VECHTERSBAAS” BOUWT AAN LUCHTKASTEEL sur SPORTVROUW VAN ’T JAAR CHARLES NIC. DUMERNIËT Stoop*stunt Michels in Zeist Charles Nic. Dumerniët worstelt met problemen Erbij ZATERDAG 9 FEBRUARI 1974 27 21 Hfd. Redacteur: boksen en schei'rnen physical culture: organisator: Free fight rE Reus Samurai door Theo Klein I 7742 body building gymnastiek hatha-yoga ateur. i vaneen budo-sporten: jiu-jitsu(judo) lai-po en kempo sportevenementen kunstmanifestaties LID STAATSEXAMEN-COMMISSIE MIN, C. R. M» verbonden aan: KON. CONSERVATORIUM ROT. CONSERVATORIUM KUNSTACADEMIE ETUDES SPORTSTUDIO DU MER fysieke vormgeving; proportionering houdingcorrecties ost. myo. rehabilitation arbeidstherapie DOCENT ANA TOM IE/FYSIO LOGIE BEWEGINGSLEER Budo Bulletin Physical Culture News I. J. J. L. Nieuws Gedipl. SPORTLERAAR BUDOLERAAR MED. en SPORTMASSEUR d. aktie d) erk. opleider voor: body building Instructor conditie massage balletpedagoog(e) k "IÉ’ - i- /V.BUR - 0 uur matie d tot STOPPER Helaas, muziek was er niet, maar in de plaats daarvan klonk alles wat Michels zei de aanwezigen als muziek in de oren. Hij ging achter de tafel zitten, een tiental fotografen en fil mers verdrong zich om hem heen om hem te vereeuwigen, en het eerste wat hij toen zei was: „Ook in Spanje zou dit een grote indruk maken!” bestaan* t joedzitten ?n inl. uro W inweg 1 Zo zal men ook geredeneerd heb ben dat het natuurlijk wel mooi was dat Atje haar suprematie in de inter nationale damesschaatssport opnieuw bewezen had, vorig jaar, maar dat het aantal beoefenaarsters in haar tak van sport, en dus de concurrentie, veel kleiner was dan bij turnen en zwemmen, zodat zij weliswaar nie mand voor zich hoefde te dulden (zoals Ans en Enith), maar de laatste twee sportvrouwen wel oneindig veel meer concurrentes achter zich wisten te houden.' U moet zich de bijeenkomst woens dag in het KNVB-centrum in Zeist ongeveer voorstellen als een society- gebeurtenis. Iedereen was er omdat hij erbij wilde zijn, en niet omdat hij niet gemist kon worden. Sportredac ties waren in de meeste gevallen met meer dan één man vertegenwoordigd, en zelfs het buitenland liet zich via den moeten verwelkomen. Met „De koning van hispanje heb ik altijd geëerd" (het Wilhelmus dus), of met „Sinterklaasje kom maar binnen met je knecht, want we zitten allemaal even recht! Misschien heeft u nog even tijd, voordat u weer naar Span je rijdt!" Een potpourri van beide liederen, door alle aanwezigen staan de en uit volle borst gezongen, zou zeker op zijn plaats zijn geweest. Verderop in zijn uiteenzetting noem de hij als taak van zijn assistent „het gasten ontvangen en gasten weren”, en ten aanzien van de Ajax-mijnwer- kers zei hij: „Je kan je in de voetbal lerij nooit vervelen.” vendien zijn we bezig met een afgevaardigde in Indonesië. In ons programma in Groningen deden trouwens al twee Duitsers mee en met Belgische deelnemers zijn we momenteel in onderhandeling”. 'i. )tste bun bestaan* 'aktraatï t en adviesbun eiding ee rcapaciteil sbruikm 177283. r. midfa. t :n horea bar. K gezocht. i een veil lanier. at m Euro* wat zonder meer het hoogtepunt is in je beroep moet voor een normaal mens behalve een eer toch ook een geweldige belevenis zijn? Stel, dat er naast de Nobelprijzen voor literatuur, scheikunde, geneeskunde, natuurkun de en vrede opeens ook een Nobel prijs voor voetbal zou worden inge steld? Wedden dat de Ajacied die de prijs dan krijgt toegekend in eerste instantie zal weigeren naar Stock holm te gaan om hem in ontvangst te nemen, omdat het bijbehorende be drag hem niet bevalt (in ieder geval zal hij beginnen te vragen of het bedrag wel