Duitse ambtenaren Britse econoom prof. Odell verwacht: staken verder Europarlement wil melding kartels Boersma is bezorgd over werkloosheid Den Uyl: nationaliseren van multinationals helpt niet Lse VNO wil koopkracht Internationale bonden crisis bedenksel Normen voor billijk tarief gevraagd te via fiscus steunen 9 - F de- tch- een miljoen gulden aan prijzen K LEVINSON: CONCERNS HEBBEN CRISIS VEROORZAAKT Werknemer moet sterker komen te staan bij beoordeling 13 WOENSDAG 1 3 FEBRUARI 1974 ie Energietekort Verenigde Naties JU ;ch üg Nog meer olienationalisaties wellicht 100 percent opgevoerd worden. (Van onze redactie economie) S> Ier (Van onze correspondent TILBURG De Britse econoom Peter Odell, hoogleraar aan de Eras- mus-universiteit in Rotterdam, verwacht dat voor het einde van dit jaar in alle olieproducerende landen de regeringen een meerderheidsdeelne- ming in de ontginning van hun oliebronnen zullen hebben. De huidige op voering tot een 60-percents deelneming van Koeweit in de oliewinning van BP en Gulf in dat land zal waarschijnlijk binnen korte tijd tot 70, 80 of dat Za- een De minister heeft dat geantwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Wie- ringa (PvdA). De bewindsman nam aan dat de te verwachten nadelige werkgele genheidseffecten van de prijsstijging van grondstoffen op de wereldmarkt zich in sterkere mate zullen voordoen bij de marginale bedrijven. Over de te ver wachten ontwikkeling van de werkloos heid in de verschillende provincies is volgens de heer Boersma op dit moment geen definitieve uitspraak te doen. volgens Odell uiteindelijk gunstig voor de positie van Europa op de internatio nale oliemarkt. Deze winsten kunnen Als gevolg van de staking onder het Duitse overheidspersoneel stapelen de poststukken zich op dit Berlijnse station op, zonder dat ze vervoerd worden. onvermijdelijk is door de expansiezucht van multinationals”, aldus Levinson. De oppositie heeft de regering gebrek aan autoriteit aangewreven. Immers, vo rige week was nog beweerd dat tien percent te veel zou zijn. In de pers moeten beide partijen het ontgelden, de vakbonden echter meer dan de regering. Tenslotte is de werkgever deze keer geen ondernemer om wiens winst wordt gestreden, maar de overheid die met krappe begrotingen moet werken en alle reden heeft om op zijn minst de hogere salarissen, dit jaar niet nog veel hoger te laten worden. GENÈVE (Reuter). Er bestaat hele maal geen gebrek aan olie in de wereld en de zogenoemde oliecrisis is een be denksel van de olielanden en de olie maatschappijen. Dit is de mening van leiders van internationale vakbonden die de afgelopen dagen over de ontwikkelin gen op het terrein van de energievoor ziening hebben gesproken in Genève. Dergelijke concentraties moeten even tueel uiterlijk een jaar een besluit van de commissie a fwachtenna een op- schortingstermijn van 3 maanden vangt eventueel het maximaal 9 maanden du rende onderzoek aan of de concentratie niet de vrije concurrentie beperkt. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. De staking in de Westduitse openbare diensten wordt voortgezet, nu voor onbepaalde tijd. Dat hoeft niet lang te duren, want beide partijen verlangen naar een compromis. Me.t de voorstellen die de overheid tot dusver heeft gedaan zijn de vakbonden echter niet tevreden. Het laatste aanbod luidde gisteren: loon- en salarisverhogingen met 10,5 percent of voor de arbeiders met lage inko mens minstens 140 mark per maand. Gebleken is dat het de overheid, die in dit geval de werkgeefster is, niet mee valt om tot een gemeenschappelijk aan bod te komen. De gemeenten zouden DELFT (ANP). Minister-president Den Uyl is er geen voorstander van de macht van de multi-nationale bedrijven te breken door ze te nationaliseren. „Ont eigening van een internationaal concern zou alleen maar zinvol zijn, als een groot aantal landen dat tegelijkertijd zou doen.” Volgens Den Uyl is er maar één mogelijkheid om de multi-nationals onder democratische controle te bren gen, namelijk door het instellen van een supra-nationaal lichaam dat gedragsre gels opstelt voor internationale concerns. DEN HAAG. Minister Boersma van Sociale Zaken is bezorgd over de verde re ontwikkeling in Noord-Brabant en Limburg, waar een stijgende werkloos heid is te constateren. Hij zal er bij de uitvoering van de verschillende onderde len van het extra werkgelegenheidspro gramma naar streven de zwakke regio’s en bedrijfstakken, en de bedrijfstakken die het zwaarst door werkloosheid wor den getroffen hoog op de lijst te krijgen. 