Pat Mat en Kijk Uit in duel van de waarheid DWANGSOM DE VRIES: CLUB OP GEEIST VAN LANDELIJK NIVEA U Stukken vlogen eraf tijdens damtitelstrijd LOLKEMA TEN ONDER ONDANKS GOED SPEL Jan Larsen als vierde aan start Smash te sterk BRONSTRING c.s. WONNEN WEER EENS voor Sigma-2 Santos Bavao troefde Hubra af Ken-Am-Ju één in eigen toernooi Drink Claeryn als’t jonge moet zijn 25.000 uniska parket I I ESTEL Hoogovens vraagt voor de 4-ploegendienst (machine-) bankwerkers HOOGOVENS# Tijdelijk geeft uw slijter u dit leuke borrelglas gratis bij elke hele liter Claeiyn. Tegen Cor Coster L WOENSDAG 1 3 1974 FEBRUARI 16 WC Hamvraag Rivaliteit Achtervolgers /-■' Ji |fc (Van onze schaakmedewerker) Theo de Vries: „We winnen gewoon’’ (Van onze dammedewerker) (Van een medewerker) ADVERTENTIE voor onderhouds- en reparatiewerkzaamheden. Voornaam: Geb. datum: Adres: I Gehuwd/ongehuwd exil» Ervtn^ In de derde klasse B eindigden de ontmoetingen TutorDonkey Shot (8-8) en De KlokWBH (6-6) allebei in een gelijkspel. Doordat Cervantes verstek liet gaan, was het team van Van der Veen voor niets naar Heemskerk geko men. Geert Post kwam wat vaster op de tweede plaats, omdat zijn naaste achter volgers steken lieten vallen en de Sant poorter zelf won van Gerard Luiten. Pas in het eindspel ging het fout met Luiten, maar het kan zijn dat hij toen al met zijn gedachten elders was. Vandaag na melijk is Luiten in het huwelijk getre den met Louise Huysmans, die bij de dames meedoet, maar haar partij wel won. Otto van Dijk profiteerde goed van een onoplettendheid van Dirk Kleen en maakte een schijf buit. Van Dijk, vroe ger een zeer sterk hoofdklasser, werd een jarenlange afwezigheid uit de dama- rena noodlottig, want de remise-finesse, die Kleen in de stand vlocht, had hij Belangstelling? Stuur dan nevenstaande bon in, waarna wij u nader zullen informeren. Adresseer als volgt: Hoogovens, Personeels voorziening, Antwoord nummer 94000, IJmuiden (plak dus geen postzegel). Na ontvangst wordt contact met u opgenomen. Telefonische inlichtingen: 02510-94000. Een zeer fijne dubbel gebeide JONWWBMEVER fris. 1 ÏJMOND Zowel Smash als Phoenix heeft de volle winst binnengehaald. Smash had heel weinig moeite met Sig- ma-Delft 2: 3-0, terwijl Fboenix iets meer tegenstand ondervond van Armix- tos: 3-0. Alle vier de doelpunten waren van Toon Waasdorp. De tegenpunten waren van Teeuwen en Hermans. Doordat Bakker, Roele en Warmerdam alle drie een hat trick scoorden, bleef Vogelenzang met 9- 7 op winst tegen VBHB, waarvoor Van Ginhoven tot een hattrick kwam. Van Egmond en Wilbrink namen elk twee treffers voor hun rekening. In de Dr. Prinsenhal te Heemskerk hielden de hoofdklassers Assumburg en Kennemerland (Lex Kollerie, Henk Le onhardt en Roel Hopman) elkaar met een 3-3 gelijksptl in evenwicht. Vooral Ake Grootveld van Kennemerland was met verschillende schoten tegen het houtwerk weinig fortuinlijk in dit duel. HF ÖOj Kijk Uit heeft al vele jaren KNSB- ervaring, degradeerde vorig jaar maar rekent er zeker op snel in het schaak- walhalla terug te keren. Met een strin gent doorgevoerde verjonging beschikt men zeker over een ploeg met grote toekomstmogelijkheden. Bij Pat Mat ligt dat wat anders. De Pat Matters hebben eigenlijk altijd de finishing-touch gemist om op het beslissende