Nog achterstand van 20 percent W.A.-bestuur sluit OLIESITUATIE VEEL BETER deel Dennendal Minister rijdt zuil omver Vechten ®/0J Langste vlucht in ruimte ten einde /paarbank JEUGDLOON IS DIEFSTAL Mijnstaking niet afgelast Hugo Metsers f Hugo Metsers glorieert in de TV-serie. Een mens van goede wil. Hij heeft met veel toewijding aan de rol van Thys Glorieus ge werkt. Cees Straus liet hij weten, dat hij net als Thijs niet ge makkelijk kan vergeten. In dat gesprek met onze ende dingen over kunstredacteur zijn opvattingen vertelde hij boei- als acteur. SJOUWERMAN LAAT HEM LE GIR0 51360 cuc/t nedarland Het woord is aan... WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN ASTRONAUTEN IN GOEDE CONDITIE Puzzelhoofdprijs Felle brand in Bussum naar Velsen Ondanks oproep Heath Winkelcentrum verbrand in Sliedrecht Inconsequent HET WEER Later weer regen AGENDA pagina 4 Spaardeposito’s en spaarbiljetten aan toonder rente tot Wegrestaurant afgebrand E. H. C. O. b.v. BERENDSEN B.V. - Nz: j V LO ERBR V. d. Voorert’bakt 7& 1 Steun onze jaarlijkse geldinzameling f -. NA DRANKGEBRUIK Deze krant bestaat uit tweeëndertig pagina’s waarin opgenomen Erbij 2 3 9 4 9 11 11 13 Sport 14, 15 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Plaatselijk nieuws 4, 5, Kerkdiensten Kastje kijken Radio en televisie Strips Economie ZATERDAG 9 FEBRUARI 1974 64e jaargang nummer 82 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 Voor medische hulp waar ook ter wereld Memisa Rotterdam IJinuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E, Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. vanderMije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,30 p. mnd., f29,80 p. kwartaal (p. post f 34,-), p. jaar f 117,—(p. post f 134,-). Losse nummers 50 ct. (Van onze Haagse redactie) UW SPECIAALZAAK VOOR EXCLUSIEVE MODESTOFFEN Lange Nieuwstraat 471 IJMUIDEN Telefoon 1 84 71 per Verwachting van het KNMI tot zondagavond: övl Abel Herzberg: Wreedheid is besmettelijk. BUSSUM (ANP) Een grote brand heeft vannacht een fabriekspand in het centrum van Bussum in de as gelegd. In het gebouwencomplex, een voormalige fabriek van liften en stookinstallaties, was sinds kort een plasticbedrijf geves tigd. De felle wind veroorzaakte een ge weldige vonkenregen ZEVENAAR (ANP). Het wegrestau rant Albert’s Corner in Zevenaar is de afgelopen nacht door brand verwoest. De oorzaak is onbekend. de aarde, de zon, de komeet Kohoutek en vele hemelobjecten. Het zal waar schijnlijk jaren duren voordat de hele wetenschappelijke buit is geanalyseerd. (Zie verder pagina 3) Puin- en vuilafvoei container TELEFOON: 310561 - 323488 b.g.g tel 322031 Plaatwerkerij Spuiterij M.L. Tectyleerstation EDISONSTRAAT 4 Telef. 1 55 44 - IJmuiden SLIEDRECHT (ANP) Een groot deel van een nieuw winkelcentrum „De Mer- wede” in Sliedrecht is vanochtend door brand getroffen. In het grote pand was een tiental winkels gevestigd. De schade loopt in de miljoenen. Dit is de tweede grode brand in een week in Sliedrecht. DEN HAAG. Minister Lubbers van Economische Zaken is gisteravond door de Haage politie op het WiUem Witsen- plein aangehouden nadat hij even daar voor op het Kleine Loo een verkeerszuil omver had gereden. De bewindsman verklaarde tegenover de agenten dat hij van een receptie op een ambassade kwam, waar hij een paar glazen whisky had gedronken, zonder dat hij vooraf iets had gegeten. Op weg naar de minis terraad botste hij met zijn auto op de zuil. Hij is direct na de botsing doorge reden. Jeugdloon is diefstal. Het is een kreet van de werkende jongeren, die het niet pikken, dat bedrijven „over hun ruggen” winst maken. De KWJ is een organisatie, die bijzonder aktief is en nogal eens luidruchtig aan de weg timmert. Hans Rombouts had een gesprek met een aantal KWJ-ers en liet ook een NKV-bestuurder aan het woord over de werkende jongeren. Het W.A.-bestuur ziet zich daardoor genoodzaakt deze paviljoens op korte termijn te sluiten. Het gaat om de paviljoens de Witte Hul in Zeist, Van ’t Hoff en Lorentz in Den Dolder. Het bestuur meent dat op grond van de verklaring van staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid van 6 feburari de verantwoordelijkheid voor de herplaat sing van de betrokken pupillen nu bij hem moet berusten. Het bestuur heeft de staatssecretaris gisteravond van dit besluit op de hoogte gesteld. Voorts gaat het W.A.