In plaats van elf provincies Rechter verbiedt uitbreiding van Schiphol niet Schipholtunnel uitgehold Solzjenitsin naar West-Duitsland Onenigheid over kandidatenlijst O.R. Hoogovens Stel dat je hopeloos verliefd wordt Draag het moedig. Stap naar Voss. Nieuwe dingen beginnen bij Voss. Halitran helpt met natuurlijke vitaminen A+D Energiegesprek is mislukt ■■B blijf fit, de hele winter door... Het woord is aan... WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN STICHTING VERLIEST PROCES NA ARRESTATIE LAND UITGEZET STROET-VIVO EXTRA Spijt overtijd HET WEER Zonnige perioden AGENDA HAAL NU DE VOORDELIGE GEZINSVERPAKKING Dekkers Kajuit is 1 I IK pagina 4 RESTAURANT -'„MALLE BABBE" IJmuider Courant Butler: Samuel Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van derMije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,30 p. mnd., f 29,80 p. kwartaal (p. post f 34,—), p. jaar f 117,—, (p. post f 134,-). Losse nummers 50 ct. NEDERLAND KRIJGT 44 GEWESTEN (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Nederland zal op den duur worden onderverdeeld in Sbm komen. De besturen van de gewesten zouden in de toekomst grote invloed moeten krijgen en de rol van de gemeentebesturen en van de provincie gaan overnemen. Zfitt, n. Löru E& Hg GÖC A Tl* Or. fh, ADVERTENTIES L. Nieuwstraat 9 Pegasusstr. 56 2,75 (Zie verder pagina 3). Verwachting van het KNMI tot Weerrapporten 2 donderdagavond Binnen- en buitenland 2, 3 7 Kastje kijken 7 Kunst 11 Radio en televisie 9 Strips 9 Economie 13 Beurs 15 Sport 16, 17 44 gewesten, in plaats van de huidige elf provincies. Met plannen van die strekking zal minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) binnenkort WOENSDAG 13 FEBRUARI 1974 64e jaargang nummer 85 KEULEN (DPA) De Russische schrijver Alexander Solzjenitsin is vandaag in West-Duitsland aange komen. Minister van Binnenlandse Zaken Willy Weyer heeft verklaard dat Solzjenitsin door de Russische autoriteiten het land is uitgezet. De Deze krant bestaat uit achttien pagina’s Aanzienlijke schade is vanochtend aan gericht aan de Schipholtunnel toen de chauffeur van een kipauto tijdens het rijden door de tunnel onverwacht zijn laadbak omhoog zag gaan. De bak sleur de een flink deel van de bekleding van het plafond. Deze eeuw wordt een pracht van een klucht voor de volgende. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 AANBIEDING Haaskarbonade Haassaté 3,25 Speciaaltjes 0,75 Gehakt met gefruite uitjes. Marktplein 60, tel. 1 35 00 Plaatselijk nieuws 4, 5, 6, sa ASOJ (Van onze redacteur in Washington, mr. H. L. Leffelaar) Hrrv iMmL Op de lijst komen geheel nieuwe na men voor en ontbreekt een aantal na men van O.R.-leden die thans zitting hebben. Daarmee is een groot aantal leden het niet eens. Zij hebben een circulaire op het Hoogovenbedrijf doel uitgaan waarin zij hun verontrusting uitspreken over de nu ontstane situatie. Zij menen uit de rij van 38 kandidaten een andere lijst te kunnen samenstellen welke „meer in overeenstemming is met de mening van de Industriebondleden in het bedrijf”, zo stellen zij. Daarom is door hen een drietal bijeenkomsten be legd in De Schouw en wel voor morgen (donderdag) om tien uur, half drie en half acht 's avonds waarop dit probleem zal worden aangesneden. IJMOND. Bij een aantal leden van de Industriebond NVV is onenigheid ontstaan over de kandidatenlijst voor de Ondernemingsraad van Hoogovens, zoals deze is samengesteld door de kaderver- gadering van deze Industriebond. Nobelprijswinnaar die gisteren was opgepakt krijgt voorlopig onderdak bij de Westduitse auteur Heinrich Böll. Enkele Russische intellectuelen heb ben kort na de arrestatie een bezoek aan het huis van Solzjenitsin gebracht om de familieleden van de schrijver te troos ten. Zij gaven een verklaring uit waarin de stap van de Russische Justitie wordt gehekeld. „De Sovjet-autoriteiten spuwen in het gezicht van de internationale opinie”, aldus dit stuk, opgesteld door de Russi sche kerngeleerde Andrei Sacharov. Bij de ondertekenaars zijn de schrijvers Yoeli Daniel, Lidia Tsjoekovskaja en Natalia Gornajevskaja, de wiskundige Igor Sjafarevitsj en verder Tatiani Litvi nov er Andree Tverdakhlebov. (Zie verder pag. 15) Zonnige perioden en op de mees te plaatsen droog weer. