9 CRUYFF SHOW IN MADRID Van Dord zelfverzekerd tegen Schoenmaker Haarlem: de treurigheid ten top erg superieur Optimistische Coerver opgelucht na gelijkspel SCHOENMAKER VAN HANEGEM GLASZUIVER Landskampioen in tweede helft „GOAL VAN G I If el w t' h 11 FEBRUARI 1974 1 8 MAANDAG 10 M sn Wissel is „Verschrikkelijk” Omstreden au :n Snelheid Kansen verprutst k3 SPORIEF (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie is 3t- 88. nogmaals (Van onze sportredactie) 1 een gegeven Treytel, BERT BREVOORD idoors- 108 IJ- 3t- TORONTO. (UPI) „Een van de beste wedstrijden die ik de laatste jaren heb gespeeld”, was het com mentaar van Tom Okker na z ijn overwinning in het herenenkelspel van het proftennis-toernooi in Toron to. In de finale won de subliem spelende Nederlander in minder dan een uur van de Roemeen Ilie Nastase ROTTERDAM In de acht maanden dat George Knobel nu trainer van Ajax is zijn veel zaken voor de Brabantse oefenmeester verborgen gebleven. Zelfs de uiteindelijke motieven, die tot de verkoop van Johan Cruyff aan FC Bar celona hebben geleid, kon Knobel via urenlange vaak persoonlijke ge sprekken met zijn spelers nauwelijks achterhalen. Toch werd Knobel stilaan één ding erg duidelijk. Op de momenten (6-3 en 6-4) en werd met die zege tienduizend dollar rijker. Het succes van Okk'er in Toronto was overigens niet compleet. In de finale van het dubbelspel verloor hij met de Ameri kaan Marty Riessen van de Mexi- caans-Australische combinatie Raul Ramirez/Tony Roche: 3-6, 6-2, 4-6. tsmoei- parti. ïn en cunnen ig van re ge* i. voor schul- LAM: dewer- ban- ele be- ie zicli :n met schuld- Vdvies- nstand, 18 te 1-16903. isten. De vraag die restte: hoe komt Haar lem uit deze impasse? Piet van den Berg na de wedstrijd (door de vele mistrap pen van beide partijen voor het publiek een afknapper): „Ik geloof niet dat we ons nou meteen daverende zorgen moe ten gaan maken. Het lukte gewoon niet. Had ik bij die kopstoot de bal wat beter gekregen, dan was Utrecht nergens meer geweest”. In dat gegeven zit voor Haarlem het grote probleem om wat deze competitie nog gebeuren gaat want onmacht keert minder snel ten goede dan tegenslag en het is niet waarschijnlijk dat veel clubs de ruimte laten die Utrecht soms liet. Zijn commentaar: „Toen het zover was, wist ik dat we nog gelijk zouden komen. Toen ik er vorige week tegen PSV uitging, was het ook meteen raak. En ja hoor, ik was nog maar net binnen of het stadion stond op zijn kop.” De Real Madrid-supporters die de wedstrijd niet bij woonden, maar het met de rechtstreekse tv-uitzending moesten stellen kregen na die repor tage nog een trap na: onmiddellijk na het einde van de wedstrijd toonde het een reclame-filmpje van Johan Cruyff, die zich daarin lovend uitliet over de produkten van een verffa- briek in Barcelona. en 2e i dag tot 10 irmatif lening 10.000. 15.000: ’sa- finan- I. v.i igenin- b.g.g. Op het moment dat Schoenmaker met zijn doelpunt de spanning in de competitie waarborgde, had Wiel Coerver twee verse krachten ingezet: Van Daele voor Schneider (79ste mi nuut, Coerver wilde daardoor de aan- valskracht verhogen) en Boskamp voor Van Hanegem (83ste minuut). Van Daeie, de laatste weken keer op keer uitblinkend als ausputzer, maar gisteren niet fit genoeg voor een hele wedstrijd. „Zaterdag vielde ik me re delijk goed, maar de afgelopen tien dagen is het met mij nooit honderd procent geweest. Steeds hing ik tegen een griep aan. In ieder geval ben ik wel drie kilo afgevallen door al dat gehannes.” Griep velde ook Wim van Hanegem, die al in de rust op een wissel had aangedrongen Pas in de laatste fase kon de duidelijk met ademnood kampende „Kromme” de kleedkamer opzoeken. Schoenmaker: „Een gelukstreffer. De bal sprong