Markt Drink Claeryn als’t jonge moet zijn Knelpufem wegen I Pianospelen 1 Fluoridering SHOWROOM: Tijdelijk geeft uw slijter u dit leuke borrelglas gratis bij elke hele liter Claeryn. Plastic zakken Verkeersdicipline Open en bloot Discriminatie Inkomensverschillen Kalkar HARMENJANSWEG 19 Alle bouw- en stukadoorsmaterialen Ook voor de doe-het-zelvers k <1 13 8 1974 V R IJ D A G FEBRUARI ll z y LET OP TEL. 023 31 06 12 31 02 14 blijvend] I GEOPEND: van 7.30-12.30 uur - 13.30-17.00 uur, ’s zaterdags van 9-13.00 uur. BRUG OVER HET SPAARNE VAN KOUDEN- HORN NAAR HARMENJANSWEG AFGESLO TEN. NU RIJDEN VIA OOSTVEST LANGS DE GEVANGENIS. geopend van 7-17.00 uur. 's Zaterdags geopend van 8-12 uur. Wand- en vloertegels - Open haarden en sanitair KOUDENHORN 60 - Tel. 023 - 32 23 68 ro ten r ianks 714,-, g WSi «WIK SCHRIJVENDE LEERS-fflWi« L. WIERSMA, Aerdenhout I de bevolking? Puzzel wd dte «fc ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE EUR B.V 19. Ecir zeer fijne dubbel gcbcidé NICK TH. M. KRAAKMAN Haarlem H. HOMBURG D. DE VRIES J. A. DE LIGT VAN HAREN IJmuiden Prijswinnaars puzzel nummer 5: ƒ25,-: H. Verweij van Leeuwen, Ged. Oudé Gracht 100, Haarlem. 25,-: K. van der Wal, GijzenveU- plantsoen 181, IJmuiden. 15,-: P. de Krijger, Lange Nieuw- laan 177, Zwanenburg. 15.-: P. de Krijger, Lange Nieuwe- straat 122, IJmuiden. 10.-: A. N. W- de Korte, Wadden straat 114, Haarlem. 10.-: H. Keuter, Oranjestraat 24, IJ muiden. Wat was ik blij met het stukje over de tv-uitzending over „Open en Bloot” van A. van Huizen op 1 februari. Juist dit gedicht zei mijn vader dikwijls op voor mijn moeder, toen ik klein was. Zolang er nog mensen zijn, die getroffen kunnen worden door dergelijke gedich ten (en die zijn er blijkbaar gelukkig!) hoeven we niet te wanhopen. Van Hui- zens reactie heeft me goed gedaan. En we zijn immers niet verplicht naar uit zendingen te kijken waar we ons aan ergeren? P. DIJKHUIZEN-MIDDENDORP Overveen ite rd. Mevrouw Dammers schrijft in uw blad van 11 januari dat „de nivellering van de inkomens in het onderwijs een feit is.” Met andere woorden: zij rekent uit, dat een kleuterleidster van een kleine school en een rector van een grote school evenveel verdienen. Dit als reac tie op een uitspraak van de voorzitter van de Katholieke onderwijzers Vereni ging, die er heel anders over denkt. Graag twee opmerkingen over deze zaak. BEVERWIJK. De noteringen van woensdag 6 februari aan de Beverwijkse veilingen waren als volgt. Groenten: breekpeen 10-20; boerenkool 29-62; groe ne kool 58-64; knollen 20-41; rode kool 32-42; prei 92-116; spruiten 85-160; uien 39- 45; waspeen 23-26; witlof 72-99. Bloe men: anjer 20-55; trosanjer 190-250; an- thurium 40-250: blauwe druif 60-80; for sythia 25-55; fresia 80-360; hyacint 25- 40; hyacint (per bos) 135; narcis 75-195; nerine 145; orchidee 40-350; roos 60-120; babyroos 20-55; tulp 18:-400; tulp (met bol) 5-12. Planten: achmea 450-650; an- thurium 350-650; azalea 150-650; begonia 40- 125; cineraria 40-90; cyclamen 150; hedera 40-125; kalanchoe 45-60; potchry- sant 35-65; primula 25-40; st. paulia 80- 145; gemengde planten 85. In deze puzzel komen slechts woorden voor van 6 letters. Deze woorden draai en allemaal als de wijzers van de klok om het betreffende cijfer heen. Hel eerste woord begint op de tweede regel tussen de cijfers 1 en 2, de overige woorden kunnen op elke willekeurige plaats beginnen. Enige dagen geleden werd ik weer geconfronteerd met de afschouwelijke behuizing waar sommige buitenlanders zijn gehuisvest. In dit geval gaat het om enkele Turkse gezinnen die samen zijn gepropt in een voormalig winkel pand en later als opslagruimte gebruikte bouwval In deze naar onze begrippen onbewoonbare verklaarde woning, Ka naalstraat 43 wonen drie gezinnen, die gezamenlijk gebruik moeten maken