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind, later ruimend naar zuidwest. Minimumtemperaturen om het vriespunt, maxima rond 8 graden. LIEFDE IS... exquis dineren bij: „o.a. coquilles st. Jacques, steak au poivre-kalfshersenen-escargots. Ook voor intieme bruiloften, fam. en zakendiners. Reserveringen dagelijks 312273 b.g.g. 313758. Geopend vanaf 17.00 uur of na afspraak Frankestraat 07 Haarlem, Betty en Oscar De stichting en de vier andere eisers hadden het gevraagde verbod en be vel (op straffe van een dwangsom In grote lijnen zal dit de gewestelijke indeling van West-Nederland worden. Het is nog niet de definitieve schets, zo min als het getal van 44 gewesten definitief is. De vraag is bijvoorbeeld of Amsterdam en Zaanstad tot één gewest gaan beho ren of dat sommige, nu ontworpen ge westen niet toch nog moeten worden samengevoegd. Pas in september ver wacht het ministerie van binnenlandse zaken zijn schets compleet te hebben. AMSTERDAM (ANP). De Stich ting tegen Geluidshinder door Vlieg tuigen, twee inwoners van de Am sterdamse tuinstad Buitenvefdert en twee Amstelveners, hebben hun ci viel proces over geluidshinder, dat zij hadden aangespannen tegen de N V. Schiphol, de staat en de Gemeen te Amsterdam verloren. van 100.000) gebaseerd op onrecht matig handelen van Schiphol, de staat en de gemeente Amsterdam (de twee laatste zijn aandeelhouder van de N. V. Luchthaven Schiphol). De rechtbank, onder presidium van mej. J. H. Kroesen, bleek van oordeel dat de strekking van het tegen Schip hol gevorderde verbod haar outillage uit te breiden en aan te passen aan het toenemend burgerluchtverkeer en voorbereidingen te treffen voor een vijfde startbaan rechtstreeks samen hangt met bestuurlijke problemen, waarvan de beslissing uitsluitend be hoort tot de taak en bevoegdheid van de overheid en valt buiten de compe tentie avn de burgerlijke rechter. Hetzelfde geldt met betrekking tot het tegen de luchthaven Schiphol ge vorderde verbod tot het nemen van maatregelen tot beperking van de lawaai-overlast tot maximaal 45 Kos- ten-eenheden, welk onderwerp overi gens in de door de regering voorbe reide zoneringswetgeving aandacht krijgt. De rechtbank overwoog dat zij zich daarom niet bevoegd acht de vorde ring zo al van verwijtbare on rechtmatige gedragingen van één of meer der gedaagden mocht blijken toe te wijzen. Daardoor komt de tegen de staat en de gemeente Am sterdam gerichte vordering om medewerking te verlenen aan het ge vraagde verbod en bevel tegen de luchthaven niet meer aan de orde, aldus overwoog de rechtbank. Ofschoon de terreur van de militaire junta in Chili in de eerste plaats de aanhangers van wijlen president Allende en het sociaal-democratische deel van het Chileense volk treft, krijgen ook anderen hun deel van de ontrechting en willekeur der militaire verdrukkers te dragen: dat zijn degenen die zich in en buiten de rangen van de christen-demo- cratische partij indertijd hebben laten verleiden tot stakingen en demonstraties tegen Allende. Boeren, middenstanders, personeel van banken en bedrijven, ambtenaren, medici allen hebben eensgezind onder aanblazingen van de confessionele politici Allende de voet dwars gezet en zijn vertwijfelde pogin gen tot handhaving van de economische orde en sanering van de sociale misstan den gedwarsboomd, net zolang tot de militairen argumenten genoeg hadden om in te grijpen. De confessionele politici en hun mis leide slachtoffers plukken nu de wrange vruchten van wat zij hebben aangericht. Het was de bedoeling geweest dat de christen-democraten regeringspartij zou den worden en de confessionele politiek zouden doen zegevieren boven de mate rialistische