SCHOOLMELKKAARTEN OPNIEUW IN PRIJS VERHOOGD tofewshal Zeventien melkhandelaren in Velsen zochten andere bestaansmogelijkheid Levensmiddelen nu taboe in supermarkt van Vomar e as OPRECHTE VEILING HAARLEM Burgerlijke stand KNOOP NU ZELF UW TAPIJT VAN TAPIS PINGOUIN - 100% LEACRIL. ZEER VOORDELIG ZACHT - STERK EN ALTIJD ALS NIEUW. Jo st ®i Dinsdag 12 en woensdag 13 februari ’t Schalkererf-Haarlem 14.30,19.00 en 21.15 uur. Kaarten a f 3,00 aan de zaal vanaf een half uur voor de aanvang. «r Dinsdag en woensdag a.s. in Haarlem I ZATERDAG door Jan van Dam Melkkaarten ADVERTENTIE Lange procedure uw gezellige modeshow VELSEN Van de vijfenvijftig melkhandelaren die zesentwintig jaar geleden in de gemeente Velsen gelijk met de sanering een efficiënter bedrijfsvoering meenden te hebben aanvaard, wisten er tot dusver nog slechts achtendertig hun zelfstandige positie te handhaven. Een verminde ring met bijna een derde dus. Vooral gedurende de laatste twee maanden is dit oorspronkelijk aantal sterk af genomen, zodat sinds half december bijna elke week een melkhandelaar het voor hem ongetwijfeld trieste besluit heeft moeten nemen zijn winkeldeur voor goed op slot te houden en naar een andere bron van inkomsten uit te zien. Met als logisch gevolg dat in dergelijke gevallen tevens een dikwijls goed beklante wijk werd opgeheven. Maar dit betekende ook dat steeds meer bejaarden en gehandi capten niet meer aan hun woning kunnen worden bediend. Vooral voor deze categorie is het wegblijven van de vertrouwde „melkboer” in vele gevallen een kleine ramp. Want niet alleen dat het voor hen nu uiterst moeilijk is geworden zich regelmatig van melk en andere produkten te voorzien, maar zij blijven op deze manier bovendien voortaan verstoken van allerlei kleine diensten, zoals het posten van een brief en het mee nemen van de vuilniszak. BEVERWIJK Het arrest van de Hoge Raad (zie onze krant van vrijdag) in de zaak van Zwanenburgs Zelfbedieningsbedrijven B.V. uit IJmuiden tegen de gemeente Beverwijk is duidelijk. Zwanenburg, zich in de bloemenkas aan de Bankenlaan verkopend als VOMAR, zal geen levensmiddelen meer mogen verkopen en zich tot tuinartikelen moeten beperken. Met deze uitspraak van het hoogste Nederlandse rechtsorgaan is de zaak weer teruggedraaid naar het vonnis van de Haarlemse recht bank in april 1971. Deze rechtbank bepaalde, dat de gemeente juist had gehandeld, toen Beverwijk aan de politie opdracht gaf de verkoop van levensmiddelen in de bloemenkas tegen te gaan. Verhoging F. G. DE WEERS Tel. 023 - 31.64.86 Uibelle presenteert u de praktische mode van het nieuwe seizoen. Niet de onbereikbare haute couture...wèl de kleren die u zelf kunt dragen en maken. Maar dan ook alles: van vlot zomerjurkje tot exotische kaftan - van katoen-kanten bloesje tot uitgaans- japon.U ziet er de modellen voor iedereen: voor de grote-maten moeders èn voor de dènslanke dochters. Bekijk het allemaal in de gezellige omlijsting, verzorgd door Uibelle. U kiest uit 3 voorstellingen: VELSEN oo( Y Bewijs #s 0> >Y J J IJMUIDER COURANT )or en 1S- ‘O- 1S- ‘0- K), ïïi- is- it- aange- die lat J) ’o- >s- IS- <n- ;r- u. hulp van anderen zullen zijn wezen”. Vandaar dat het bestuur van „Ons Belang” zich 22 december schriftelijk tot het Velsense college van B. en W. heeft gewend met het verzoek door middel van de plaatselijke pers uiteen te zetten dat het verlagen van de subsidie gerecht vaardigd is geweest en de verhoging van de prijs in geen geval winst voor de melkhandel heeft betekent. „Maar tot dusver heeft het college taal noch teken van zich laten horen”, geeft de heer Van Leeuwen enigszins ontstemd te kennen. ben veroorzaakt. Ook verkeerden som migen in de veronderstelling dat deze prijsverhoging