van Het is intussen alweer drie maanden geleden, dat de gemeenteraad van Vel- sen in meerderheid besloot een einde te maken aan de fluoridering van het lei dingwater, zodat de inwoners sindsdien in het genot zijn gesteld van water zonder medicijn, zonder dat zij hiervoor naar de pomp (lees pompstation) behoe ven te lopen. Al diegenen die nu ge- ge- en dat Omschrijving: 1. vaartuig, 2. soort vennootschap, 3- treiteren, 4. soort octrooi, 5. verborgen, 6. fiere, 7. vroom, 8. rode vrucht, 9. nevelig, 10. laboratoriuminstrument, 11. vreemde munt, 12. plant, 13. ongezuurde broden, 14. uilskuiken, 15. vaardig, ge reed, 16. reus, 17. geweldig, 18. bewoner van de poolstreken, 19. soort plant, 20. soort trommel, 21. tot de nieuwere tijd behorend, 22. moedig, 23- het opnemen, 24. rode streep op de huid, 1/aö. muziek- 24. rode streep op de huid, 25. muziek- tig, 28. iemand die een romaanse taal als moedertaal heeft, 29. hard lopen, 30. deel van een breuk, 31. gebied, 32. soort dans, 33. uitwerking, 34. domme fout, 35. vorm van stampen, 36. straatverkoper, 37. be stuurder, 38. tempel, 39. leegte, 40. bouwmateriaal, 41. reis om iets heen. 42. jongensnaam, 43- insect, 44. doodsbeen, 45. het opgemaakte haar, 46. sterk slij tend, 47. mensen van adel, 48. in een dos steken. 49. kleine hoeveelheid van een poederachtige stof. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden dan als volgt adresseren: „DAMIATE PERS B.V.” Postbus 18, IJ muiden. Ik weet niet wat de heer Schillings uit IJmuiden heeft, maar met meneer de Jong uit Haarlem ben ik het helemaal niet eens. Ik kom helemaal niet op voor de gemeentereiniging, maar meneer de Jong moet maar .*ens lopen achter een vuilniswagen met vuilnisemmers. Dan verkies ik de plastic zakken. De vuilnis emmers (nu komt hygiëne) koeken aan en worden maar zelden uitgeboend. In eens komt men tot de ontdekking dat in die vuilnisemmers lang zoveel niet meer ingaat door de viezigheid die is blijven kleven en dan pas gaat men die emmer grondig schoonmaken. Ombouwen van een vuilniswagen en het op de hoogste stellen van het publiek voor het over gaan op plastic zakken is beslist geen kleinigheid geweest. Voordeel plastic zakken: Er gaan bijna 2 vuilnisemmers in 1 plastic zak. De mannen van de vuilniswagen moeten een geleegde em mer weer terugzetten en de vuilniswa gen blijft stilstaan. Met andere woorden de vuilnisman sjouwt zich lam en het duurt veel te lang, terwijl men toen ook nog 2 x in de week kwam om dat de emmer gauw vol was. Nu komt men lx in de week, arbeidsbesparing voor de gemeentereiniging die veel sneller door de wijken is. Dat men dikwijls ge scheurde zakken ziet staan, ligt aan de mensen zelf. Het klinkt hard, maar ze zijn er te lui en te beroerd voor om er gratis Wanneer -een automobilist door rood verkeerslicht rijdt, wordt hij De nieuwe 3-maandelijkse cursus begint weer. U kunt nog inschrijven. Gezellige groepslessen waar op muzikaal en tech nisch verantwoorde wijze lesgegeven wordt. Bezit van eigen piano is nog niet nodig. Schrijf in bij Alphenaar, Kruisweg 49, Haarlem. Telefoon 32 02 44. of kom naar onze oriëntatieavond in de Linge, Eemstraat Haarlem-Noord. op dinsdag 12 februari om 20.15 uur. Ten eerste is de stelling van mevrouw Dammers, dat een kleuterleidster 30 uur en een schoolleider 60 uur per week werkt wel erg makkelijk neergeschre ven. Een kleuterleidster heeft heel wat buitenschoolse verplichtingen zoals cur suswerk, vergaderingen, werkgroepen, contacten met ouders, enz., naast het voorbereiden van de lessen en het oprui men na schooltijd. Bovendien heeft zij de dagelijkse zorg voor een klas van 30 tot 40 kinderen, die bepaald niet in de rustigste periode van hun leven verke ren. Haar vakanties zijn bovendien kor ter dan bij het voortgezet onderwijs. Rotterdam - Breda. Op de