ROCCO Formidabele komediant Mentaal enorm zwak RUST Spanje-Joego-Slavië in 34 landen op televisie VERKEERSCHAOS BIJ BESLISSINGSDUEL SPORWffi® EVERT TEUNISSEN Nederlands voetbal is hartstikke ziek Hockeyploeg veel te sterk voor Canadezen FRANS SPITS NORMALE OVERWINNING KOERSEN IN HILVERSUM „EINDELIJK II o je/ 1 O 6 WOENSDAG 1 3 FEBRUARI 1974 17 4 Demoraliseren Waarmaken Inzet k (Van onze sportredactie) PETER HEERKENS (Van onze speciale verslaggever) Jaap Kooreman: goed debuut Den Hertog schuwt de strijd met Merckx niet in ie in el De stand: Nieuw-Zeeland 4-8 (10-3), Pakistan 3-6 (15-2), Australië 3-4 (14-3), Nederland 3-4 (11-6), Polen 4-2 (6-12). Maleisië 3-0 (0-11), Canada 4-0 (3-22). Waldstadion al weken lang is uitver kocht. Van na met 3 3 2 1 1 2 3 2 1 3 1 1 1 8 O. ie 6 el i- at :e, le JL E. in R. se B. R. in Ie C. 3; 3. 2', e: •s, 3: C. T- in •J. U ?n m s- in de Over de kansen van Fedor den Hertog om als prof te slagen, verschillen de meningen eveneens. Zeif verwacht hij, maar dat is het recht van zijn idealisme. AALST. Met de overgang van Fe dor den Hertog naar de beroepsrenners heeft de profwielrennerij er onmisken baar een nieuwe impuls bij gekregen, maar: het is slechts theorie. In de prak tijk zal het moeten bljjken of hij, met zijn 28 jaar- op een niet te late leeftijd van zijn hobby een beroep maakte en of hij binnen zijn ploeg die van Frisoi een goed functionerende schakel is. Want Fedor den Hertog is geen makke lijke. Voor zichzelf niet en daardoor dik wijls evenmin voor anderen. Zijn broer Nidi bijvoorbeeld, tekende bij Frisoi een profcontract om hem te ontlopen naar nu blijkt tevergeefs en ploeg leider Piet Liebregts weet: „Fedor is er een met eigenaardige manieren”. de hier een krant achter mij aan heeft ge jaagd. Na de klap van zondag heb ik deze week met een grote groep mensen gepraat Ik heb aan geboden weg te gaan maar men heeft mij gevraagd mijn con tract dat tot en met dit seizoen loopt, af FRANKFURT. „Kom met de auto”. Deze ongebruikelijke oproep, die in feite alleen maar tot een nóg grotere verkeers chaos kan leiden, was aan de voor avond van het beslissende treffen tussen Joego-Slavië en Spanje, het enige alter natief dat directeur Klaus Lotz van het W.M.-bureau Frankfurt te bieden had. een groot succes. „Kijk”, redeneert hij, „ik moet me natuurlijk helemaal waar maken en daarom laat ik me liever ook geen kopman noemen. Dat is iets wat ik zelf moet verdienen. Mijn voornaamste doel is regelmatig van voren te fietsen, dan komen de successen hopelijk van zelf. Ik ben vol vertrouwen”. En getuige van zijn voornemen dat hij het wielren nen metterdaad professioneel zal aan pakken, beloofde Fedor den Hertog aan de op zijn grote amateumaam afgeko men Belgische journalisten: „Ik schuw de strijd met Eddy Merr’- niet”. eerste strafcorner, waaruit het schot van Wood door Doyer met de arm werd gekeerd doch het ontbrak hun aan pure klasse om door te kunnen stoten. Hoe zonderling Fedor den Hertog kan handelen, bewees hij bijvoorbeeld dins dag toen Frisoi zich (met hem als grote paradepaardje) officieel voor het nieuwe seizoen presenteerde, om commerciële redenen op een bijeenkomst in België (Aalst) voor welke gelegenheid hij zijn haar pikzwart had geverfd. Een uiting van ijdelheid die men bij hem voor onmogelijk hield maar juist in dat soort initiatieven sluit het verrassingselement bij Fedor den Hertog. In de luwte van alle jubel rond zijn prof status, waarvan de verwachtingen hoog gespannen zijn, wil ploegbaas