Actie voor hoger loon Rijschoolhouders Gratis brood Rome in dreigen met harde acties Voor ongevallen met tankauto’s Navarro wil voor alles orde in Spanje hulp-systeem I geen water in de wijn Jobertdeed Mijnwerkers wijzen aanbod van de hand „Zachte” economische druk op junta ,Vluchthaven’ bijna zonder pupillen - J ld id J 3 STAKING IN ENGELAND GAAT DOOR Deel Kamercommissie SPANJE’S NIEUWE STERKE MAN PRESENTEERT PROGRAMMA en praat met delegatie uit Guinee Bissau Actie tegen bouw van nieuw huis van bewaring Ontploffing brand bij KEMA Arnhem WOENSDAG 1 3 FEBRUARI 1974 (Van onze redacteur in Santiago) Koperprijs „Participatie” (Van onze redacteur in Madrid, R- Bosschart) Energie-conferentie MADRID Don Carlos Arias Navarro, Spanje’s nieuwe, „sterke man” onder generaal Franco, heeft gisteren zijn politiek programma uiteengezet in een toespraak tot de voltallige zitting van de Cortes, het „parlement” in Madrid. De met veel tamtam aangekondigde rede van de minister-president, die direct door radio en televisie werd uitgezonden, duurde een uur en tien minuten en werd elf maal onderbroken door ap plaus. SANTIAGO DE CHILI Nadat de meeste middelen gefaald hebben, probeert nu een groot gedeelte van het westelijke corps diplomatique in Santiago het vluchtelingenprobleem op te lossen door zachte” economi sche pressie op de Chileense regering uit te oefenen. I F 'H 'ül B Ambassadeurs in Chili in actie voor vluchtelingen (Van onze parlementsredactie) PREMIER NAVARRO >f had laten en op ns de man lid te vuur- r het nlose Duit- heeft AMBASSADEUR GOEDHART in actie t een aantal eisen. Worden of onvoldoende ingewilligd In Rome delen de bakkers vandaag, net als gisteren, gratis brood uit aan hun' klanten. Zij deden dit uit protest tegen het prijsbeleid van de regering. Het eerste is speculatief, het tweede een illusie; het Kennecott-concern (ko per) probeert nog steeds in diverse lan den via embargo’s het kopererts in han den te krijgen waarop men meent recht matige aanspraken te kunnen maken. Ook verzekerde de minister-president dat zijn regering plannen heeft om de „participatie” van het Spaanse volk in de politiek waarvoor er al meer dan 5 vijf k. In >or de orde of het 1 het Bin- heeft jende ;paar) aaan- iljoen stond ■adio- para- dacht teling liten- AMSTERDAM (ANP). De Amster damse actiegroep van maatschappelijk werkers der verschillende reclasserings- instellingen, die ageert tegen de voorge nomen bouw van een nieuw omvangrijk huis van bewaring in de hoofdstad, zegt in e en verklaring verbaasd en veront waardigd te zijn over de beantwoording door de staatssecretaris van Justitie (op 7 februari) van Kamervragen over deze nieuwbouw. ocaat- Rem- ;rwer- en 23- Rode echts- pegens n een jaar Hoge zen. is de BVD :n in- or de ?ev?n. g van :n als BVD nneke velijk loemd it de dagen maxi- zijn i. Dat ebeu elijke Dubli- teren een a een e er- meis- ische suc- drie zijn ierde char- een terug zou ebben be- t met Klaas tra- inten, van zaak oveel lijder ;gon- mdat voor weer tzen- igen- janse nded dene met irden zordt De heeft n de ïlling >atie- moe- n de vroeg men- n de van dam- ndus- deren vegen Dat is jat is rhool- maat- a de n sa- b ge- Over de vorm van die verkiezingen vermeldde hij nog niets. Men herinnere zich dat de gemeenteraadsverkiezingen van afgelopen november nog niet de helft, en in Madrid en Barcelona ter nauwernood een derde van de stemge- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De fracties van VVD. CHU, DS’70, SGP, CPN, RKPN en Boe renpartij hebben gistermiddag verstek laten gaan bij een gesprek dat de vaste Tweede-Kamercommissie voor buiten landse zaken heeft gehad met een dele gatie van de onafhankelijkheidsbeweging van de Portugese kolonie Guinee-Bissau. aanhouden. „Alleen al de laatste week”, verklaarde een woordvoerder van de ambassade van Nieuw-Zeeland, „hebben we rond 3000 mensen