van mijn schoen af en ging daardoor de hoek in. Dat was waarschijnlijk niet gebeurd als ik hem vol op de slof had gekregen”. De Catalaanse spelers verzekerden zich met hun triomf, die het thuis front in een hysterische vreugderoes stortte, van een extra premie van 3500 gulden. Coerver: „Dat doelpunt van Keizer vlak na de rust veranderde alles. Ajax kreeg daardoor het zelfvertrou wen dat het in de eerste helft niet had en Feyenoord raakte dat ver trouwen juist kwijt. Jammer dat dat doelpunt er kwam na een foutje van Dick Schneider, want ik vond dat hij het voortreffelijk deed. Dat geldt trouwens voor de hele verdediging. Vergeet niet, dat we wéér eens met een andere ausputzer moesten spelen (de niet fitte Van Daele werd door Schneider vervangen, red.). Dan vind ik het een grote verdienste, dat een ploeg als Ajax in de eerste helft nauwelijks een kans wordt gegund. Een mogelijkheid is er geweest: die kopbal van Neeskens. Daarom vond ik het zo verschrikkelijk jammer van die fout na rust. Jan Mulder mag Defensief klopte het, zeker in het begin, alles behalve goed bij Utrecht (Jacobs: „we hebben voor rust puur mazzel ge had dat Haarlem zo slecht profiteerde”) dat slechts een handjevol kansen kreeg maar er daar wel twee van benutte: Van Staa in de 31e minuut na rust en Van Veen 5 minuten later. Haarlem, dat het in zich had om Utrecht af te troe ven, was toen definitief knock out. Toch paste Van Dord, die deze zomer voor het eerst in Ajax’ selectie goed was uitgetest in Spaanse toernooien in La Coruna en Cadiz, zich goed aan de moeilijke omstandigheden aan. Aan zelf vertrouwen ontbrak het de fysiek sterke MADRID Johan Cruyff heeft zijn toch al niet geringe populariteit bij de supporters van FC Barcelona tot duizelingwekkende hoogte opge voerd met zijn heldenrol in de uit wedstrijd van zijn club tegen Real Madrid. Barcelona won de topper in een uitverkocht Bernabeu-stadion met niet minder dan 50 en devalu eerde zijn aartsrivaal op een manier zoals die nog nooit is vertoond. FC Barcelona heeft nu na 22 wedstrijden een voorsprong van zeven punten op Atletico Madrid en Malaga en kan de landstitel vrijwel niet meer ontgaan. Daar zou wellicht geen sprake van zijn geweest wanneer scheidsrechter Leo van der Kroft kort voor rust een doelpunt van Wim van Hanegem niet wegens buitenspel had afgekeurd. Een omstreden beslissing van Van der Kroft, die overigens ook na het zien van de slow motion-beelden in Studio Sport van de juistheid van zijn beslissing overtuigd bleef. Lex Schoenmaker daarentegen: „Het was een glaszuiver doelpunt. Van Hanegem stond per se niet bui tenspel toen hij de bal van Jörgen (Kristensen, red.) kreeg aangespeeld. dat de drievoudig Europa-cup winnaar volgens de buitenwacht een algehele in eenstorting nabij was toonde de menge ling van uitzonderlijke klassevoetballers opeens een opmerkelijke veerkracht. Ondanks de handicap dat er na het wegvallen van Cruyff, lange tijd geen alternatieve spits voorhanden was, de onrust van geruchten van tussentijdse transfers (Neeskens, Krol) naar buiten landse verenigingen en het feit dat het verzadigingspunt na de afgelopen suc- cesjaren was bereikt, was er bij vlagen toch supervoetbal. Dat was tij dens de eerste competitieontmoeting met Feyenoord al zo, die tendens zette zich voort in de angstig grote overmacht tegen AC Milan en die ontwikkeling manifes teerde zich gistermiddag opnieuw erg nadrukkelijk in een afgeladen Kuip te gen Feyenoord. Okker subliem Wanneer Ajax forceert is zelfs Feyenoord verloren tussen twee verdedigers (behalve Schneider bevond ook Ramljac zich in zijn buurt) natuurlijk nooit de gelegenheid krijgen om bijna vanaf de doellijn een voorzet te geven. Na die gelijkmaker waren er overigens meer