W. Groot veertig jaar bij Van Gelder vraagt wetsontwerp te verwerpen Medische verzorging in het weekeinde Haagse strafpleiter gooit stortvloed van woorden uit over Haarlems rechtscollege BON Als je er lid van bent meric je pas goed hoe onmisbaar hetNWis! Actiecomité „Kennemerland” 6 EERSTE JUBILARIS VAN DIT JAAR Anti-fluorrapport naar vaste Kamercommissie gestuurd ACHT MAANDEN GEEIST VOOR HEROINEBEZIT in de weekend bijlage IJmuider Courant Beverwijkse Courant* I B FEBRUARI 8 VRIJDAG 19 74 (Van onze correspondent) Persoonlijke vrijheid 2-0-45 Laxeermiddel Waarschuwingen Stemmingmakerij Antwoordnummer 416, Haarlem W Bezorg mij 14 dagen gratis (Van onze rechtbankverslag- geefster) (achter ieder lid staat de macht van meer dan 665.000 andere leden van het NV V) In een open envelop, zonder postzegel! opsturen naar: h VELSEN-NOORD Met zijn veertig dienstjaren bij Van Gelder Papier in Velsen-Noord is de heer W. Groot uit de Lekstraat in IJmui den, voorman bij de bouwafdeling voor deze onderneming tevens de eerste jubilaris van dit jaar ge weest. Ter gelegenheid hiervan werd hij donderdagmorgen in gezel schap van zijn echtgenote, kinderen en andere familieleden ontvangen in gebouw „Concordia”^ waar de ju bilaris door een groot aantal belang stellenden werd opgewacht. Naam Straat Plaats- Daarna kunt u mij noteren als: maandabonnee voor f 10.30 kwartaalabonnee voor f 29.80 (••‘doorhalen wat niet gewenst is) HAARLEM „Een heroïnedea- ler”. „Een stakker”. Dat eerste zei de Haarlemse officier van Justitie mr. Möger gisteren over een ver dachte. Het laatste diens raadsman, de grijze Haagse strafpleiter mr. Zieleman. Simpele aanduidingen, maar het moge blijken dat de me ningen nogal wat uiteenliepen gis teren toen men over een 28-jarige Hagenaar moest oordelen die te recht stond wegens het bezit van twaalf gram heroïne en een op scherp gesteld pistool met een aan tal patronen. KrWl 0020 BON m gesloten envelop (zonder postzegel) IFzenden aan: NW-Antwoordno 5570-Amsterdam Filippica I F' (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-IJMUIDEN ’s Avonds heeft de jubilaris in zijn ADVERTENTIE SANTPOORT HEEMSKERK BEVERWIJK Ik geef mij hierbij op als lid van de NW-bond voor mijn beroep: Mijn naatn is: Straat: Plaats: o. .vrouw/man Geboortedatum: Nationaliteit: Mijn beroep Is: Ik werk bij: Adres bedrijf: Aard bedrijf: aak. jen. Voor deze man zijn vrijheid >ur- oud f huish. ït voor 10 mnd. 21 uur erings- Tele- sbureau succes, heeft Hoofd- aarlen-. Op de sportpagina van Erbij vindt men een interview van Theo Klein met een hoogst merkwaardig personnage: Charles Nic. Dumemiët, die zich op zoveel terreinen beweegt (maar hoofdzakelijk op dat van de Japanse vechtsporten). Hij is een heftig omstreden man. Geen wonder natuurlijk in dit wereldje van hondjes, bonden en organisaties. Verder in Erbij natuurlijk weer de vaste rubrieken en andere opmerkelijke artikelen (zoals verkoop van babies in Italië). king van Velsen, over de fluoridering van het drinkwater (van september 1973) naar de vaste Kamercommissie voor de volksgezondheid gestuurd. Tevens ligt nu dankzij dit comité het volledige NIPO- rapport ter inzage bij mevrouw mr. L. C. Kist-Verstegen, griffier van de vaste commissie voor de volksgezondheid van de Tweede Kamer. de Raad van Bestuur een envelop met inhoud aangeboden, vergezeld van een schriftelijke gelukwens terwijl mevrouw Groot haar tweede bloemstuk in ont vangst mocht nemen, plus een ingelijste werkfoto van haar echtgenoot. it stof- e, klas- meube- 02510- em, tel. 11.00 - perso- lags ge- ationele stoom, lekking. Firma 02207- 172 met p. Post, de mstede. 