Waar komen raadhuis, markt Vendette en bankgebouw? Kunstkring liet Peter en Adriaan Heemskerk in IJmond gaat straks met debuteren Veiwpngsnieuws ïïdë rêfe Bwrö IAIM74 Koop nu nog een NIEUWE TENT sporttiuls centrum Kom gauw en bespaar handen vol geld... 8 tekeningen „de boer op” y 1 §5 I voor Met het Nederlands Elftal naar de Wereldkampioen schappen Voetbal in Duitsland. IJMUIDER COURANT BEVERWIJKSE COURANT 9 8 FEBRUARI 1974 V R IJ D A G 8 CLOWNERIE IN,DE SCHOUW’ (Van een onzer verslaggevers) 1- Situatie 1 c Situatie 2 Situatie 3 Situatie 2b Situatie 2c Situatie 2d Situatie 1b Grote Houtstraat 51 - Haarlem Al Velsen-Noord Voor onze lezers organiseert uw krant in samenwerking met Reisbureau De Magneet en Reis- en Passagebureau Maduro reizen naar Duitsland.. Om de voorronden, en de eventuele volgende ronden te kunnen volgen worden één- en meerdaagse reizen per touringcar, trein en vliegtuig aangeboden. Alle informatie hierover wordt u graag gegeven door Reis- en Passagebureau Maduro in Den Haag en door Reisbureau De Magneet in Alkmaar of door de overige kantoren van dit reisbureau. Ook kunnen brochures worden afgehaald bij het kantoor van uw krant. Lange Nieuwstraat 427 Zeestraat 18 Onze voorraad van nu, gaat nog weg voor de prijzen van de afgelopen zomer. Wanneer die voorraad op is, betaalt u aanzienlijk meer. Wijk aan Zee VELSEN-NOORD Door don derdagavond Peter Faber en Adriaan Adriaanse in het cultureel centrum „De Schouw” aan de Bleyenhoevelaan te laten optreden als „Peter en Adriaan”, heeft de kunstkring „Voor Allen” Velsen- Noord opnieuw in haar artistiek verzorgingsgebied willen betrekken. En gelet op het feit dat deze namen voor de IJmond nog vrijwel als on bekend moeten worden beschouwd, is de opkomst van het publiek toch allerminst onbevredigend geweest. De grote zaal van dit centrum was in ieder geval zeer behoorlijk bezet. ml- Ml -< Situatie 1 Heemskerk Velsen-IJmuiden Beverwijk •!l J- J MM I (Van een onzer verslaggevers) KLOPPEND HART OP PAPIER w'X’” - van con- gehandhaafd. JAN VAN DAM 20 f ADVERTENTIE Kerkweg 45: 20 dansen u. Kerkweg 45: Agnesplantsoein kunnen blijven staan, de politie verschijnt in hét pand aan de Kerklaan en de Vendette tegenover het raadhuis, aan de overzijde van de vijver dus. Het Nielenplein wordt afgesloten met winkels. Extra kosten 940.000. Wat opvalt is, dat in het geval van de situaties 2d en 3 direct met de uitvoe- Vrijdag 8 februari Openbare bibliotheek. Wijkerstraatweg 19-21.30 u. Zaterdag 9 februari Openbare bibliotheek, Wijkerstraatweg 10-12.30 uur. OOK AL, omdat Peter en Adriaan in dit genre over een grote veelzijdigheid beschikken, waarbij de pantomime even virtuoos wordt beoefend als de clowne rie. Er viel dus donderdag heel wat af te lachen. Het succes was dus groot voor deze komische en sympathieke knapen, die zich zelfs verwaardigden alle toe schouwers persoonlijk de hand te komen drukken. OUDE PRIJS Sporthal „Zeewijk”, 8.30 tot 12 uur: instuif; 12 tot 16 uur: BC „Velsen” (jeugd); 16.15 tot 22.30: basketbalcompe- titie. EN DEZE waren talrijk, zoals de zotte geleerde met zijn Donald Duck-stem- metje, hun parodie op een oefening van de luchtbescherming, de stuntelende goochelaar en het poppenspel met was handjes. Hierin konden vele originele vondsten worden opgemerkt, zodat enke le minder gelukkige en zelfs flauwe tafereeltjes gemakkelijk voor vergeving in aanmerking kwamen. HEEMSKERK Meer voor de grap dan in.ernst plakte het gemeen tebestuur rode stippen op een teke ning van Heemskerk om aan te geven waar elders mogelijk een raadhuis