FEDOR DEN HERTOG EINDELIJK BEROEPSRENNER VAN GEMERT: TOCH PRETTIG VERRAST Ed Verhoeven: „Natuurlijk hebben wij veel te leren SPORÏMB POST WERKT INSPIREREND geen tijd voor w.k. GIRO OF TOUR OP PROGRAM Van Zanten: Blokkeer won Eerste winst van Portisch Raceseizoen begint op 15 april R 99 VOORBEREIDING INTERNATIONALE IN TE KORTE TUD 99 l Kort geding gewonnen Harrie Pools kreeg gelijk ZATERDAG 9 FEBRUARI 1974 15 Overwegingen Falen Accommodatie Ik heb nu een doel, dat ontbrak bij de amateurs (Van onze sportredactie) PETER HEERKENS te Ed Verhoeven: „Krijg ik mijn zin dan gaan er nog heel wat heilige huisjes omver”. (Van onze sportredactie) PIETER MUL ADVERTENTIE 0 oor de betere vakanties: zonnelouFFa 3* Bijvoorbeeld, dat ik bij de amateurs uitgekeken was. Ik heb altijd gezegd: nu bevalt het me nog goed bij de amateurs, zo gauw dat over is kies ik. Dat moment Hanni Wetzel behaalde in Sankt Mo ritz het wereldkampioenschap slalom. Verhoeven is in dat hoofdbestuur se cretaris. Hij betreurt de te late aanpak Nico de Vries: ik heb hem op de toekomst gewezen bel (020) 2401 61 voor 't programma of kom langs: huidenstraat 28 amsterdam-centrum t- le ie se Jg jh )e ld JP ie m ds er e- nt »P id et et li- ior 'er en. de te- da op on ;ar rio te ift. hij o- ns ig- Ss- er, us, :n: ld. Ier >1- m s- le n. ie et n- m, ad L an !C- lZ. is n- hebben aangepakt. Maar wat konden we anders? Pas begin oktober had de bond een nieuw hoofdbestuur-, vandaar dat wij als organisatiecommissie niet eerder dan 21 november onze eerste vergade ring hadden.” LONDEN (ANP) Arie van Gemert gaat definitief naar het wereldkampi oenschap voetbal als scheidsrechter. De scheidsrechterscommissie van de FIFA plaatste hem tijdens zijn vergadering van vrijdag te Londen op de lijst van 30, die de wedstrijden in West-Duitsland zullen leiden. Om van het toernooi een nog sterke? bezette aangelegenheid te maken denkt Verhoeven aan verplaatsing van de In ternationale naar begin maart. Dan im mers zijn alle sterspelers al in Europa voor All England dat altijd later die maand wordt verspeeld. Nederland zou bijvoorbeeld met België de toernooida- tum kunnen ruilen. Daar moet uiteraard met de Zuiderburen over gesproken worden. En zo heeft de Leidse secretaris nog wel meer wensen. „Voordat die gerealiseerd zijn moeten er in de bond echter nog heel wat heilige huisjes om ver.” RIJSWIJK (ANP) Starlift-Blokkeer heeft vrijdagavond in de Marimbahal te Rijswijk de wedstrijden in de halve- finalegroep in het Europacuptoernooi voor landskampioenen volleybal ingezet met een verrassende zege op de Hon gaarse vertegenwoordiger Ujpest Dosza. De Rijswijkse formatie, die zijn beste vorm sinds jaren bereikte, overklaste de Hongaren na een nogal willoos verloren eerste set (9-15) in de twee volgende reeksen met gevarieerd en doortastend spel, goed voor de cijfers 15-8 en 15-9. Hoewel de vierde set uit gewonnen posi tie (10-4) nog verloren ging, was de start in de vijfde met 7-0 dermate overdon derend, dat de orthodox spelende Hon garen het hoofd lieten hangen en met 15-12 werden gevonnist. De opvallende werkzin, zoals de door hem aangeworven renners die bij hun eerste optreden (in Breda, waar een heuse dubbeldekker het stel aanvoerde) zo nadrukkelijk uitspraken, kreeg Post erin met een unaniem uitbundig gepre zen voorbereiding. De perfectie, waar hij als renner mee opviel en die hij na zijn carrière etaleerde als vernieuwer van de Rotterdamse Zesdaagse, blijkt nu ook bij zijn debuut als ploegleider indruk te maken. Daarnaast, en ook dat valt op, speelt Volleybalploeg Raak begon slecht in de halve finalegroep om de Europa-cup voor bekerwinnaars. Het verloor in Po len met 0-3 van .Akademik Sofia. Tijdens het internationaal concours hippique in Bremen won Gerd Wiltfang met Abadir III het puissance springcon cours. De combinatie bedwong als enige de muur van 2.10 hoogte. PALMA DE MALLORCA (UPI).