OVERLEGKRINGEN INGEBOUWD IN GEWEST Mr. Lagerwaard: doodslag van pleegvader bewezen Procureiir-generaal vraagt rapport over psyche Velsense machinist Vingerafdrukken verraadden inbreker Moord in duinen behandeld BON achter gesloten deuren Haarlemmermeer en Velsen mogen blijven meedoen in gastrol 8 komt praten over N oordzeekanaalplan BRIDGECLUB SANS ATOUT o.a.: IJmuider Courant Beverwijkse Courant" I 9 VRIJDAG FEBRUARI 1 5 19 74 IN KENNEMERRAAD Mr. Kranenburg met invaller (Van een onzer verslaggevers) Gewestwet Dichtdrukken Antwoordnummer 416, Haarlem Bezorg mij 14 dagen gratis s in de weekend bijlage In een open envelop, zonder postzegel! opsturen naar: Suggesties Eis :ontslag Dubbeltje Naam Straat Plaats- Daarna kunt u mij noteren als: maandabonnee voor f 10.30 kwartaalabonnee voor f 29.80 (•■doorhalen wat niet gewenst is) Opgelucht Kringen van rechtsvervolging en TBR Wn (Van een onzer verslaggevers) i G Tabak 78, I (Van onze correspondent) de (Van onze rechtbankverslaggeefster) Verder in Erbij uiteraard weer veel andere boeiende verhalen en rubrieken. (Van onze rechtbankverslaggeefster) Kennemerraad maakt weg vrij voor opheffing van oude ISK Op woensdagavond 20 december wa ren Nan en zijn „pleegzoon” naar hun wekelijks kaartavondje bij de zuster van Nan gegaan. Na afloop waren zij in een café gaan afzakken en hadden daar elk Ake (PSP) vroegen aantekening tegen deze beslotenheid gestemd te hebben. De verdachte verklaarde ter zitting over het gebeurde van die avond verder: „Ik liep naar de gashaard om die lager te zetten. Ik bukte me. draaide me om en zag opeens Piet met een mes staan. Ik weet niet of ik het mes wilde afpak ken. Ik herinner me pas weer, dat ik bezig was met mond-op-mondbeademing Groep 3: 1 Dms. ReijmerKleijn 150, 2 Hr. v.d. LugtNahuijsen 131, 3 Gbr. v.d Kok 122, 4 Dms. Pirovano 114, 5 Hr. HilbersRuiterberg 111, 6 Dms: Jonge- janBeethoven 99. De Italiaan zou zijn vriendin tijdens een wandeling in de duinen waarbij zij hem vertelde een eind aan de anderhalf jaar oude omgang te willen maken, vermoord hebben. Eerst wurgde hij haar en daarna bracht hij haar nog een aantal messteken in de buik toe. De uitspraak is 28 februari. De Kennemerraad heeft echter getoond dat dat niet zo is: er zijn politieke, en geen gemeentelijke fracties gevormd, al dus drs. Captijn, die vroeg de samenstel ling anders te gaan regelen als de nieu we gemeenteraden gekozen zijn. Hij kreeg steun voor zijn ideeën van de heer Van de Water. HAARLEM. De voorzitter van de Kennemerraad, mr. dr. L. de Gou, heeft gisteravond meegedeeld dat de commis saris der koningin in Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg, in een bespreking met het dagelijks bestuur van het gewest met gedeputeerde staten, de toezegging heeft gedaan namens het provinciaal bestuur een nadere verduidelijking te willen komen geven over de bedoeling van de herziening van het streekplan Noordzeekanaalgebied. Dat zal gebeuren in een buitengewone vergadering van de Kennemerraad op woensdag 10 april, ’s avonds om acht uur. Discussie tussen mr. Kranenburg en de Kennemerraad zal mogelijk zijn, liet mr. De Gou weten. Op een vraag van de president van het hof, mr. A. W. Kamminga, ant woordde de adjudant van politie, die het verhoor had afgenomen, dat bovenge noemde verklaring positief door de ver dachte was afgelegd. „Ik heb hem wel geholpen, maar hij is niet ingegaan op suggesties van mij over de mogelijke toedracht van het gebeuren.” Tijdens een felle woordenwisseling met de advo caat, mr. A. van Dijk, merkte de adju dant, die aanvankelijk weigerde