Piet Liebregts, die hem kent als weinig anderen en wiens in vloed diep doorwerkt op Den Hertog, wel bekennen dat de zaken niet eenvoudig liggen. .,Den Hertog”, zegt hij, „weet formida bel komedie te spelen. Die kun je zó in Carré zetten. De kwestie is gewoon dat je je niiet helemaal in hem moet verdie pen want het is er wel een die je totaal op hol kan jagen” Fedor den Hertog zelf heeft gezegd geen „theater” op te voeren wanneer hij weer eens afwijkt van het normale patroon. „Neem de voorberei ding op een koers .De meeste renners kunnen tevoren wel zeggen wat ze gaan maken. Die voelen dat. Ik niet. Pas als ik een uur of wat op de fiets zit weet ik tot wat ik die dag in staat ben. Hij speelt, zeggen ze dan. Maar dat is niet waar. Ik ben gewoon zo”. Klaus Lotz en zijn staf, zowel als ook de Frankfurtse politie houden rekening met de rond 100.000 belangstellenden voor wat de secretaris-generaal van de Joegoslavische voetbalbond Vasa Stoiko- vic al weer onvermijdelijk de „wedstrijd van de eeuw” heeft genoemd. Dat komt door het grote aantal valse toegangsbil- jetten, dat vooral onder de in Duitsland vertoevende Joegoslavische en Spaanse gastarbeiders in omloop is gebracht en waarmee zeker velen zullen proberen binnen te komen, ook al staat inmiddels vast, dat alle onechte kaartjes hetzelfde nummer dragen. Overigens zullen in het Waldstadion ongeveer 20.000 Spaanse en een even groot aantal Joegoslavische supporters aanwezig zijn, die men al bij voorbaat streng gescheiden heeft gehou den. CHRISTCHURCH (ANP). „Zo, dit was tenminste een normale overwin ning”, was het commentaar van aan voerder Frans Spits na de ruime zege (5-0) van Nederland in het landenhoc- keytoernooit te Christchurch op Canada, ongetwijfeld de zwakste ploeg van het toernooi. Met drie doelpunten, waarvan slechts één uit een strafcorner (van de totaal zeven), had Ties Kruize wederom een groot aandeel in de winst, die waar lijk voor het oprapen lag. De Canadezen waren in geen enkel opzicht opgewassen tegen onze landgenoten en daarom was het onbegrijpelijk, dat de verdediging. wanneer zij even onder druk kwam, direct nerveus ging spelen, de controle Met een grote inzet trachtten de Canadezen het spelbeeld te wijzigen. Weliswaar kwamen zij tot meer aanvals- acties en in de 28e minuut tot hun In Nijmegen is een federatie van regionale biljartbonden opgericht die nu 4700 leden telt Deze mogen niet uitkomen in de strijd om de Europese of wereldti tel wat wel is toegestaan aan leden van KNBB. De Belg Freddy Maertens heeft de tweede etappe van de Ronde van Anda- lusië op zijn naam gebracht. Daarmee behield hij in de straten van het (Spaans) Noordafrikaanse Cueta de lei derstrui. De negende partij in het kandida tentoernooi op Mallorca tussen Petrosian en Portisch is besloten met remise. Pe trosian leidt nu met 5-4. Carlos Monzon is door de World Boxing Council beboet. Hij moet 30.000 gulden betalen omdat hij zaterdag niet voor dopingcontrole verscheen na afloop van zijn gewonnen partij tegen José Napoles. Priem voorspelt aan de hand van een half jaar profervaring, Fedor den Hertog een uiterst moeilijke toekomst. „De top van de beroepsrenners”, signaleert hij, „stelt alles in het werk om sterke nieu we renners te weren. Wat dat betreft is Fedor kwetsbaar. Ik durf te zeggen dat hij als prof amper aan de bak zou komen wanneer ik niet bij hem in de ploeg zat, maar tégen hem zou koersen. Hij is mentaal namelijk verschrikkelijk zwak. Bij de amateurs kwam het voor dat ik hem