-bestuur een kort geding aanspannen tegen de zeven ont slagen stafleden om het aan hen opge legde verbod zich op terreinen en in de gebouwen van de W.A.-stichting te be vinden door een rechterlijke uitspraak „kracht bij te zetten”. Woordvoerder Jan Mulder van de ze ven ontslagen pro-Muller-stafleden beti telden het besluit als een „rampzalig unicum”. Wij blijven op Dennendal wer ken, ze zullen ons weg moeten sleuren”, verklaarde hij. De stafleden zijn ook niet van plan zich iets aan te trekken van de eventuele gerechtelijke uitspraak. ..Wij laten ons door niemand wegjagen”. De drie astronauten hadden bij hun terugkeer naar de aarde nog te kampen met een brandstoflek in hun stuurraket- ten, waardoor zij op een tweede stuur systeem moesten overschakelen bij de daling door de dampkring van de aarde. Zo is om 16.17 uur gistermiddag een einde gekomen aan de langdurigste ruimtevlucht tot dusver: ruim 84 dagen. De Apollo-capsule waarmee de astro nauten Carr, Gibson en Pogue op 16 november naar het ruimtestation Skylab vertrokken, landde in een vrij ruwe zee in de Stille Oceaan op ongeveer 4,5 kilometer van het bergingsschip, aldus meldt onze ruimtevaartmedewerker. Hoewel de astronauten in goede con ditie leken te verkeren, mag wel ver wacht worden dat ze zeker enige dagen nodig zullen hebben om weer te wennen aan de aardse zwaartekracht nadat ze bijna een kwartaal in gewichtloze toe stand hebben geleefd. De Skylab-bemanning heeft een enor me hoeveelheid wetenschappelijk mate riaal mee naar de aarde teruggenomen, waaronder meer dan 100.000 foto’s van Opklaringen, maar eerst ook hier en daar een bui. Morgen later op de dag weer veel bewolking met van het westen uit regen. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde wind uit west tot zuid west. Min. temperaturen onge veer 5 graden, maxima morgen circa 9 graden. UTRECHT. Het bestuur van de Willem Arntszstichting in Den Dolder heeft gisteravond besloten een deel van de zwakzinnigeninrichting Dennendal te sluiten. Het bestuur van de W.A.-stich ting heeft in een verklaring meegedeeld de situatie met betrekking tot de drie paviljoens waarvan de zwakzinnigenin richting Dennendal waar de zeven pro- Muïler-stafleden momenteel nog wer ken hoewel ze eigenlijk al door het bestuur zijn ontslagen van dien aard is dat het bestuur niet langer de eind verantwoordelijkheid voor de zorg van de aldaar verblijvende pupillen kan dra gen. HOUSTON (AP). De drie astronau ten van Skylab-3 leken in uitstekende lichamelijke conditie na hun nauwkeuri ge landing in de Stille Oceaan. Gerald Carr, William Pogue en Edward Gibson wuifden en lachten toen zij gisteravond aan boord van het oorlogsschip New Orleans stapten. Den Uyl verklaarde dat de situatie slechter is geweest dan het kabinet heeft willen toegeven. „We hebben de angstge voelens niet willen opjagen. Op een bepaald moment was het echter zo slecht, dat Chevron Nederland zelfs tot sluiting wilde overgaan.” Over een spoe dige opheffing van de olieboycot heeft Den Uyl geen hooggestemde verwachtin gen. Dat zou dan moeten gebeuren op een vergadering van de olieproducerende landen in Tripoli, die op 14 februari wordt gehouden. Volgens cijfers van het ministerie van Economische Zaken had ons land eind januari een voorraad van 3,8 miljoen ton ruwe olie. Drie weken geleden was die voorraad nog slechts 3,3 miljoen ton. Bij het begin van de boycot had ons land een voorraad van 4 miljoen ton. De voor Nederland bestemde aanvoer is in middels opgelopen tot 3,5 miljoen ton in de laatste drie weken. In de drie vooraf gaande weken bedroeg de aanvoer slechts 2,4 miljoen ton, terwijl in de eerste drie weken van de olieboycot 4,3 miljoen ton werd aangevoerd. Het kabinet heeft gisteren besloten een nota op te stellen over het energie beleid in de toekomst. Voor het opstellen van een discussiestuk, waarover de rege ring met het parlement wil praten, zal een aantal deskundigen worden aange trokken. Verder zal door minister Trip van Wetenschapsbeleid een onderzoek naar nieuwe energiebronnen worden op gezet in samenwerking met de universi- teiten en hogescholen. de administrateur van zijn organsia- tie er met de do cumenten van door gegaan. Theo Klein had een ge sprek met hem. Verder in Erbij van vandaag o.a. Sport beoefenen via TV-scherm, Han del in baby’s. Tips voor de vrjje tjjd, en natuurlijk de vaste rubrieken. De leider van de bergingsoperatie, Mei Richmond, begroet een lachende astro naut Edward Gibson, nadat deze het luik van de cabine heeft geopend. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Nederlandse oliesituatie is de laatste drie weken aanzienlijk verbeterd; zowel de aan voer als de voorraad zijn weer sterk opgelopen. Er bestaat echter nog steeds een achterstand van on geveer 20 percent vergeleken met vorig jaar. „We zijn daarmee wel uit de gevarenzone”, liet minister president Den Uyl gisteravond na afloop van het kabinetsberaad weten. Voor 10,- drinkt een ondervoed kind 1 maand lang melk 25,- wordt bij een melaatse de ziekte tot staan gebracht 50,- deelt u voedsel uit in een hongergebied 300,-schenkt u een huis apotheek 10.000,- bouwt u ergens een klein ziekenhuis Eendrachtsweg 49, Tel. 010-144 888 De politie, die door ooggetuigen was gewaarschuwd, hield de minister een paar kilometer verderop aan. Hij gaf onmiddellijk toe de aanrijding te hebben veroorzaakt. De politie nam minister Lubbers mee naar het bureau om hem te verhoren. De bewindsman stelde zelf voor de bloedproef te ondergaan. De uitslag ervan zou over enkele dagen bekend zijn. Na een verblijf van een paar uur op het bureau mocht de minis ter vertrekken. Voorlopig heeft de minister een pro- ces-verbaal gekregen voor het doorrij den na een aanrijding. Volgens de woordvoerder van de politie heeft drs. Lubbers geen „voorkeursbehandeling” gekregen. „Wij hebben hem verhoord zoals wij elke automobilist zouden behandelen die onder zijn omstandigheden was aange houden,” aldus de zegsman van de poli tie. (Van onze redacteur in Londen) LONDEN. De Britse mijnwerkers- staking gaat door, ondanks de oproep van de regering om de staking uit te stellen. Dit weekeinde wordt al niet meer gewerkt. Onvermijdelijk zal binnen zeer korte tijd op bepaalde uren van de dag de elektriciteitsvoorziening worden afgeslo ten. Wel mogen de tv-toestellen na half elf ’s avonds aanblijven om de politici de gelegenheid te geven zo uitvoerig mogelijk aan het woord te komen. Charles Nic. Du- memiët, onder ten, waarbij al- meer organisator lerlei soorten ac- van avonden Ja- tiviteiten cp dat gebied stevig met elkaar in aanra king komen, zit in moeilijkheden. Hij is een omstre den figuur. Zo is panse vechtspor- onder ten, waarbij organisator lerlei soorten cp Een van de hoofdprijzen in onze juzzelactie is deze week gevallen in Zeisen en wel bij mevr. C. Meij- joomVan der Bree, Thorbeckelaan 5. Zij ontvangt een complete Oost- hoek-enceclopedie ter waarde van 1100. Deze week steeg de opbrengst van de puzzelactie tot 3.423.550.44. Nog vijf puzzels en de grote klap gaat vallen. Dan zal notaris Birkhoff uit de kaarten van de 26 weken er zes trekken en dan zullen de bijzondere hoofdprijzen als rijpe appels van de prijzenboom komen. Het zijn er nogal wat: 50.000, 30.000, tweemaal 20.000, een auto plus caravan, een stacaravan, reizen, een keuken, film apparatuur enzovoort. Tenslotte vergeet bij uw inzending niet de 1 extra postzegels; anders is de oplossing ongeldig. De minister van Verkeer en Water staat Westerterp begint een beetje te lijken op een humeurige Sinterklaas, die surprises uitdeelt met een onaangename inhoud en dan met dreigende viinger aanspoort tot het trekken van blijde gezichten. De particuliere autorijder heeft van deze minister geen enkele goede verras sing te verwachten, zelfs niet wanneer hij zich in eerste instantie gewillig schikt in de ministeriële bestraffing en hoopt op een beloning van zijn boet vaardigheid. Want de minister jaagt niet alleen de kosten en moeiten van het autorijden zodanig op dat er geen lol meer aan is, hij jaagt ook nog onver vaard de tarieven van het openbaar ver voer omhoog zodat de overstap van auto op trein opnieuw wordt vergald. Wat is dit voor 'n tweeslachtig beleid? De treinta- rieven worden zogenaamd niet verder verhoogd dan tot de verrekening van de duurtestijging, maar ze gaan dan toch maar 12 percent omhoog en dat is nu juist de manier waarop de heersende “dlatie-soiraal in vicieuze cirkelgang wordt gehouden. Goedkopere treinreizen aiin de enige remedie tegen de auto- chaos en vóór popularisering en rende ment van het openbaar vervoer. Of vindt de minister dat Nederland maar moet gaan lopen? Zo ja, dan is hij in staat om het lopen te belasten zodat het weer even duur wordt als het rijden. Het is een vreemd beleid, dat kennelijk gespeend blijft van de durf tot aanvaar ding van consequenties. A

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1