II ZWARE TEST OP INTERNATIONALE Zesdaagse van Tino Tabak hunkert naar erkenning Antwerpen voor LIEVER NIET HET HELE Merckx en Sercu JAAR IN KNECHTENROL uit df verschillende tot 9% rent •s spomwM® SJÖBREND GAAT T MAKEN WK schaatsen op de radio en televisie „Is het echt waar, ABN, dat ik bij u kan kiezen „Post gaf spaar vormen, met C totn% rente?” me moraal” S. Algemene Bank Nederland „Sterker nog, niet elf maar twaalf!” IS X iMfe FEBRUARI 1974 VRIJDAG 8 Geen paniek Afgeknapt De ABN schenkt voor de Nationale Puzzelactie 1973/74 iedere week 5 spaarboekjes met een eerste inleg vanf500,- en 25 spaarboekjes met een inleg van f 100,-. y I I pw BB Marjan Luesken weer in conditie na Japan (Van onze sportredactie) Marjan Luesken (links) van PIETER MUL ADVERTENTIE IN 5 ten (Van een speciale verslaggever) Tabak: „Ik heb iemand nodig die me opkrikt’’. „We een die je mijn grootste doncurrenten”, zegt bij-1 PETER HEERKENS H or- x>r, pansen versloegen ons steeds.” Dat ver lies in dè dubbelspelen (de Haarlemse kwam maar één keer in de single en de mixed uit) heeft Marjan en haar vaste partner Joke van Beusekom niet verrast. Vrij logisch als men weet dat het Ja panse duo Aizawa-Takenaka al ’n keer All England, de officieuze wereldtitel, op haar naam bracht. In de persoon van Peter Post meent Tino Tabak eindelijk de ideale ploeglei der gevonden te hebben. „Hij geeft je „Het is ons wel opgevallen dat ze veel sterker zijn geworden. In vergelijking met een jaar geleden is hun conditie stukken vooruitgegaan. Omdat die twee erg veel dubbelen is ook het samenspel verbeterd.” er de voorbeeld Sjöbrend. „En als het ijs goed is, behoort Piet Kleine daar ook bij”, voegt dé jonge Noor er aan toe. Ignis Varese versloeg Racing Ford voor de tweede maal nu in Italië met 89-63 en is daarmee in de halve finale gekomen van de Europese basket- balbeker. Het juiste eerste winnende cijfer in de Duitse lotto van afgelopen zaterdag is ’n één. treden. „Bij aankomst hadden we ner gens last van maar na veertien dagen zorgde de combinatie van totaal nieuwe indrukken, reizen en spelen voor een terugslag. Het hele verblijf was verder tot in de puntjes geregeld”. ook wel gebeurt maar veel volwassenen. Die Japanse spelers (met wie de trip gezamenlijk werd gemaakt) werden er als een soort afgoden behandeld”. Opvallend was dat de Japanners zelf mening zijn dat ze te laat met badminton beginnen. „De meesten pas als ze dertieh, veertien jaar oud zijn. Op school komt dan ook iedereen er mee in aanraking zodat talenten altijd wel op duiken”. Vermoeidheid is bij de hele Europese formatie pas na een week of twee opge- ritiimpü Hans van Helden heeft goede hoop dat hij daar in Inzell in zal slagen. „In Eskilstuna zei Pfrommer tegen me dat ik het op de 1500 meter moest maken, maar ik bleef te ver achter bij Sjöbrend en Claesson om nog een kans op de titel te kunnen maken. In Davos heb ik een kleine correctie aangebracht in mijn slag in de bochten. En ik moet zeggen dat het daardoor veel beter gaat’. mengd dubbel (resp. met Joke van Beu sekom en Boudewijn Ridder) op haar programma staan. Vooral in het dames- dubbel heeft Marjan Luesken een repu tatie hoog te houden. Samen met Joke won zij zes jaar geleden het Europees jeugdkampioenschap en in 1974 reikte het duo tot de finale waarin Cooper- Gilks hen naar de tweede plaats verwe zen. De Haarlemse wil dolgraag maar is benieuwd hoe die achillespees op de krachtproef reageert. HILVERSUM (ANP) De NOS-tele- visie en -radio zullen het komende week einde uitvoerig aandacht besteden aan de wereldkampioenschappen schaatsen voor iieren, die in het Duitse Inzell worden gehouden. De NOS-televisis zendt zaterdag van 14.30 tot ongeveer 16.30 uur via Neder land 2 reportages uit van de wedstrijden op de 500 en 5000 meter. Zondag kan men tussen 14.17 en 15.30 uur en van ongeveer 15.55 tot 16.40 uur via Neder land 1 kijken naar reportages van de strijd op de 1500 en 10.000 meter. De laatste reportage zal worden onderbro ken voor een samenvatting van de hoog tepunten uit de wereldkampioenschap pen skiën in Sankt Moritz. Ook