gewoon aan de start in elkaar zag storten als ik me opstelde. Ik weet hoe ik hem totaal kan demorialise- ren” Hoe dan? Priem: „Door constant aan zijn wiel mee te springen als hij demarreert. Daar kan hij niet tegen. Dat geeft hem men taal een opdoffer waar hij helemaal op afknapt. Alle trucs waar hij bij de amateurs mee uitblonk, gaan bij de profs niet op. Fedor had bijvoorbeeld als specialiteit om iedereen op het kantje te zetten en dan weg te fietsen. Dat is iets waar ze bij de profs verschrikkelijk hard om lachten. Hij heeft ook altijd uitgeblonken door een gewaagde solo. Weet je hoe de profs redeneren? Rustig Heldhaftige taal, maar voorlopig zit Den Hertog met een tekort aan trai- ningskilometers (duizend slechts tegen een gemiddelde van 3500 wat gangbaar is) en tobt hij met een ontsteking aan de rechter voet waat hij onlangs aan werd geopereerd en die oprechte zorgen baart. Er is bovendien, een alom bekend gege ven in de sport, een hemelsbreed ver schil tussen amateurtop en professiona lisme. „Daar ben ik me van bewust”, zegt Den Hertog, „maar ik weet van mezelf ook dat bij mij van alles moge lijk is”. MILAAN (UPI) Nereo Rocco, de coach van AC Milan, is voorlopig op non-actief gesteld. De club verspreidde dinsdag een communiqué, waarin mel ding werd gemaakt van het feit dat Rocco „voor onbepaalde tijd rust wordt gegund”. Het is bekend dat het reeds geruime tijd niet botert tussen de lijvige coach en club-president Albino Buticchi. De matige resultaten in de competitie (AC Milan staat vijfde op de rangljjst) en het desastreuze verlies te gen Ajax (0-6) zijn hieraan uiteraard niet vreemd. De functie van Rocco zal worden overgenomen door Cesare Maldini, de gerenommeerde verdediger van Milan uit de jaren zestig. Men neemt bij AC Milan aan dat Rocco in naam tot het eind van het seizoen coach blijft, waar na zal worden uitgezien naar een ver vanger. De maandag in de Bondsrepubliek losge barsten staking bij tal van belangrijke openbare diensten, waarbij zo goed als zeker woensdag ook de spoorwegen zul len komen, zorgde voor een nieuwe golf van vertwijfeling bij het in Frankfurt gevestigde organisatiecomité Wereldkam pioenschap Voetbal 1974. Met de beslissingswedstrijd Spanje Joego-Slavië komt het immers pas nu met grote vertraging tot een afsluiting van de voorronden van het grote voet- balgebeuren, dat merkwaardig genoeg, over precies vier maanden donderdag 13 juni in hetzelfde Frankfurter Waldstadion officieel zal beginnen met de ontmoeting tussen de winnaar van vandaag en wereldkampioen Brazilië. „Daarom moet de wedstrijd vanavond doorgaan. We kunnen niet nog langer wachten”, aldus Lotz, die vrijwel onaf gebroken in contact staat met de ver antwoordelijke functionarissen van de politie, het openbaar vervoer en het vlieg,veld Rhein-Main. „Onze hele plan ning ten aanzien van aan- en afvoer van Bovendien is Aad een geweldige leider in het veld. Tot hij wegviel vanwege die voetblessure haalden we gemiddeld een punt per wedstrijd. Sinds die tijd is het bergaf gegaan. Je kunt nu wel zeggen dat er maar een man wegvalt maar Mans veld neemt de plaats van meerdere spelers Cees Priem: „Trucs van Den Hertog gaan bij de profs niet meer op” want dag dat kwam is plaatselijke geweest die heeft verloor en zich daardoor onnodig pro blemen op de hals haalde. Door eigen onmacht wist Canada hier van niet te profiteren en slechts enkele malen behoefde doelman Derk Doyer in te grijpen, wat hij overigens bekwaam deed. De Canadezen hadden nog