M Grote belangstelling op studiedag in Alkmaar Vormingswerk voor ouderen moet kansen krijgen Noord-Holland loopt achter met sociaal culturele centra 1 1 modern HAPEF 8 HERENHUIS 3j de rui|ter n.v. 928, tabbert 1 HAPEF intermeubel, woonwinkel voor sfeermakers intermeubel Jong is modern Jong is sfeervol J Lekker lang uatafelen .en spelletjes doen vieren hoogtij. Gaat ook het beste met de natuurlijke gezelligheid van onvervalst eiken. Stoel, gestoffeerd met dralon i Jong is duurzaam PAUW DE CARAVAN EXPERT VR V R IJ D A G 1 5 FEBRUARI 19 74 6 Gemeente Financiën Bejaarden CARAVANS KOOG AAN DE ZAAN MM marktplein 30 IJmuiden tel: 19015 r met garage, c.v.(gas) E avo de leid ond diet t. Deze klant van u leest per dag gemiddeld drie kwartier in de krant, blykt uit het Nationaal Dagblad Onderzoek. Zo ziet u maar weer, geen ander reclame medium wordt zo intensief gelezen, als de krant. Logisch want die kunt u niet missen, geen dag. VAN WERELDFORMAAT I W FRIS BV MAKELAARS o.g. >4 Jong IS prijsbewust Trouwens ook een trekje van de ■Woonwinkel. Vandaar die prijzen. En in gedeeltes betalen kan bij Intermeubel ■hl lid. (Van één onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggeefsters) Medische verzorging j w 23976; bejaardenhulp. yr/ce 69-1 zware, velours Veel accessoires en occasions -1 intermeubel NOLtANMCMf PLAKBANB FABR. BV. U kunt deze prachtige tourcaravans steeds op onze show bewonderen, evenals de voordelige KNAUS JET-serie. Voor de vestiging zijn de Gemeente-» lijke bepalingen van toepassing. Vraagprijs 135.000, luxe keuken, 4 slaapkamers, hobbyka- mer en zolder. Van binnen en van buiten zeer goed onderhouden. Om dat te bereiken, wordt samenwer king als een belangrijk middel gezien. SANTPOORT Arts: H. J. Ph. Hattink, Vinkenbaan 23, telefoon 378320. Apotheek: Santpoortse Apotheek, Bloe- mendaalseweg 149, telefoon 378249. BEVERWIJK Artsen. Voor de groep artsen Fierstra, Pernot, Plantinga, Reddingius, Rolink, Het hoeft dan ook geen verbazing te wekken, dat uitvoering van de plannen zoals die in het advies aan de staatsse cretaris opgesteld zijn, om meer finan- opgebouwd door de (plaatselijke) bevol king. minder gestegen. Het bleef van 1968 tot en met 1971 constant op twee wijkver pleegsters per 10.000 inwoners. In 1971 werd dit echter 2,2, wat aansluit bij het landelijk beeld van circa 2,6. IJ] lent< spel’ den g ko ze 1 dorp werl lenti ontv Di lings med veili ra i geve gaar D« gele: „De deze de won stral gepr 01 om van ren, volg ƒ12. D; moe gret. Heel rr De samenstellers van de nota beschou wen vorming en ontwikkeling als een recht voor iedereen, dat daarom in een wettelijke regeling moet worden vastge legd, zoals ook voor het onderwijs op scholen het geval is. Overigens moet deze vorming van ou- In vergelijking tot het buitenland is het vormings- en ontwikkelingswerk in ons land nooit goed van de grond geko men. Vergeleken ook met het club- en buurthuiswerk en het internaatswerk van de volkshogescholen heeft het wei nig ontplooiingskansen gehad. Nabij het station en ca. 12 minuten van Amsterdam, rustig gesitueerd, zonnig gelegen De discussianten onderschreven giste ren de visie van de commissie-Roelfse- ma. Nadrukkelijk werd dé positie van de gemeentelijke overheid aan de orde ge steld. Het merendeel van de deelnemers sprak er zich voor uit, dat de gemeente alleen te werk zou mogen gaan als In Noord-Holland is in de periode van 1963-1971 het aantal personeelsleden van instellingen voor algemeen maatschappe lijk werk per 100.000 inwoners gestegen van 7,7 tot 13,5. Het landelijk gemiddel de: van 7,5 naar 11,7. Ook in de gezins verzorging een duidelijke stijging: per 10.000 inwoners van 8,6 naar 17,8. Lan delijk waren de cijfers: van 9,5 naar 20,9. Het aantal wijkverpleegsters is veel Interkerkelijke Stichting voor Gezins verzorging in de IJmond. Spreekuren gezinsverzorging en bejaardenhulp in Heemskerk aan de Jan van Bergen straat 50c, tel. 32340, van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur; in