in te gaan op vragen van de raadsman, op: „Wat heb je aan een politieman die op zijn proces-verbaal terugkomt.” De oud ste raadsheer wees de adjudant erop dat hij als adjudant verplicht is om alleen maar de waarheid te zeggen en eventu eel terug te komen op zijn proces verbaal. De adjudant bleef echter vol houden, dat hij aan de machinist geen suggesties over de toedracht had voorge houden. ongeveer acht pilsjes gedronken. Thuis dronken Zij nog een pilsje. Nan maakte zich volgens de machinist die avond weer erg kwaad over een veroordeling tot drie maanden gevangenisstraf we gens meineed waaraan Nan onschuldig meende te zijn. Verschillende familiele den en vrienden van het slachtoffer bevestigden donderdag voor het hof dat deze veroordeling hem erg hoog zat. „Ik wil niet langer leven na deze veroorde ling,” had Nan zelfs uitgeroepen. Tijdens het horen van de tien getuigen kwam verder aan het licht dat Nan de laatste tijd en zeker ook op die twintigste de cember erg depressief, driftig en opvlie gend was. Zijn psychiater noemde hem een sombere, prikkelbare man. Hij leed aan aderverkalking. De mogelijkheid van zelfvernietiging sloot de psychiater zeker niet uit. AMSTERDAM. De procureur-gene- raal bij het Amsterdamse gerechtshof mr. H. Lagerwaard heeft gisteren bij de behandeling in beroep een psychiatrisch rapport gevraagd over een 27-jarige ma chinist uit Velsen, die terecht stond wegens moord, doodslag of zware mis handeling met dodelijke afloop van zijn 55-jarige „pleegvader” Pieter Nan op 21 december 1972 in hun gezamenlijke wo ning in Velsen. Mr. Lagerwaard, die doodslag bewezen achtte hij baseerde dit onder meer op de bekentenis van de machinist bij de politie en de onaanne melijkheid van zelfmoord of ongeluk. Voor het beoordelen van de strafmaat vond hij echter een psychiatrisch rap port onmisbaar en daarom vroeg hij de zaak aan te houden voor het uitbrengen van zo’n rapport. De Haarlemse recht bank had de machinist in april van het vorig jaar vrijgesproken. De officier, die toen wegens doodslag 2,5 jaar had geëist, had appel aangetekend. Theo Klein reisde naar Frankfort om een exclusief interview te hebben met Zagallo, „de wolf”, de coach van het Braziliaanse voetbalteam voor de WK. Zagallo wilde wel kwijt, dat hij opziet tegen de hardheid van het Europese voetbal. De zitting speelde zich af achter geslo ten deuren, vanwege het zedenkwetsende karakter van de zaak. Het was de twee de keer dat de zaak op de rechtzitting werd gebracht: de eerste keer in de Groep 2: 1 Hr. J. de HeijerB. de Groot 101, 2 Mevr. ReijnhartHr. P. Welagen 82, 3 Gbr. v.d. Vlugt 74, 4 Fam- v. Roon 72, 5 Dms. KluftHoogeboom 71 6-7 TabakSchipper 69, Fam. Zwa- neveld 69. De geneesmiddelenindustrie staat al enige tijd midden in de belangstelling. De geneesmiddelen zijn duur, de ziekenfondsen klagen, apothekers zenden verwijten naar de farmaceutische industrie. Die verwijten worden uiteraard beantwoord. Hans Rombouts had een gesprek met apotheker drs. M. v. d. Vlerk en drs. H. van Winzum, directeur van Merck Sharp en Dohme, over de complexe zaak. Men vindt dat morgen in Erbij. Harry Pot is een fotograaf, die de „onmogelijkste” foto’s maakt in zijn studio. Hij maakte zelfs eens een plaat van een auto in het Louvre. Dat dacht men tenminste De Mona Lisa lacht nog om die grap. Guido de Moor, de regisseur bij de Haagse Comedie van „Barbaren”, trekt ten strijde tegen de geëngageerde collega’s, die zijn groep verwijten, dat ze alleen maar let op volle zalen en niet op het engagement met het stuk. Flauwekul, vindt De Moor. zijn. „Dat