GE BOREN ZONDER ROMMEL EN TWEE ANDERE HANDIGE VINDINGEN Sport via beeldscherm van tv BOTTE SCHAAR DIE SCHERP KNIPT BLOEIENDE KINDERHANDEL IN ITALIË MONT FORET: NIEUWE KAAS NEDERLANDSE NFORMATiE Welvaarts- speelgoed voor het hele gezin tips voor vrije tijd SiS z d Van f85.- tot f4300.- ZATERDAG Erbij 9 FEBRUARI 19 74 22 k' ei voor een meisje Cereedsschapstas Vraag naar jongens bi d< De Italiaanse politie heeft kort geleden ontdekt dat in Italië een bloeien de handel wordt gevoerd in baby’s, waarbij pasgeboren zuigelingen worden verkocht aan kinderloze echtparen voor een prijs van 4300 gulden of meer. Dit winstgevend „bedrijf” bloeit hoofdzakelijk in het arme, zui delijk deel van Italië, waar grote werkloosheid heerst, de lonen erg laag zijn en het aantal kinderen per familie vaak erg groot is. Mazen in de wet Tussenpersoon aan de broekriem 1 bi k’ Een van de spelers laat de bal ver- i ger ge- Beslist niet. van de bal kan worden omgebogen om de tegenstander te ontlopen. Vijf pro- grammeerkaarten, die in het hoofdappa raat moeten worden gestoken, maken het mogelijk allerlei spelen te beoefenen: tafeltennis, tennis, volleybal, ijshockey, voetbal, wedloop in het wereldruim, for- mule-l-autorenbaan, skiën, torpedo’s af vuren en het kleuterspel „Peter zegt. vai ik ath gril wa dir ste ge? des gel HET SPEL HEET Odyssee, volgend jaar zal ITT-Schaub Lorenz het op de Firato laten zien. Het werd in augustus al als primeur gelanceerd op de Funk- ausstellung in Berlijn. De apparatuur gaat geheel compleet, en inclusief BTW, 488 gulden kosten en kan op elk televi sietoestel (kleur, zwart-wit, oud of jong) worden aangesloten via de antenne-in- gang. Als de beide speelfiguurtjes (vierkantjes) hun positie, elk op zijn eigen speelhelft, hebben ingenomen, kan het spel begin nen- IS DE BAL AAN de linkerzijde van start gegaan, dan beweegt hij zich dus in de richting van de rechter speelhelft. slotte ook dat spelletje begint te vervelen, besluiten de heren tot besluit nog even een partijtje volleybal op de buis te brengen. Een minieme beweging van de wijsvinger op het wonderlijke doosje kan een ziedende smash glaszuiver in het uiterste hoekje van het achter veld doen neerkomen. Je hoeft er geen atleet voor te zijn. Slechts vingervlugheid is vereist. Volleybal? Geen fluit aan, voor wie dat elektronische wonder- apparaat weet te bedienen. Bij verschillende spelen is het noodzake lijk transparante beeldschermfoliën aan te brengen, waarop speelvelden en ba nen worden aangegeven. we, op: de Meteen nadat het kind is geboren wordt het als wettig zoon of dochter van de toekomstige ouders geregistreerd. niek in Rome raakte in moeilijkheden toen een 20-jarige, ongetrouwde moeder een aanklacht indiende tegen de vader, die volgens haar zeggen het kind had meegenomen en het had laten registre ren als het wettig kind van een ander echtpaar. Voor de kinderrechter in Mi laan werd kort geleden een zaak afge handeld rond een baby die in ruil voor een betrekking was weggegeven. Voor een pen-gat-verbinding is een speciaal setje op de markt gebracht. Het nieuwe zit ’m voornamelijk in de cen- treerpennen. De moeilijkheid tot nu toe was namelijk, dat je wel heel goed moest meten, anders kwam je verkeerd uit met een pen-gat-constructie. Nu boor je de gaatjes waar je ze hebben wilt, stopt er de centreerpen in en duwt (of tikt) de pen op het hout waar het andere gat moet komen. Men haalt de centreerpen er uit, boort de gaten op diepte en stopt er (met lijm uiteraard) de houten pin in. De set bevat centreer- pennen, pluggen (houten pinnen) en een houtspiraalboor. Het is natuurlijk een bizarre reclameleus voor een schaar: De Snips-schaar knipt alles, omdat hij bot is. Die leus wordt wèl gebruikt en is gedeeltelijk nog waar ook. De Snips, zoals deze wonderlijke nieuwe schaar (van origine Nieuwzeelands) heet, knipt uiteraard niet alles maar wel veel. En het appa raat is bot. zodat je je er niet aan verwonden kunt. De schaar is vervaardigd van een legering van elektro- inductief gehard speciaal staal en heeft een enorme