oord van heerlijke rust JURIDISCHE WEGWIJZERS VOOR HET ONWETEND PUBLIEK Robinson Crusoë eiland: W' Ja |||8 Vi «Mo door H. Ruyssenaars Het eiland nu door Inge Crul O K Erbij ZATERDAG 1974 9 FEBRUARI Voogdij Manco ÓVA O 23 wat is strafrecht? enterde De apen, die Defoe in zijn boek öj Èsurmin is boos mm da poliïls gegaan l-l IX IEDEREEN KENT HET BOEK van Daniël Defoe over de schip breukeling Robinson Crusoë, maar het eiland waarop hij terecht kwam, kennen slechts weinigen. Volgens Defoe zou in 1704 Ro binson Crusoë aangespoeld zijn op het strand van een eiland in de Juan Fernandez-eilandengroep, zo’n 600 km voor de Chileense kust. Uit de lucht gezien is het zogenoemde Robinson Crusoë- eiland een groene vlek in de Stille Oceaan, bestaande uit een Defoe heeft van al deze gege vens gebruik gemaakt om zijn Ro binson Crusoë-verhaal te schrij ven, een boek dat bijna in even veel talen is verschenen als de Bijbel. De beste accommodatie is een hotel dat in de baai van het Sel- bezitten. Wat ze daarentegen wel hebben is een ongekende schilder achtige omgeving en een rustig bestaan, dat aan de Samoa-eilan- den doet denken. lsffi«nd Md rozi» met Stijn bcsrmen en hash Mm Marti] aan klap flogeven Nederzetting op het eiland met nu iets meer dan 600 inwoners. Selkirk vergat in zijn kwaad heid waar hij was, en eiste van Stradling dat deze hem aan land zou zetten. Wright schrijft dat zijn kapitein met het grootste genoegen zijn wens vervulde: „Maar toen hij de roeiboot terug zag varen door de branding, werd hij zich ineens van zijn verschrikkelijke situatie bewust. Schreeuwend ren de hij de golven in en smeekte met uitgestrekte armen zijn kame raden om terug te komen. Het enige antwoord dat hij kreeg was hoongelach. De roeiboot werd aan boord gehesen, de zeilen gingen omhoog en Selkirk zat alleen en vertwijfeld op zijn eiland”. groot en een klein eiland. De geografische naam is eigenlijk Alexander Selkirk-eiland, maar om het toerisme te bevorderen heeft de Chileense regering er maar Robinson Crusoë-eiland van gemaakt. De figuur waarop het boek van Defoe is gebaseerd heette namelijk Alexander Selkirk, een eigenzinnige Schotse zeeman, afkomstig uit het plaatsje Largo in het graafschap Fife. Wat daarna begon, zoals Selkirk blijkbaar volgens Wright aan De foe heeft verteld, was een echt Robinson Crusoë-bestaan. Hij leef de van wat hij kon vangen of plukken. Toen hij geen munitie meer had, besloop hij de wilde geiten en varkens op het eiland. beschrijft, zijn er daarentegen niet te vinden, evenmin als papegaaien. Daarentegen wel rond 7000 beer tjes, die niet groter worden dan zo’n 50 centimeter en eruit zien als wasbeertjes. Bij bergbeklim men (hoogste berg Yungay, 1000 m) en - tochten door de binnenlanden komt men ze overal tegen, evenals wilde koeien en geiten, die overal op de berghellingen grazen. van kritiek. Maar men komt toch niet verder dan het bewust inbou- wne van vele escapes waardoor voor mijn gevoel de leek die an- Meermalen ontsnapte hij aan de dood: één keer, toen hij bij zo’n renpartij bijna 30 meter van een rots naar beneden viel, de andere keer toen Spaanse piraten pro beerden hem te pakken te krijgen. Op 31 januari 1709 werd hij opge pikt door zijn ex-piratencompag- non kapitein Dampier, die met twee schepen in de buurt was. Volgens de scheepsannalen: „bijna onverstaanbaar, maar in goede ge zondheid.” Het ministerie van Justitie is hard bezig om iets aan de onwetendheid van het publiek op het justitieel terrein te veranderen. Al eerder maakte ik melding van de drie folders op strafrechtgebied, gemaakt door de adviescommissie voorlichtingsmateriaal rechtspleging, en verspreid door griffie en parket of (voor veroordeelden) in de rechtszaal door de deur waarder. Deze serie van drie is de afgelopen maanden aangevuld met nog dire: kosteloze rechtsbijstand, alimentatie en echtscheidingsrecht. De eer ste hiervan is een verbeterde uitgave van een eerdere