KROKODILLENFARM OP JAMAICA s ouw gestart Kalkar POLITIE KAN INGRIJPEN BIJ BEJAARDE AUTORIJDERS Leven van in India beklagenswaardig diefstal van vijf gulden Negentienjarige jongen levend verbrand wegens „onreinen” 99 in I I Beter rechtsbescherming ligt in het verschiet 1974 8 FEBRUARI V R U D A G 3000 kilo vlees Krokodillebeten Vermoeden Onderzoek vrouw Verbrand Geen water lameea inemetó .iereizea (Van een medewerker) NEW DELHI Bij het uitvaardigen van wetten in India heeft men de bescherming van de paria’s tegen hindoes van een hogere kaste over het n- u k- ar o- JS. Beklagenswaardig Weinig resultaat IJC I „Onreine” hoofd gezien. De president van India, V. V. Giri, heeft het nu kortgeleden noodzakelijk gevonden de doodstraf in te voeren voor hen die de „onrein” I genoemde klasse belagen. F 'O Onbevoegden worden opgegeten (Van een medewerker) lari. Een van de krokodillen van de farm met zijn verzorger. I de W.V.W. worden tegenwoordig officiële voorbeelden uit MR. C. A. BARON BENTINCK den per week een kleine 3000 kilo vlees zoals paard, koe, kip en hond. FALMQUTH (JAMAICA). Insluipers worden niet geweerd van de krokodil lenfarm van Ross Kananga. Een borc bij de toegangspoort waarschuwt: „Onbe voegden worden opgegeten”. drie tot zeven jaar. De gerechtshoven in India zijn soepel tegenover hen die zich vergrijpen aan harijans. Geen dag gaat voorbij zondm dat er rapporten binnenkomen over misdaden tegen „onreinen”. De gruwelijkheden be treffen een pak slaag, verkrachting of moord, plundering en brandstichting. De paria’s leven op de vuilnisbelten van New Dehli en andere steden. Nog erger is het voor hen die leven in de dorpen op het platteland. De regering weet niet goed wat zij aan moet met de „onreinen”. Hun leven is beklagenswaardig; het is vervuld van angst. Sommige rapporten doen iemand huiveren door louter en alleen de on rechtvaardigheid waarmee de paria’s be handeld worden. planten. Kananga’s eerste doel is de export van de waardevolle kroko dillenhuiden. huis trachtten bewijzen weg te moffelen en het incident te verzwijgen. Uiteinde lijk kwam het toch ter ore van het provinciaal bestuur. Verscheidene poli tiemannen zijn geschorst, anderen zijn uit de dienst ontslagen en de mannen die de wreedheden met dc ijzeren staven uitvoerden, zitten in de gevangenis. De commissaris voor kasten en stem men heeft in een rapport aan het parle ment toegegeven dat de wet uit 1958 in verscheidene staten openlijk met voeten getreden wordt. n) 0; 't 3e U 9 ff- n, s- as ris n. Ie ts n, r- s- ii- k, o- In sommige delen van Punjab mogen harijans geen water putten uit publieke bronnen. Toch vochten de harijans zij aan zij met de hindoes in de oorlog van 1965 tussen India en Pakistan. In Maka- rashtra worden harijans geweigerd bij de barbier en de wasserij. Ook mogen zij geen gebruik maken van het plaatse lijk crematorium. Het aantal aanslagen op en bedreigin gen van harijans is legio. Hun toekomst schijnt donker. Sommige „onreinen” hebben zich gev-stigd in de grote steden en hebben zich een positie verworven en VAN EEN automobilist, van wie ver moed wordt, dat hij ongeschikt of onbe kwaam is om zijn auto te besturen, kan de politie krachtens artikel 18 van de Wegenverkeersweg (W.V.W.) vorde ren, dat hij zich onderwerpt aan een onderzoek naar zijn geschikheid en be kwaamheid. Dit vonnis werd in hoger beroep door het gerechtshof bekrachtigd. Wel was het Hof van oordeel, dat het ernstige overweging had verdiend de automobilist vóór de vordering van het onderzoek te horen over de hem verweten verkeers- 'J overtredingen. soms maar voor maken