de radio zal uitvoerig aandacht besteden aan d wereldkampioenschap pen schaatsen en wel zaterdag tussen 12.30 en 13.00 uur in het VARA-pro- gramma op Hilversum 1 en daarna van 15.15 tot 15.30 uur en van 16.03 tot 18.00 uur via Hilversum 3. Zondag zijn repor tages te horen in het NOS-sportpro- gramma „Langs dc Lijn” op Hilversum 3. EGMOND AAN ZEE. In de nieuwe Nederlandse wielerploeg (van Brits fa brikaat: Raleigh) die Peter Post vandaag officieel ten doop houdt, heeft Tino Tabak (27 jaar) de rol gekregen van koerscaptain. Een mooi woord voor een ondergeschikte positie, want de hoogste functie düiden ze in de wielrennerij aan met kopman en die plaats bedeelde Peter Post toe aan René Pijnen. „Ik gun het hem best”, spreekt Tino Tabak royaal. ,maar ik nam me wel voor daar zo gauw mogelijk verandering in te bren gen. Dat moet natuurlijk met opvallende prestaties. Ik heb het gevoel dat die komen. Als dat zo is, lijkt Post me geen man die me dan niet helemaal tot mijn waarde laat komen. Daar vertrouw ik op. Want het hele jaar knechten.Nee, liever niet”. kreeg van spieren rond mijn linkerknie. Dat werd veroorzaakt door een andere voetenstand bij een bepaalde slag. Van wege die enkel die je wilde ontzien, zette je de voet anders neer”. Tot haar grote opluchting heeft die linkerenkel tijdens de Japanse trip niet voor problemen gezorgd. Met haar reis genoten (Joke van Beusekom, Elo Han sen, Lonny Bostofte, Flemming Delfts alle drie uit Denemarken en de Duitse Gudrun Ziebold) kon zij de hele serie van zeven duels tegen het Japanse team afwerken. „De Japanse organisatoren hadden het aardig voor elkaar. Ze regelden het steeds zo dat de Europese ploeg verloor, zij het op het nippertje. Onze heren waren doorgaans sterker maar de Ja- ANTWERPEN (AP). De Belgen Ed dy Merckx en Patrick Sercu hebben donderdag de Wielerzesdaagse van Ant werpen gewonnen. Merckx en Sercu verzamelden in het totaal 667 punten. Tijdens de Internationale in Beverwijk moet komend weekend blijken of de conditie die zij in Japan heeft opgedaan na de maandenlange stilstand, weer vol doende op peil is. De belasting zal zwaar zijn omdat enkelspel, dames- en ge- INZELL. Amund Sjöbrend, door Leen Pfrommer de openbaring van dit seizoen genoemd, wordt als de grote favoriet voor het wereldkampioenschap schaatsen in Inzell beschouwd. Ook de Nederlanders, die donderdagavond na een bustocht van bijna elf uur vermoeid vanuit Davos in het Zuidbeierse winter sportplaatsje arriveerden, houden het op de jonge Noor. „Claeson heeft in Eskil stuna, dank zij een geweldige krachtsin spanning op de tien kilometer, Sjöbrend nog net van de Europese titel kunnen afhouden, maar ik ben ervan overtuigd dat wij hier in Inzell niet opnieuw zo’n stunt van de Zweed kunnen verwachten. In tegenstelling tot eerdere berichten is Clemence Wortel rechtstreeks in het hoofd toernooi geplaatst. De Bossche speler in de strijd om de nationale titel werd hij door Rob Ridder in de finale verslagen behoeft dus niet in het kwalificatie-toernooi uit te komen. Rob en Piet Ridder zijn de andere twee Nederlanders die gelijk in het hoofd toernooi beginnen. Tino Tabak hunkert, dat is duidelijk, naar erkenning. Wat geen bijster origi neel streven is maar zeker wél bereik baar, wat velen die in de wielersport dezelfde illusie koesteren zichzelf ten onrechte voorhouden. Vanaf zijn intre den bij de profs, vier jaar geleden, geldt Tino Tabak als een belofte, maar hij maakt het nooit helemaal waar. „Het zit erin, maar het komt er niet uit”, wat overigens geenszins wil zeggen dat met een eventuele doorbraak van Tino Ta bak plotsklaps slapeloze nachten voor Eddy Merckx aanbreken. Maar hij bewees (onder andere in de Tour van 1971 en met een nationaal kampioenschap in 1972) in elk geval een subtopper met sterke uitschieters te kunnen zijn. Achter het falen blijken echter nogal wat problemen schuil te gaan. Aizawa en Takenaka komen uit ver schillende dorpjes rond Tokio maar nu wonen zij samen op een flat in de Japanse hoofdstad. Het koppel heeft zelfs dezelfde werkgever: Yonex, het vroegere