vrijwillig weg Per on: voorkeur voor rechts Onrust over plan AKZO om gifgas op te slaan Machtspositie van Jordaanse koning uitgehold Nog twaalf gijzelaars Fulbright wil over Amerikaanse hulp stoppen verloren Griekenland „Thuis Eindrapport Mindszenty „ging niet Watergate uitgesteld J Tl in achtergrond I ARGENTINIË VERWACHT SPECTACULAIRE STUNT 99 Bronnenonderzoek Vrouwengevangenis Rotterdam dicht ’45-’5O uitgebreid Hk 1 F 3 1974 V R IJ D A G 8 FEBRUARI Verschijning: 28 mei Evita Uitschot „Verloren Griekenland”. Verloren voor democratische bestuurs vormen, nu de ene militaire dictatuur de andere is opgevolgd; ver loren voor de achting van de publieke opinie in het buitenland omdat het regime „nieuwsgierige socialisten” de toegang tot het land heeft geweigerd. Verloren voor de gedachten van zijn grote denkers als Plato en Aristoteles. Verloren en dat is toch wel een ernstige zaak omdat Griekse burgers, die niet gediend zijn van dictatuur opgesloten worden in concentratiekampen op eilanden als Jaros, kam pen die onder Papadopoelos in 1968 waren gesloten na hevige inter nationale pressie. Heilige Ogen wijd open Ontheffingsmogelijkheid voor minimumsnelheid wegvervoer i-l 'Si I ■w a (Van onze speciale verslaggever) JUAN PERON plan pro- Hoessein weer de baas (Van onze redactie buitenland) LADY AMALIA FLEMING Onze redacteur in Jeruzalem, mr. J. van Wesel tekent hierbij aan: de onruts kiezen. Arabische com- aan groot zware men- lensen ade is lan de ast en dering stem- in de it, de locra- folks- ielden an de irotest telijke door gang, hoopt n die Camer mover in de Wes- Camer rings- aan- ■orden voor ms en Arn- lomen otter- lat te 'elijke et het ing is vol- rdam- tak. r van ■tijbe- i aan erich- :ugese ebben lizen- i ver in het Jordaanse leger gaat om hogere zaken dan alleen economische aspecten als de soldijverhoging of de verlaging van de broodprijs, zo is men in Israëli sche regeringskringen van mening. (Van onze redactricè in Wenen, An Salomonson) ie NS aan- voor zelfde ester- veede jecten ilver- loes— Veen- »rdam trege- ;poor- t Ne- eren- orven het ;ft de ilitei- met DEN HAAG (ANP). Het bronnen onderzoek over het beleid in de periode 1945-1950 zal worden uitgebreid en mede in het onderzoek zal worden betrokken de ontwikkeling van de Nederlands-In- donesische betrekkingen in de periode 1945-1962. sen □or lijk ens de art (PSP) etaris steren angs- rdam in de ateau- n wa rn ge7 orsnee wegen moge- n mo rn be- aartoc enkort net oe- dat er na aar sok rag abor- m de roeten r een n ’73) g ge- srcen- I. van dienst romo- >n bij t ver- n be- Dit regeringsbesluit is meegedeeld aan de vaste commissie voor Buitenlandse Zaken uit de Tweede Kamer. Naar de mening van de commissie ontstaat langs deze weg „althans enigerlei uitzicht” op openbaarmaking van alle historisch en politiek relevante achtergronden van het Nieuw-Guineabeleid. In het kader van de nu uitgebreide opdracht zal onbelemmerd toegang woe den verleend tot alle documenten, die zich in de overheidsarchieven bevinden, inclusief de notulen van de ministerraad. Publikaties over de periode na 1950 mogen omstreeks 1980 verwacht worden. De regering is echter bereid om, hierop vooruitlopend, het ver trouwelijke ver slag van de Nederlands-Indonesische conferentie van 1955, reeds nu te publi ceren, indien hiertegen geen bezwaren van Indonesische zijde bestaan. Het ver slag werd destijds wel aan de staten - generaal ter inzage toegezonden. „Thuis in verloren Griekenland”, zo luidt de titel van het nieuwe boek waarin „de persoonlijke ervaringen van lady Fleming onder het kolonels- regime in Griekenland” staan opgete kend. Het werd uitgegeven door J. H. Gottmer in Haarlem in een vertaling van mevrouw W. Wielek-Berg. Lady Amalia Fleming, een Griekse arts, is de weduwe van de Britse ontdekker van de penicilline, sir A- lexander Fleming. Na de dood van haar