moeten afwijzen”. Chili heeft deze betalingsverplichting geaccepteerd, erop hopend dat de koper prijs niet zal dalen, en dat men geen vergoeding zal moeten betalen aan gena tionaliseerde Noordamerikaanse bedrij ven. rechtigden voldoende interesseerden om naar het kieslokaal te gaan. LONDEN. De mijnwerkersvakbond heeft een voorstel van de hand gewezen dat particuliere ondernemers hadden gedaan om de mijnwerkers uit eigen zak meer loon te geven, als ze meteen aan het werk wilden gaan. Mijnwerkersleider Gormley onthulde gisteravond op de televisie dat er meer van dergelijke aanbiedingen van indu striëlen zijn geweest. De schade van de driedaagse werkweek nl. als gevolg van de weigering om overwerk in de mijnen te verrichten en de staking is zo groot voor de Britse industrie, dat ieder financieel aanbod kennelijk nog voordeliger is dan de financiële rampen die de industrieën te wachten staan. dene toonaarden dat zijn regering het bovenal als haar taak beschouwt om de openbare orde te handhaven, die hij terloops beschreef als „een aantrekkelijk voorbeeld voor de miljoenen toeristen die ons bezoeken.'' Hij kondigde ook aan dat de Spaanse justitie zich eerder streng dan welwillend tegenover orde verstoorders zou tonen. In verband met dit thema stond ook een van de weinige concrete regeringsmaatregelen die hij aankondigde: een selectieprogramma op de universiteiten, klaarblijkelijk om de herrieschoppers van de braven te schei den. Op de Nederlandse ambassade verblij ven momenteel nog acht Chileense poli tieke vluchtelingen. Hun heeft men tot nu toe geweigerd een uitreisvergunning te verstrekken. Het gebouw van Louis Goedhart wordt nog steeds bewaakt. In diplomatieke kringen in Santiago beves tigt men dat een onderhoud is aange vraagd door alle ambassadeurs, zaakge lastigden of ambassaderaden van deze landen met de minister van Buitenland se Zaken Ismael Huerta. Dit gesprek zal binnen een paar dagen moeten plaats vinden. De rijkspolitie zal dan onmiddellijk contact opnemen met de dichtstbijzijnde deskundige. Die deskundigen zijn mede werkers van 18 grote chemische indus trieën die zich bereid hebben verklaard op verzoek meteen mensen en materieel in te zetten- De deskundigen staan echter tijdens hun medewerking onder leiding van de betrokken gemeentelijke hulpverlenings organisatie en uiteindelijk dus onder de verantwoordelijkheid van de burgemees ter. s een in en In een tot dusverre geheim gehouden vergadering hebben de ambassadeurs van Nederland, België, Frankrijk, Italië. West-Duitsland, Noorwegen, Zweden en Finland besloten tot actie over te gaan. Elk van deze ambassadeurs heeft „gas ten” (geasileerden) onder zijn hoede, die wegens politieke activiteiten tijdens de regering-Allende moeilijkheden hebben met het verkregen van een vrijgeleide- brief om het land te verlaten. Gebruik makend van de wankele Chi leense economische positie proberen de genoemde ambassades hun vluchtelin genprobleem op te lossen. Aangenomen dat het zal lukken, neemt dit niet weg dat onzekerheid blijft bestaan over het lot van duizenden anderen, die nog steeds het land wensen te verlaten. De VVD’er De Koster liet weten er geen behoefte aan te hebben met de delegatie te spreken, zolang Nederland officieel contact over deze zaak heeft met de Portugese regering. „Wij zijn het eens met de uitspraak van de Verenigde Naties dat er druk op Portugal moet worden uitgeoefend. Onze druk op Por- tigal wordt er niet mee gediend als we met een delegatie van de bevrijdingsbe weging in gesprek treden”, meende De Koster. De SGP liet weten dat men niet had kunnen nagaan in welke mate de dele gatie het volk in Guinee-Bissau verte genwoordigt en daarom voelde men er niets voor in contact te treden met de Afrikaanse vrijheidsstrijders. De andere fracties bleven zonder opgaaf van rede nen weg. De vierkoppige delegatie sprak voor