de melkhandel ten goede kwam. 10 TL rt, ag at, 9, iet ag i.i- er J. 1, .15 it- 10, 15: u., 14: u.; 31- th- ie. ag je, iw ag *r- ir; te en u. u. n- an tot de irs. ÏO- libeïïe’74 at, u. dag n- 30 a- Wij spraken hierover met de heren J. A. Zwanenburg en H. van Leeuwen, respectievelijk voorzitter en secretaris van de algemene melkslijtersvereniging „Ons Belang” en dit bleek nu juist het onderwerp te zijn waar zij zich de laatste tijd dagelijks mee bezighouden. Deze opmerkelijke vlucht uit de melk handel wordt door hen immers met grote bezorgdheid ervaren, vooral omdat het hier steeds een middenstander be treft met veel hart voor de zaak, die in de meeste gevallen voor zestig of zeven tig uur werken per week niet opzij wenste te gaan. Daarbij met dezelfde ijver door zijn echtgenote geassisteerd. Bij de strijd om het bestaan zijn vele melkhandelaren tot kostbare inves teringen bereid gebleken, teneinde in staat te zijn de huisvrouw bij de deur te bedienen. „Hier is de man van de SRV, van je hiep hiep hiep, hoeree!” De melkboer aan de deur, een steeds zeldzamer wordend beeld. De heer Van Leeuwen heeft niet de minste moeite het grootwinkelbedrijf als de voornaamste oorzaak van deze moei lijk geworden positie aan te wijzen. Hij zegt: „Ze verkopen bijvoorbeeld de melk tegen inkoopsprijs in de hoop dat de winkelende huisvrouw tegelijk andere artikelen zal meenemen, die soms duurder zijn dan bij ons”. is bekrachtigd, is er een einde gekomen aan een lange procedure. Het allerlaatste justitionele station, de Hoge Raad, heeft uitspraak gedaan. Voor Zwanenburgs Zelfbedieningsbedrijven is het niet mo gelijk een nieuwe procedure te starten op de gronden, waarmee in april 1971 werd geprocedeerd. Of het bedrijf met overwegingen zal komen, die een vol gende procedure inzetten, moet binnen kort blijken. „We zijn nog niet versla gen,” zei de heer Zwanenburg jr. De gemeente Beverwijk kan theore tisch maandagmorgen opnieuw agenten bij de bloemenkas laten posten om de verkoop van levensmiddelen te verbie den. Maar de gemeente, die vrijdagmid dag nog niet in het bezit was van het volledige arrest zal volgende week onge twijfeld samen met haar juridisch advi seur de Hoge Raad uitspraak deskundig uitpluizen, en na het onderzoek pas stappen gaan ondernemen. Zwanenburgs Zelfsbedieningsbedrijven b.v. in IJmuiden verklaarde bij monde van de heer Zwanenburg jr.: „Onze advocaat heeft de zaak vanmiddag 4 uur ontvangen en bestudeert momenteel de mogelijkheden voor een nieuwe proce dure. Zeker zijn er kansen om opnieuw te procederen. Aan de Bankenlaan doen wij of er niets aan de hand is. De bevoorrading van de supermarkt gaat door. We zullen wel zien wat de gemeente Beverwijk volgende week besluit. Ik verwacht geen spanningen. Nee, de eerste weken zeker niet,” aldus de heer Zwanenburg jr. Uit eigen informatie kunnen wij hier nog aan toevoegen dat de prijs van de melkkaarten met ingang van maandag 18 februari opnieuw met vier cent zal worden verhoogd. Als gevolg van .een instructie uit Den Haag, zodat het be sluit buiten de gemeenteraad om is ge nomen. Deze prijsverhoging - tot achten zeventig cent dus - wordt toegeschreven aan de duurder geworden verpakking. Weinig optimisme dus in de kringen van de middenstand, welke categorie door de heer Van Leeuwen wordt om schreven als „hard werkend’, meestal met vrouw en kinderen, onbezoldigd be lastinggaarder, zonder pensioen en steeds risico dragend in de dienstverlenen de sector”. En hij is er dan ook van overtuigd dat nog menig middenstander is gedoemd in zijn strijd tegen het grootwinkelbedrijf het onderspit te del ven. De heren brengen ook de kwestie met de schoolmelkkaarten ter sprake, die in deze gemeente altijd goedkoper zijn