Agenda Schaaksimultaan in warenhuis Hort verloor van Spinhoven Bizarre vrouwengezichten in etsen van Madeleine Leddy nel Meubel Drive-ln Nederland Waar meer kan dan waar ook! „Belachelijke bijdragen van rijk en provincie” i REGENJASSEN Zo vindt u ons JEse hk Navrant-poëtisch werk in Galerie Boumans I V R IJ D A G FEBRUARI 8 1974 4 Met schrik Garantie Informatiebank Heemskerk zl HERENMODE BETER DRUKWERK BESTELLEN GEBOORTE? VERLOVING HUWELIJK? VAN RIXEL zo’n drukker Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden 1 1 Beverwijk V elsen-I Jmuiden bibliotheek er 1 ADVERTENTIE 20 u.: (Van onze schaakmedewerker) HEIN STEEHOUWER ADVERTENTIE ■z Voorjaarsmodellen diverse modellen en lengtes 9NUMEG UTT ALKMAAR, WT HEEMSKERK‘BEVERWIJK 5 unie IJmuiden Telefoon 1 23 48 maar L. Nieuwstraat, hk. Marktplein KHTING CNinUM 1 1 I 1 1 1 Scherpe kritiek op de overheden bij opening van „De belachelijke, „symbolische” bij dragen van de provinciale en de rijkso verheid, die zoveel voorwaarden stellen, hebben tot gevolg, dat een fikse hap uit De heer Van Herpen sprak de hoop uit, dat de op stapel staande nieuwe bibliotheekwet verandering in deze situ atie zal brengen om te vervolgen met: „Namens het gemeentebestuur laat ik er het gemeentelijk budget moet worden gereserveerd voor het bibliotheekwerk”, aldus de wethouder, die later nog sprak over „het onbegrijpelijke en het onver antwoordelijke gedrag van de rijksover heid, die in mateloze arrogantie aan de bibliotheekstichtingen voorwaarden op legt, voor welke gevolgen de gemeente lijke overheid opdraait”. De voorzitter van de bibliotheekstich- ting. de heer R. v.d. Woude. memoreer- Parkeren? Geen probleem! Pal voor de deur op ons eigen, ruime parkeerterrein. Kinderen mee. Maak er een uitje van. Uw kinderen vermaken zich wel in onze crèche. Koffie is klaar. Tussen het winkelen door gratis koffie voor iedereen in onze koffie-corner. Unieke garantie. U koopt bij ons keiharde zekerheid. Want onze garantie staat zwart op wit. Waar al uw meubelwensen worden vervuld. Waar meubelen, bedden en vloerbedekking zijn waar uw hart naar uitgaat. Waar u attente service krijgt. Kom eens langs. Neem de hele familie maar mee. Wethouder A. F. M. van Herpen tijdens de opening van het Heemskerks filiaal: „Wij garanderen uw bestaan in onze ge meente”. i l 1 500 meter ten noorden van de Velsertunnel. Volg vanaf de tunnel de ANWB-borden in de richting „Zaandam”. Let op de oranje borden „Meubel Drive-in Nederland” (It VI RWUK De Tsjechische grootmeester speelde tegen tien sterke schakers een zoge naamde klok-simultaan in tegenstelling tot de andere spelers die in de klassieke vorm langs de borden gingen, waarbij elke tegenstander verplicht was te zetten op het moment dat de simultaangever voor het bord verscheen. Bij een klok- simultaan krijgt men een bepaalde be denktijd toegewezen voor de gehele par- Madeleine Leddy studeert wijsbegeerte aan de Amsterdamse universiteit. Dat stempelt haar tot een kunstenares, die vanuit een gedachtenwereld creëert. Dat is een plus ten opzichte van veel beeldende kunstenaars, die uitsluitend experimenteren vanuit hun materialen, dan wel andere gegevens, die alleen de beeldende middelen betreffen. Natuur lijk werken die ook met „ideeën”, maar die hebben alleen betrekking op de ex pressievormen, terwijl een figuur als Madeleine Leddy dit eveneens doet, maar bovendien haar geestesleven doet prevaleren boven het middel en zich dus een doel stelt buiten het louter pictura le. Haar middelen staan in dienst van een idee bóven die middelen en dat is altijd interessanter en boeiender dan het vrijblijvende picturale of grafische ele ment. Zij heeft eenvoudigweg iets meer te vertellen. De heer Van der Woude zei zich zeer van bewust te zijn, dat veruit het grootste deel van de subsidies door de gemeenten wordt verstrekt en dat die zich in allerlei bochten moeten wringen om de bedragen op te brengen. Ook hij hoopte van harte dat de nieuwe biblio theekwet daarin verlichting zal brengen. in beslag. Het rondtrekkend schaakcir- cus is