belastingvrij is)? Atje is nu als 35-jarige misschien jonger dan de Australische zwemster Dawn Fraser was toen ze in 1964 voor de laatste maal goud won op de Olympische Spelen. Zij was toen 27 jaar en daarmee, zwemfysiologisch gezien, vermoedelijk „ouder" dan de 35-jarige Europese schaatskampioene Atje Keulen-Deelstra. Natuurlijk is er wel iets voor te zeggen om Ans van Gerwen en Enith Brigitta tot sportvrouw van het jaar te kronen, ondanks het feit dat zij in hun tak van sport niet als eersten eindigden. Het is immers een kwestie van vraag en aanbod. Als Ajax de Europa Cup en de wereldbeker wint, is dat een veel grotere prestatie ge zien de zeer grote concurrentie, dan als Nederland weer eens honkbal- kampioen van Europa wordt. Want dan is Italië de enige reële concur rent, met Zweden, België, West- Duitsland en Frankrijk als slippedra- gers omdat er in die landen net zo veel gehonkbald wordt als er bij ons aan schansspringen wordt gedaan. Om te bewijzen dat hij niet stilzit plaatste Charles Dumerniët onder het motto „bescheidenheid siert de mens” een advertentie in zijn eigen blad, waarin hij al zijn kwaliteiten ten toon stelt. Kortelings heeft hij zijn functie bij het Koninklijk Conservatorium laten vallen. Je krijgt overigens de indruk dat haar leeftijd eerder als argument contra, dan als argument pro wordt gebruikt: een vrouw die op haar leeftijd nog Europees kampioene kan worden, beoefent kennelijk een sport die we niet serieus hoeven te nemen, want er zijn ook geen 35-jarige top- zwemsters en topturnsters. Dat is waar. Maar er zijn genoeg topatletes in andere takken van sport (atletiek, volleybal, roeien, tennis, paardrijden, hockey) die dezelfde leeftijd als Atje hebben, of hadden toen ze nog aan de top stonden. Charles Nic. Dumerniët, de stevig gebouwde inspirator van de IOG, worstelt sinds enige tijd met een niet te onderschatten probleem. Als de grote man achter de organisatie van Japanse ge vechtsporten wordt van hem verwacht, dat hij de IOG weer aan haar ledenadministratie helpt. Het kleine bondje bezat een ledenregister, maar dat verdween mèt de vo rige administrateur naar de afgescheiden sectie, die nu een eigen leven leidt onder de naam van Nederlandse Bond van Oosterse Gevechtssporten. Dumerniët acht het niet onmogelijk om de 450 leden van zijn organisatie zonder deze documenten verder te leiden, maar niettemin zal hij geen mogelijkheid onbenut laten om de verdwenen administratie terug te krij gen. Desnoods via een uitspraak van de rechter, want als de 45-jarige Haagse sportleraar iets in zijn hoofd heeft gezet, is er heel wat voor nodig om dat eruit te praten. Automatisch stromen dan de veront waardigde ingezonden brieven bij de Leeuwarder Courant binnen, met de vraag waarom wereldkampioen Jan de Vries geen sportman van het jaar, en veelvoudig kampioene Atje Keu len-Deelstra geen sportvrouw van het jaar is geworden! Hans Molenaar het verslag van de bijeenkomst doorbellen. Er werd in ruime hoeveelheden drank geschon ken, we kregen hartige hapjes, in de pauze een kop erwtensoep en sandwi ches, met andere woorden: alleen al van wat al die versnaperingen gekost moeten hebben, had een FC Twente- speler tot zijn tevredenheid voor het wereldkampioenschap gesponsord kunnen worden. Het belangrijkste nieuws was in tussen, dat alles „rond" is. Zijn mooi ste zin was: „Rond 1 maart moet deze zaak rond zijn” (dat betrof weer die Amsterdamse mijnwerkers), maar ik noteerde ook: „Het programma is rond” en „de functies zijn rond”. Nu de bal nog, en we kunnen werkelijk gaan voetballen! rai. Dumerniët „Uit de reacties op dat blad leidde ik af dat er bij zonder veel mensen ontevreden zijn over de gebrekkige activitei ten van de Budobond, speciaal op het gebied van de sporten (kendo, karate, aikido, taekwondo enz.) die naast het judo in de BBN zijn ondergebracht.