Zaak tegen lid Van Doorn naar normen gevraagd van Rode Jeugd voor Hoge Raad VVD komt met amendement tijdens behandeling CRM-begroting k GW» Bestuursbureau W.A.-Stichting tijdens kort geding Dennendal opnieuw bezet Moordaanslag op Peron verijdeld d li w 2 A h UITERLIJK VRIJDAG UITSPRAAK OVER ONTSLAG ZEVEN STAFLEDEN Egypte zou zoeken naar gesneuvelde Israëliërs hinderen 0 b K s pre Sai sch VVDM verwacht 5000 man bij betoging 1 3 FEBRUARI WOENSDAG 1974 (Van onze parlementsredactie) Adviseur Podium V: W. A.-Raad Opnieuw bezet Onverenigbaar Volgens Argentijnse politie Wteu 41 (Van onze Haagse redactie) Verzet tegen optrekken bijstandsnormen 1 dit veel afstandelijker te werk zou moeten gaan. VAN DOORN Tweede-Kamerlid WEERRAPPOMEN DONDERDAG 14 FEBRUARI DONDERDAG 14 FEBRUARI Hoog water Laag water 8.55 4.26 wnw z w zzo zo zo ozo zo zo zo z zo zzo zzo 21.26 16.55 7 23 20 17 13 14 11 9 3 14 9 5 10 9 9 16 16 12 5 12 15 9 9 9 17 10 2 1 2 0 2 2 3 2 5 2 7 8 6 7 4 2 2 0 2 10 uur uur De CHU’er wees erop dat de be windsman in antwoord op vragen van de KVP’er Van der Sanden destijds gezegd heeft dat de goede zeden en de openbare orde door de uitzending niet zijn geschonden. ,Mijn simpele vraag is nu”, aldus Van Leijenhorst, „wil de minister als vooraanstaand lid van de PPR en overtuigd rooms katholiek nu eens uiteen zetten welke normen hij hanteert bij de toepassing van de desbetreffende artikelen uit de Omroepwet”. Op een paar honderd meter afstand van het gerechtsgebouw werd tijdens het kort geding het bestuursbureau van de W. A.-Stichting opnieuw bezet. Onge veer 50 Muller-gezinden klommen via het bovenlicht het op dat moment verla ten gebouw binnen, barricadeerden de toegangsdeur en hingen spandoeken aan de gevel. Het bestuur dat in Leidschendam ver gaderde met staatssecretaris Hendriks In een urenlange discussie hebben de leden van de Willem Arntszraad zich gistermiddag beraden of het nog wel zinvol is in de huidige situatie door te gaan. De Willem Arntszraad, in feite nog een werkgroep die een W. A.-raad moet voorbereiden, kwam tot de slotsom, dat men nog niet aan opheffing moet den ken maar bij alle geledingen van de W. A.-Stichting moet gaan peilen in hoever re en in welke vorm een functioneren van de raad gewenst is. Geruchten doen intussen de ronde dat de staatssecretaris probeert om Dennen- dal-werkgroeplid prof. Hulsman lid te maken van het W. A.-bestuur. Op de zitting van het gerechtshof had de raadsman de twee BVD-mensen laten dagvaarden om antwoord te krijgen op de vraag of de BVD in een volgens de Rode Jeugd soortgelijke zaak een man had ingezet om een Rode-Jeugdlid te provoceren tot overtreding van de vuur- wapenwet. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde zw ver. z nw zo ozo w nw nw n z o wzw ozo zzw z nnw nno n nno zzo Zo pr< ge ve sc! to' Weer in btamn- «n buitenland i dai we ins no hu in wa do 7 1 nit 1 vo da he wi sec aa: gé 1 be be be sit de be scl vr de in lai ve be TO va 1 gn zic mi de W( de: vo ms lai o 4 11 11 7 3 2 10 11 1 0 3 13 4 7 2 3 7 3 0.1 15 0 0 1 6 0 0 0.1 1 va zul gel ke gel 1 sta wa scl na de: Ka 1 da wc ku Kc 0.1 1 0.5 0.2 0.1 0.1 0.5 1 0 0 0 0 0 6 0 0.1 0.6 0 0 0 vond dit noodzakelijk omdat de mi nister voortdurend of het nu gaat om boeken, films of televisie te maken krijgt met vragen over open bare orde en goede zeden. Aad Kosto (PvdA) zei bezorgd te zijn dat de minister van CRM nog altijd achteraf kan ingrijpen in radio- en-of televisieprogramma’s en om roepverenigingen voor een bepaalde Het enige spectaculaire aan het kort geding was de overweldigende belang stelling. De strafzaal van de Utrechtse rechtbank barstte gistermiddag vrijwel uit zijn voegen, het overgrote deel van het publiek dat staand, op de grond of op banken zittend het proces volgde bestond uit Muller-gezinde Dennendal- lers. De advocaat van het bestuur, mr. D. Runia, bracht in zijn pleidooi de nu zo (Van onze correspondent) DEN DOLDER. Uiterlijk vrijdag morgen om half tien zal mr. A. G. H. Beljaars uitspraak doen in het kort ge ding dat het bestuur van de W. A.