man had ze zich juist blijvend geval- n het BUENOS AIRES. „Ik zweer dat we alles in het werk zullen stellen om aan dit soort subversieve acti viteiten een e-nde te maken.” Dit zei de 78-jarig j president Juan Do mingo Peron, dezer dagen in een in heel Argentinië uitgezonden tv-toe- spraak, naar aanleiding van een aanval op het garnizoen Azul, een paar honderd kilometer ten zuid westen van Buenos Aires, door een groep „guerrilla’s”. Zijn persoonlijke macht en invloed kunnen niet verhinderen dat de tegenstellingen in zijn partij toene men. Daarom wordt er nu gespecu leerd over een terugkeer van Evita Peron, wier nagedachtenis wordt vereerd als een heilige. den laten gelden op het recht zoek op nietigverklaring van goulis daarmee beter af is, want hij viel in handen van de beulen in het militaire kamp Boyati. Het is vreemd dat koning Hoessein nu moeilijkheden heeft met het leger, om dat hij juist dat leger met zorg heeft gekweekt. Er zit een politieke smaak aan deze onrust en men heeft in Israel de indruk dat het om een lokale ruzie gaat, mogelijk rivaliteit tussen verschil lende Bedoeïnenstammen. De muiterij was kennelijk niet tegen de koning ge richt en had ook niets te maken met de Palestijnse zaak. Voor de koning, die in het leger ge liefd is, bestaat in Jordanië geen alter natief, zeker niet zijn gehate broer, kroonprins Hassan, de berucht is om zijn wreedheid. Al met al is de ontwik keling, zo gelooft men in Jeruzalem, niet gunstig voor koning Hoesseins machts positie, die de laatste maanden na de oorlog al is uitgehold, omdat het leger de belangrijkste steunpilaar is van de koning. Al is het politieke karakter van de gebeurtenissen van de laatste dagen wat onduidelijk en misschien niet dominant, het is niet uitgesloten dat dit soort gebeurtenissen in de toekomst grotere politieke betekenis krijgt als koning Hoessein voor andere problemen zal ko men te staan, waarbij hij op het leger als gesloten front moet kunnen rekenen. Souliotische vrouw te zullen ontmoe ten. (Vrouwen uit Kato-Souli in Noord-Griekenland die zichzelf liever doodden dan zich over te geven aan de muzelmannen.) Amalia Fleming bleef overeind. Ze n uit orden een Ne- agaan liging 1 wil me- ading, BEIROET (AFP) De autoriteiten in de Jordaanse hoofdstad blijven zich in volkomen stilzwijgen hullen over de geruchten over muiterij van sommige eenheden van het Jordaanse leger. Volgens in de Libanese hoofd stad ontvangen inlichtingen brak de muiterij zondag zoals gemeld uit on der militairen van het veertigste pantser-regiment. Josef Minds- zeer scherp Hongaarse autoriteiten verscheidene ma len hun ongenoegen te kennen gegeven over de activiteiten van de kardinaal in het Westen. De paus heeft bij zijn besluit kenne lijk een verbetering van de betrekkingen tussen de Heilige Stoel en het Hongaarse regime de hoogste prioriteit verleend. Steeds meer ging men Mindszenty als een lastig obstakel beschouwen. Met zijn halsstarrigheid en zijn principiële anti communistische houding hield hij een door velen als noodzakelijk beschouwde toenadering en ontspanning tegen. Of de kardinaal juist door diezelfde eigen schappen voor zijn gelovigen in zijn vaderland een symbool, een rots van geloof en trouw aan de kerk is gebleven, zoals in de donkerste jaren van terreur en verschrikking? Als er in Hongarije nog zulke gelovigen over zijn, dan zijn ze oud en gering in aantal. Maar het lijkt erop of de woorden van „de grote leider van het pero- nisme” hun uitwerking beginnen te verliezen. Sedert september ’73 zijn er in de partijgelederen dertien mensen om het leven gekomen Paus Paulus had dinsdag de bewuste aartsbisschoppelijke stoel „uit pastorale overwegingen” voor vacant verklaard- Het vermoeden lag al meteen voor de hand dat de paus daarmee tegen de uitdrukkelijke wil van de kardinaal in had gehandeld. Nog toen deze als vluch teling in