- Voor hen hebben wij toen zelf een organisatie opge richt”. Het lijfblad van de vudst- voet- en stokvechters wordt dan ook voor een voornaam deel ge vuld met giftige stukken tegen alles en iedereen die ook maar Iets met de Budobond uitstaande heeft. Dumerniët: „Niet dat wij de BBN nu als een concurrent zien. Nee. we zouden elkaar goed aan kunnen vullen. Maar deze teksten spreken de mensen aan die onte vreden zijn met het BBN-beleid. Op die manier trekken wij onze nieuwe leden aan”. Met de aanwas van die nieuwe leden („DageHjks stromen de aanmeldingen binnen”) schijnt het. gezien het totaal van 450, nogal mee te vallen. Wat de IOG er niet van weerhoudt ook de vleugels over ’s lands grenzen uit te slaan. Dumerniët: „We hebben vertegenwoordigingen in België, op de Antillen en in Suriname. Bo- verzorg* - ■- - 1 h noords door», j: met van 13 tn »- of o> -I ’nd). Br. c- stacarani ook vb Tel. 0® I „Samurai” zich interesse van de heren journalisten best voor kan stellen, is hij niet altijd even tevreden over de manier waarop zij hem en zijn organisatie tot nog toe benaderden. Dumer niët: „Er wordt te vaak negatief over ons geschreven. Wanneer er gekozen moet worden tussen de IOG en de BBN dan staat men toch nog te vaak aan de kant van de grootste bond”. Charles Dumerniët is een door douwer. Dat blijkt uit zijn hele levensloop. In het vaak chaotische Nederlandse vechtsportwereldje weet men daar van mee te praten. In de wdr-war van afscheidingen, ruzies en fusies, die dit eigen mi lieu kenmerken, dook en duikt nog steeds zijn naam met de Waarmee hij de zaken toch wel wat al te simpel voorstelt. Hij mag dan als hoofdbestuurslid van de IOG twijfelen aan bepaalde activiteiten van de BBN op karate en taekwondo-gebied, met haar 50.000 leden is de Budobond nog altijd de enige officieel erkende reus naast het minuscuul kleine IOG-dwergje. Bovendien gaf het IOG in haar korte leventje zelf voldoende aanleiding tot negatieve publicaties. Wat bijvoorbeeld te denken van het faillisement van de „weldoener”, of van uitlatingen van medeleden, die Dumerniët er van beschuldigen de opbrengst van regelmaat van de klok op. De laatste maanden met steeds korte re tussenpozen trouwens, want het eerste levensjaar van zijn nieuw ste geesteskind, de IOG, verliep bepaald niet zonder moeilijkheden. Kennelijk behoort schaatsen tot die sporten waarin je langer mee kan, maar ook later je top bereikt dan in sporten als zwemmen en turnen. Stien Baas-Kaiser is zeven maanden ouder dan Atje, Verkerk is ook zo jong niet meer, Krienbuehl, Fred- Anton Maier, allemaal rijpe tot over rijpe sportmensen die toch aardig konden meekomen. Ik bedoel maar te zeggen dat er verschillende leeftijden gelden voor verschillende sporten. En meteen wisten we weer dat Rinus Michels, de vader van het sar casme, terug in ons midden was! Ook het ontstaan van deze rod dels is niet helemaal onverklaar baar, wanneer men weet dat Du merniët zich niet alleen de hoog dravende titel van directeur sport, maar tevens het hoofdredacteur schap van het blad Samurai heeft toegeëigend; dat eigenlijk alle ac tiviteiten van het bondje via zijn Haagse herenhuis lopen en dat zijn eigen sportschool in datzelfde complex voor een niet onbelang rijk deel draait op de activiteiten van de IOG-leden. Tegen alle stormen in bouwt Charles Dumerniët lustig verder aan zijn luchtkasteel. Hij put moed uit de voorstellingen die soms duizend toeschouwers