folder en wordt uit gegeven in samenwerking met de Nederlandse orde van advocaten. Ook deze drie folders zijn op dezelfde wjjze uitgevoerd als die op strafrecht gebied, alineagewjjze een onderwerp behandelend dat vet in de kantlijn genoemd staat. Het is simpel, summier en niet meer dan een doelmatige wegwijzer. Kritiek die ik ook al had bij de drie eerste folders gaat weer op: het landelijke karakter verhindert een meer plaatselijke aanpak. en de noodzakelijke vermelding van adressen. Met het boek van Defoe het eiland nu in 1974 verkennen levert de nodige teleurstellingen, maar ook verrassingen op. Er zijn twee mogelijkheden het eiland te bereiken: een vliegtuig (Cessna of Piper Aztec Commander) huren van de firma TAXPA in Santiago, of drie dagen per vrachtboot rei zen via de havenstad Valparaiso. Verder verscheen er een bro chure over huurkoop, interessant in het kader van de nieuwe wet ingegaan op 6 juli 1973, die voor komt dat de huurkoper rechteloos is als er zich moeilijkheden voor doen. Ook wordt beschreven wat te doen bij overeenkomsten die vóór de nieuwe wet inging werden afgesloten. Grappig is dat veel van hen vertellen te lijden onder iets wat Crusoë ook moet hebben gekend: „Islitis”, oftewel eilandziekte. De isolering op dit eiland schijnt tal rijken zo te irriteren, dat ze voor weken naar het vasteland vertrek ken. Maar terug komen ze vrijwel allemaal. Het leven op Robinson Crusoë-eiland is te gemakkelijk blijkbaar. kirk-eiland ligt en men na twee uur varen in een open motorboot bereikt. Dit hotel, Pangal, heeft echter het nadeel, dat men óf met een boot weer naar het enige dorp gebracht moet worden, of te voet een half uur over de bergen gaat. Als toerist is men een dankbaar onderwerp van gesprek en het ontbreekt niet aan uitnodigingen ergens een avondje in de familie- maar daarna MbMn beids •pijt gekregen..* woorden en zonder stellingname over. Alle begin is moeilijk. Het mi nisterie van justitie zet aarzelend de eerste schreden in de openbaar heid, en daar worden hier en daar nog wel wat fouten gemaakt. Ten aanzien van de inhoud zoals hier boven vooral werd aangeduid, maar ook waar het de versprei ding betreft. Nu men er eigenlijk door de krant met de neus boven op werd gedrukt gaan het bureau voor consultatie en de wetswink'el stappen ondernemen om alle fol ders te krijgen. Bij Sociale Zaken op het stadhuis, en bij de balie van de griffie van het gerechtsgebouw liggen enkele folders, en ook daar zou het nuttig zijn de vinger aan de pols te houden voor alle nieuwe brochures. Zeilend onder de doodskopvlag bereikte men na ettelijke plun deringen in het begin van 1704 de Juan Fernandez Archipel waar de beide kapiteins verschrikkelijke ruzie kregen over de verdeling van de buit. Selkirk die zich in de rel mengde kreeg blijkbaar genoeg van deze piratenpraktijken. Wat daarop gebeurde beschrijft de En gelse schrijver Thomas Wright in zijn boek „Het leven van Daniel Defoe”. de eigen twijfels onderstrepend. Ja, zelfs wordt een kleine inventa risatie gegeven van de vormen Men is zich daar overigens wel van bewust en zegt het ook steeds, ders misschien te gauw (negatief) oordeelt over rechtspraak er nu helemaal niet meer uitkomt. De poging tot het wat bewuster ma- De grote bron van inkomsten is het vangen van kreeften, die dage lijks op het menu staan en een visrijker water moet nog gevonden worden. De eigen prestatie: tien „Albacora’s” (een soort makreel) binnen tien minuten maakte dui delijk waarom de meeste eiland bewoners hooguit twee dagen per week werken. Het water rond het eiland is wat vissen betreft met ,ï1] hebben zich verzoend er la geen ruzie meer De reis terug naar Engeland, waarbij hij blijkbaar weer stevig meeplunderde, leverde hem de voor die tijd formidabele som van 800 pond op. Na terugkeer in Engeland werd hij onder meer geïnterviewd door de journalist Richard Steele. Een artikel dat in oktober 1711 verscheen in „The Englishman”. Minder bekend is, dat hij daarna in de tuin van zijn ouderlijk huis een grot bouwde, zich volledig afzonderde, en daarin leefde tot zijn dood in 1723, schrijft Wright. Zo groot kan die afzondering niet geweest zijn. Er waren minstens twee vrouwen, die zich als zijn weduwe beschouwden en de erfenis probeerden op te eisen. Terug naar de folders. „Echt scheidingsrecht” geeft een sum miere blik in dit door de wetswij ziging zo veranderde recht. Voor alimentatie is de derde folder ge maakt, die gezien alle kritiek erop in een tweede druk aanzienlijk Interessant is bovendien een grot, waar men ongeveer 100 me ter naar binnen kan varen met fakkellicht die wemelt van de zeehonden, maar de door Defoe beschreven schildpadden, die Ro binson Crusoë at, zijn niet te vin den. De grot, waar Selkirk ge woond zou moeten hebben, daar entegen wel en de vissers weten een strand aan te wijzen, waar de kannibalen in vorige eeuwen hun feesten hebben gevierd. Dat veel Chilenen een kruiste ken maken als ze het woord Tax- pa horen heeft niet alleen betrek king op de prijs (bijna 100 dollar voor een retourtje), maar op de twijfelachtige technische conditie van de toestellen. Landen doet men op het eilandje Santa Clare, na 2V2 uur vliegen, en de landings baan is een mengsel van gras en gruis, bevolkt door wilde geiten en koeien. Gewoonlijk is éénmaal laag overvliegen voldoende om dit vee van de baan te krijgen. Jorge Angulo, eigenaar van het kleine restaurant „Bahia”, gourmet en kreeftenspecialist: „Veertien jaar geleden ben ik met mijn vrouw op huwelijksreis hierheen gekomen en toen maar meteen gebleven. Soms denk ik er wel over te vertrekken, maar na een paar weken leven in de grote stad wil ik altijd weer terug”. Tenslotte verdient vermelding de folder „Wat is strafrecht?” over doel en beginselen van de straf rechtspraak, dus niet over vormen en procesregels als in de vouwbla- kring te komen doorbrengen. Het dorp telt ongeveer 600 in woners, die verstoken zijn van te levisie, dagelijkse kranten en slechts enige uren ’s avonds stroom ken van de mensen op dit gebied vind ik echter erg goed, en ik hoop dat dit materiaal, gebruikt in de handen van bijvoorbeeld ter zake iets kundiger onderwijzers en vormingsleiders, die het kunnen concretiseren door discussies en excursies naar de rechtszaal zijn vrucht af zal werpen. Met de tekeningetjes in de folder loop ik' bepaald niet erg hard weg, om het maar zachtjes uit te drukken. En dit nog: er zitten zetfouten in. Slordig! Volgens Defoe bleef Robinson Crusoë er 28 jaar, maar Selkirk bleef er in werkelijkheid slechts vijf, eerlijk gezegd is voor de hui dige toerist zo’n twee weken wel genoeg. Een unieke ervaring is het daarentegen wel, met de gerust stelling dat via de kortegolfzender in het hotel een vliegtuig besteld kan worden om aan de „Islitis” te ontsnappen, een mogelijkheid waarover Selkirk niet beschikte. „Kosteloze rechtsbijstand” wijst de weg naar bijstand door advo caat of deurwaarder als men daar zelf niet genoeg geld voor heeft. Om dit even te concretiseren voor de situatie in dit arrondissement (behalve Haarlem ook in grote lijnen Zaanstreek, Bollenstreek en IJmond): op het stadhuis in zijn woonplaats haalt men een bewijs van onvermogen als men daarvoor in aanmerking komt. Daarmee kan men dan op vrijdagmiddag naar de centrale zittingsplaats van het bureau van consultatie, in het Haarlemse gerechtsgebouw, Jans- straat 81, vanaf half twee, (om half één de bewijzen inleveren en uitreiking volgnummers). Theore tisch zijn het bureau van consul tatie (civiele zaken) en de raad Men wil niet meer dan feiten materiaal aandragen, informatie, en men stelt nadrukkelijk dat er „geen stelling wordt genomen ten aanzien van zeer wel mogelijke kritiek”. Men wringt zich dan ook in bochten om dat niet te doen, en het lukt niet eens altijd. Ik wil hier niet gaan citeren, maar er zijn wel degelijk stukken waarin stelling