- Stichting heeft aangespannen tegen de zeven ontslagen stafleden van Dennen dal. Het bestuur hoopt, dat door het vonnis kracht zal worden bijgezet aan het verbod de terreinen en gebouwen van Dennendal te betreden. Als stok achter de deur is een dwangsom van 5000 gulden per overtreding gevraagd. De stafleden daarentegen hopen, dat mr. Beljaars alleen gehoor zal geven aan de tegeneis die hun advocaat, mr. P. J. L. Kretzschmar, gisteren tijdens het proces op tafel legde. Die eis houdt een verbod aan het bestuur in om hen bij het uitoefenen van hun werk op Dennendal te hinderen en ook dat weer met een dwangsom van 5000 gulden per overtre ding. langzamerhand algemeen bekende argu menten voor het ontslag op staande voet naar voren. Hij wilde ten stelligste te genspreken dat het bestuur het Dennen- dal-conflict zou hebben geëscaleerd. Dat er een draaiboek zou hebben bestaan voor de vernietiging van Dennendal, noemde hij een kwaadaardige fantasie. Als er een draaiboek is, dan wordt dat gebruikt door de nieuw-Dennendallers, zo voerde hij aan. En hij citeerde ver volgens uit „Sociale actie”, het boek van Piet Reckman, lid van de werkgroep Dennendal. Het enige wat je het bestuur zou kunnen verwijten is dat het de zaak te lang op zijn beloop heeft gelaten, be toogde hij. Hij voegde eraan toe, dat het nu welletjes is. Wanneer door de ontsla gen stafleden bewoonde dienstwoningen of het huis van Carel Muller voor actie worden gebruikt, dan zal onverwijlde ontruiming worden gevorderd. Zon op Maan op uitzending kan straffen in de vorm van berisping of uitsluiting van zend tijd. Hij vond het tóch benauwend dat zoveel van zijn collega’s in het parlement bij ieder omroepprogram ma, dat hen niet bevalt, zo onver draagzaam reageren. De motie, die de KVP-er Van der Sanden heeft ingediend en waarin de vorming van een gedragscode wordt bepleit voor niet-joumalistieke radio- en tv-programma’s Kosto noemde de motie een poging tot het instellen van een soort „tuchtrechtspraak” wees de socialist met kracht van de hand. De advocaat-generaal acht alle vijf cassatiemiddelen niet aannemelijk. In zijn conclusie gaat hij in op de door de raadsman van Verdachte aan de orde gestelde kwestie, dat het gerechtshof het beroep op verschoningsrecht van het hoofd en een medewerker van de Bin nenlandse Veiligheidsdienst (BVD) heeft gehonoreerd. Mej. Kappeyne van de Coppello (VVD) legde er de nadruk op dat het voorne men van de regering de bijstandsnorm naar het niveau van het minimumloon op te trekken moet worden veroordeeld. Een dergelijke stap zou betekenen dat de inspanning die voor het verdienen van een minimumloon moet worden verricht, niet wordt gehonoreerd- noemd wordt. Hij vond het vanzelfspre kend dat de zeven niet hadden gerea geerd op de aangetekende stukken met dienstorders die zij eind januari hadden gekregen. „Een zo’n manifest hanteren van autoriteit kon namelijk geen andere bedoeling hebben dan het afdwingen van loyaliteitsverklaringen”. Ontslag op staande voet noemde hij onverenigbaar met het openen van de mogelijkheid om opnieuw bij Dennendal te solliciteren, zoals onderaan de brief wordt gedaan. Zijn conclusie was dan ook dat de vordering afgewezen moest worden. Aan het einde van de zitting vroeg mr. Beljaars nog aan de advocaat van het W. A.