740» ibruari. 10 februari De grootste vakbonden, ÖTV (openba re dienst, transport en verkeer) en DAG (voor het administratieve personeel) maakten gisteren bekend dat zij het laatste aanbod onvoldoende vonden, ech ter bereid bleven om de onderhandelin- gen voort te zetten. Inmiddels zou ook de staking voortduren. Dat betekent dat bussen en trams op stal blijven, het scheepvaart- en luchtverkeer hinder on dervinden, grote gebouwen het zonder verwarming moeten stellen, enzovoorts. De acties bij de spoorwegen hebben zich gisteren nog beperkt tot het goede renverkeer. Vandaag zal echter ook het personenverkeer worden getroffen, ver moedelijk vooral in het Ruhrgebied. De postkantoren zullen vandaag twee uur lang niet werken. Waarschijnlijk zullen, net als gisteren, bijna een kwart miljoen vakbondsleden bij de acties betrokken zijn. vuviai uuui lutuuex van uciaoungvui- lagingen willen de werkgevers bereiken J dat de Nederlandse consument een deel I van de stijgende prijzen gecompenseerd F krijgt. Hierbij wordt dan niet alleen gedacht aan verlaging van de btw-tarie- ven, maar ook aan verlaging van andere belastingen zoals de loon- en inkomsten- belastig. Volgens het VNO is de energiecrisis Concentraties met een totale omzet van minder dan 720 miljoen gulden en een marktaandeel van niet meer dan 25 percent in geen der lidstaten beschouwt de commissie als principieel niet schade lijk voor de gemeenschappelijke markt. Concentraties met een omzet van tussen de 720 miljoen en 3,6 miljard zijn der halve niet tot aanmelding verplicht: zij zijn echter in beginsel verboden, indien daardoor een marktsituatie ontstaat die daadwerkelijke mededinging onmogelijk maakt. De termijnen die de commissie wenst aan te houden, zijn langer dan die welke de Britse commissie voor monopolies en het Duitse „Bundeskartellamt” zijn toe gestaan. Maar de Europese Commissie meent langere termijnen nodig te heb ben vanwege de omvang en de samen stelling van de gemeenschappelijke markt en het nog onvoldoende inzicht in de concurrentiesituatie in de diverse be drijfstakken. STRAATSBURG (ANP). Het Euro pese parlement is gisteren akkoord ge gaan met voorstellen, die beogen de Europese Commissie de bevoegdheid te geven onder bepaalde voorwaarden een voorafgaand onderzoek in te stellen naar bedrijfseoncentraties. en deze eventueel te verbieden. mende maanden wel een flink aantal prijsverhogingen o.a. door de sterk ge stegen invoerprijzen. Die zullen pas in de consumentenprijzen voelbaar worden als de wachttijden volgens het prijsbe leid van de regering aflopen”, aldus de VNO-voorzitter. Prof. Odell verwacht ook dat tegen het einde van dit jaar intensieve onder- handelingen zullen plaatsvinden tussen de oliemaatschappijen en de Europese regeringen, waarbij het de taak van de regeringen moet zijn de weg voor een Europese olieproduktie te effenen. geïnvesteerd worden in de oliewinning uit de Noordzee, die het mogelijk zou maken dat Europa rond 1985 geheel in de eigen energiebehoefte kan voorzien. Bovendien kan de prijs van de toekom stige Noordzee-olie aanzienlijk lager uit komen dan de huidige prijzen. met het percentage wel iets dichter bij de 15 percent willen komen, die de vakbonden hebben geëist. In Bremen en Bremerhaven is men het tenslotte over 12 percent voor enkele gemeentelijke diensten ens gworden. Voor de multi-nationals pleitten de heer F. G. van Duivenbooden, president- directeur van Esso Nederland, en prof, dr. P. Kuin, hoogleraar algemene be drijfsvoering en ex-lid van de directie van Unilever. Van Duivenbooden wees erop dat volgens hem de multi-nationale oliemaatschappijen door hun flexibiliteit Nederland behoed zouden hebben voor een desastreus energietekort. maatschappij, onderstreepte hij nooit ge zegd te hebben dat de multinationals zich tijdens de energiecrisis slecht ge dragen hebben. „Maar dat is het punt niet. Het gaat erom dat dit soort bedrijven, hoe