gebouwd zou kunnen worden. Buiten de kom is er ruimte voor het raad- Ook weer dezelfde grondgedachten voor het raadhuis, de Vendette, de bank en het hotel-restaurant, maar de markt wordt verschoven naar een plein, waar nu nog het jongerencentrum Donkey Shot en de aftandse huishoudschool De- bora Baeke staan. De depandance van de afdeling bevolking in de Kerklaan gaat, eveneens tegen de grond en maakt plaats voor het nieuwe politiebureau. De banken zijn gecentraliseerd in het ge bouw aan de VanCoevenhovenstraat en de Vendette verschijnt aan het Nielen plein. De bejaardenhuisjeis zullen in dit geval gespaard kunnen worden. ring van de plannen kan worden begon nen. Na goedkeuring van het plan door de raad en GS kan met de sloop van de huizen worden begonnen of in het uiter ste geval de onteigeningsprocedure wor den ingezet. Wethouder Roozen noemde van 2d tevens een voordeel, dat de situering van de gebouwen aansluit op het gebied, dat momenteel door de ziekenhuisgebouwen in beslag wordt genomen. Als het zie kenhuis nieuwbouw gaat plegen en dit terrein vrij komt,” kan je er alles mee doen”, aldus de wethouder. Een ander aardig trekje is de situering van de gebouwen op tekening la: zeer veel groen-, waterpartijen en kortom, een aantrekkelijk geheel, dat zeker niet zal misstaan. Volgens wethouder Roozen zal men nu een „proeve” van het toekomstige hart van Heemskerk van de tekentafels is gerold, met vrees in het hart naar de huizen kijken die moeten worden ge sloopt om één van de plannen door te laten gaan. „De bewoners kunnen er zeker van zijn, dat wij alles op alles zetten om hen een huis terug te geven of te laten bouwen in of aan de rand van het centrum. Dit geldt voor particuliere- en gemeentewoningen”. huis op de hoek Gerrit van Assen- delftstraat-Jan van Kuik'weg, waar nu de Antoniushoeve staat; in de groenstrook tegenover de Joh. Post- straat en de Karshoffstraat; in het gebied Waterakkers, achter de Jan Ligthartstraat en op de plaats waar nu het ziekenhuis aan de Bachstraat is gevestigd. Vrijdag 8 februari Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 19-21 u. Zaterdag 9 februari Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: Volwassenen en jeugd 10-12.30 uur. Het huidige raadhuis en het bankge bouw zijn opgenomen in een gebouw, dat samen met de twee bestaande pan den het nieuwe raadhuis vormt, dus gelegen aan het Burg. Nielenplein. De markt blijft op de Maerelaan, Donkey Shot en de Huishoudschool behoeven niet te worden gesloopt, aan het Agnes- plantsoen kunnen minder huisjes wor den gesloopt dan in de eerste situatie tekening en de Vendette verschijnt aan de Zaalberglaan, waar nu de houten noodlokalen van de gemeentelijke dien sten staan. Het politiebureau blijft aan de Kerklaan. Extra kosten 240.000. Het nieuwe raadhuis komt op de plaats, waar momenteel de houten nood gebouwen van gemeentelijke diensten staan, dus aan de Zaalberglaan. De Poe- lenburglaan wordt afgesloten. Acht hui zen aan de Zaalberglaan en de Poelen- burglaan moeten worden gesloopt. Het raadhuis wordt geheel omgeven door groen, een vijver aan de zijde van de Gerrit van Assendelftstraat en de be staande vijver aan de Zaalberglaan. Het oude raadhuis blijft staan. In de hoek waar nu o.a. snackbar De Ezel staat verschijnt een hotel-restau rant. Het Nielenplein wordt afgerond met een uitbreiding van het gebouw van de Raiffeisenbank (zoals bekend fuseren de Raiffeisenbank en de Boerenleen bank). Tussen 1 en 10 april besluiten de besturen van beide banken waar men zich gaat vestigen, of in het bankgebouw