autosnelweg RotterdamBreda, ter hoogte van de brug over de Oude Maas te Dordrecht, dient het verkeer in beide rijrichtin gen ’s avonds en ’s nachts met vertra ging rekening te houden in verband met reparatie van het wegdek. De werkzaamheden worden van maan dagavond 8 uur tot zaterdagoch tend 5 uur elke nacht uitgevoerd en zullen tot omstreeks 22 februari du ren. Tijdens de werkzaamheden is in elke rijrichting slechts één rijstrook beschikbaar. ven te lopen. Al diegenen die nu vrijwaard zijn van dat dagelijkse sjouw, zijn bijzonder opgetogen dankbaar, dat hun kraan hen van ongemak heeft verlost, omdat deze hun het verlangde water levert. Dankbaar zijn wij dan ook ten opzichte van het Actie comité Anti Fluoridering Kennemer- land, omdat dit jarenlang met opoffering van veel vrije tijd, onvermoeibaar een soms vruchteloos lijkende strijd heeft gevoerd tegen een maatregel, die onze vrijheid in ernstige mate beknotte. Dat deze actie soms grote financiële offers heeft gevergd zal een ieder duidelijk zijn en vooral de Nipo-enquête ging met hoge kosten gepaard- Teneinde een duidelijk beeld te krijgen van de mening der burgerij ten opzichte van de fluori dering. was deze enquête onvermijdelijk en waren de hieraan verbonden finan ciële risico’s ten volle verantwoord, om dat hierbij algemene belangen in het geding waren. Uiteraard had het comité verwacht, dat velen uit de burgerij, althans al diegenen die zich achter de actie van het genoemde comité hadden een extra zak omheen te dcen als ze zien dat de zak scheurt. Daar er schaar ste was in de plasticzakken, ligt aan de panieksituatie van de regering o.a. olie crisis. De mensen gingen hamsteren en waar de vraag groo' is, gaat de prijs omhoog. Tot slot: de regering en de gemeenten moeten de verkoopprijs lan delijk vaststellen bijv, ƒ2.00 de 20 s'. ks. Tussen haakjes ef is hier iemand in de omgeving die 1 pak plastic zakken ver koopt voor 2,50, maar dan blijkt dat er maar 10 stuks in zitten, dat noem i k schunnig. De plasticfabrieken kunnen de zakken best goekoper maken, als de gemeenten ze nu maar geen opdracht ze te bedrukken. In de gemeente Bloemen- daal worden nu zakken gebruikt van de gemeente Velsen. Haarlem Staat ook op de zakken gedrukt, wat een onzin. staan door één of meer onderdirecteu ren, door een administrateur (en door conciërges), hij hoeft geen les te geven (al treden sommige directeuren op als docent van avondscholen) en hij heeft een grote vrijheid van komen en gaan op zijn school. Het is m.i. niet bewezen dat hij 60 uur per week werkt en zij maar 30 uur. Ten tweede is de bereke ning van het inkomen „per uur”, zoals mevrouw Dammers doet, wel erg onge bruikelijk. Volgens haar systeem zou een aankomend leraar méér verdienen dan zijn directeur of zelfs meer dan een hoogleraar. Die directeur zou volgens mevrouw Dammers immers vele uren per week méér werken en dus on danks zijn hogere inkomen per uur minder verdienen. In werkelijkheid moeten wij uitgaan van een ongeveer gelijk aantal werkuren per week en dan is het duidelijk dat de inkomens wel erg ver uiteen liggen. Een kleuterleidster begint bij 804 bruto per maand en eindigt op 1720 na 25 dienstjaren (ter vergelijking: het minimum jeugdloon voor 21-jarigen is 834) Een leraar bij het voortgezet onderwijs met eerste graads bevoegdheid begint bij 2054 en eindigt na ca. 15 jaar op maximaal 4527een directeur kan nog tot maxi maal 5121 doorlopen. (Gegevens van vóór 1 januari 1974) Dat de voorzitter van de Katholieke Onderwijzers Vereni ging de zaak bedriegelijk voorstelt is m.i. echt nog niet aangetoond. A. ROESSINGH-SCHELLING, Velsen. één toilet en één douche. Wat men dan onder douche of toilet wil verstaan. Gelegenheid tot koken is niet aanwezig, daar heeft men maar wat van gemaakt op een van de gangen of overlopen. Behoorlijke