waar devol ook soms voor de economie, tegen de democratische orde is. Het zijn eco nomische republieken, waarvan de lei ders een macht hebben die te vergelij ken is met die van staatshoofden. Het is hoog tijd dat deze macht, welke zich bijvoorbeeld heeft gemanifesteerd in Chili, onder openbare controle gebracht wordt”, aldus Den Uyl. „De multi-nationals hebben enorme kapitalen nodig om te investeren tenein de te expanderen. Deze kapitalen, mil jarden dollars, verkrijgen de multi-nati onals voor 98 pet. door zelffinanciering. Dat is alleen maar mogelijk door con stant hun prijzen te verhogen. En wat is een beter middel om prijzen te kunnen verhogen dan het veroorzaken van een crisis”, zo zei Levinson. Kuin was er overigens ook een voor stander van om een supra-nationaal or gaan in het leven te roepen. „Maar dan moet het ook mogelijk zijn dat de con cerns daar hun klachten deponeren. Het gebeurt nu nog maar al te vaak dat de multi-nationals schandelijk behandeld worden door regeringen.” In Bonn wordt chter geredeneerd dat een liniaire verhoging met 12 percent zou inhouden dat de bond (Bonn dus), die de meeste royale „verdieners” heeft, zich voor minstens een miljard mark extra in de schulden zou moeten steken. De bond voelt er meer voor om de gegarandeerde minimumverhoging zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Dat is voor hem het goedkoopst en past boven dien in het concept van de sociaal democraten. Voor de gemeenten met de meeste kleine loontrekkers is dit echter juist moeilijk te verwerken. DE NHAAG. De werkgevers, ver enigd in het Verbond van Nederlandse Ondernemingen willen de koopkracht van de consument op peil houden. Sa men met de vakbeweging willen de werkgevers een gesprek met de regering over het door de zorgelijke economische situatie waarin ons land zich nog steeds bevindt teruglopen van deze koopkracht. i Vooral door middel van belastingver- De gaullisten wilden de opschortings- termijn beperken tot 2 maanden en de periode van Onderzoek tot 4 maanden, de Tories stelden resp. 6 weken en 6 maanden voor. De werkgevers zijn van mening dat de Prijsstijging van half december tot half januari een onverwachte meevaller be tekent. „Toch verwachten we in de ko- De KVP’ers van Amersvoort, Peijnen- burg en Hermsen hebben er gisteren hun verbazing over uitgesproken dat mi nister Lubbers de huisartsen kort gele den heeft toegestaan de tarieven te ver hogen op grond van de salarisstijging van hun collega’s bij de overheid en de toegenomen praktijkkosten. Een dergelijke redenering is volgens de KVP’ers niet alleen op te zetten voor huisartsen, maar voor alle vrije-beroeps- beoefenaars. De verschillen die nu ge maakt zijn, vinden zij niet reëel en daarom hebben zij er bij minister Lub bers in schriftelijke vragen op aange drongen, snel met die richtcijfers te komen. Levinson was het niet eens met de stelling dat multinationals zo veel werk gelegenheid verschaffen. „Het tegendeel is waar. Deze bedrijven zijn er slechts op uit om al maar efficiënter te kunnen werken, dat wil zeggen besparen op arbeidskosten. De olie-industrie is daar een voorbeeld van: slechts 3 percent van het geld dat nodig is om een vat olie van de put naar de pomp te brengen, wordt uitgegeven aan lonen. Het bevor deren van investeringen door de multi nationals, zoals dat vandaag de dag nog steeds wordt gedaan door vele regerin gen is dan ook het bevorderen van werkloosheid. Daarnaast slaan de rege ringen ook volledig de plank mis met hun verouderde inkomenspolitiek. Altijd maar worden de arbeiders gemaand om hun looneisen te matigen alsof daarmee inflatie zou kunnen worden voorkomen. Het zijn de arbeiders die geslacht wor den op het altaar van de inflatie, die Deze lichtgewicht SINGER Starlet naaimachine kunt u elke week winnen, als u voor/ 1.- meepuzzel t met de Aktie Natuur in deze krant. De kleine compacte lichtgewicht van Singer, met de slimme „één-hands-greep” is eenvoudig te bedienen, geen ingewikkelde obstakels of constructies. Hij kan zig-zaggen en blindzomen; maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razendsnel knopen aan. Winkel waarde/ 549.