12041. wwwvwv ?EAU orkrui- prijzen. Haar- i. lan 100 PVC in f 5495 linium, Apollo, Tour er type Tie La ca. 40 entrum Afslag Dat had hij bij zich toen hij op twee november met de auto bij een verkeers controle in Haarlemmermeer werd aan gehouden. Alles was afkomstig uit Am sterdam. Hoofdstad, wereldstad, vergaar bak der volkeren. Je wilt er hasj kopen en een chinees verkoopt je zomaar he roine in plaats daarvan. Voor tweehon derd gulden en je hebt er zoals ver dachte geen verstand van dus je neemt het. Al is dan volgens mr. Möger de gemiddelde prijs voor een gram hasj drie gulden en voor een gram heroïne honderd gulden. Je bent dus of goed af, of zoals de president mr. Vink zei, je bent bedrogen, en af gezet. bj 1971 erpornp :oop p, H’stede »wvwv zocht. n veili- ler. Dat Europa, b buro mtacten ïmidde- Raad aam en ds vol- dan ge es nieu- anvraag )1 aan Postbus l. 02510- Op deze vraag beraadde de rechtbank zich in raadkamer. Het antwoord was negatief. Op 21 februari spreekt zij zich definitief uit. Deze stappen heeft het anti-fluoride- ringscomité uit Velsen genomen, omdat nu door een beslissing van de meerder heid van de Kamercommissie (PvdA, KVP en PPR), om geen officiële hoorzit ting te houden, de mogelijkheid ont breekt om over de voorgestelde wijzi ging van dë waterleidingwet met het oog op de fluoridering van het drinkwater, mondeling te worden gehoord. Evenals de andere anti-fluorideringscomités, had het Velsense comité nu alleen nog de mogelijkheid schriftelijk te reageren op de voorbereiding van de wetswijziging. -S-* foto’s, orduur- „Artis- lan 3, ■af f 79. mping- 13. Zij- In de brief Wijst het anti-fluoride- ringscomité de Kamercommissie erop, dat zij uit eigen ervaring weet, hoezeer de bevolking de fluoridering ervaart als een ontoelaatbare aanslag op de persoonlijke vrijheid. Ook wordt erop gewezen dat de uitslag van de in opdracht van het comité in Velsen gehouden NlPO-enquê- te, geen twijfel daarover liet bestaan: ruim 80 percent van de ondervraagden sprak zich uit tegen de fluoridering omdat deze de persoonlijke vrijheid met voeten treedt. Het comité deelt mee dat de uitslag van het opinie-onderzoek het licht zag kort voordat de gemeenteraad van Vel- sen op 18 oktober besloot de fluoridering stop te zetten, „En wel op grond van de persoonlijke vrijheid. De raad nam aldus een beslissing overeenkomstig de uitge sproken wil van de bevolking. Zo kwam voor de ong. 70.000 inwoners een eind aan de omstreden maatregel die hun 8 jaar lang als mens had gedegradeerd en die niet meer was dan symptoombestrij ding”. Voorts meent het Velsense anti-fluori- deringscomité dat door de ontwikkeling te Velsen, wordt aangetoond dat na verloop van jaren het feitelijke karakter van fluoridering wordt doorzien. Bij een ander voorbeeld richt de aan dacht van de briefschrijver zich op Zweden: „Ook in Zweden bijvoorbeeld werd de fluoridering om zijn feitelijke en dwangmatige karakter meer en meer verdacht. Tijdens de beraadslagingen van de volksvertegenwoordiging in 1971 sloeg de balans duidelijk door naar de goede