en geen verkeersfouten te be gaan. Als hij wijs is en zijn beperkingen kent, vermijdt hij zoveel mogelijk ver keerssituaties, waarin zijn verminderde rijvaardigheid hem parten zou kunnen spelen. Op de spitsuren zal hij thuis blijven. En als hij buiten woont, zal hij zich beperken tot de hem bekende lan delijke wegen en niet naar de stad rijden. Hoe moeilijk het voor een bejaarde ook moge zijn het autorijden op te geven, het is altijd beter en prettiger voor hem dit vrijwillig te doen dan dat hij daartoe door de politie of nog erger door een ongeluk genoodzaakt wordt. Als een bejaarde het autorijden niet kan nalaten en een gevaar op de weg gaat vormen, kan de politie ingrijpen. Een paar rapporten aankwam. Normaal paar meter. Maar Krokodillen zijn groener en hebben een spitsere bek dan alligators, die ook in de VS nog voorkomen, volgens Ka nanga zijn krokodillen gevaarlijker en kunnen zij een gewicht van 2000 kilo en een lengte van meer dan 4,5 meter bereiken. Kananga’s krokodillen verslin- In een dorp in de oostelijke staat Bihar trapte een groep hindoes van een hoge kaste de deur in van h-t huis van een „onreine”, Nand Keshwar Paswan. Ze stormden naar binnen en namen mevrouw Paswan, een van de dochters van het gezin en twee van de schoon dochters mee naar een ander huis. Daar werden hen de kleren van het lijf ge rukt en werden met gloeiende staven ijzer hun geslachtsdelen „gebrandmerkt”. Dit vond plaats in het geboortedorp van de minister van defensie, Jagjivan Ram, zelf een „onreine”. De politie van het dorp en de dokto ren uit het plaatselijke regeringszieken- lijk moet dat vermoeden op deugdelijke gronden worden gebaseerd. Naar onze mening is de enkele leeftijd daarvoor onvoldoende- De politie kan dus niet zeggen: Die man heeft zijn 75ste ver jaardag achter de rug; hij moet zich nu maar aan een onderzoek onderwerpen. De politie zal verstandig doen de gronden, waarop het vermoeden rust, zo volledig mogelijk aan de automobilist bekend te maken. Anders kan deze de indruk krijgen, dat de politie hem alleen maar wil grijpen vanwege zijn hoge leeftijd. In het volgende geval had een hoofd inspecteur van politie van een 74-jarige automobilist gevorderd, dat deze zich zou onderwerpen aan een onderzoek naar zijn geschiktheid en bekwaamheid om een auto te besturen. Deze vordering bevatte de volgende passage: „gelet op ontvangen ambtsbe- richten, waaruit blijkt, dat u.zodanig heeft gereden, dat de veiligheid op de weg ernstig in gevaar werd gebracht, l kennelijk zonder dat u zich zulks be wust was en zonder dat u hiervan een verklaring kon geven, gelet op uw hoge leeftijd, waaraan inhaerent is een ver mindering van de fysieke gesteldheid en het reactievermogen”. Kananga’s handen zijn overdekt met krokodillebeten. „Gelukkig heb ik al In sommige dorpen in Andhra Pra desh nemen de dhobies (wassers) geen vuile kleren aan van l.arijans, tenzij deze kleding eerst in water gedoopt wordt; In Bihar worden „onreine” studen ten gedwongen op de grond te zitten, teneinde te vermijden dat hun medestu denten van een hogere kaste bezoedeld worden Een maatschappelijk werker in Ha ryana werd doodgezwegen omdat hij de „onreinheid” wilde afsch ff en; In een district in Kerala wordt ha rijans de toegang tot tempels ontzegd; In een dorp in Tamil Nadu moeten „onreinen” hun schoenen uittrekken als ze door een straat lopen waar hindoes van een hogere kaste wonen; De plechtigheden bij een „onrein” huwelijk mogen niet gepaard gaan met muziek. Het gevoel bestaat dat de drastischer stappen van zowel de centrale als de lokale overheid om dit maatschappelijke