Franse minister Jobert torpedeert Amerikaanse voorstellen woonwagens Christen-democraten in Chili ontevreden Veel slachtoffers in Pnom Penh Pompidou weer aan het werk (D CD C Rijkspolitie verhuist CD (D uw eigen interieuradviseur woont vlakbij 1 nodig hem uit voor een vrijblijvend advies, ook 's avonds! Omgeving Amstelveen 9fBütenbBEkaS=~ b\i ft- Zuid-Engeland onder water Kr "J w-.! 3 a h SPIJT VAN STEUN AAN JUNTA ZEKER 91 DODEN BIJ BESCHIETINGEN MINISTER IN ITALIë BETROKKEN BIJ OLIESCHANDAAL Koningin en prins bezoeken Afrika „Belastingverlaging door bezuiniging kan”, meent Wiegel V X r I DINSDAG 12 FEBRUARI 1974 Onbuigzaam Van der Stoel en T Van Brabant naar Overijssel (Van onze redacteur in Washington, mr. H. L. Leffelaar) Verkiezingen (Van onze redacteur in Santiago) SANTIAGO Augusto Pinochet Ugarte, de president van de Chileense junta, heeft bevestigd dat er problemen bestaan tussen de christen-demo cratische partij en de junta. „Ik heb enige tijd geleden inderdaad een brief ontvangen”, verklaarde hij tijdens een persconferentie, „en dat was een manifest waarin werd aangedrongen op verbetering van bepaalde situaties in Chili”. WASHINGTON De energie- conferentie in Washington werd gisteren door Kissinger geopend met een lange rede. Daarin werden zeven concrete agendavoorstellen gedaan. Ze varieerden van het uit werken van een noodplan om olie internationaal te verdelen, tot het nemen van financiële maatregelen en het gemeenschappelijk ontwik kelen van alternatieve energie bronnen. - V Somber beeld van dr. Kissinger (Van onze correspondent) Kissinger waarschuwde dat wanneer heeft. ADVERTENTIE ligen -aagd aatici Het >nder voor psy- ider- lopig van Giet- zijn sloot rees- kend arte dicht moet it en eleid ssee. De Franse minister ging in zijn kritiek zelfs zover dat hij suggereerde dat de Verenigde Staten en Engeland in feite geen deed zouden mogen uitmaken van deze conferentie, omdat beide landen zelf olie- en kolenproducerende landen waren. De felheid van Joberts uitspra ken kwam onverwacht, omdat dr. Kis- Hïj zag de conferentie als een poging om „een nieuwe wereldenergie-orde” op te leggen aan anderen. Het feit dat de conferentie werd gehouden was, aldus Jobert op zichzelf al reden tot wantrou wen onder de Arabische olielanden. Om deze reden weigerde Frankrijk, zei hij, deel te nemen aan nieuwe confe renties, samengesteld als de huidige, of zelfs maar aan werkgroepen die uit deze conferentie zouden moeten ontstaan. Jo bert achtte bilaterale en multilaterale contacten met de Arabische olieprodu- centen zeer nuttig. Hij meende dat de conferentie zich niet, zoals Kissinger had voorgesteld, met de fiscale aspecten van de huidige crisis zou moeten bezighou den. Daarvoor vond Jobert het Interna tionaal Monetair Fonds meer de aange wezen organisatie. Op een gisteravond in Winschoten ge houden spreekbeurt zei fractievoorzitter H. Wiegel dat zijn fractie binnenkort met voorstellen in deze richting komt, waardoor naar zijn mening be reikt kan worden dat velen er niet op achteruit hoeven te gaan. Ondanks de vastgelopen standpunten van Frankrijk enerzijds en de overige EEG-landen anderzijds, zal een werke lijke breuk voorkomen worden. Maar een ontmoedigde gedelegeerde karakteri seerde deze eerste zittingsdag als het uitpluizen van pluisjes daarmee doe lend op het feit dat de EEG-gedelegeer- den weer terug zijn waar het allemaal begon: bij het opnieuw bekijken van de Brusselse verklaring van de ministers van Buitenlandse Zaken om te kijken singer in zijn rede al belangrijke conces sies had gedaan aan de Franse bezwa ren. ROME. (Reuter-AFP)De Italiaanse minister van Industrie. Ciriaco de Mita, zal worden gehoord als getuige in het olie-schandaal. zo is gisteren in Rome vernomen. Het gaat om twee prijsverho gingen die hij heeft goedgekeurd, sedert hij twee maanden geleden minister van Industrie werd. aankomen.” In september 1973 naastte het Libische regime 51 percent van de buitenlandse oliebelangen in Libië. rtza- eerd. jgere heb- deed, n de korte ende het 1 uit ntiés eede- ft de steld van het Sooie ■burg Ibare iseld. ir na een heer :ftijd der- komt Het ;rau- id of e ge- mze- zame c zal ek. inder snin- eids- van kwa- Brit, van uldig van ■stel- leger rt de Iden. ■n de ippij de leeld over het (roek ienst vak i rest