zie ik werkelijk niet”, aldus mr. De Gou. In de regeling is voorts gewijzigd de bepaling dat elke gemeente één lid van het dagelijks bestuur levert. Dat gaf problemen, omdat bij een kandidaatstel ling ook gelet moest worden op de politieke afspiegeling in de Kennemer raad. Ook was een moeilijkheid dat een gemeente wel ’ns geen lid voor het dagelijks bestuur zou kunnen leveren wegens tijdgebrek, onvoldoende deskun digheid enzovoort. Nu is vastgesteld dat bij de samenstelling niet meer zal wor den gelet op de vertegenwoordiging van elke gemeente, maar alleen op de poli tieke verhoudingen. De heer Van de Water zei er voorstander van te zijn dat wel zoveel mogelijk een reële spreiding over de gemeenten behouden blijft. De heer Willemse vond het louter op politieke verhoudingen afgaan te ver gaan. Dan zou het gevaar kunnen ont staan dat uit één gemeente een groot aantal leden van het dagelijks bestuur komen, zodat die gemeente een te zwaar accent krijgt. Hij zag een oplossing in de mogelijkheid de adviserende leden (bur gemeesters) kandidaat te laten zijn voor het dagelijks bestuur. Ook dr. Peere- boom Voller, burgemeester van Bloe- mendaal, vond het niet helemaal bevre digend dat het lidmaatschap van het dagelijks bestuur losgekoppeld wordt van de gemeenten. Hij vond dat niet meer dan twee leden van het dagelijks bestuur uit één gemeente zouden mogen komen. Mr. De Gou zegde toe dat in overleg over de vorming van een nieuw dage lijks bestuur, dit najaar, de territoriale spreiding van de kandidaten in acht genomen zal worden. Met die formule ring ging de Kennemerraad akkoord. HAARLEM De Kennemerraad heeft de regeling voor het gewest gisteravond zo gewijzigd, dat er geen reden meer hoeft te bestaan voor het voortbestaan van het ISK, het Intergemeentelijk Samenwer kingsorgaan Kennemerland. Bin nen het ISK, dat jarenlang heeft gefunctioneerd, hadden de porte feuillehouders uit de deelnemende colleges kringen voor regelmatig overleg gevormd. In de geweste lijke regeling zijn deze kringen van portefeuillehouders nu ingebouwd in de overlegstructuur. De patholoog-anatoom, dr. J. Zelden- rust, die sectie had verricht, noemde de mogelijheid van zelfmoord gezien de plaats van de steek bijna uitgesloten. Ook achtte hij het hoogst onwaarschijn lijk dat Nan zelf in het mes was geval len. Hij baseerde deze stelling op de diepte van de wond (14 centimeters) en het volstrekt horziontale wondkanaal. scher leek. Het dagelijks bestuur van de Kennemerraad had zijn eerder gedane suggestie om over te gaan op een op politieke wijze van samenstelling on haalbaar genoemd. De kwestie van de haalbaarheid was volgens drs. Captijn terug te voeren op de angst dat kleine gemeenten overvleugeld zouden worden. De heer Van de Water (PvdA) vroeg de voorzitter van de Kennemerraad, mr. dr. L. de Gou, welke zekerheid men kan hebben dat het ISK ook werkelijk zal verdwijnen nu de kringen in het gewest zijn ondergebracht. (De verschillende ge meenteraden zullen de wijziging overi gens nog moeten bekrachtigen). Mr. De Gou deelde mee dat de colleges van B. en W. van het ISK eind vorig jaar bijeen zijn geweest in Hoofddorp. Hij heeft daar iedereen gevraagd of de op heffing bezwaren opriep. Iedereen ging toen akkoord met de opheffing. Mr. De Gou zei zich moeilijk te kunnen voor stellen dat een college zich na die una nieme toezegging nog tegen opheffing zou verzetten. Er zou trouwens maar een twee-derde meerderheid nodig zijn voor een besluit ermee te stoppen. Door het opheffen van de ISK komt het overleg te vervallen van Zuid-Ken- nemerland met de