dinsdag in Roosendaal begonnen en gaat morgen naar Den Haag om op 8 maart na 27 voorstellingen deze klinken de schaakmanifestatie in Amsterdam te besluiten. Het overgrote merendeel van de schaakliefhebbers zal dan hebben er varen dat ze nog veel hebben te leren! De heer Van der Woude deelde mee. dat van 7 tot 31 januari 1974 tijdens de openstellingsuren van de bibliotheek er 20.559 uitleningen zijn geboekt. Dat is evenveel als in het hele jaar 1965. Het aantal leden nam in die paar weken toe met 10 pet. tot 4700. BEVERWIJK. In Galerie Boumans exposeert t.m. 2 maart de Amsterdamse kunstenares Madeleine Leddy haar na vrante etsen, enkele kleine olieverfjes en kleurpotloodtekeningen. Navrant, omdat alle werk de vrouw centraal stelt, maar steeds in absurde situaties, dan wel als absurde verschijning in reële situaties. Steeds vervreemding dus, waarin de vrouw centraal staat, soms als vamp, soms als idiote, soms demonisch en zel den normaal. Toch strekt het heel fijn tjes uitgevoerde werk sterk aan. Mis schien omdat er een ondertoon van me deleven in bespeurbaar is, wellicht ook omdat Madeleine gewoon een knappe kunstenares is, die met weinig goed toegepaste middelen heel veel bereikt. BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat). 19 en 21.1S u.: „Op de Chinese vuist”, 19.30 u. „Gejaagd door de wind" 23.30 u. „Het autonummertje”. Luxor Theater (Breestraat). 19 en 21.15 u.: „Achtervolging in Los Angeles’’. TENTOONSTELLINGEN Galerie Boumans (Breestraat 122). Expositie etsen en tekeningen van Madeleine Leddy; geopend tot en met 2 maart van dinsdag tot en met zaterdag van 9 tot 18 uur. DIVERSEN Alpha-sociëteit (Moensplein). 20 u. cabaret groep „Brandhout”. Die begon met de vaststelling, dat de financiële gevolgen van de vlucht die het bibliotheekwerk de laatste jaren heeft genomen, menigeen heeft doen schrikken. Ten laste van de gemeente komt 100 pct. van de kapitaallasten (gebouw en dergelijke), 95 pct. van de personeelslasten en 90 pet van de overi ge lasten. En hoe doet ze dat? Naar de stij| te zien in een geacheveerde en goed ont wikkelde etstechniek. Als schilderes blijft ze echter achter bij andere surrea listen of figuratieven van de „verfijnde” soort. Zij heeft haar stijl natuurlijk mede te danken aan haar opleiding aan de Rietveld-academie in Amsterdam, De wethouder stelde vervolgens de provinciale overheid aan de kaak, „die enerzijds bij een begroting van de ge meente de verplichting stelt om de bibli otheek te vragen de „lezersbijdrage”, dus de contributie, te verhogen tot de maxi male bijdrage van tien gulden en die anderzijds de gemeente confronteert met een motie vanuit de provinciale staten, waarbij men het leesgeld volledig wenst af te schaffen”. Men doet maar, men praat maar, men schrijft maar voor, men dirigeert maar en men presenteert de rekening dan aan de gemeente”. de, dat de bibliotheek in Heemskerk destijds begonnen is in twee garage boxen, terwijl men nu beschikt over 600 m2, die zoals directeur A. Tieken later zou uitleggen, eigenlijk nog onvoldoende ruimte bieden voor alle taken die de bibliotheek graag zou vervullen. „Maar het is steeds een laveren tussen wensen en mogelijkheden”. meubel drive-in Neder Ie beverwijk Parallelweg 43, Beverwijk, tel. 02510 - 3 90 18 Geopend: elke werkdag van 9.00 tot 18.00 uur. Ook op zaterdag, ’s Maandags echter van 13.00-18 00 uur.Enopzondagzijnwijdlcht. HAARLEM In de lunchroom van V D Haarlem is donderdag de derde akte opgevoerd in de jaarlijkse simul- taan-toernee van dit warenhuisconcern. Na een begroetingswoord van directeur H. J. Möller kreeg burgemeester De Gou de gelegenheid de eerste zet te doen voor grootmeester Hort in diens partij tegen de Haarlemmer F. A. Spinhoven. Op dat moment kon nog niemand ver moeden dat dit burgemeesterszetje d3 de inleiding zou vormen voor het hoogtepunt van de avond. EUROPA MEUBEL BIOSCOPEN Cinema Marquette (Ruijsdaelstraat). „De blinde scherpschutter”. waar figuratie, absurdistisch of surrea listisch werken allang geen taboe meer is. En hoe doet ze het, naar