moment te kun nen doordrukken. De laatste jaren leek men haast ingedommeld maar dit jaar is de geest plotseling vaardig geworden over het team. Eén van de oorzaken ligt in de komst van Theo de Vries, een bij de schaakclub Rolland geboren en geto gen schaker, die eenmaal de Haarlemse schaaktitel op zijn naam bracht na een beslissingsmatch met de veelvoudige kampioen K. Steijn. Hij droeg nog twee jaar het VHS-uniform maar na zijn huwelijk met een Beverwijkse werd hij met een diepe buiging door het Pat Mat legioen binnengehaald. hun leden. En toch is er die ondefini eerbare rivaliteit waarbij over en weer een vorm van leedvermaak is als de ander een matig resultaat boekt. Voor De Vries is die rivaliteit er in mindere mate, daarvoor is hij tekort in de IJ- mond gevestigd. Voor hem is het gewoon een kwestie van logica dat een plaats als Beverwijk een vereniging op landelijk niveau behoort te hebben. Als hij zater dag naast eerste bordspeler Gerben van Manen aantreedt zal hij goed voorbereid zijn. Daartoe schept een speciaal als schaakkamer ingericht vertrek alle mo gelijkheden. Daar kun je je rustig terug trekken en voorbereiden, het is alles schaken wat de klok slaat: een wand kleed, verschillende posters, op de mu ren geschreven schaakwensen en dan in een bijna Oosters aandoende sfeer bij stemmig licht in het midden op de grond een schaakbord met stukken, bij na verscholen tussen de vele kleurrijke kussens. Een stoel of tafel staat er niet, je gaat gewoon op de grond zitten net zo gewoon als Pat Mat gaat winnen. Of zal het toch Kijk Uit worden? Joop Verburg won voor Ken-Am-Ju met een klein verschil van R. Visser, Dik Fennema gaf Hugo Schut geen schijn van kans en won op beslissing. Hierna stelde Noord-Hollands kampioen Herman Debrot de zege voor Ken-Am- Ju veilig door zijn wedstrijd tegen T. Schut met een prachtige Uchi-mata af te maken, Robert v. d. Geest kon vrijuit judoën en bracht z’n ploeg op een com fortabele 4-0 voorsprong door Aad van Veen 30 seconden in een houdgreep te houden. Gerrit Maas redde de eer van Dschen-Dui via een zege op Piet Eel- man. Vanaf de opening streefde de titelver dediger naar complicaties, maar slaagde daar door gedegen tegenspel van Lolke- ma nauwelijks in. Slechts ten koste van zeer veel bedenktijd kon De Groot een licht overwicht bereiken. Om aan de druk te ontkomen, schoof Lolkema een bedreigde schijf naar de kant. Dat was het begin van de ondergang. Nu zijn opponent nog maar luttele minuten voor zo’n dertig zetten had, verhoogde Lolke ma opeens wel de spanning. De Groot bracht in hoog tempo zijn tegenstander met een reeks scherpe zetten in moei lijkheden. Het wemelde van de combi- natiedreigingen en in eerste instantie kon Lolkema ze nog wel ontwijken. In een stelling die overigens na afloop als verloren getaxeerd werd beging hij echter een grove fout, waarna De Groot de partij met een slagzet in zijn voor deel besliste. Smash speelde deze keer in Uitgeest, omdat de sporthal in Beverwijk voor de I.K. badminton werd gebruikt. In de eerste set bleek al gauw dat de Delfte- naren geen partij waren voor Smash. Via 3-0 werd het 8-0. Een niet geïnspi reerd Smash blies wat stoom af en daarvan maakten de gasten gebruik om in te lopen tot 11-8. Toen de heren uit Castricum weer op een hogere