Italië Olieboycot gaat wellicht vervagen Gamma Holding Niet collectief, maar selectief staken Bonden eisen t Spoedig beslissing over minimumloon neemt ontslagen arbeiders over ‘1 li I elf+3 daverende carnavalshits 1974 ton van bedrijf 990 bedrijven tor Oppositieleider Wilson: „Uitschrijven verkiezingen frauduleus” Arbeidsonrust in r MINISTER BOERSMA: AB SCHRAVENMADE VAN INDUSTRIEBOND NVV: Prijsindexcijfer nog niet bekend w 1974 V R IJ D A G 8 FEBRUARI 19 IS PRIJZEN .SM Inlichtingendienst 83 67 ls- Weinie waardering Aldus de 52-jarige Ab Schraven- made, districtshoofd van de Indu striebond NW in het Waterweg gebied, op de vraag hoe de „aftop- ping” van de prijscompensatie voor de hogere inkomens de komende weken zal worden bevochten. I Spektaculairecarnavals-elpee (Van onze correspondent) ROTTERDAM „Financieel krijgen we niet de moeilijkheden van verleden jaar. We hebben ge leerd hoe je belangrijk „voor deliger” kan staken. Dus niet meer collectief, maar selectief. We heb ben daar de laatste maanden enorm hard aan gewerkt. Je kunt veel meer vitale punten raken met een kleinere groep mensen en met een tiende van de kosten die we in 1973 gemaakt hebben”. VROOM DREESM ANN I Mijnwerkers willen staking laten doorgaan -V PREMIER HEATH (Van onze Haagse redactie) ADVERTENTIE een 2512 Dividend AB SCHRAVENMADE Nederland. lis cern, .1 onbevangen Schravenmade: „De mensen in de be drijven, leden van ons. hebben gezegd: wij zijn de ogen en de oren, wees jij Ook premier Heath had in zijn tv- toespraak van woensdagavond gesteld dat er een eind moet komen „aan onze De historicus Taylor voorspelde kort na het bekend worden van de verkiezin gen dat zij de klassenscheiding in het Britse volk; groter zullen maken dan ooit. Ongeveer 40 miljoen Britten zullen naar de stembus gaan. Dit keer zijn er 635 zetels te verdelen, tegen 630 in het vandaag te ontbinden parlement. De conservatieven hadden in dit parlement een meerderheid van 16 zetels. Over de uitslag van de verkiezingen valt uiteraard niets met zekerheid te zeggen. De laatste dagen stond Labour met drie punten voor. Deze toestand kan echter nog met de dag veranderen. dan de mond. Het telkens ventileren van informatie over de situatie bij de olie maatschappijen heeft hun positie in de bedrijven sterker gemaakt. Er is hier in heel Rijnmond geen bedrijf geweest waarvan de directie kon zeggen: jon gens, het ziet er slecht uit. Het heeft de angstpsychose weggenomen. In december was die er al helemaal niet meer.” Een fantastische carnavals- elpee met maar liefst 14 nieuwe krakers, zoals: Den Uyl is in den olie, Kiele kiele Koeweit (uit Farce Majeure), Zallemenut (nog een keertje overdoen), Jongens met rooie streken, Geld (uit Citroentje met suiker), Het Olied, Joekelille en Kinderhempje. Exclusief bij uw warenhuis op het merk Discofoon voor de knotsgekke prijs van slechts 6.95 Ook verkrijgbaar op musicassette hadden en dat heeft uiteindelijk alleen de werkgevers in de kaart gespeeld.” DEN HAAG Enige weken geleden kon men in kringen van de oliemaat schappijen horen dat de Arabische olie boycot tegen Nederland nooit officieel zal worden opgeheven. De boycot zal gewoon vervagen, aldus een hoge functi onaris van één van de grootste internati onale oliemaatschappijen. Minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) Itfkt nu diezelfde opvatting te zijn toegedaan. maar dat het me nooit rechtstreeks is gezegd. We zijn 22 januari bij Lubbers geweest, en toen is wel degelijk begrip getoond voor ons standpunt en heeft men zich zelfs verheugd getoond dat wij op die manier de rust in de bedrijven hebben weten te bewaren.” De bonden zeggen op zich niet tegen de verhuizing te zijn, omdat