de inhouden gerekend? Er hangt een geëtst vrouwen kopje, tamelijk demonisch weergegeven, met een rat als „oorbel”. De staart van de dode rat zit met een knoop in het gaatje, waar een echte oorbel had kun nen zitten. En zo zijn er meer vrouwen in combinatie met ratten. De symboliek is overduidelijk. Zo is er een vrouwtje met een slakkehuis als hoed. De pupillen in een ander gezichtje hebben het sil houet van een mier gekregen en ook de tranen zijn mieren. Zo verschijnen er telkens vrouwen met een dier, dat als het ware de expressie van haar innerlijk is. En die expressie wordt dan doorgetrokken in de uitdrukkingen op de gezichten. Er is zelden iets liefs bij en dat tekent na tuurlijk het inzicht van Madeleine Led dy, die haar seksegenoten op zijn best op een bizar-poëtische manier benadert, maar meestal sterk kritisch op een nogal demonische manier. Het imponeert alle maal, omdat het heel knap wordt ge daan, maar tenslotte wens je ook, na het zien van al die kritiek, dat je eens een vrouwengezichtje tegenkomt dat gene genheid of tederheid uitstraalt, dan wel moederlijkheid. Maar die kijk op de vrouw heeft Madeleine Leddy kennelijk niet in haar filosofische bagage, of ze moet nog ander werk hebben, dan hier wordt geëxposeerd. Als dat er is, zou ik het ook graag willen zien, want haar werk is de moeite waard. normen ook moeten kunnen beschikken over 42.000 boeken in plaats van zoals nu 25.000. Ook het personeelsbestand zou verdubbeld moeten worden. Het perso neel moet nu te veel tijd besteden aan administratieve bezigheden en het komt volgens de heer Tieken nu nauwelijks toe aan primaire taken als het geven van lectuurvoorlichting, het documenta tie- en informatiewerk, het bibliotheek werk in de bejaarden- en ziekenhuizen, aan contacten met het onderwijs, het sociaal-culturele werk en het vereni- gingsléven. Ook kan men zich niet wij den aan het schoolbibliotheekwerk, de sector audio-visuele middelen en het discotheekwerk. De heer Tieken zei evenwel alle be grip te hebben voor de moeilijke positie van de gemeenten. Ook hij bleek zijn hoop te hebben gevestigd op de nieuwe bibliotheekwet. Van links naar rechts de sterke Tsjechi sche grootmeester V. Hort, burgemeester De Gou die de openingszet verricht, di recteur Möller van V D, ambtenaar J. Swaanswijk, de schaker drs. Van Geet en zittend F. A. Spinhoven, de enige Haarlemse schaker die Hort zou ver slaan. De voorzitter bracht grote dank aan de staf van het filiaal, die een bijzonder drukke tijd met veel ongemakken achter de rug heeft. Een der vrouwengezichten van Madeleine Leddy. bij u geen twijfel over bestaan, dat wij uw bestaan in deze gemeente garande ren”. Maar dan op basis van gezamenlijk opgestelde spelregels. De heer Van Her pen noemde concreet een aantal van die spelregels: een fasering in de plannen op langere termijn, concrete jaarplannen, de grootst mogelijke efficiency en de erkenning,' dat het geen schande is om op basis van vrijwilligheid burgers in de gelegenheid te stellen het bibliotheek werk financieel te steunen. In dat verband maakte hij een verge- lij king met het onderwijs: „Het onder wijs is gratis, maar een vrijwillige bij drage van ouders om een eigen „invul ling” te geven aan het programma staat dat principe niet in de weg. Integendeel. Het geeft een stuk betrokkenheid en verbondenheid aan de school, welke van een niet te onderschatten betekenis is”. Na dit pleidooi voor een fonds voor vrijwillige bijdragen ten behoeve van de bibliotheek, sprak de wethouder namens het gemeentebestuur zijn grote waarde ring uit ten opzichte van het actieve bestuur en de inventieve staf van de bibliotheek, die aan een belangrijk stuk welzijnswerk vorm en inhoud hebben gegeven. BIOSCOPEN City Theater, vrijdag 20 en zaterdag 19 en 21.15 uur: „De vreemdeling zonder naam”. stadsschouwburg, vrijdag en zaterdag 20.00 uur: „The Poseidon Adventure”. DIVERSEN Museum „Beeckestijn”, Rijksweg. Velsen- Zuid, diverse stijlkamers, dagelijks geopend van 14 tot 17 uur; Noordelijk Koetshuis dagelijks (behalve maandag) geopend van 14 tot 17 uur: tentoonstelling „Visuele poëzie”. Stadhuis, Plein 1945, dagelijks (behalve za terdag en zondag) te bezichtigen van 10 tot 12 uur, na telefonische afspraak met nummer 19000. Burgerzaal, dagelijks (behalve zaterdag en zondag) van 9 tot 12 en van 14 tot 17 uur: tentoonstelling „Met u naar Afrika”. Oude raadhuis, Velsen-Dorp, tentoonstelling Flevum en de Romeinen in Velsen”, te bezlchtingen na telefonische afspraak met nummer 023-378034 Galerie ,,’t Hart”, Koningin Wilhelmina ka de 94, tentoonstelling „Oud IJmuiden”, dage lijks geopend. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Wethouder A. F. M. van Herpen was als grote pleitbezorger voor de bibliotheek in Heemskerk te recht uitgenodigd, donderdagmiddag de officiële opening te verrichten van het filiaal in „De Jansheeren”. „U hebt waar gemaakt wat in de oprichtingsvergadering in 1919 werd ge zegd, namelijk dat wanneer velen veel voor de leeszaal zijn, de leeszaal dan veel voor velen kan zijn”. Met deze woorden begon de wethouder aan een uitvoerige beschouwing, waarin hij flink van leer trok tegen rijk en provincie. tij die naar eigen goeddunken kan wor den besteed. Dat nam niet weg dat Hort al snel enkele heren had gevloerd, maar Spin hoven speelde met zo’n grote onverzette lijkheid dat de dynamische Hort er geen vat op kon krijgen. Erger zelfs voor hem: hij boette aan kwaliteit in en werd vakkundig naar een nederlaag gespeeld door de Haarlemse routinier die al me nig grootmeester heeft laten ervaren dat met hem niet te spotten valt. In 1931 was de grote Capablanca ook al eens onderuit gegaan. Er zijn na hem nog vele grote namen gevolgd. Zo’n simultaan wedstrijd is toch wel een gebeurtenis, vooral als er een smet teloze organisatie aan vooraf is gegaan en de accommodatie hierbij geheel aan sluit. Rob Hartoch en grootmeester Jan Hein Donner gingen met een sneltrein vaart langs de borden en waren na goed twee uur spelen helemaal rond. Hartoch bleef ongeslagen maar L. van der Sluys van de schaakclub Rolland was als enige zo gelukkig Donner met een nederlaag te confronteren. De derde verliespartij van de avond kreeg drs. D. D. van Geet opgediend door ir. A. Grootveld, evenals Spinhoven lid van VHS. Minder spectaculair in hun prestatie dan de andere heren gingen Enklaar en Van Scheltinga te werk maar hun rustige speelwijze miste de uitwerking niet. Enklaar hoefde op 22 partijen slechts één winstdeling toe te staan (F. Wezel, jeugdkampioen van Haarlem) terwijl Van Scheltinga op 24 borden twee remises moest toestaan (E. Moes en C. Ippel). Van Geet moest naar zijn verliespartij pok nog driemaal de winst delen (E. Smit, N. Duncan en drs. H. Vroom). In achttien partijen eiste hij de winst voor zich op. Aan 32 borden liet Hartoch vijf remises vallen (M. Arntzen, J. de Does, H. van der Zee, J. Havenaar en dhr. Dubbelaar). Voor Donner was het drie maal vrede sluiten (P. Hoogeterp, W. Brandsma, A. de Vogel) en 24 maal winst. In de kloksimultaan wist Hort, acht duels tot winst te brengen moest A. C. van der Tak het halve punt gunnen. De gehele voorstelling nam vier uur De directeur van de bibliotheek, de heer A. Tieken, Was er zich van bewust, dat het mogelijk wat ondankbaar en provocerend zou klinken, als hij zou zeggen, dat de nieuwe bibliotheek eigen lijk te klein is. Zo was het niet bedoeld, maar de heer Tieken stelde vast dat de moderne bibli otheek veel meer moet zijn dan alleen leeszaal en uitleenpost van boeken. In de toekomst moet men de kant op van de mediatheek, de uitgebreide „in formatiebank”, waar iedereen met zijn vragen terecht kan. In opdracht van het ministerie is er een „voorstel voor de normering van het openbare bibliotheekwerk” op tafel ge komen, dat mede ten grondslag ligt aan de nieuwe bibliotheekwet. Volgens dit normenrapport zou de bibliotheek in Heemskerk een vloeroppervlakte moeten bibliotheken in Baarn en Schagen zijn al volgens die normen gebouwd. Het Heemskerkse filiaal zou volgens deze 5 M, J ■:i liJ..Jifc

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 4