versnel ling overschakelden was het gebeurd met Sigma: 15-8. De tweede set verliep bijna gelijk. Een snelle voorsprong van Smash (7-0) werd weer gevolgd door een kleine opleving van Sigma: 8-5, maar daar bleef het bij: 15-6. In de derde set liep Smash zelfs uit tot 9-1, voor de Delftenaren door het wegvallen van de concentratie bij Smash tot 10-6 terug kwamen. Ook stopte de opmars weer: 15-7. In het kader van de open kampioen schappen dammen van Haarlem werd gisteravond met zulk een inzet om de HD-bekers gestreden, dat de stukken er afvlogen. Dit deed zich letterlijk voor in de tijdnoodfase van het duel tussen titelhouder Hans de Groot en de num mer twee van vorig jaar, Albert Lolke ma. Glas gratis Voor de tweede klasse C werden drie wedstrijden gespeeld en daarbij kwam Bakker Zn. met een score van 10-1 tegen SVB tot de grootste zege. Topsco rer was Hogervorst met vijf treffers. Met vier goals deed Zoet weinig voor hem onder, terwijl Van der Hulst een maal raak schoot. De eer werd gered door „good old” Aad Pijnakker. Gé Bosch zegevierde met 4-2 over KGM. IJMOND-HAARLEM. De keurtroe pen van de Beverwijkse schaakvereni ging Pat Mat en het IJmuider Kijk Uit zijn in de hoogste staat van paraatheid gebracht. Zaterdag 16 februari ’s mid dags om 2 uur komen de beide eerste teams in het dorpshuis „De Moriaan” in Wijk aan Zee tegen elkaar uit met als inzet het kampioenschap in de hoogste klasse van de Noordhollandse Schaak bond. Beide ploegen hebben tot nu toe alle wedstrijden gewonnen en moeten na het onderling treffen nog eenmaal aan treden. Maar voor iedereen staat het vast dat in deze derby de beslissing zal vallen. Alarmfase één is ingegaan. Met de komst van De Vries was dat plan van de baan. Men ging rond de tafel zitten en begon meteen maar met de „ham-vraag”: Doen we al het moge lijke om hogerop te komen of willen we een gewoon gezelligheidsclubje zijn?. Toen alle gegadigden voor een plaats in het eerste team bereid bleken zich „ka pot” te vechten stond het besluit vast: Pat Mat zal dit jaar kampioen worden, de promotiewedstrijden winnen en haar entree maken in de KNSB. moeten zien. Theo Kuy, moest zijn meerdere erkennen in Jan Luiten, die de jonge speler via een halve hekstelling in de tang nam.Met het dammeneindspel had Luiten verder geen moeite. Voor de hoofdklasse zegevierde Sport in de Beverwijkse sporthal met 4-2 over het zonder wisselspelers uitkomende SAC. In de eerste klasse B bleef ’t Lan taarntje enigszins verrassend met een score van 6-4 op winst tegen Club 12. Mokro Boys won in de tweede klasse A na een doelpuntenrijk duel met 9-8 van Adrichem, terwijl de strijd tussen Da vidson en Joosten een kwartier voor tijd door arbiter Schnellen werd gestaakt, na moeilijkheden met enkele spelers van Joosten. Davidson leidde toen al met 9-2. HAARLEM. De Haarlemmer Jan Larsen start donderdag 14 februari als vierde in het gewestelijk kampioenschap, libre tweede klas dat tot en met zater dag wordt gehouden in Het Wapen van Bergen te Bergen (NH). AMSTERDAM. Vice-president mr. J. Heintz van de Amsterdamse recht bank zal vrijdag 22 februari uitspraak doen in het kort geding dat twee fir manten van de Zaandamse Cocky-bar b.v. hebben aangespannen tegen Cor Coster, schoonvader van Johan Cruyff en manager van Johan Neeskens, we