trok ken, maar vergeet gemakshalve afknappers zoals de avond in Gro ningen, die in de plaatselijke pers werd omschreven als een saaie», vertoning voor nog geen 150 man. Dumerniët: „We zullen bewijzen,, dat onze organisatie bestaansrecht heeft. Men kan ons er nu wel van beschuldigen dat wij te commer cieel zijn. Maar een juiste com merciële instelling kan ook de sport ten goede komen. Er zijn in Nederland 40.000 ongeorganiseerde budoka’s. Zij moeten zich op den duur toch aangetrokken voelen tot het „free fight”, omdat ze elkaar in dat kader kunnen bevechten, zonder het karakter van hun eigen sport prijs te hoeven geven”. Een heel effectieve manier om Friezen op de Hindelooper kast te jagen, is ze eerst een wereldkampioen te gunnen en die daarna niét tot sportman van het jaar uit te roepen. Officieel mag de Budo- bond dan de enige overkoe pelende organisatie van oosterse vechtsporten zijn, in de praktijk opereren in „Het merkwaardige is”, conclu deert de bebaarde sportleraar dan ook zeer begrijpelijk, „dat de mensen de indruk hebben dat wij veel groter zijn. Dat idee hebben ze alleen gekregen omdat we zo veel in de publiciteit gestaan heb ben”. Hoewel de Hagenaar zelf hoofdredacteur van het bondsblad cscontacts bemic» loor Ba v naams reeds wl igt dan 4- l de nis v aanvrai D aan Ce: >stbus Ml f 02510-2572 Een typische Dé Stoop-stunt is overigens het aanbieden van zes FC Amsterdam-spelers in ruil voor de weigerachtige Ajacieden. Nochtans heeft zijn aanbod mij bevreemd. Hij bood per telegram aan: Jan Jong bloed, Leen van der Merkt, Chris Dekker, Nico Jansen, Gerard van der Lem en Abe van der Ban. Ik zit nu maar te piekeren over het aantal spelers dat hij aanbiedt, en de namen van die spelers. Waarom niet negen Amsterdam-spelers voor die negen Ajacieden? Om de kosten van het telegram te drukken? Waarom Jan Fransz niet, die toch samen met Jan Jongbloed bovenaan staat op de Stu dio Sport-lijst van de voetballer van het jaar? Waarom Abe van der Ban, die de laatste tijd reserve staat, en niet Jaap Visser? Als u het mij vraagt, is dit telegram van Stoop niet bestemd voor Rinus Michels als su pervisor van Oranje, maar indirect voor Pim van der Meent als trainer van FC Amsterdam! Ik kan me die verontwaardiging wel enigszins voorstellen, want Atje werd voor het laatst tot sportvrouw van het jaar gekozen in 1970. Dat is wel erg lang geleden! In 1971 werd het Willy Stable (watblief?, zij werd toen wereldkampioene waterskiën), in 1972 ging Ans van Gerwen als tum- kampioene met de eer strijken omdat zij tot Europa’s beste 16 was doorge drongen, en in 1973 genoot Enith Brigitta de voorkeur, omdat zij bij de Europese kampioenschappen zo fraai tweede of derde was geworden De oprichting van het IOG kwam trouwens voort uit Samu- het N. J n r?:?; van’iiï ’g Pracht- tacaravis ling riolf. rplaats. t zwemt* an en eg e ritten t E btingen is op - Telefos litgebrei* Nederland nog altijd splin- terbondjes, die op a|le mo gelijke manieren het em bryonale stadium trachten te ontgroeien. De actiefste onder de kleintjes was de laatste maanden de. kers verse IOG (Internationale Organisatie van Gevechts sporten) die door het.hele land fight” de Free Fight programma’s in ei gen zak te steken? Dumerniët, nooit verlegen om een antwoord: „Er zijn mensen die beweren dat ik alleen aan een programma in de Utrechtse Jaarbeurshal al 6 tot 7000 gulden verdiend zou hebben. Dat is waanzin. Ik heb niets te verbergen. In de tijd dat ik in IOG zit heeft de organisatie me alleen maar geld gekost. In Utrecht hadden we 800 toeschou wers. Daar hielden we 1900 gulden aan over. Maar op avonden in Breda