colleges van B. en W. van Haarlemmermeer en Velsen, die deel uitmaakten van het ISK. In de gewijzigde gewestregeling is evenwel d« mogelijkheid opgenomen dat een voor zitter van een kring bevoegd is anderen uit te nodigen een kringvergadering bij te wonen, zodat overleg met die ge meenten mogelijk blijft. Adviserend lid Nawijn, burgemeester van Zandvoort, zei er grote waarde aan te hechten dat Haarlemmermeer en Velsen zoveel mo gelijk bij het kringoverleg betrokken blijven, in de hoop hen te zijner tijd in het gewest te kunnen halen. Mr. De Gou stelde dat die gemeenten mogen meedoen maar ze zouden toch niet kunnen ver wachten voor een dubbeltje op de eerste rang te zitten. HAARLEM. In de nacht van 17 op 18 augustus werd er ingebroken in een bedrijf in Beverwijk. De ruiten van een lichtnis werden verbroken en waar schijnlijk heeft de inbreker zich daar door naar binnen laten zakken. Opge schrikt door het alarmsysteem nam hij onmiddellijk weer de benen. Voor de politie bleef hij zo een grote onbekende. en de wond die bloed spoot dicht pro beerde te drukken. Verder weet ik niets.” Een vriend van de verdachte en het slachtoffer verklaarde dat de machi nist hem midden in de nacht opbelde en zei: „een ziekenwagen; Piet bloedt vrese lijk.” De politie en de bemanning van de ambulance konden even later slechts de dood van Nan constateren. Zij troffen bij hun binnenkomst de machinist aan, die nog steeds bezig was met beademing. Het mes (met een lemmet van 20 centi meter) lag aan de voeten van het slacht offer. Na afloop tekende de machinist een verklaring met de volgende inhoud: „Nan maakte een stekende beweging.Ik greep het mes. In een reflex stak ik onmiddellijk in de rug van Piet. Het bloed spoot en ik trok het mes eruit.” Deze bekentenis is volledig in strijd met alle eerder en later afgelegde verklarin gen. HAARLEM. De Haarlemse officier van justitie mr. Van der Valk Bouman heeft donderdag ontslag van rechtsver volging en tbr geëist tegen een 25-jarige Italiaanse puntlasser die in april ’72 de Amsterdamse bloembindster Elly Brands in de Kennemerduinen om het leven bracht. Te verwachten is dat de Italiaan spoedig na het vonnis uit ons land gewezen zal worden. zomer van het vorig jaar was de Itali aan vlak voor de zitting ontsnapt uit een psychiatrische inrichting. Kort daarna werd hij opgepakt aan de Deens-Duitse grens, waar hij toen werd vastgehouden zodat hij niet op de zitting aanwezig kon zijn. De zaak werd toen aangehouden, om een nieuw psychiatrisch rapport over de verdachte uit te brengen. Mevrouw mr. Gaasterland-Braaksma (PCG) zei gegronde hoop te hebben dat volgend jaar de gewestwet in werking zou treden en vond dat daarop niet vooruitgelopen moet worden door de kiesdeler als uitgangspunt te kiezen. Mr. De Gou zei gelet op de wordingsgeschie denis van het gewest onder de huidige omstandigheden voorlopig door te willen gaan met het huidige systeem, omdat dit is gebaseerd op de door de deelnemers onderschreven gemeenschappelijke rege ling. De kleine gemeenten komen zo het best aan hun trekken, stelde hij. Hij was het niet eens met degenen die denken dat de gewestwet er volgend jaar al zal De raadsman toonde zich opgelucht dat de primair ten laste gelegde moord niet ter sprake was gekomen. „Over één ding kunnen wij het eens zijn: van een vooropgezet plan was geen sprake.” Doodslag achtte hij ook niet bewezen omdat het oogmerk om Nan te doden had ontbroken. De tekst van de dag vaarding vermeldde dat indien de zware mishandeling bewezen zou worden ge acht, ook bij de mishandeling de opzet om te doden