ge weest dan elders in het land. Zij schrij ven dit mede toe aan het feit dat de plaatselijke melkhandel geregeld tot kosteloze medewerking bereid is geble ken, ondanks de extra administratie welke hieraan is verbonden. Op deze wijze werd in Velsen wekelijks bij on geveer vierduizend kaarten gratis bemid deling verleend, terwijl hiervoor in vele andere gemeenten vier of vijf cent per stuk wordt uitbetaald. Zoals bekend heeft de gemeenteraad destijds besloten de prijs van deze kaar ten met ingang van 1 januari met tien cent te verhogen, welke bepaling bij veel ouders van schoolgaande kinderen nogal enige ontstemming schijnt te heb- HAARLEM. De rechtbank heeft op dinsdag 5 februari in staat van faillisse ment verklaard: De B.V. Autobedrijf Raayen B.V., ge vestigd in Zandvoort, Kamerling Onnes- straat 15, rechter-commissaris: mr. J. J. Matthijsse, curator: mr. W. G. M. Man nings, advocaat en procureur in Haar lem, Nieuwe Gracht 60. P. W. Benecke, wonende in Velsen, Koningsweg 46, rechter-commissaris: mr. J- J. Matthijsse, curator: mr. Th. J. M. Nijhof, advocaat en procureur in Bever wijk, Breestraat 95a. Mevr. L. J. Poldervaart-Vermij, wo nende in Haarlem, Albert Schweitzer- laan 102, rechter-commissaris: mr. J. J. Matthijsse, curatrice: mevr. mr. E. M. Brons-Helsloot, advocate en procureur in Haarlem, Kleine Houtweg 81. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 31 januari geëindigd het faillissement van: H. van Malsen. wonende in Wijde Wormer, Ringdijk 47, voorheen in Haarlem, uitge sproken op 22 april 1969, curator mr. D. Reus in Haarlem. Nu het beroep van het IJmuidens bedrijf tegen het vonnis van het Arn hemse Gerechtshof in de kas alleen verkoop van tuinartikelen door de Hoge Raad is overgenomen en het aller eerste vonnis in deze zaak, die van de Haarlemse rechtbank in april 1971, toen de gemeente in het gelijk werd gesteld, >o nanwem Heden en maandag kijkdagen (Van een medewerker) IJMUIDEN. Vrijdag werd aange voerd: 7550 kg tong; 70 kisten tarbot; 1074 kisten kabeljauw; 1167 kisten kool- vis; 40 kisten schelvis; 616 kisten wij ting; 2364 kisten schol; 118 kisten schar; 426 kisten haring; 232 kisten diversen. Prijzen in guldens, per 1 kg: grote tong 7,66-7,15; grootmiddel tong 10,70- 10,40; kleinmiddel tong 10,63-10,25; tong één 10,58-9,99; tong twee 9,97-9,43; tar bot 10,06-9,50. Per 40 kg: grote kuit 44; bot 15-12; steenbolk 31-24; leng 63-50; ham 234- 190; hake één 194; hake twee 184; hake drie 90; tongschar 152-128; tarbot 244- 184; griet 181-105; kabeljauw één 96-77; kabeljauw twee 100-77; kabeljauw drie 114-78; kabeljauw vier 100-70; kabel jauw vijf 90-70; koolvis één 52-49; kool- vis twee 55-44; koolvis drie 59-54; kool vis vier 54-49; schelvis één 140; schelvis twee 154; schelvis drie 132; schelvis vier 122-66; schol één 48-41; schol twee 70- 58; schol drie 80-65; schol vier 77-64; wijting drie 49-22,40; wijting vier 33- 20,20; haring twee 40-37; haring drie 27,80: schar 80-38; poontjes 50-41; haai 76; lever 53-41; kleine kuit 150-153. De besommingen waren: KW 29 14.000, 194 34.000, 174, 22.000, 178 10.000, 185 18.000. UK 18 8600, 35 5300. VD 243 10.900. VL 112 34.1000, 121 37.900, 131 34.200. IJM 44 19.000, 57 79.000, 209 15.000. UK 87 14„ IJM 15 3500. UK 141 en UK 271 11.700, 115 en 200 3200. Volgens de heer Van Leeuwen zijn naar aanleiding van dit stencil bij de commissie vijfenveertig dergelijke ver zoeken bnnengekomen, hetgeen voor het bestuur een gelijk aantal problemen be tekent. „Want wat moeten we nu”, ver zucht hij. „Wij hebben deze zaak wel degelijk onderzocht, waarbij is gebleken dat het hier voornamelijk bejaarden en gehandicapten betreft, die bij de melk handelaar per week voor ongeveer zeven gulden