en Leiden bijvoorbeeld moesten we geld toeleggen. De mensen praten zo gauw over die dingen. Ze denken direct dat je er zelf aan verdient. Maar alles wat er bij ons binnenkomt wordt weer in de sport geïnvesteerd. Hoe zou ik het trouwens tegenover het be stuur kunnen verantwoorden, wanneer ik het geld in mijn eigen portemoni.aie zou steken?” Ook op die vraag hebben de tegenstanders van Dumerniët, die zijn doen en laten kritisch volgen, een antwoord. Het bestuur van vier man, waarin Dumerniët de functie van directeur sport ver vult, zou louter uit stromannen van de Haagse leraar bestaan. Du- Het grote moment in Zeist was natuurlijk het binnenschrijden van Rinus Michels. Er zat geen orkest, anders zou het nog een probleem zijn geweest met welk lied we hem had- zogenaamde „free wedstrijden organi seert. Free fight houdt in dat beoefenaars van gecom pliceerde sporten als ka rate, teakwondo, kempo enz. elkaar volgens een bepaald reglement kunnen bekam pen. Aanvankelijk trok de IOG met haar programma’s volle zalen, maar de laatste tijd lijkt er de klad in ge komen te zijn. Inmiddels is de onvermijdelijke schei ding ook binnen de IOG al tot stand gekomen. Een groep ontevredenen scheid de zich, tot qroot verdriet van Charles Dumerniët, uit vinder van free fight en grondlegger van IOG, af. Een mooie uitspraak vond ik ook: „Een machtig toernooi, waarvan je onder de indruk raakt als je erbij bent.” Algemeen werd dit als het morele schot voor de boeg van het Ajax-schip uitgelegd: „Als je erbij bentHet feit dat de Ajacieden (op Neeskens na, blijkbaar) niet meer voor „eer” gevoelig zijn, kan ik me voorstellen, maar deelnemen aan iets Een Ajax-speler natuurlijk niet, diens eisen liggen hoger. Doen die negen Ajcieden u ook zo sterk aan de Engelse mijnwerkers denken? Die staken ook omdat zij geen overwerk willen verrichten voor het luttele be drag dat de Engelse regering daar voor wil uittrekken. De Ajacieden willen evenmin overwerk verrichten voor het wereldkampioenschap voor het nietige bedrag van een 25.000 gulden. Zij rekenen je altijd voor dat ze immers 70 percent belasting moe ten betalen. Op een dag zal het Nederlandse volk zo murw zijn ge praat, dat iedereen inderdaad gaat geloven dat de beklagenswaardigste groep Nederlanders die kleine min derheid Is die 70 percent inkomsten belasting moet betalen! Dat neemt allemaal niet weg dat ik na het Europese kampioenschap, dat Atje, als de oude dame in de schaats sport, vorige week wist te behalen door de eerste drie afstanden te win nen met twee nieuwe Nederlandse records en één evenaring van het wereldrecord, nu al voor haar wil pleiten als sportvrouw van het jaar 1974. Want het mag dan waar zijn dat schaatsen geen wereldomvattende sport is, op de wereldranglijst dames zijn op de eerste vijftien plaatsen toch zes nationaliteiten vertegen woordigd: Nederland, Sovjet-Unie, Verenigde Staten, Finland, Japan en de DDR. En dat zijn toch niet de kleinste landjes van de wereld. Inte gendeel, de vier machtigste sportlan den ter wereld zitten erbij. Een beet je meer eerbied voor moeder Atje kan dus geen kwaad, de titel Sport- moeder van het jaar is toch wel het minste dat ze verdient! merniiët: „Het hoofdbestuur wordt door onze leden op de jaarverga dering gekozen. Daar heb ik geen enkele invloed op. Het is zelfs mogelijk dat ik de volgende keer weggestemd zou worden. Ik zou graag zien dat er andere mensen in de organisatie kwamen, die zich voor de IOG in willen zetten. Misschien komen we dan tegelij kertijd af van het praatje dat Dumerniët alleen de bond zou zijn”. iBBs

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 27