opper- vlakte-hardheid, zodat het apparaat steeds „scherp bot” blijft. Dit materiaal is afkomstig van het ruimtevaartonder zoek. Wolcraft (importeur Hooghart b.v., postbus 71, Pijnacker) verscheen op de Karweibeurs in Utrecht met drie handige vindingen. Allereerst iets, waar de huismoeders met plezier naar zullen kijken: Een plastic opvangdopje bij het elektrisch boren. Het is een kapje, dat men over de boor schuift, en dat het grootste deel van het steen- en cementgruis, dat anders op de grond valt, opvangt. Natuurlijk zal na een flinke boorparty toch wel een stofzuiger zijn werk moeten doen, maar dit slimme uitvindinkje voorkomt toch een hoop trammelant (niet iedere doe-het-zelver immers is ook een opruimerHet principe van de werking van de stofvang- ring: Zuiging door de roterende beweging van de stof en het gruis. Is men klaar met boren dan leegt men het kapje. Tenslotte het muurfreesapparaat. Niet iedereen zal dit dage lijks gebruiken. Wie leidingen of buizen in de muur moet leggen en dus het uithakken met „de hand” wil voorkomen, Hebben wij nou hiermee een nieuw kaasprodukt op de markt gebracht, dat de vergelijkbare buitenlandse van de Nederlandse markt kan verdrijven? takken toe. De constructie van de Snips (uitgebracht door Vogelesang b.v., postbus 64027, Rotterdam) is stevig. De prak tijk moet natuurlijk uitwijzen hoe degelijk de scharnierver- binding is. altijd het zwakte- of sterktepunt van een schaar. Een paar soorten (goedkope) wijn daarbij en de nieuwe „Mont Forêt". Het was heel genoeglijk. Wat blijkt bij de rondvraag (na zoveel jaren ken je de smaken)? Twee mensen vinden de nieuwe kaas verrukkelijk. Werkelyk een vondst! Maar om heel verschillende redenen. v< n< vt zi a; ee ee st b( ov w k< Pi hf SI zc ka zi. hi d< in si d< m rt ei hi b< 01 v< bt de de de rt vt re vt d; ge zi Di d< ct ze O di (t li IJ w v: ir m di bi H st hi ui ti te ar he tei he ,,S Om het Nederlands publiek de indruk te geven een buitenlandse kaas te kopen, of om een deel van de buiten landse markt te verwerven? Ik vind het niet erg gis van de reclame- en/of smaakmakers van diezelfde Melkunie. G.G. Lui onderuitgezakt in een fauteuil spelen twee heren een partij tennis. Alleen hun vingers bewegen. Ze kie telen, nauwelijks zichtbaar, een paar knoppen op een doosje dat met een snoer aan een televisietoestel be vestigd is. De bal suist heen en weer over het scherm. Na een kwartiertje hebben zij genoeg van tennis. Ze besluiten torpedo’s te gaan afvuren vanuit een onder zeeboot. Even later wordt op het beeldscherm het ene schip na het andere tot zinken gebracht. En als ten- De Snips is een schaar met een tanghandvat. zodat men stevig druk kan aanzetten met de hele hand. Men kan er enorm veel mee knippen: Van het dunste vloeipapier en cellofaan tot textiel, rubber, dunne houtplaten. blik en roze- Het spel bestaat uit een hoofdapparaat ter grootte van een schoenendoos en twee regelkastjes met bedieningsknop pen. Het wordt als regel gespeeld door twee spelers, die elk zo’n regelkastje in de hand houden. Door een druk op de knop worden op het televisiescherm twee witte vierkantjes zichtbaar. Met behulp van de twee regelknoppen op de speeldoosjes kunnen de vierkantjes zo wel horizontaal als verticaal worden verplaatst. Elke speler bestuurt zijn ei gen vierkantje en kan het op elke wille keurige plaats van het scherm brengen. Dit gaat zo lang verder, tot een der spelers de bal mist. De bal verdwijnt dan van het scherm en is „uit”. De tegenpartij heeft hiermee een punt ge scoord en drukt op zijn beurt de start- toets in. De bal kom dan vanaf zijn speelhelft weer te voorschijn en suist op de tegenstander af. De nieuwe kaas is met fijne tuin kruiden en knoflook op smaak ge bracht. Daarmee hoopt de Nederland se producent CMC Melkunie b.v. een goed deel van de markt terug te winnen, welke nu in handen is van producenten van vergelijkbare bui tenlandse kazen. De prijs is goed, in ieder geval goedkoper dan de buiten landse produkten. nu! De kopers zijn in de meeste gevallen kinderloze echtparen, die