aan het Nielenplein, dat dan uitgebreid dient te worden of in het bankgebouw aan de Van Coevenhovenstaat, dat dan eveneens groter zal gaan worden). De Vendette is in dit plan aan het Nielensplein geplaatst. t)e bejaarden huisjes aan het Agnesplantsoen, 8 stuks, worden gesloopt om ruimte te maken voor de auto’s, want geparkeerd dient er in het centrum natuurlijk wel. De markt is in deze variant-tekening in de Maerelaan gehandhaafd. De extra kosten zullen ongeveer 840.000 bedra gen. PETER EN ADRIAAN lieten hun pro gramma aankondigen als een „klownes- ke allegorie van gein, ongein, sketches, zang en pantomime” en na de verrich tingen van beide knapen té hebben ga degeslagen kan de juistheid van een dergelijke omschrijving alleen maar worden onderkend. In dit komische pro gramma is de grootste plaats voor het burleske en de kolder ingeruimd en zowel Peter als Adriaan demonstreerden hiermeer een grote vaardigheid. Het sympathieke van hun optreden bestaat onder meer hieruit dat de een de ander niet tracht te overtroeven. Kennelijk gunnen wij elkaar beurtelings een suc cesje, zodat de beste nummers eerlijk zijn verdeeld. Wethouder H. J. M. Roozen en een groep ambtenaren gaan binnenkort met de tekeningen „de boer op” om de be volking van Heemskerk te vragen hoe men over de situering van het raadhuis, het politiebureau, de Vendette en de markt denkt. Voor de Laurentiuskerk het nieuwe raadhuis (Donkey Shot en de huishoud school slopen). Het Nielenplein afsluiten met winkels, de politie naar het nieuwe pand aan de Kerklaan, de bejaarden huisjes amoveren, confectiefabriek Arfa aankopen en op de aldus ontstane vrije ruimte de markt situeren. De banken gaan naar de Van Coevenhovenstraat. de Vendette bouwt aan de Zaalberglaan (waar nu de houten npodgebov.wen staan) en op de hoek waar nu de snackbar De Ezel staat komt een hotel- restaurant. De extra kosten bedragen in dit geval 1,4 miljoen. Eén verandering ten opzichte van 2b: de markt wordt verplaatst naar de Ruysdaelstraat, op de aan te leggen brink dus. Extra kosten 300.000. In deze variant gaat men van hetzelf de principe uit. Alleen de markt gaat van de Maerelaan af en vestigt zich opnieuw in de Kerkweg en gaat via de Ruysdaelstraat naar de vijverpartij in. deze straat. De vijver, gelegen tussen de Care] Manderstraat en de Jan Ligthart straat wordt gedempt. Er voor in de Plaats komt een „aangeklede”, dus een in het groen gestoken brink oftewel markplein. De extra kosten bedragen f 2 miljoen (o.a. het aanleggen van de brink voor f 419.000). Het raadhuis is nu op de driehoek Zaalberglaan-Maarten van Heemskerk gesitueerd. Twee particuliere huizen en 10 huizen van de gemeente aan de Poelenburglaan gaan dan tegen de grond. Alle bejaardenhuisjes aan het «B» ÜS HEEMSKERK Er staat dit jaar in Heemskerk heel wat op sta pel, waardoor het aangezicht van het centrum zich drastisch in gun stige zin zou kunnen ontwikkelen. Het gemeentebestuur beschikt mo menteel over een achttal situatie tekeningen voor een nieuw te bou wen raadhuis en politiebureau in het hartje van Heemskerk. Sterk hiermee verweven is de aangekon- digde komst van een Vendette, warenhuis van het V. en D.