onrecht uit te nen en een verbete ring te brengen in het lot van de harijans, weinig resultaat zullen opleve ren. Tegelijkertijd wordt ook een goed georganiseerd samenwerkingsverband tussen de harijans onderling noodzake lijk geacht. Wellicht hebben de harijans iemand nodig als Mahatma Gandhi, de grote voorvechter van hun zaak, of dr. B. R. Ambedkhar, de vader van de Indiase grondwet en eerste minister van Justitie van het onafhankelijke India. Ook hij was een strijder voor de zaak van de „onreinen”, tot welke kaste hij zelf behoorde. De president trok hieruit de conclusie, dat bij deze hoofdagent het vermoeden kon postvatten, dat de automobilist de bekwaamheid miste om zijn auto te besturen. Idus werd de vordering van de automobilist afgewezen. Maar de politie ontkende, dat bedoelde vorderingen tegenwoordig deze strekking Intussen ligt een betere rechtsbescher ming in het verschiet. Bij de Tweede J Kamer is namelijk een wetsontwerp aanhangig, waarin bepaald is, dat de politie aan de persoon, van wie zij een nader onderzoek verlangt, de feiten en omstandigheden moet mededelen, waar op haar vermoeden van ongeschiktheid of onbekwaamheid berust. In het Westduitse Kalkar wordt al enige tijd gewerkt aan de bouw van de 300 megawatt kernenergiecentrale. Het is een gezamenlijk project van België, Neder land en Duitsland, waarvoor als bekend, op iedere elektriciteitsnota een extra heffing voorkomt. De automobilist was er zich geenszins van bewust, dat hij het verkeer in gevaar had gebracht. Hij beschouwde de vordering als een daad van willekeur en vroeg de president van de rechtbank te ’s Gravenhage de betreffende autoritei ten te veroordelen om zich te onthouden van het tenuitvoerleggen van de vorde ring op verbeurte van een dwangsom van 100.000. Leden van de Westbengaalse Assem blee kregen te horen over een geval van wreedheden begaan tegen een „onreine” vrouw. Mevrouw Gecta Mukherjee, een lid van deze Assemblee, beschreef hoe een vrouw werd ontdaan van haar kle ding en werd onderworpen aan „sadisti sche wreedheden” door politiemensen. Dezé waren een dorp binnengevallen om een geval van roof te onderzoeken. In geheel India Worden ongeveer 80 miljoen mensen beschouwd als „onrein”. Volgens officiële rapporten worden van deze „kaste” ongeveer 200 mensen per jaar vermoord door hindoes van een hogere kaste. Het is echter niet bekend hoeveel van hen gewond raken of op een andere manier slecht behandeld worden. Niettemin volharden zowel poli tie als rechterlijke macht in hun cou lante houding tegenover de harijan-beu- len. mijn vingers nog”. Zijn armen en ge zicht dragen ook sporen van krokodille beten. Ross Kananga is onlangs met een ander winstgevend object begonnen: de film. „Papillon”, gebaseerd op het boek van Henri Charriere, werd op Jamaica gefilmd. Een deel van Papillon is op de krokodillefarm opgenomen. Er is een scene in de film waarin een bewaker een krokodil schiet. Steve McQueen en Dustin Hoffman moeten dan de krokodil weghalen.Maar als ze daar aankomen, leeft de krokodel nog. „We bonden de poten van de krokodil vast en zijn bek dicht. Toen de bewaker op het beest schoot, bewoog ik met een stok, die onder water verborgen was, om de kro kodil een beetje te laten spartelen. Toch waren McQueen en Hoffman een beetje bang. Toen ze naar de krokodil gingen, zei Steve tegen Hoffman: neem jij zijn kop”. Kananga zelf komt voor in de laatste James Bond-fim Live and let die, die ook op Jamaica werd opgenomen. Hij vervangt daarin Roger Moore, als Bond zijn belagers ontvlucht door over de ruggen van drie krokodillen door het