-bestuur, of het zin vol zou zijn in een wat informelere sfeer een bemid delingspoging te doen. Mr. Runia had daar echter geen oren naar. Met nadruk vroeg hij de minister om welke reden ex-nieuwslezer Bob Meijer nog steeds van het scherm wordt ge weerd. Het Tweede-Kamerlid Jongeling (GPV) heeft in dit verband schriftelijke vragen aan de minister van Sociale Za ken gesteld. De families verklaarden op een pers conferentie dat Israëliërs die naar ge sneuvelden zochten, op door de Egypte- naren bezet gebied in Sinaï, maar 60 van de naar schatting 350 Israëlische graven vonden. Volgens de families hebben de Egypte- naren de troepenscheidingsovereenkomst met Israel geschonden omdat zij niet toestaan dat op hun gebied wordt ge zocht en zij het zoeken hebben belem merd. Madrid Malaga Mallorca Parijs Oslo Nice Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas onbewolkt Tunis zw. bew. Vonhoff (WD) diende een amendement in, waarin hij op de personeelsuitgaven en materiële kosten van de Raad voor de Kunst totaal 118.000 gulden wil be zuinigen. De grote ontevredenheid over de be slissing van de minister ten aanzien van Podium mondde bij Coppes (PPR) en over de kwestie een uitspraak van de Kamer zullen vragen in tweede termijn. Coppes deed ook een dringend beroep op de regering om eindelijk eens de dierenmishandeling te onderzoeken, die op grote schaal in de bio-industrie voor komt. Maar ook wat buiten de bio- industrie met dieren gebeurt, stelde hij aan de kaak (klandestiene verhandeling, mishandeling, uitroeiing). Hij vond het een belachelijke zaak dat er slechts 17 inspecteurs in Nederland met de be scherming van dieren zijn belast. Hij wil dat het ministerie van CRM in deze problematiek een coördinerende functie krijgt. De KVP’er Van der Sanden zei dat het zijn zegen heeft als de zendtijd van de NOS tot het wettelijk minimum wordt teruggebracht, zodat ruimte ont staat voor de andere zendgemachtigden, die door de A-status van de TROS en een eventuele toetreding van de Veroni ca Omroep Organisatie steeds schaarser in hun zendtijd komen te zitten. Mede namens de ARP en de CHU deelde hij mee dat ook hij er voorstander van is als het ANP het radionieuws blijft ver zorgen. De liberaal Van Dijk kwam terug op zijn in 1972 ingediende motie om de radionieuwsdienst blijvend te laten ver zorgen door het Algemeen Nederlands Persbureau (ANP) en niet door de NOS. Hij zei dit niet strijd met de Omroepwet te achten. Bovendien vond hij dat de NOS taken tracht aan te trekken die volgens artikel 39 van de Omroepwet niet tot haar taak behoren. Hij zei van de objectiviteit van het ANP overtuigd te zijn. Da.t kon hij niet zeggen van de werk wijze van de NOS, die niet genuan ceerd en tolerant is. Veel kritiek van zowel linker- als rechterzijde was er op het besluit van de minister de Amsterdamse toneel groep Podium (Bob de Lange) geen sub sidie meer te verlenen. Verscheidene Kamerleden spraken hun ernstige twijfels uit over de capaciteiten van de adviserende Raad voor Kunst. Het KVP-Kamerlid Kleisterlee wilde precies weten of hij meer dan één adviseur zal aantrekken, welke zijn taak Het ARP-kamerlid H. A. de Boer verzocht de bewindsman de kunstnota waarover binnenkort in de Kamer gedebatteerd wordt, vóór die tijd nog te voorzien van een paragraaf die gaat over kunst en ethiek. De Boer DEN HAAG. Het Tweede-Ka merlid drs. G. van Leijenhorst (CHU) heeft minister Van Doorn bij de be handeling van diens CRM-begroting gevraagd welke normen hij heeft ge hanteerd toen hij kort geleden beslis te, dat de in december uitgezonden Barend Servet-kerstuitzending