de huisves ting in Rotterdam beneden peil is. Het gaat er om dat de directie van Ligter- moet alle werknemers die niet naar Roo sendaal willen verhuizen, als vrijwillig werkloos beschouwt. Met die stellingna- me zijn de bonden het niet eens. Het gaat om zestien werknemers van Ligtermoet, voor wie volgens de bonden „wel degelijk de gebruikelijke opzegter mijn in acht dient te worden genomen”. De ingediende vordering betreft, zo wordt vermeld, het loon over de wette lijk voorgeschreven opzegtermijn. De zestien werknemers zijn inmiddels ont slagen. De bedrijfsvereniging beschouwt hen wel als onvrijwillig werkloos, want zij ontvangen een uitkering. per centage f 18,40. De Industriebond won via een eigen systeem de informatie in die de officiële instanties niet wilden geven. Schraven made: „Alle deuren zaten potdicht. Maar wij moesten proberen de onrust in te dammen. En waar mochten wij mee werken? Negatieve factoren, die de on rust alleen maar groter maakten: geen loonstijging, werkloosheid, het was of alle onheilsprofeten ruim baan gekregen Aan het opzetten van die „inlichtin gendienst” (Schravenmade: „Ik vertel er nu niets over, misschien later nog eens”) gingen ook enkele eigen overwegingen vooraf. Bijvoorbeeld dat de positie van Rotterdam als oliedoorvoerhaven. van Nederland als aardgasproducent, en de invloed van de oliemaatschappijen een heel wat minder ongunstig verwachtin genpatroon wettigden. LONDEN De Britse regering heeft met ingang van vandaag de be knotting van de tv-zendtijd in de avonduren afgeschaft, die was ingesteld om energie te besparen in verband met de weigering van de mijnwerkers om overwerk te verrichten. Ook aan deze weigering zal gedurende de ver kiezingsstrijd een einde kunnen komen. De leiding van de vakbond van wagenvoerders denkt erover om voorlopig een einde te maken aan de al maanden durende treinstakingen. Schravenmade: „Je had tenslotte ook de beperking voor iedereen met 25 per cent. Dus dat er minder zou aankomen, dat was te verwachten. Maai’ zó veel minder, dat leek ons overdreven. Het begon al in oktober en november, toen er helemaal geen vermindering was. Lo gisch: de oliemaatschappijen dirigeerden zo veel mogelijk naar Rotterdam. Nu geeft men dat toe. maar indertijd werd het toch maar ontkend.” „Toen zijn we gaan kijken via de mensen op de schepen: hoeveel worden er geladen en hoeveel niet. Het bleek dat er geen enkel schip niet geladen werd. Toen zei Wagner van de Shell ook nog eens: niet de Arabische landen ver delen, maar de oliemaatschappijen. En dat ze dat zo eerlijk mogelijk zouden doen. Wat kon je dus verwachten? Dat ze de oliestromen zouden gaan verleg gen, en ook daarom dachten we: het zal wel meevallen.” De mijnwerkers verklaarden nog tot gisteren dat ze de staking wilden laten doorgaan, ook als er verkiezingen zouden komen, omdat hun staking „niets met de politiek” te doen had en louter en alleen om „meer geld” ging. Oppositieleider Harold Wilson noemde dinsdag nog een door de regering-Heath op dit moment uit te schrijven verkiezing „frauduleus”. De Londense avondkranten beschrijven Wilsons oppositie als die van de man die de laatste kans krijgt voor een come back te vechten. De strijdleuze van de Labour-party luidt: „Zorg er tezamen met Labour voor dat Engeland weer aan het werk gaat.” Océ-v. d. Grinten. Océ-v. d. Grinten (reprografie) stelt het per boekjaar Wanneer Harold Wilson de nieuwe premier wordt, zal ook hij de mijnwer kers hun zin geven.Waarschijnlijk komt Wilson met een politiek waarbij wel de prijzen, maar niet de lonen door de regering worden gecontroleerd. Dat is precies ook wat de Britse vakbonden voorstaan, waarvan de Labour-partij een