moeras te rennen. Voor die korte scene ontving Kananga 60.000 dollar. Kananga: „Het is haast onmogelijk zoiets te doen. Ik moest het zes keer doen voor het lukte. Ik viel vjjf keer. De filmmaat schappij bleef om kleding vragen in Londen. De krokodillen trokken alles van mijn lijf, inclusief mijn schoenen. Ik kreeg 193 beten in mijn benen en gezicht”. Indien uit het onderzoek blijkt, dat een automobilist ongeschikt of onbe kwaam is, kan zijn rijbewijs ongeldig worden verklaard. Dit laatste kan ook geschieden, als de automobilist zich zon der geldige reden niet aan het onderzoek onderwerpt. Blijkens de Memorie van Toelichting duidt het woord „geschiktheid” op de lichamelijke en geestelijke geschiktheid om een auto te besturen. De bevoegdheid van de politie is zeer groot. Zij kan reeds ingrijpen, zodra zij maar een vermoeden heeft van onge schiktheid of onbekwaamheid. Natuur- Elk jaar in januari gaan Kananga en zijn helpers ’s nachts het moeras in met zaklantaarns en geweren om hun keus te maken voor de verkoop. Krokodillen leggen hun eieren op het droge. Kanan ga is daarom van plan 16 kunstmatige eilanden aan te leggen in het moeras om meer grond te hebben dat geschikt is voor het uitbroeden van de eieren. „Als hier mensen komen”, zegt Ross Kananga, „laat ik ze zien hoe gevaarlijk krokodillen kunnen zijn, maar ook hoe aardig. Ik kan er een roepen; hij komt dan naar de waterkant en legt zijn bek op mijn knie. Maar die krokodil daar”, zegt Kananga, wijzend op een paar ogen die vanuit het midden van de grootste poel naar de kant staren, „had me bijna te pakken. En hi probeert nog steeds mij te pakken te krijgen. Op een dag was ik een van schoonmaken, toen die krokodil uit het water achter me stoppen ze na een deze was ongewoon agressief. Ik greep naar het hek dat om de poel staat (twee en een halve meter hoog), maar het hek zakte in elkaar. Gelukkig was er iemand in de buurt die me uit de poel trok. De krokodil had mijn shirt al aan flarden gescheurd”. Hij wees er op, dat de vordering geen feitelijke omstandigheden vermeldde, op grond waarvan het vermoeden van zijn ongeschiktheid of onbekwaamheid was gerezen. De vorderingen van artikel 18 van de W.V.W. worden tegenwoordig kennelijk toegepast om personen op ho ge leeftijd te verhinderen aan het ver keer deel te nemen, zo betoogde de automobilist. t MVÜVUCliniUg V Cl 11 VIV. Cl 11 Cl o LVgVll V Cl. 11 CV1J. livgviv 11UOLC. \J V V-X hebben, en bracht eerst toen een rapport van een hoofdagent naar voren, die in de Haagse binnenstad omstreeks 17.50 uur (spitsuur) enige tijd achter de auto- mobilist had gereden en een aantal ver keersfouten van de automobilist had ge constateerd. IN VERBAND met de vordering deel de het Centraal Bureau voor de afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen aan de be treffende automobilist mede, dat hij door een bepaalde zenuwarts zou wor den opgeroepen voor een nader onder zoek. „Krokodillehuj brengt op het ogen blik 2 dollar per pond op. Een erg mooie huid brengt zo’n 450 dollar op”,- vertelde Kamanga een bezoeker die bij hem kat op de veranda van zijn vreemd gesitu eerde woning, omgeven door krokodillen. Weggestopt tussen zijn broeksriem heeft hij een revolver om te voorkomen dat hij als lunch wordt gebruikt door de krokodillen. Kananga komt uit Florida, waar Je krokodil door huidenjagers is uitgeroeid. Het Wereld Natuurfonds be richtte onlangs vanuit Zwitserland dat 21 krokodillensoorten over de gehele wereld „zeer ernstig bedreigd” worden. Op Jamaica komen nog kroko dillen voor en Kananga (achter in de 20) vindt dat een gecontroleerde