spelers die terugvielen”. Theo de Jong, die Feyenoord al na kwartier na een briljante aanvalsac- tie die het centrum van de Ajax- defensie uit zijn verband rukte per spectief op de zege had „Voor de rust liep het precies zoals wij wilden. Na de rust wilde we Ajax bewust een beetje laten komen om dan gevaarlijk te kunnen counte ren, maar het liep nu een beetje uit de hand”. HAARLEM. De malaise waarin Haarlem verkeert, heeft tegen FC Utrecht (0-2) een dieptepunt bereikt. Piet van den Berg mocht dan wel luch tigjes zeggen „och, ik geloof niet dat we een echt probleem moeten maken van wat er in deze wedstrijd gebeurde”, het was wel degelijk treurigheid ten top. Zeker toen Rep, omringd door vier op hem jagende Feyenoord-verdedigers, op snelheid lag en niet meer af te stoppen bleek. Hoe Dick Schneider ook aan zijn shirtje sjorde de Ajacied toonde zich toch wel zo koelbloedig en zoveel prof om zich binnen de zestienmeterlijn te laten vallen, waardoor Van der Kroft wel naar de penaltystip moest wijzen. Treytel mocht ervaren dat Mühren de strafschop iets beheerster nam dan Van der Kuylen een week geleden bij PSV. Het was onbegrijpelijk dat Ajax met nog een goed kwartier te voetballen de wedstrijd nog uit handen gaf. Was het de klasse van Feyenoord of de onrust die Ajax terugdrong. Knobel: „Dat zal ik deze week eens proberen uit te vissen.” Maar Wim Suurbier: „Het was je reinste intimidatie. Omdat Feyenoord het niet meer redde, probeerde men het nu met intimidatiemethoden. Deze wedstrijd viel wel enigszins te vergelijken mét het duel dat wij enkele jaren terug tegen Feyenoord speelden en met 3—1 verlo ren. Ook toen waren wij superieur en overdonderde Feyenoord ons op grond van fysiek geweld”. Toch blijft de simpele manier waarop Feyenoord de bal maar hoog voor het Ajax-doel gooide (Knobel: „En dan weet je het er is maar één Barry Hulshoff in Nederland”) en waaruit ook de inleiding tot de gelijkmaker ontstond een te een voudige verklaring voor de vraag waarom een zo’n ervaren elftal als Ajax toch nog de volledige winst moest prijsgeven. Heinz Stuy vertolkte in feite Ajax’ teleurstel ling toen hij opmerkte: „Voor de wed strijd teken je voor zo’n 2-2 gelijkspel. Achteraf niet natuurlijk. Als Mulder het bij 21 met die kopbal vrij voor doel afmaakt dan winnen wij hier met vier vijf-één. Daar is voor mij geen twijfel over mogelijk”. Dries Boszhard: „Zo is het. Het zat gewoon niet mee”. Piet van den Berg weer: „Wat hier gebeurde is niet te verklaren”. Barry Hughes zag het duide lijk niet zo als een incidenteel gebeuren. „Wat moet ik nou nog”, riep hij. „Vertel me eens waar ik op moet trainen. De conditie was goed, de inzet naar tevre denheid, maar die afwerking, die afwer king. Een baby had die kansen nog yel kunnen benutten. Op dit onderdeel is niet te trainen. Het was verschrikke lijk”. En dat was het ook. Opstellingen: Haarlem: Lelieveld; Wentink, Hoeben. Marijt, Van Duivenbode: Vosmaer, Huyg, Nieuwenhuis (Wetzel); Sadek, Van den ”er8. Boszhard. FC Utrecht: Suvee (Henrik sen): Oudenallen, Wilschut (Bonsink), Cabo, Van Huissteden; Steen Olsen, Hildebrand Van staa: Van Veen, Hulshorst, van Maurik. scheidsrechter. P. van Gastel; Toeschouwers 5500. PETER HEERKENS Ajax-verdediger ook al niet getuige zijn zorgeloze uitspraak: „Ik kan me een moeilijker spits voorstellen om tegen de debuteren dan Schoenmaker. Wel had ik het af en toe conditioneel moeilijk. Om dat ik nog op school zit (vijfde klas Havo red.) kan ik alleen ’s middags met Ajax trainen. Dat wreekt zich in dit milieu van stuk voor stuk ervaren prof voetballers.” En Knobel: „Het stond voor mij zondagavond al vast dat Van Dord Hulshoff zou vervangen. Neeskens te rughalen zou te gevaarlijk zijn. Dan valt een