wordt genomen vreemd genoeg nergens in één lijn, maar dan weer vanuit „de regels van de maatschappij" (die nu eenmaal overtreden zijn enzovoorts), dan weer vanuit dader, slachtoffer of beider relatie. Dat is het manco van de hele brochure: er zit geen lijn in. Kool en geit worden beurtelings ge spaard. Men wil feitenmateriaal aandragen over doel en beginselen van strafrecht, en soms lukt het ook wel, als er bepaalde functies ter sprake komen (officier van- justitie, rechter, reclassering, psy chiater), maar zodra het over in houd, beleid en taken gaat, is men noodgedwongen vaag. Wel in sim pele zinnen, maar toch, vaag. Wat is recht, wat is de wet, wat is goed en wat is juist, wat zijn de normen die men aanlegt..wat mag de overheid wel, wat niet, wanneer wordt er vervolgd, wan neer niet.het komt voor mijn gevoel bepaald niet in simpele In het laatste stadium van be werking zijn een folder over de toeziende voogdij en voor wie in persoon voor het kantonrecht wil verschijnen. Plannen zijn er voor brochures voor mensen in voorar rest, over de ondertoezichtstelling door de kinderrechter en een mo gelijk vereenvoudigde uitgave van een folder over de beroeps gang bij de raden van beroep want die van het voorlichtingsbu reau voor de sociale verzekeringen in Amsterdam blijkt te ingewik keld te zijn. voor rechtsbijstand (strafzaken) den. In de inleiding stelt men dat deze brochure bedoeld is voor hen die niet meer van strafrecht weten dan in de krant te lezen is in rechtbankverslagen. Men hoopt ook via deze wég scholen en vor mingsinstituten te kunnen berei ken. Niet alleen bij deze instanties, maar op nog veel meer plaatsen zouden de folders moeten liggen: op het gewestelijk arbeidsbureau, bij bureaus voor maatschappelijk werk, om maar wat te noemen. Het stafbureau voorlichting van het ministerie in Den Haag is zo gebeld! (070-614311. tst. 287). Thomas Stradling, volgens de annalen, „een man van kwaad en heftig karakter”, werd zijn kapi tein aan boord van het schip „Cinque Ports”, terwijl Dampier het piratenbevel voerde over de „St. Georde”. gescheiden, maar in de praktijk worden de zaken door dezelfde mensen door elkaar behandeld. Voor een snellere afwikkeling zit ten er twee kamers, waarin advo caten, een deurwaarder en een maatschappelijk werker. Bekend is van hem dat hij bij voorbeeld op zondagmorgen, 30 november 1701, voor het altaar van de kerk in Largo, openlijk zijn verontschuldigingen moest aanbieden aan zijn ouders, die hij een pak slaag had gegeven. Met een daarop vertrok hij en mon sterde aan op het schip van de beruchte boekanier Dampier, die over twee schepen beschikte, waarmee hij Franse en Spaanse koopvaardijschepen enterde en plunderde. Hierin worden zo’n 5500 zaken per jaar behandeld, met de nadruk op alimentaties en echtscheidin gen. Oók kan men met een bewijs van onvermogen naar een advo caat toestappen, die de toevoeging dan regelt. Zo komen er per jaar circa 1200 toevoegingen tot stand buiten de bureaus om en ontstaat ook voor pro deo advocaten het instituut „keuze-advocaat”. De president van de rechtbank is de gene die steeds uiteindelijk beslist. verbeterd zal worden. Hierop sluit aan de folder over de indexering van alimentaties, de automatische aanpassing van uitkeringen voor levensonderhoud, ingegaan op 1 januari van dit jaar. een forellenvijver te vergelijken: angel laten zaken en meteen op halen: vis gevangen. De kreeften maken het de vis ser nog gemakkelijker: die krui pen uit eigen vrije wil in de zgn. „trampa”, een houten hok met een stuk dode vis erin als lokaas. Naar binnen kunnen ze wel, maar het is eenrichtingsverkeer, eruit komen gaat niet meer. Kreeft op dit ei land is ook een culinaire cultuur op 18 verschillende manieren kan men hem toebereiden. Illustratie uit „Het schetsboek van Robinson Crusoë” uitgegeven door uitgeverij Ploegsma in Amsterdam. F

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 23