door tarts fedte n. sinds rmee n de itair. •voor den iland nden mis- :hrift r dat n de >rden vilt- ver- t de ;elen. laat- i be- ddn- i en Vorige week donderdag werd in een officieel bulletin meegedeeld dat de pre sident het bed moest houden wegens een „griepinfectie”, die gepaard ging met koorts. Men verwacht dat er nu hij zo spoedig het werk hervat heeft, een einde zal komen aan de nieuwe golf van geruchten over zijn gezondheidstoestand. De Libische leider, kolonel Moammer Gadaffi, heeft gisteravond drie Ameri kaanse oliemaatschappijen genationali seerd als tegenmaatregel tegen de wat hij noemde „provocerende” conferentie van olieconsumerende landen in Was hington, zo meldt het Amerikaanse pers bureau AP. Kissingers rede voorzag in de samen stelling van een „coördinerende groep” die een volgenconferentie zou moeten voorbereiden. Dat zou er weer een moe ten zijn van alleen oliegebruikende lan den, maar dan op het niveau van uit sluitend de ministers van Buitenlandse Zaken. Daarnaast stelde hij een derde conferentie voor, waar dan ook de olie producerende landen aan deel zouden nemen. Als streefdatum noemde Kissin ger 1 mei. er geen basis voor samenwerking tussen alle landen werd gevonden, de wereld bedreigd wordt „met een vicieuze cyclus van concurrentie, rivaliteit en depressie die in de dertiger jaren tot de ineenstor ting van de wereldorde leidde.” Naar het Elysée bekendmaakte, ont ving het staatshoofd premier Messmer en de minister van Binnenlandse Zaken Marcellin. Gisteravond was hij gastheer aan een diner voor leden van het kabi net. De omgeving van Plymouth in Zuid- Engeland is gisteren onder water gelo pen als gevolg van de zware wester storm. Op de foto boven een gestrande automobilist op de motorkap van zijn wagen. De foto onder laat zien dat in het havengebied geen onderscheid meer te merken was waar de zee eindigde en het land begon. bel 020-411395 (dhr. N. v. d. Lek) Omgeving Haarlem bel 023-251399 (dhr. A. L. Kloosterman) Omgeving Zaanstad bel 075-173434 (dhr. G. J. Krikke) Gebied Noord Holland bel 02285-2906 (dhr. D. J. Boester) bel 02200-11192 (dhr. N. J. Woudenberg) Het is vanzelfsprekend dat een adviseur die bij u thuis is geweest om de situatie en de mogelijkheden ter plaatse in zich op te nemen een beter advies kan geven voor de gewenste veranderingen in uw interieur dan een adviseur die uw huis niet kent. De interieuradviseurs van Stoutenbeek komen daarom graag bij u thuis, zij willen ervan verzekerd zijn dat uw keuze optimaal is. Natuurlijk zijn zij graag bereid u naar de zaak te rijden. Alléén Stoutenbeek biedt u deze service, van het klassieke tot het extreem moderne interieur. Niet ontkend kan worden dat zowel de christen-democratische verklaring als het antwoord van junta-president Pino chet in Chili de nodige onrust heeft verwerkt. „Een reactie van christen-de mocratische kant heb ik niet gekregen”, verklaarde generaal Pinochet. „Maar niemand hoeft te geloven dat wij zullen toelaten dat anderen nu weer de toekomst van Chili in handen gaan nemen. Dat is een zaak van de junta”. De verbittering in christen-democrati sche kringen is vrijwel totaal, om over andere, meer progressieve (en ook ver boden) politieke partijen maar te zwij gen. Om nog een beetje zout in de wonde te wrijven, zo neemt men aan. verklaarde junta-presient Pinochet bo vendien: „Iedereen kan het wel uit zijn hoofd zetten te geloven dat er in Chili binnen de eerstvolgende vier r' vijf jaar verkiezingen zullen plaatsvinden”. WILLEMSTAD. De rijkspolitie van het district Breda heeft gisteren met behulp van vijf diepladers en enige ta kelwagens zes woonwagens van Willem stad naar het regionaal woonwagenkamp in het Overijsselse Hardenberg gebracht. De woonwagens waren vorige week midden in een woonwijk in Willemstad gaan staan. De bewoners wilden niet vrijwillig weg, omdat ze, zoals ze zeiden, geen geld hadden om hun auto’s rijklaar te maken. De gevraagde financiële bij stand kregen zij niet. Bij deze actie waren ongeveer 30 manschappen van de rijkspolitie betrok ken. Het gebeurde op verzoek van burge meester J. Reinders van Willemstad. Volgens de burgemeester werden de wa gens helemaal naar Overijssel gebracht omdat op kampen dichterbij geen plaats was voor alle zes de wagens, die door één familie bewoond worden. Bij