denkbeelden van Allende- Hoe materialistisch ook, Allende heeft de bevolking en de kerken in Chili meer vrijheid en geldingskansen gegund dan zijn kwaadaardige moordenaars en op volgers Chili ooit zullen schenken. De Chilenen mogen nu hun mond houden en voor slaaf spelen. Zij hebben de dui vel uitgedreven met Beëlzebub en hun spijt komt te laat. Literpak VIVO Chocoladedrank van 89 NU 69 ct. 8 VIVO repen, melk - puur - bitterscotch v. 1,56 NU 99 ct. Sun kwal, margarine van 76 NU 59 ct. Bleuband Halvarine van 68 NU 49 ct. 1 koffer Omo v. 7.45 NU 5.95 Verder heeft de conferentie ook dui delijk gemaakt dat de relaties tussen Frankrijk en de Verenigde Staten nu onenlijk een ernstige impasse hebben bereikt, die belangrijke gevolgen kan hebben voor zowel de Europese als de Atlantische gemeenschap. Door het uitlopen van de conferentie in Washington is de bijeenkomst van ministers die morgen in Bonn zou plaatsvinden, voorlopig voor onbepaalde tijd uitgesteld. Frankrijk had gehoopt op deze bijeenkomst in de Westduitse hoofdstad voorstellen in te dienen voor directe onderhandeiingen met de Arabi sche olieproducenten en daarmee kenne lijk een deel van het initiatief te her winnen dat Parijs door Washington be dreigd ziet. In de nieuwe onderverdeling heeft het ministerie gestreefd naar gewesten die, indien mogelijk, één stad als centrum hebben. De gewesten hebben volgens het voorstel van de minister een sterk geva rieerde grootte. De grootste gewesten liggen volgens een voorlopige kaart in het Noorden (Groningen is verdeeld in twee gewesten, Friesland in drie), in het Oosten (het gewest Twente), rond Eind hoven en in het westen en zuiden van ons land. De grenzen van de gewesten komen niet overeen met de randen van de huidige provincies. Overigens staat de exacte verdeling nog niét geheel vast, i Over de preciese afbakening zou nog steeds overleg worden gevoerd. Het is nog niet bekend hoe het parlement I denkt over het voorstel van de minister. 1 Sommige partijen zouden het aantal van j 44 aan de hoge kant vinden en pleiten I voor minder en dus grotere gewesten. Volgens het plan zou het gewest Zuid- Kennemerland er als volgt uit komen te zien: Haarlem, Velsen, Beverwijk, Heemskerk, Zandvoort, Bloemendaal, Heemstede, Bennebroek en Hillegom. In de structuurschets die het provinciaal bestuur in 1972 voor de indeling in gewesten had gemaakt was gekozen voor een gewest, samengesteld uit Haarlem, Bloemendaal Zandvoort, Heemstede, Bennebroek, Hillegom, Lisse en delen van Haarlemmerliede. Haarlemmermeer, Noordwijkerhout en Noordwijk. Een al ternatief voorstel voorzag in de uitbrei ding van dit gebied met Velsen, Bever wijk en Heemskerk. WASHINGTON Hoewel het officiële communiqué nog uitge geven moet worden, kan niet lan ger ontkend worden dat de door Washington zo groots opgezette energieconferentie schipbreuk heeft geleden. Minister van Buitenlandse Zaken Max van der Stoel zei het gisteravond kort en bondig: „We ziin er niet in geslaagd een gemeen- srha"r>eliik energiebeleid te vor men”. De civiele kamer van de rechtbank in Amsterdam heeft gisteren de vor dering van de eisers afgewezen. Dezen hadden gevraagd de drie gedaagden een verbod op te leggen tot uitbrei ding van de capaciteit van Schiphol; voorts hen te bevelen maatregelen te nemen opdat de geluidsoverlast het aanvaardbare maximum niet over schrijdt of, de mensen die getroffen worden te helpen door hen in staat te stellen naar elders te verhuizen met vergoeding van de kosten daarvan. De rechtbank' veroordeelde de ei sers tot betaling der gedingkosten aan de staat en de gemeente Amsterdam, drie maal 9.000. De stichting die ruim drie jaar geleden het proces begon, is teleurgesteld over de uit spraak. De proceskosten 27 mille vormen een onoverkomelijke bar rière om in deze principiële zaak in hoger beroep te gaan, zo deelde de raadsman der stichting, mr. S. J. Timmenga, na de uitspraak mede. 1 •X

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1