willig werktuig is, vooral wanneer zij in de oppositie verkeert. Experts verwach ten daarop een onvoorstelbare inflatie met hoge werkloosheid, maar het is juist de werkloosheid waarvan economische experts een reinigende werking ver wachten. ber afgesloten met een bedrijfsom vang (som van omzet en bestellingen gedeeld door twee) van 307 mln. In het voorgaande boekjaar was dit 331 mln. Dat jaar werd de bedrijfsomvang vooral gunstig beïnvloed door het feit dat enkele grote opdrachten in dat jaar werden afgerekend (kerncentrale Borssele). De activiteiten in het afge lopen jaar ondervonden een duidelijke invloed van de in Nederland vermin derde mogelijkheid tot het doen van investeringen, zo blijkt uit het jaar verslag. De bedrijfswinst is in 1972- 1973, ondanks sterk gestegen kosten, in verhouding tot de omzet op een behoorlijk peil gebleven, zo meent het bedrijf, en bedroeg 3,1 mln tegen bijna 3,2 mln het jaar daarvoor. Zodra het prijsindexcijfer over januari bekend is gaat de mipister na wat de invloed van de prijsstijgingen geweest is op de inkomenspositie van de laagst betaalden, en zonodig maatregelen tref fen. In elk geval zal hij voorkomen, dat voor deze groep de koopkracht daalt. De minister deelde mee, dat het over leg van woensdag met de werkgevers- en werknemersleden van de looncom- missie van de Stichting van de Arbeid, technisch overlegd was- Het had de be doeling om het kabinet de gelegenheid te geven tijdig in te spelen op de voor 1 april te nemen beslissingen met betrek king tot de loon- en prijsontwikkeling We hebben de agendapunten voor de komende besprekingen tussen regering en bedrijfsleven gelijkgeschakeld, aldus de minister. De bewindsman kon niet exact zeggen hoe momenteel de economische ontwik keling is. Het Centraal Planbureau is koortsachtig aan het cijferen. Wellicht is er sprake van enige postitieve groei. Maar niet vergeten mogen worden de flinke prijsontwikkeling en de hoge werkloosheid, aldus minister Boersrqa. De vertraging is veroorzaakt door nogal wat navraag bij de controle van de binnengekomen gegevens. Door die navraag is een vertraging van enkele dagen ontstaan. UTRECHT (ANP) De industriebon den hebben bij de directie van Ligter moet Chemie in Rotterdam een vorde ring van 100.000 gulden op tafel gelegd. Aanleiding hiertoe is. zo blijkt uit het blad van de Industriebond CNV, een weigering van de directie rekening te houden met opzegtermijnen voor die werknemers in Rotterdam, die niet mee Kunnen of willen verhuizen naar een nieuwe vestiging in Roosendaal. Als de directie weigert te betalen, zal met in schakeling van de rechter het bedrag van een ton worden gevorderd, zo wordt in het blad gesteld. „Er is”, zegt hij, „een groot stuk irritatie in de bedrijven, nu de werkge vers naar aanleiding van het rapport- Visser hebben geconcludeerd dat er geen sprake is van overcompensatie bij de hoger betaalden. Terwijl je daaruit al leen kon afleiden dat er een nadere studie nodig was. De werkgevers hebben daarmee misbruik gemaakt van een machtspositie. Ze denken: in de huidige sfeer van de oliecrisis is er angst bij de mensen; ze accepteren het wel. Maar het komt bij de onderhandelingen wel terug, en als daar geen resultaat uit rolt, dan krijgen we de grootst mogelijke proble men.” Slotdividend Robeco. Het Rotterdamsch Beleggingsconsortium (Robeco) heeft besloten om aan de jaarvergadering op 28 maart voor te stellen als slotdi vidend over 1973 een uitkering vast te stellen van onveranderd 2,5 pet in aandelen ten laste van de agio-reser ve. Ten behoeve van aandeelhouders die een uitkering in contanten prefere ren boven een uitkering in aandelen, wordt verder oorgesteld tot en met 27 