nauwe lijks hun stellingen betrokken, toen zij reeds het eerste doelpunt om de oren kregen, na exact 75 seconden gescoord door Ties Kruize: 1-0. Met deze rugge steun durfde Nederland volop aan te vallen en nadat Pierik een mooie kans had gemist, sloeg Wouter Leefers in de achtste minuut toe. Uit een voorzet van de naar links afgezwenkte Frans Spits, die voor de Canadese verdedigers on grijpbaar was, sloeg Leefers de bal ach ter doelman Mac Dougall: 2-0. Met de blonde HGC-er Jaap Kooreman, die in deze wedstrijd zijn interland-debuut maakte, als rechter-verdediger had de aanvalskracht op deze flank gewonnen. Hij schroomde niet mee naar voren te komen en had, met deze wedstrijd als maatstaf, ongetwijfeld meer inbreng dan Van Nes en Weusthof, die in de voor gaande wedstrijden deze plaats bezetten. De Canadezen moesten zich voorname lijk tot verdedigen beperken. In de ne gentiende minuut, toen Kruize van de bal werd gelopen na een pass-op-maat van Spits te hebben ontvangen, hadden zij echter geen verweer tegen het schot van de Haagse scherpschutter uit de voor het „delict” toegekende strafcorner. (3-0) laten lopen, die pakken we in de finale wel terug. En zo is het ook. Fedor krijgt het erg moeilijk. Ze zullen, dat weet ik zeker, een bewuste poging ondernemen hem kapot te krijgen. Die top van de beroepsrenners weert alles. Ik ben bang dat Fedor het lastiger krijgt dan hij nu vermoedt”. Vraag is bovendien hoe de knechten van Den Hertog 19 man sterk en daarmee één van de grootste Europese profploeg^a vormend zich gaan hou den in die keiharde strijd. Liebregts: „Dat moet ik afwachten. Daarom laat ik het ook aan Den Hertog zelf over of hij een grote ronde wil rijden. Dat hangt ervan af hoe de ploeg zich houdt. Daar kan ik nu natuurlijk geen zinnig woord over zeggen, maar ik weet wel dat de bereidheid om Den Hertog te steunen er is. Toen Fedor van Amstel kwam zeiden ze: De ploeg van Liebregts is met hem naar de knoppen. Daar krijgen ze pro blemen met hem. Maar we hebben nog nooit zoveel gelachen, gewonnen en geld verdiend als toen hij erbij was In het internationale tennistoernooi van Toronto heeft Tom Okker in twee sets (6-1, 6-1) gewonnen van de Cana dees Keith Carpenter. Ton Sijbrands is door de dambond aangesteld als trainer voor de topspelers. Harm Wiersma gaat de subtop oefenen en Jan de Ruyer de jeugd. De boksmatch tussen Mohammed Ali en Jerry Quarry, voor mei gepland in New York, gaat niet door omdat Ali lange tijd wil rusten. de tienduizenden toeschouwers, die let terlijk overal vandaan komen, kunnen we wel vergeten nu langzamerhand mag worden aangenomen, dat de trams, de bussen en de ondergrondse, misschien zelfs ook de treinen, op deze woensdag de dertiende niet zullen rijden. In tegen stelling tot wat er bij een evenement als dit altijd wordt geroepen, om zoveel mogelijk gebruik te maken van het openbaar vervoer, moeten we de mensen nu oproepen met hun eigen auto te komen. Maar als ik zie tot wat voor toestanden dit alles de afgelopen dagen al heeft geleid, houd ik mijn hart vast.” Met optimisme ging de oranje-el de tweede helft in, een optimisme, dat Frans Spits wat temperde: .,Wij hebben nog eens met 3-0 voorgestaan. Denk er om, die jongens zijn bij de tijd” De Nederlanders maakten na de hervatting te veel fouten en er werd ook door verscheidenen te slordig gespeeld om tot werkelijk dreigende aanvallen te kunnen komen. En dat, terwijl zij vrijwel niets van hun tegen, tanders behoefden te vre zen. Nada Le Gras op de