-. Doe mee! (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De KVP wil. minister Lubbers van Economische ken zo snel mogelijk komt met honorariumregeling voor beoefenaars van vrije beroepen. Zo’n regeling zal moeten aangeven wat een billijk tarief is en de noodzaak tot tariefsverhogingen zou op grond daarvan vastgesteld kun nen worden in de toekomst.. ze het er niet mee eens dat groepen landen proberen op kosten van andere landen oplossingen te vinden voor hun energieproblemen. Op de vraag of dit betrekking had op de internationale energieconferentie die op het ogenblik in Washington aan de gang is, antwoordde Gallin: „Onder andere daarop, ja.” Dr. Sicco Mansholt, lid van de studie groep van de Verenigde Naties inzake multi-nationals, was het met Den Uyl eens dat er een controlerend orgaan voor de multi-nationals moet komen. Hij zag dat echter niet als een taak voor de Europese gemeenschap, maar voor de Verenigde Naties. „Een controlerende commissie van de VN is echter alleen mogelijk als er in de diverse landen een politieke wil daartoe ontstaat. Gebeurt dat niet, dan zal over een jaar of tien onze maatschappij het kind zijn van de multi-nationals, het geen in mijn ogen het ergste is wat er kan ebeuren”. aldus Mansholt. De felste kritiek op de multi-nationals kwam van dr. Charles Levinson, secreta- ris-generaal van de internationale vak bond voor arbeiders in de chemische industrie. Levinson, een bekend publicist over de problematiek van de multi nationals, stelde de grote internationale concerns regelrecht verantwoordelijk voor de huidige energie- en monetaire crisis. Na afloop van een conferentie van de internationale organisaties, van werkne mers in de autofabrieken, de chemische bedrijven en de levensmiddelenindustrie sectoren waar veel ontslagen zijn geval len als gevolg van de energiecrisis, wer den de volgende oplossingen genoemd nationalisatie van alle bedrijven die energie leveren, internationaal toezicht op de voornaamste bronnen van energie en grondstoffen en hogere lonen ter bevordering van de economische groei. De algemeen secretaris van de Inter national Union of Food en Allied Wor kers’ Associations, Dan Gallin, zei: „Er is geen sprake van een olieschaarste. Er is alleen een olieprijscrisis en die is kunst matig in het leven geroepen door onder één hoedje spelende olieproducerende landen en de grote oliemaatschappijen, die vastbesloten zijn te profiteren van de mythe die ze zelf geschapen hebben.” Hij deelde mee dat de nationale vak organisaties zal worden gevraagd de resoluties van de conferentie in Genève over te nemen. Daarin wordt ook gepleit voor instandhouding van de vrijheid tot collectieve onderhandelingen en voor een rechtvaardiger verdeling van de werkgelegenheid. De deelnemers aan de besprekingen in Genève veroordelen de bilaterale onder handelingen die sommige landen, Enge land en Frankrijk bijvoorbeeld, met de olieproducerende staten voeren. Ook zijn Het creëren van een controlerend or gaan voor de multi-nationals ziet Den Uyl als een zeer belangrijke taak voor de politici van de Europese Gemeen schap. „Het is waar dat de Europese gemeenschap tot nu toe geen greep heeft kunnen krijgen op dit soort bedrijven, maar dat neemt niet weg dat de ge meenschap op dit gebied wel degelijk waardevol werk zou kunnen verrichten.” Den Uyl zei dit gisteren in Delft tijdens een discussiebijeenkomst over het thema „multi-nationals” georganiseerd door het inter-universitaire instituut voor bedrijfskunde. In tegenstelling tot de Nederlandse en internationale vakbondsleiders gelooft Den Uyl niet dat een multinationaal concern vermaatschappelijkt zou kunnen worden door de arbeiders mee te laten regeren. „Ook dan loopt men het risico dat zo’n bedrijf in de allereerste plaats gericht zal zijn op het behalen van zo veel mogelijk voordeel voor zichzelf in plaats van voor de maatschappij.” Hoe wel de minister-president in zijn betoog voorop stelde dat de structuur van de multinationals niet acceptabel is vanuit het gezichtspunt van een democratische (Van onze redactie economie) UTRECHT. De werknemer moet weerbaar worden tegen de personeelsbe oordeling, die nu nog te veel de kwets baarheid van de beoordeelde aantoont. Dit is de mening van de Stichting We tenschappelijk Onderzoek vakcentrales, neergelegd in het vandaag