-concern en een eventuele verplaatsing van de wekelijkse markt, thans nog aan de Maerelaan. „Belangrijk in dit verband is de plaats voor de wekelijkse markt. Moet die aan de Maerelaan blijven, leggen we achter het huidige raadhuis een nieuw markt plein aan of moeten we de markt ver plaatsen naar de Ruysdaelstraat, waar dan de vijver gedempt wordt en er een soort groene brink voor in de plaats komt. Die markt is zo belangrijk voor ons, omdat het aid plaats kan dienen voor de kermis, circusvoorstellingen en parkeerruimte voor het in Heemskerk winkelend publiek,” zo zei wethouder Roozen tijdens een persconferentie tij dens welke de acht situatie-tekeniingen van het toekomstige hart van de ge meente werden gepresenteerd. Het gemeentebestuur is er alles aan gelegen iedereen zoveel mogelijk bij die toekomst te betrekken. In dat licht moet men ook de voorlichtingsbijeenkomst van wethouder Roozen en de groep ambtenaren zien. Zo ook de tentoonstel ling van 8 tot en met 18 maart, waarop de tekeningen kunnen worden bekeken. Of die expositie in het tentoonstellings gebouw aan de Constantijn Huygens- straat plaats vindt, wist men nog niet mee te delen. Om een zo duidelijk mogelijk beeld te krijgen van de situatietekeningen volgt hieronder een kort overzicht van het geen volgens de tekening tot stand moet komen, afgebroken wordt en wat de extra kosten zijn. Het hele komplan van Heemskerk kost totaal ongeveer 8,5 miljoen gulden, die niet voor 100 procent cent uit de gemeentelijke kassa dienen te komen, want het rijk komt met een vergoeding van 80 procent over de brug. ,.We hebben al 5 miljoen terug gekregen, zodat er 2,8 miljoen te besteden zijn”, aldus wethouder Roozen. De extra kos ten van ieder plan bloeien voort uit bijvoorbeeld aankoop en sloop van par ticuliere- en gemeentewoningen. Vrijdag 8 februari Progress-sociëteit, Const. Huijgens- straat. 20.45 u. Ezelinnenbal van de Pro- peppers. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Ge opend vanaf 20 uur. Openbare bilbliotheek. volwassenen 19-21 u. Zaterdag 9 februari Lichtboei, Maasstraat. 14 u. jeugdfilm. Evelaer, Oudendijk. 14 u. jeugdfilm. Progress-sociëteit, Const. Huijgens- straat. Geopend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Geo pend vanaf 20 u. Dam, Ruijsdaelstraat. met duo Will Butter. Openbare bibliotheek. volwassenen 10-12.30 u. De banken kopen het pand fectiefabriek Arfa aan de Maerelaan 5 en trekken daar in. De overige situaties blijven gehandhaafd. Extra kosten 540.000. VRIJDAG 8 FEBRUARI Centrale Bibliotheek, Plein 1945, IJ- muiden, 1921.30 uur; filiaal Wüstelaan 89, Santpoort-Noord, 1921.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 177, Velsen-Noord 19 20.30. Christelijk Mannenkoor, 20 uur repeti tie in Cultureel Centrum. Sporthal „Zeewijk”, 19 tot 22.30 uur: mikra korfbalcompetitie. PEN-Jeugdcentrum, Kaneelstraat uur: film en disco. ZATERDAG 9 FEBRUARI Velserbad, Briniostraat, 6.008.00 uur. 14.00—15.15, 15.30—16.45 en 19.45 uur: gemengd zwemmen. Openbare Bibliotheek Velsen, De Cen trale bibliotheek, centrale jeugd- en tie- nerbibliotheek, de filialen Santpoort- Noord, Velsen-Noord en Zeewijk zijn geopend van 10 uur tot 12.30 uur. Wereldwinkel, IJmuider Marktplein 12 tot 17 uur. Vrijdag 8 februari Easy. Populierenlaan. Geopend voor hulpverlening van 19-20 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44 en Amstelstraat 44; volwassenen en jeugd 19-21 u.; Kingford Smithstraat 110a: jeugd 19-21 uur. Zaterdag 9 februari Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 10 uur: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Easy, Populierenlaan. Geopend voor hulpverlening -van 11-14 en 19-20 uur. Animal Farm, Willem Alexander- plantsoen. Geopend op zaterdag en zon dag van 10.30-17.30 uur. Sociëteit Alph*. Moensplein. Geopend vanaf 20 uur. Openbare bilbiotheek. Kerkstraat 44 en Amstelstraat 44: 10-12.30 uur. o f) ':>ïi

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9