het beperkte gezelschap buitenland-spe- cialisten haar teleurstelling uit over de houding van de andere fracties. Droevig gestemd waren de Afrikanen echter over het gesprek met minister Van der Stoel van buitenlandse zaken dat afgelopen zaterdag plaatsvond: „Uw minister heeft ons geen enkele hoop meer gelaten”. EINDHOVEN (ANP). De belangen groep van beroepsrijschoolhouders zal zich op 20 februari opnieuw tot enkele ministeries en het Centraal Bureau voor de Afgifte der Rijvaardigheidsbewijzen wenden deze niet voor 8 maart, dan zullen op maandag 11 maart in de 27 examen-rayons in Neder land harde acties worden gevoerd. DEN HAAG. Minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken heeft een systeem ontwikkeld, waardoor on- middellijk deskundigen kunnen worden ingzet bij ongevallen met tankauto's die gevaarlijke stoffen vervoeren. Als de plaatseljjke brandweer niet beschikt over de specialistische kennis om in te grijpen kan zij voortaan bij de algeme ne verkeersdienst van de rijkspolitie in Driebergen vragen om onmiddellijke bij stand. Verder kondigde Navarro ook aan dat zijn kabinet een vroeger regeringsvoor stel voor een wet op de gemeentelijke en provinciale instellingen intrekt en daarentegen vóór 31 mei een nieuw voorstel zal indienen, dat onder meer zal betekenen dat burgemeesters en voorzit ters v. i Provinciale Staten gekozen zul len worden. Nu worden zij van hoger hand benoemd. (Van onze correspondent) ARNHEM. Een daverende explosie In het beproevingsgebouw van het on langs door de KEMA in gebruik geno men De Zoeten kortsluitlaboratorium veroorzaakte gistermiddag brand in het betonnen gebouw bij Arnhem. Dikke rookwolken bemoeilijkten de scheep vaart op de Rijn en het zicht in de stad. De explosie deed zich voor in een zogenaamde olieschakelaar, waarmee een Proef met 4000 megavolt ampère werd genomen. De dikke rookwolken werden veroorzaakt door de olie van de olie- schakelaars. De brand drong niet door tot de oliekelder onder het gebouw. De meewerkende bedrijven hebben verklaard af te zullen zien van enige vergoeding van kosten die voortkomen uit het beschikbaar houden van perso neel en het in parate staat houden van hulpverleningsmateriaal. Gedacht wordt o.m. aan de bezetting van autosnelwegen. Ter ondersteuning zullen die dag honderd lesauto’s uit geheel Nederland naar Den Haag trek ken, waar petities zullen worden aan geboden. Er ziijn vier directe eisen. Bovenaan staat de invoering van een rij schoolwet, waarin de vakbekwaamheid van de rij schoolhouders wordt vastgelegd. Daar naast wordt geëist dat alle rijschoolhou ders ingeschreven dienen te zijn bij de Kamer van Koophandel. De belangengroep eist van het CBR dat alleen examenkandidaten mogen worden ingeschreven van rijscholen die kunnen aantonen bij de Kamer van Koophandel te zijn ingeschreven. Sinds enkele weken hebben de bakkers het aan de stok met de autoriteiten over de zogenaamde „ciriola”, een broodje van 100 gram dat met zijn vastgestelde prijs van 190 lire (95 cent) per kilo het goedkoopste bakkersprodukt was. Om onder deze prijsstop uit te komen, gingen de bakkers broodjes van 80 gram bakken. Volgens hen waren dat geen „ciriola’s”. Daarom verhoogden zij de kiloprijs met 100 lire. De autoriteiten accepteerden dit niet. De voorzitter van de Romeinse bakkersbond, Luciano Lucci, werd afgelopen zaterdag tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand en een boete van ongeveer 500 gulden veroordeeld. (Vervolg van pagina 1) WASHINGTON. De belangrijke vraag in Washington op de energieconfe- rentie bleef in hoeverre men erin zou slagen .toch nog een min of meer ge meenschappelijk communiqué uit te ge ven. Verder vroeg men zich af of er water in de wijn gedaan kon worden om Frankrijk alsnog te vermurwen. De kan sen daarop leken gering. Voor de EEG-delegaties is verder de mogelijkheid ontstaan dat