Yoneyama, fabrikant van bad mintonrackets en -kleding. Ook twee heren van het Japanse team werken bij Yonex. Niet zo vreemd dus dat de hele tour werd meegemaakt door twee verte- gewoordigers van de firma tegen een man van de bond „Dat dienstverband is vooral makke lijk bij het vrij vragen voor wedstrijden. Overdag hebben ze alle vier een gewone baan van negen tot vijf. Daarom ook vergelijken ze zich met het Europese badminton en niet mét China of Indone sië. In die landen is de top gewoon in staatsdienst en speelt- uitsluitend bad minton.” Niet alleen op de totaal verschillende leefgewoonten keek de Haarlemse haar ogen uit, ook de entourage rond de trip betekende een compleet nieuwe erva ring. „We speelden in sporthallen met zeven- tot tienduizend toeschouwers. Bo vendien kwamen de ontmoetingen recht streeks op tv. Na afloop zaten beide teams aan één lange tafel. Daarachter hingen banieren met daarop de naam van iedere speler. De toeschouwers ston den wel tien minuten in de rij voor je handtekening. Hadden ze die dan gingen ze in de rij voor de volgende. En dan niet alleen jongens en meisjes zoals hier ■na* w» f Teleurstellingen in de wielersport die alleen de allerhardsten in dit vak kun nen verwerken, wat mede de absolute top immer klein houdt. Tabak: „In mijn eerste profjaar ontdekte ik dat de ploeg leiders alleen naar vedetten kijken. Daar ben ik verschrikkelijk op afgeknapt. Toen ik in de Ronde van Luxemburg eens zeven minuten vooruit zat, kreeg ik geen materiaalwagen achter me. Ik reed lek en ik verspeelde zodoende kort voor de meet mijn overwinning. Die misken ning, door geen ploegleiderswagen achter me aan te sturen, heb ik me verschrik kelijk aangetrokken. En nog”. Aan het eind van dat jaar kreeg ik bovendien onenigheid met Joop Zoete melk, bij wie ik als knecht zat. Hij wilde me niet betalen wat ik voor het volgende seizoen vroeg, zodat ik over stapte naar Pellenaars, die me f 15.000 gaf plus sociale voorzieningen. Ik teken de toen ik nog bij Zoetemelk zat en daarom liet die me thuis van de na- jaarsklassieker. Mijn volgende teleur stelling was dat Pellenaars’ sponsor stopte. Van dat soort zaken raak ik uit mijn doen. Ik kreeg daarna een conflict met Gitane, waar ik een voorlopig con tract tekende, maar dat ik niet na wilde komen omdat Sonolor me meer bood 70.000 voor twee jaar. Een hoop heisa, waarna ik uiteindelijk bij Sonolor kwam, wat financieel zwaar is tegenge vallen”. „Eerst haalden ze mijn salaris omlaag, daarna kwamen de betalingen slecht af. Afgelopen najaar heb ik vier maanden geen geld gehad (ik heb het ten slotte na een hoop gezeur gekregen) en de afrekening van extra-prijzen en premies was ronduit schandalig. Terwijl ik een paar duizend gulden tegoed had van de Tour en de klassiekers, scheepten ze me af met 720 frank, amper 450. Daar heb ik me dan het hele jaar voor afgebeuld”. „Al met al heb ik me bij Sonolor helemaal niet op mijn gemak gevoeld. Ik voelde me nooit lekker, omdat ik te weinig aandacht kreeg. In feite was dat bij alle ploegen zo. Ik heb nooit belang stelling ondervonden en dat remde mijn prestatie. Natuurlijk weet ik dat de wielersport hard is, dat je er eens tegen moet kunnen, maar ik heb gewoon ie mand nodig die me opkrikt”. Op een ronde: 2. Rene Pijnen en Rik van Linden, 595 punten; 3. Leo Duijn- dam en Gerben Karstens, 237 pnt. Op drie ronden: 4. Cees Stam en Piet de Wit, 303 pt Op vier ronden: 5. Kees Bal en Udo Hempel, 520 pt; 6. Julien Stevens en Romain de Loof, 288 pt. Op zes ronden: 7. Felice Gimondi en Sigi Renz, 121 pnt. Het Franse team Jacques Mourioux en Alain van Lancker stond tot woensdag op de zevende plaats. De rijders trokken zich donderdag echter terug. Ook het Belgisch-Australische team Theo Ver- schueren en Graham Gilmore viel uit. HAARLEM Toch wel met angst in het hart vertrok Marjan Luesken bijna een maand geleden met een Europees badmintonteam naar Japan. Angst dat zij al de eerste de beste wedstrijd door een hardnekkige blessure zou worden uitgeschakeld. Al ruim twee maanden kampte zij met een onwillige linker- achillespees en