kant, dat wil zeggen vóór per soonlijke integriteit en tégen gedwongen medicijn. Op 22 november 1962 nam de volksvertegenwoordiging de wet op de fluoridering aan op 16 november 1971 werd deze wet herroepen. VELSEN. Het actiecomité anti-flu- oridering „Kennemerland” heeft een brief met de inhoud van het opinieon derzoek door het NIPO onder bevol- De eerste spreker was de heer P. C. Bromberg, chef bedrijfsbureau techni sche dienst, die ervan overtuigd was dat de jubilaris zich gedurende deze veertig bij de onderneming in alle opzichten wist waar te maken. Spreker meende dit te moeten toeschrijven aan zijn grote collegialiteit, een gelijkmatig humeur en een goede samenwerking met alle be- drijfsgenoten. Bovendien heeft de heer Groot vooral de laatste jaren ook op technisch gebied vele moeilijkheden op gelost. Vandaar dat hij bij deze onderne ming bijzonder wordt gewaardeerd. Ook door de heer S. de Boer, chef bouwafdeling werden de vele kwalitei ten van de jubilaris nog eens duidelijk omschreven, zodat het hem een genoe gen was te kunnen overgaan tot het aabieden van een handradio, vergezeld van een fraaie bloemenbak voor me vrouw Groot. Artsen. Van zaterdagmorgen 10 uur tot zondagmorgen 9 uur: J. H. Schut te, Graaf Willem II-laan 26, Heems kerk, tel. 32266; van zondagmorgen 9 uur tot zondagavond 24 uur: J. J. van Monsjou, Rijksstraatweg 16, Heems kerk, tel. 32240. Tot zaterdagmorgen 10 uur in spoed gevallen de eigen huisarts waarschu wen. Apotheek. Zie Beverwijk. Dierenarts. Zie IJmuiden. Tandarts. Zie IJmuiden. Verloskundige. Zie Beverwijk. Wit Gele- en Groen eKruis. Weekend dienst: zuster G. Duin, Maerelaan 240, Heemskerk, tel. 36437. Interkerkelijke Stichting voor Gezins verzorging in de IJmond. Spreekuren gezinsverzorging en bejaardenhulp: Jan van Bergenstraat 50c. Heemskerk, tel. 32340, van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur; openbare lagere school De Sokkerwei, Oranje- laan 2, Castricum, tel. 02518-54321, van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur. Mr. Zieleman vond dat zijn cliënt er slecht afkwam bij de officier. Hij vond dat die voorwaardelijke opzet zonder concrete bewijsvoering uit de lucht werd gegrepen. En het meest boos was hij over wat hij „u vergeve mij geacht college” stemmingmakerij van het openbaar ministerie noemde. Immers, zo stelde hij: in de dagvaarding staat alleen iets over het „bezeten hebben” van he roïne. „Dat heeft de geachte vertegen woordiger van het openbaar ministerie bewezen geacht, dat is bewezen, meer niet”. En dan moet, aldus mr. Zieleman, de officier niet gaan praten over een gevaarlijke misdadiger, over een he- roïnedealer, over het directe oorzakelijke verband tussen pistool en stuff, over trouwens alle oorzakelijke verbanden in deze. „Du moment dat je verdacht wordt is alles wat je doet verdacht”. Niemand had erop gezinspeeld, maar Tenslotte spreekt het comité de wens uit dat de Kamercommissie het belang van de persoonlijke vrijheid en integri teit, absolute voorrang zal geven, over eenkomstig de wil van de bevolking die, eenmaal geconfronteerd met het feitelij ke karakter van de fluoridering, deze maatregel ook inderdaad ziet als een ontoelaatbare inbreuk op de persoonlijke vrijheid”. Het actiecomité in Velsen schrijft: „Wij verzoeken U met klem om het betrokken wetsontwerp te verwerpen. Wij achten het