bewezen moest worden. Dit laatste was volgens mr. Van Dijk bij zijn cliënt ook niet het geval. Mr. Van Dijk opperde verschillende mogelijkheden over de toedracht van het gebeuren: zelfmoord, een ongeluk, een onbewuste reflex van zijn cliënt, noodweer of noodweerexces van de ma chinist, die zich tegen de aanval met het mes moest verdedigen. Indien het hof niet tot vrijspraak zou komen wilde mr Van Dijk zich graag aansluiten bij het verzoek van mr. Lagerwaard om een psychiatrisch rapport te laten uitbren gen. Mocht dit niet worden toegestaan, dan wilde de raadsman een andere patho loog-anatoom, als contra-deskundige, ho ren om de mogelijkheden van een onge luk verder te onderzoeken. Als het hof ook dit niet wilde dan vroeg de advocaat zijn cliënt te ontslaan van rechtsvervol ging op grond van noodweer of nood weer of noodweerexces. „In deze zaak is veel onzekerheid. Bij twijfel moet de weegschaal doorslaan naar de kant van de verdachte.” De procureur-generaal zei in zijn re pliek vrijspraak alleen maar mogelijk te achten op grond van een fout in de tekst van de dagvaarding en niet omdat de steekpartij niet bewezen was. Het hof besloot aan het eind van de ruim vijf uur durende zitting arrest te wijzen op 25 februari. De kringen van portefeuillehouders zullen als regel besloten vergaderen, in tegenstelling tot de commissies, die als regel in het openbaar beraadslagen. Drs. Captijn (D’66) wilde ook de kringen in openbaarheid laten vergaderen. Mr. De Gou wees dit voorstel van de hand. De kringen, bestaande uit leden van colleges uit de verschillende gemeenten, werken volgens mr. De Gou op het niveau van de colleges van B. en W. en van het dagelijks bestuur van de Kenne merraad, die ook als regel besloten ver gaderen. De D’66-fractie en Aad van Als ik de liberaal Klaas van Dijk goed begrepen heb, dient de NOS een soort Staatscourant te zijn. Voor de vele mil joenen Nederlanders die dit voortreffe lijke blad nooit onder ogen hebben ge had, een kleine toelichting. De Staats courant is ongetwijfeld het meest dorre geschrift dat van vaderlandse drukper sen rolt, maar onmisbaar. Een wet is nauwelijks een wet te noemen als hij niet in de Staatscourant staat afgedrukt. Een burgemeester zal zijn hoogwaardig ambt niet durven aanvaarden als hij zijn benoeming niet zwart op wit in het staatsdagblad heeft gezien. Een dor ge schrift maar voor velen die uit de staatsruif eten de onmisbare verpakking van hun dagelijkse consumptiedrift. Er verschijnen uitsluitend officiële medede lingen in. Geen opruiend geschrijf van zich journalist noemende verdraaiers van de onaandoenlijke feiten. Een soortgelijke functie staat Klaas van Dijk ook voor de NOS voor ogen. Dat zou een soort visuele Staatscourant moeten worden, zonder Ton Planken en Klaas-Jan Hindriks en onder toezicht van de minister die over de inhoud dan weer op de vingers getikt kan worden door de Tweede Kamer, zodat de volks vertegenwoordiging als een soort van redactieraad optreedt. Hoe Klaas van Dijk dat in de praktijk ziet is niet helemaal duidelijk; waarschijnlijk heeft hij een vertrouwenwekkende persoon als Frits Thors voor ogen, die dagelijks in Den Haag Vandaag op toonloze stem de Staatscourant voorleest. Ton Planken deed het iets anders, gisteravond. Hij liet over de onomwon den liberale afkeuring van zijn presen tatie minister Van Doorn aan het woord, zonder enig commentaar van hem zelf. De minister maakte Klaas van Dijk in welgekozen woorden duidelijk dat de Tweede Kamer er maar het best aan doet om zich niet met de inhoud van bepaalde NOS-rubrieken te