gens zijn uitspraken over de financiële positie van Neeskens. Neeskens exploiteert met de Zaan dammer D. J. Mevius en de Haarlemmer D. G. Steeman twee zaken in Zaandam. De heer Coster heeft in een interview in dagblad De Tijd gezegd dat financiële manipulaties rond de beide Zaandamse gelegenheden Neeskens in moeilijkheden hebben gebracht, waardoor het aanbod van Barcelona (anderhalf miljoen gul den handgeld) voor Neeskens des te gunstiger uitkwamen. De heren Mevius en Steeman menen dat de uitspraken van Coster in De Tijd hun zakelijk schade opleveren. Op grond daarvan hebben zij de rechter gevraagd de heer Coster zijn uitspraak te doen herroepen in De Tijd en eveneens het in de Zaanstreek verschijnende dagblad De Typhoon, waarin De Tijd werd geciteerd. Voorts werd de rechter gevraagd een dwangsom van f 1000 op te leggen, iede re dag dat Coster in gebreke blijft, en een dwangsom van 25.000 werd ge vraagd als de heer Coster zich in de toekomst niet van soortgelijke uitspra ken zou onthouden. In de sporthal De Moriaan te Wijk aan Zee bleef het in de eerste klasse B leidende FC Fransen/Schoot netaan met 1-0 aan de winnende hand tegen staart- ploeg Kledn Zwitserland. Het enige en beslissende doelpunt werd reeds in de eerste minuut gescoord. J. C. Groot liet een steekje vallen en bracht het tegen Joky DGS niet verder dan een 4-4 gelijkspel. Mede door de nederlaag van Club 12 in Beverwijk tegen ’t Lantaarn tje, is de toppositie van FC Fransen - Schoot weer verstevigd. Nu is er tussen beide IJmond-clubs van oudsher een behoorlijke rivaliteit. Dat is eigenlijk een beetje vreemd om dat de verenigingen een nauwe verwant schap kennen. Namen als die van de gebroeders De Haas en Zoontjes waren in feite met beide clubs verbonden, bo vendien telden (en tellen) beide clubs veel werknemers van Hoogovens onder Leeftijd 21-50 jaar. Vakopleiding en ervaring vereist. Afhankelijk van vak bekwaamheid en de afdeling waar u geplaatst wordt, begint u met een bruto inkomen van circa ƒ1.709,- tot 1.893,- per maand, waarin o.a. de ploegendiensttoeslag is begrepen. (Vakantietoeslag en winstuitkering zijn niet meegerekend.) Maar als nu eens van Kijk Uit verlo ren wordt? „We winnen gewoon” ant woordt De Vries met een bijna angstig aandoende overtuiging. „Bij het behalen van het kampioenschap maken we een groot feest: ik heb al voorspeld dat we Beverwijk aan een vereniging op lande lijke niveau zullen helpen”! Ongetwij feld moeten De Vries’ gedachten daarbij uitgaan naar een aanzienlijke verster king in de persoon van schaakmeester Van Scheltinga en wellicht mevrouw Timmer die beide in Beverwijk wonen. Het is een volslagen duidelijke zaak, het zal in de wedstrijd tegen Kijk Uit „bui gen of barsten” zijn. Verkoopfiliaal Heemstede Heemsteedse Dreef 264 Telefoon 023-289403/09 IJMOND/HAARLEM. Het in de eerste klasse A van de Haarlemse zaal- voetbalcompetitie op de laatste plaats staande Santos Bavao bleef in de Tres- longsporthal te Hillegom netaan met 3-2 de meerdere van het ook tot de staart- ploegen behorende Hubra. Voor de doel punten zorgden Bronstring, Voorham en Koster, terwijl Van Lammeren twee maal tegen scoorde. r -i 1 Ik stel prijs op nader 1 I contact over plaatsing als (machine-)bankwerker. I Naam: (Van onze judomedewerker) IJMOND/HAARLEM. Ken-Am-Ju