besteden. Dit betekent dus dat voor deze vijftig klanten een nieuwe w(jk zou moeten worden ingedeeld, met een omzet van niet meer dan drie- tot vierhonderd gulden. Daar kan tegen woordig toch niemand meer aan begin nen, zodat deze gehandicapten en be jaarden ook in dit opzicht helaas op de De heren Zwanenburg en Van Leeu wen hebben evenmin een goed woord over voor de zogenoemde „Prijswijzers”, zoals deze de laatste tijd door de Consu- mentenbond in de dagbladen worden gepubliceerd. Zij menen namelijk dat hiermee sprake is van een volkomen vertekend beeld, omdat in deze lijsten telkens slechts een klein deel van het normale levensmiddelenpakket wordt behandeld. Volgens hen betekent dit sys teem een goede en gratis reklame voor de grootwinkelbedrijven, terwijl de mid denstand hierdoor als een soort uitbui ters aan de kaak wordt gesteld. „En het mooiste is”, vervolgt de heer Van Leeuwen, „deze campagne wordt ook met ons belastinggeld betaald, zodat wij worden gedwongen onze eigen on dergang te financieren. Maar wat wil je, doordat de prijzen uit de hand lopen zit de regering in de knel en daarom is er waarschijnlijk ook nog altijd geen mini mumprijs voor melk en brood vastge steld. Men kan er dan immers op wijzen dat deze noodzakelijke levensbehoeften hier nog steeds betaalbaar zijn gebleven. Maar vraag alleen niet ten koste van wie!”. GEBOREN: M. L. C. van Kaam-v. Buggenum, z., IJmuiden; M. C. Seegers-de Jong, z., Santpoort; P. C. Witteman-de Haas, z., Santpoort. OVERLEDEN: D. van Brouwershaven, 66 jr., echtge note van: J. H. Kalkman, Driehuis; Ph. M. Mevissen, 83 jr., weduwe van: C. H. de Vries, IJmuiden; H. van Soest, 82 jr., echtgenoot van: R. M. Vonk, Velsen- Noord; G. M. Hoebe, 64 jr., IJmuiden. GEHUWD: J. Braam-M. J. van Laar, Amsterdam; B. Westerink-B. Boeschoten, Elburg; J. T. M. Doodeman-C. E. M. Böhm, Sant poort; H. G. Pekel-W. Stoker, Velsen- Noord; M. J. Knap-H. C. C. Swart, Heemskerk; C. P. Manshanden-Y. Heg man, Heemskerk. ONDERTROUWDEN L. J. M. Barts, Helmond, en: A. Kra nenburg, IJmuiden; R. M. Courboas. Haarlem, en: L. Kiers, IJmuiden: F. H. J. M. Hirs, Haarlem, en: J. P. C. Meijer, IJmuiden; J. Paap, en: A. C. M. Schoort, beiden IJmuiden; A. Schreuder, en: E. Zeeman, beiden IJmuiden; W. A. Kemp, en: M. J. Weber, beiden IJmuiden; D. Broekhuizen, en: G. J. Huhl, beiden IJmuiden; D. Pranger, IJmuiden, en A. Spek, Santpoort; C. A. Lindenberg, en: L. J. Klinkenberg beiden IJmuiden. MARKTPLEIN 7 Êfi illB IJmuiden - Tel. 1 00 29 Hij tracht deze conclusie te bewijzen door het overleggen van een nota van de melkfabriek, waaruit blijkt dat een han delaar voor honderd kartons met een liter melk 68,35 in rekening wordt gebracht. Met de BTW wordt dit onge veer 0,71, voor welke prijs de melk door het grootwinkelbedrijf te koop wordt aangeboden. „Ik kan het geen enkele huisvrouw kwalijk nemen dat zij van dergelijke aanbiedingen profiteert”, vervolgt de heer Van Leeuwen, „maar men moet daarbij toch wel bedenken dat, wanneer de melkhandel straks definitief de grond is ingeboord, het publiek geen enkele ser vice meer zal worden geboden”. De heer Van Leeuwen beschikt ook voor deze uitspraak weer over een argument in de vorm van een stencil, waarmee kort geleden in IJmuiden een melkhandelaar zijn afnemers ervan in kennis stelde dat hij in verband met „de afbraakprijzen van zelfbedieningszaken en supermark ten” werd gedwongen de melkbezorging te staken. Om dezelfde reden moest ook de winkel worden gesloten. Tenslotte adviseerde hij allen, die om de een of an dere reden toch de melk aan huis be zorgd wensten, zich hierover met de plaatselijke saneringscommissie in ver binding te stellen. if 0$ -j RW-

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5