de Amerikaanse ambassade in Boedapest leefde, heeft Mindszenty her haaldelijk verklaard dat hij pas zou aftreden wanneer hij door de regering in Boedapest volledig zou zijn gerehabi liteerd Mindszenty, die sinds 1971 in Wenen in ballingschap leeft, was sinds 2 okto ber 1945 aartsbisschop van Esztergom en zomede primaat van Hongarije. Hij mocht zijn land in 1971 verlaten, nadat hij sinds de opstand in 1956 als vluchteling in de Amerikaanse ambassa de had geleefd. De laatste tijd hebben de in Griekenland gevestigd toen de ko lonels (onder leiding van Papadopoe los en Pattakos) de macht grepen. Amalia Fleming werd in de zomer van 1971 opgepakt omdat ze zou heb ben meegeholpen aan een vluchtpo ging van Alexandros Panagoulis. Dit is de man die tot de doodstraf ver oordeeld werd omdat hij een aanslag op het leven van Papadopoelos zou hebben gedaan- Die straf werd nooit tot uitvoering gebracht, maar het zal altijd wel de vraag blijven of Pana- steeds het gebalsemde lijk' van Pe- rons vroegere echtgenote Evita. Niet alleen was ze één van de grootste steunpijlers van het pero- nisme: Peron leeft voort op de rond hem en haar gebouwde my the. Nu de Argentijnen hun oude president in vlees en bloed hebben meegemaakt, wordt het vertrouwen in deze mythe steeds meer onder- mijnd. Arabische waarnemers hebben de in druk, dat de Jordaanse koning de situa tie meester is. Hij vou voorlopig geen maatregelen willen nemen tegen de muiters of althans degenen die voor de muiterij verantwoordelijk zijn, aange zien hij geen nieuwe opstand wil uitlok ken. De muiterij zou ontketend zijn door de „elite-eenheid” die gestreden heeft met het Syrische leger op de hoogvlakte van Golan in de oktoberoorlog. AMSTERDAM (ANP). Het van AKZO-chemie (voorheen Ketjen) om haar vestiging aan de Nieuwendam- merkade in Amsterdam-Noord uit te breiden met een proeffabriek voor het veredelen van organische zuren ontmoet bezwaren bij de CPN in Tuindorp Buiksloot-Nieuwendam. Voor de berei ding van de zuren is het gifgas fosgeen nodig, dat dan op het terrein moet worden opgeslagen. werd tenslotte naar Engeland uitge wezen zeer tegen haar zin, want ze is „altijd Griekse geweest en zal altijd Griekse blijven, omdat ze als Griekse geboren is. En dat is een ziekte, waartegen geen kruid gewassen is.” In een nawoord heeft lady Fleming nog een paar nuttige opmerkingen verwerkt voor degenen die vinden dat je je alleen met je eigen (natio nale) zaken dient te bemoeien: „een dictatuur is een besmettelijke ziekte. Andere landen moeten hun ogen wijd open houden om het gevaar tijdig te onderkennen." Over de Amerikaanse regeringen die bij de staatsgreep in 1967 en ook daarna, zacht gezegd, een merkwaar dig rol hebben gespeeld, zegt me vrouw Flemin: „Arme Amerikanen. Arme „nouveaux-riches” van de poli tieke macht. Ze zijn erin geslaagd alle vrije mensen tegen zich te krij gen. Misschien zullen ze eens leren, hoe ze hun enorme macht moeten gebruiken; dat er meer intelligente meer menselijke, eerlijker manieren zijn om hun doel te bereiken. Als ze dat doen zal het beter zijn voor henzelf en voor de hele mensheid”. Wie wil weten wat het betekent in handen van fascistische beulen te vallen, onder een dictatoriaal bewind te moeten leven, doet er goed aan dit beklemmende „Thuis in verloren Griekenland” van Amalia Fleming te lezen- Ondanks de grote politieke moeilijk heden bloeit de Argentijnse econo mie. Dit jaar wordt een betere oogst verwacht dan ooit tevoren. Op de handelsbalans zo neemt men aan kan een overschot ver wacht worden van tussen de 1500 en 200 miljoen dollars. Twee factoren zijn bepalend voor het verdere verloop van de politieke ontwikkeling in Argentinië. De wankele gezondheid van Peron en de „onwil” van de militairen tegen over vice-presidente Isabel Peron. Geen haar op het hoofd van één enkele Argentijn denkt eraan zich te laten regeren