niet in strijd was met de Omroepwet. Vol gens Van Leijenhorst hebben zich „honderdduizenden mensen in Neder land” door het programma gekwetst en verontrust gevoeld. De vaste Tweede-Kamercommissie voor volksgezondheid heeft vanmorgen mon deling overlegd met staatssecretaris Hendriks over Dennendal. De besturen van de RKPN hebben gisteren hun touwtrekkerij om de be stuursmacht in de partij voortgezet met een kort geding in Den Haag. Klaas Beuker, Kamerlid, en zijn secretaris tra den in het krijt tegen hun opposanten, bekend onder de naam „club van Utrecht”. Een uitspraak in deze zaak wordt 19 februari verwacht of zoveel eerder als mogelijk. DEN HAAG (ANP) De advocaat- generaal bij de Hoge Raad mr. J. Rem- melink heeft geconcludeerd tot verwer ping van het cassatieberoep van een 23- jarig lid van de Eindhovense Rode Jeugd tegen het arrest van het gerechts hof in Den Bosch, waarbij hij wegens het bezit van bommateriaal en van een revolver is veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek. De Hoge Raad zal dinsdag 2 april arrest wijzen. half bew. onbewolkt mist licht bew. Eindhoven bijna onb. zw. bew. licht bew. mist licht bew. Z.-Limburg onbewolkt onbewolkt windstil 15 geh. bew. zw. bew. regenbui onbewolkt zw. bew. windstil geh. bew. half bew. onbew. licht bew. zw. bew. Luxemburg half bew. licht bew. geh. bew. regenbui half bew. regen zw. bew. zw. bew. regen onbewolkt mist mi«t regenbui mist Een uitgebreide speuractie -naar het sinds zaterdagmiddag in het Venlose winkelcentrum vermiste driejarige Duit se meisje Bianca Fritz uit Essen heeft gisteren geen resultaat opgeleverd. De KVP’er vond het onoverkomelijk dat 18- tot 25-jarige welzijnswerkers nog altijd geen enkele subsidie in de pensioenvoorziening wordt geboden. Hij maande de minister bovendien aan een aanzet te geven voor een subsidierege ling voor het plaatselijk vormingswerk in het jeugd- en jongerenwerk. Hij con stateerde met leedwezen dat er voor gehandicapten van een gericht beleid eigenlijk geen sprake is. Éet Tweede-Kamerlid Anneke Goudsmit (die ondanks haar huwelijk onlangs niet mevrouw Kingma genoemd wil worden) van D’66 vindt, dat de automobilisten die de eerste vijf dagen van de nieuwe regels voor de maxi mumsnelheden op te hard rijden zijn betrapt, geen boete moeten krijgen. Dat zou pas vanaf 11 februari moeten gebeu ren, twee dagen nadat het wettelijke besluit in de Staatscourant is gepubli ceerd- DEN HAAG De VVD heeft gisteren bij het begin van de behandeling van de CRM-begroting scherpe kritiek uitgeoefend op het welzijnsbeleid van het kabinet-Den Uyl. De liberaal Vonhoff noemde de „drift” van minister Van Doorn tot regelen en ingrijpen kenmerkend voor het gehele kabinet dat „door zijn ingrijpendheid voorthobbelt van het ene incident naar het andere”. Hij vond dat de bewindsman, die geld uitgeeft voor ter reinen die hij beschreef als „uiterts gevoelig, ideëel en hoogst persoonlijk”, Van de zeven stafleden waren bij het kort geding slechts drie aanwezig, name lijk Bartho Smid, Dick Nicolai en Ada Benting. De andere vier konden, zo zei mr. Kretzschmar, niet op de Dennendal- paviljoens worden gemist. Deze advocaat viel in de eerste plaats de ontslagbrief aan waarin naar zijn mening geen enkele concrete reden ge- is en wat zijn verhouding is tot het sociaal-cultureel planbureau. Kleisterlee meende voorts dat planbureau op korte termijn moet on derzoeken, wat de taak en plaats is van de vrijwilliger in het welzijnswerk. Hij achtte de rol van de 'vrijwilliger in dit werk van eminent belang en vond dat deze recht heeft op zekerheid over zijn positie binnen het geheel van de subsi dieregelingen. zei in antwoord op de vraag van de politie wat er moest gebeuren: dat er voorlopig maar niets gedaan moest wor den. Niet alleen het W. A.