hebben gepro beerd langs wettige kanalen een kind te adopteren, doch om de een of andere reden werden afgewezen als adoptiefou ders of die vanwege het zeer langzaam draaien van de ambtelijke molen hun pogingen maar hebben opgegeven. Dui zenden kinderen zitten in Italië in af wachting van adoptie in kindertehuizen. Het aantal echtparen dat hen wil aanne- nxen is nog veel groter, maar de kinder- rtchtbanken, via wie adoptie-aanvragen lopen, zijn dermate onderbezet en over- Er bestaan echter ook geruchten dat sommige vrouwen hun brood verdienen met het „produceren” van baby’s. Door jaarlijks een kind te baren, kunnen zij veel makkelijker rondkomen dan de ge middelde arbeider. Omdat de vraag het aanbod verre overtreft, schieten de prij zen omhoog. Een employé van het ener giebedrijf betaalde kort geleden 4300 voor een meisje. Voor jongens worden nog hogere prijzen betaald. schijnen door de drukknop op zijn spel- box in te drukken. De bal komt als een wit oplichtend bolletje op het scherm en beweegt zich heen en weer met een snelheid, die door middel van een aparte knop kan worden geregeld, al naar ge lang de vaardigheid van degenen die met het spel bezig zijn. ERG DUIDELIJK ZIJN de lijnen en markeringen soms niet. Bovendien blij ven er steeds maar twee vierkantjes op het scherm, zodat sporten als voetbal, volleybal en ijshockey tenslotte toch maar worden gespeeld door twee tegen standers (vierkantjes). De spelfiguurtjes op de schermfoliën zijn „dood”. Spelen als volleybal, autoracen en skiën (sla lom) vereisen bovendien wel een erg grote vaardigheid met de knoppen. De kaas blijft vers, ook al zet u hem op een koele plaats weg, wan neer er maar een heel klein deel van is gebruikt. De smaak is er dan niet op achteruit gegaan. Ng een pluspunt. Soms worden de zuigelingen door de ouders met tranen in hun ogen ver kocht omdat dit vaak de enige manier is om al hun andere kinderen te eten te geven. Vaak zijn deze kinderen ook afkomstig van ongetrouwde moeders, die, zelfs al zouden ze dat willen, zich niet kunnen permitteren hun kind bij zich te houden. Ze krijgen wel een financiële bijdrage van de gemeente. De ze bedraagt voor dit soort gevallen 20 lire per dag nauwelijks genoeg om een glas melk te kopen. De rechterspeler moet dan zijn speelfi- guurtje met beide knoppen zo manoeu vreren, dat de bal wordt ontmoet. Op het moment, dat beide elkaar raken, keert de bal automatisch om en gaat zich van rechts naar links bewegen; hierbij komt de linkerspeler in actie en probeert op zijn beurt de bal te keren. Terug naar de smaak. Ik heb mijn drie vrouwen (moeder en twee doch ters van 10 en 15 jaar, de laatsten dan) bij verrassing verwend met een kaasmaaltijd met vers stokbrood en andere buitenlandse kaasvariëteiten. De fabrikant wil Odyssee op de markt brengen via de radio- en televisiezaken, speelgoedwinkels, toeleveringsbedrijven voor de horeca en de fotohandel. Op elke speelbox is bovendien een knop aanwezig, waarmee de rechte baan Terug. Spullen halen. Dan blijkt, dat je, boven gekomen, even wat uit je handen moet leggen om een ander stuk gereedschap te kunnen gebrui ken. Zakken puilen uit of de hamer valt met een klap van het richeltje, waar u hem op gelegd hebt. De Italianen tobden daar kennelijk ook mee. In ieder geval heeft een Itali aanse kunststofverwerkende industrie er wel een oplossing voor gezien. Zij vervaardigde een kunststof draagtas met allerlei vakjes en zelfs een af sluitbaar vakje voor schroeven, spij kers enz. De naam van dit „drager- tje” is Fixbox. Het plastic mini-ge- reedschapkistje kan aan de broekriem of broekband bevestigd worden (wel oppassen, dat er niet te veel in ge daan wordt want dan heb je kans dat de broek het begeeft). Het door Nau- ta BV postbus 16 te Voorthuizen uitgebrachte produkt is ook handig om gewoon mee te nemen (dus niet aan de broekriem) als men kleine klusjes moet doen en men niet de hele gereedschapvoorraad hoeft te ge bruiken. Het grootste probleem waarmee kin derrechter en politie in hun strijd tegen de kinderhandel worden