in die tijd speelde zij geen enkele wedstrijd. Zeer tegen haar zin moest zij ook de nationale titelstrijd laten lopen. Pas kort voor de reis naar Tokio durfde zij aan een toernooi in Denemarken deel te nemen, zij het dat ze de bewuste enkel van een zwachtel voorzag. „In Japan heb ik toen wel een overwinning behaald want ik liet die zwachtel weg. Ik wilde weten waar ik aan toe was en gelukkig hield die enkel het”. Van Helden moet in staat worden geacht om in Inzell ver te komen; zelfs de wereldtitel hoeft voor hem niet onbe reikbaar te zijn. „Van Helden is een van Door die stimulans van Post ben ik gaan trainen zoals ik het nog nooit gedaan heb. Verschrikkelijk fanatiek. Ik voel gewoon dat ik het dit seizoen kan gaan maken, omdat ik kansen krijg die ze me nooit gaven. Post laat me welis waar beginnen als koersregelaar voor de jongeren die ik moet adviseren, maar ik twijfel er niet aan of bij succes mag ik mijn eigen koers rijden. Ik durf te voorspellen dat ik eerder dan Joop Zoe temelk een ronde win. Dat heb ik altijd gezegd en ik blijf het zeggen. Het is ook mijn grote doel, en ik weet dat ik het bereik, omdat ik het waard ben". het gevoel”, prijst hij, „dat je een vol waardige werknemer bent. Hij betrekt je echt bij de hele zaak en daardoor krijg je moraal. Ik heb in die korte tijd het gevoel gekregen dat die ploeg een stuk van mezelf is en dat vind ik een enorme verdienste van Post. Hij behan delt je niet als een voetveeg, zoals de meeste ploegleiders doen. Door zijn drukte met de Zesdaagse kwam mijn salaris iets te laat; belde ’ie me op om zich te verontschuldigen. Kijk, dat zijn manieren waar je als renner niet zo aan gewend bent en die je een enorme werkzin geven”. donderdag weer winter geworden. Woensdag smolten ook de laatste sneeuwresten onder de aanhoudende re genbuien weg, maar nu ligt het idylli sche bergdorpje weer onder een dik pak sneeuw bedekt. Dat décor past ongetwij feld beter bij het wereldkampioenschap, maar de schaatsers kijken met bezorgde gezichten naar die sneeuwval. „Geef ons eindelijk eens een keer optimale omstandigheden. Dan krijg je misschien de doorbraak die het ama- teurschaatsen zo nodig heeft’, zegt Leen Pfrommer bijna smekend. Maar het is hoogst twijfelachtig of de wens van de Nederlandse trainer-coach in vervulling zal gaan. Inzell rekent voor het komend weekeinde op sneeuw en te hoge tempe raturen om het kunstijs recordijs te Wat niet wil zeggen dat ze weer helemaal fit is. „Nog steeds wordt het rond die plek stijf na de wedstrijd. Ik ga nu aan m’n huisarts die haar tot nu toe behandelde vragen me naar een specialist te verwijzen. Ik wil ge woon die zekerheid dat ik iedere dag kan spelen en niet bij wijze van spreken alleen maar om de dag. Als die specia list me de garantie zou geven dat die blessure alleen geneest als ik zes weken in het gips ga dan doe ik dat. Het heeft nu al veel te lang geduurd”. Marjan Luesken, al drie maal verlie zend finaliste in de dames enkelspelfina- le tijdens de n.k., onderkent het gevaar dat er in doorspelen schuilt. „Een paar maanden terug merkte ik dat ik last De kansen van Sjöbrend worden groter door”, zegt de trainer van Noorse ploeg, Tor Berg. In Inzell is het jjweer L-J smolten laten worden. Vooral voor de Nederlan ders, die het toch vooral van glijijs moeten hebben, zijn die vooruitzichten allesbehalve gunstig. Op de Zwitserse hooglandbaan is vooral aandacht besteed aan de 1500 meter, die de Nederlanders in Eskilstuna flinke achterstand bezorgde. hebben er flink op getraind, maar ver der ook niet. Want het zou belachelijk zijn om na de Europese kampioenschap pen in paniek te raken. Het is trouwens een feit dat wij op de korte afstanden minder sterk zijn dan bijvoorbeeld de Noren. Maar daar staat tegenover dat wij op de lange afstanden sneller zijn. Het is dus het komend weekeinde ge woon een kwestie van het verlies op de korte afstanden zo klein mogelijk hou den”: en haar vaste partner Joke van Beusekom in gespannen afwachting. Hl- nr “üW’M II' 'll; i».,w -B i

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 23