gedeelte van je middenveld weg dat ik tegen een Van Hanegem en De Jong niet kon missen. Ik verwachtte een slag op het middenveld en vooral De Jong had in de wedstrijd tegen PSV een enorme indruk op me gemaakt.” Maar toch maakte Ajax zich langzaam los. Nogmaals toonde de super-elf in een vooral in het begin subliem gevoetbal de tweede helft aan dat welke klasse te genstander dan ook, want zo presenteerde Feyenoord zich tenslotte, in grote moei lijkheden komt als Ajax werkelijk gaat forceren. Dat begon met Neeskens. Eerst werkte hij zich hoog boven de Feyen- oord-defensie uit waarna zijn kopstoot door de voortreffelijke Treytel tot cor ner werd geslagen. Later wierp Treytel zich op een vlammende uithaal van de Nees, nadat de bal via Mühren (Kno bel :„Die begint zich meer en meer als de all-rounder op het middenveld te ont plooien”) en Mulder fantastisch accuraat en snel was rondgegaan. Vlak na rust kwam Ajax zelfs op 1 1. De aangespeelde Mulder, weer hij, draaide met een schijnbeweging langs Ramljac, trok voor, waar Keizer in één klap zijn tot dan toe weinig inspirerende voetbal goedmaakte. De Ajax-linksbui- ten maakte, zwaar belaagd door Rijsber- gen, niet de fout om de bal te stoppen maar verlengde met zijn rechtervoet de voorzet kansloos voor Treytel. Opeens kreeg Knobel weer de zekerheid wat hij al wist maar wat hij gezien de moeilijke omstandigheden tijdens dit duel niet had durven uitspreken. Knobel: „Als Ajax wil winnen dan wint het ook. Het was mij opgevallen dat telkens wanneer wij in balbezit waren Feyenoord op één lijn ging verdedigen. Daarom hebben wij na rust meer van de dieptepass gebruik gemaakt. Dat is uiteindelijk goed ge lukt.” Theo de Jong (9), de man die op Knobel by Feyenoord de laatste weken de grootste indruk had gemaakt, moest worden uitge schakeld door Johan Neeskens. Daarom werd Neeskens niet teruggehaald naar de laatste lijn, waar Pim van Dord nu de vuur doop onderging. Neeskens en De Jong vochten vaak bikkelharde duels uit op het middenveld. Hier wordt Neeskens weggeduwd door de opspringende De Jong, die dit kopduel wint. Zelden waren de omstandigheden voor Ajax ongunstiger dan gistermiddag. Ze ker toen het van zelfvertrouwen overlo pende Feyenoord tegen de aartsrivaal al vroeg een voorsprong nam. De superieu re manier waarop Feyenoord in die beginfase heerste, de sublieme wijze waarop Ajax’ gehele verdedigende cen trum uit balans werd gespeeld voordat dit met een doelpunt werd afgerond, het accentueerde nogmaals de enorme kracht die dit Feyenoord uitstraalde. MARC SERNÉ Feyenoord: Treytel, Rijsbergen, Schneider (Van Daele), Ramljac, Vos, Jansen, De Jong, Van Hanegem (Bos kamp), Ressel. Schoenmaker. Kristensen. Ajax: Stuy, Suurbier, Blankenburg, Van Dord, Krol, Haan, Neeskens, G. Mühren, Rep (Steffenhagen), Mulder, Keizer. Scheidsrechter Van der Kroft. 66.000 toeschouwers. Trouwens, er was niet één Ajacied die voor buitenspel appeleerde en de grensrechter wees naar het midden”. Aanvaller-pur-sang Jörgen Kris tensen: „~We hadden gewoon door moeten gaan als in de eerste helftl Toen hadden we veel verder afstand kunnen nemen dan dat ene doelpunt. Was Ajax in die periode nou goed? Ik vond van niet, ik blijf er trouwens bij dat de ploeg in vergelijking tot voorgaande jaren is teruggevallen. Maar ja, die verdedigingsfouten bij ons (terecht rekende Kristensen de fatale trekpartij van Vos aan het shirt van Rep ook tot die categorie) straften ze wel goed af. Zo kwamen ze verdorie nog aan een voorsprong ook”. Een voorsprong die lange tijd be slissend leek, want de hautaine ze kerheid die Ajax ineens weer ken merkte leek toereikend om én de wedstrijd te beslissen én de situatie aan de kop van de ranglijst een voor de Amsterdammers zeer