de actie hebben zich geen moei lijkheden voorgedaan. Aangezien het transport begeleid werd door wagens van de verkeerspolitie en twee wagens van de mobiele eenheid werd het een tamelijk omvangrijk konvooi. Burgemeester Reinders zei gisteravond dat de keus mede op Hardenberg was gevallen, omdat het kamp daar van alle moderne eisen voorzien is en er onder wijsmogelijkheden zijn. In zijn laconieke antwoord verklaarde de junta-President: „Dat is precies waar we mee bezig zijn sedert de staatsgreep van 11 september vorig jaar. Ik heb sedertdien geen antwoord ontvangen van de christen-democratische partijleiding, de communicatie schijnt verbroken te zijn”. PNOM PENH (Reuter en AP). —Het Cambodjaanse regime heeft bekendge maakt dat 91 mensen zijn omgekomen en 112 gewond geraakt bij een beschie ting van de Rode Khmer gisteren op de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh. Dit bombardement is het meest vernieti gende geweest van de afgelopen jaren. ergst getroffen was de drukke Sa Doem Ko-markt, waar zeker zeventig mensen omkwamen en talrijke woningen in vlammen opgingen. Ook in de buurt van het presidentiële paleis kwamen raketten en granaten neer. Volgens de politie zijn hier zeker acht personen om het leven gekomen. De schade aan het paleis was gering. Militaire woordvoerder kolonel Am Rong zegt dat het doel van de beschie tingen puur terroristisch was. Volgens hem geven de opstandelingen hiermee blijk van hun frustratie. WINSCHOTEN. (ANP) Volgens de VVD-fractie in de Tweede Kamer kan een daadwerkelijke bezuiniging op de overheidsuitgaven leiden tot een belas tingvermindering voor iedereen in 1974. Nauwelijks echter had Kissinger zijn toespraak beëindigd of vrijwel al zijn voorstellen werden getorpedeerd door een scherpe rede van minister Jobert. Een woordvoerder liet weten dat het nog maar om een voorlopige schatting gaat. Het definitieve dodencijfer zal on getwijfeld veel hoger uitvallen. Een be vestiging hiervan wordt gezien in het feit dat vele uren na de aanval de ambulance nog door de stad ijlden. Het bombardement werd uitgevoerd met op de regeringstroepen buitgemaak te 105-mm kanonnen van Amerikaans makelij. Volgens onbevestigde berichten zou nog een vrachtwagen vol met de licha men van slachtoffers, die nog niet bij het officiële dodental waren opgeteld, van de plaats waar de verwoestingen plaatsvonden, zijn vertrokken. Funktio- narissen van ziekenhuizen hebben gezegd te verwachten dat het aantal gewonden tot 500 zal stijgen. Bij het hevigste bombardement op Pnom Penh tot nu toe waren 112 perso nen om het leven gekomen. Dat was in maart 1972. Waarnemers geloven dat het dodental ditmaal het aantal slachtoffers van maart 1972 zal overtreffen. De granaten en raketten sloegen in op verscheTdene punten langs een boulevard in de zuidelijke sector van de stad. Het In Ivoorkust worden de gasten ont vangen door president F. Houphouet- Boigny, die hen onder meer naar zijn uitgestrekte plantages zal voeren. Naast de gebruikelijke ontmoeting met de Ne derlandse kolonie, staan er onder meer ook bezoeken aan een universiteit, een cacaofabriek en een ziekenhuis op het programma. Na twee dagen rust, waarin een tocht door een wildpark is gepland, arriveren koningin en prins 23 februari in Liberia. Aan de universiteit van Monrovia krijgt de koningin een eredoctoraat in het Hu manisme aangeboden. Op dinsdag 26 februari begint de terug reis. Aan het staatsbezoek wordt ook deelgenomen door de minister van Bui tenlandse Zaken, mr. M. van der Stoel. Wilt u in gedachten reeds eensB door onze zaak dwalen, zodat a u een idee krijgt van wat u S allemaal bij ons kunt zien,vraagt jl u dan onze brochure aan "Waarom naar Beverwijk” en u zult versteld staan! Een andere figuur die zal worden gehoord door de rechtbank in Rome is Vito Antonio di Cagno, voormalig direc teur van de nationale elektriciteitsmaat schappij Enel. Er is beweerd dat functi onarissen van de maatschappij zijn om gekocht om de bouw aan te bevelen van elektriciteitscentrales, die olie stoken in plaats van kernenergiecentrales. In ver band met deze zaak is een arrestatiebe vel uitgevaardigd tegen Vincenzo Cazza- niga, voormalig president van Esso Italië en van de Vereniging van Olieproducen- ten. Dat is de eerste keer dat van de zijde der junta