onduldbaar dat een in breuk wordt gemaakt op de vrijheid van ieder van ons, niem .nd uitgezonderd, om voor zichzelf en voor zijn kinderen te beslissen over het gebruik van medicij nen cq ziektevoorkomende stoffen”. „Hier dreigt door de overheid-semi- overheid een grens definitief te worden overschreden; het zwaarwegende belang van de persoonlijke vrijheid mag hier niet worden opgeofferd aan het beperk ter belang van medische-tandheelkundi- ge aard”. Amsterdam daar kan het nog voorkomen dat iemand' je achteloos op de Dam op de schouder tikt en je een pistool, te koop aanbiedt. Mr. Vink zal dat nooit overkomen, hij zei het gisteren zelf. Verdachte wel. Mr. Zieleman vond die vergelijking niet opgaan overigens. Voorts kwam de grote liefde voor de muziek van de jubilaris nog ter sprake, hetgeen resulteerde in een veertigjarig lidmaatschap van het fanfarekorps „Wil helmina” uit Santpoort. Ook is hij bijna dertig jaar een enthousiaste muzikant bij de IJmuider Harmonie, welke vereniging hij aanvankelijk s lechts tijdelijk zou assisteren. Tenslotte werd de heer Groot namens Artsen. Voor de groep artsen Fierstra, Pernot. Plantinga, Reddingius, Relink, De Ruiter, Takken, Versélewel de Witt Hamer, Visser en Vreeling wordt de dienst waargenomen van zaterdagmor gen 10 uur tot zondagmorgen 9 uur door J. D. Reddingius, Prinsesselaan 5, Beverwijk, tel. 25551. Voor dezelfde groep artsen wordt waargenomen van zondagmorgen 9 uur tot zondag avond 24 uur door K. K. Visser, Zeestraat 96, Beverwijk, tel. 23450. Voor spoedgevallen houden deze art- sen spreekuur op zaterdag van 17 tot 17.30 uur en op zondag van 16 tot 16.30 uur. Voor de groep artsen Guldemond— Swaab, Ten Harmsen van de Beek. Hommes, Kester, Vos en Zeijlmans wordt waargenomen op zaterdag en zondag door J. A. Hommes, Wingerd 5, vloeiende cadans, en de harde kei van het requisitoir van de officier werd meegevoerd in een stroom van woorden, een vloed die de helling afstortte, her en der zijpaden opstromend, maar in één grote rivier van woorden denderend naar één doel: de vrijlating van de verdachte op dit moment. „Ik moge uw raadsman zijn” riep de pleiter met pathetiek en nadruk uit „en vergeef mij mijn arrogantie geacht collegeHij zei het vaak. En het geacht college luisterde, stil, in zwijgen de rust zonder één interruptie, zonder ook maar een spier te vertrekken. Men vergeve schrijfster de stijlbloe- men hierboven geplukt. En de raadsman vergeve het mij dat ik zijn onnavolgbare stijl van een uitstervende school straf pleiters niet langer volg, doch slechts wat kiezels raap uit de bedding van zijn woordenstroom. Bij verdachte thuis vond de p olitie vervolgens nog meer heroïne volgens hem een laxeermiddel van een vriend die vertrokken was. „Je kan ook zeggen dat het kamillethee was tegen de griep” meesmuilde mr. Möger. Verder was er ook nog nepstuff bij verdachte gevon den volgens de officier het middel om de echt stuff te versnijden en zo meer geld voor meer waar te krijgen. „Een stortvloed van leugens, die ik naast me neer leg” aldus de officier. Voor hem stond het vast dat dit een dealer in heroïne was, en de combinatie met een schietklaar pistool vond hij bepaald niet vreemd. Verdachte was vol gens hem beslist zelf geen gebruiker van drugs, na de gevangenneming had zich geen enkel ontwenningsverschijnsel ge openbaard. Mr. Möger