kwekerij de beste manier is om ze te redden. Want terwijl hij zijn helpens jaarlijks krokodillen doden om de huiden, worden nieuwe uitgebroed op de boerderij om hun plaatsen in te nemen. Ouderdom komt met gebreken, zegt het spreekwoord. Het is waar, maar Wij behoeve niet onmiddellijk voor alle kwalen en zwakheden te capituleren. Door wat minder te eten en gezond te leven kunnen wjj dikwijls nog lang fit blijven. Heel belangrijk is ook. dat wij in actie blijven. Dat geldt voor ons werk, voor sport, voor alles. Houdt een bejaarde ergens mee op. dant is dat meestal voor goed. Ook van een gevaar lijke bezigheid als autorijden kan gezegd worden, dat men zijn rijvaardigheid slechts kan behouden door regelmatig zijn auto te gebruiken. daarmee samenhangend zelfrespect. Voor vele harijans echter, in het bijzonder voor .ien in de dorpen op het platteland, is het leven één lange aaneenschakeling van ellende. In haar pogingen dit sociale onrecht te bestrijden bestee- de Indiase regering steeds grotere sommen gelds. Voo Jiet eerste vijfjarenplan was dit 260 miljoen rupies (1951-1956). In het vierde vijfja renplan was het budget 1423 miljoen rupies. Het kan dan wel waar zijn dat de meest extreme nrrnen van „onreinheid”, die zo’n benauwende atmosfeer opwier pen in de tijd voor het land onafhanke lijk werd, van overheidswege wat afge vlakt zijn; het is echter zo dat in sommige gebieden de heersende kasten een nog vijandiger houding hebben aan genomen tegenover de harijans. De moord op Ankatha Kotesu was afgrijselijk. Deze 19-jarige jongen werd ervan beschuldigd iets ter waarde van ongeveer vijf gulden te hebben gestolen. Hij werd gegrepen door hindoes van een hógere kaste in het stadje Kanchikache- ria in de staat Andrha Pradesh en werd door hen door de trater gesleept. Daar na werd hij aan een paal gebonden. Gedurende een half uur ranselden zeven man hem om beurten aL Toen hij nog steeds volhield onschuldig te zijn aan de diefstal, gooide een van zijn beulen een blik benzine over hem leeg en stak die in brand. De jongen Ankatha Kotesu verbrandde levend. De regering deed niets. Tot de eerste minister, mevrouw Gandhi, tussenbeide kwam. De moordenaars kregen gevange nisstraffen opgelegd, die varieerden van Kananga begon zijn „boerderij” vier jaar geleden aan de noordkust van Jamaica op een stuk moeras grond, 14 ha groot en begroeid met mangroven. Kananga bezit een „kudde” van meer dan 1200 kroko dillen. Het oord wordt Swamp Sa faris genoemd. Toeristen kunnen de „boerderij” bezoeken om de moeras sen en poelen te zien waar de krokodillen leven en zich voort- De klasse van de „onreinen” wordt in India al meer dan 3000 jaar naar het leven gestaan. Vele gruwelijke wreedhe den zijn aan hen begaan zonder dat de regering reageerde. De grote leider Ma hatma Gandhi probeerde de „harijans” (de kinderen van God) zoals hij ze noemde enige bescherming te bieden. Echter zonder succes. De wet op de „onreinheid” van 1955 bleef in gebreke wat betreft het beteugelen van dit kwaad. De wet /oorzag slechts in gevan genisstraffen tot zes maanden voor hen die „onreinen” enig kwaad berokkenden. Nu heeft een zeer wrede moord het Indiase parlement wakker geschokt. Maar uiteindelijk kan geen bejaarde het van de tijd winnen en moet hij van alles afstand doen. En dikwijls is autorijden het laatste, dat hij wil opgeven. NIETTEGENSTAANDE zijn vermin derde rijvaardigheid kan een bejaarde nog lang blijven rijden, als hij er zorgt geen ongelukken te 15 tot probeert nog steeds de poelen aan het ji V- l-„ j 1

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11