rechtervleugel was vervangen door Van Geel, na kort tevoren een mooie scoringkans te heb ben gemist, gelukte het Frans Spits in de dertiende minuut na de rust met een gaaf doelpunt de score op te voeren tot 4-0. Nederland kreeg nog een reeks strafcorniers te nemen, doch slechts één daarvan (de vijfde) rondde Ties Kruize met een doelpunt af: 5-0, wat ook de eindstand werd. Enkele kansen werden gemist en bovendien hadden onze landge noten de irritant fluitende Nieuwzee- landse scheidsrechter Brémner bepaald niet mee. Nieuw-Zeeland nam in het landentoernooi alleen de leiding (Paki stan had een vrije dag) door een 1 -0 overwinning op Polen. Australië behield zijn kansen op een hoge eindklassering door Maleisië met 7-0 op te rollen. Brian Glencross scoorde viermaal voor de Aussies. Het gaat hierbij bovendien niet „slechts” om de ruim 62.000 toeschou wers (onder wie 460 journalisten; de wedstrijd komt voorts in 34 landen op de televisie) met wie het juist voor 25 miljoen mark verbouwde en verbeterde Blijft de vraag of Teunissen niet alleen weggaat bij Den Haag dat stond immers al vast maar of hij defini tief met trainen stopt. „Als dat moet kan ik mijn geluk buiten het voetballen zoeken (de 44-jarige Teunissen is afgestu deerd aan het CIOS red.) maar ik ben bang dat de aantrek kingskracht toch te groot is. Ik heb ver schillende aanbiedin gen gehad en tegen een eredivisieclub heb ik gezegd dat ik over het verzoek zal nadenken. Ik heb het altijd fijn gevonden met de jeugd te werken, maar daar naast heb ik ook prestaties geleverd. Zo’n 25 spelers van het UEFA-elftal heb ik opgeleid en ik ben drie maal met clubs gepromoveerd. Zoals men echter nu pres taties en nog eens prestaties eist, dat vind ik onzin. Oplei ding is er nauwelijks meer bij. Ajax koopt twee spelers voor anderhalf miljoen en Arnold Mühren ver pietert op de bank. Opmerkingen van De tototips van Evert Teunissen: HaarlemUtrecht AZ—PSV FeyenoordAjax NAC—MVV TwenteDe Graafschap NECSparta AmsterdamTelstar GroningenDen Haag RodaEagles Fortuna SCVitesse WagenirigenCambuur Helmond SportExcelsior Fortuna VI.Dordrecht der Meent de ontmoeting Sparta dat Nico Jansen niet kan voetballen zijn on verantwoordelijk. Ook als ze prikke lend bedoeld zijn. Die jongen heeft dit seizoen enorm veel gedaan. Maar het Nederlandse voetbal in hardstikke ziek; tot en met de ama teurs waar de finan ciën eveneens hun intrede hebben ge daan. Dat geldt ook voor de trainers, die maar wat graag de plaats van een ontsla gen collega innemen. Met elkaar zien we het grotere geheel niet meer.” Ploegleider Piet Liebregts remt die verwachtingen terecht af. „Ik zie hem hooguit tot drie uitschieters per jaar in staat”. Ploeggenoot Cees Priem is nog voorzichtiger. „Ik denk dat hij het verschrikkelijk moeilijk krijgt”. Dat blijkt geen uitspraak uit rancune die men zou kunnen verwachten omdat de eerst zo nadrukkelijk als Frisoi- vedette geanonceerde Priem nu in de belangstelling volledig overtroefd is door de onverwacht aan zijn zijde als prof gekomen Fedor den Hertog. „Daar ben ik helemaal niet van onder de indruk”, zegt Priem „omdat ik zuiver professioneel denk. Den Herrtog erbij betekent een makkelijker entree in de grote koersen en meer geld verdienen. Daar gaat het om. Ik voel me helemaal niet gepasseerd. Eigenlijk vind ik het wel fijn, want nu wordt alle aandacht van mij afgewenteld. Ik begin meer ontspannen aan het seizoen”. (Van onze sportredactie) SCHEVENINGEN Aad Mansveld: omstreden ausputzer bij het