achtte voorwaar delijke opzet bewezen, en dat baseerde hij met name op de achtergronden van verdachte. Hij eiste acht maanden. de raadsman wilde „en u vergeve mij de felheid” toch zijn gramschap kwijt over het „Surinamersprobleem”. (zijn cliënt is sinds vier jaar uit Surina me hier). „Laten we praten over landge noten, niet over Surinamers. Zo niet, dan moeten we zien van de overzeese gebiedsdelen af te komen.” Langzaam bouwde hij naar de pointe: het feit dat deze bevolkingsgroep het verschrikkelijk moeilijk in Nederland heeft, hierheen is gelokt met slechte voorlichting, en aan alles is overgeleverd, waardoor ze in deze toestanden terecht komen. woning aan de Lekstraat nog talrijke collega’s en oud-collega’s kunnen ont- vangne, waarbij hem tot zijn grote ver rassing ook nog door de IJmuider Har monie en „Wilhelmina” een feestelijke serenade werd gebracht, welke in deze omgeving uiteraard grote belangstelling trok. De werkende jongeren vormen niet het tevredenste deel van onze natie. En dat willen ze weten ook. In het rumoer rond het prijzenbeleid (met de midden stand op de achterste benen) lieten de werkende jongeren zich horen, toen het minimumloon voor jongeren in het gedrang kwam. „Geen ontheffing van beta ling anders gaan we harde acties voeren”. Hans Rombouts had een gesprek met een drietal zg. vrijgestelden van de KWJ. Ze vinden dat de jongeren te weinig gelegenheid krijgen om zich te ontplooien in de grote vakbeweging. De TV-serie Een mens van goede wil heeft o.a. Hugo Metsers (Thijs Glorieus) midden in de belangstelling geplaatst. Aan Cees Straus, die hem opzocht, liet hij weten veel gemeen te hebben met de figuur van Thijs: „Net als Thijs kan ik niet gemakkelijk vergeven”. Het is een interessant gesprek geworden. De auteur Gerard Walschap is erg gelukkig met de TV-serie: uitstekende regie van John van de Rest, een uitstekend draaiboek van Nel Bakker en een voortreffelijke rolbezetting. Arts: A. E. Hirschfeld, Vinkenbaan 23, telefoon 378320. Apotheek: Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, tel. 257903, tot 22 uur. „Ik heb de overheid al jarenlang ge waarschuwd: u krijgt het probleem van de Surinamers. Nu gaan ze opeens selec teren als deze mensen ons land binnen komen. Dat had men vijftien jaar gele den moeten doen, nu komen ze hier in de ellende”. Over het pistool: „Deze mensen hebben weinig méér.Dacht u nou echt dat hij het pistool kocht met het idee nou ga ik er eens lekker mee schieten?” Nee, beantwoordde de raads man zijn eigen vraag. Immers: hoe zou men dit van zijn cliënt ook maar kun nen denken, geen enkele geweldsdaad ontsierde zijn strafblad. „Het is allemaal heel triest, en hij heeft helemaal niet dat gevaarlijke karakter dat de geachte vertegenwoordiger van het openbaar mi nisterie hem toeschrijft. Als we nu kij ken naar zijn persoon, en dat vraagt het wetboek, dan moet er wel e en lagere straf uit de bus komen. En is het dan nu geen tijd om terug te geverfd” Beverwijk, tel. 30047. Tot zaterdagmorgen 10 uur in spoed gevallen de eigen huisarts waarschu wen. Apotheek. Voor avond-, nacht- en zondagdienst in de periode van vrijdag Artsen. Van zaterdag 10 uur tot zon dag 24 uur: P. J. W. van der Toom, Frans Naereboutstraat 70, telefoon 14084; J. de Vries, Koningin Wilhelmi- nakade 78 en J. Noorda, M. K. Hofd- sitedestraat 48, telefoon 