— De Hongaar Lajos Portisch heeft in Palma de Mallorca de tiende partij in de twee kamp voor het kandidatentoernooi tegen de Rus Tigran Petrosjan gewonnen. De oud-wereldkampioen gaf na 33 zetten op. Het was de eerste zege van Portisch in deze tweekamp. Petrosjan had reeds twee overwinningen behaald. Karoly Au- Gonzales ,,Dat is inderdaad de enige reden.” benadrukt Van Zanten. „Er kan name lijk in de organisatie van het begelei dingsteam niet in worden voorzien, dat ik tijdens de wereldkampioenschappen af en toe een dag vrij heb om mijn zaken te regelen. En dan is het tegen over mijn jonge zaak, die nu lekker draait, niet verantwoord die functie op te nemen. Michels heeft er natuurlijk wel een probleem bijgekregen. Hij moet alsnog een geschikte man voor die functie zoe ken. Gelukkig komt dat niet op een dag aan, omdat zijn assistent pas in West- Duitsland behoeft op te treden.” Jack van Zanten blijft wel lid van het speciale WK-bestuur waarin hij als al gemeen medewerker is opgenomen. „Ge lukkig zal ik dan ook wel de meeste wedstrijden van Nederland kunnen zien. Net als de meeste andere leden van het bestuur zal ik regelmatig op en neer gaan reizen.” Met zijn onder camera-registratie ge dane overgang naar de beroepsrenners, bezorgde Fedor den Hertog (over 2 maanden 28 jaar) de wielersport de sensatie waar al lang naar werd uitge keken. De kans dat de zo spectaculair succesvol fietsende Den Hertog (in totaal 152 eerste plaatsen bij de amateurs waaronder 13 overwinningen in etappe- ZANDVOORT (ANP). Het Neder landse autorensportseizoen op Zandvoort begint 15 april (tweede paasdag) met de internationale paasraces. De grote prijs van Nederland voor formule I-coureurs, tellend voor het wereldkampioenschap, staat voor 23 juni op het programma. De organisatoren hebben de FIA evenwel gevraagd om toestemming de wedstrijd eventueel op 22 juni te houden als dat gunstiger mocht zijn in verband met de rechtstreekse televisieuitzending van de voetbalwedstrijd NederlandBulgarije voor het wereldkampioenschap voetbal. Het wedstrijdprogramma voor het ko mende seizoen ziet er als volgt uit: 15 april: internationale Paasraces; 30 april: races op Koninginnedag; 19 mei: natio nale races; 3 juni: internationale Pink- sterraces; 23 juni: grote prijs van Ne derland: 21 juli: grote prijs van Zand voort; 11 augustus: Zandvoort Trophy; 15 september: Trophy of the Dunes; 6 oktober: Finaleraces. DORDRECHT. Met de grilligheid die zijn optreden al jarenlang kenmerkt en waar hij qua persoonlijkheid een aparte plaats in de wielerwereld aan dankt, heeft Fedor den Hertog vrijdag zijn meest verrassende stunt uitgehaald: hij werd beroepsrenner. Geheel naar traditie ook, stopte hij een zin van een gangbaar Nederlands lied in zijn com mentaar. De keuze viel op: „Ik doe wat ik doe”. En ook een begeleidende joke ontbrak volgens gewoonte niet. In de afgelopen dagen verstuurde Fedor den Hertog naar relaties ansichten met de tekst: „De geheimzinnige kaartenschrij- ver slaat weer toe, kijk vrijdagavond naar de televisie.” BREDA Peter Post mag dan op papier geen wielerploeg hebben waar mee de internationale fietswereld wordt opgeschrikt („Ik werk naar een sterke opbouw voor 1976, dan wil ik de absoluut beste ploeg hebben”), het is in elk geval een groep met zoals dat in vakjargon nog steeds met een verkeerd woord heet moraal. En moraal, zo heeft een wijs wielrenner ooit eens gezegd, is alles. „Daarom”, zo overzag Post vrijdag bij de officiële introductie van zijn Engels- Nederlandse Raleigh-ploeg (12 renners) de toekomst, „heb ik er veel vertrouwen in.” De volgt Boskovic Vital (Bra), Delgado John r_ Gerhard en Hans Palotai relio (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Het dagblad De Tijd heeft zich schuldig gemaakt aan nodeloos grievende kritiek waardoor de sportiviteit van pikeur Harrie Pools uit Beverwijk in twijfel wordt getrokken. Tot die conclusie kwam de Amster damse rechtbankpresident