Nederlands elftal, onmisbare leider van FC Den Haag. De voormalige subtopper is sinds het begin van dit jaar op een verschrikkelijke manier de mist ingegaan- De laatste zes wedstrijden, alle zonder de (mentaal) sterke Mansveld gespeeld, leverden het team van Evert Teunissen niet meer op dan één enkel punt. De in goeie vorm stekende Thie moest dertien goals toestaan terwijl Den Haag zelf er één maakte. Uiteraard kwamen de dreunen van de openbare kritiek neer op het hoofd van oefenmeester Teunissen die de verjonging van zijn selectie veel te rigoureus zou hebben doorgevoerd. Na de onthutsende nederlaag van afgelopen zondag (05 tegen Roda) liet de man die al 21 jaar als trainer werkt in een opwelling weten dat hij uit zijn vak zou stappen. tegelijk in. Wat zijn positie in de defensie aangaat, er is zware druk op mij uitgeoe fend De Zoete daar neer te zetten, alhoe wel hij bijvoorbeeld de nodige snelheid mist. Men bemoeit zich inderdaad met het technisch beleid organisatorisch is de club geen een heid. Feit is dat ik de afgelopen weken onvoldoende rugdek king heb gehad. Maar dat is niet zo verbazingwekkend al vanaf ik er ,,Die opmerking kwam voort uit een geweldige teleurstel ling, Om te beginnen moest Den Haag spe lers afstoten, denk aan Advocaat, en er waren geen centen om nieuwe krachten aan te trekken. Bo vendien werd Fugl- set vrij snel uitge schakeld. Toch ging het met al die nieu we jongens redelijk omdat wij in De Zoete op het mid denveld en Mansveld in de verdediging rustbrengers hadden. te maken. Uiteraard wil ik dat graag doen, maar ik sluit zeker niet uit dat ik toch voortijdig Den Haag verlaat, omdat zoiets in de groep voor een shockeffect zou kunnen zorgen. Maar met Mansveld gaat het goed en ik hoop dat hij er over een paar weken weer bij is.” HILVERSUM De uitslagen van de dinsdag te Hilversum gehouden koersen zijn: Keesprijs (le afdeling), 2000 m: 1. Kampioen Khan (M. van Leeuwen) 1.24,0 2.47,9, 2. Kalopa- nax, 3. Kate Performer; wlnn 1«, pl 2.70 2.00 2.10, kop 32.90, trio 1013.50. Dandie Dinmontprijs, 2000 m: 1. Michel Nimble (J. Wagenaar) 1.24,5 2.48,9, 2. Kairos II. 3. Kolomac- winn 1.50. pl 1.50 6.40 11.70 kop 5.10. Amateurwinterkamploenschap V, 2040 m: 1. Concorde (W. Goedhart) 1.24,8 12.52,9, 2. Isis du Coq d’Or, 3. Jewiel fan Thabor; wlnn 2.80, pl 2.20 19.30 2.30 kop 7.50, trio 1188.20. Keesprijs (2e afdeling), 2000 m: 1. Javelin (W. Strooper) 1.24,6 2.49,1, 2. Leon van Ymui- den, 3. Little Hadie; wlnn 5.70, pl 1.70 1.60 2.80, kop 12.00. Samojeedprijs, 2440 m: 1. Ivan Axkit (J. s. van Leeuwen) 1.21,7 3.19,3, 2. Ideal Dear, 3. Indra Shadow; wlnn 5.70, pl 1.80 2.30 4.90, kop 13.70, trio 610.50. Finse Keesprijs (le afdeling): 1.21,1 2.09,8, 2. Kensington, 3. Jonker Jan; winn 6.80, pl 3.00 1.70 1.50, kop 16 60. Huskyprljs, 2040 m: 1. John Buitenzorg (R. Hom) 2.47,0 1.22,7, 2. Harold Signal, 3. Her- wouter Trix; Winn 9.30, pl 3.50 2.50 6.80. kop 6.90, trio 1079.40. Finse Keesprijs (2de afdeling) 1600 m: 1. Corry Buitenzorg (J. R. de Boer) 2.10,6 1.21,6, 2. Jasji, 3. Jean Buitenzorg; winn 2.70, pl 1.40 2.40 1.70, kop 9.90. Elandhondprljs, 2000 m: 1. Ivan (W. Stroo per) 1.22,5 2.44,9, 2. Kaballus, 3. Janny P.; winn 20,50, pl 3.80 3 10 1.90, kop 3.30, trio 414.90. Sydney Silkprijs, 2440 m: 1. Leos H (A. van Deuren) 1.26,4 3.30,7, 2. Kwintus Harvester, 3. Kairolo D.I Winn 2.00, pl 1.80 3.10 2.20, kop 3.60. Totallsatoromzet f 392.684,00. i BÊ' ■-.% >-•-■1 lj w

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 17