15652. Apotheek. Apotheek Kuylman, Lange Nieuwstraat 403, telefoon 14204. Wijkverpleegster Groene Kruis: zuster C. Nap, Hofdlijklaan 10, Driehuis, tele foon 16195 en zuster A. Groen, Kruis- berglaan 151, telefoon 10896. Wijkverpleegster Wit-Gele Kruis. Voor de dienst gedurende het weekeinde opbellen 02550-15645. Tandarts alleen zaterdag en zondag van 17 tot 17.30 uur: R. M. Lilien, Zeestraat 95, Beverwijk, telefoon 02510-26121. Algemene Hulpdienst Velsen. Maandag tot en met vrijdag 9-11 uur, telefoon 02550-1888. Dierenarts: J. P. Westerman, Harten- lustlaan 7, Bloemendaal, telefoon 023- 251555. Stichting Maatschappelijke Dienstver lening Kennemerland. Dagelijks spreekuur in De Noostraat 4, IJmui den, tel. 02550-10661. Interkerkelijke Stichting Gezinsver zorging en Bejaardenhulp. Rem- brandtlaan 45, IJmuiden. Van maan dag tot en met vrijdag 14-15 uur, telefoon 02550-11830, eventueel tot 9.30 uur. 8 februari 17.30 uur tot vrijdag 15 februari 17.30 uur: apotheek Kroonen- berg, Wijkerbaan 13, Beverwijk, tel. 30815. Dierenarts. Zie IJmuiden. Tandarts. Zie IJmuiden. Medisch Maatschappelijk Consultatie bureau voor Alcoholisme. Spreekuren iedere vierde vrijdag van de maand van 19 tot 20 uur in het gebouw van de Geestelijke Volksgezondheid, Moensplein 10, Beverwijk. Wit Gele-Kruis. Weekenddienst: zuster I. de Mink. Verl. Koepellaan 3, Bloe mendaal, tel. 023-256362 (van vrijda gavond 18 uur tot maandagmorgen 7 uur). Gezinsverzorging en bejaardenhulp. Spreekuren leidsters: maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur in het wijkgebouw aan de Büllerlaan 10, Beverwijk, tel. 35215. Verloskundige. Waarnemend: mejuf frouw A. M. Bot, Wilgenhoflaan 33, Beverwijk, tel. 24161; eigen praktijk: mevrouw J. M. H. Kruidenbergvan Saaze, Hannie Schaftstraat 3, Heems kerk, tel. 32327; vrij: mevrouw I. A. M. Skotarczakvan dér Klaauw. Interkerkelijke Stichting voor Gezins verzorging in de IJmond. Spreekuren gezinsverzorging: maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur in huize Scheybeeck, Velserweg 2, Beverwijk, tel. 20545; spreekuren bejaardenhulp: maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur en vrijdagmiddag van 14 tot 15 uur in huize Scheybeeck, Velserweg 2. Beverwijk, tel. 23180 en 20545. Vervolgens werd de familie op het directiekantoor ontvangen door de be drijfsdirecteur, ir. A. H. Stomp en enige andere afdelingshoofden. Uit de toe spraak bleek dat de heer Groot reeds op vijftienjarige leeftijd als leerling-tim- merman bij het bedrijf in dienst is gekomen, om hier na diverse promoties uiteindelijk tot voorman te worden be noemd. Ongetwijfeld een mooie staat van dienst. „Waarom deze Philippica tegen mijn cliënt?” riep mr. Zieleman toornig uit toen hij het woord kreeg dat hij een half uur zou houden en op briljante wijze zou weten te hanteren. En dat op een wijze waarmee hij in de grijze oudheid van onze beschaving bepaald een glansrol zou hebben vervuld niet in de juridische schoonheid van de exac te casus (geval) der Romeinen, nee, ik zie hem als een meester der retoriek bij de Grieken, die de taal weeft rond het juridische probleem. Zelden hoorde ik deze taal, bombas tisch, bloemrijk overdadig, overleefd misschien, maar daarom niet minder boeiend zó klinken in de Haarlemse rechtzaal. Volzinnen volgden elkaar in

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7