervloekte Polen. Hij beval zijn koetsier dan ook nooit door de Kalverstraat te rijden. MET MELK meer mans schreven we in oktober na een bezoek aan de Cotton Club, het omstreden café in de Nieuwmarktbuurt dat na allerlei conflicten tussen Surinamers en de politie op gezag van burgemeester Samkalden werd „drooggelegd”. CC- eigenaar Smit, die nadien meer be zoekers in zijn tent kreeg maar des ondanks zijn omzet zag dalen, nam dat niet en zijn beroep diende dezer dagen in het provinciehuis. Zijn raadsvrouwe trok daar fel van leer tegen de gemeente Amsterdam. Ui terst kwalijk vond ze het dat men het intrekken van de tapvergunning in het geheel niet had gemotiveerd en haar bovendien had geweigerd belas tende rapporten te laten zien. Met de Cotton Club trefpunt van Surina mers ging het naar haar mening de laatste tijd erg goed. Een conclusie waar mr. Dekker, die het Amster damse verweer voerde, het allerminst mee eens was. Hij zei dat er in december nog met schietijzers en narcotica was gestoeid en dat het café gevaren oplevert voor de open bare orde. De Gedeputeerden, die deze zaak met interesse volgden, zul len binnenkort uitspraak doen. IN KRINGEN van makelaars beaamt men de „run” op grachtenhuizen. „Ik wou dat ik er nu eentje te koop had”, aldus een woordvoerder, die echter „ten enemale betwijfelt of het loffelijk stre ven van Koot financieel haalbaar is. Huren van 600 of 700 wil men nog wel betalen, maar huren van boven de 1000 gulden echt niet meer. En daar kom je gauw aan toe.” Wonen op de gracht komt volgens hem nog betrekkelijk weinig voor omdat het te kostbaar is en vaak erg onprak tisch. „Ga maar eens ergens een plee maken; dat kost duizenden guldens. En wil je kopen dan moet je een hele dikke portemonnaie hebben.” Hij wil ook wel kwijt dat veel soig- neuze panden in bouwkundig slechte staat verkeren. „Vaak krijg je een leuk huisje aangeboden voor een leuke prijs, maar ga je er dan als deskundige indui ken, dan blijft er geen spaan van zo’n huis over. Het is onze ervaring dat mensen vaak gebiologeerd worden door een mooi geveltje of een speels behange tje en dat ze niet in de gaten hebben, dat het dak alsmede de funderingen en leidingen verrot zijn. Er worden strop pen gekocht, die te voorzien zijn en waar ellendige situaties uit voortkomen.” Dat het beeld al erg aan het verande ren is, wil er bij „onze” makelaar nog niet erg in. „Het is echt nog niet zo dat de grachten door de verkeersproblemen ontvolken. Er komen in de regel \veer nieuwe bedrijven voor in de plaats, want kantoorruimte in het centrum ver huur je altijd wel weer. En woonruimte wordt het bijna nooit. Aan de andere kant is het wel zo dat de leegstand op het ogenblik langduriger is dan vijf jaar geleden.” De bestaande methoden hebben ten minste geen enkel effect. Heeft het DISC door waar de strychnine-heroïne vandaan komt? „We proberen het wel te achterhalen, maar het probleem is dat het vrij allround de markt op wordt gestrooid. In ieder geval komt dit spul uit Nederland: een hele vreemde gang van zaken”. DE VERKOOPAUTOMATEN GVB-rittenkaarten zullen nog de zomer uit het straatbeeld verdwij nen. Reden: ze zijn hun leven niet veilig meer. Het vervoerbedrijf kwam in 1969 met dit zelfbedieningssysteem, maar het is geen succes gebleken. In het eerste jaar werden er 66 automa ten geplunderd en vorig jaa.' zelfs 374. Dat kost de gemeente te veel geld en de passagiers van tram en bus te veel ongemak. De verkoopa dressen zullen drastisch worden uit gebreid, maar nu doet zich weer het probleem voor dat de sigarenwinke liers er meer aan willen verdienen. Zij krijgen twee percent provisie, maar willen nu drie pet. hebben. En als de gemeente niet mee wil? „Dan staken we de verkoop en ontstaat er een chaos”, aldus de winkeliers. Polen (2) Toen we tussen kerst en nieuwjaar dicht waren, was het eer ste spreekuur daarna een complete ramp. Zoveel mensen als er waren”. IN BEPAALDE gevallen zijn specula tieve overwegingen daar niet, vreemd aan. De aanvankelijke koopwoede van Britse beleggers in de hoofdstad de indruk is dat het inmiddels minder is geworden had als gunstig nevenef fect, dat talloze pakhuizen in riante woonstudio’s worden omgetoverd. De ruim 400 Amsterdamse makelaars zijn benieuwd hoe dit avontuur afloopt. Zij zijn van mening dat er nogal wat „op de gok” is gekocht. „Het zou best eens kunnen zijn dat de Engelsen te over haast bezig zijn geweest.” Aan het Prinsenhof is men evenwel blij met deze injecties. Men wijst ook op het ontwerp-structuurplan, waarin onder het wonen op de gracht een vette streep is gezet, en op de omvang van de restauraties in de Jordaan. Dat de zaak in dé lift zit, staat volgens een woord voerder van monumentenzorg „buiten kijf”. Hij wijst erop dat in de vroegere „confectiehoek” op de kop van de grach ten talrijke kantoren weer als woon ruimte worden gebruikt en dat het aan tal aanvragen om subsidie voor restau ratie na de oliecrisis enorm is opgelopen. Hoe lang duurt het voordat die aanvra gen zijn af gehandeld? „Dat varieert van zes weken tot vier maanden”, aldus Monumentenzorg. HET GEZICHT van de Kalver straat verandert met de dag. Het heet een Britse winkelstraat te worden en dat is wel te merken ook: steeds meer klassieke pandjes worden in een jasje van modernere snit gehesen, maar men kan niet zeggen dat „de zaak” daardoor in alle gevallen voor uit gaat. Er komt nu een nieuwe winkelgalerij bij op de plaats van het illustere café-restaurant Polen, dat eigenaar Krasnapolsky naar ver luidt voor een slordige zeven miljoen gulden aan Britse beleggers heeft verpatst. Alleen het hotelgedeelte blijft na de sluiting op 1 oktober intact. Polen, dat twaalf jaar gele den door Kras werd overgenomen, is één der oudste nog bestaande cafés in Amsterdam. Als koffiehuis bestond het al in 1696, maar toen heette het nog: In de Twee Groene Coddes. Codde is een Oudhollands woord voor knots. Het uithangbord met de groene knotsen is al heel vroeg vervangen Wonen op de gracht: Voor meer Amsterdammers bereikbaar? Voor een leek is het verschil met Vroeger was het ook wel versneden maar nu is er een dodelijke afloop. DRUGSEXPERTS maken zich ern stige zorgen over de hoeveelheid met dodelijk vergif strychnine ver sneden heroïne, waarmee de illegale markt sinds enkele weken wordt overspoeld. „Het is gevaarlijke troep. 2 S i ■A‘ - M |ffi la r” 1 ■'W

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9