is er voor de tweede keer in geslaagd het eigen Spaarne Toernooi te winnen. Met dit toernooi, waaraan acht senioren teams verdeeld over twee poules, deel namen, werd de nieuwe zaal van Ken- Am-Ju in gebruik genomen in poule II bleek Dschen-Dui uit Santpoort de sterkste met als tweede geplaatste Hajime uit Alkmaar. Beide teams versloegen Ken-Am-Ju II en sportschool Nauwelaerts uit Overveen. In de halve finale won Dschen-Dui met 4-1 van sportclub Pauel. Ken-Am-Ju won met 4-1 van Hajime, zodat de vereniging in de finale tegen de Sant poorters uitkwam. De Vries is op 23 juli 1944 in Over veen geboren en in het dagelijks leven inkoper van verpakkingsmiddelen. Met het oog van de kenner had hij dan ook al gauw gezien dat Pat Mat een goede vereniging was maar in een ondeugdelij ke verpakking. Had men een groep bij elkaar dan viel er wel weer iemand uit die zo nodig moest gaan vissen of andere nevenaktiviteiten liet prevaleren. Het gevolg was dat sterke spelers als Van Manen en Lodeweges overwogen van vereniging te veranderen. In poule 1 plaatsten Ken-Am-Ju 1 en Sportclub Pauel zich, door overwinnin gen op Sportschool Plenckers uit IJmui den en judoclub Landsmeer. Vervolgens won Ken-Am-Ju met 4-1 van sportclub Pauel. Cees Teeuwen versloeg met sterk spel Frans Herben, die zijn stelling verknoei de door op zetjes te spelen. Ondanks dat Bram Douma in het middenspel bedui dend beter stond dan Henk Teunisse, slaagde hij er niet in de veteraan op de knieën te krijgen. Uitslagen: eerste klasse: B. Herben—C. Moonen 0-2, C van der Linden—J. Warmer dam 0-2, G. Elsing—R. Souvereln, B. van Dijk—J. Luyten 2-0, A. van der Plas—J. Stijnman 2-0, H. Elenbaas—T. de Boer 1-1; tweede klasse: A Meulemans—C. van den Does 0-2, A. Hesselman—H. Kroes 2-0, J. van Beringen—F. Duits 1-1, J. RondeT, Huys mans 0-2, E. Overbeeke—K. Knijft 0-2, G. van Raay—A. van de Marei 0-2, J. Oudhoff—Th. de Boer 2-0, J. Aarssee—W. Jolink 1-1, J. Kap- tein—F. Koeleveld 1-1, W. van Wees—F. Sala 0-2, P. Mulder—P. Hollenberg 0-2, A. Zandber gen—H. van der Meulen 0-2; damesklasse: M. SlendersL. Luiten 0-2, N. LeenmansE. Koek 0-2, C. Kamp—L. Huysmans 0-2, C. van Hattum—A. Keesom 0-2; adsplrantenklasse: R. van Dam—J. Tromp 2-0, A. Büscen—T. Nelisse 2-0, H Alders—F. Tettero 2-0, T. Boskamp—B. Fleuren 0-2, R. Tettero—G. Surendonk 2-0, R. Koo—G. Betjes. A. van Eerde—E. Timmerman 1-1, R. HeuverkampH. Stolvoort 0-2. Standen: hooidklasse: 1. H. de Groot, punten uit vier partijen, 2. G. Post 7, 3-5. O. van Dijk, J. Luiten en C. Teeuwen, alle drie 5; eerste klasse, groep A: 1. J. Warmerdam 6 uit 3, 2-3. G Elsing en C. Moonen, beiden 4- uit 2; groep B: 1. B. van Dijk 6 uit 3, 2. M. Herben 4 uit 2, 3. H. Elenbaas 3 uit 2; tweede klasse: groep A: 1. A. Hesselman 6 uit 3, 2. C. van den Does 4 uit 2, 3. A. Meulemans 4 uit 3; groep B: 1. A. van der Marei 6 uit 3, 2. G. van Raay 4 uit 3, 3. J. Aarssee 3 uit 2; groep C: 1-2. P. Hollenberg en F. Sala, beiden 6-3, H van der Meulen 4 uit 3; damesklasse: 1. Anneke Keesom 6-3, 2. Louise Luiten 4 uit 2, 3. Louise Huysmans 4-3; adsplrantenklasse: groep A: 1-2. R. van Dam en H. Alders, beiden 6 uit 3, 3. B. Fleuren 4 uit 3; groep B: 1. H. Stolvoort 6 uit 3, 2. R. Koo 4 uit 3. Woonplaats:

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 16