Castricum in de openbare lagere school De Sokkerwei, Oranjelaan 2, tel. 02518-54321, van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur. ALKMAAR. Het vormings- en ont wikkelingswerk voor volwassenen Edu cation permanente) wil grond onder de voeten. Een verlangen dat gisteren op een studiedag over dit onderwerp in Alkmaar alleen al gedemonstreerd werd door de onverwacht grote deelname. De oorzaak van deze overduidelijke belang stelling w-erd in het openingsw-oord aan gestipt door burgemeester A. Vlaar van Wervershoof: er is een onmiskenbare vraag naar instellingen voor permanente educatie. stimulator en subsidie-gever, maar zich niet zou mogen inlaten met de inhoude lijke kant van het vormings- en ontwik kelingswerk. „De politieke samenstelling van een gemeentebestuur houdt vaak de ontwikkeling tegen van vormings- en ontwikkelingswerk, dat door dat ge meentebestuur niet op prijs wordt ge stéld”, zo werd een zeker wantrouwen onder woorden gebracht. Modern bergen gaat heel dekoratief. In een wandkast van zwart essen met wit front. Afgeronde hoekep, tv.-vak, rookglas vitrine, bar en binnenverlichting (180 x 300 cm) I £rg veel voor: VELSEN-IJMLIDEN Artsen. Van zaterdag 10 uur tot zondag 24 uur: P. H. J. de Weerdt, Oosterduin- weg 8, telefoon 16158; P. Brouwer, Ko ningin Wilhelminakade 79, telefoon 14507 en H. Paleari, Dolfijnstraat 176, telefoon 11085. Apotheek. Apotheek Pleyler, Planeten weg 52, telefoon 15348. Wijkverpleegster Groene Kruis: zuster C. Gomes, Leeuweriklaan 39, telefoon 11915 en zuster M. Broersen-Visser, Ver brande Vlak 84, telefoon 11211. Wijkverpleegster Wit-Gele Kruis. Voor de dienst gedurende het weekeinde op bellen 02550-15645. Tandarts. Alleen zaterdag en zondag van 17 tot 17.30 uur: H. J. Bonhof, Tessel- schadeplein 14, Driehuis, telefoon 10400. Algemene Hulpdienst Velsen. Maandag tot en met vrijdag 9-11 uur, telefoon 02550-1888. Dierenarts: J. P. Westerman, Hartenlust- laan 7, Bloemendaal, telefoon 023-251555. Stichting Maatschappelijke Dienstverle ning Kennemerland. Dagelijks spreekuur in De Noostraat 4, IJmuiden, tel. 02550- 10661. Interkerkelijke Stichting Gezinsverzor ging en Bejaardenhulp. Rembrandtlaan 45, IJmuiden. Van maandag tot en met vrijdag 14-15 uur, telefoon 02550-11830, eventueel tot 9.30 uur. - Per 1000 thuiswonende bejaarden wa ren er in 1967 in Noord-Holland 8,2 part-time gezinshelpsters. In 1972 was hun aantal gestegen tot 27,1 per 1000. Het landelijk cijfer steeg van 8,3 naar 32,5. Het aantal bedden in bejaardenwo ningen die met steun van het rijk zijn gebouwd, was in 1967 52,2 per 1000 bejaarden en in 1971 74. Landelijk: van 52,1 naar 94,5. Het aantal bedden in bejaardenoorden steeg van 1967 tot en met 1971 van 64,1 naar 94,5. Voor heel Nederland: van 67,8 naar 88,7. Spreekuren leidsters: maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur in het wijkgebouw, Büllerlaan 10, Bever wijk, tel. 35215. Verloskundige. Waarnemend: mevr. J. M. H. Kruidenbergvan Saaze, Han- nie Schaftstraat 5, Heemskerk, tel. 32327; eigen praktijk: mevrouw I. A. M. Skotarczakvan der Klaauw, Plantage 154, Beverwijk, tel. vrijmejuffrouw A. M. Bot. Interkerkelijke Stichting voor Gezins verzorging in de IJmond. Spreekuren gezinsverzorging: maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur in huize Scheybeeck, Velserweg 2, Beverwijk, tel. 20545; spreekuren bejaardenhulp: maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur en vrijdagmiddag van 14 tot 15 uur: in huize Scheybeeck. Velserweg 2, Beverwijk, tel. 23180 en 20545. Samenwerkende Groene Kruisvereni gingen. Weekenddienst: zuster R. van Vliet. Stumphiusstraat 35, Beverwijk, tel. 25027. De netto-uitgaven voor cultuur en re creatie van de gemeenten zijn in de periode van 1966-1969 gestegen. In Noord-Holland was het in 1966 nog 36,97 per inwoner en in 1969 49.89. Landelijk was de stijging van 31,62 naar f 51.64. Jonge woners weten wat ze willen, intermeubel'* ookM