stookgelegenheid is niet aanwezig, de rookkanalen zijn lek met het gevolg dat de brandweer al enige malen in actie is geweest en vele gezins leden door koolmonoxyde ziek zijn ge worden. De wind heeft door het hele huis vrij spel en als het buiten regent, is het binnen niet veel droger. Voor al die „woongenot” moeten deze mensen dan per gezin 225 per maand betalen, dat komt dan neer op 675 voor een onbe- woonbaarverklaarde woning, per maand. Dat noem ik uitbuiting. Als wij zonodig buitenlanders moeten aantrekken om dat wij voor het vuile werk te goed zijn (ondanks de duizenden werklozen), dan zullen wij ook voor goede behuizing moeten zorgen. Doen wij dat niet, dan is dat discriminatie. Ook in ons eigen land is nog genoeg aan ontwikkelingshulp te doen, laten wij dat niet vergeten. H. F. KLOOSTERHUIS, IJmuiden Een directeur of rechter heeft uiteraard een grote verantwoordelijkheid en te genwoordig zeker een veelomvattende taak. Maar zo’n directeur wordt bijge- gesteld en schriftelijk van hun sympa thie hadden doen blijken, hun waarde ring voor het behaalde succes spontaan tot uiting hadden gebracht door het comité geldelijk tegemoet te komen in de ook voor hun gemaakte kosten. Of schoon velen hieraan vaak bij herhaling hebben voldaan, blijkt intussen, dat het comité nog met een financieel tekort is blijven zitten. Aangenomen mag worden, dat hier geen sprake is van onwil, doch dat men vaak is vergeten mede te hel pen deze ereschuld in te lossen, of dat men zich het gironummer niet meer kan herinneren. Toon alsnog uw waardering en schrijf uw bijdrage over op postreke ning no. 11109 van de Raiffeisenbank te Bloemendaal ten gunste van rek. A. F. K. no. 28940, of storting bij deze bank in IJmuiden of Santpoort. Stel niet uit tot morgen. Dit heeft het comité niet aan u verdiend. Bij het hoofdpostkantoor maakte ik het mee dat een jonge vrouw met kinderwa gen ondanks rood licht overstak en door notabene een politiewagen werd gekruist. Resultaat.helemaal niets, er werd gewoon doorgetuft of gesuft. Was het nu een auto geweest die door rood reed, dan was Leiden in last geweest en was met signaalhoorn en zwaailicht de jacht op deze „misdadiger” geopend. Ik vind echter die voetganger, oud of jong, net zo fout. Terwille van de verkeersvei ligheid dient een ieder zich aan de spelregels te houden. En wat die over steekplaatsen aangaat, zet er wat mij betreft politie in burger bij. Kijken hoe vlug het afgelopen is, want dan is die ticket the talk of the town. Amsterdam - Hoorn - Den Oever. Op de Schellingwouderbrug te Amsterdam worden werkzaamheden uitgevoerd waardoor het verkeer tussen Amster- dam-Oost en Hoorn met vertraging rekening dient te houden. Er is slechts één rijstrook beschikbaar. Verder moet het verkeer in beide rich tingen op dit traject, in de gemeente Abbekerk tussen Hoorn en Den Oever, op werkdagen tussen ’s morgens 7 en ’s avonds 6 uur, met vertraging reke ning te houden. Er is slechts één rijstrook beschikbaar voor het ver keer, dat met stoplichten geregeld wordt. een door middel van een bekeuring tot de orde geroepen. Staat hij verkeerd geparkeerd (5 minuten is al genoeg) krijgt hij van oom agent de gele kaart tussen de ruitenwissers. Is er een mankement aan de autoverlichting.bon. Richtingaan wijzer stuk.bon. Enz. enz. En zeer terecht, althans in vele gevallen. De fietser, voetganger laat men echter on gemoeid zijn gang gaan. Want fietser zonder voor- en/of achterlicht is tegen woordig doodnormaal. Richting aange ven door even de hand uit te steken is blijkbaar uit de tijd. Krijgt hij tengevol ge van deze nalatigheid een aanrijding met een auto, dan heeft de automobilist automatisch de schuld want die keek niet uit of reed te hard. Ook aan éénrichtingsverkeer wordt geen aandacht meer geschonken, men heeft er lak