-bestuur, maar ook vier leden van de Dennendal-werk- groep zijn gisteren weer bij de heer Hendriks geweest en evenals maandag weigerden zij na afloop ook maar iets te zeggen. TEL AVIV. (UPI) De families van aan het Egyptische front vermiste Israë lische militairen hebben geëist dat het terugtrekken van Israëlische troepen van de westelijke oever van het Suezka- naal wordt stopgezet totdat de Egypte- naren toestaan dat gezocht wordt naar lijken van Israëlische oorlogsdoden. Ook DS’70 was het niet eens met deze optrekking. Mevr. Van Veenendaal vroeg om een gedetailleerde nota waarin de voorwaarden, normen, oneigenlijk ge bruik en misbruik van de Algemene Bijstandswet en de daarop gebaseerde groepsregelingen worden behandeld. Zo lang deze nota er niet is, achtte zij verhoging van de bijstandsnormen alleen aanvaardbaar als de uitkering inderdaad uitsluitend wordt verstrekt aan diege nen, die geheel onvrijwillig niet in staat zijn in hun onderhoud te voorzien. Ook mej. Van Leeuwen van de ARP ver klaarde zich tegenstander van optrek king tot 100 percent. Van verschillende kanten werd kritiek geuit op de benoeming door minister Van Doorn van een speciale adviseur voor het beleid van het ministerie van CRM op middellange en lange termijn. Voor Vonhoff (WD) leek het erop dat de minister twijfelt aan de toewijding en de loyaliteit van zijn ambtenaren korps. „Aan politieke loodgieters hebben wij geen behoefte”. De Utrechtse politie heeft een bende van zes leden (onder wie een echtpaar) ingerekend, die de afgelopen zes maan den voor meer dan een kwart miljoen bijeen heeft gestolen. De buit bestond voornamelijk uit tv-apparaten, radio toestellen, bandrecorders en foto-appara- tuur. Verder wordt het zestal verdacht van oplichting, bedreiging, mishandeling en flessentrekkerij in binnen- en buiten land. Achter gesloten deuren is gisteren in de Poolse hoofdstad Warschau een proces begonnen tegen een Syriër en een Amerikaan van Poolse afkomst, die er van worden beschuldigd in Polen meis jes te hebben geronseld voor Arabische sjeiks. Zij waren overigens weinig suc cesvol: hun plannen lukten bij drie meisjes, van wie er inmiddels twee zijn teruggekeerd in Wenen, terwijl de derde optreedt als voornaamste getuige a char ge in het proces. Zij belandde bij een sjeik in Doebai, die haar naar huis terug liet gaan omdat haar moeder ziek zou zijn. Gisteravond is in een PPR-uitzen- ding op Hilversum 2 een handtekeningen actie gestart voor de Noordamerikaanse Indianen, die in het proces van Wounded Knee terechtstaan. Vanuit verscheidene Europese landen zullen lijsten met handtekeningen naar Amerika worden gestuurd. De actie in Nederland wordt gesteund door PPR, PSP en PvdA. D* KVP en D’66 is om steun gevraagd. BUENOS AIRES (Reuter). De Ar gentijnse politie heeft gisteravond mee gedeeld dat zij een moordaanslag op president Juan Peron, diens vrouw Isa bel en Je president van Uruguay, Juan Maria Bordaberry, heeft verijdeld. Bor- daberry bracht een bezoek aan de Ar gentijnse hoofdstad. De aanslag was volgens de politie beraamd door „een extremistische groep”, waarvan een der leden is gear resteerd. De Eindhovense benzinepomphouder P. van Breda heeft zijn gisteren begon nen hongerstaking opgeschort, omdat men nu druk doende is zijn tot voor kort onbereikbare benzinestation weer bereikbaar te maken. Zij diende daarop een amendement in waarin de post „Vergoeding aan de ge meenten in de kosten van bijstand aan thuiswonenden en elders verzorgden” wordt verlaagd