bemoeien. Met andere woorden, de minister was niet bereid om als loopjongen van de Tweede Kamer naar de NOS te stappen om de eigenwijze heren aldaar te vertel len dat zij hun mond moeten houden. De Tweede Kamer is de hoedster van de vrije meningsuiting in Nederland, het geen iets anders is dan daar strakke grenzen aan stellen. Misschien vindt Klaas van Dijk nu dat niet de minister maar hij zelf van Ton Planken het woord had moeten krijgen. Nu stond de minister duidelijk aan de kant van de NOS en mocht het dus zeggen. Hemden waren, toen de mensen die dingen nog droegen, nader dan de rekken- ew dé journalistiek is een moei lijk vak, waar politici zich graag mee Omdat ook déze rubriek uit bemoei zucht wordt geschreven, een vraag: hoe illustreer je voor de kijkers een gedicht dat door de dichter wordt voorgelezen? Er bestaat een simpel recept. Als de dichter over bijvoorbeeld „bladeren” spreekt, dan film je een bos vol blade ren; als hij het heeft over „bij elkaar zitten” dan laat je twee stoelen zien, of een knus bankstel, liefst zonder mensen erop Omdat er nog geruime tijd overheen zal gaan alvorens de wijziging van de gewestelijke regeling definitief zal zijn door publicatie in het staatsblad, nam de Kennemerraad gisteravond het besluit de kringen van portefeuillehouders voorlopig in het gewest op te nemen als commissies. Er komen onder de bena ming „kringen van advies en overleg” de volgende commissies van portefeuille houders: bestuurlijke aangelegenheden, sociale zaken en volksgezondheid, onder wijs, planologie, milieubeheer, recreatie. De heer De Korte (PvdA) vroeg er ook woonruimteverdeling bij onder te bren gen. Mr. De Gou stemde daarmee in en deelde dit onderdeel in bij de kring sociale zaken en volksgezondheid. Het dagelijks bestuur van het gewest had het alleen al ter wille van de duidelijkheid en ter voorkoming van doublures van belang genoemd dat het ISK opgenomen zou worden in het ge west. Het gewest is niet bevoegd tot opheffing van het ISK. Dat kunnen alleen de in het ISK deelnemende colle ges van burgemeester en wethouders doen. Uit brieven en mededelingen is gebleken dat de colleges bereid z(jn tot opheffing van het ISK, als voldoende waarborgen in stand blijven voor voort zetting van de contacten tussen de por tefeuillehouders onderling. Drs. Captijn vond het toe te juichen dat de weg is opengesteld voor de op heffing van de ISK, hetgeen volgens hem een volgende stap is naar werkelij ke gewestvorming. Teleurgesteld bleef hij over de wijze van samenstelling van de Kennemerraad, die was gevormd met de gemeenten als uitgangspunt, en niet de kiesdeler, hetgeen hem democrati- Na sterke aandrang van mr. Van Dijk moest dr. Zeldenrust toegeven dat hij niet positief kon verklaren dat zo’n wond niet veroorzaakt kan worden door een ongeluk. „Alles is mogelijk,” zei de patholoog-anatoom. Aan het eind van dé drie uur durende getuigenverhoren zei de machinist, dat hij de bekentenis op het politiebureau in een toestand van onevenwichtigheid had afgelegd. Totdat men de vingerafdrukken op de scherven van de ruit ging onderzoeken. Bij een overeenkomst van twaalf punten is men al zeker, in dit geval kwamen zeventien punten overeen met de vinger afdrukken van een 33-jarige Beverwij- ker. Die echter ontkende iets met deze zaak van doen te hebben. Hij was wel eens in de zaak geweest, maar lang daarvoor. Een getuige vertelde dat hij misschien in de zaak was geweest, maar dan toch zeker niet in het kantoor waar de glasscherven waren gevonden. Voor de Haarlemse officier van justi tie mr. Bijl de Vroe die deze zaak