aan. Bij de stoplichten blijken velen van mening dat dit niet voor hun geldt of men lijdt ineens aan een zware kleur- blindheid. Deze ziekte, treft men, in ontstellende mate, aan bij de voetgan ger die oversteekt op de speciaal voor hem gecreëerde voetgangers-oversteek- plaatsen. Bij voorkeur bejaarden en jon ge moeders met kinderwagen kunnen niet het geduld opbrengén even te wachten tot het licht op groen springt. Verticaal: 1. veertig, 2. Ino, 3. tes, 4. akte, 5. Edam, 6. mare, 7. trui, 8. O.A.S., 9. ode, 10. serpent, 15. eerst, 17. engte, 19 vork, 21. geel, 23. Ide, 25. Epe, 27. talon, 28. stier, 31. nul, 34. statief, 35. ara, 36. molm, 37. Mame, 38. notie, 39. gala, 40. one, 41. Toscana, 47. eens, 48. ster, 49. Lena, 50- lade, 52. mei, 53. pre, 56. bui, 57. ork. 37. 44. aval, 45. leis, 46. mens, 49. lila, 51. imp., 54. eet, 55. e.e-a., 56. boa, 58. eer, 59. urn, 60. fietser, 61. Amerika. Oplossing puzzel nummer 5: Horizontaal: 1. vitrage, 6. matroos, 11. ene, 12. ade, 13. Eos, 14. tea, 16. reu, 18. SER, 19. veem, 20- enig, 22. trio, 24. Eede, 26. drost, 28. stoep, 29. giek, 30. tante, 32. leut, 33. lui, 34. Siam, molen, 39. gort, 42. rotan, 43. roman, De bouw van een snelle kweekreactor te Kalkar kwam maandag 28 januari aan de orde in de Provinciale Staten van Noord-Holland. Op de publieke tri bune zaten verontruste milieu- en actie groepen; een aantal moties kwam in stemming. Waarom werd er gedemon streerd in Haarlem? Waarom vroegen sommige moties de regering zich nader te bezinnen over Kalkar? Dat gebeurt omdat de bewoners van Nederland, van de IJmond, bezorgd en bang zijn. Niet alleen voor zichzelf, maar vooral voor de toekomst van kinderen en kleinkin deren. Zij zijn bang en bezorgd omdat de ontwikkeling van kerncentrales ge woon doorgaat, omdat plannen voor schone energie lachend van tafel worden geveegd, omdat hun vraag om minder energieverslindende produktiemethoden en leefwijze niet gehoord lijkt te wor den. De neon-reclame gaat weer aan, de auto’s rijden weer harder dan honderd, elektrische tandenborstels betekenen nog -deeds winst voor de aandeelhouders. Wie zijn dat toch, die protesterende en vragende groepen uit de bevolking? Staan zij los van alle werkelijkheid? Willen zij de ontwikkelingen tegenhou den? Nee. Het zijn huisvrouwen met angst voor hun kinderen, arbeiders die de uit verspilling gemaakte winsten om zich heen zien groeien, professoren die wetenschappelijke bezwaren hebben. Zij willen geen blind verzet tegen de voor uitgang, maar verzet tegen blinde voor uitgang. De enige motie die door de Staten werd aangenomen vraagt van de regering om van de Kalkar-heffingsgel-^ den een gedeelte te besteden aan onder zoek naar schone vormen van energie winning. Wij vinden dit een zoethouder tje, zand-in-de-ogen-strooierij. Immers, dit gebeurt al lang. Ondertussen gaat de bouw van Kalkar door, men lijkt blind voor alle gevaar en alle protesten, een echte beleidswijziging wil men niet. Waarom kan men niet terugkomen op het twee jaar geleden genomen besluit? Durft men geen fouten erkennen? Waarom mag dé bevolking niet zelf kiezen of zij hun heffing betalen voor Kalkar of voor onderzoek naar schone energie? Men kan toch twee giro-num- mers openen. Voorlopig roepen wij iede re IJmond-bewoner op de heffing niet te betalen om protestbrieven te sturen naar PEN, Provinciale Staten en gemeente raad. Kies duidelijk voor schone energie en tegen Kalkar! VMD - STROOMGROEP STOP KALKAR IJMOND Sekr.: Scheldestraat 10 Heemskerk Tel. 37267 of 37228. Leiden - Alphen aan de Rijn - Bodegra ven. Op werkdagen wordt hier, ter hoogte van Bodegraven, één rijbaan afgezet. Hierbij wordt het verkeer met lichten geregeld. te-. 5 6 12 11 13 15 16 19 PO [23 6 r2T [29 [35 P6 [39^ [46 rLT 4 9

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13