een communi qué passages zou bevatten waarin gewag wordt gemaakt van Franksrijks opposi tie, waarmee dan ook de breuk in de Europese Gemeenschap officieel en we reldkundig gemaakt zal zijn. Ondanks overredingspogingen onder vier ogen door dr. Henry Kissinger, bleef de Franse minister van Buitenlandse Zaken Michel Jobert ook op de tweede dag van de bijeenkomst onwrikbaar aan zijn oorspronkelijke standpunt vasthou den: dat de conferentie ih feite nooit had moeten plaatsvinden en dat er geen beslissingen genomen moeten worden die toekomstige verplichtingen inhouden. Jobert bleef daarbij vasthouden aan wat hij het mandaat van Brussel noem de, en wat minister Helmut Schmidt van West-Duitsland deed opmerken dat een mandaat geen dictaat was, maar iets vertegenwoordigde van waaruit verder gewerkt diende te worden. Joberts halsstarrigheid deed tenslotte ook de Nederlandse delegatie het ver kapte dreigement uiten dat, hoewel er geen gemeenschappelijk standpunt is, de individuele EEG-lidstaten ook hun eigen verantwoordelijkheid hebben daar mee duidend op de mogelijkheid dat Frankrijk in de EEG alleen zou kunnen komen te staan. t In de wandelgangen van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken werd zelfs, en niet eens alleen als een grapje bedoeld, gesproken over het opstellen van een „fictief communiqué” waarbij open stukken in de tekst zouden aangeven dat men het niet met elkaar eens had kunnen worden. Niettemin bleef het praktische pro bleem, om deze onfortuinlijke bijeen komst zo onopvallend mogelijk te beëin digen, onopgelost. „We kunnen toch niet naar huis gaan”, zei voorzitter Walter Scheel, „en zeggen dat we niet in Was hington zijn geweest?”. De langste „open doekjes” kreeg Arias Navarro voor zijn loftuitingen aan gene raal Franco en prins Juan Carlos en vooral voor zijn verzekering dat de nieuwe regering vastberaden is geen in menging van de Spaanse kerk in we reldse zaken te dulden. Geen enkel ap plaus klonk daarentegen tijdens zijn woorden over buitenlandse Zaken en over de economische plannen van het kabinet. Arias Navar.o herhaalde in verschei- Onderhands zal hierbij te verstaan worden gegeven dat de onderhandelin- gen met de zogenoemde „Club van Pa rijs" over de Chileense buitenlandse schulden volgende week, gunstig of na delig beïnvloed kan worden door de Chileense houding ten opzichte van de vluchtelingen. De toeloop van Chilenen en mensen van andere nationaliteit die politiek asiel zoeken, blijft daarentegen vijf jaar geleden wetten waren uitge werkt, die eehter onmiddellijk in de ijskast verdwenen, tot staatsgeheim verklaard en nooit van kracht werden te gaan rege' n. Hij zei niet wanneer men die nieuwe wetsvoorstellen tege moet mag zien. De onderhandelingen van Chili met de „Club van Parijs” worden nu dus ge bruikt als hefboom ter oplossing van het vluchtelingenprobleem. Basis van de on derhandelingen in Parijs is de voorlopige overeenkomst die gesloten werd met het Internationale Monetaire Fonds. Er be staat geen twijfel over dat dit voor Chili een harde noot wordt om te kraken: dit jaar zal 1010 miljoen dollar betaald moeten worden, volgend jaar 720 mil joen en in 1976 en 1977 respectievelijk 500 en 400 miljoen dollar. In Londen hebben mijnwerkers uit Kent gisteren gedemonstreerd om kracht te zetten bij hun eis om’een hoger loon. De staking van de Engelse mijnwerkers, de slechtstbetaalden van Europa, gaat morgen haar vierde dag in. Tenslotte besloten ze unaniem dat het toch maar beter een zaak tussen de vakbond en hun werkgever, de genatio naliseerde steenkoolindustrie, kon blij ven. Het ging om een aanbod van 80.000 pond per dag, dat over de 260.000 sta kende mijnwerkers diende te worden verdeeld. Dat zou neerkomen op een loonsverhoging van twee pond per week per mijnwerker. Het bedrag zou worden uitbetaald voor iedere dag dat zij weer aan het werk