mr. Borger- hoff-Mulder in zijn uitspraak in het door de pikeur aangespannen kort ge ding. In de sportbijlage van De Tijd werd op 31 december gesuggereerd dat Pools tijdens de draverijen in Hilversum zijn paard For Ever opzettelijk had ingehouden. Door dit „trekken” zou For Ever niet op de eerste plaats zijn geëin digd. Een beroep op het belang van het signaleren van vermeende wantoestanten in de drafsport werd door de president verworpen. Hij achtte de juistheid van het bericht niet aangetoond, vooral ge zien de verklaring van het draverijcomi- té dat van enige onregelmatigheid niets was gebleken. De Tijd dient zich op straffe van een dwangsom van tien mil le te onthouden van berichtgeving die de sportieve integriteit van Pools ten on rechte in twijfel trekt. Het vonnis moet uiterlijk op 18 februari in de sportbijla ge van De Tijd worden af gedrukt in dezelfde opmaak als het gewraakte arti kel. Sjeng Verstappen bereikte in een bokspartij tegen de Westduitse half- zwaargewicht Magyar een onbeslist. Dat gebeurde in Frankfort waar de Antilli aan Fighting Nell van oud Europees kampioen Stengel verloor. Met die blik op de toekomst trof Nico de Vries het in zoverre goed dat Fedor den Hertog in stilte een verloving met de Valkenburgse Lilianne Notte voorbe reidde. „Tja”, geeft Den Hertog aarze lend toe, „dat heeft er wel mee maken. Maar er zijn meer factoren. Fedor den Hertog: allerlei kleine factoren voor deze beslissing koersen, met de kleine tour als hoogte punt) ooit een profcontract zou tekenen, leek immers tot het absolute nulpunt gedaald. Den Hertog fijntjes: „Weet je wat ik zo mooi vind? Eerst zeurde iedereen: waarom blijf jij in ’s hemelsnaam ama teur en nu vragen ze: waarom word je prof.” Die beslissing uitmondend in het tekenen van een 2-jarig contract (met optie voor 2 seizoenen) bij zijn huidige sponsor Frisol blijkt voor een belang rijk deel geforceerd door werkgever Ni co de Vries. Ofschoon die, net als zijn ploegleider Piet Liebregts, altijd gewei gerd heeft om Fedor den Hertog aan te zetten tot de profstatus („wij respecteren zijn persoonlijke mening dat het beter is dat hij amateur blijft”) kon hij het tenslotte niet laten. De Vries: „Uit be paalde opmerkingen vorig jaar in Olym- pia’s ronde, merkte ik dat hij ergens in zijn gedachten heus wel ruimte liet voor een overstap naar de profs. Daar ben ik in december met hem over begonnen. Niet uit eigen zakelijk belang, want ik koester heus niet de illusie dat ik met Den Hertog als prof plotseling meer ga verkopen. Neen. Ik vond gewoon dat-ie een hoop geld liet liggen. Een vent met jouw kwaliteiten, heb ik tegen hem gezegd, kan makkelijk twee ton per jaar verdienen. Bovendien wees ik erop dat het voor mij tegenover ander personeel niet te verkopen was dat ik hem na zijn carrière in dienst hield als onderhouds werker in ons bedrijf. Nu gaat dat in combinatie met wielrennen goed maar Den Hertog is geen man die na zijn loopbaan gelukkig is met schroeven draaiers vasthouden Verhoeven: „Daarnaast moeten we ook de hand in eigen boezem steken want in propagandistisch opzicht hebben wij ge faald. Er is veel te weinig aan gedaan en sommige dingen die wel ter hand werden genomen gebeurden uiterst be labberd.” Een aardlig idee van de organisatie het spelen van een interland tegen Oost-Duitsland, die gisteravond zou zijn gehouden ging de mist in omdat de spelers het land niet uit mogen. (Overi gens is het natuurlijk de vraag of de Nederlandse topspelers die voor zo’n du el in aanmerking komen, erg gelukkig met dat tijdstip zouden zijn. Van hen worden immers prestaties op hi toer nooi zelf verwacht - red.). Ed Verhoeven: „Het is de eerste keer dat de bond de organisatie zelf in han den heeft en uiteraard hebben we een hoop te leren. Maar daarom hebben wij in die commissie ook Alex Fontijn opge nomen. Hij is coördinator en als blijven de man in de komende jaren kan hij alle ervaringen