rooskleurig aanzien te geven. De chaotische scrimmage die zes minuten voor het einde voor het doel van Stuy ont stond, veroorzaakt door een yoorzet van Kristensen, bood Feyenoord, dat in de laatste fase toch de kans kreeg terug te komen en die greep, de mogelijkheid de stand gelijk te trek ken. Het was de voet van Lex Schoenmaker die de Feyenoord-scha- re in een niet meer verwachte staat van extase bracht. De analyse van dat schrijnende falen, behoort tot de simpelste van de recon structies en moet voor Haarlem daarom juist zo beangstigend zijn voor de toe komst, waarin op korte termijn in volg orde PSV en Ajax tegenstander zijn en waarbij dan ook nog de aantekening past dat de kloof tussen de laagstge- plaatste clubs en Haarlem steeds kleiner wordt: NEC, NAC en Groningen boek ten deze zondag puntenwinst. Tegen FC Utrecht had Haarlem dat gat voorlopig royaal genoeg kunnen houden, maar het gebeurde niet omdat na tal van goede voorbereidende werkzaamheden op be schamende wijze gefaald werd in de voorhoede. Ziedaar de eenvoud van het totale mislukken, dat een beeld van complete ontreddering kreeg door de kinderlijke wijze waarop de kansen werden verprutst. Barry Hughes (de klap van de teleurstelling was hem aan te zien) wilde geen namen noemen van degenen die hem tegenvielen, maar dat rijtje kon zó gemaakt worden: Piet van den Berg die twee keer een vrije kans voor doel had maar (de eerste keer) naastkopte en (in de tweede helft) te zacht schoot; Dries Boszhard die evenzo veel theoretisch niet te missen gelegen heden kreeg; Bobby Vosmaer die met meer gevoel voor richting in de 19e minuut had moeten scoren en Jerzy Sadek van wiens voet de bal bij voort during als een boemerang wegketste. Een veelvoud aan wat bescheidener, maar in elk geval toch uitstekende, sco ringskansen die een bedroevend slechte afwerking kregen maakten de afgang voor Haarlem compleet. „Het is werke lijk”, karakteriseerde Barry Hughes zeer juist, „ongelooflijk. Hier kun je eigenlijk geen woorden voor vinden. Zou er”, zocht hij een uitweg, „misschien een vloek boven ons hangen.Dat lijkt onwaarschijnlijk, en zo dacht Hughes er eigenlijk ook wel over. „In feite”, sprak hij mat, „is het natuurlijk onkunde. Ik geloof niet dat je in een wedstrijd nog ooit meer kansen kunt verspelen dan vandaag”. Wie gaf er op dat moment nog iets voor Ajax’ kansen? George Knobel? De man die zich realiseerde dat Ajax iets uitgekooktere voetballers heeft, die ook wist dat Ajax als collectief toch hoger moet worden aangeslagen dan Feyen oord, maar toch niet op succes durfde rekenen omdai met de wissel Hulshoff- Van Dord een stuk automatisme in de laatste vier was weggevallen, wat juist tegen Feyenoord fataal kon zijn. Het eerste doelpunt had daarover weinig twijfels laten bestaan. Blankenburg: „Afgezieen van het feit dat je Hulshoff ook in de lucht mist ontbreekt een stuk routine in verdedigend opzicht. Dat mag je niet afschuiven op Van Dord. Hij heeft het gezien de omstandigheden voortreffelijk gedaan. Wel was het fy siek erg slopend voor mij. Met Barry kom ik altijd afwisselend op. Nu kwam dat helemaal op mij terecht omdat Van Dord dat niet goed durfde. Dat is ook logisch.” ROTTERDAM Het optimisme waarmee Feyenoord-trainer Wiel Coerver naar het sieuteiduel tegen Ajax had toegeleefd z („ik rekende echt op een overwinning”) bleek na afloop gereduceerd tot pure opluch ting over het feit dat zijn ploeg althans één punt had veroverd. Ver klaarbare opluchting, want het in de eerste helft ijzersterk spelende Feyen - oord dankte die halve winst aan een niet onfortuinlijk doelpunt van de zo vaak verguisde Lex Schoenmaker, zes minuten voor het einde gescoord. -li»1*1 TO.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11