waarbij verdachte verstek liet gaan gis teren kreeg voorgelegd tijdens de zitting van de Haarlemse rechtbank was de bewijsvoering rond. Volgens de jurispru dentie zo voerde hij aan kan ook een kennelijk leugenachtige ontkenning van verdachte als steunbewijs worden aan gevoerd. Hij wees er bovendien op dat verdachte nog na dit feit voor een poging tot inbraak via een dakgoot was aange houden, en dat men nu bezig is een reclasseringsrapport van hem te maken. Voor poging tot diefstal vroeg hij drie maanden. Uitspraak 28 februari. schrijft Peter Brusse, raakte hij bijna slaags met een edelman die hem toeriep: „Je komt zeker Engeland weer belache lijk maken, hè? Maar realiseer je wel dat wij heel Europa kunnen opkopen”. En omdat ze dat gedaan hebben, is er nu weinig meer over voor de eigen huishoudportemonnaie. want je weet niet direct welk soort mensen de dichter bedoelt; gebruikt de dichter het woord „klok” dan draait de camera onmiddellijk naar de schoor steen, waar dan vanzelfsprekend een klok staat te tikken, zoals die nergens anders tikt. Heeft de woord-dronken man het over „licht” en welke dichter doet dat niet —dan zet je de camera onscherp en draai je naar het raam zodat de tegenbelichting alles vervaagt. Een onverwoestbaar recept, zoiets als voor boerekool met worst en spek, het kan alleen aanbranden, maar verder kan er niets misgaan. Toch zijn er mensen die het een bijzondere ervaring zouden vinden om de dichter zelf met zijn eigen werk bezig te zien. De meeste dichters vertonen dan hun ware aard. Zij kijken zoals zij dat doen wanneer zij verliefd zijn. Zij doen alsof zij het hele vers in hun mond hebben, of in hun hart en laten het langzaam woord voor woord los. Dat te laten zien tekent het beste portret van de dichter. Wim Hazeu had een van de meest complete dichters in huis, Gabriël Smit een naam die de aartsengel en de ambachtsman samensmelt volgens Nij- hoff. Wat deed Hazeu? Hij liet bladeren zien en een bankstel en een klok door een niet-scherp ingestelde camera. Jam mer voor de man, die zijn hele leven met bijzonder succes heeft gestreefd naar de hygiëne van het woord en naar de zuiverste vorm van liefde. Een heel boeiende man ook, die een veel grotere cultuur heeft dan Wim Hazeu bij machte was om te laten zien. Roelof Kiers ging met Peter Brusse op zoek naar koning Arthur, de held van vroegmiddeleeuwse verhalen en de rid ders van de Ronde Tafel, die volgens de legende ooit terug zal komen om Albion van zijn misère te verlossen. Een my thologische Messias die Engeland mis schien wel nodig zal hebben om uit de huidige chaos te komen. Hoewel Peter Brusse aan alle Britten die hij sprak de vraag stelde of zij koning Arthur op korte termijn zagen terugkeren, geloofde niemand er in. Het was dus een literair en niet erg werkelijk Leitmotiv voor de overigens voortreffelijke reportage over de 55 miljoen excentrieken op het zon derlinge eiland. „Laar dat woord Groot van Groot-Brittannië er maar af”, zei een vakbondsleider. „Onze rol is een voorbeeld geven, maar dat doen wij niet goed”, zei een lord die met de koningin mag dansen. „Niet koning Arthur, maar de Ronde Tafel moet terugkomen”, zei de kleinzoon van Freud. Toen Roelof Kiers voor zijn film naar het graf van koning Arthur ging, zo De uitslagen van de wedstrijdronde op Febr. van bridgeclub Sant Atout: Groep 1 1 Hr. C. SpruitA. v. Balen 86, 2 Dms. v.d. BrinkRahusen 82, 3 Hr. J- BeersJ. Kool 80, 4 Mevr. Luijendijk Hr. G Tabak 78, 5 Hr. P. RoosJ. Beentjes 73, 6 Gbr. W. en C Hoogeboom 66

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9