september 1974 een contant slotdivi dend van ƒ5,20 ten laste van de alge mene reserve alternatief te stellen voor genoemde uitkering in aandelen, aldus Robeco. Bij uitkering in contan ten bedraagt het totale dividend over 1973, in aanmerking nemende dat in oktober reeds een interimdividend van 7 Werd betaald, evenals vorig jaar 12,20. industriële onrust” en Heath ging voort: „We kunnen ons niet langer de luxe permitteren elkaar naar de vernieling te helpen”. Wat er na de uitslag van de verkiezin gen moet gebeuren om aan de zo diep wortel geschoten arbeidsonrust een einde te maken, blijft de vraag. Premier Heath heeft zijn kiezers opgeroepen voor de conservatieven te stemmen, omdat zijn nieuwe regering dan „in een veel sterke re positie verkeert om tot overeenstem ming met de mijnwerkers te komen”. Dat betekent dat Heath aan de mijnwer kers wellicht meer zal geven dan hij nu kan doen onder de regeling van zijn anti-inflatiepolitiek. Maar hij zou dan tegelijk vergaande volmachten vragen om arbeidsonrust op andere terreinen krachtiger te kunnen bestrijden. EINDHOVEN (ANP). Het textielcon- cern Gamma Holding is bereid de ont slagen textielarbeiders van de failliete jersey-fabriek Kerssemakers b.v. in dienst te nemen. Dit is het resultaat van besprekingen tussen de vakbonden, de directie van Kerssemakers en vertegen woordigers van Gamma Holding. Districtsbestuurder H. de Ruijter van de Unie BLHP heeft dit gisteren be kendgemaakt. Bij Kerssemakers werkten in totaal 65 personen (inclusief beambten). De over- gang van het produktiepersoneel naar Gamma Holding zou geschieden met be houd van alle bij Kerssemakers verwor ven rechten, uitgezonderd de pensioen rechten. Ondanks een verzoek van de vakbon den heeft Gamma Holding met toege zegd ook beambten van Kerssemakers over te nemen. Wel heeft het concern de intentieverklaring gedaan beambten van Kerssemakers een voorkeursbehan deling te zullen geven bij het opvullen van toekomstige vacatures. land wel zullen vergeten, ook al omdat Amerika immers begin december, door middel van minister Kissinger, aanbood Nederland te helpen als het in moeilijk heden zou komen door de Arabische boycot. Deze overweging speelt een belangrij ke rol bij de opstelling van minister Van der Stoel met betrekking tot de energie- conferentie die maandag in Washington begint. Anders dan bijvoorbeeld de Fransen, die bevreesd zijn voor „Atlantische energie-actiegroep” onder leiding van de Verenigde Staten, heeft de Nederlandse bewindsman geen moeite de Amerikanen het succes te gunnen dat het Westen en Japan zich toch in de Amerikaanse hoofdstad verzamelen om de problemen van de energievoorziening onder ogen te zien. De leider van de linkse Werkersfederatie in Italië (op voorgrond) spreekt een enorme menigte toe in Milaan, waar tienduizenden arbeiders gisteren ge durende vier uur het werk hadden neer gelegd. De massabijeenkomst werd ge houden op het reusachtige plein voor de kathedraal van Milaan. DEN HAAG. (ANP). Minister Boersma van Sociale. Zaken hoopt in de loop van deze maand een beslissing te nemen over de structurele verhoging van het minimumloon (en het minimum vakantiegeld), de AOW-AWW-uitkejin- gen en de bijstandsuitkeringen. Aldus heeft de bewindsman gisteren meege deeld tijdens het mondelinge vragen uurtje in de Tweede Kamer. Bochumer Mineralöl. Het Westduitse particuliere olieconcern Bochumer Mi neralöl (Bomin) zal dit jaar drie mil joen ton ruwe olie invoeren uit de Sovjet-Unie. Het heeft hiervoor een overeenkomst gesloten met het Sowjet- russisch handelsbureau Sojoezneft Ex port. BOMIN-eigenaar Herbert Schnapka is bereid meer olie uit de Sovjet-Unie in te voeren wanneer de prijzen worden