bundelen. Het is zijn taak om, zeg maar na afloop van het toernooi, te beginnen met de Internatio nale van volgend jaar.” Piet Liebregts: ik wil een grote ron de gaan doen Verhoeven (lang en stevig postuur, drs. medicijnen, 24 jaar) erkent zonder omwegen dat de manier waarop in 1973 het „oude” comité met onder meer Ver hoef en Ter Metz aan de kant werd geschoven zeer grof is geweest. Zonder rancune geeft hij één duidelijk argu ment voor de verhuizing naar Bever wijk. „De accommodatie is voor spelers en publiek stukken beter.” Dat publiek er is ruimte voor 2500 toeschouwers liet het gisteren nog afweten. Niet zo verwonderlijk want het ging toen uitsluitend om kwalificatie voor het hoofdtoernooi (Piet en Paul Ridder. Guus van der Vlugt en Guus de Vogel plaatsten zich in het herenenkel) die bovendien in de middaguren werd afgewerkt. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Jack van Zanten gaat niet als assistent van Michels met het Nederlands elftal mee naar de we reldtitelstrijd in West-Duitsland. De oud-chef d’equipe van Oranje heeft na een langdurig gesprek met supervisor Rinus Michels en projectleider mr. Jac ques Hogewoning besloten zich niet be schikbaar te stellen voor de functie van assistent van de supervisor. „Om zakelij ke redenen”, vermeldt het communiqué dat door de KNVB werd verstrekt. brak nu aan. De grote prikkel ging ontbreken omdat ik alles heb meege maakt wat mee te maken viel. Ook dat hele KNWU-gedoe rond 'het sponsorsreg- lement heeft een rol gespeeld in mijn beslissing, plus het feit dat mijn broer Nidi beroepsrenner werd wat mij intri geerde. Een hoop kleine factoren leidden dus tot deze beslissing. Voor mezelf komt het erop neer dat ik door die verloving en het onbekende bij de profs, weer een doel heb.” Hij bleef daarvoor bij Frisol dat geen zakelijke voorwaarden bekend wilde maken, maar wel liet doorschemeren dat de stunt met Den Hertog aardig wat geld kostte. Directeur De Vries: „Laat ik zeggen dat zijn eisen niet mis waren. Hij bleek zakelijker dan ik vermoedde.” Met de entree van Fedor den Hertog, zal ook het oorspronkelijk lichte pro gramma van Frisol worden verzwaard. Ploegbaas Piet Liebregts legde zelfs al contacten („in principe zijn we ak koord”) met de organisatie van de Giro. „Of anders”, sprak hij overmoedig, „de Tour de France. Met Den Hertog kun je overal wat maken”. Den Hertog zelf: „Ik wil het eerst eens even aanzien. Dat kan met deze ploeg, die me daarom trekt. Het is allemaal wat bescheiden van opzet en dat heb ik liever dan dat ik in een grote ploeg meteen voor de leeuwen gegooid zou zijn.” Zijn eerste grote koers rijdt Fedor den Hertog op 2 maart met de Omloop van het Volk, waar het dan eindelijk komt tot de grote confrontatie met de prof- top. des te meer omdat bij een vroegere start zo goed als zeker een sterke Indonesi sche afvaardiging deze Internationale nog meer kwaliteit zou hebben ver schaft. Aan tegenvallers geen gebrek want op het laatste moment gaf de Japanse badmintonbond geen toestem ming aan de nummers vier tot en met zes van de herenranglijst naar Bever wijk af te reizen. (Van onze sportredactie) BEVERWIJK, Zeer tegen de zin van Ed Verhoeven, voorzitter van het organisaticomité van de 28e editie van de Internationale Badmintonkampioen schappen, is de aanloop naar dit evene ment niet direct soepeltjes verlopen. „Om te beginnen ben ik me er duidelijk van bewust dat we de zaak te laat Post nog steeds de leidersrol met een overtuiging die inspireert. René Pijnen bijvoorbeeld, door zijn winteractiviteiten nooit erg gemoti veerd in het zomerseizoen, stelt onom wonden dat hij voor het eerst in zijn zesjarige beroepsloopbaan de echte zin heeft om er dit seizoen op de weg iets van te maken. Peter Post heeft hem die noodzaak stevig ingepeperd, tot op de voorstellingsbijeenkomst toe. „Pijnen”, sprak de ploegleider voor een zaal geno digden over zijn kopman, „moet einde lijk eens