door een ex-bar- meisje. Liever dan maar weer een militaire junta, zo redeneren en verwachten ook vele Argentijnen. En juist van wege deze twee onzekere factoren zetten de linkse guerrillagroepen hun strijd onverminderd voort. WENEN. Kardinaal zenty heeft gisteren een geformuleerde verklaring uitgegeven, waarin hij ontkent dat hij vrijwillig zou zijn af getreden als aartsbisschop van Esztergom en als kerkvorst van Honga rije. Als de resolutie wordt door het Congres, militaire en economische hulpprogram ma’s, die door het bureau voor Interna tionale Ontwikkeling (AID) worden uit gevoerd, binnen acht maanden worden beëindigd. Fulbright, die democratisch senator is van de staat Arkansas, zei dat deze overlappingsperiode het Congres en pre sident Nixon de tijd zal geven om een nieuw beleid voor buitenlandse hulp uit te stippelen, „dat de steun- van het publiek moet krijgen en in overeenstem ming moet zijn met de verslechterende economische situatie voor ons land”. Fulbright zei dat de buitenlandse hulp „is gaan lijken op een behandeling van kanker met morfine; het heeft als ver dovend middel gewerkt, maar niet als geneesmiddel.” DEN HAAG (ANP) Het ligt in de bedoeling een ontheffingsmogelijkheid voor wegbeheerders in het leven te roe pen ten aanzien van de minimumsnel heid voor het wegvervoer. Minister Westerterp heeft dit gisteren in de tweede kamer meegedeeld. Een inhaalverbod voor vrachtauto’s gedurende de spitsuren wordt niet over wogen. WeL is een wijziging van het reglement verkeersregels en -tekens in voorbereiding waarin wordt bepaald dat op autosnelwegen met meer dan twee rijstroken de linkerstrook niet door het vrachtverkeer bereden mag worden. Op Rijksweg 2 zal een proef worden genomen met een inhaalverbod voor vrachtauto’s gedurende de spitsuren. door aanslagen. Slachtoffer van de laatste moord was Jorge Gallardo, die in het stadje La Plata, 50 km buiten .Buenos Aires, door rechtse peronisten werd neergeschoten. Toen bekend werd gemaakt dat pre sident Peron van plan is een reis naar Europa te maken, werd door velen de wens geuit dat hij daar maar weer moest blijven. Het ver moeden is gerezen dat Peron een spectaculaire stunt in voorberèiding heeft om de peron istische gevoelens aan te wakkeren. In Madrid bevindt zich namelijk nog Peron verscheen op de beeldbuis in het uniform van luitenant-generaal met alle inmiddels herkregen en zelf toegekende decoraties. Zijn verklaring demonstreert opnieuw dat hij, sinds zijn terugkeer in ok'tober vorig jaar uit zijn balling schap in Madrid, steeds meer de zijde kiest van de rechtervleugel van zijn „beweging”. De Argentijnse president oefende ste vige kritiek uit op alles wat met guerrilla of linkervleugel te maken heeft. „Jullie moeten beseffen dat de tijd dat er gevochten moest worden voor het peronisme, voorbij is”, appelleerde hij aan de Argen tijnse jeugd. „Wat we nu nodig hebben, is een constructieve sa menwerking waarbij iedereen een missie heeft te vervullen”. WASHINGTON (AP). De voorzitter van de senaatscommissie voor de buiten landse betrekkingen J. W. Fullbright heeft gisteren een resolutie ingediend waarin wordt voorgesteld alle belangrij ke Amerikaanse programma’s voor bui tenlandse hulp stop te zetten. Het Japanse toestel, dat uit Japan via Singapore naar Koeweit moest vliegen om daar de Palestijnse overvallers van de Japanse ambassade op te halen, is vanochtend in Koeweit geland. Aan boord zijn de vier geurrilla’s die met hun gijzelaars dagenlang hebben rondge dobberd in de haven van Singapore, na een mislukte aanslag op een olieraffina derij. De Palestijnen, die alle gijzelaars heb- vrijgelaten, hadden de overeenkomst van hun collega’s uit Singapore geëist. Koe weit heeft pas na lang aarzelen toe stemming voor de landing verleend en verlangt nu dat het vliegtuig zo spoedig mogelijk weer vertrekt met ook de mando’s