verlaagd. Minder winst Macintosh. De netto winst over 1973 van Macintosh Con fectie in Stein zal ongeveer ƒ4,6 mil joen bedragen tegen in 1972 7,3 mil joen en in 1971 ƒ4,3 miljoen, aldus een mededeling van de raad van be stuur. Bij deze cijfers wordt aangete kend dat de winst over het afgelopen jaar hoofdzakelijk is bereikt door de dochterondernemingen, vooral die in het buitenland. Dat de winstverwach ting niet is uitgekomen komt vooral door het achterblijven van de vraag in enige belangrijke afzetgebieden met name in de laatste maanden van 1973, de stagnatie in de grondstoffenvoor ziening en de grote stijging van de arbeidskosten in Nederland. DEN HAAG (ANP). Het ziet er naar uit dat het prijsindexcijfer van de gezinsconsumptie over de periode half december tot medio januari pas midden volgende week kan worden gepubliceerd. Laatste vraag: heeft het vanuit de bedrijven wegslepen van informatie de verhoudingen met deze onderhandelings partners beïnvloed? Schravenmade: „Van verschillende kanten heb ik wel gehoord dat men er wat moeite mee had, maar het heeft niet tot verstoringen geleid. In de bedrijven heeft het in ieder geval tot een stuk solidariteit onder de leden geleid. Er is gezegd van werkge- verskant: als dat nou bedrijvenwerk is, dan hoeft dat van mij niet, dat is spionage. We hebben in de Kamer van Koophandel uitgelegd dat dat niets met elkaar te maken heeft. Als een lid ergens om vraagt en hij hoort niks, dan komt-ie naar de bond, en als die het dan ook niet weet, allicht dat je dan zegt: dan kijken we zelf maar eens. De men sen zijn er minder afhankelijk van gaan denken, ze zijn er bewuster door gewor den.” De indruk bestond ook dat men van regeringswege weinig waardering had voor de onbevangen publikaties uit Schravenmade’s koker. Daarover: „Mag ik u zeggen dat ik dat wel gehoord heb. In antwoord op de vraag wanneer de boycot tegen Nederland zal worden op geheven, zei minister Van der Stoel gisteren, dat hij daar geen uitspraak over kon doen. Hij volstond met te verwijzen naar de komende bijeenkomst op 14 februari van de Organisatie van Arabische olie-exporterende landen in het Libische Tripolis. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Kissinger heeft gezegd1 te verwachten dat de Arabische boycot van Amerika spoedig zal worden opgeheven en het lijkt waarschijnlijk dat dit in Tripolis zal worden besloten op aan drang van Egypte president Sadat heeft zich al openlijk vóór verklaard en mogelijk ook Saoedi-Arabië, dat tra ditioneel sterke banden met Amerika heeft (alleen al doordat de enige olie maatschappij in het land, de Aramco, volledig eigendom is van Amerikaanse oliemaatschappijen). Kennelijk wordt nu ook bij Buiten landse Zaken aangenomen dat de Ara bieren, als ze eenmaal besluiten Ameri ka niet langer te „straffen”, ook Neder- t voor over eind november geëindigde 1972-1973 een onveranderd dividend uit te keren van 5 in con tanten per aandeel van 20. Rekening houdend met het vorig jaar reeds uitgekeerde interimdividend van 2,80 zal het slotdividend ƒ2,20 bedragen. Daarnaast zgl een agiobonus van 5 percent worden uitgekeerd, aldus het concern. In het afgelopen boekjaar is de omzet volgens voorlopige cijfers gestegen met 15 pet van 471,9 mln tot 542,9- en de nettowinst toekomend aan aandeelhouders met 23 pet van 17,4 mln tot 21,4 mln. Aangezien het aantal geplaatste aandelen in 1973 Siemens Nederland. De Nederlandse dochter van het Duitse Sliemens-con- Siemens Nederland NV, heeft het boekjaar 1972-1973 per 30 septem- nauwelijks is verhoogd, is de winst aandeel met vrijwel hetzelfde per- gestegen yan 15,02 tot or discofoon

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 19