doorbreken als wegrenner. Hij heeft de klasse, maar dat is er nooit uitgekomen.” Pijnen, later in een stil hoekje dee moedig: „Daar heeft Post gelijk in. Ik ben op een enkele uitzondering na zelden tot het uiterste gegaan in wegkoersen, om dat mijn kostje in de zesdaagse al ge kocht was. Ih heb mijn hoofdinkomsten uit het winterwerk, en dan valt het niet mee om in een zware wegwedstrijd jezelf tot afzien te dwingen. Je neemt het al gauw wat makkelijker op. Ik miste bovendien het echte begrip van een ploegleider. In die drie jaar dat ik bij BIC zat, heb ik steeds met Maurice de Muer moeten bekvechten om ’s win ters voluit op de piste te mogen rijden. Hij liet het toe, onder voorwaarde dat mijn zomerwerk er niet onder zou lij den, maar dat was natuurlijk onmoge lijk. Zodoende ontstonden er steeds spanningen en wrijvingen.” „Maar Post voelde me aan. Die heeft zelf altijd een soortgelijk programma afgewerkt, zodat hij me nu een aange past schema gaf. Hij vindt het ook goed, waar De Muer op tegen was, dat ik me toeleg op het wereldkampioenschap ach tervolging. Hij gaat helemaal uit van het type renner dat ik ben en dat is voor mij een unieke ervaring. Ik geloof dat Post met mij meer kan bereiken dan welke ploegleider ook.” De zaken liggen voor René Pijnen bovendien ook wezenlijk anders, omdat hij altijd als knecht heeft gefungeerd (de laatste jaren van Luis Ocana) en nu is uitgeroepen tot kopman. Pijnen: „Daardoor stijgen mijn kansen om iets groots te presteren natuurlijk ook. In de Ronde van Spanje in 1972 won ik voor BIC drie etappes en ik had tien dagen de leiderstrui. Maar ik bleef uiteindelijk het knechtje. Nu mag ik helemaal mijn eigen gang gaan. Dat geeft een geweldig gevoel.” Arie van Gemert: het was te verwachten Archundia (Mex). Arie van Gemert Edison Perez Nunez (Per), Nicolae Davidson (Sch), Joes- Soepplah Rudl (Tur) Kasa- Clive van dertig ziet er als Pestarino (Arg), Tony Erich Linnemayr (Oos), (Bel), Armando Marques Wlnsemann (Can), Omar Moestafa Kemal (Egy), 1 Glöckner (Odl), Kurt Tschenscher Joachim Weyland (Wdl), (Hon), Jafar Namdar (Irn) Angonese (Ita), Alfonso C (Mex) Arie van i (Ned) Edison Perez Nunez (Per), 1 Rainea (Roe), Bob Davidson (Sch), soe n’Diaye (Sen) Govindasami St (Sin), Pablo Sanchez Ibanez (Spa) Scheurer (Zwi), Dogan Babacan Ramon Barreto Ruiz (Uru). Pavel kow (Rus), Vicente Lobregat (Ven), Thomas (Wai) „Die benoeming blijft een prettige verrassing”, reageerde1 Arie Van Gemert, „al lag het min of meer in de lijn der verwachtingen. Na de wedstrijden in Seoel en Hongkong tussen Australië en Zuid-Korea was ik er bijna zeker van dat ik zou worden aangewezen. De waarnemer uit Thailand, die bij die twee wedstrijden was, had mij verteld dat ik het geweldig had gedaan.” De rapportage over scheidsrechter Van Gemert in het buitenland levert hem vaak hogere cijfers op dan zijn presta ties in eigen land. Heeft hij daar een verklaring voor? „Ik dacht”, verklaarde Van Gemert, „dat ons land te klein is. De Nederlandse voetbalwereld kan wor den vergeleken met een dorpsgemeen schap waarbij iedereen iedereen kent. Mede daardöor staan de scheidsrechters te vaak en te veel in de belangstelling. De groep van top-arbiters, die wij hier hebben, komt bovendien geregeld bij dezelfde ploegen”. Arie van Gemert, die dit weekeinde niet zal fluiten, hij schreef af voor Vitesse Heerenveen omdat hij al een paar dagen met griep loopt, zal zich voor het wereldkampioenschap net zo voorbereiden als hij gedurende het sei zoen in Nederland doet. „Dat betekent conditie op peil houden door wekelijks drie keer te trainen. Voor zondag heb ik afgezegd omdat ik mij niet honderd procent fit voelde. Het zal mij nooit meer gebeuren, dat ik aan een wedstrijd begin, wanneer ik niet op en top in conditie ben”. complete lijst uit: Luis (Aus). Loraux Werner o (Col), Taylor (Eng), Rudi SchulenbUrg, w I -

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15