uit de Japanse ambassade boord. Het is nog niet duidelijk welk land de commando’s als hun bestemming zullen kiezen. Japan heeft bij verscheidene landen geïnformeerd, maar tot dusver werd geen land bereid gevon den de guerrilla’s te ontvangen. Op de foto twee van de gisteren vrijgelaten vrouwen. DEN HAAG. (ANP) De vrouwenge vangenis in Rotterdam zal worden geslo ten. Staatssecretaris Glastra van Loon (Justitie) heeft dit vanmorgen in de Tweede Kamer meegedeeld. Deze „cen trale penitentiaire inrichting voor vrou wen” zal worden ondergebracht in het nieuw te bouwen Huis van Bewaring hl Amsterdam. aangenomen zouden de meeste De CPN-afdeling acht de bouw van de installatie niet aanvaardbaar als de ga ranties voor de veiligheid en de gezond heid van de bevolking niet volledig vast staan. In een verklaring merkt zij op, dat thans nog niet is te overzien of die garanties aanwezig zijn. De gemeente Amsterdam houdt op 13 februari een openbare hoorzitting over de aanvraag voor een hinderwetvergun ning. die AKZO bij Gedeputeerde Staten van Noord-Holland heeft ingediiend. De voorzitter van de PvdA-fractie in de gemeenteraad, C. H. de Cloe, heeft B. en W. inmiddels gevraagd aan G.S. een negatief advies uit te brengen. Hij meent, dat het uit veiligheidsoverwegin gen ontoelaatbaar is het gifgas in de directe nabijheid van een grote bevol kingsconcentratie op te slaan. HET MENSELIJK uitsrtiot dat daar uit naam van de junta zijn „dagelijks werk” verrichtte behoort hier wel vermeld te worden: het zijn o.m. majoor Theophyloyannakos en de politie-officieren Mallios en Baba- lis. Dezelfde Theophyloyannakos nam ook Lady Fleming onder handen. Nee, zij werd niét gemarteld, dat wil zeggen niet geslagen of met elektri sche schokken bewerkt. Amalia Fle ming is internationaal bekend, haar beschuldigingen tegen het regime zouden harder aankomen dan de ge tuigenissen van honderden naamlo zen. Amalia Fleming werd onder druk gezet. Laag bij de grondse. sa distische pressie, bedoeld om een vrouw op de knieën te krijgen, maar de beulen van de kolonels die dach ten haar snel te kunnen breken had den er niet op gerekend een typische WASHINGTON. De Senaatscom missie die is belast met het onderzoek in de Watergate-affaire heeft gisteren inge stemd met een verzoek van de speciale officier van justitie in dezelfde zaak, Leon Jaworski, en de publikatie van haar eindrapport drie maanden uitge steld, tot 28 mei. Voorzitter Sam Ervin zei na een zit ting van twee en een half uur van zijn commissie, dat het verzoek tot uitstel was goedgekeurd om te voorkomen dat processen die door de grand jury in de Watergate-zaak tegen individuele perso nen aangespannen zouden kunnen wor den, doorkruist zouden worden. Ervin deelde ook mee dat alle infor matie van de commissie gedeeld zal worden met de commissie van justitie van het Huis van Afgevaardigden, die deze week van de afgevaardigden de machtiging kreeg eventueel door uitrei king van dagvaardingen uit te zoeken of president Nixon voor afzetting (impeach ment) in aanmerking komt. Officier van justitie Jaworski heef' om uitstel van publikatie van het eind rapport van de commissie-Ervin ge vraagd omdat hij de indruk had dat de grand jury in Watergate binnen tien dagen op grote schaal individuele perso nen in de affaire in staat van beschuldi ging zou stellen. Ervin zei dat als de ene dag personen aangeklaagd zouden worden en de ande re dan het rapport zou verschijnen, de beklaagden vrijwel zeker aanspraak' zou- van ver- de aan klacht wegens publiciteit vóór het ces, waardoor zij niet meer op onpartij digheid kunnen rekenen. Tenslotte maakte Ervin bekend dat de commissie heeft besloten aan de Senaat te vragen pm nog eens 300.000 dollar voor haar werk na 28 februari, datum waarop zij haar eindrapport het licht had moeten doen zien.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3