gepubliceerde rapport „De kwetsbare beoordeelde”, welk rapport een vervolg is op het vorig jaar uitgebrachte rapport „De afhanke lijke sollicitant”. De weerbaarheid van de beoordeelde en daarmee van de werknemer is ook op te voeren door zich te realiseren dat sociale verzekering en cao weliswaar de werknemers een sterkere positie bij de toegang tot (en het verlaten van) de arbeidsorganisatie kunnen verschaffen, maar dat aan zijn positie binnen die organisatie nog veel moet gebeuren. In dat verband komen dan vraagstuk ken aan de orde als de hervorming van de onderneming en de democratisering van de arbeidsverhoudingen. Ook de vakbeweging zal op dit gebied attent moeten zijn, aldus het rapport. Pogingen van Franse gaullisten en Britse conservatieven, de bevoegdheid van de commissie te beperken tot een onderzoek achteraf, hadden geen resul taat, net zo min als hun streven, de interven tiecriteria en de mogelijkheden van optreden van de commissie te be perken. De commissie wil voorafgaande aan melding van concentraties met een jaar lijkse omzet van ten minste 3,6 miljard gulden, en de mogelijkheid dergelijke concentraties te verbieden indien zij in strijd zijn met de bepalingen van het Verdrag van Rome over de vrije concur rentie (volgens dit criterium zouden in 1971 25 concentraties moeten zijn aange meld). Prof. Kuin vroeg zich af hoe de mul ti-nationals ontstaan waren. „Zij zijn geen uitvinding van de duivel, maar voorzien in een behoefte. Volgens mij zijn de multi-nationals de voorlopers van een economische eenheid in de we reld. Deze concerns, die veel efficiënter werken dan de regeringen, zullen blijven bestaan tot de wereld ten onder gaat door een extreem doorgevoerd nationa lisme. I snel overgegaan in een prij zenprobleem. In de komende tijd zullen veel hogere prijzen voor onze importprodukten moe- ten worden betaald die weer zullen doorwerken in de consumentenprijzen. Door een geringe stijging van de wereld handel komt daarbij nog dat onze ex port onder druk komt te staan. De rendementen in de bedrijven zullen vol- I, gens de werkgevers achterblijven en de orderportefeuilles zullen dunner worden waardoor de werkgelegeneid gevaar dreigt te lopen. Nadat het Centraal Plan Bureau tegen het eind van deze maand zal hebben berekend hoe het er met onze economie voorstaat willen de werkgevers een pak ket van maatregelen opstellen en die I samen met de vakbeweging en regering bespreken om zodoende tot een geza menlijke sociaal-economische aanpak t voor de rest van 1974 te komen. Een I. soort uitgesteld centraal akkoord, al wil len de werkgevers deze term liever niet gebruiken. t Via belastingvoordelen voor de consu ment willen de werkgevers bewerkstelli gen dat de koopkracht van het publiek op peil blijft waardoor het voor bedrij- ven weer aantrekkelijker wordt te in vesteren. „We kunnen nu niet concreet zijn omdat we eerst de nieuwe progno ses moeten afwachten. Ook de regering wacht op de nieuwe cijfers. Belastingen en het loon- en prijsbeleid moeten dan m samenhang worden bezien”, aldus meent VNO-voorzitter mr. Ch. van Veen. In Libië zijn reeds drie Amerikaanse maatschappijen volledig genationaliseerd. Ook in Algerije en Aboe Dhabi zijn nationalisaties doorgevoerd. Alleen in Saoedi-Arabië bedraagt de nationale deelneming nog 25 percent, maar vol gens Odell is dat nog slechts een kwestie van tijd. In een lezing op de katholieke hoge school in Tilburg zette prof. Odell giste ren uiteen dat door deze nationalisaties de oliemaatschappijen nog voor het ein de van dit jaar hun zeggenschap kwijt zullen zijn over de hoeveelheid, de prijs en de distributie van de olie uit de OPEC-landen. Verder is hij van oordeel dat de enige mogelijkheid voor Europa om aan sterke prijsstijgingen te ontkomen, ligt in het terugschroeven van het gebruik. Voor de olie-exporterende landen en de Verenig de Staten, die voor een groot deel over eigen voorraden kunnen beschikken, evenals voor de maatschappijen, zal de ongelimiteerde vraag naar olie door Eu ropa mogelijk aanleiding zijn om de exportprijs verder te laten stijgen. De grote winsten die de oliemaat schappijen zouden maken, zijn overigens Mam—— Tijg?

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13