geconfronteerd, is het feit dat deze niet wederrechtelijk is. De Italiaanse strafwet stelt slavernij en slavenhandel strafbaar, maar kan hier niet worden toegepast. Ze voorziet echter niet in de handel in kinderen. Tien vroedvrouwen en een gelijk aantal tussenpersonen werden kort geleden voorgeleid wegens medeplichtigheid in kinderhandel. Naar alle waarschijnlijk heid zullen ze er met een boete vanaf komen. Het enige vergrijp waarvan ze beschuldigd kunnen worden is slechts klein: valsheid in geschrifte. Hebt u de nieuwe Nederlandse kaas, „Mont Forêt” genaamd, al ge proefd? Het is een zachte kaas, ver pakt in lichtgroene kuipjes, die wordt verkocht in alle winkels waar men over een goede koelinstallatie be schikt. Het kopen van een kind is veel ge makkelijker en gaat veel sneller, woonlijk treedt men in contact met een tussenpersoon meestal de plaatselijke huwelijksmakelaar die dan op zoek gaat naar een meisje of vrouw die een ongewenst kind verwacht. Heeft hij er een gevonden, dan spreekt hij een prijs af. Daarna wordt de plaatselijke vroed vrouw over het plan ingelicht en meteen nadat het kind is geboren, wordt het als wettige zoon of dochter van de toekom stige ouders geregistreerd. De tussenper soon en de vroedvrouw krijgen meestal 100.000 tot 200.000 lire (ƒ450 tot ƒ900); soms nog meer. Er zijn tekenen die erop wijzen dat de babyhandel zich in minder barbaarse vorm uitbreidt naar de grote steden, als Rome en Milaan, waar de levensomstan digheden veel beter zijn dan in het achtergebleven zuiden. Hier zijn het de artsen en verpleegsters van privé-klinie- ken die diensten verlenen in het „ver eenvoudigde” adoptiesysteem. Het is ech ter niet altijd even duidelijk of zij geld verdienen aan hun tussenkomst. Een kli- werkt dat het vaak letterlijk jaren duurt voordat een aanvraag op het juiste bu reau terecht komt. Op de drie kuipjes die ik „op proef” ontving stond een plakker met de uiterste datum, waarop de kaas nog verkocht kon worden. Veertien dagen daarvoor heb ik hem gehaald bij het grootwinkelbedrijf, dat de groene kuipjes onmiddellijk in het assortiment had opgenomen. Nu twaalf dagen na die laatste verkoop datum is de kaas, aangebroken en wel, en door vele vrienden geproefd, nog goed. Dat vind ik een enorm pluspunt. kan hier zijn voordeel mee doen. Het is een frees van hard- metaal. Men zaagt twee gleuven in de muur en wipt de tussenliggende laag er met een steekbeitel uit. De leiding kan er dan zo ingelegd worden. Nog niet zo lang geleden kreeg de politie te maken met het geval van een 23^ jarig, ongetrouwd meisje die haar baby had verkocht voor slechts 20.000 lire (ongeveer 85). De moeder van het meisje kwam tussenbeide en kocht het kind terug, om het later voor een veel hogere prijs aan iemand anders te ver kopen. Het meisje kreeg daarna nog een baby en ook deze werd onmiddellijk verkocht Een derde kind is nu onder weg. De politie is er inmiddels achter gekomen dat de grootmoeder in het verleden ook al een van haar eigen kinderen had verkocht. Waarschijnlijk kent u deze situatie ook wel: je gaat aan een karweitje beginnen, dat boven de grond ligt. Je klimt op de trap of de ladder. Boven gekomen blijkt het dat je wat verge ten bent: schroevendraaier, hamer, nijptang, schroeven of wat dan ook. Een paar dagen later komen de feestneuzen, de kenners, de proevers en de happers. Ook aan hen zet ik in het assortiment dezelfde kazen voor. De niet-buitenlandse-kazen-liefheb- bers prijzen de Mont Forêt. Da’s fijn voor de CMC/Melkunie, maar dan vraag ik mij toch af waarom de opschriften op de plastic kuipjes al leen maar in het Frans gesteld zijn. Moeder denkt aan de prijzen die zij wekelijks moet betalen voor de smaakjes van de huisgenoten. De oudste dochter denkt aan het vrijwel ontbreken van knoflook, omdat zij *s avonds met haar vriendje uit gaat Een knaap die knoflook ver afschuwt. Ik vind de nieuwe kaas wat flauw van smaak, herken geen krui den en nog minder knoflook. De tafel-strijd eindigt onbeslist. I .77

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 22