Wat is Jong Wonen? In de Woonwinkel vindt u daar veel antwoorden op. Want Intermeubel weet dat ze niet allemaal hetzelfde willen, de jonge woners. Eén ding hebben ze gemeen: ze willen kombincren. Inrichten en vernieuwen. Bouwen aan de sfeer in huis. Intermeubel zorgt dat ze breeduit kunnen kiezen, In meubels, gordijnen, vloerbedekking, lampen en alle andere kleine dingen die erbij passen. En het U- woonplezier helpen verhogen. In het advies aan de staatssecretaris wordt voorgesteld om de kosten van het plaatselijke vormingswerk door rijk en gemeenten, ieder voor de helft, te laten dragen. (Met uitzondering van de ge meenten die het financieel niet aankun nen; in die gevallen zou het rijk alles moeten betalen). De heer Roelfsema (burgemeester van Schiedam) beval aan om druk uit te oefenen op het ministerie van CRM, opdat het bij binnenkomst van veel aanvragen voor subsidie niet zal komen aandragen met het argument, dat er geen geld is. Lb HAPEF vervaardigt en verkoopt telmachinerol- len, kasregisterrollen, telexrollen en pons- banden. Wij zoeken op korte termijn een MEDEWERK(ST)ER Leeftijd 20-25 jaar. Praktijkdiploma boek houden of daarvoor studerend en gezien onze internationale relaties goede kennis van de moderne talen i.v.m. de daaraan verbonden korrespondentie. Voor deze zelfstandige funktie bieden wij een aantrekkelijk salaris met goede se cundaire arbeidsvoorwaarden. Zij die enige ervaring hebben opgedaan op een internationaal handelskantoor ge nieten de voorkeur. Wanneer u belangstelling heeft neemt u dan zo spoedig mogelijk kontakt op schriftelijk of telefonisch (02550 - 13445) met de heer H. A. Hagedoom. Industriestraat 21-23, IJmuiden De Ruiter, Takken, Versélewel de Witt Hamer, Visser en Vreeling wordt de dienst waargenomen van zaterdagmor gen 10 uur tot zondagmorgen 9 uur door C. L. M. Pernot, Vondellaan 34, Beverwijk, tel. 26820. Voor dezelfde groep artsen wordt dienst gedaan van zondagmorgen 9 uur tot zondagavond 24 uur door C. Versélewel de Witt Hamer, Vondellaan 60, Beverwijk, tel. 23969. Voor spoedgevallen houden deze art sen spreekuur op zaterdag van 17 tot 17.30 uur en op zondag van 16 tot 16.30 uur. Voor de groep artsen Guldemond Swaab, Ten Harmsen van de Beek, Hommes, Kester, Vos en Zeijlmans wordt waargenomen op zaterdag en zondag door M. ten Harmsen van de Beek, Lessestraat 1, Heemskerk, tel. 33365. Tot zaterdagmorgen 10 uur in noodge vallen de eigen huisarts waarschuwen. Apotheek. Voor avond-, nacht- en zondagdienst in de periode van vrijdag 15 februari 17.30 uur tot vrijdag 22 februari 17.30 uur: apotheek Donker. Breestraat 61, Beverwijk, tel. 27955. Dierenarts. Zie IJmuiden. Tandarts. Zie IJmuiden. Medisch Maatschappelijk Consultatie bureau voor Alcoholisme. Spreekuren iedere vierde vrijdag van de maand van 19 tot 20 uur in het gebouw van de Geestelijke Volksgezondheid, Moensplein 10, Beverwijk. Wit Gele-kruis. Weekenddienst: zuster J. Grootjes, Pelikaanhof 112, Bever wijk, tel. 34022 (van vrijdagavond 18 uur tot maandagochtend 7 uur). Gezinsverzorging en ciële speelruimte vragen dan er tot nog toe was- De klemtoon komt bij deze plannen te liggen op een zo breed moge lijk aanbod van permanente educatie op plaatselijk en regionaal niveau uiteenlo pend van cursussen voor politieke orga nisaties of verpleegsters tot huishoude lijke voorlichting of informatie over het houden van aquariums. In alle gewesten van ons land zo stelt de nota als uiteindelijk doel zouden educatieve voorzieningen voor volwassenen te vin den moeten zijn. Vooralsnog is er over het advies van de commissie geen besluit gevallen. De staatssecretaris, wiens positieve stand punt ten aanzien van het volksontwik- kelingswerk bekend is, wacht waar schijnlijk ook eerst de reacties af, die de bespreking van de nota in de verschil lende provincies opleveren. Tot die reac ties behoort ook de hoop, die gisteren werd uitgesproken, dat per 1 januari gebruik kan worden gemaakt van een voorlopige