zouden zijn gegaan, tot aan het moment dat de door de regering ingestelde prij zencommissie gebaseerd op het zogenoemde relativiteitenrapport met zijn aanbod voor de dag zou komen. paardenraces geïnteresseerd. Mijnwer kersleider Gormley noemde Bradman „een beslist van zichzelf overtuigde jon geman”. De Spaanse krijgsmacht zal moderner materieel krijgen. De regering zal de economische ontwikkeling van Spanje voortzetten, onder meer met een streven naar beter verdeelde belastingdruk, en de strijd tegen speculaties en fraudes. Arias Navarro distantieerde zich ook na drukkelijk van het politieke en econo mische credo van de vorige „technocra tische” kabinetten. De buitenlandse betrekkingen van Spanje deed hij kort af met woorden van vriendschap voor Portugal. Zuida- merikaanse en Arabische staten. Ook gaf hij nog een steek naar Engeland, dat het nog steeds Gibraltar niet heeft terugge geven; de belofte van voortgezette mili taire samenwerking met Washington, en een vage wens dat Spanje „aanwezig” kar zijn bij de Europese integratie. De onderhandeiingen met de EEG in Brus sel, die onder vorige regeringen van groot belang werden geacht, schijnen nu in de ogen van Madrid veel minder interessant te rijn geworden. AMSTERDAM (ANP) Het door een conflict tussen directeur en personeel geplaagde doorgangshuis de „Vluchtha- ven” voor jongens van 6 tot 17 jaar in Amsterdam dreigt langzaam leeg te lo pen. Er waren aan het begin van deze maand nog ruim 20 jongens in het tehuis, gisteravond waren er nog maar 3 over. De anderen zijn inmiddels door de instanties, die hen in het tehuis hadden geplaatst, weggehaald. Aangezien geen enkele kinderrechter onder de huidige onrustige omstandighe den van plan is nieuwe jongens tijdelijk in de Vluchthaven onder te brengen, terwijl de voogdij- en kinderbescher- mingsverenigingen daar al evenmin ver trouwen in hebben, ziet het ernaar uit dat het bijna twintig leden tellende administratieve en pedagogische perso neel binnenkort een leeg gebouw bezet zal houden. Zij gingen een week geleden tot bezet ting over, toen het bestuur van de stichting Vluchthaven zich achter de omstreden directeur de heer Stienstra stelde en in verband met de conflict situatie besloot het tehuis zo snel moge lijk te evacueren. Deze evacuatie is nu dus bijna vol tooid en een algehele liquidatie van de Vluchthaven met ontslag van het perso neel ligt in het verschiet, tenzij iemand er nog in zou slagen de diepe kloof tussen directeur en personeel alsnog te dichten. De staatssecretaris beweerde daarbij volgens de actiegroep, dat de Amster damse reclasseringsraad geen bezwaar heeft tegen de voorgenomen bouw, ter wijl de raad 14 degen eerder de staats secretaris schriftelijk had verzocht de aanbesteding daarvan (zou in februari geschieden) uit te stellen. De staatssecretaris ontkende bij de beantwoording der vragen dat het de bedoeling zou zijn eventueel huizen van bewaring in andere arrondissementen te sluiten, terwijl volgens de actiegroep, als de nieuwbouw doorgaat, de huizen van bewaring in Alkmaar, Haarlem, waar schijnlijk ook in Utrecht, alsmedi de vrouwengevangenis gesloten zullen wor den. De 27 leden van het algemene bestuur van de vakbond waren gisteren uit alle uithoeken van het land naar Londen gekomen om het aanbod te bespreken, want ze namen het heel serieus op. De onderhandelaar voor de groep in dustriëlen, die niet met name zijn ge noemd, was Godfrey Bradman, 37 jaar oud en eigenaar van de onbekende Lon den Mercantile Corporation. Hij is ac countant van beroep. Op de foto ziet hij er uit als een wijze schoolknaap met een veel te grote en te dure bril op deneus. De kranten hebben niet verzuimd te vertellen dat de accountant in een Rolls Royce rijdt. Hij bezit een huis in Saint Tropez, huurt dure zeiljachten en is in w* j gjf

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3