openlijk wordt bevestigd dat er onenigheid bestaat tussen de militaire regering en de grootste politieke partij in Chili. Bovendien hebben voor de 11e september 1973 de christen-democraten alles in het werk gesteld om de strijd krachten te helpen de volksfrontregering van president Allende uit het zadel te lichten door blokkeringen van het parle mentaire proces, het aanzetten tot sta kingen, en zelfs het financieren ervan met hulp uit onder meer West-Duits- land. De wrange vruchten van hun werkzaamheden plukken ze nu. Twee weken na de putsch verscheen al de eerste verklaring van christen democratische zijde, ondertekend door verschillende ex-senatoren. Hierin werd aangedrongen op herstel van de parle mentaire democratie. Ex-president Edu ardo Frei zowel als senator Tomic wei gerden toen te ondertekenen. Deze verklaring werd nooit in Chili gepubliceerd, maar verscheen wel in de 'buitenlandse pers. De ontevredenheid in Maar ondanks het vrijwel onbuigzame Franse standpunt, liet Jobert de deur voor een mogelijk compromis open. Hij verwees namelijk naar het Algerijns voorstel om een conferentie ”an alle landen te houden binnen het kader van een bijzondere zitting van de Verenigde Naties. Volgens gedelegeerden zou Jobert voornamelijk willen voorkomen dat de Verenigde Staten te veel goodwill in de wacht zouden slepen bij een succes van deze conferentie. PARIJS. (Reuter)President Georges Pompidou heeft gisteren het werk her vat na een griepaanval, die aanleiding heeft gegeven tot speculaties over zijn algemene gezondheidstoestand en over zijn mogelijk aftreden. de christen-democratische partij kan echter nu niet meer onder stoelen of banken worden gestoken. Men had erop gehoopt na dus alle medewerking verleend te hebben dat na de putsch de christen-democratische partij als re geringspartij op het toneel zou verschij nen. In plaats daarvan werd men dooi de junta net als alle andere partijen gedwongen zijn werkzaamheden te staken. De meeste EEG-delegaties, hoewel niet onwrikbaar gekant tegen het voorstel, zien een dergelijke VN-conferentie ech ter als een onpraktisch „praatcollege”, dat geen concrete resultaten op korte termijn zou kunnen opleveren. In een markante passage die in het bijzonder bestemd bleek te zijn voor de Amerikaanse regering, zei minister Jo bert: „Verre van de conclusie te trekken dat Europa niets meer kan doen, dient de Washington-conferentie zich bewust te zijn van de persoonlijkheid en de rol van Europa. Zoals ik zojuist al zei: we hebben ons voorgenomen om een werke lijke vorm van samenwerking te smeden met Je olieproducerende landen, en in het bijzonder met de Arabische landen.” Minister Van der Stoel waarschuwde in zijn rede tegen de neiging van de ontwikkelde landen om de bezorgdheid over het onmiddellijk effect van de energiecrisis op de eigen economie de bezorgdheid over de gevolgen in de ge hele wereld te laten overschaduwen. Van der Stoel pleitte voor multilateraal overleg met de olieproducenten, maar zei dat zulk overleg alleen zin zou hebben wanneer de prijzen op een rede lijk peil bleven. In een regeringsdecreet dat werd uit gegeven door de Revolutionaire Raad, werd last gegeven tot de volledige naas ting van de Texaco, de Libisch-Ameri- kaanse oliemaatschappij en de Asiatic uit Californië. De Arabische staten hebben in het algemeen afkeurend gereageerd op de conferentie in Washington. Volgens hen moet het overleg gezien worden als een Amerikaanse poging om tot de vorming van een anti-Arabisch blok te komen. Texaco en Standard nemen gezamen lijk 147.000 barrels van de Libische pro- duktie van 2 miljoen barrels per dag voor hun rekening. De Libisch-Ameri- kaanse oliemaatschappij is met 14.000 barrels per dag een van de kleinste producenten. „Het was onvermijdelijk”, verklaarde een buitenlandse diplomaat in Tripoli. „Dit moet voor niemand als een verras sing komen. Als nationalisering eenmaal begint, is er niets meer tegen te doen. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Koningin Juliana en prins Bernhard vertrekken zondag voor een tiendaags staatsbezoek aan Afrika. Eerst gaat het koninklijk paar naar Ivoorkust, daarna naar Liberia, waar koningin Juliana zal worden uitgeroepen tot erestamhoofd. L Dit konden we I s

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3