met een bedrag van 50 miljoen gulden. Strekking van dit amen dement: de optrekking van de algemene bijstandsnorm tot het niveau van het netto-minimumloon mag niet plaatsvin den. Kosto van de PvdA-fractie juichte de mentaliteitsverandering in het totale welzijnsbeleid juist toe. Eindelijk wordt gewerkt vanuit de overtuiging dat ach- tergestelden en laagstbetaalden de mees te aandacht krijgen. Vooral de CRM- begroting, vergeleken met vorig jaar met 38 percent verhoogd, zal ten zeerste moeten worden ontzien, aldus Kosto. wanneer de regering zal overgaan tot een blokkade van de rijksuitgaven met in totaal 530 miljoen gulden. Hij wilde exact weten op welke posten de 20 miljoen, die CRM aan deze blokkade bijdraagt, gaan drukken. De socialist onderstreepte dat uit het welzijnsbeleid van deze regering zal moeten blijken dat zij emst maakt met de uitvoering van „Keerpunt”. Hij meen de dat de tegenbegroting van de WD laat zien wat er van een welzijnsbeleid geworden zou zijn, als de WD nu nog aan een kabinet had deelgenomen. „We hebben het allemaal kunnen lezen: de VVD wil besnoeien op de bijstandsuitke ringen om belastingverlaging te bewerk stelligen”, aldus Kosto, die op haast aandrong de schade die door vorige kabinetten aan welzijnsvoorzieningen zijn toegebracht, te herstellen. VOORUITZICHTEN VOOR VRIJDAG: Vooral aanvankelijk opklaringen, maar plaat selijk ook regen. Overdag aanhoudend zacht. Aantal uren zon: 0 tot 5. Minimum tempe ratuur: omstreeks 3 graden. Maximum tempe ratuur: omstreeks 10 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 80 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 percent. Volgens de advocaat-generaal is de overweging van het hof, dat de BVD wel afgeschaft zou kunnen wordenin dien .hij in gevallen als hier voor de rechter uitsluitsel zou moeten gev?n, volkomen gelegitimeerd. „Uitsluiting van de rechterljke controle in gevallen als deze impliceertechter niet dat de BVD zijn gang maar, zou kunnen gaan. De tweede Kamer heeft immers een vaste commissie voor inlichtingen en veiligheidsdiensten. uur en uur en Een beeld van de enorme belangstelling voor het kort geding van het W.A.-bestuur tegen de zeven ontslagen stafmedewerkers van Dennendal. In de wijken in Amstrdam- Noord, die onder de rook van de indus trieën liggen, hebben schoolkinderen meer aandoeningen van de luchtwegen dan in andere delen van de stad. Dat is een conclusie uit een onderzoek, dat is ingesteld onder tien- en elfjarige school kinderen door het instituut voor maat schappelijke gezondheidszorg van de Rotterdamse Erasmusuniversiteit, in sa menwerking met de Amsterdamse ge neeskundige dienst. 7.58 uur onder 17.51 uur 2.41 uur onder 10.45 uur PvdA-Kamerlid Aad Kosto heeft gisteren tijdens de behandeling van de CRM-begroting gepleit voor instelling van een instituut voor emancipatie- vraagstukken, dat de regering zou moe ten adviseren over de positie van de vrouw in onze samenleving. Kosto vroeg de minister verder wat het departemen taal overleg ter voorbereiding van de viering van het Internationale Jaar van de Vrouw in 1975 heeft opgeleverd. UTRECHT. Een opkomst van 5000 man verwacht de Vereniging Van Dienstplichtige Militairen voor de beto ging die donderdagavond in Utrecht wordt gehouden. Het moet de grootste demonstratie worden die ooit door de VVDM op touw is gezet. De vereniging wil met de betoging kracht bijzetten aan haar eisen dat week- einddiensten compensatie moeten vin den in vrije dagen en dat de wedden moeten worden verhoogd. Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Londen .ijHB .J.,. ijW w1 K O

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2