regeling. Het advies stelt een proefperiode voor van vier jaar. Volgens een zuinige schatting van de heer Roelf sema zou het rijk voor die periode een extra bedrag van vijftien tot twintig miljoen gulden op tafel moeten leggen. deren niet beschouwd worden als een verlengstuk van het onderwijssysteem, maar veeleer als persoonlijkheidsontwik- keling. Als zodanig vormt de nota dus een pleidooi voor een mondiger samenle ving, waarbij ook de „kansarme” groe pen van de bevolking (meer) mogelijk heden moeten krijgen om hun eigen leefsituatie te bepalen. WESTZIJDE 83 ZAANDAM TEL.17 34 51 Tafel (80 x 128 cm) met schuifbladen. Litgeschoven 80 x 208 cm. De rijksoverheid geeft nu per jaar ruim 30 miljoen gulden uit aan het v. en o.-werk, een bedrag dat in het niets verzinkt bij de sommen gelds die bij voorbeeld Zweden (18 percent van het onderwijsbudget), West-Duitsland (3 mil jard mark), de Verenigde Staten en de Sovjet-republiek Rusland (bijna 50 per cent) daarvoor op tafel leggen. „De bestaande instellingen moeten min der kijken naar hun eigen identiteit en meer naar een gezamenlijke aanpak”, zei burgemeester Vlaar dan ook in zijn openingswoord. Hij vroeg zich af, of de instituten door hun levensbeschouwelij ke positie niet onbereikbaar bleven voor bepaalde groepen van de bevolking. De heer H. Roelfsema, voorzitter van de departementale adviescommissie die de nota uitbracht, haakte hierop in zijn inleiding in en stelde vast, dat er in het aanbod van het vormings- en ontwikke lingswerk heel wat „witte plekken” zit ten. Als beste weg construeerde de heer Roelfsema naar eigen inzicht een zo groot mogelijk samenwerkingsproject, een plan dat van de voet af aan wordt Op uitnodiging van de Culturele Raad Noord-Holland kwamen naar schatting honderdvijftig burgemeesters, wethou ders, raadsleden, ambtenaren en vor mingswerkers naar Alkmaar om zich te bezinnen op de ontwikkeling van het vormingswerk met volwassenen. Een no ta over de gewenste aanpak werd op 25 januari als advies aangeboden aan staatssecretaris W. Meijer (CRM). Het advies, dat het resultaat is van een verzoek dat in 1971 van de toenmalige minister dr. Klompé uitging aan de Commissie Vormings- en Ontwikkelings werk voor Volwassenen, is een ontwerp regeling die samenwerking op het ter rein van de permanente educatie wil bevorderen. HAARLEM. De provincie Noord- Holland heeft met Noord-Brabant de minste sociaal-culturele centra van ons land. Per 1000 inwoners heeft Noord- Holland 92 vierkante meter gebruiksop pervlak, terwijl de andere provincies boven de 100 uitkomen. De noordelijke provincies zijn koplopers. In één week gaat in Noord-Holland 17,3 per 100 in woners naar zo’n centrum. Gemiddeld over heel Nederland is dit 19,4 en in Friesland gaaf zelts 27,3. Deze cijfers maken deel uit van een verzameling statische gegevens van het ministerie van CRM gebundeld heeft onder de titel „Regionale doorlichting van Nederland”. Herenweg 286 (route Egmond-Bergen) Egmond a. d. Hoef. Telef. 02206- 15 79. HEEMSKERK Artsen. Van zaterdagmorgen 10 uur tot zondagmorgen 9 uur: R. Kloek, Rendorppark 1, Heemskerk, tel. 3455; van zondagmorgen 9 uur tot zondaga vond 24 uur: J. A. Hazenberg, Hannie Schaftstraat 3, Heemskerk, tel. 32476. Tot zaterdagmorgen 10 uur in spoed gevallen de eigen huisarts waarschu wen. Apotheek. Zie Beverwijk. Dierenarts. Zie IJmuiden. Tandarts. Zie IJmuiden. Verloskundige. Zie Beverwijk. Wit Gele- en Groene Kruis. Weekend dienst: zuster M. Ruiter, Diepenbrock- straat 102, Heemskerk, tel. 32644. Jong kiezen voor een lang leven. Jv Gaat helemaal op met leer. Leer neemt eigen vorm aan. Blijft soepel en gaat héél ^S^lang mee. Prachtig toegepast in strakke ^S^vormen: twee- en driezits bank met losse zit- en rugkussens 2475,- t jpr Eigentijds gebruik: de klassieken als voorbeeld stellen. En terecht, met deze fraai belijnde zetel. Heerlijke relax- fauteuil, waarin het zitten zalig is.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 6